post Avatar

Opublikowane 08.10.2020 17:19 przez

Szymon Janczyk

44 lata czekali Węgrzy na to, żeby pojechać na Mistrzostwa Europy. 30 lat czekali na wyjazd na dużą, piłkarską imprezę. Dla wielkiej części społeczeństwa, tamto EURO było pierwszym sukcesem futbolowym, jakiego doświadczyli. Oczywiście nie zapominamy przy tym, że na EURO jeździ teraz pół Europy i nijak można to porównać z rokiem 72′, kiedy Węgrzy kończyli w TOP4 turnieju finałowego. Natomiast nie ulega wątpliwości, że tamtejsza piłka powoli wstaje z kolan i widać to dosłownie na każdym kroku.

Całkiem niedawno opisywaliśmy sukces mistrza Węgier, czyli FerencvarosuFradi zostali pierwszą od ponad dekady węgierską drużyną, która dostała się do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Powiecie: dekady? To w sumie nie tak długo. Tak, tyle że wówczas była to kometa. Jednorazowy wyskok, jaki zdarzył się także w latach 90. i nic większego z niego nie wynikło. Po nim nasi bratankowie na lata zniknęli z europejskiej areny, mieli problemy nawet z tym, żeby regularnie grać w Lidze Europy. Wszystko zmieniło się w 2018 roku. Od tamtej pory, w trzech kolejnych edycjach europejskich pucharów, Węgrzy dochodzą do fazy grupowej. W ostatnich pięciu latach tamtejszy futbol ma więc na koncie awans na EURO – i drugi w perspektywie – grę w Lidze Mistrzów oraz dwukrotną grę w Lidze Europy. Sukcesy, z jakich parę lat temu cieszyliśmy się w Polsce.

Tyle że w przypadku Węgrów ciężko spodziewać się nagłego zatrzymania dobrej passy. Bo za powrotem do świetności tamtejszej piłki stoją ludzie, których zatrzymać się nie da.

Rząd robi wszystko, żeby futbol wrócił na szczyt

Futbol centralnie sterowany – tak mówi się o węgierskiej piłce w czasach Viktora Orbana. Nie jest żadną niespodzianką i tajemnicą to, że premier Węgier inwestuje w piłkę nożną ogromne pieniądze. To znaczy, inwestuje je nie on, a państwowe spółki lub prywatne firmy, ale z państwem mocno powiązane. Dzięki temu na Węgrzech mamy:

 • Akademię Ferenca Puskasa, która wyrosła w polu i ma szkolić następców mistrza
 • Ligę sponsorowaną przez potentata na rynku bankowym
 • Kluby wspierane przez potężne firmy, jak MOL – lider branży paliwowej w tym regionie Europy
 • Reformowany system szkolenia
 • Ulgi podatkowe dla klubów i ich sponsorów (program TAO)
 • Dziewięć nowych stadionów dla klubów i kolejny dla reprezentacji kraju

Sami widzicie, że reformowanie węgierskiej piłki nie skończyło się na wybudowaniu przez rząd Orlików. O nie, to idzie o wiele dalej. Tak daleko, że wykracza nawet za… granice kraju. Na terenach, które historycznie należą do Węgier, działają kluby, które są wspierane w dokładnie ten sam sposób, co uczestnicy lokalnych rozgrywek.

WĘGRY POKONAJĄ BUŁGARIĘ – KURS 2.37 W TOTALBET!

 • DAC Dunajska Streda – trzy lata z rzędu na podium słowackiej ligi
 • Sepsi OSK – odbudowany od zera w Rumunii, ubiegłoroczny finalista pucharu kraju
 • TSC Backa Topola – 4. zespół serbskiej ligi, uczestnik pucharów
 • NK Osijek – cztery lata z rzędu w top4 ligi chorwackiej, regularny pucharowicz
 • NK Nafta – klub w Słowenii, który dobija się do tamtejszej ekstraklasy

Ostatnio opisywaliśmy to, jak dużą rolę w przekazie podprogowym Azerbejdżanu dotyczącym Górskiego Karabachu, odgrywa klub Karabach Agdam. Węgrzy idą tą samą drogą. Wiadomo, że nagle wszystkie te kluby nie zaczną dostarczać reprezentantów kraju. Ale jeśli będą konkurować w lidze i pokazywać się w Europie jako przedstawiciele węgierskiej mniejszości, misja zostanie wykonana.

Ale żeby tak premiera faulować? Fot. Newspix

Zresztą, już została wykonana. Dzięki zmianie prawa, w wyborach na Węgrzech mogą uczestniczyć osoby mieszkające poza granicami kraju, które zgłosiły się po węgierskie obywatelstwo. Przed ostatnimi wyborami, takich ludzi było już 750 tysięcy. – Jednym z naszych celów jest zebranie wszystkich dzieci, które chcą grać w piłkę na najwyższym poziomie. Niezależnie, gdzie się urodzili. Już mamy wielu zdolnych piłkarzy z Węgier, Chorwacji i Słowenii – mówiono, gdy budowano nową akademię piłkarską przy klubie NK Nafta za blisko 6 milionów euro. Sponsoruje ją węgierska federacja i jej przyjaciele. Tak jak akademie w Rumunii, Chorwacji, Słowacji, Serbii i Ukrainie. Przeznaczono na nie ponad 70 milionów euro.

 Żyjemy w Europie, w której jest miejsce tylko dla tych, którzy są jednością, a nie dla siejących niezgodę – opowiadał Orban podczas ceremonii otwarcia. Zgadnijcie, na kogo głos oddadzą rodziny, których dzieci właśnie zyskały profesjonalną szkółkę piłkarską i sąsiadującą z nią szkołę słoweńsko-węgierską?

„Młodzież Orbana” wchodzi do kadry

Oczywiście to, że Węgry wstają z kolan, to nie tylko Orban i państwowe pieniądze. Bo na efekty rozwoju u podstaw trzeba trochę poczekać, to pokolenie za sukces węgierskiej kadry jeszcze nie odpowiada. A przynajmniej nie w całości. Nasi bratankowie doczekali się jednak całkiem niezłej paki urodzonej w latach 1989-1991. Dowód? Ta drużyna sięgnęła w 2009 roku po brązowy medal młodzieżowego mundialu. W kadrze, która stanęła na podium, znaleźli się:

 • Peter Gulacsi, dziś podstawowy bramkarz, uczestnik EURO 2016
 • Krisztian Nemeth, do niedawna reprezentant seniorskiej kadry, uczestnik EURO 2016
 • Adam Kovacsik, aktualny reprezentant kraju
 • Roland Varga, aktualny reprezentant kraju

NIKOLIĆ LUB SZALAI Z GOLEM – KURS 1.90 W EWINNER!

Na EURO pojechało jeszcze kilku innych zawodników z tego pokolenia, choć bez medalu młodzieżowego mundialu na szyi – jak Tomas Kadar z Lecha Poznań. Do tego dochodzi nieco młodszy Willy Orban, szkolony według niemieckiej myśli. Ale młodzież, która zahaczyła jeszcze o rewolucję Orbana, też ma swoich przedstawicieli. Adam Nagy, Dominik Szoboszlai, Andras Schafer i Roland Sallai nie są tylko dodatkiem do drużyny narodowej. Rozwarstwienie jest więc spore – od czasu złotego pokolenia do pierwszych skalpów orbanowskiej rewolucji, Węgrzy przeżyli kilka suchych lat. Teraz jednak wszystko się zmienia. Wiadomo już, że szanse na to, by Szoboszlai ciągnął kadrę w pojedynkę, niczym Balasz Dzsudzsak, są niewielkie.

Natomiast jedno się nie zmienia. Węgrzy jak byli piekielnie groźni po stałych fragmentach gry, tak nadal są. Przed EURO 2016 pisaliśmy, że zdobyli w ten sposób blisko połowę bramek w eliminacjach. W grze o EURO 2020 było podobnie.

 • 8 bramek
 • 3 po rzutach rożnych
 • 2 po rzutach wolnych
 • 2 z gry

Węgrzy na Mistrzostwa Europy mogą się rzecz jasna dostać poprzez Ligę Narodów. W eliminacjach większych szans nie mieli – ich rywalami była Chorwacja, Walia czy Słowacja. Tak, zdecydowanie łatwiej było ogarnąć grupę Ligi Narodów z Finlandią, Estonią i Grecją. Z drugiej strony podopiecznych Marco Rossiego i tak trzeba docenić, bo nie byli schowani za podwójną gardą. W reprezentacji Węgier widać pewien schemat.

 • Tylko 3 razy spośród 8 meczów mieli wyższe posiadanie piłki (eliminacje EURO 2020)
 • Aż 6 razy oddali natomiast więcej strzałów

Podobnie było w Lidze Narodów, mimo że rywale byli słabsi:

 • 3/6 meczów z wyższym posiadaniem piłki
 • 4/6 meczów z większą liczbą strzałów

Czyli niby prosta piłka, ale jednak całkiem efektowna. Zresztą, pamiętajmy, że i na EURO 2016 Węgrzy potrafili zachwycić. Niby z Portugalią strzelali ze stojącej piłki, a jednak ekipa CR7 w pewnym momencie cofnęła się, zachowując ostrożność i broniąc wyniku.

Paliwa starczy na wiele lat

Co czeka węgierską piłkę w najbliższych latach? Przydałoby się wrócić na mundial, na którym Węgrów nie było od 1986 roku. Ostatnie dwie próby zaowocowały 3. miejsce w eliminacyjnej grupie. Najlepszym od lat, ale i tak – niewystarczająco dobrym. Teraz musi być lepiej. Musi, bo chociaż właściciel Honvedu, George Hemingway mówi, że bez Viktora Orbana futbol na Węgrzech by umarł, to nie wszyscy są tak entuzjastycznie nastawieni do jego inwestycji. „New York Times” opublikował niedawno duży tekst o tym, że rząd na stadiony wydał więcej niż na służbę zdrowia. – Za czasów Orbana obserwujemy spadek funduszy na opiekę zdrowotną, w stosunku do krajowej produkcji gospodarczej. W tym samym czasie przeforsowano program, który pozwolił firmom skierować przynajmniej 1,5 miliarda dolarów podatku dochodowego bezpośrednio do instytucji sportowych. Największym odbiorcą jest Puskas Academy (~83 miliony dolarów).

Węgierski monitor antykorupcyjny ostrzega, że to pole do olbrzymich przekrętów. Większość federacji, które zakwalifikowały się do programu TAO, jest kierowana przez osoby związane z Fideszem. – W największym publicznym szpitalu nie ma mydła w żeńskiej toalecie. W męskiej nie działają pisuary. Węgrzy umierają na choroby, którym można zapobiec. Śmiertelność z powodu raka, jest jedną z najwyższych w Europie. Rząd odmawia informacji o liczbie infekcji, do których dochodzi w szpitalach, tłumacząc się tym, że nie warto siać paniki. Z kraju wyjechało ponad 10% lekarzy, którzy mieli dość pracy za grosze w marnych warunkach.

BUŁGARIA – WĘGRY BTTS TAK – KURS 2.03 W TOTOLOTKU!

„Meanwhile In Budapest” do tej wyliczanki dolicza inne pomijane sektory. – Na futbol wydaje się 25% więcej niż na walkę z bezrobociem. Tyle samo, ile na zwolnienia lekarskie w całym kraju. Trzykrotnie więcej niż na ochronę dzieci i młodzieży – czytamy.

Na Węgrzech interesy załatwia się na trybunach. Fot. Newspix

Opozycja chętnie wykorzystuje te zarzuty, żeby obalić rząd Orbana. Ale na dziś jest on zbyt silny, więc węgierska piłka śpi spokojnie. – Każdy, kto chce zbliżyć się do Orbana, próbuje to zrobić poprzez piłkę nożną – mówi analityk Political Capital, Attila Juhasz. I nawet jeśli w końcu opozycja zatriumfuje, to rewolucja piłkarska, którą zapoczątkował obecny premier kraju, będzie przynosiła pozytywne efekty przez wiele najbliższych lat. Infrastruktura już jest, pieniądze są. Węgrom pozostały jeszcze dwa zadania: poprawienie jakości szkolenia, w którym chcą wzorować się na Belgach, a potem sukcesy na międzynarodowej arenie.

Dobrym początkiem będzie drugi z rzędu wyjazd na EURO.

SZYMON JANCZYK

Fot. Newspix

Opublikowane 08.10.2020 17:19 przez

Szymon Janczyk

Liczba komentarzy: 37
Subscribe
Powiadom o
guest
37 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
egon
egon
4 miesięcy temu

A w Polsce za pieniążki Orlenu bawi się taki jeden pan z dużym nosem. Co kto woli

WhiteStarPower
WhiteStarPower
4 miesięcy temu
Reply to  egon

jasne, to samo. znasz takie słowo jak „skala”?

Sapph
Sapph
4 miesięcy temu
Reply to  egon

Nie tylko – Energa która w Lechii utopi 7 mln jest częścią grupy Lotos.

Kastor
Kastor
4 miesięcy temu

Orban to już dyktator jak kacyki w państwach z byłego ZSRR i sam car Putin.

Goleadorr
Goleadorr
4 miesięcy temu
Reply to  Kastor

Trzyma się bardzo blisko choćby z prezydentem Azerbejdżanu który bardzo promuje kraj poprzez sport, z resztą nie bez powodu w tym tekście pojawia się Qarabag Agdam. Wzorce rządzenia krajem też Orban czerpie z okolic Morza Kaspijskiego.

Sok z Kiszczaka
Sok z Kiszczaka (@sok-z-kiszczaka)
4 miesięcy temu
Reply to  Kastor

Panie! To przecież faszysta, ksenofob, homofob, dyskryminator, seksista jeden, drugi Hitler,
a co najgorsze, za przeproszeniem patriota, co to nie chce by szwabscy urzedasy z UE uczynili z Wegrów
niednych niewolników i wyrobnikow dla IV Rzeszy i bohaterskiech, równościowej Francy.

AmberMozart
AmberMozart
4 miesięcy temu

patriotyzmem to niech sobie gęby nie wyciera. takich „ppatriotów” to się w dawnych czasach na pal nabijało za zdradę

Adam
Adam
4 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

Takich jak wy wolnościowców za pieniądze mocarstw?

mzblady
mzblady (@mzblady)
4 miesięcy temu

I BARDZO DOBRZE

Qwerty
Qwerty
4 miesięcy temu

Znów lizanie dupy przestępczej władzy, raz polskiej, a raz węgierskiej, czyli w sumie też polskiej, bo bandyci Morawiecki i Orban trzymają się razem. Weszło już dawno zeszło na psy.

Znafca
Znafca
4 miesięcy temu
Reply to  Qwerty

Przestępcy? Oni mają większość konstytucyjną czyli ponad połowa Węgrów na nich zagłosowała. Może wolisz Gyurcsanego z lewicy, który sam przyznał że kłamał „rano, nocą i wieczorem”. To był dopiero krystaliczny człowiek xD

Qwerty
Qwerty
4 miesięcy temu
Reply to  Znafca

Tak, przestępcy, ponieważ łamią prawo węgierskie i europejskie, łamią prawa człowieka. Wolałbym rządy prawa.

Adam
Adam
4 miesięcy temu
Reply to  Qwerty

Oj boli dupa że wasze popychała Merkel i w Niemczech i w Polsce dostają po dupie

Adam
Adam
4 miesięcy temu
Reply to  Adam

Na Węgrzech miało być

Qwerty
Qwerty
4 miesięcy temu
Reply to  Adam

Tylko, że nic takiego nie ma miejsca> 😀

Edek z kredek
Edek z kredek
4 miesięcy temu

Ten Ferencvaros to klub o budżecie Lecha, wiec dupy nie urywa. Mieli mega darta z Celtami i na tym budują potęgę. Nic z tego nie będzie, to jednorazowy wyskok, to nie ta kasa

XardasKSP
XardasKSP
4 miesięcy temu
Reply to  Edek z kredek

Wygrali takze z Djurgårdens oraz Dinamem Zagrzeb juz nie wspominam o wyeliminowaniu Molde z ktorym jednak ale odpadl Qarabag ktory zloil skore CWKSowi tak ze nawet nie pisneli.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
4 miesięcy temu

Nasz socjalistyczny nierząd PiS nie ma jaj, by wspierać Pogoń Lwów.

Bob
Bob
4 miesięcy temu

Nie socjalistyczny a bolszewicki bym powiedział w swoim prymitywizmie, obsadzaniem stołków debilami i próba sterowanie wszystkim ręcznie

Alou Diarra
Alou Diarra (@alou-diarra)
4 miesięcy temu

Kurczę, ale by było, gdyby rząd niemiecki wspierał Śląsk Wrocław

Amon
Amon
4 miesięcy temu
Reply to  Alou Diarra

A co ma Śląsk Wrocław do Niemców? Przecież to polski klub.
Żaden niemiecki klub nie znaczy nic w Polsce, a są oficjalną mniejszością, więc mają prawo.

Pedro
Pedro (@pedro)
4 miesięcy temu

Żuczki w redakcji. Nauczcie się w końcu, że 72′ to jest minuta, a rok to był ’72.

Hill
Hill (@hill)
4 miesięcy temu

To ja już wolę nasz futbol na dnie niż takie praktyki rodem z krajów totalitarnych.

Patryk
Patryk
4 miesięcy temu
Reply to  Hill

Ale wiesz, w nasz futbol również jest pompowana masa publicznych pieniędzy. Tylko u nas robi się to w sposób głupszy i bardziej nieskoordynowany, topiąc miliardy złotych na:
– pensje dla Kutasoviciow poprzez dopłacanie do budżetów klubów
– budowę pięknych stadionów które do poziomu ligi pasują jak do świni siodło

normalny
normalny
4 miesięcy temu
Reply to  Hill

Nasz POprzedni rząd, też POmpował, w złodziei podatku VAT.

tss
tss
4 miesięcy temu

Dobra, Węgrzy inwestują w Chorwacji i Słowenii, natomiast nie ma tam żadnej mniejszości węgierskiej i nie zaliczają się żadną miarą do węgierskich utraconych terytoriów. A z artykułu można takie wrażenie odnieść.

Adam
Adam
4 miesięcy temu
Reply to  tss

Co ty bredzisz Węgry w traktacie z triannon zostały okradzione jak polska z Kresów zapłacili za geniusz Austriaków przecież Słowacja np to dawne górne Węgry to to do wschodnia część Słowenii inna sprawa z Chorwacją bo oni byli w unii z królestwem Węgier we wszystkich sąsiednich krajach poza Czechami jest mniejszość węgierska

Andrzej
Andrzej
4 miesięcy temu

ten pan na zdjęciu koło Orbana to p.Kręcina?

Kamil
Kamil
4 miesięcy temu

Teza o odrodzeniu węgierskiej piłki przesadzona. Ferencvaros awans po remisach że średniakami, takie awanse się zdarzają raz na parę lat.
Awans na Euro to i Albania miała. W formacie 24 co turniej będą tacy beniaminkowie. W grupie el. Euro przepadli, el. Ligi Europy przepadli. Teza artykułu mocno naciągana. Jasne, że jest lepiej niż w tych ich najczarniejszych latach 2000-2015 ale to było wiadome, że taki kraj jednak usportowiony, z tradycjami piłkarskimi z dołka się odbije.

XardasKSP
XardasKSP
4 miesięcy temu

Nie podpowiadajcie socjalistycznej wladzy bo zamiast jak na Wegrzech w akademie i mlodych pilkarzy inwestowac to jeszcze z naszych podatkow wladuja pieniadze jak PZPR w swoj ulubiony klub czyli CWKS.

Na Wegrzech Ferencvaros ma mniejszy budzet od CWKSu wiec oni laduja kapital ale w szkolenie mlodziezy nie w kluby….. pozatym jakbym mial wybierac to wole zeby wydano na sport niz rozdawnictwo 500+…..

Tylko ze socjalisci z PiS to kolo Putina i Orbana nawet blisko nie byli wiec oni by rozdali kluba na przejedzenie i najwiecej CWKSowi zamiast inwestowac w szkolenie mlodziezy.

PS. Oczywiscie Putin a juz szczegolnie Orban nie sa wolnosciowcami jak Konfederacja ALE i tak sa o wiele lepsi od Kaczora i Donalda czyli POPiSu. W takiej Rosji jest 13 % podatek liniowy oraz brak akcyz sprawdzcie np. cene benzyny. Wiec jak ktos porownuje Kaczora do Putina to obraza ale nie Kaczora tylko Putina. W Polsce nawet jak bedziemy miec dyktatora to jak wszystko inne musi byc w krzywym zwierciadle zamiast patrioty budujacego wolny rynek to doczekamy sie i**oty budujacego socjalizm i dlug publiczny. Zobaczcie sobie Wegierski i Rosyjski dlug publiczny i porownajcie do Polskiego…..

mzblady
mzblady (@mzblady)
4 miesięcy temu
Reply to  XardasKSP

A TU KURWA O LEGII PAJACU GDZIE JEST TWOJA POLONIA

ChWDP
ChWDP
4 miesięcy temu
Reply to  mzblady

Jak to gdzie? W dupie!!!!!
Bo w Warszawie jej nie ma

Papaj
Papaj
4 miesięcy temu
Reply to  XardasKSP

Konfederacja wolnościowcy XDD fajni wolnościowcy, tacy nie za wolnościowi XD

Ale dość, im mniej polityki na Weszło tym lepiej, wchodzę tu pośmieszkować z naszej kopanej a nie denerwować się.

Karem Benzyna
Karem Benzyna
4 miesięcy temu

A zaczyna się od podejścia do sportu w ogóle. W olimpijskiej tabelce z medalami Węgrzy są dużo wyżej od nas, a w przeliczeniu na głowę mieszkańca to już nie ma o czym gadać. Widać ichni działacze dzielą kasę na sport w proporcji 30% dla siebie, a 70% na dyscyplinę. U nas – dokładnie na odwrót.

egon
egon
4 miesięcy temu
Reply to  Karem Benzyna

Nie, Węgrzy wybrali sobie kilka niszowych dyscyplin i je intensywnie trenują. Zarówno ich, jak i nasze podejście jest błędne. Właściwie jest kiedy publiczne pieniądze idą na sport masowy, a prywatne na zawodowy. Ja mieszkam w jednym z 3 największych miast w Polsce, próbujemy chłopakami z orlika znaleźć jakąś halę na zimę i już teraz wszystko jest pozajmowane, także wnioskuję że w Polsce ciągle jeszcze jesteśmy na etapie za słabej infrastruktury

tatealex007
tatealex007 (@tatealex007)
4 miesięcy temu

According to my opinion to read this post and I said, this post is one of the best and highly informative posts in this month. And I hope this post will be very helpful to everyone. https://www.allassignmentservices.com/engineering-assignment-help/

Weszło
25.02.2021

Czwartek w WeszłoFM: Echa Ligi Mistrzów, zajawka derbów Poznania, a wieczorem Liga Europy

W czwartek na naszej antenie dominować będzie piłka! Dzień rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem! Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Wojciech Piela i Monika Wądołowska. Nie zabraknie ciekawych anegdot, zapowiedzi Ligi Europy i wyjątkowych gości, którzy opowiedzą nam o dyscyplinie sportu zwanej… […]
25.02.2021
Weszło
24.02.2021

Zwykły dzień w biurze. City z łatwością pokonuje Moenchengladbach

Niektórzy mogli mieć nadzieję, że do bólu oklepany frazes „Liga Mistrzów rządzi się swoimi prawami” sprawdzi się i Borussia Moenchengladach zatrzyma rozpędzony walec o nazwie Manchester City. Kibice przecież lubią takie historie – Dawid pokonuje Goliata. Jednak nic takiego nie miało miejsca, bo i nie było ku temu żadnych przesłanek. Ekipa Pepa Guardioli po prostu […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Mendy napakowany jak kabanos. Real wyrywa zwycięstwo z gardła Atalanty

Wszystko w dzisiejszym meczu z Atalantą Bergamo układało się pomyślnie dla Realu Madryt. Gospodarze przez większą część meczu musieli grać w osłabieniu. Szybko z powodu kontuzji murawę opuścił też ich kluczowy napastnik. Tragiczną zmianę w drugiej połowie dał jeden z ich największych gwiazdorów. Mimo to, „Królewscy” mieli olbrzymie kłopoty, by kreować jakiekolwiek zagrożenie pod bramką […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Paradoks Barcelony. Wygrała 3:0, a i tak trudno ją chwalić

Mamy dopiero końcówkę lutego, a już powoli można się zastanawiać, czy Barcelona jest na finiszu sezonu. W Lidze Mistrzów wiadomo – pewny wylot z rozgrywek, nic dwa razy się nie zdarza, a już na pewno nie z taką grą. Puchar Króla? Mniejsze, ale też ciężary, skoro ekipa Koemana wyłapała 0:2 od Sevilli w pierwszym meczu. […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Oklaski dla sędziów – przerost formy na treścią czy dobry krok?

Kiedy słyszymy o akcjach typu tęczowe opaski kapitańskie, gest klękania na rzecz walki z rasizmem czy inne tego typu rzeczy, myślimy „oho, w Buckingham Palace zrobili kolejną burzę mózgów”. Jako ojcowie futbolu Anglicy nie dość, że słyną z wprowadzania różnych zmian, to jeszcze w ostatnich latach przyzwyczaili nas, że reagują na wydarzenia przeszyte rasizmem czy […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Problemy z inauguracją wiosny w 1. lidze. Resovia nie zagra w Niepołomicach

Zaległe mecze pierwszej ligi za nami, start rundy wiosennej za pasem a grać nadal nie ma gdzie. Słyszymy, że piątkowy mecz Puszczy Niepołomice z Resovią Rzeszów nie odbędzie się tam, gdzie pierwotnie miał się odbyć. Resovia z uwagi na problemy z własnym stadionem przełożyła mecz do Niepołomic, jednak nadal pełniła rolę gospodarza. Tyle że w […]
24.02.2021
Blogi i felietony
24.02.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Chińczycy inwestują w Slavię Praga, odpowiedzialny za bezprecedensowy deal jest ponoć sam prezydent Milos Zeman, którego otwarta polityka zwabiła kapitał z Azji. Hiszpańsko-chińskie konsorcjum rzuca Ligue 1 wędkę, dzięki której liga francuska może nawiązać walkę z La Liga oraz Premier League – to rekordowa sprzedaż praw telewizyjnych. Chiny prowadzą stadionową ekspansję w Afryce, budując obiekty […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Zagłębie Lubin wymienia napastników z Radomiakiem

Ach, deadline day, święto transferów. Wszyscy czekamy na hity, więc nasi ligowcy nam je dostarczają. Zagłębie Lubin zimą miało dwa problemy: a) znaleźć napastnika, b) opędzlować komuś Roka Sirka. I na Dolnym Śląsku pewnie sami są zaskoczeni, że udało się dokonać tych rzeczy za jednym zamachem. Jak? Wystarczyło przedzwonić do Radomia i załatwić wymianę napastników. […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Czy Lewandowski strzeli 100 goli w Lidze Mistrzów?

Mocny Bayer Leverkusen kontra Real Madryt. 2004 rok, świeże wspomnienia po finale Ligi Mistrzów sprzed dwóch lat. „Królewscy” naszpikowani gwiazdami, w składzie niemieckiej ekipy Polak, Jacek Krzynówek, wówczas symbol piłkarza, któremu udaje się na zachodzie. 39. minuta, bomba z dystansu, słupek, plecy Casillasa, gol. Lider naszej reprezentacji otwiera wynik, Bayer przewozi Real trójką, a my, […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Quiz piłkarski. Zwycięzcy finałów Ligi Mistrzów

Zapraszamy na nasz kolejny quiz piłkarski. Kategoria? Liga Mistrzów. A konkretniej jej finały. Czy potraficie wymienić przedstawicieli wszystkich krajów, którzy zagrali w zwycięskim meczu o triumf w Champions League (czyli od edycji 92/93)? Wzięliśmy pod uwagę zarówno tych, którzy wychodzili w podstawowym składzie, jak i piłkarzy, którzy pojawiali się na boisku w trakcie spotkania. Wyszło […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Środa z Ligą Mistrzów: fajerwerki we Włoszech, ciężary Realu i przekleństwo Manchesteru City

Czy można złapać wytchnienie i odpuścić sobie dzisiejsze mecze Ligi Mistrzów? Jasne, że można, ale nie warto. Już wczoraj było całkiem nieźle – starcie Atletico Madryt z Chelsea było co prawda średnio emocjonujące, ale strzelaninę Lazio z Bayernem oglądało się przednio. A wiecie co? Dzisiaj będzie jeszcze lepiej. Wszystkie grające dzisiaj drużyny mają coś do […]
24.02.2021
Kanał Sportowy
24.02.2021

Dziennikarskie Zero #14 – artyści chcą mnie okraść!


24.02.2021
Weszło
24.02.2021

37 lat i topowe liczby w lidze. Łukasz Trałka wycina wszystkim Niezły Numer

Łukasz Trałka – amazing skills & goals – 2020/2021 Danza Kuduro. Nie jesteśmy pewni, czy za parę lat gdzieś w odmętach internetu nie trafimy na taki filmik. I wspomnimy sobie, jak 37-letni Trałka niespodziewanie reanimował swoją karierę w Warcie. Reanimował do tego stopnia, że dziś poznaniacy są o cztery „oczka” od czwartej pozycji w tabeli. […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Lewandowski czy Raul, Kroos czy Xavi? Najlepsza jedenastka w historii Ligi Mistrzów

Kto odegrał większą rolę w triumfach Realu Madryt w Lidze Mistrzów – Luka Modrić czy Toni Kroos? Kogo należy docenić mocniej za sukcesy Barcelony – Xaviego czy Andresa Iniestę? Kto zapracował na status najlepszego napastnika w dziejach Champions League – Raul Gonzalez, Robert Lewandowski, a może Thierry Henry lub Andrij Szewczenko? Carlo Ancelotti, Pep Guardiola, […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

PRASA. Hyballa: Jesteśmy w dobrej relacji z Kubą, ale to ja jestem bossem w drużynie

W środowej prasie m.in. rozmowy z Peterem Hyballą, Andrzejem Niewulisem i prezesem Górnika Zabrze. Jest też tekst o kryzysie Zagłębia Lubin, cytaty z Richmonda Bokaye i felieton o pasywności kandydatów na prezesa PZPN. PRZEGLĄD SPORTOWY Ilkay Gündogan w tym sezonie popisuje się fantastyczną skutecznością. W takiej formie może nawet zostać najlepszym graczem Premier League. – […]
24.02.2021
Włochy
24.02.2021

Antonio Percassi, czyli odwaga pójścia pod prąd

– Nasze ostatnie dokonania są stratosferyczne – stwierdził Antonio Percassi, prezydent Atalanty, gdy drużyna po raz drugi z rzędu uplasowała się na trzecim miejscu w Serie A, wypracowując sobie tym samym następną okazję do pokazania się w Lidze Mistrzów. Z jednej strony 68-letni Włoch chciał w ten sposób podkreślić, jak niesamowite są rezultaty jego klubu […]
24.02.2021
Weszło
23.02.2021

Zdobądź bramkę, zabij mecz i wyjedź z tego miasta. Chelsea wygrywa z Atletico Madryt

Gdybyśmy byli naprawdę upierdliwi, moglibyśmy śmiało pominąć pierwsze 65 minut spotkania. Akcji było jak na lekarstwo, jedynym co trzymało nas przed zaśnięciem, były spięcia między zawodnikami. A to Rudiger złapał się za chabety z Luisem Suarezem, a to ktoś wywalił Wernera, zanim ten zdążył się rozpędzić. A jednak ktoś zdołał w tym meczu wygrać. Lewandowski […]
23.02.2021
Weszło
23.02.2021

Strzelanina w Rzymie. Lazio wyłożyło się przed Bayernem

Pójście na wymianę ciosów z Bayernem Monachium to rzecz z jednej strony godna pochwały, z drugiej jednak – rzecz naiwna. Lazio Rzym chciało dzisiaj pokazać, że potęga rywala jest do ujarzmienia, a na rozszalałego lwa najlepiej samemu rzucić się z pazurami. Okazało się jednak, że o ile piłkarze ofensywni ciężar gatunkowy spotkania jakoś uciągnęli, o […]
23.02.2021