Od dywersanta w MLS do lidera Championship. Jak Paunović odmienił Reading?

Opublikowane 04.11.2020 12:37 przez

redakcja

Czy Reading lideruje rankingowi posiadania piłki? Nie, Norwich City. Czy Reading prowadzi w rankingu wygranych pojedynków powietrznych? Nie, Birmingham City. Czy Reading oddaje najwięcej strzałów na bramkę? Nie, Norwich City. Czy Reading ma najwyższą skuteczność podań? Nie, to znowu Norwich. Czy Reading przewodzi w tabeli Championship? A, to już co innego. Tak, Reading otwiera dziś tabelę zaplecza Premier League.

Wygląda na to, że ponad 130-letni klub przeżywa obecnie swoją piętnastą młodość. Po dziewięciu kolejkach bieżącego sezonu Reading ma zaliczkę trzech punktów nad Swansea, które zresztą ma na koncie o jeden mecz więcej. Oczywiście – na tym etapie rozgrywek nie jest to przewaga, która gwarantuje awans do Premier League. Jednakże to właśnie „The Royals” zanotowali drugi najlepszy start w historii całej Championship. Ostatnią ekipą, która w tak krótkim czasie zdołała uzbierać 22 punkty, było Fulham Jeana Tigany w sezonie 2000/01. „The Cottagers” triumfowali wówczas w rozgrywkach, inkasując na koniec aż 101 punktów. Reading Veljko Paunovicia jest jeszcze dalekie od osiągnięcia takiego wyniku, lecz wydaje się, że pod wodzą Serba ten zasłużony klub w końcu odnalazł swą tożsamość, utraconą w momencie zwolnienia Jaapa Stama.

Za czasów Holendra, „The Royals” kończyli sezon jako trzecia oraz dwudziesta ekipa Championship. Ta sinusoida skłoniła włodarzy klubu do rozwiązania umowy z byłym zawodnikiem Manchesteru United, choć w „Channel Five” pojawiały się porównania ówczesnego Reading do… Barcelony.

Gaszenie pożarów benzyną

Od czasu zwolnienia Staama na Madejski Stadium pracowało trzech trenerów – nie licząc Paunovicia. Żaden nie przetrwał roku. Klub finiszował w dolnych rejonach tabeli, gra męczyła oczy. Rozwiązania problemów postanowiono poszukać za Oceanem. Veljko Paunović, bardzo szybko zdołał sprawić, że klub znowu porównuje się do drużyn z Hiszpanii. Tym razem nie chodzi jednak o Barcelonę. Barcelonę. Reading Serba to wariacja na temat Atletico Madryt. Póki co, jego praca jest owocna – klub w końcu osiągnął swój styl i lideruje Championship. Jednakże nie zawsze tak było. W USA Paunović nie ma najlepszej opinii. I wiecie co? Trudno się Amerykanom dziwić.

Zaraz po osiągnięciu wielkiego sukcesu z Serbią, do którego jeszcze wrócimy, szkoleniowiec został mianowany nowym trenem Chicago Fire. W 2015 roku w ekipie Strażaków doszło do wielkich zmian, a jedną z pierwszych decyzji nowego General Managera, Nelsona Rodrigueza, było zatrudnienie właśnie Paunovicia. 38-latek miał być pierwszym asem w rozdaniu, które miało zagwarantować ekipie z Illinois trwałe miejsce w historii amerykańskiego futbolu. Do 2015 roku, Chicago Fire zdołało sięgnąć po jedno mistrzostwo, z czasów, gdy po amerykańskich boiskach biegał Piotr Nowak i Alexis Lalas. Zamiary piękne, lecz koniec żałosny. Epoka Paunovicia i Rodrigueza była pasmem porażek, spowodowanym przede wszystkim fatalnym zarządzaniem.

READING WYGRA Z PRESTON? KURS 2.57 W SUPERBET!

Istniejący w MLS system wynagrodzeń, zmusza kluby do racjonalnego myślenia w trakcie okienka transferowego. To już nie jest Ameryka, do której masowo będzie się ściągało wypłowiałe gwiazdy Europy. To Ameryka rozsądna, patrząca szerzej, zwracająca uwagę na potencjał zawodników. A przynajmniej tak jest w pięknej teorii, bo poczynania Chicago Fire pozwalają wysnuć zgoła odmienne wnioski. Od 2016 do 2019, Strażacy przeprowadzali regularny zaciąg szrotu, w dodatku skrajnie przepłaconego. Nie będziemy nawet sypać nazwiskami, bo nic wam one nie powiedzą. Wspomnimy tylko o dwóch kardynalnych błędach.

  • Ściągnięcie Daxa McCarty’ego zamiast Tylera Adamsa. Dax został zbędnym balastem, Adams wybił się w MLS i trafił do Bundesligi
  • Zatrudnianie słabych piłkarzy i oferowanie im zbyt wysokich kontraktów

Skoro skuteczność działań na rynku wewnętrznym Chicago miało na poziomie nie lepszym niż Arka “20% to dobry wynik” Gdynia, to może potrafiło przynajmniej odpowiednio przyznawać naprawdę duże kontrakty?

Ano niespecjalnie.

Nemanja Nikolić i Nico Gaitán to oczywiście plusy, w końcu Węgier sięgnął po koronę króla strzelców, a Argentyńczyk był jednym z lepszych pomocników, ale poza tym jest bardzo blado. Jura Mowsisjan zgarnął dwie bańki za 58 minut w koszulce Chicago Fire. Bastian Schweinsteinger decyzją Paunovicia został przekwalifikowany na środkowego obrońcę i wszyscy na tym stracili, bo Niemiec popadł w niepokojącą przeciętność. Aleksandar Katai po obiecującym pierwszym sezonie zjechał z formą w dół i nie zdołał się odbić. Szkoleniowiec Strażaków i Nelson Rodriguez ściągali zawodników, nie patrząc na ich realny poziom, i na to, ile można im zaoferować. Chicago żyło ponad stan. Dolarami, którymi dysponował klub, nie tylko palono w piecu, ale także wycierano twarz po obiedzie.

Średnie wynagrodzenie w MLS za czasów Paunovicia

W 2019 roku średnie wynagrodzenie w Wietrznym Mieście wynosiło 611 tysięcy dolarów. Więcej płaciło tylko Toronto oraz LA Galaxy. Szkopuł tkwi w tym, że ekipy z Kanady oraz Kalifornii rok w rok biły się o najwyższe cele, zaś drużyna z Illinois tylko raz awansowała do play-offów. I od razu się z nich zawinęła, dostając bęcki od NY Red Bulls.

Eksperymentalne zarządzanie popchnęło kadrę Chicago na skraj absurdu. Zdarzało się, że w klubie przekroczony był limit zagranicznych zawodników. Bywało tak, że piłkarze przechodzili na emeryturę przed 26. rokiem życia. Zdarzało się, że nie było ŻADNEGO lewego obrońcy. W takim chaosie nie mogło urodzić się nic dobrego. I nie urodziło się. Szerzej opisywała to Katarzyna Przepiórka.

Trener kombinował z ustawieniem zespołu i zamienianiem pozycji swoich piłkarzy, lecz przynosiło to efekty gorsze niż domowe remonty Pata i Mata. Basti wylądował na środkowej obronie. Przemysław Frankowski obskoczył pozycję prawego obrońcy, pomocnika, wahadłowego, skrzydłowego, a i na dziesiątce zagrał. Diego Campos – ofensywny piłkarz – przerzucony został na prawą stronę defensywy, podobnie jak i Johan Kappelhof, nominalny środkowy obrońca.

Chicago Paunovicia i Rodrigueza było burdelem nie z tej ziemi. Serb dorobił się najgorszego bilansu punkty/mecz w historii szkoleniowców  Fire i ostatecznie pogoniono go w 2019 roku.

REMIS READING Z PRESTON? KURS 3.10 W SUPERBET!

Paunović po tej przygodzie uchodził za kompletnie nieprzygotowaną osobę, która ma liche pojęcie o trenowaniu, wprowadzaniu młodzieży, a jeszcze gorsze o zarządzaniu. A przecież nie zawsze tak było. Praca w Ameryce nie spadła bałkańskiemu szkoleniowcowi jak manna z nieba. Zasłużył on sobie na zaufanie w 2015 roku, gdy poprowadził kadrę U21 Serbii do tytułu mistrzów świata. Paru grajków Serbom wychował:

  • Sergiej Milinković Savić trafił do Lazio
  • Milan Gajić do Bordeaux
  • Srdan Babić do Realu Sociedad
  • Mijat Gacinović do Eintrachtu
  • Nemanja Maksimobić do Astany
  • Marko Grujić do Liverpoolu
  • Andrija Zivković do Benfiki

Nic dziwnego, że jako dyrygent takiej paczki też jakiś klub na swoje usługi skusił. Inna rzecz, że potem praca z młodzieżą szła mu jak po grudzie. W Fire szansę dostawali tylko ci, którzy naprawdę musieli grać, bo inaczej Paunović straciłby robotę. Facet, który wyrobił sobie nazwisko na rozwoju młodzieży, dopuścił do tego, aby Rodriguez stopniowo likwidował kolejne roczniki juniorów, zapierał się nogami przed stworzeniem drużyny rezerw, a nawet nawoływał do… zamknięcia akademii.

Fenomen The Royals

Jakim cudem po takim starcie klubowej kariery Vlejko Paunović odniósł sukces w Reading? Żeby to zrozumieć, trzeba cofnąć się do jego kariery zawodniczej. Przynajmniej jako trener, bo piłkarzem był całkiem niezłym. Pół życia spędził w Hiszpanii, grając dla Mallorki, Getafe, Realu Oviedo oraz – co kluczowe dla jego późniejszej kariery – Atletico Madryt. To właśnie tam przecięły się drogi Serba i Diego Simeone. – Współdzieliliśmy pokoje i znalazłem się pod dużym wpływem podejścia Diego. Byliśmy na różnych etapach kariery, ale on traktował mnie jako równego sobie i często prosił, byśmy razem analizowali treningi drużyny. Już wówczas przygotowywał się do zostania trenerem, podczas gdy ja chciałem dalej grać w piłkę. Gdy spotkaliśmy się kilka lat później, udzielił mi jednej rady: ‘musisz wpływać na swoich graczy, wszystko zaczyna się i kończy właśnie na nich’. To proste, ale jest to też jedna z najlepszych wskazówek, jakie otrzymałem – powiedział Paunović w wywiadzie dla „Sky Sports”.

Przyjaźń z Simeone bardzo mocno utkwiła w 43-letnim szkoleniowcu. W późniejszych latach często uczęszczał na sesje treningowe klubów Argentyńczyka, przyglądając się rozwiązaniom taktycznym. Dlatego Reading ma w sobie sporo z Atletico.

The Royals nie liderują niemalże w żadnej ogólnej statystyce. Wyjątek stanowi oczywiście defensywa, bo lider Championship zachował w tym sezonie aż sześć czystych kont. Dzieje się tak z powodu niewielkiej liczby strzałów, do jakich dopuszczają podopieczni Paunovicia. Nie ma przypadku w tym, że jedynie sześć ekip w lidze pozwala pod tym względem na mniej. Na bramkę Reading uderza się średnio 10.7 razy, zaś na najlepszego w tej kategorii Barnsley 9.1. Różnica jest zatem bardzo niewielka. Ponadto, The Royals są agresywni w odbiorze. Do spółki ze wspomnianym Barnsley mają 17.8 odbioru na mecz, przy czym wykazują się większą skutecznością, bo podopieczni Valériena Ismaëla, częściej wykonują wślizgi, ale też częściej mijają się z celem.

Na podstawie tych dwóch statystyk, można by dojść do wniosku, że „The Tykes” to ekipa bardzo zbliżona do Reading. Nic bardziej mylnego. Pierwsi są – przy całym akompaniamencie defensywnych zalet – bardziej ofensywni. Paradoks sytuacji polega na tym, że to podopieczni Paunovicia strzelili więcej bramek, dlatego są liderem, a Barnsley jest zawieszone w środku tabeli.

PRESTON WYGRA Z READING? KURS 2.95 W SUPERBET!

Wszystko rozbija się na sposobie gry The Royals w ataku. Serb ustawił swój zespół w formacji 4-2-3-1, przywiązując uwagę do tego, aby sześciu pierwszych zawodników było skupionych przede wszystkim na obronie. Pozostali piłkarze wydają się żyć własnym życiem, strzelają z nieprzygotowanych pozycji i… to w dużej mierze dzięki temu Reading zdobyło aż 17 bramek – najwięcej w drugiej lidze angielskiej. Co więcej, zrobili to, mimo że pozostają w tyle, jeśli idzie o stwarzanie okazji. Tylko dwie ekipy są od aktualnego lidera gorsze w statystyce kluczowych podań. Rotherham i Wycombe delikatnie ustępują drużynie z Madejski Stadium, która posyła 6.2 takich zagrań. Przepaść między Reading a najlepszym Norwich City jest uderzająca – Kanarki kreują średnio 13.3 sytuacji na mecz.

W takiej sytuacji The Royals musieli znaleźć jakąś broń, którą będą w stanie straszyć rywala, niezależnie od dyspozycji dnia ich najlepszych zawodników. Paunović postawił – cóż za zaskoczenie – na stałe fragmenty gry. Jego ekipa strzeliła w tym sezonie aż pięć takich bramek, oczywiście najwięcej ze wszystkich zespołów. W szczególności groźne są rzuty rożne. Czasami Reading nie daje rady strzelić bezpośrednio po dośrodkowaniu, lecz wykorzystuje popłoch, w jaki wpadają rywale. Obecność sześciu zawodników w polu karnym sprawia, że przeciwnicy głupieją, co The Royals bezlitośnie wykorzystują. Widać to było w meczach chociażby z Rotherham, Barnsley czy Derby County.

Fart? Być może, ale – cytując klasyka – jak się szczęście zaczyna powtarzać, to już to nie jest szczęście. A w przypadku Reading szczęście powtórzyło się do tej pory siedmiokrotnie.

***

The Royals i ich trener są mieszanką pełną sprzeczności. Paunović był znany z sukcesów z młodzieżową kadrą Serbii, lecz w piłce klubowej jak dotąd stroni od wprowadzania młodzieży. Przez lata w USA nie był w stanie wypracować konkretnego planu, zaś w Anglii udało mu się to po kilku tygodniach. Kadra Reading niespecjalnie różni się od tego, co mogliśmy oglądać w poprzednim sezonie Championship, wszak na stałe dołączył tylko Ovie Ejaria i Josh Laurent. A jednak ich gra przeszła drastyczną zmianę w stosunku do tego, co mogliśmy oglądać pod wodzą innych szkoleniowców.

Być może naprawdę trzeba było do nich dotrzeć. Być może ta bardzo populistyczna teza wygłoszona przez Simeone w jednym z madryckich hotelów, sprawiła, że The Royals pozostaną Królewscy przez cały sezon i koniec końców awansują do Premier League. Póki co, tylko być może. Już dzisiaj czeka ich pierwszy sprawdzian w nowej rzeczywistości – tydzień temu odnieśli pierwszą porażkę z Coventry City, przegrywając 2:3.

Teraz zmierzą się z Preston North End. Dla drużyny z Madejski Stadium sezon tak naprawdę zaczyna się teraz.

JAN PIEKUTOWSKI

Fot. Newspix

Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Weszło
18.01.2022

Lot Mew i sprawa oddalających się marzeń o mistrzostwie Chelsea

Premier League to tak bezlitosne rozgrywki, że nie masz prawa marzyć o mistrzostwie Anglii, jeśli w trzynastu ostatnich kolejkach tracisz dwadzieścia punktów, a podczas grudniowo-styczniowej kumulacji mroźnych zimowych bojów notujesz aż pięć remisów w siedmiu starciach. A Chelsea właśnie pozwoliła sobie na grzech tego kalibru. W konsekwencji Thomas Tuchel i spółka już wiedzą, że dogonienie […]
18.01.2022
Weszło
18.01.2022

Nie tylko PZPN szuka trenera. Kogo weźmie Everton?

Nowego menedżera szuka klub, który jako jeden z zaledwie sześciu nigdy nie spadł z Premier League, a jego poprzednimi szkoleniowcami byli Carlo Ancelotti i Rafael Benitez. Taka wizytówka może jednak powodować uznanie niewspółmierne do panującej w nim sytuacji. Chodzi przecież o Everton, który ostatnie trofeum wygrał w sezonie 1995/96. Nikt nie może jednak odebrać klubowi […]
18.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Weszło
15.01.2022

5 największych transferów zimowych okienek w historii Premier League

Zimowe okienko transferowe nie jest tym, które powoduje najwięcej emocji. Transfery w jego trakcie to najczęściej reakcja na niepowodzenia drużyny w pierwszej części sezonu i rozpaczliwe szukanie bohatera, który z dnia na dzień odmieni jej losy. Zwykle są wykonywane w pośpiechu, w ostatnich dniach okienka, co wcale nie oznacza, że zaangażowani nie są w nie […]
15.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

OFICJALNIE: Sorescu w Rakowie. Rekordowy transfer

Zakończyła się saga transferowa z rumuńskim skrzydłowym Deianem Sorescu. Raków i Dinamo Bukareszt osiągnęły porozumienie. Umowa transferowa między klubami została podpisana. 24-latek został najdroższym piłkarzem w historii częstochowskiego zespołu. Znamy szczegóły porozumienia. O negocjacjach w sprawie tego transferu można napisać książkę. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Działo się to głównie za sprawą rumuńskiej strony. […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

QUIZ. Kadrowicze Adama Nawałki

Adam Nawałka być może niedługo ponownie zostanie selekcjonerem reprezentacji Polski. A w oczekiwaniu na oficjalne potwierdzenie tej wiadomości zapraszamy was na quiz, w którym chodzi o to, by wymienić 80 piłkarzy, którzy wystąpili w kadrze w trakcie poprzedniej kadencji tego trenera. Dla ułatwienia podaliśmy bilans poszczególnych piłkarzy w reprezentacji Nawałki, a także ich obecne kluby, […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Nowy selekcjoner – zarówno w ofensywie, jak i w defensywie || Roki wyjaśnia #44

Nad siedzibą PZPN-u być może zobaczymy dziś biały dym i nowym selekcjonerem ogłoszony zostanie Adam Nawałka. W najnowszym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski skomentował ten wybór. Program tworzony we współpracy z PKO Bankiem Polskim.  Więcej o reprezentacji Polski: Czy polskie skrzydła mogą hulać? Nie za bardzo… Jeżeli możemy sobie w ten sposób pomóc, to […]
19.01.2022
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
H.Ch.Andersen
H.Ch.Andersen
1 rok temu

Można ponieść porażkę, nie odnieść.

A poza tym ciekawy przerywnik do kawusi, dzięki! No i to zdjęcie – Wojciech „Łokieć” Szala, kwintesencja rąbanki przełomu wieków. Aż wróciły wspomnienia…

Artur
Artur
1 rok temu

No to dzisiaj w dupe Rreading bedzie, dziekuje za pewne pieniadze postawione na nich porazke

Joopiter
Joopiter(@joopiter)
1 rok temu
Reply to  Artur

Rzeczywiście 0:3. Zagrałeś? 😉

zdzisław
zdzisław
1 rok temu

Kappelhof był bocznym obrońcą przez całą karierę dopóki cyferki w wieku przestały mu się zgadzać., czyt. taki nasz Żewłak

Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Koniec Dembele w Barcelonie? „Liczymy, że do transferu dojdzie przed końcem stycznia”

Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już nie zobaczymy.  To kolejny odcinek sagi, która wiąże się z rozmowami kontraktowymi w sprawie przedłużenia umowy 24-letniego piłkarza. Jego dotychczasowy kontrakt wygasa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Wisła wypożyczyła obrońcę do Izraela

Pisaliśmy wczoraj o tym, że w zasadzie przesądzony jest los Aschrafa El Mahdiouiego, który odejdzie za dobre pieniądze do Al-Taawon, ale na tym nie koniec zmian personalnych w drużynie Wisły. Kraków opuszcza również Adi Mehremić.  To ogólem już piąty piłkarz, którego wiosną nie zobaczymy przy Reymonta (pozostali to Yeboah, Buchalik i Wachowiak), ale za Bośniakiem […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Leśnodorski: – Ta liga jest za słaba, by Legia z niej spadła

Bogusław Leśnodorski udzielił „Sportowym Faktom” wywiadu, w którym podsumował jesień w wykonaniu Legii Warszawa. Były prezes stołecznego klubu nie szczędził cierpkich słów, ale przyznał też, że nie wyobraża sobie, by mistrz Polski, który zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli, w przyszłym sezonie grał w pierwszej lidze: – Nie, nawet przez chwilę się o to nie martwiłem. Ta […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Henry wróci na ławkę trenerską w Ligue 1?

Szykuje się kolejna zmiana trenerska w topowych ligach. Według francuskich mediów policzone są dni Vladimira Petkovicia, który trenuje Girondins Bordeaux, a zastąpić może go Thierry Henry. Mający wewnętrzne problemy Żyrondyści w ostatniej kolejce przegrali z Rennes aż 0-6 i był to trzeci ligowy mecz z rzędu, po którym schodzili z boiska pokonani. W tabeli Ligue […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Sensacja! Atletico odpadło z Pucharu Króla

Za nami pierwsza duża sensacja w Pucharze Króla. Z rozgrywek na etapie 1/8 wypisało się Atletico Madryt. Drużyna Diego Simeone mierzyła się w środę z Realem Sociedad. Przegrała 2:0. Pierwszego gola głową zdobył Januzaj. Drugi był dziełem Alexandra Sorlotha. To nie jest sezon Atletico. Niedawno madrytczycy odpadli w półfinale Superpucharu z Athletic Bilbao. W lidze też […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Aschraf odchodzi. Duża kwota odstępnego

Najlepszy piłkarz Wisły w tym sezonie? Prawdopodobnie Aschraf El Mahdioui. Ale „piłkarz Wisły” to już sformułowanie nieaktualne. Holender przenosi się za grube pieniądze do Arabii Saudyjskiej. I pisząc o „grubych pieniądzach”, wcale nie przesadzamy. Wczoraj ujęliśmy to jako „ofertę nie do odrzucenia” i ta faktycznie taka jest. Według naszych informacji Al-Taawon płaci za piłkarza „Białej Gwiazdy” […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Co za końcówka! Tottenham wyszarpuje zwycięstwo w doliczonym czasie!

Ależ zadziało się w meczu Leicester City – Tottenham Hotspur. Gospodarze aż do 94. minuty prowadzili 2:1. A potem do akcji wkroczył Steven Bergwijn. Bohater spotkania wszedł na boisko dopiero w 79. minucie. Doliczony czas gry należał do niego. Holender pierwszy cios wyprowadził w 95. minucie, gdy wykończył akcje Matta Doherty’ego, czyli innego rezerwowego. Drugi – klasa, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Genoa kupiła trenera KV Oostende

Genoa aktywowała klauzulę wykupu Alexandra Blessina. Niemiec trenował od lipca 2020 roku belgijskie KV Oostende. To szokujący ruch, bo ta kandydatura ani razu nie padła jeszcze w mediach. KV Oostende zajmuje dopiero piętnaste miejsce w lidze belgijskiej, a więc nowy szkoleniowiec klubu z Serie A nie wyróżnił się wynikami. Włochów przekonała wizja niemieckiego szkoleniowca, który […]
19.01.2022
Ekstraklasa
19.01.2022

Radomiak testuje nowego zawodnika. Przyjechał na obóz do Turcji

Ekstraklasowy Radomiak Radom zapowiadał, że na obóz do Turcji może przylecieć nowy zawodnik. Ekipa Dariusza Banasika zostawiła miejsce w hotelu dla piłkarza, który miałby sprawdzić się w treningach i sparingach albo dołączyć do „Zielonych” na zasadzie definitywnego transferu. Właśnie rozgrywa się pierwszy scenariusz. W środę wieczorem do hotelu w Larze, gdzie stacjonuje Radomiak Radom, przybył […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Łukasz Skorupski okradziony. Straty to 70 tysięcy euro

Kolejny polski piłkarz okradziony we Włoszech. Kiedyś Arkadiuszowi Milikowi ukradziono zegarek marki „Rolex”, tym razem padło na Łukasza Skorupskiego. Według informacji „Przeglądu Sportowego” jego dom został przetrzepany z najcenniejszych przedmiotów w momencie, gdy… był na boisku. Do grabieży doszło w momencie Bologna – Napoli, w którym ekipa Piotra Zielińskiego wygrała 2:0. Na meczu była rodzina […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Świderski w MLS? 5 milionów euro na stole

Karol Świderski może grać w MLS. Napastnik reprezentacji Polski dostał konkretną ofertę. Informuje o niej portal meczyki.pl. Klubem, który wyraził zainteresowanie Świderskim, jest Charlotte FC. W beniaminku MLS zagra od przyszłego sezonu także Jan Sobociński. Amerykanie wykładają na stół 5 milionów euro. Wygląda na to, że wszystko jest już przesądzone. Świderski, według informacji Tomasza Włodarczyka, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Pokonali Bayern, odpadli z klubem 2. Bundesligi

Borussia Mönchengladbach w 2. rundzie Pucharu Niemiec? Sensacyjne pokonanie Bayernu aż 5:0. Borussia Mönchengladbach w kolejnej fazie, czyli 1/8? Porażka z zespołem 2. Bundesligi. A konkretnie – z Hannoverem 96, który zajmuje dopiero dwunaste miejsce na zapleczu Bundesligi. Borussia przystępowała do tego spotkania jako zdecydowany faworyt. Mimo to niżej notowany klub wygrał aż 3:0. Dwie […]
19.01.2022