post Avatar

Opublikowane 16.01.2021 15:16 przez

Sebastian Warzecha

Kojarzycie tę sytuację, gdy przeszliście już niemal całą grę, ale został wam finałowy boss, który okazuje się nie do pokonania? Mniej więcej tak to wyglądało w światowym himalaizmie. Najpierw udało się zaliczyć wszystkie ośmiotysięczniki na „łatwym” poziomie – latem. Potem przyszedł poziom trudny – zima. Bywało, że niektóre szły opornie, ale ostatecznie się udawało. Zostało tylko K2. I tak czekało na zdobywców. I czekało. I czekało. Aż do dziś. Po zbiorowym wejściu Nepalczyków K2 jest już bowiem oficjalnie pokonane zimą!

Najtrudniejsza góra świata

Dlaczego K2 tak długo pozostawało niezdobyte w zimowych warunkach? Cóż, najprościej rzecz ujmując – bo ta góra cholernie nie sprzyja himalaistom. Nawet latem, a co dopiero zimą. Jasne, można by rzec, że żadna tego nie robi. W tym w końcu cała zabawa. Żeby pokonać i górę, i własne słabości. Ale podczas gdy na Mount Everest organizowane są komercyjne wycieczki i niemal każdy może pokusić się o zdobycie najwyższego szczytu świata, ten drugi w kolejności niezmiennie mówił wspinaczom: „no, kolego/koleżanko, ja nie jestem taki łatwy”.

I się opierał, ale z czasem już tylko zimą. Bo regularnie notowano na nim kolejne niesamowite wyczyny. Ostatni w 2018 roku, gdy Andrzej Bargiel zjechał ze szczytu na nartach. Co zresztą dalej wydaje się wyczynem nie do ogarnięcia.

K2 powszechnie uważane jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia.  W dużej mierze dlatego, że najbardziej wymagające technicznie fragmenty trasy znajdują się już na wysokości 8000 metrów. W dodatku szczyt opada w każdą stronę dużymi, trzykilometrowymi ścianami, a na najpopularniejszej drodze pod wierzchołkiem znajduje się ogromny serak (wielka bryła lodu), utrudniający wspinaczkę i potrafiący – odłamkami – nawet zabić himalaistów. Przede wszystkim jednak: pogoda na K2 potrafi być absolutnie beznadziejna. Bywały wyprawy, które tygodniami czekały na okno pogodowe i niekoniecznie takie dostały. A nawet jeśli – szybko się kończyło. Nepalczycy trafili w ostatnich dniach na warunki, które pozwoliły im wspinać się coraz wyżej.

I je wykorzystali.

Udało się!

Było ich dziesięciu. Nie do końca wiadomo, ilu wspinało się z tlenem, a ilu nie. Ta kwestia na pewno będzie budzić kontrowersje, środowisko himalaistyczne różnie bowiem podchodzi do kwestii używania butli. Dobrze to zresztą widać w wypowiedzi Adama Bieleckiego na Twitterze (pisownia oryginalna):

Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu? [Na wieść o tym, że jeden z Szerpów mógł wejść bez tlenu] Jeżeli obozy były rozkładane a liny wieszane przez kolegów na tlenie. Ponadto jeżeli w razie czego ten tlen był w każdej chwili dostępny. To mamy coś pomiędzy wejściem z tlenem a bez – napisał polski himalaista.

Nie ma jednak wątpliwości, że Nepalczycy i tak dokonali czegoś absolutnie historycznego. Cały świat czekał na kolejne wieści od nich, począwszy od wczorajszego wieczora – to wtedy rozpoczęli atak szczytowy. Potem pokonywali Bottleneck, kuluar, prowadzący na szczyt. Gdy przeszli trawersem pod wspomnianym serakiem i o tym poinformowali, można było odnieść wrażenie, że reszta drogi na szczyt to już tylko formalność.

Ale to K2. Tu nic nie jest formalnością.

Więc czekaliśmy dalej. Ich pozycji nie dało się śledzić na żywo – pozostało tylko oczekiwać na wieści w social mediach. O 10:35 naszego czasu pojawiła się tam informacja, że wspinacze planują zatrzymać się 10 metrów przed szczytem i poczekać na resztę ekipy. Tak, by cała dziesiątka weszła na szczyt razem. I wreszcie przyszła kolejna informacja – że tego dokonali. Że weszli. Nucąc w dodatku hymn Nepalu. Bo jak już przechodzić do historii, to z klasą. – To najwspanialsze osiągnięcie w historii himalaizmu – napisał Chhang Dawa Sherpa.

Czy się z nim zgadzamy, czy nie – oddać trzeba im wszelkie honory. Są pierwsi. Jak Neil Armstrong na Księżycu, tak i oni stanęli gdzieś, gdzie jeszcze nikogo nie było. Teraz przed nimi kolejne wyzwanie: bezpieczny powrót do bazy. I za to pozostaje trzymać kciuki. I by ich nazwiska zostały zapamiętane, wypiszmy je: Mingma Gyalje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Dawa Tenjin Sherpa, Kilu Pemba Sherpa, Nimsdai Purja, Geljen Sherpa, Pem Chiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Sona Sherpa. To oni pokonali ostatniego bossa. Choć pewnie niektórzy spróbują to zrobić podnosząc jeszcze poziom trudności – czyli bez tlenu.

I fajnie, niech się dzieje.

Tragedia w cieniu sukcesu

Niestety, są i złe wieści. Na zboczu K2, schodząc z Obozu I zginął hiszpański wspinacz Sergi Mingote, kierownik sportowy wyprawy organizowanej przez agencję Seven Summits Trek. Schodził dziś do bazy po osiągnięciu obozu III, gdzie się aklimatyzował. Początkowo mówiło się, że jest nieprzytomny. Potem nadeszły informacje o tym, że nie żyje. Pomocy udzielała mu między innymi Magdalena Gorzkowska, a wysłany z bazy został też zespół medyczny. Niestety jednak, nie udało się go uratować.

To jest właśnie K2. Ta góra potrafi być okrutna. Nawet jeśli wydaje się, że już ją ujarzmiono.

Fot. Wikimedia

Opublikowane 16.01.2021 15:16 przez

Sebastian Warzecha

Liczba komentarzy: 24
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Bielecki już ból dupy. Jak dla mnie ostatnimi polskimi prawdziwymi himalaistami był Wielicki, Pawłowski, Kukuczka i inni że starej ekipy lat 70,80. Teraz to zbierania egoistów, celebrytów i indywidualistów. Cieszę się że K2 zdobyli szerpowie, bo im się to należało za całą robotę dla światowego himalaizmu.

Blabel
Blabel
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

Zgadzam się. Gdyby weszli bez tlenu to by napisał, że w zbyt dużej grupie albo za dobrych kurtkach.

Miko
Miko
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

Bieleckiemu oddaje niesamowity wyczyn Jego i Denisa – chodzi oczywiście o Revol. Niestety dla nich oboju himalaizm stał się obłędem, a nieudane wejście tylko spotęgowało jego „ból dupy” jak to nazwałeś. Himalaistą jest wielkim, ale niestety ma pewnego rodzaju „obłęd”. Dodatkowo teraz gdy nie doszła do skutku pseudo narodowa wyprawa na K2 i gdy się okazało że z SST jedzie Magda Gorzkowska to gość oszalał. Myśle że można go teraz porównać do Trumpa – podobny obłęd.

Szerpa z Miechowa
Szerpa z Miechowa
1 miesiąc temu
Reply to  Miko

Też bardzo się cieszę, że wyczynu dokonali Nepalczycy. Ile razy za szmaty wynosili na szczyt „zawodowych” himalaistow z Europy i Ameryki? Najepszy przyklad to zdobycie Mont Everestu. Dzielny mały naród.
A co do wchodzenia z tlenem lub bez, to racje maja ci, ktorzy mowia ze himalaizm zimowy to pseudosport dla popierdoleńcow z Polski i Rosji. Nepalczycy zdobyli szczyt zespołowo i z tlenem, „nasi” w postaci Urubki i Bieleckiego wyruszyliby oczywiście razem, ale każdy chciałby zdobyć szczyt 1) oczywiście w pojedynkę żeby być pierwszym i 2)oczywiście bez tlenu bo lepiej zepchnąć tam na górze, a poza tym co konkurencja powie? Tak więc zwycięstwo Nepalczykow cieszy mnie podwójnie.

Szerpa z Miechowa
Szerpa z Miechowa
1 miesiąc temu

*zdechnąć zamiast *zepchnąć

blag
blag
1 miesiąc temu

Tu nie chodzi o bol dupy, na tym polega ten sport. Zeby ciagle isc dalej. Tak, zdobyli jako pierwszi (wielki szacun), ale w grupie i prawdopodobnie z tlenem. Nastepny cel, to samemu, bez tlenu a na koncu jeszcze tylem, albo z zamknietymi oczami. Czlowiek wiele wymysli. Kazda z tych osob ktore to zrobia w przyszlosci beda „pierwsi” w czyms. I to jest piekne.

Jol
Jol
1 miesiąc temu
Reply to  blag

Następnie bez butów, a później bez czapki…

Nick Dick
Nick Dick
1 miesiąc temu
Reply to  Jol

Ja planuję za rok bez kaleson

Iwo
Iwo
1 miesiąc temu

Z tlenem się nie liczy!

Trzeba wejść samemu na szczyt!

Iwo
Iwo
1 miesiąc temu
Reply to  Iwo

Jedną z naprawdę ciekawszych myśli Zarzecznego była ta że najlepszymi himalaistami są oczywiście Szerpowie, bo taszczę ten cały badziew na górę, ale nikt tego z białasów nie zauważa.

Michał
Michał
1 miesiąc temu
Reply to  Iwo

Ale to nie była żadne odkrycie P. Zarzecznego, każdy to przecież od dawna wie.

Michał
Michał
1 miesiąc temu

Bielecki bez klasy. „Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem”. To było wejść, a nie tak teraz pierdolić. Nikomu się to do tej pory nie udało, a tu jakieś gadanie o tlenie, słabe to bardzo.

Zakola na jajach
Zakola na jajach
1 miesiąc temu
Reply to  Michał

Dokłanie. Widać, że żal rowa ściska.

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
1 miesiąc temu

Ale że Adam Bielecki popisze się wypowiedzią a’la Marcin Najman, to się jednak nie spodziewałem. Może po Urubce, któremu już zdarzały się odloty, ale nie po Bieleckim.

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
1 miesiąc temu

Ale że Adam Bielecki popisze się wypowiedzią a’la Marcin Najman, to się jednak nie spodziewałem. Może po Urubce, któremu już zdarzały się odloty, ale nie po Bieleckim.

gofer007
gofer007 (@gofer007)
1 miesiąc temu
Własny obrazek 16012021160146.jpg
Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
1 miesiąc temu

Byli ubrani ?
Jak w kurtkach to się nie liczy ;)))

piniu
piniu
1 miesiąc temu

Mieli buty?
Jak w butach to sie nie liczy!!!

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
1 miesiąc temu
Reply to  piniu

Trampki można zaliczyć, inne a szczególnie ocieplane buty, eliminują zaliczenie.

Leon
Leon
1 miesiąc temu

Bardzo dobrze, że to Szerpowie. Zdecydowanie należało im się postawić kropkę nad I.
Himalaista ze mnie żaden, raptem doszedłem do 5000 m w okolicach Dhaulagiri, ale pozwoliło mi to liźnięcie tematu od środka.
Mega szanuję wszystkich kozaków, którzy atakują ośmiotysięczniki, natomiast to napinanie się na atakowanie z budżetem w wysokości setek tysięcy europejskiej waluty w porównaniu do tego jaką robotę odwalają Szerpowie i często się o nich zapomina, jest żenujące. Świetnie, że cieczkę na zamknięcie ośmiotysięczników mamy już za sobą i, że właśnie to synowie Nepalu osiągnęli właśnie ten bezprecedensowy sukces, chociaż pewnie teraz będzie prześciganie się w tym, kto wejdzie pierwszy bez tlenu.

oburzenie jak Biden
oburzenie jak Biden
1 miesiąc temu

Kurwa!
To skandal i spisek !
Lesnodorski przecież w tym roku z Kongo szedł na K2

Bart
Bart
1 miesiąc temu

Ciekawe czy namioty i sprzęt sam sobie wnosi 😛 Ogólnie Urubko twierdzi że dla środowiska zima kończy się z lutym, a Bielecki ma w rekordach marcowe-zimowe wejścia na góry (jako pierwszy)

Gratki dla Szerpów
Gratki dla Szerpów
1 miesiąc temu

A ta cała lekkoatletka już weszła czy ciągle czeka na lepsze okno pogodowe?

Gratki dla Szerpów
Gratki dla Szerpów
1 miesiąc temu

A ta cała lekkoatletka już weszła czy ciągle czeka na lepsze okno pogodowe?

Weszło
07.03.2021

Zieliński z dubletem asyst! Skorupski nie dał rady Napoli

Możemy to powiedzieć bez grama kurtuazji: Piotr Zieliński zaliczył standardowy dzień w biurze. Tak, to już pewnego rodzaju codzienność, że w meczach Napoli widzimy Polaka z bramką lub asystą. Rok 2021 jest pod tym względem absolutnie wyjątkowy. Mówimy o życiowej formie, czymś magicznym. „Zielu” na pozycji nr 10 gra jak z nut, co trzeba powiedzieć […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Szymon Marciniak krytykowany za hit ligi greckiej. „Nie było karnego!”

Szymon Marciniak poprowadził dziś szlagier greckiej ekstraklasy. PAOK (3. miejsce w lidze) podjął przed własną publicznością Aris (2. miejsce). Derby Salonik zakończyły się wynikiem 2:2, a polski arbiter znalazł się pod ostrzałem krytyki. Spotkanie miało niezwykle emocjonujący przebieg. Goście prowadzili już 2:0, ale w 87 minucie gry PAOK zdobył kontaktowego gola. Następnie, już w doliczonym […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Jest nowy prezydent Barcelony! Wielki powrót Joana Laporty

To była naprawdę ekscytująca kampania wyborcza, ale ostatecznie skończy się zgodnie z przewidywaniami. Joan Laporta niemal na pewno powraca na stanowisko prezydenta Barcelony. I to powraca z przytupem. Wyniki głosowania sondażowego przeprowadzonego na próbie aż 4 tysięcy wyborców nie pozostawiają wątpliwości. Najlepiej poinformowani katalońscy dziennikarze także. Cules zdecydowanie wyżej ocenili Laportę niż jego konkurentów: Joan […]
07.03.2021
Anglia
07.03.2021

21 zwycięstw z rzędu i wystarczy. Manchester United pokonuje Manchester City

Dominowali na wszystkich frontach. Od czasu dość pechowego remisu z WBA, Manchester City ani razu nie pozwolił, by przeciwnik zatrzymał ich chociaż połowicznie. Wygrywali jak leci, bez różnicy, czy były to starcia pucharowe, czy ligowe. W końcu jednak nadszedł kres tej serii. Jeśli ktoś miał The Citizens zatrzymać, to właśnie Manchester United. Niebywale dobrze radzą […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia odstawia peleton na siedem punktów

Któraś seria musiała dziś paść. Albo ta niezwyciężonego na własnym stadionie Śląska Wrocław, albo ta związana z dobrymi wynikami Legii w starciach z wrocławianami w ostatnich latach. Chwilę wcześniej padła twierdza w Szczecinie, zatem prawem serii – Legia została pierwszym zespołem, który ograł ekipę Lavicki na ich obiekcie w tym sezonie. Sam mecz? Bywały lepsze. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Premierowy gol Bereszyńskiego w Serie A. No wreszcie! [WIDEO]

Arkadiusz Reca popisał się dzisiaj pięknym trafieniem w starciu z Torino i Bartosz Bereszyński ewidentnie mu pozazdrościł. Zawodnik Sampdorii też strzelił gola. To jego pierwsze trafienie w Serie A! Trochę się Polak na tego gola naczekał, trzeba przyznać. Dzisiejsze starcie z Cagliari to dla Bereszyńskiego 120 występ ligowy w barwach Sampdorii, dla której zaczął grać […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glik z meczem numer 300 na topowym poziomie. Dołącza do ekskluzywnego grona

Kamil Glik spędził wczoraj 90 minut na boisku w zremisowanym meczu Benevento ze Spezią. Było to dla niego spotkanie numer 300 w jednej z pięciu topowych lig Starego Kontynentu. Takim bilansem może się oprócz niego pochwalić tylko dwóch Polaków. Na dorobek 33-letniego defensora składają się 172 występy w Serie A i 128 w Ligue 1. […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIGA MINUS: POGOŃ RUSZA W POGOŃ ZA LEGIĄ

Raz, dwa, trzy. Ruszyli. A kto ruszył? Pogoń Szczecin w pogoń za Legią Warszawa. Tempo jak na obrazku, więc sukcesu nie wróżymy. Ale kto wie? O tej szalonej pogoni, o skuteczności Stali i o innych rzeczach pogadamy sobie dzisiaj o 19.45 w Lidze Minus. A kto pogada? Białek, Kowal, Leszek i Roki. 
07.03.2021
Hiszpania
07.03.2021

Suarez 1:1 Benzema. Derby Madrytu wygrała… Barcelona

Od tego meczu miało zależeć bardzo wiele. Wystarczyło zajrzeć do tabeli La Liga, żeby zdać sobie sprawę, że każda ze stron powinna zagrać z myślą o pełnej puli. Ekipa Simeone dlatego, że ściga ją Barcelona. Real zaś wpadł w gonitwę za Katalończykami i tak oto koło się zamyka. Akurat dziś chyba trzeba powiedzieć, że z […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trener Pogoni Szczecin: – Trzeba spiąć pośladki i pracować

Trener Pogoni Szczecin, Kosta Runjaić, podczas pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał rozczarowania porażką 0:1 z Lechem Poznań. Przyznał, że jego drużyna znajduje się obecnie w kryzysowym momencie. – Jesteśmy mocno zawiedzeni. Na pewno w pierwszej połowie nie prezentowaliśmy się tak, jak chcielibyśmy się i jak oczekiwaliśmy. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, dlaczego tak był […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Pogoń wyhamowała z piskiem opon

Jesienny mecz Pogoni Szczecin z Lechem Poznań był momentem, w którym pomyśleliśmy sobie, że Portowców stać w tym sezonie na duże rzeczy. Kolejka niby piąta, ale wiadomo – tak naprawdę było to czternaste ligowe spotkanie dla obu ekip w trwającym sezonie. Cztery gole strzelone i zero straconych, sporo polotu w grze, do tej pory najbardziej […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Oficjalnie: Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u

To już oficjalne – Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u Łódź. Zastąpił Wojciecha Stawowego. O sprawie informowaliśmy już wczoraj. Brak zwycięstwa w derbach Łodzi nie miał kluczowego znaczenia dla losów Stawowego, jego los był prawdopodobnie przesądzony po klęsce z GKS-em Tychy. Mamrot natomiast spróbuje w sezonie 2020/21 wprowadzić do Ekstraklasy już drugiego spadkowicza. Wcześniej pracował w […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trwa kryzys Liverpoolu. The Reds znowu przegrywają u siebie

Liverpool pod wodzą Juergena Kloppa długo śrubował serię meczów bez porażki na własnym stadionie. Teraz wygląda na to, że The Reds idą na jakiś rekord wszech czasów pod względem domowych wpadek z rzędu. Dzisiaj przegrali 0:1 z Fulham. Passa sześciu przegranych meczów ligowych u siebie jest bezprecedensowa w całej historii klubu z Anfield. Dzisiaj Liverpool […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Co za gol Recy! Polak strzela, Crotone wygrywa z Torino [WIDEO]

Arkadiusz Reca znalazł się w szerokim gronie zawodników powołanych przez Paulo Sousę na marcowe mecze reprezentacji Polski. I postanowił uczcić to przepięknym golem w Serie A. Zawodnik Crotone trafił do siatki w starciu z Torino. Co za gol! Reca zapisał się na liście strzelców w 80 minucie spotkania, przy wyniku 2:1 dla Crotone. Ostatecznie spotkanie […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wściekły trener Stali Mielec: – Mam już serdecznie dosyć takich sytuacji

Stal Mielec kolejny raz przegrała w Ekstraklasie. Tym razem lepszy od mielczan okazał się Piast Gliwice. Szkoleniowiec beniaminka, Leszek Ojrzyński, narzekał na konferencji prasowej na nieskuteczność swoich podopiecznych. – Mam serdecznie dosyć takich sytuacji, że moja drużyna ma więcej stuprocentowych sytuacji i albo remisuje, albo przegrywa – stwierdził trener Ojrzyński. – Tak naprawdę w pierwszej […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Stal Mielec znów promuje bramkarza rywali. Plach i rezerwowi bohaterami Piasta

Jeżeli Stal Mielec spadnie z Ekstraklasy – a obecnie jest kandydatem numer jeden – to szukając momentów decydujących na pewno wróci do starcia w Gliwicach. Klasowa drużyna załatwiłaby sprawę z Piastem do przerwy, później kontrolowała mecz i w najmniej ekscytującym scenariuszu dowiozła prowadzenie do końca. Beniaminek jednak ponownie zajął się promowaniem bramkarzy rywali, mimo że […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec w wykładzie praktycznym pt. „futbol to gra błędów”

„Piłka nożna to gra błędów” w zestawieniu piłkarskich frazesów stoi gdzieś między „derby rządzą się swoimi prawami” i „to były dwie różne połowy”. Czasami jednak bywa tak, że ktoś postanawia wprowadzić to powiedzenie w życie. Tak było dzisiaj w Tychach, gdzie obcinali się i piłkarze GKS-u i zawodnicy Zagłębia. Co z tego wynikło? To, co […]
07.03.2021