post
Avatar

Opublikowane 04.02.2021 17:14 przez

Kamil Warzocha

Kiedy Krystian Bielik zaczął sięgać nieba, ono zwaliło mu się na głowę. Los pokazał swoje wstrętne oblicze i wszelkie nadzieje na przyszłość, takie jak gra na EURO czy transfer do lepszego klubu, momentalnie legły w gruzach. Niestety mowa o jednym z najgorszych przypadków wśród kontuzji piłkarzy, co oznacza, że Polak zawędrował do punktu, z którego mało kto wraca bez szwanku. No, chyba że jest się Gandalfem. Chcielibyśmy, żeby Krystian skończył właśnie jak ten sympatyczny czarodziej, choć zdajemy sobie sprawę, że łatwo nie będzie. Takie wydarzenia rządzą się brutalnymi prawami.

W takich sytuacjach zawsze przychodzą na myśl historie zawodników, których życiorysy zostały splamione przez różnego rodzaju urazy. Niekiedy mniej, czasami bardziej poważne. Niektórzy przedwcześnie kończyli kariery, inni walczyli, nie zawsze z powodzeniem. Trzeba mieć na uwadze, że wokół jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu pojawia się wiele znaczących czynników. Załamania w psychice, test siły mentalności, walka z własnym organizmem. To katorga, która nie raz wynika z zaniedbań samych piłkarzy lub czystego pecha, choć nierzetelnym byłoby stwierdzenie, że wina za ich cierpienie nie może leżeć gdzieś indziej.

Bielik wrócił z zaświatów w świetnym stylu

Krystian Bielik po raz drugi zerwał więzadło krzyżowe w tej samej nodze. To brzmi jak najgorszy wyrok, który miał nigdy nie nadejść. Po pierwszym zerwaniu, w styczniu 2020 roku, 23-latek dostał od lekarzy informację, że jego okres rekonwalescencji będzie na tyle długi, żeby ryzyko pojawienia się identycznego urazu oscylowało w granicach jedynie 8%. Jakby nie patrzeć, była to wieść budząca pozytywne emocje. Zresztą Krystian nie trafił w ręce znachorów, a topowych fachowców, którym można było zaufać. Efekt? Bielik wrócił i zaczął grać najlepszy futbol w swojej karierze. Zaczął grać jak z nut.

Z jednej strony to była świetna informacja. W składzie Derby County nikt nie mógł mu się równać przez dobrych kilka tygodni. Powiedzieć, że Polak był wiodącą postacią zespołu, to jak nic nie powiedzieć. On brylował na tle całej Championship. Gdyby jednak nieco głębiej się nad tym zastanowić, widzimy jedno “ale”. Aspekt, którego wcześniej raczej nie braliśmy pod uwagę. Bielik grał wszystko od deski do deski, bez chwili wytchnienia. Zaznaczmy: po ponad 300 dniach rozbratu z futbolem.

  • wyniki Derby przed powrotem Bielika (do 14. kolejki): dziewięć porażek, cztery remisy i zwycięstwo
  • po powrocie Polaka do pierwszego składu na dobre: sześć zwycięstw, trzy remisy, trzy porażki

Sztab szkoleniowy Derby szybko zdał sobie sprawę, że postać Bielika może być kluczowa w kontekście walki o utrzymanie. Wiedział o tym trener Rooney, zorientowali się kibice. Pytanie, czy dobro klubu nie zostało postawione wyżej niż zdrowie piłkarza. Kwestia dyskusyjna.

Wina Rooneya?

Krystian Bielik wrócił do pełnej sprawności, nikt z niczym się nie spieszył, ale nie ma co ukrywać, że odczuwamy pewne wątpliwości. Nie trzeba było przecież wrzucać piłkarza po ciężkiej kontuzji na obroty rzędu tysiąca minut w niespełna dwa miesiące. Piłkarza, który nie odbył okresu przygotowawczego. Jasne, to tylko gdybanie nad alternatywnym scenariuszem, którego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Można jednak odnieść wrażenie, że poziom eksploatacji Bielika pozostawiał wiele do życzenia. Szczególnie w okresie grudniowym, kiedy 23-latek zagrał osiem meczów po 90 minut. Przerwy między kolejkami wynosiły odpowiednio (dni): cztery, cztery, trzy, cztery, dziesięć, cztery, trzy. Trochę gęsto.

Najpewniej sam Krystian konsultował swoje samopoczucie z trenerem, ale wiadomo, jak to bywa z młodymi i ambitnymi chłopakami. Chcą grać wszystko. Czasami, nawet nieświadomie, kosztem zdrowia. A że na horyzoncie zbliżał się turniej rangi międzynarodowej, mogło to mieć swoje znaczenie.

– Zawodnik po takim urazie musi osiągnąć szereg etapów, zanim wróci do pełnego obciążenia. Układ nerwowy musi nauczyć się innego zachowania, trzeba sprawdzić zakres ruchu “nowego” kolana. To konkretny okres adaptacji. Dopiero potem myślimy o powrocie na boisko. Jeżeli mamy dobre wyniki badań, a sam zawodnik twierdzi, że czuje się dobrze, okres gry zostaje zwiększany. To normalna rzecz. Patrząc jednak na długość przerwy i powagę urazu, można mieć wątpliwości, czy nie doszło do lekkiego przeciążenia. Lekarze Derby na pewno tę kwestię diagnozują, choć niewykluczone, że nie uda się znaleźć popełnionego błędu – mówi nam Krzysztof Wdowik, fizjoterapeuta Zagłębia Sosnowiec.

Rożne są koleje losu piłkarzy z tak poważnym urazem. Są lepsze…

Kiedy myślimy o jakimś piłkarzu i którymś z kolei zerwaniu więzadła krzyżowego, nie zawsze trzeba wysnuwać czarne scenariusze. Taki Arkadiusz Milik pokazał wszystkim niedowiarkom, że po zerwaniach w obu kolanach można wrócić na wysokie obroty. Inny przykład? Brazylijski Ronaldo, kiedy po półtora roku przerwy od gry wjechał z buta w mundial w Korei i Japonii. Jeśli chodzi o nasze podwórko, podobne katusze przeżywał choćby Mirosław Szymkowiak. On też miał zerwane dwa więzadła krzyżowe: raz w prawej, raz w lewej nodze.

Druga kontuzja, tak jak w przypadku Arkadiusza Milika, przyszła kilka miesięcy po pierwszej. Szymkowiak nie miał wtedy nawet 20 lat, a mimo to zdołał w swojej karierze świętować sześć tytułów mistrza Polski, dwa Puchary Polski i kilkadziesiąt meczów w pierwszej reprezentacji. Można? Można.

Z innych polskich piłkarzy, którzy wyjątkowo dobrze poznali gorzki smak bólu i żmudnej rehabilitacji, ale nie upadli ze swoją karierą, warto przypomnieć Tomasza Dawidowskiego. – Nie znam drugiego piłkarza, który tyle by przeżył. Przecież prócz zerwanych więzadeł miałem problemy z sercem, łękotką, zdarzały się pęknięte kości. W sumie przeszedłem czternaście zabiegów. W szesnastoletniej przygodzie z futbolem to bardzo dużo. Po każdej kontuzji trzeba przejść rehabilitację i podnieść się kolan. Jeśli ktoś nie ma jaj i ambicji, to nie wytrzyma. Trzeba też powiedzieć, że z roku na rok jest coraz łatwiej, bo medycyna cały czas idzie do przodu. Uważam, że mogę sobie bić brawo, że nigdy nie rzuciłem rękawic – przyznał dwukrotny mistrz Polski.

I gorsze

Oczywiście istnieją też przypadki, kiedy kontuzje tego typu rozmieniają potencjał zawodnika na drobne, wyniszczają go doszczętnie. Są niczym cień, który zaczyna prześladować człowieka w najmniej spodziewanym momencie. Najczęściej wtedy, gdy ktoś zaczyna sięgać sufitu lub przepowiada mu się nietuzinkową karierę jeszcze w okresie młodości. Niestety pojawia się nagły zwrot akcji, zaczyna się równia pochyła. W parze z umiejętnościami przestaje iść szczęście, ciało odmawia posłuszeństwa. Oszukuje nas własna genetyka.

 Po zerwaniu ścięgna Achillesa przez trzy miesiące siedziałem w domu o kulach i z nogą w gipsie. Mama mi mówiła, że ewidentnie straciłem chęć do życia. Moja psychika przestała nadążać. Nagle jesteś tutaj [ręka nad głową], za chwilę jakaś kontuzja i lądujesz tutaj [ręka przy ziemi]. To boli. Kiedy jechałem grać, modliłem się za każdym razem, żeby nic mi się nie stało w nogę. Czułem ją, nie byłem pewny siebie. Nawet chodząc po ulicy, bałem się, że coś mi się stanie mówi Michał Bartkowiak, któremu kontuzje zaprzepaściły profesjonalną karierę.

– Runda jesienna sezonu 2015/2016 w Championship była najlepszym momentem w mojej karierze, ale w grudniu niestety zerwałem więzadło krzyżowe w kolanie. Byłem załamany. To było o tyle dołujące, że w ostatnich tygodniach przed kontuzją mój agent powiedział, że wzbudziłem zainteresowanie kilku klubów Premier League. Szkoda, że tak wyszło, ale wiedziałem, z czym mam do czynienia. Przygotowałem się mentalnie do długiej walki i wmawiałem sobie, że wrócę silniejszy – opowiadał nam Dani Pinillos, który przeżył podobną historię jak Bielik. Dzisiaj Hiszpan jest piłkarzem Miedzi Legnica.

Los nie uśmiechał się również do Giuseppe Rossiego, który w ciągu sześciu lat zerwał więzadła w kolanie aż cztery razy. Wielki talent, ale jeszcze większy pechowiec. Skoro mowa już o liczbie czterech, cóż, grzechem byłoby nie wspomnieć o Michale Efirze. On też czterokrotnie borykał się z tym samym urazem (nie tylko) i to z opłakanym skutkiem. Jego kariera skończyła się, nim na dobre się zaczęła. Choć, jak twierdził sam Michał, kontuzje nigdy go nie złamały. Dzisiaj 28-latek kopie jeszcze w piłkę, ale o poważnym graniu nie ma mowy. Z Bielikiem raczej nie ma prawa być aż tak źle.

Ślady nie tylko na ciele

Uszkodzenia ciała to jedno, następstwa psychiczne to drugie. Można być tytanem pracy i przebrnąć mozolny okres rehabilitacji bez szwanku. Zdobyć w sobie odpowiednią determinację, żeby nie wpaść w depresję lub inne nastroje tego pokroju. Czasami jednak kłopotliwą sprawą, co przyznają sami piłkarze, jest moment ponownego wejścia w trening. W głowie pojawia się blokada, ktoś nie potrafi uwolnić pełni swoich możliwości. Oczywiście Bielik nie sprawiał wrażenia, jakby borykał się z tym problemem, ba, w styczniu wyglądał nawet lepiej niż przed niemal roczną przerwą. Ale jeśli otrzymujesz ten sam cios, który znowu powala cię na łopatki, trudno o czystą głowę.

– Kontuzja więzadeł jest gorsza niż złamanie nogi. Kość się zrośnie, jest twarda i można wracać do zajęć. Przy zerwaniu więzadeł mamy do czynienia z mięśniami, a to wymaga całkiem innej pracy i rehabilitacji. Nie wiem czy jest najgorsza. Ja zerwałem więzadła już trzy razy, ale medycyna nie postawiła na mnie krzyżyka. Niestety za każdym razem po powrocie do gry trzeba się uczyć wszystkiego od nowa. Tak chyba działa mózg człowieka. Jesteśmy przyzwyczajeni do pełnej sprawności, nagle jest taki uraz i wszystko się odwraca o 180 stopni. Pojawia się asekuracja, odpuszczanie, trzeba nauczyć układ nerwowy odpowiedniej pracy opowiadał nam Efir.

Wraz z upływem czasu człowiek zaczyna się zastanawiać, co poszło nie tak. Wina lekarzy? Słabsza konstrukcja mięśni? Zwykły pech? Wiele jest pytań, mało odpowiedzi. Słowem: przed Polakiem klaruje się naprawdę ważny proces myślowy. Zresztą nie tylko przed nim. Gdy dochodzi do powtórnego zerwania ACL-a, nie tylko w głowie zawodnika zaczyna tłoczyć się szereg wątpliwości. Będąc fizjoterapeutą, zaczynam się zastanawiać, czy zawiodłem ja, jeśli chodzi o proces leczenia, czy zawodnik. A może operacja mogła zostać przeprowadzona innym sposobem? Przy pierwszym razie nie ma czegoś takiego – mówi Krzysztof Wdowik. Gdybym miał do wyboru ponowne zerwanie więzadła w tej samej nodze lub kolejne, ale w drugiej – wybrałbym drugą opcję. Proces rehabilitacji w obu przypadkach wygląda podobnie, istotna różnica leży w psychice, kiedy zaczynamy wątpić we wcześniej wyleczone kolano dodaje.

Walka z samym sobą

– Dzisiaj coraz więcej mówi się o trenerach od przygotowania mentalnego, którzy, tak uważam, robią kawał dobrej roboty. Praca w gabinecie fizjoterapeutów to 50%, konsultacje z psychologami kolejne 50%. Trzeba o tym pamiętać. Dzisiaj zawodnicy wyglądają jak młodzi bogowie, dbają o siebie, zwracają uwagę na każdy aspekt od żywienia po higienę snu. Jeśli ktoś taki chce się rozwijać, dobrym wyborem jest wkroczenie na pole mentalne. W razie pęknięcia któregoś z mocniejszych ogniw, to znaczy pojawienia się kontuzji danej części ciała, to może zaprocentować. Nie można zacząć myśleć, że ciągłe udoskonalanie swojego organizmu jest drogą donikąd. Nawet jeśli organizm w jakimś momencie zawiódł. Po to są terapeuci i psychologowie, żeby nie zatracić w sobie sensu postępowania – twierdzi Krzysztof Wdowik.

Czy Krystian będzie potrzebował pomocy z zewnątrz bardziej, niż miało to miejsce w przeszłości? Można podejrzewać, że tak. Głupotą byłoby zrzucanie kwestii mentalnych na dalszy plan, szczególnie w przypadku, kiedy nic nie miało zawieść, a ostatecznie zawiodło. Dwukrotne zerwanie więzadła krzyżowego to tragedia nawet na takim poziomie profesjonalizacji, choć wydaje się, że Bielik jest w dobrych rękach. Jak powtarza fizjoterapeuta Zagłębia Sosnowiec, kluczowa będzie praca z umysłem. – Jako lekarze musimy robić wszystko, żeby piłkarz po kontuzji był tak pewny siebie jak wcześniej. Psychika zawodnika musi być na odpowiednim poziomie, bo w innym razie powstaje ryzyko kolejnych nieszczęść. Nie można kalkulować, ostrożność na boisku często przeradza się w nierozwagę. Takie rzeczy musimy wspólnie eliminować.

Krystiana Bielika czeka teraz najgorszy czas w karierze każdego piłkarza i to w okolicznościach, które spotykają nielicznych. Czas, który musi poświęcić nie tylko na walkę z kontuzją, ale również na wewnętrzną potyczkę z samym sobą. Z natury każda kolejna zostawia coraz większe piętno na psychice, lecz chcemy wierzyć, że reprezentantowi Polski bliżej będzie do historii Milika czy Ronaldo, niż do Rossiego czy Efira.

Fot. FotoPyk

Kamil Warzocha

Nołnejm z Chojnowa wynaleziony przez trenera Rokuszewskiego. Trzeci najmłodszy w zespole Weszło, filolog i (jeszcze) student dziennikarstwa. Chciał być piłkarzem, może kiedyś zostanie dziennikarzem. Na boisku czerpie z Zielińskiego, w życiu od Lewandowskiego. Najbardziej lubi robić wywiady.

Opublikowane 04.02.2021 17:14 przez

Kamil Warzocha

Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Weszło
15.05.2021

Meczycho w Legnicy z kibicami na trybunach. GKS Tychy nadal drugi

W sobotę czeka nas jeszcze wiele spotkań, ale niewykluczone, że bardziej emocjonującego starcia niż to Miedzi Legnica z GKS-em Tychy już nie zobaczymy. To było prawdziwe meczycho, do tego już z kibicami na trybunach. Idealny przepis na przyjemne spędzenie sobotniego popołudnia.  Miedź Legnica – GKS Tychy: dreszczowiec na otwarcie dnia Tyszanie odnieśli czwarte z rzędu […]
15.05.2021
Ekstraklasa
15.05.2021

Konczkowski: – Jutro z Wisłą będzie ogień!

– Wiemy jaka jest ranga tego spotkania. Europa jest w grze, ale podchodzimy do tego ze spokojem. Jeszcze parę tygodni kompletnie o tym nie myśleliśmy, bo sytuacja nie była komfortowa. Ale my kroczymy od meczu do meczu, tak samo było w sezonie mistrzowskim. Nasza pozycja się poprawiła i chcemy ten ostatni krok wykonać – mówił […]
15.05.2021
Piłka nożna
15.05.2021

Wybory w ZZPN – brak drugiej tury, problemy delegatów

Już za niespełna tydzień odbędą się wybory na prezesa Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. W lokalnym środowisku piłkarskim wzbudzają one bardzo dużo emocji ze względu na różnego rodzaju kontrowersje. Osoby popierające konkurentów obecnie urzędującego prezesa twierdzą, że ordynacja wyborcza i plan sposobu przeprowadzenia walnego zgromadzenia delegatów są skandaliczne. Nie godzą się na brak drugiej tury, pozbawienie […]
15.05.2021
Weszło
15.05.2021

Bartosz Nowak: W tym sezonie nie grałem nawet na 50 procent swoich możliwości

Bartosz Nowak rok temu zamienił Stal Mielec na Górnika Zabrze i można powiedzieć, że za nim przyzwoity sezon. Rewelacyjny na początku, później bywało różnie, ale całościowo wstydu nie ma (4 gole, 3 asysty, 2 kluczowe podania). Mimo że dla 27-letniego pomocnika był to dopiero drugi sezon w Ekstraklasie, nie jest on zadowolony ani z siebie, […]
15.05.2021
Weszło
15.05.2021

EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI: Najstarsi z najmłodszych, czyli Kuzdra i Janicki!

W kolejnym odcinku serii zatytułowanej Egzamin Dojrzałości, powstającej przy współpracy z PKO Bankiem Polski, w której testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpili Jakub Kuzdra i Robert Janicki z Warty Poznań. Bo raz trzeba dać szansę starszym! Zapraszamy.
15.05.2021
Weszło
15.05.2021

PRASA: Majdan: Dziwię się, że piłkarze nie zabierają głosu ws. dyskryminacji LGBT

– Nie mówię, by walczyli w obronie konstytucji, ale o ludzkich zachowaniach, o obronie praw człowieka, walce z rasizmem, z homofobią. W 2019 roku zdecydowałem się na udział w kampanii “Sport Przeciw Homofobii”. Wzięli w niej udział również inni sportowcy, ale łączyło nas jedno: wszyscy zakończyli już kariery. Znany polski piłkarz zacytował słowa swojego menedżera, […]
15.05.2021
Weszło
14.05.2021

Piszczu, gdybyś tak mógł jeszcze zagrać ten jeden sezon…

Co prawda Łukasz Piszczek jeszcze nie zagrał ostatniego meczu dla Borussii Dortmund, ostatniego słowa nie powiedział, ale wczoraj zdobył z nią ostatnie trofeum. Zagrał w ostatnim finale w swojej profesjonalnej karierze, to już pewne. Na naszych oczach kończy się pewna epoka, trzeba się z tym pogodzić. Szkoda, bo wydaje się, że były reprezentant Polski mógłby […]
14.05.2021
Weszło
12.05.2021

Hertha bliżej utrzymania, Piątek z kontuzją

Wielka ulga, ale i wielkie obawy. Tak można najkrócej podsumować dzisiejsze starcie Herthy Berlin, która pojechała do Gelsenkirchen, by uczynić ważny krok na drodze do utrzymania. Ulga – bo choć momentami pachniało sensacją, to ostatecznie stołeczni piłkarze zdobyli arcyważne 3 punkty. Obawy – bo niestety, ale Krzysztof Piątek opuścił boisko przed czasem, z powodu kontuzji. Może […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Weszło
10.05.2021

Panie Deschamps, Benzema zasługuje na “Last Dance”

8 listopada, 2015 roku. Karim Benzema strzela Armenii dwie bramki, po czym trafia na wygnanie. Czas mija, mamy już nową dekadę, a Francuza jak w kadrze nie było, tak nie ma. Oczywiście jest to pokłosie skandalu z seks-taśmami, a później oskarżeń o rasizm, które w oczach selekcjonera doszczętnie skreśliły 33-latka. Wtedy w podejściu Didiera Deschampsa […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

3:0 i do domu. Arka zrobiła swoje, choć nie bez oporów

To był mecz o dwóch obliczach. Pierwszym była połowa, w której Arka sprawiała wrażenie, jakby dopiero budziła się na to spotkanie. Drugim kolejne 45 minut, gdzie widzieliśmy już pokaz siły gości i bezradny GKS Bełchatów. Nie było jakichś fajerwerków, ot, ekipa z ekstraklasowymi ambicjami po prostu wykonała swoją robotę. Każdy inny wynik niż wyraźne zwycięstwo […]
08.05.2021
Weszło
08.05.2021

Lechia da radę dojechać do europejskich pucharów?

Dwa mecze do końca, na rozkładzie Cracovia i Jagiellonia. W teorii zdobycie sześciu punktów nie powinno być problemem, a że Lechia wciąż gra o europejskie puchary – człowiekowi układającemu terminarz mogą w Gdańsku podziękować. Sęk w tym, że nawet jeśli ekipa trenera Stokowca będzie bezbłędna, w tej chwili pierwszeństwo do czwartego miejsca w tabeli dzierży […]
08.05.2021
Liczba komentarzy: 18
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
3 miesięcy temu

Po prostu są ludzie którzy mają talent do uprawiania sportu na poziomie zawodowym ale niestety nie mają do tego odpowiednio organizmu. I przy kopaniu amatorskim nic by im sie nie stało, ale jak wchodzą obciążanie zawodowców to organizm pęka. W każdym sporcie jest takich sporo.

Michał
Michał
3 miesięcy temu
Reply to  CM711

Jeśli chodzi o ACL to medycyna ciągle jest w proszku. To co brano za pewnik (jeśli chodzi o rehabilitacje) jeszcze kilka lat temu, dzisiaj ma się nijak do tego. Wystarczy popatrzeć że w NBA zawodnicy po takiej kontuzji wracali po ponad roku a takiego Milika, za pierwszym razem wypchnęli do gry po 100 dniach jeśli dobrze pamiętam. Gdzieś został popełniony błąd bo chłopak nie wyleczył się jednak do końca…

Przemo
Przemo
3 miesięcy temu

W końcu artykuł z prawdziwego zdarzenia.. Mam nadzieję że się chłopak wyliże z tego nie tylko fizycznie ale przede wszystkim mentalnie.. Szkoda dla reprezentacji, czekamy na powrót Krystian.Zdrowia!

Artur
Artur
3 miesięcy temu

Przeciez to cienias daje ciala zawsze jak sie na niego liczy
Placi dziennikarzom za artykuly polebne zeby go powolali do kadry?

Rozsądny
Rozsądny
3 miesięcy temu
Reply to  Artur

A co Ty w życiu osiągnąłeś poza pluciem na innych zza monitora?

leoś
leoś
3 miesięcy temu
Reply to  Artur

Właśnie głośno o nim jakby to Lewy się polamal.Gosc miał może 1 dobry mecz w kadrze i starczy.Po tej kontuzji Gliwice jak Żyro i zapomnijcie o nim.

DOMIN
DOMIN
3 miesięcy temu
Reply to  Artur

JesteŚ dziurĄ
w dupie..

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
3 miesięcy temu

Bardzo potrzebny artykuł – wyraźnie pokazuje, że o ile po jednym zerwaniu ACL można jeszcze dojść do siebie, to drugie zerwanie w tym samym kolanie… no cóż, dobry chłopak był i mało pił.

waldemar
waldemar
3 miesięcy temu

Jak masz pecha to ci w drewnianym kościele cegła na głowę spadnie. Inna sprawa : ” Szczególnie w okresie grudniowym, kiedy 23-latek zagrał osiem meczów po 90 minut. Przerwy między kolejkami wynosiły odpowiednio (dni): cztery, cztery, trzy, cztery, dziesięć, cztery, trzy.” Czterdzieści dni okres grudniowy? Oni tam na Wyspach mają jednak wszystko inaczej:)

kol. Zenon
kol. Zenon
3 miesięcy temu
Reply to  Kamil Warzocha

Kamilu Warzocha policz sam : 1 mecz + 4 + 1 mecz + 4 + 1 mecz + 3 + 1 mecz + 4 + 1 mecz + 10 + 1 mecz + 4 + 1 mecz + 3 + 1 mecz = 39 … jest 8 meczy, więc gdzie twoje 01.12 – 01.1.. jakos chyba nie pasuje ? chyba ze autor stosuje sobie tylko znany skrót myślowy i np. te 4 dni liczył razem z meczem, co w praktyce jest bzdurą.

leoś
leoś
3 miesięcy temu

To żaden talent ani zbawca polskiej piłki.On gra w 1 lidze angielskiej,jakieś liczby ma,ale jest wielu o niebo lepszych.Brzeczek czy Sousa,by go nie zabrali.

Tomasz
Tomasz
3 miesięcy temu
Reply to  leoś

prowokacja albo zero tolku na temat piłki nożnej

Putinawalny
Putinawalny
3 miesięcy temu

Drodzy “dziennikarze” weszło.com, w kolanie mamy Łąkotkę a nie łękotkę. No ale czego można się spodziewać po ludziach którzy piszą wszystko byle jak i po łebkach.

ako
ako
3 miesięcy temu
Reply to  Putinawalny

Co prawda słownik mowi, ze obydwie wersje sa poprawne…, no ale sorry weszlo, niesmak pozostal 😉

kol. Zenon
kol. Zenon
3 miesięcy temu
Reply to  ako

jak juz tak se piszemy poprawności to : “Łąkotka czy łękotka – od wielu lat używamy zamiennie te słowa. Część pacjentów nie jest pewna i wprost pyta, która forma jest poprawna. Słysząc kilkukrotnie te pytania, postanowiłem odpowiedzieć na początku, by rozwiać wątpliwości. Formą występującą w nomenklaturze anatomicznej jest łąkotka i tę formę powinniśmy znaleźć we wszystkich publikacjach dotyczących dziedziny, jaką jest ortopedia…”

Nurter
Nurter
3 miesięcy temu

Ryzyko bycia piłkarzem. Bielik i tak swoje już zarobił, więc nawet w skrajnie złym scenariuszu nieźle na tej całej przygodzie z piłką wyjdzie.

Staszek Krzysztowski
Staszek Krzysztowski
3 miesięcy temu

Brazylijski Ronaldo zrywał więzadła krzyżowe 3 razy – 2 razy w prawym kolanie, raz w lewym. Drugie zerwanie nastąpiło po 6 minutach gry w pierwszym meczu po powrocie. Bielik jest silny, da radę!

Suche Info
15.05.2021

Robert Lewandowski WYRÓWNAŁ rekord Gerda Muellera!

Historia napisała się na naszych oczach. Robert Lewandowski strzelił 40. bramkę w tym sezonie, czyli zrównał się z liczbą bramek strzelonych w jednym sezonie przez Gerda Muellera. Niewiarygodne uczucie widzieć coś takiego, choć wszyscy się tego spodziewaliśmy. “Lewy” wykorzystał rzut karny, zrobił to, co zrobić należało. Teraz odliczamy do gola nr 41, który wyniesie Polaka […]
15.05.2021
Weszło
15.05.2021

Meczycho w Legnicy z kibicami na trybunach. GKS Tychy nadal drugi

W sobotę czeka nas jeszcze wiele spotkań, ale niewykluczone, że bardziej emocjonującego starcia niż to Miedzi Legnica z GKS-em Tychy już nie zobaczymy. To było prawdziwe meczycho, do tego już z kibicami na trybunach. Idealny przepis na przyjemne spędzenie sobotniego popołudnia.  Miedź Legnica – GKS Tychy: dreszczowiec na otwarcie dnia Tyszanie odnieśli czwarte z rzędu […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Mateusz Klich z bramką w meczu Leeds! (WIDEO)

Mateusz Klich strzelił gola po raz pierwszy od grudnia. I to nie byle jakiej urody, bo po ładnym strzale z dystansu. To ogółem trzecie trafienie Mateusza Klicha w Premier League. Wcześniej strzelał gole Liverpoolowi oraz West Hamowi. Pomocnik Leeds dogonił tym samym Jana Bednarka w tabeli najskuteczniejszych Polaków w historii angielskich rozgrywek. Łącznie Mateusz Klich […]
15.05.2021
Ekstraklasa
15.05.2021

Konczkowski: – Jutro z Wisłą będzie ogień!

– Wiemy jaka jest ranga tego spotkania. Europa jest w grze, ale podchodzimy do tego ze spokojem. Jeszcze parę tygodni kompletnie o tym nie myśleliśmy, bo sytuacja nie była komfortowa. Ale my kroczymy od meczu do meczu, tak samo było w sezonie mistrzowskim. Nasza pozycja się poprawiła i chcemy ten ostatni krok wykonać – mówił […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Reca nie pojedzie na EURO! Wykluczyła go kontuzja

Najpierw Krzysztof Piątek, teraz Arkadiusz Reca. Jak napisał Roman Kołtoń, lewy obrońca Crotone nie pojedzie na turniej z powodu kontuzji. Może nie jest to postać pierwszoplanowa dla reprezentacji Polski, ale jednak do pewnego stopnia istotna. Pewniak na EURO 2021, który teraz będzie oglądał je w telewizji. Chodzi o uraz łąkotki, który okazał się poważniejszy, niż […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Skorża o powrocie kibiców: – Może być różnie

W niedzielę po raz pierwszy od ośmiu miesięcy kibice Lecha Poznań pojawią się na stadionie przy ulicy Bułgarskiej. Ci najbardziej zagorzali bojkotują jednak, wyrażają swoje niezadowolenie względem kilku rzeczy. Chodzi przede wszystkim o zwolnienie dyrektora sportowego Tomasza Rząsy, ale też odpalenie z pierwszego zespołu Andrzeja Kasprzaka, trenera od przygotowania fizycznego. A to przecież tylko wierzchołek […]
15.05.2021
Piłka nożna
15.05.2021

Wybory w ZZPN – brak drugiej tury, problemy delegatów

Już za niespełna tydzień odbędą się wybory na prezesa Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. W lokalnym środowisku piłkarskim wzbudzają one bardzo dużo emocji ze względu na różnego rodzaju kontrowersje. Osoby popierające konkurentów obecnie urzędującego prezesa twierdzą, że ordynacja wyborcza i plan sposobu przeprowadzenia walnego zgromadzenia delegatów są skandaliczne. Nie godzą się na brak drugiej tury, pozbawienie […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Antoine Griezmann może odejść z Barcelony

Dziennik “Mundo Deportivo” poinformował, że z Barcelony może odejść aż kilkunastu piłkarzy. Klub musi zbierać pieniądze na to, żeby finansowo się odbudować, więc czystki są jak najbardziej prawdopodobne. W gronie piłkarzy na sprzedaż są choćby Philippe Coutinho, Miralem Pjanić czy Samuel Umtiti. Pewniaki. Dochodzi też kolejne nazwisko, za które Barca mogłaby otrzymać najwięcej pieniędzy. To […]
15.05.2021
Weszło
15.05.2021

Bartosz Nowak: W tym sezonie nie grałem nawet na 50 procent swoich możliwości

Bartosz Nowak rok temu zamienił Stal Mielec na Górnika Zabrze i można powiedzieć, że za nim przyzwoity sezon. Rewelacyjny na początku, później bywało różnie, ale całościowo wstydu nie ma (4 gole, 3 asysty, 2 kluczowe podania). Mimo że dla 27-letniego pomocnika był to dopiero drugi sezon w Ekstraklasie, nie jest on zadowolony ani z siebie, […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Hyballa nie pożegnał się z piłkarzami

Skończyła się krótka era Petera Hyballi w Wiśle Kraków. Wczoraj niemiecki trener został zwolniony, na co zapowiadało się od dłuższego czasu. Psuły się jego relacje z piłkarzami, w szatni było gęsto. No i co, można było się spodziewać, że jak już było źle przed odejściem z Wisły, tak też nie będzie dżentelmeńskich zachowań w trakcie […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Michał Szromnik w Śląsku Wrocław do 2024 roku

Michał Szromnik trafił do Śląska Wrocław w letnim okienku transferowym z pierwszoligowego Chrobrego Głogów. Przez prawie całą rundę jesienną był rezerwowym bramkarzem, potem zagrał kilka świetnych meczów, a za kadencji Jacka Magiery zdaje się, że został numerem jeden. We Wrocławiu są bardzo zadowoleni z jego występów, dlatego niedziwne, że pojawiła się decyzja o nowym kontrakcie. […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Byli niemieccy piłkarze mają różne zdania o biciu rekordu przez “Lewego”

Robert Lewandowski stoi dzisiaj przed wielką okazją. Może strzelić dwa gole w meczu z Freiburgiem i pobić rekord Gerda Muellera. To oczywiście powoduje żywe dyskusje wśród byłych piłkarskich legend w Niemczech, które mają podzielone opinie. Jednym szkoda rekordu, inni mówią: to duch sportu, to musi się wydarzyć. Sepp Maier: Rekordy są po to, by je […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Piątkowski: – Moim celem jest pierwszy skład na EURO

Kamil Piątkowski rozgrywa świetny sezon w Ekstraklasie. Zasłużył na transfer za granicę, najprawdopodobniej pojedzie również na Mistrzostwa Europy z reprezentacją Polski. Na łamach “Przeglądu Sportowego” przyznał, że jego celem jest pierwszy skład. Zdradził też trochę kulis transferu do Red Bulla Salzburg. – Były oferty z Niemiec i Włoch. To nie były jakieś zapytania, ale twarde, […]
15.05.2021
Weszło
15.05.2021

EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI: Najstarsi z najmłodszych, czyli Kuzdra i Janicki!

W kolejnym odcinku serii zatytułowanej Egzamin Dojrzałości, powstającej przy współpracy z PKO Bankiem Polski, w której testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpili Jakub Kuzdra i Robert Janicki z Warty Poznań. Bo raz trzeba dać szansę starszym! Zapraszamy.
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

“Gdyby Lewandowski zrezygnował z rekordu, stałby się nieśmiertelny”

Robert Lewandowski ma ogromną szansę, żeby już dzisiaj pobić legendarny rekord Gerda Muellera. Potrzebny mu jeden gol do wyrównania i 180 minut, żeby tego dokonać. Jeśli nie wydarzy się jakaś katastrofa, polski napastnik zrobi to, co do tego nie ma wątpliwości. No i co, kogoś to może zaboleć. Słyszymy głosy, że w sumie fajniej by […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Znamy komentatorów TVP na finały europejskich pucharów

Coraz większymi krokami zbliżają się finały Ligi Mistrzów i Ligi Europy. W związku z tym pojawiało się pytanie, kto skomentuje te mecze. Już wiadomo, że ze stacji TVP wysłane zostanie znane grono ekspertów. Jeden duet, jedna solówka.  Tak więc finał Ligi Mistrzów zostanie skomentowany przez duet Dariusz Szpakowski i Andrzej Juskowiak. 29 maja, 21:00, Estádio […]
15.05.2021
Weszło
15.05.2021

PRASA: Majdan: Dziwię się, że piłkarze nie zabierają głosu ws. dyskryminacji LGBT

– Nie mówię, by walczyli w obronie konstytucji, ale o ludzkich zachowaniach, o obronie praw człowieka, walce z rasizmem, z homofobią. W 2019 roku zdecydowałem się na udział w kampanii “Sport Przeciw Homofobii”. Wzięli w niej udział również inni sportowcy, ale łączyło nas jedno: wszyscy zakończyli już kariery. Znany polski piłkarz zacytował słowa swojego menedżera, […]
15.05.2021
Suche Info
15.05.2021

Obrońca RB Lipsk na celowniku Liverpoolu

Fabrizio Romano informuje, że priorytetem transferowym Liverpoolu stał się teraz Ibrahima Konaté z RB Lipsk. Anglicy osiągnęli już porozumienie z samym zawodnikiem, teraz pozostają negocjacje z klubem, które powinny być ułatwione z racji wcześniejszej współpracy np. przy transferze Keity. Konate jest jednym z najbardziej obiecujących piłkarzy w całej Bundeslidze. Ponoć już w kwietniu Francuz zgodził […]
15.05.2021