post
Avatar

Opublikowane 13.01.2021 15:08 przez

redakcja

Wiesz, że coś poszło bardzo nie w porządku, gdy o meczu piłkarskiego Superpucharu więcej niż media sportowe, piszą Financial Times i Business Insider. Tak właśnie dzieje się we Francji, gdzie dziś zmierzą się na piłkarskiej murawie piłkarze Paris Saint Germain oraz Olympique Marsylia. W normalnych okolicznościach pewnie tematem numer jeden byłyby szanse marsylczyków na przełamanie dominacji stolicy, zwłaszcza w obliczu chwiejnej formy paryżan. Ale dziś? Dziś Francja zastanawia się głównie, jak jeszcze długo będzie mogła śledzić widowiska z takim stężeniem gwiazd na metr kwadratowy boiska. 

Co za ponura ironia, że to wszystko dzieje się właściwie w przededniu Superpucharu Francji, w którym w dodatku udział biorą ekipy PSG i Marsylii.

JUST ENJOY THE SHOW

Po pierwsze: przecież sama instytucja meczów superpucharowych to w wielu państwach na świecie przede wszystkim telewizyjny pomysł. Nie jest przypadkiem, że we Francji to trofeum przyznawano w “nowożytnych czasach” głównie wtedy, gdy trzeba było podpromować telewizyjne transmisje. W 1973 roku superpuchar poszedł do lamusa, odżył dopiero w 1985 roku, ale tylko na dwa sezony (w 1984 roku powstał Canal+). Pełnoprawną reaktywację ufundowano mu dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych, w okresie rozkwitu tej telewizji i jej potężnego zaangażowania w klub PSG.

I tu się pojawia drugi aspekt, który nadaje obecnej sytuacji we Francji wyjątkowego posmaku.

MARSYLIA WYGRA SUPERPUCHAR – KURS 7.00 W SUPERBET!

PSG i Marsylia to przecież jedyny na świecie klasyk zorganizowany “odgórnie”. Przypomnijmy tym, którzy są na bakier z historią europejskiej piłki. PSG jest młodsze od Jennifer Aniston o półtora roku, gdy powstawał obecny mistrz Francji, na świat przychodził w USA Snoop Dogg. W takich warunkach dość ciężko przekonać kibiców do starć z “odwiecznymi rywalami” czy “uświęconej tradycji bojów ze śmiertelnymi wrogami”. Francja – a konkretnie właściciele Marsylii i PSG, wówczas dominujących w tamtejszym futbolu – patrzyli z zazdrością na Hiszpanię, gdzie El Clasico miało już swoją ugruntowaną renomę.

Właścicielami PSG byli magnaci telewizyjni. Właścicielem Marsylii był Bernard Tapie, również osobowość telewizyjna, producent, polityk, celebryta i generalnie francuski odpowiednik Silvio Berlusconiego, może z nieco bardziej kontrowersyjnymi metodami.

Ustalono, że mecze Marsylii z PSG będą derbami Francji.

Wybaczcie, sami wiemy, jak kuriozalnie to brzmi, ale zdaje się, że trudno tej teorii zaprzeczyć. Le Classique – czy taką nazwą można określić jakiekolwiek starcie ekipy istniejącej niecałe dwadzieścia lat bez ogromnego wsparcia środowiska medialnego? Oczywiście, tutaj ziarno trafiło na podatny grunt. Marsylia, jako reprezentant szeroko rozumianego południa, miasto portowe, pełne imigrantów, dalekie od blichtru stolicy. Paryż jako modne, uładzone, kosmopolityczne miasto pełne krawaciarzy i celebrytów.

– W celu zapewnienia skutecznej promocji, musisz być codziennie obecny, aktywny, by samemu ją od podstaw stworzyć – przekonywał Tapie. I zdaje się, że sam się do tych słów zastosował. Z obozów PSG i Marsylii zaczęły szerokim nurtem płynąć hasła o rywalizacji na wszystkich frontach – o piłkarzy na rynku transferowym, o trofea, o uwagę mediów. Kluby – a konkretnie marketingowcy związani z klubami – wykreowali ten “klasyk” od podstaw i w rekordowym czasie. Dzisiaj oczywiście to już Le Classique pełną gębą, wieloletnia rywalizacja, ze swoimi bohaterami, legendami, pamiętnymi momentami.

Ale jednak: zaczęło się od telewizji, od marketingu i “public relations”.

BAŃKA

I na tym marketingu i “public relations” może się skończyć. Przynajmniej jeśli chodzi o tę erę, w której Francja bezprecedensowo zdołała wprowadzić dwóch swoich reprezentantów do półfinału Ligi Mistrzów. Tak, wiemy, jakie były okoliczności. Gdy inne ligi miały morderczy finisz, Ligue 1 tkwiła w zawieszeniu, bo francuskie władze zdecydowały się zakończyć rozgrywki ze stanem aktualnym na początek marcowego lockdownu. Manchestery i inne Juventusy w czerwcu i lipcu ścigały się z czasem, by dokończyć sezon 2019/20, PSG czy Lyon miały już czyste głowy przed sezonem 2020/21 oraz naturalnie sierpniowym turniejem finałowym Ligi Mistrzów. Pewnie w normalnych okolicznościach, z dwumeczami i normalnym terminarzem, ten sukces byłoby trudno powtórzyć, ale nie ma sensu deprecjonowanie osiągnięć dwóch eksportowych drużyn.

GOL MBAPPE, WYGRANA PSG – KURS 2.10 W EWINNER!

Szczególnie, że o powtórkę tego sukcesu może być cholernie trudno z uwagi na zawirowania związane ze sprzedażą praw telewizyjnych.

Wybaczcie, wiemy, że ten żart wszyscy znają na pamięć, ale musimy się do niego odwołać. Jamnik namawia swojego pana na udział w wyścigu chartów, Andrzej, na pewno wygram, zapewniam. Pamiętacie puentę? Jamnik oczywiście dobiega ostatni, Andrzej pyta: jamnik, co się stało, cały dom na ciebie postawiłem? Jamnik odpowiada: nie wiem, Andrzej, naprawdę nie wiem.

W roli jamnika aktualnie figuruje spółka Mediapro, w roli Andrzeja – Ligue 1.

Spółka hiszpańsko-chińska przebiła w nieprawdopodobny sposób oferty dotychczasowych telewizji, to był absolutnie rekordowy kontrakt, który miał dać Ligue 1 szansę na wyścig z pozostałym z pięciu topowych europejskich lig. 2020-2024 – taki czas obowiązywania umowy miał gwarantować, że przed francuskimi klubami naprawdę tłuste lata, podczas których można i poszaleć na rynku transferowym, i utrzymać perełki, do tej pory regularnie wyciągane przez kluby z Anglii czy Hiszpanii. Początek był obiecujący. Nowy kanał, gwiazdy medialne, premie dla wszystkich zaangażowanych w dogadywanie dealu.

A potem smutna rzeczywistość. Mediapro po prostu nie płaci. Nie ma z czego, liczba abonentów nie jest w stanie pokryć nawet obsługi całej technicznej strony transmisji.

REMIS W SUPERPUCHARZE – KURS 4.75 W TOTOLOTKU!

Leila Abboud z Financial Times dzisiaj rozbiła temat na czynniki pierwsze, obraz jest dość przerażający. Według niej długi Mediapro wobec francuskiego futbolu sięgają już 325 milionów euro, a zadłużona po uszy spółka nie tonie wyłącznie z uwagi na pobłażliwość koronawirusową. Poza tym nie ma sensu się oszukiwać – kluby czują instynktownie, że same są sobie winne. Wspomniana Abboud nazywa to wprost: zadecydowała chciwość.

Zamiast wybrać któregoś ze sprawdzonych nadawców, którzy mają mniejsze możliwości, ale za to długą historię wypłacalności, uwierzono w banieczkę. Błyszczące paciorki, którym Chińczycy pobujali przed oczami wydawałoby się poważnych ludzi.

Jeśli ktoś za twojego starego Citroena oferuje pieniądze, za które mógłby mieć Ferrari… Ufasz, ale sprawdzasz, czyż nie?

Obecnie sytuacja wygląda tak, że do 31 stycznia transmisje będzie pokazywać Mediapro. Potem Francja musi znaleźć nowego nadawcę, zdaje się że hiszpańsko-chińska kukułka jest już pod respiratorem i nic jej nie zdoła uratować. Jak trwoga, to do Canal+. Ale czy francuska telewizja tak gładko przejmie transmisje klubów, które sypią się w oczach? Dziś jest już zupełnie jasne – Ligue 1 jest w potężnym kryzysie, kluby są prawdopodobnie w przededniu gigantycznej wyprzedaży, dotychczasowy nadawca umiera, nowych nie widać na horyzoncie. Canal+ jest panem sytuacji, jest dumnym ojcem, który może teraz powitać syna marnotrawnego.

Może, ale przecież nie musi.

ŁATANIE DZIUR

Dlatego we Francji panuje nastrój paniki. Związek piłkarzy od tygodni negocjuje z władzami ligi obniżkę kontraktów. Dużą część Europy ma już za sobą ten najgorszy moment, gdy trzeba było ściąć wynagrodzenia piłkarzy nawet i o 50%. Wówczas jednak kluby miały argumenty – zespoły nie tylko nie grały, ale często nawet nie były w stanie normalnie trenować. Nie ma pracy, nie ma też płacy, logiczne. Ale dziś? Francuscy piłkarze musza normalnie grać na kilku frontach, ba, mogą sobie obejrzeć swoje występy w telewizji (jeszcze).

Ale kluby muszą ciąć mimo to. Dziura budżetowa jest zbyt wielka, wyrwa po pieniądzach, które miała zapłacić Mediapro wydaje się niemal nie do zasypania.

Bordeaux na razie zwolniło co dziesiątego pracownika, oprócz tego właściciel wystawił klub na sprzedaż. Jak podaje Financial Times – Rennes kończy 2020 rok ze stratą 40 milionów euro. A przypomnijmy – Rennes to nie jest Barcelona, która dowolną stratę może załatać kontraktem na kilka reklam z udziałem swoich piłkarzy. FT wymienia dalej, Lille zostało już sprzedane, Montpellier niemal na aucie, kolejka będzie zapewne dłuższa. A nowi właściciele zaczną władanie od negocjacji z piłkarzami, to niemal pewne. Jeśli nie chcą zbankrutować – część zostanie po prostu wypchnięta z klubów, czasem za symboliczne ceny.

Możliwe, że ostaną się tylko ci najwięksi. Czyli w pierwszej kolejności PSG.

Ale co to za liga, w której regularnie wygrywa jeden klub, ścigając się praktycznie jedynie ze swoimi rekordami z lat ubiegłych? Financial Times swój długi artykuł kończy listą dość absurdalnych pomysłów, które są ponoć naprawdę poważnie rozważane. Od w miarę normalnych: cięć, wyprzedaży i okrojenia ligi przez nieco odstrzelone jak salary cap, aż po totalne irracjonalne, jak utworzenie “konkurencji dla PSG”. Jak? Za ile? Z czyjej kieszeni?

BRAMKA DI MARII – KURS 3.00 W TOTALBET!

Te rewolucyjne tropy możemy śmiało porzucić, co nie zmienia faktu, że mleko cały czas leży rozlane w kuchni tej zasłużonej francuskiej restauracji.

Na razie wiemy na pewno o dwóch ścieżkach – jedną zaprezentował nam Lyon, sprzedając Moussę Dembele do Atletico Madryt. Drugą – wszystkie piłkarskie związki we Francji, które właśnie spotkały się na rozmowach o obligatoryjnych cięciach płac. Jean-Marc Mickeler, cytowany prze L’Equipe mówi wprost: bez drastycznego ścięcia pensji, nie przetrwamy w obecnym modelu.

Ile jest na stole? Według francuskich mediów około 30% obniżki dla każdego piłkarza w Ligue 1 pozwoli jakoś zrównoważyć straty z tytułu ucieczki Mediapro. Ponadto cały czas możliwy jest deal z Canal+ – na pewno wart skromną część kwoty obiecywanej przez Mediapro, ale za to wypłacony w euro na konta klubów, a nie w pisemnych deklaracjach na ich skrzynki mailowe.

Co ciekawe – sam Canal+ patrzy w stronę rządu, na jakąś formę współuczestnictwa przy tworzeniu transmisji i opłacaniu tejże do klubów. Uzasadnienie? Kluby tracą nie tylko na swojej chciwości i nieudanym biznesie z Mediapro. Tracą również dlatego, że przychód z biletów to kwota z trzema zerami – 0,00. Na to już rząd ma wpływ, więc trwa delikatne szturchanie: może też byście pomogli?

Pewnie pomogą, tak jak i Canal+. Inaczej superpuchary jak ten dzisiejszy, z udziałem topowych gwiazd i drużyn, mogą wkrótce być odległym wspomnieniem. A na to dumna Francja nie może sobie przecież pozwolić.

Fot. Newspix

redakcja

Opublikowane 13.01.2021 15:08 przez

redakcja

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Raków ma wicemistrzostwo. Będą emocje w walce o czwarte miejsce

Raków Częstochowa ma na finiszu sezonu wszystko, co mógł mieć. Zdobył Puchar Polski, który był priorytetem, a jednocześnie nie poniósł żadnych strat w lidze. Piłkarze Marka Papszuna w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli aż 19 punktów. W efekcie dziś po pokonaniu Piasta Gliwice zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski. Jako postronni obserwatorzy lekko żałujemy, że Multiliga w niedzielę […]
10.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

„Nie po to przyszedłem do Podbeskidzia, żeby spaść z nim do I ligi”

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz. Każdy miał czystą kartę, każdy mógł zacząć od początku, wszystkie wydarzenia jesieni zeszły na dalszy plan, więc rodził się w zespole pozytywny duch. Potem przydarzyły się błędy. Teraz nie mamy nic do stracenia. Ostatni tydzień, ostatnia kolejka, ostatni mecz. Rzucamy […]
10.05.2021
Stranieri
10.05.2021

Lewy, Kownacki, Wilczek, Stępiński, Kurminowski… Przebudzenie napastników | STRANIERI

Jest Robert Lewandowski, mamy grad goli Polaków w ligach zagranicznych. Nasi stranieri w minionym tygodniu przekroczyli “dyszkę” jeśli chodzi o zdobyte bramki. Przebudzili się napastnicy w zasadzie każdej części Europy – od Danii przez Niemcy po Włochy. Pech, że akurat Grzegorz Krychowiak Pauzował, bo i w Rosji coś byśmy zebrali. W każdym razie za nami […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Czy Raków zamknie dziś sezon? A może Piast?

Trochę zmartwiliśmy się tym, że Pogoń zremisowała z Zagłębiem Lubin. Nie dlatego, że klub ze Szczecina cieszy się u nas specjalnymi względami. Jako niezależni obserwatorzy ligi jesteśmy za tym, by były emocje do samego końca. Mecz pomiędzy Rakowem a Pogonią w ostatniej kolejce o srebrny medal jawił nam się jako świetne urozmaicenie multiligi. Tymczasem Raków […]
10.05.2021
Primera Division
09.05.2021

Sensacyjnych zwrotów akcji nie brakowało. Real remisuje z Sevillą

Działo się w tym meczu wiele, niemalże wszystko, ale summa summarum ani zawodnicy Realu Madryt, ani Sevilli nie mogą być w pełni zadowoleni z remisu 2:2. Ci drudzy dlatego, że dwukrotnie wychodzili na prowadzenie, a drugą bramkę dali sobie strzelić w czwartej minucie doliczonego czasu gry. A ci pierwsi na pewno zdają sobie sprawę, że […]
09.05.2021
Weszło
09.05.2021

W Łodzi trwa rywalizacja na kompromitacje. Znów prowadzi ŁKS

Wydawało nam się, że najbardziej cudaczne, najbardziej kompromitujące zachowanie w wykonaniu łódzkiej drużyny mamy już w tym sezonie za sobą – i chodzi nam o kuriozalną sytuację, gdy Widzew grając jedenastu na dziewięciu zdołał stracić gola i przegrać 1:3 z Sandecją Nowy Sącz. Ale ŁKS, jak przystało na derbowego rywala, walczy do końca. Dzisiaj prawdopodobnie […]
09.05.2021
Weszło
09.05.2021

Pięć powodów, dla których Stal Mielec już dziś może się utrzymać

Sobotni remis Podbeskidzia z Wisłą Płock oznacza, że jeżeli Stal Mielec pokona dziś Legię Warszawa, to na kolejkę przed końcem zapewni sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Wtedy od jej meczu we Wrocławiu na zakończenie sezonu już nic by nie zależało. Oczywiście łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić, ale widzimy kilka promyków nadziei dla zespołu beniaminka. Legia nadal jest […]
09.05.2021
Weszło
08.05.2021

Sceny w Krakowie. Lech gra w piłkę, a Kuba gra na nosie Hyballi

Odkąd Maciej Skorża został trenerem Lecha Poznań, w stolicy Wielkopolski w zasadzie wszystko szło nie tak, jak powinno. Poznańska seria niefortunnych zdarzeń, zaczęła się wtedy, gdy nowy trener Kolejorzam z tylko sobie wiadomych względówm siedział na trybunach w trakcie meczu z Legią, a później lepiej było tylko przez 20 minut spotkania z Lechią Gdańsk. W […]
08.05.2021
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
3 miesięcy temu

I niech to pierdolnie. Bańka już tak napompowana, że w końcu musi i skończą się, chociaż na jakiś czas, chore pieniądze za kopanie piłki.

Suche Info
10.05.2021

Betis bliżej Europy!

Real Betis wykonał ogromny krok w stronę europejskich pucharów. W dzisiejszym meczu La Liga zespół z Sewilli pokonał 2:1 Granadę i przeskoczył w tabeli Villarreal, zbliżając się jednocześnie na odległość dwóch punktów do Realu Sociedad. Poza wyścigiem mistrzowskim to właśnie rywalizacja o Ligę Europy wydaje się w Hiszpanii najciekawsza – o dwa miejsca walczą trzy […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Fulham spada z Premier League (Bednarek się utrzymuje)

Nie będzie wybitnie zaciekłej walki o utrzymanie w Premier League. Na trzy kolejki przed końcem wszystko jest już jasne – z angielską elitą żegnają się Sheffield United, West Bromwich Albion oraz Fulham. Ci ostatni dzisiaj przegrali 0:2 z Burnley i utracili matematyczne szanse na obronę przed spadkiem.  Dysproporcja siły była ogromna – po dzisiejszym spotkaniu […]
10.05.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Konferencja po meczu Raków – Piast

Szampański nastrój w Rakowie, pełne skupienie w Piaście Gliwice. Tak najkrócej można podsumować konferencję prasową po spotkaniu obu klubów w dzisiejszym meczu Ekstraklasy. Raków zwyciężył 1:0, zapewnił sobie wicemistrzostwo i właściwie zakończył sezon. Piast wciąż jest faworytem do czwartego miejsca, ale europejskie puchary będzie musiał sobie zapewnić w ostatniej kolejce.  Materiał z konferencji przygotowały Sportowe […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nianzou: zagraj 5 minut, zostań zawieszony na dwa mecze

O piłkarską nagrodę Darwina może się spokojnie ubiegać Tanguy Nianzou, 18-letni obrońca Bayernu Monachium. Przez cały sezon utalentowanego Francuza dręczyły kontuzje, przez które opuścił praktycznie całą jesień i dużą część wiosny. Gdy wreszcie uporał się z urazami, zaczął zdobywać minuty w rotacji Hansiego Flicka. W przegranym meczu z Mainz dostał 45 minut i był to […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Raków ma wicemistrzostwo. Będą emocje w walce o czwarte miejsce

Raków Częstochowa ma na finiszu sezonu wszystko, co mógł mieć. Zdobył Puchar Polski, który był priorytetem, a jednocześnie nie poniósł żadnych strat w lidze. Piłkarze Marka Papszuna w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli aż 19 punktów. W efekcie dziś po pokonaniu Piasta Gliwice zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski. Jako postronni obserwatorzy lekko żałujemy, że Multiliga w niedzielę […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Raków wicemistrzem, już tylko dwa znaki zapytania w lidze!

Znamy już kolejność drużyn na podium w Ekstraklasie. Po dzisiejszym zwycięstwie nad Piastem Gliwice jest już pewne, że wicemistrzem Polski po raz pierwszy w swojej 100-letniej historii zostanie Raków Częstochowa. Trudno sobie wyobrazić lepszy scenariusz na świętowanie – bo przecież do srebrnych medali częstochowianie dokładają w tym sezonie również triumf w Pucharze Polski. Co to […]
10.05.2021
Kanał Sportowy
10.05.2021

WESZŁOPOLSCY live od 20:00: Filip Starzyński i Szymon Matuszek

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi! Gośćmi Filip Starzyński i Szymon Matuszek. Zapraszamy! 
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Rosjanie: Słowacja i Szwecja z bazą w Petersburgu

Rosyjska agencja informacyjna Tass podała, że już wkrótce w Petersburgu swoją bazę na Euro 2020 potwierdzą Słowacy. W Rosji zagrają oni dwa mecze – w tym przeciwko reprezentacji Polski – donosi Onet.  Mecze z dwoma pierwszymi rywalami odbędą się właśnie w Rosji. “Lokalizacja reprezentacji Słowacji w Petersburgu podczas mistrzostw Europy zostanie ustalona w ciągu najbliższych […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Co z karami za Superligę? Trwa przeciąganie liny!

Choć projekt Superligi będzie bardzo trudno uratować, nie oznacza to wcale, że temat został definitywnie zamknięty. Nie trzeba być detektywem, by przewidzieć, że wobec ataku najmożniejszych na “uświęcone tradycją” interesy UEFA, ta sama UEFA spróbuje teraz kontrataków. Obecnie trwa zakulisowe przeciąganie liny, a o sytuacji opowiedział w Radio Rai Gabriele Gravina, szef włoskiego związku piłkarskiego. […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Robben: gra, asystuje, dba o środowisko

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Arjen Robben zaliczył bardzo udany powrót do futbolu. 37-letni skrzydłowy wreszcie wyleczył wszystkie dręczące go od początku sezonu urazy i wyszedł w pierwszym składzie Groningen na mecz z Emmen. Na efekty nie trzeba było długo czekać – jego zespół wygrał 4:0, on sam zaliczył dwie asysty, a po końcowym gwizdku […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Ibrahimović wróci na Atalantę?

Nieprawdopodobną historię piszą w tym sezonie AC Milan oraz Zlatan Ibrahimović. W ostatni weekend Szwed wystąpił na własną odpowiedzialność, mimo bólu w lewym kolanie – zagrał ponad godzinę, jego zespół pokonał 3:0 Juventus w Turynie i zbliżył się do upragnionego celu, jakim jest awans do Ligi Mistrzów. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Zlatan okupi […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Żelek Żyżyński opowiada o swojej drużynie – Dulla Boys

Żelek Żyżyński w roli dyrektora sportowego, Mateusz Cetnarski jako grający trener, ambitne plany awansu do elitarnej ekstraklasy Zanzibaru, z której da się nawiązać walkę nawet z drużynami z kontynentalnej Tanzanii. Dulla Boys Pili-Pili to klub, który szerzej mogliśmy poznać przy okazji wyjazdu popularnego dziennikarza Canal+ na Zanzibar. Opowiedział nam o swojej misji bardzo dokładnie w […]
10.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nasi w Serie A! Wielki sukces Salernitany!

Kibicowsko ten klub zawsze był wysoko. Stoją za nim też piękne historie i tradycje, natomiast z polskiej perspektywy – stoi za nim obecność w składzie aż trzech Polaków. Trudno w tych okolicznościach nie uśmiechnąć się na wieść o wynikach dzisiejszych spotkań Serie B. W ostatniej, 38. kolejce, Salernitana wygrała 3:0 z Pescarą i przyklepała awans […]
10.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Grosicki w pierwszym składzie. West Bromu U23

Wszyscy wiemy, jak się sprawy mają z Kamilem Grosickim – nie gra. Tak zdecydował, chciał zostać w Anglii i walczyć o swoje, nawet kosztem Euro. Cóż, wielu minut sobie nie wywalczył, ale teraz trochę pogra. W drużynie U23 West Bromu. Polak wyszedł w pierwszym składzie na trwający mecz z Norwich. To jego pierwszy występ od […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021