post
Avatar

Opublikowane 29.09.2020 12:26 przez

Szymon Janczyk

2014 rok. Karabach Agdam po raz pierwszy dostaje się do fazy grupowej europejskich pucharów. Do tego momentu Azerbejdżan nie tylko nigdy nie uczestniczył w mistrzostwach świata. Ten kraj przez blisko 20 lat rywalizacji na światowej arenie, wygrał zaledwie trzy spotkania w ramach eliminacji do mundialu. Futbolowy Trzeci Świat? Bez dwóch zdań. A jednak to, co wydarzyło się sześć lat temu, nie było jedynie wybrykiem natury. Od tamtej pory Karabach zawsze docierał do grupy Ligi Europy, zaliczając nawet epizod w Lidze Mistrzów. Jakim cudem naród, którego największym sukcesem jest 73. miejsce w rankingu FIFA, doczekał się tak świetnej, eksportowej drużyny? Odpowiedź jest prosta. Polityka.

Nie oszukujmy się. Być może dziś, gdy w Górskim Karabachu znów słychać strzały i wybuchy, kojarzymy, że Karabach to miejsce na ziemi. Przez lata jednak robiono sporo, żeby pierwszą myślą związaną z tym słowem, która wpada nam do głowy, był klub piłkarski. I to nie byle jaki klub – mistrz Azerbejdżanu, eksportowa marka, stawiała czoła największym klubom na Starym Kontynencie. Każdy miał wiedzieć, że jego drużyna jedzie na mecz z Karabachem do Azerbejdżanu. Nieważne już, że w samym Górskim Karabachu mistrz kraju nie gra – bo w sumie ciężko grać w nieistniejącym już mieście – liczy się mozolnie budowany mit. Że Karabach to Azerbejdżan, a Azerbejdżan to Karabach. Zapytacie: dlaczego dla Azerów jest to tak ważne, że postanowili stworzyć klub-giganta, który rozniesie ten mit po świecie?

Gdybyście od ponad trzydziestu lat walczyli o Górski Karabach, też byście chcieli, żeby w każdym zakątku globu kojarzył się on z Azerbejdżanem, a nie Armenią.

Jak Józef Stalin podzielił Karabach

Wojna o Górski Karabach, teren leżący między Armenią i Azerbejdżanem, wróciła w ostatnich dniach na nagłówki gazet. Jedni twierdzą, że rozpoczęła się ponownie, ale ona tak naprawdę nigdy nie ustała. Choć od najbardziej krwawych momentów tego konfliktu minęło już wiele lat, na tym kawałku ziemi nie znają słowa pokój. Teoretycznie jest on wolną republiką. Tylko w teorii, bo nie uznaje go żaden kraj świata, nawet Armenia. Teoretycznie należy do Azerbejdżanu. Tylko w teorii, bo – zabrzmi to brutalnie, ale prawdziwie – najwięcej Azerów w Górskim Karabachu znajdziemy kilka metrów pod ziemią. Nie ma w tym przypadku. Kto mieczem wojuje, od miecza ginie. To Azerbejdżan jako pierwszy podniósł rękę na pragnących niepodległości Ormian. W końcówce lat 80. XX wieku Azerowie rozpoczęli pogromy ormiańskiej społeczności, a później regularną wojnę, którą koniec końców przegrali. Jednak musiał istnieć jakiś powód, dla którego o tę ziemię trzeba było w ogóle walczyć. Istniał. Nazywał się Józef Stalin.

LEGIA WARSZAWA WYGRA Z KARABACHEM – KURS 1.97 W EWINNER!

 Gdy wykluwa się Związek Radziecki, on odpowiada za politykę narodowościową. Tak wichrzy i tak rozrysowuje granice między radzieckimi gminami, powiatami i województwami, że te często nie pokrywają się z granicami terenów, na których zamieszkują dane narody. W efekcie narody te są dzielone, niektóre muszą mieszkać razem z odwiecznym wrogiem, inne są przez wroga rządzone, inne wrogiem rządzą. Powstają spory, które sądzić może tylko imperialne centrum – i sądzi, ale tak, aby nigdy nie rozsądzić do końca. Górski Karabach, w którym Ormianie byli od wieków w przewadze, Józef Wissarionowicz przyłącza do Azerbejdżanu. W ten sposób wiele tysięcy Ormian trafia pod kontrolę Baku. A Ormianie Azerów nie znoszą. Ba – boją się ich, utożsamiają często z Turkami, których Azerowie są bliskimi krewnymi. Dla Ormianina Turek to najgorsze zło, a Karabach trafia pod azerskie skrzydła raptem po tureckim ludobójstwie Ormian – pisze o tej sprawie Zbigniew Rokita w książce “Królowie Strzelców”.

Gdy Azerowie zaczęli podpalać, ćwiartować żywcem i wieszać swoich sąsiadów w Sumgaicie, wiadomo było, że żadne pokojowe rozwiązanie nie wchodzi w grę. Ormianie dostali ostateczny dowód na to, że Azer = Turek. Co ciekawe, futbol od samego początku jest nie w tle tej wojny, a na pierwszej linii frontu.

Armenia – Azerbejdżan, czyli mecz zakazany

To piłka nożna jest punktem wyjściowym historii opowiadanej przez Rokitę. W “Królach Strzelców” czytamy o tym, jak w końcówce lat 80. azerska “spółdzielnia” próbowała za wszelką cenę spuścić z ligi jedyny ormiański klub w regionie. Gdy konflikt rozhulał się na dobre, sam Michaił Gorbaczow wymieszał regionalne ligi tak, żeby tylko Azerowie i Ormianie nie mieli sposobności, żeby sprawdzać, ile znaczeń ma słowo “spalony”. A co zrobić z ligą centralną? – Azerbejdżańscy i armeńscy zawodnicy byli zmuszeni grać ze sobą na neutralnych boiskach, a z góry przyszło rozporządzenie, że wszystkie ich spotkania mają kończyć się remisem – dowiadujemy się z “Królów Strzelców”. Sytuacja była kuriozalna, bo zabroniono nawet strzelania bramek. Ot tak, żeby nie wzbudzać zbyt wielkich emocji. Dlatego azersko-ormiańskie konfrontacje to w dużej mierze “0:0 po bezbarwnym” lub – maksymalnie, żeby nie wzbudzać podejrzeń – 1:1.

Mecz Armenia – Polska z 2007 roku. Ormianie ograli Polaków, dlatego Azerowie bali się, że upokorzą ich w bezpośrednim starciu. Fot. Newspix

Mijały lata, a konflikt o Górski Karabach nadal był obecny w piłkarskim świecie. Sprawne oko zauważy pewną niespodziankę w tabeli eliminacji do Euro 2008, w polskiej grupie. I wcale nie jest nią fakt, że biało-czerwoni po raz pierwszy w historii awansowali do turnieju. Ich grupowi rywale: Armenia i Azerbejdżan, rozegrali o dwa mecze mniej niż reszta. To efekt panicznego strachu azerskiej federacji przed porażką. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie – Azerzy i futbol to dwie rzeczy, które nie idą ze sobą w parze. A Ormianie byli wówczas na fali. Jeśli doszłoby do meczu, istniało prawdopodobieństwo, że Azerbejdżan zbierze manto, o którym sąsiedzi będą mówić latami. Być może nawet zbierze je w Baku, więc na wszelki wypadek azerska federacja blokuje wszelkie propozycje rozegrania spotkania. Zarówno u siebie, jak i na neutralnym terenie. UEFA zarządza obustronny walkower, Armenia traci punkty w grupie.

LEGIA WYGRA, BTTS NIE – KURS 2.63 W TOTOLOTKU!

Pewnie mało kto o tym wie, ale to właśnie to zdarzenie spowodowało, że UEFA zaczęła baczniej przyglądać się sytuacji politycznej na świecie i blokować możliwości gier pomiędzy skonfliktowanymi narodami. Najnowsza historia? Wszyscy pamiętamy, jak Henrikh Mchitarjan opuścił finał Ligi Europy tylko dlatego, żeby Ormianin nie pojawił się w Baku.

Futbol i petrodolary – jak odzyskać Karabach

Być może Azerbejdżan bał się wówczas porażki, bo przecież i wojnę o Górski Karabach przegrał. Jeśli więc Ormianie znaleźliby kolejne pole, na którym mogą dokopać sąsiadom, byłoby niedobrze. Ciężko uprawiać propagandę, gdy na wszelkich polach się przegrywa. Ale dla Armenii zwycięstwo było tylko pozorem. Owszem, zrealizowali swój cel – niemal wszyscy Azerowie opuścili Karabach, proporcje ludności, które po upadku ZSRR zwiastowały niebezpieczną możliwość odwrócenia się sił na tym terenie, zostały zatrzymane. Gdy azerska mniejszość rosła w siłę, stanowiła 1/4 populacji tego terytorium. Dziś stanowi zaledwie pięć procent. Nic więc dziwnego, że skoro Azerbejdżan nie potrafił zająć terenu siłą, postawił na podstęp.

Karabach Agdam. Klub, który z Agdamem i samym Karabachem ma tyle wspólnego, co Legia Warszawa ze Śląskiem. Owszem, przed laty faktycznie funkcjonował taki klub. Ba, zdobył nawet mistrzowski tytuł i to na krótko przed tym, jak Agdam został zrównany z ziemią. Ale od lat jego domem jest Baku, a sukces miał jak w banku. Dlaczego? Przyczyny tego sukcesu wyjaśnialiśmy już kilka lat temu. – Niezwykłe, że klub z nieistniejącego miasta właśnie coraz śmielej rozpycha się po europejskich salonach. Od 2008 i zatrudnienia w klubie Gurbana Gurbanowa, Karabach w regionie zaczęto nazywać „Barceloną Kaukazu”. Sponsorowani przez firmę Azersun, jednego z lokalnych potentatów spożywczych, odważniej postawili na zagranicznych piłkarzy, szczególnie Brazylijczyków. Gurbanow chce grać ofensywnie, nie muruje nawet mierząc się z silnym rywalem, stawiając na efektowność, nawet kosztem efektywności.

Miliony pompowane w futbolową wizytówkę Azerbejdżanu się opłaciły. Karabach zaczął od ogrywania Wisły Kraków czy Piasta Gliwice, skończył na regularnej grze w Europie. Azerski potentat być może nie wydawał na transfery grubych milionów, jednak sprowadzał zawodników jakościowych, którym bardzo dobrze płacił. – Wiadomo, były fajne premie za wygrany mecz, czasami trener na przykład motywował nas tak, że kto wygra gierkę na treningu, ten dostanie po sto manatów na głowę. Ciekawe jest to, że dodatki za wygrany mecz dostawaliśmy nie po spotkaniu, a… dzień przed następnym meczem. Właściciel uważał, że dzięki temu będziemy szczęśliwi w dniu starcia i pójdzie nam lepiej – mówił nam Jakub Rzeźniczak.

Wszystko, byle tylko regularnie grać w Europie.

Wojna pozorów

Oczywiście za sukcesami na międzynarodowej arenie, zupełnie nie szły sukcesy całej azerskiej ligi. Karabach ją dominował, jednak tamtejszy futbol jak był Trzecim Światem, tak nadal nim jest. W naszym reportażu z Baku opisywaliśmy, jak bardzo azerskim władzom zależy na pozorach.

 Na punkcie tego, co o Baku myślą przyjezdni, najważniejsi ludzie w kraju mają po prostu świra. Przykład? Podczas wyścigów Formuły 1 mniej efektowne budynki były zakrywane wielkimi płachtami ze zdjęciem tejże budowli, z tym że bez jej dzisiejszych wad. Niesamowicie dba się tutaj również o to, by chodniki czy elewacje budynków wyglądały na czyste. W mieście nazywanym często miastem wiatru zdecydowanie nie jest o to łatwo.

I wygląda na to, że z futbolem jest tak samo. W tym roku Legia może te pozory przełamać i wcale nie będzie to trudne. Powód jest prosty – kryzys. Karabach ma najsłabszą drużynę od lat, co jest dowodem na kruchość państwa opartego na ropie naftowej. “Bussiness Insider” w tekście poświęconym rozgrzebanej na nowo wojnie pisze, że różnice między Armenią a Azerbejdżanem zaczynają się zacierać. Wolnorynkowa Armenia zdystansowała pod względem rozwoju socjalistyczny Azerbejdżan, gdzie demokracja jest równie pozorna, jak sukcesy mistrza kraju w europejskiej piłce. Z zewnątrz – fajne. Od środka – niewiele warte. Tyle że – z drugiej strony – w obliczu konfliktu azerska strona musi zadbać o to, żeby Karabach nadal był z nią utożsamiany. Zarówno Ormianie, jak i Azerowie, stali się zakładnikami swojej polityki historycznej.

LEGIA – KARABACH, OVER 2.5 GOLA W MECZU – KURS 2.10 W TOTALBET!

 Dla Armenii Karabach stał się przekleństwem. Region o powierzchni kilku Warszaw jest dla Ormian ważny jako symbol, ale to zupełne pustkowie. Zwycięstwo w wojnie karabaskiej skazało Erywań na izolację ze strony dwóch strategicznych sąsiadów: Azerbejdżanu i jego sojuszniczki, Turcji; skazało też na osuwanie się w objęcia Rosji. Armeńskie władze najchętniej machnęłyby na Karabach ręką, ale są zakładnikami ormiańskiego społeczeństwa, które wówczas machnęłoby ręką na swoje władze – a może nawet tę rękę by na nie podniosło – pisał o tym Zbigniew Rokita.

Tak wygląda Górski Karabach – gołym okiem widać, że wiele tu nie ma. Fot. Wikipedia Commons

I tak się właśnie ta wojna toczy. Jedni, mając pod nosem rodziny mieszkające w kontenerach, pomponują miliony w pensje zagranicznych piłkarzy klasy średniej. Drudzy, mając w pozornym władaniu kawałek pustyni, zostali zmuszeni, żeby po raz kolejny zań umierać i bronić bezużytecznego skrawka ziemi przed azerskim najeźdzcą.

Pytanie: czy komukolwiek, kiedykolwiek, ta sztucznie pompowana wojna się znudzi? A może w obliczu wzrostu gospodarczego w Armenii, ta postanowi odpowiedzieć na futbolową propagandę drugiej strony i doczekamy się powstania “Arcachu” (ormiańska nazwa Górskiego Karabachu), który będzie miał zadanie głosić na europejskiej arenie prawdę objawioną: że Górski Karabach to część Armenii? W historii takie przypadki już mieliśmy, gdy Włochy i Jugosławia walczyły na boisku o Triest.

Nam zostaje mieć nadzieję, że na Kaukazie, tak jak na południu Europy, szybko pójdą po rozum do głowy i wyłączą futbol z tej niekończącej się wojny.

SZYMON JANCZYK

Fot. FotoPyK

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 29.09.2020 12:26 przez

Szymon Janczyk

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Liga Europy
27.05.2021

De Gea i rzuty karne – para straszliwie niedobrana

Czy David de Gea zawalił Manchesterowi United finał Ligi Europy? No nie, nie przesadzajmy, choć to właśnie on zmarnował jedyną jedenastkę w całym konkursie rzutów karnych, oddając tym samym trofeum w ręce piłkarzy Villarrealu. Robienie z hiszpańskiego bramkarza kozła ofiarnego byłoby jednak nie na miejscu, choć nie sposób nie zauważyć, że de Gea i rzuty […]
27.05.2021
Liga Europy
27.05.2021

Finał Ligi Europy dla Villarrealu. Historyczny triumf, historyczne karne!

Przekichane mieli postronni obserwatorzy finału Ligi Europy pomiędzy Villarrealem a Manchesterem United. Okej, dwie bramki w Gdańsku zobaczyliśmy, ale to była jedna wielka partia szachów. Bardzo mało sytuacji, dużo zachowawczej gry, trzy celne strzały przez 120 minut. Trudno było uniknąć ziewania i nie zatęsknić za coraz mocniej nęcącą kołdrą. Kto jednak wytrwał do końca, został […]
27.05.2021
Weszło
26.05.2021

Gerard Moreno. Jeden z najbardziej niedocenianych piłkarzy na świecie

Jeśli mniej obeznany kibic w realiach hiszpańskiej piłki miałby zapamiętać jedno nazwisko z Villarrealu, dobrze by było, gdyby został nim Gerard Moreno. Absolutna gwiazda tego klubu, reprezentant Hiszpanii i najlepszy napastnik La Liga. Ale też postać niedoceniana i nie docierająca w tak dużym stopniu do szerszego grona bezstronnych fanów. Mająca jednak tyle ciekawego do zaoferowania, […]
26.05.2021
Liga Europy
26.05.2021

Bitwa o Europę. Czy angielskie kluby zgarną w tym sezonie oba puchary?

Kiedyś Polacy walczyli o Europę nad Anglią, dzisiaj Anglicy walczą o Stary Kontynent w Polsce. Oczywiście – w piłkarskim znaczeniu. Faktem jest jednak to, że zwycięstwo w Lidze Mistrzów kluby z Premier League mają w kieszeni, więc żeby zgarnąć pucharowy dublet, muszą dziś wygrać w Gdańsku. Taki dublet udało im się ustrzelić dwa lata temu, […]
26.05.2021
Weszło
07.05.2021

Arteta i Arsenal. Czy ten związek ma jeszcze sens?

Złośliwi powiedzieliby, że populacja kibiców Arsenalu zmniejsza się w drastycznym tempie. Cóż, nie dość, że “The Gunners” odpadli z LE w tragicznym stylu po półfinałowym dwumeczu z Villarrealem, to jeszcze po raz pierwszy w XXI wieku mogą nie zagrać w żadnych europejskich rozgrywkach w następnym sezonie. Auć, to może zaboleć. Teraz londyńczycy muszą walczyć o […]
07.05.2021
Anglia
07.05.2021

Wrócił. David de Gea znowu pokazał, że jest bramkarzem najwyższej klasy

Manchester United awansował do finału Ligi Europy, ostatecznie rozbijając AS Romę 8:5 w dwumeczu. Ale rewanżowe starcie nie było najlepsze w ich wykonaniu. Jakby nie patrzeć – Ole Gunnar Solskjaer wystawił niemal pierwszy skład, w dodatku w momencie, w którym Czerwone Diabły rozpoczynają piłkarski maraton. I ten pierwszy skład przegrał, a najbardziej istotne jest to, […]
07.05.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
14.02.2021

Radosław Kucharski – osąd bohatera

Radosław Kucharski w ostatnim czasie znalazł się na celowniku kibiców Legii Warszawa. W zasadzie ciężko się temu dziwić, bo kibice mistrzów Polski chcą zwykle dwóch rzeczy: transferów oraz sukcesów. W środku sezonu ciężko o to drugie dlatego domagano się przynajmniej tego pierwszego. Tymczasem do wczoraj Legia nie sprowadziła ani jednego nowego zawodnika, a Czesław Michniewicz […]
14.02.2021
Weszło Extra
13.12.2020

Warchoły kontra Scyzory. Skąd się wzięła “Święta Wojna” Radomia z Kielcami?

“Warchoły jadą na świętą wojnę do Scyzorów. Jesteśmy coś winni ofiarom 1976 roku. Zbiórka w sobotę o 8:30 na dworcu PKP” – lokalne “Echo Dnia” cytowało plakaty, które zawisły w całym Radomiu. Kibice Radomiaka dostali wówczas zakaz wyjazdowy od PZPN-u za awanturę na meczu z ŁKS-em. Ale zbytnio się tym nie przejmowali. – Jedziemy tam […]
13.12.2020
Weszło Extra
01.12.2020

Tripletta Jose Mourinho. 10 lat temu Inter był najlepszy na świecie

– Jesteś gównem – rzucił Marco Materazzi do Jose Mourinho, gdy ten odchodził z Interu. Czy zebrało mu się na szczerość do trenera, u którego był ostatnio głównie rezerwowym? Nie, wręcz przeciwnie. – Jak możesz zostawić nas tutaj z Rafą Benitezem. Nigdy ci tego nie wybaczę – dodał obrońca, który stał się bohaterem jednego z […]
01.12.2020
Weszło Extra
29.11.2020

Gennaro Gattuso. Portret wojownika

– Kiedy patrzyłem na Andreę Pirlo i na to, co robi z piłką, zastanawiałem się, czy w ogóle mogę nazywać siebie piłkarzem – mówił sam o sobie Gennaro Gattuso. Wojownik, wściekły pies i polisa ubezpieczeniowa Milanu przez ponad dekadę. Mistrz świata, dwukrotny zwycięzca Ligi Mistrzów. Człowiek, który zjadał ślimaki żywcem, wbijał kolegom z szatni widelce […]
29.11.2020
Weszło
28.11.2020

Simić: “U Giampaolo przez miesiąc trenowaliśmy bez piłki. Tak uczył taktyki”

– Wierzę, że w przyszłości zagram w reprezentacji Chorwacji razem z Duje Caleta-Carem – deklaruje Lorenco Simić, stoper Zagłębia Lubin. Dlaczego uważa, że jego marzenia mają prawo się spełnić? Jak to się stało, że grał w Serie A, a dziś jest na Dolnym Śląsku? Wychowanek Hajduka Split opowiedział nam o treningach u Marco Giampaolo, na których nie […]
28.11.2020
Weszło
26.11.2020

Puchary, korupcja i przekręcanie nazwisk. Raymond Goethals, rewolucjonista z Belgii

– Nie marudź, graj! – pokrzykiwał do swoich piłkarzy Raymond Goethals w szatni, na treningu oraz na meczu. Charakterystyczny, brukselski akcent wystarczał, żeby zawodnik brał się w garść i wracał do pracy. Bez znaczenia, czy był to Alen Boksić, Paul van Himst, Rob Rensenbrink, czy Arie Haan. Szacunek do trenera miał każdy. Ciężko było go […]
26.11.2020
Liczba komentarzy: 44
Subscribe
Powiadom o
guest
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dzeroj
Dzeroj
8 miesięcy temu

Legia ich rozpyka na boisku 3-0 albo 4-0
Pekhart dwie bramki z główki i Luquinhas.
A potem grupa ligi Europy jest nasza i zaczynamy marsz po swoje. Chcemy puchar bo legia zawsze gra nie o wyjście z grupy ale o Puchar. L Legia!!!!!

kostucha
kostucha
8 miesięcy temu
Reply to  Dzeroj

Chłopie odstaw dopalacze.O co poległa gra?Puchar powiadasz,to kiedy ostatni raz mieliście PP albo SPP?Jesteście posmiewiskiem Europy,niszczą was takie potęgi jak Astana,Sheriff,Sparta,Dundelange,Omonia,Europa…przynosicie tylko wstyd,puchar to Ty możesz podnieść z harnasiem co najwyżej.W czw.bedzie lincz i zrobię lanie jak zawsze….

Dzeroj
Dzeroj
8 miesięcy temu
Reply to  kostucha

Nie oszukuj się. Wiesz kto będzie Mistrzem Polski? Wiesz kto awansuje do fazy grupowej LE? No to po co złośliwości..
W czwartek mi odpisz jak już Legia pokona wysoko Karabach! A Lech niesyty odpadnie bo Belgowie będą za mocni a Appolon to była tylko czwarta drużyna ligi Cypru…
LEGIA będzie grała z Milanem w fazie grupowej Ligi Europy.!! (L) (L) (L)

przecwelona łazienkowska
przecwelona łazienkowska
8 miesięcy temu
Reply to  Dzeroj

Widzę warszawskie burki i napinacze wyszli z nory.Gdzie byliście,gdy Lech ratował honor polskiej piłki,bo wy zostaliście zgwalceni przez Omonie?Lech na luzie rozjezdza kolejnych,daje dume i satysfakcje,gra młodzież,a u was pinokio vuko stawia na starcow i zagraniczny złom…Gdzie na salony prowincjo pilkarska?W lidze Jaga i Górnik też was do pionu sprowadzili,ale bajkopisarze spod znaku cwelki swoje hahaha.Wygrajcie wysoko tak jak z Kosowem,ale nie czekaj to znow Poznań zgniotl rywala…

Dzeroj
Dzeroj
8 miesięcy temu

Taa w jednym sezonie się udało i już euforia napinaczy a gdzie byliście sezon dwa czy trzy temu? Legia grała z Rangers a wy gdzie?
Ostanie poważne wyniki w Europie to 10 lat temu kiedy grał Rudnevs u was. Legia w tym czasie grała w grupach LE i Ligi Mistrzów
Odpadając z Ajaxem. Remisując z Realem i Sportingem.Raz nie udało się awansować do Ligi mistrzów przez błąd z Celticem. Legia sama robiła jakieś punkty do rankingu dla Polski. Teraz macie tylko jeden argument że Legia odpadła z Dudenlage tak odpadła ale żeby z nimi grać to trzeba awansować. A Lech nawet nie miał okazji. Nagle udały się dwa mecze ze średniakami i ważniacy.
Legie trzeba szanować.!!

Wielki Lech
Wielki Lech
8 miesięcy temu
Reply to  Dzeroj

Legia to stara k…oto mój szacunek podwarszawski lamusie…

trylezsis
trylezsis
8 miesięcy temu
Reply to  kostucha

Poległa to twoja pamięć co najwyżej

PP Legia zdobyła po raz ostatni w 2018, więc już nie aż tak dawno temu w gwoli scisłości. Dawno to za to Lech je zdobył, bo jeszcze w latach 2000.

SPP jest delikatnie mowiąc mało znaczącym pucharem, więc co to niby ma do rzeczy xD

Tak te potęgi które wymieniłeś zniszczyły Legię, aż zwykle jedną bramką różnicy w dwumeczu albo wgl samymi remisami (z Sheriffem tak było), więc jak już musisz zarzucać kompromitacje Legii, to chociaż nie chrzań że zniszczyły jakby co najmniej 3-0 było w dwumeczu, przy czym chyba to nie były jedyne mecze w europejskich pucharach w Legii, ale co ja tam wiem, może dla ciebie w pucharach grają raptem od 3 lat xD

Tanie Piwka
Tanie Piwka
8 miesięcy temu
Reply to  trylezsis

Zniszczyli was kelnerzy z Luksemburga nawet slaba Omonia Rangersi Sheriff Astana nie istniejecie w Europie i takie są fakty. Nastepny bedzie Karabach

trylezsis
trylezsis
8 miesięcy temu
Reply to  Tanie Piwka

ktoś tu chyba zapomniał się przelogować, bo piszesz dokładnie jak ten typ, do którego pisałem xD
Jak zwykle wypowiadają się kibice klubu który tak bardzo istnieje w Europie że aż 2 razy zagrał w fazie grupowej w przeciągu ostatnich 10 lat. I tak jakby nigdy w całej ponad 100-letniej historii polskiej piłki nie trzeba było się za nich wstydzić (wcale ich nie zniszczył jak to mówicie Żalgiris, Stjarnan, Nomme Kalju) XD

Dzeroj
Dzeroj
8 miesięcy temu
Reply to  Tanie Piwka

A Lech istniał?? Ha ha. Lech nawet nie miał okazji grać z Dudenlage czy Sheriffem.

Baku
Baku
8 miesięcy temu
Reply to  trylezsis

No to masz chłopcze 0:3 od Azerów, bach, bach, bach Karrrrabach. Czy to już wystarczające baty? Następnym razem może dostaniecie 0:5. W eurowpierdolach robicie stały progres. To Wam trzeba oddać. Niedługo mapa Waszych eurowpierdoli zostanie wypełniona nie tylko na całą Europę ale i Azję. Co wtedy? Poprosicie federację Afryki lub Oceanii o przyłączenie do ich strefy żeby kontynuować Wasze dzieło totalnej kompromitacji polskiej piłki? Tak jestem kibicem Lecha.

Minow
Minow
8 miesięcy temu
Reply to  Dzeroj

Dzeroj i jak tam wyszło rozpykanie ? 😀 hahaha

Poznańskie słowiki
Poznańskie słowiki
8 miesięcy temu

Tak się bawią kibice Lecha

FC2F73A6-FEEE-4B47-A3DF-7C6E6C9472B3.jpeg
Jarek Mergner
Jarek Mergner
8 miesięcy temu

Haha

Er.
Er.
8 miesięcy temu

Nazwa Young Freaks zobowiązuje 🙂

Olo
Olo
8 miesięcy temu

Tym przecwelonym mężczyzną był legionista Staruch

piwosz
piwosz
8 miesięcy temu

Dopadli jakiego teczowego chłopca albo ich maskotkę Margot.Brawo Lech!

Mecenas_Misiura
Mecenas_Misiura
8 miesięcy temu
Reply to  piwosz

Cóż, chyba ktoś zapomniał, że cały Poznań chórem.

Ben
Ben
8 miesięcy temu

Tak się bawią w Poznaniu . Ale tradycja pozańskich Słowikówbędzie w tym mieście wiecznie żywa.

Aaa
Aaa
8 miesięcy temu
Reply to  piwosz

Podobno w Gliwicach jakiegoś lamusa pod solarium też złapali.

Timon
Timon
8 miesięcy temu

Ten przecwelony to Szeliga

asd
asd
8 miesięcy temu

Kibic, a nie kibice.

Robert1980
Robert1980
8 miesięcy temu

Ciekawy artykuł. Przybliżył trochę historię tego konfliktu. Ileż to jeszcze niepotrzebnych wojen będzie na tym świecie?

Gadzio
Gadzio
8 miesięcy temu

świetny tekst! Brawo Szymon!

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
8 miesięcy temu

“Przed chwilą dotarła do nas zupełnie niespodziewana wiadomość. Jak usłyszeliśmy, wszystko wskazuje na to, że do Warszawy nie przyleci Donald Guerrier, jeden z najlepszych piłkarzy Qarabagu. Powód? Zupełnie niecodzienny. Jak się okazuje, Guerrier ma kłopoty z… paszportem. Nie wdając się w szczegóły, stary “jest nie do użycia”, a nowy nie dotarł jeszcze z Haiti.”- Piotr Koźmiński.

Dzoszua
Dzoszua (@dzoszua)
8 miesięcy temu

Gość się niz zmienia, nie dojrzewa, nie mądrzeje.

abc8
abc8
8 miesięcy temu
Reply to  Dzoszua

To się zgadza, a najśmieszniejsze jest w tym, że jego żona jest Polką 😀

przecwelona elka
przecwelona elka
8 miesięcy temu

W sob cały kraj antyległa warszafka!!!

Gorzałka zawsze dobra jest
Gorzałka zawsze dobra jest
8 miesięcy temu

i tak legia przegra, to poco ten artykuł.

Dzeroj
Dzeroj
8 miesięcy temu

Legia przegra?? Ha ha odstaw już te kretki i cyrkiel do piurnika i obserwuj kapitalną i pewną swego Legie pod wodzą Michniewicza. Legia przestała trącić bramki! I już począwszy od meczu z Dritą 2-0 bramki nie straci.
Guess who’s back??? Wielka Legia
Liga europy jak po swoje.

miodek
miodek
8 miesięcy temu
Reply to  Dzeroj

Kup słownik podwarszawski analfabeto…Kretki,piurnik,wtrącić czy tracić pastuchu i tak dalej…prownicja tęczowa przecież przechodzi sama siebie

trylezsis
trylezsis
8 miesięcy temu
Reply to  miodek

cóż za paradoks… nazywać Warszawę tęczową prowincją tymczasem wyżej wisi artykuł, w którym piszą że członek bojówki lecha brał udział w zgwałceniu mężczyzny

Miliony
Miliony
8 miesięcy temu
Reply to  trylezsis

Twojego starego wydymal,a stara daje pod tęczą żebyś miał co jesc zlamasie

DMK
DMK
8 miesięcy temu

“Gurbanow chce grać ofensywnie, nie muruje nawet mierząc się z silnym rywalem, stawiając na efektywność, nawet kosztem efektowności.” – coś tu chyba nie pyklo.Poza tym ciekawie;)

Dima
Dima
8 miesięcy temu
Reply to  DMK

Bedzie jak zwykle laga i meczenie buly przez pseudogwiazdeczki z sregii,a skonczy sie bach-bachem Karabachem!!

Pedro
Pedro (@pedro)
8 miesięcy temu

Z naszej perspektywy – Karabach-Agdam Baku jest klubem Azerskim, a Arcach Erywań będzie klubem Ormiańskim. I tyle. Skończy się jak ze zmiana nazwy Macedonii na Macedonię Północną. Z naszej perspektywy – szum o nic.

Yak
Yak
8 miesięcy temu

Nie znasz historii Azerbejdżanu i pisałeś głupie artykuły

Gaderypolukis
Gaderypolukis
8 miesięcy temu

Janczyk is the new Milewski?

Marcin
Marcin
8 miesięcy temu

Dobry artykuł. Nie chcę mówić że na miarę “Wojny futbolowej” Pana Ryszarda, ale niech mi nikt nie mówi, że weszło.com to goście spod Żabki. 😉

Ila
Ila
8 miesięcy temu

Wypowiadasz się o krajach i konflikcie, o których guzik wiesz… pomijając temat piłki, dDla zainteresowanych problemem Karabachu i dla osób, które nie patrzą na konflikty świata tylko przez pryzmat religii (bo Ormianie są chrześcijanami) poniżej podaję istotne punkty:
Po pierwsze, Karabach nie jest obszarem spornym. Jest historyczną ziemią Azerbejdżanu, do której Ormianie zostali przesiedleni z Iranu i Turcji. Po rozpadzie związku radzieckiego, kiedy na całym regionie panował chaos, Rosja nakręciła miejscowych Ormian do przyłączenia się z Armenią. Po okupacji Karabachu przez Ormian (przy wsparciu Rosji) utworzono tam samozwańczą Republikę Arcach (Rępublikę Karabachu), która zarówno historycznie, jak i oficjalnie nie jest uznawana przez żaden kraj świata, w tym Armenię.
Po drugie, Armenia zajęła nie tylko Górski Karabach, ale także 7 otaczających go regionów Azerbejdżanu, z których Armenia nie zamierzała rezygnować pokojowo przez te wszystkie lata.
Po trzecie, wojna nie toczy się na terytorium Armenii. Armia azerbejdżańska nie próbuje zająć terytorium Armenii ani żadnej jego części. Wojna, która rozpoczęła się okupacją ziem Azerbejdżanu ponad 30 lat temu (1987-93), w wyniku której zajęto nawet 20% terytorium Azerbejdżanu, jest wojną wyzwoleńczą o powrót ziem do Azerbejdżanu.
Azerbejdżan mógł wyzwolić swoje ziemie przez te 30 lat. Ma przewagę liczebną armii, przewagę liczebną i jakościową sprzętu wojskowego i uzbrojenia. A jeśli ktoś z Was zapyta, dlaczego wcześniej tego nie zrobiono, to odpowiedź jest taka, że ​​w wyniku zawieszenia broni w maju 1994 r. strony zobowiązały się do pokojowego rozwiązania konfliktu i uczynienia tego z pomocą mediatorów – tj. Grupa Mińska OBWE. Niestety przez te wszystkie lata oficjalny Erewan nie wykazał woli politycznej do pokojowego wyzwolenia co najmniej 1 cm okupowanej ziemi.
Na koniec dodam, że Azerbejdżan wielokrotnie powtarzał, że jest zwolennikiem pokojowego rozwiązania konfliktu. Jednak w przypadku Nikola Paszyniana proces negocjacji został całkowicie zamrożony. Jego ostatnie oświadczenia zaprzeczały pokojowemu rozwiązaniu konfliktu, a nasilające się ostrzeliwanie cywilów mieszkających na linii frontu jedynie przeniosło konflikt z częściowo zamrożonego do odmrożonego. Ostatnim momentem cierpliwości oficjalnego Baku był ostrzał ludności cywilnej w Azerbejdżanie w strefie frontu 27 września 2020 r, kiedy zginęła cała rodzina.
Armenia nie przestrzega rezolucji UE nr 822, 853, 874, 884.

Robert1980
Robert1980
8 miesięcy temu
Reply to  Ila

Dzięki za obszerne wyjaśnienia. Jednak tak myślę że większości Polaków ten temat jednak mało interesuje. Lub jak moim przypadku zainteresuje chwilowo a potem o nim zapewne zapomnimy. Te tereny są nam obce, historia Polski z tego co kojarzę raczej nie wtapia się w te rejony (aczkolwiek mogę się mylić i jak ktoś wie to niech mnie poprawi).

Ila
Ila
8 miesięcy temu
Reply to  Robert1980

Ma Pan rację. Ogólnie rzecz biorąc, Polaków ten temat i podobne konflikty różnych krajów mało interesuje. A szkoda, bo to Kaukaz, 2-3 kraje dalej od Polski na Wschód. Poza tym różne państwa przedstawiają swoje oticjalne stanowiska w sprawie konfliktu. Dlatego dobrze by było, gdyby społeczeństwo miało jakąkolwiek wiedzę na takie tematy. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę z tego jakie skutki dla regionu i dla Europy może mieć wynik tej wojny. Uniezależnienie m.in Polski od ropy i gazu Rosji, rozszerzenie współpracy naukowej, handlowej itp. Ps. A chciałam o tym napisać żeby przede wszystkim chociażby trochę wyedukować autora artykułu.

Ila
Ila
8 miesięcy temu
Reply to  Robert1980

Polska z Azerbejdżanem mają dużo wspólnego jak sięgnemy w historię obu państw. Poza tym dużo Azerów walczyło z Polakami i odwrotnie. Polscy architekci we współpracy z azerakimi baronami naftowymi budowali w Baku piękne budynko. Szkoda że dzisiejsze polskie społeczeństwo jest zainteresowane tolko sobą.

Kamran
Kamran
8 miesięcy temu

Oszukanie osoby jest znacznie łatwiejsze niż powiedzenie mu, że został oszukany. Wy nie znaczy ormian, zapytajcie u ich sąsiadów!

Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Alba przejdzie do Interu?

Barcelona otrzymała ofertę za Jordiego Albę od Interu. Taką informację podało “Mundo Deportivo”. Co więcej, zdaniem dziennikarzy Blaugrana ma tę ofertę rozważyć. Koeman chce przebudować skład, pozbyć się niektórych piłkarzy, szczególnie tych, którzy zarabiają sporo, a Alba do tego grona należy. Z kolei Simone Inzaghi, nowy trener Interu, miałby być usługami Albo bardzo zainteresowany, bo […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Quintana na testach medycznych w Jagiellonii

Dani Quintana na testach medycznych w Jagiellonii Białystok. Informację o hitowym transferze podał Przegląd Sportowy. Hiszpan grał dla Jagi od połowy sezonu 12/13 do połowy sezonu 14/15. Dał się poznać jako świetny technik, który miał wielki wpływ na grę Jagi. W swoim najlepszym roku zanotował dla białostockiej ekipy 15 bramek i 12 asyst. No klasa, […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Kozioł nowym bramkarzem ŁKS-u

Po odejściu z ŁKS-u Arkadiusza Malarza, łodzianie rozejrzeli się za nowym bramkarzem. I znaleźli. Został nim Marek Kozioł. Kozioł podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Bramkarz rozegrał 20 spotkań w ostatnim sezonie w barwach Korony Kielce, zachował osiem czystych kont. Możecie go pamiętać też z sezonu 19/20, kiedy […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Drągowski trafi do Atletico?

Od takiej rozmowy do transferu jeszcze droga daleka, ale przynajmniej coś się dzieje. Jak informuje Tomasz Włodarczyk, agent Bartłomieja Drągowskiego spotka się z działaczami Atletico Madryt, by omówić transfer do stolicy Hiszpanii. Drągowski ma za sobą dobry czas w Fiorentinie i nie umyka to uwadze innych klubów. Mówiło się o Interze, teraz na tapet wskoczyć […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Mbappe nie chce już grać w PSG?

Kontrakt Kyliana Mbappe wygasa w czerwcu przyszłego roku, nie słychać na razie, by miał zostać przedłużony, co podsyca tylko plotki na temat odejścia Francuza z PSG. Daniel Riolo, dziennikarz RMC Sport, twierdzi, że napastnik chce odejść. Riolo mówi: – Mbappe nie wierzy w projekt tworzony przez Leonardo. Jeśli nie odejdzie tego lata, za rok zrobi […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Damian Dąbrowski z nowym kontraktem

Damian Dąbrowski przedłużył umowę z Pogonią Szczecin. Nowy kontrakt będzie obowiązywał do czerwca 2024 roku. Czy to zaskakująca decyzja? Absolutnie nie, Dąbrowski miał naprawdę dobry sezon w barwach Portowców i wydatnie przyłożył się do tego, że szczecinianie skończyli rok na trzecim miejscu w tabeli. Potrafił rządzić w środku pola, ale też wykonywać mrówczą pracę, niedocenianą […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Gołębiewski wybrał nowy klub. Poprowadzi rezerwy Legii Warszawa

Chyba nawet sam Marek Gołębiewski nie spodziewał się, że będzie jednym z najbardziej rozchwytywanych trenerów tego lata. Jak już informowaliśmy, zatrudnieniem tego szkoleniowca zainteresowane były obydwa łódzkie kluby czy też Stomil Olsztyn. Ostatecznie Gołębiewski trafi jednak do trzeciej ligi. Ale nie do pierwszego lepszego zespołu, a do rezerw Legii Warszawa. Cel postawiony przed Gołębiewskim jest […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Adam Frączczak w Koronie Kielce

Adam Frączczak został nowym piłkarzem Korony Kielce. Przez ostatnią dekadę 33-latek występował w Pogoni Szczecin, a teraz podpisał z kielczanami roczną umowę z opcją przedłużenia jej o kolejny sezon. Frączczak jest jedną z ikon Pogoni Szczecin. Trafił do niej w 2011 roku i spędził w Szczecinie dziesięć lat. Przez ten okres rozegrał dla Portowców 288 […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wijnaldum w meczu 1/8 finału Euro założy opaskę przeciwko dyskryminacji

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii, w meczu 1/8 finału Euro 2020 będzie występował ze specjalną opaską kapitańską. Będzie miała ona napis “OneLove” i wpleciono w nią elementy tęczy. – Wspieramy inkluzywność i wspólnotę – mówi Holender. To kolejny podobny gest po tym, jak ostatnio Manuel Neuer występował z tęczową opaską na ramieniu wspierającą osoby o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wisła Kraków ma nowego skrzydłowego. W Austrii imponował liczbami

Dor Hugi został nowym nabytkiem Wisły Kraków. 26-letni Izraelczyk w poprzednim sezonie austriackiej Ekstraklasy zdobył osiem bramek i zaliczył też osiem asyst. Z “Białą Gwiazdą” podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku. Hugi to młodzieżowy reprezentant Izraela. W zespole do lat 21 rozegrał dziesięć spotkań i strzelił trzy gole, tyle samo trafień zaliczył w osiemnastu meczach […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Jagiellonia pozyskała byłego obrońcę Śląska

Israel Puerto został nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok. Ostatnio 28-letni piłkarz reprezentował barwy Śląska Wrocław. Po pozyskaniu Kacpra Tabisia i Michała Surzyna z Odry Opole to trzeci transfer ogłoszony dziś przez białostoczan. Puerto występował w Śląsku przez ostatnie dwa lata. Latem tego roku – konkretnie 30 czerwca – wygasa jego kontrakt z wrocławianami. Plotkowało się o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Lech Poznań przedłużył kontrakt z utalentowanym napastnikiem

Filip Szymczak podpisał nowy kontrakt z Lechem Poznań. Umowa napastnika Lecha została przedłużona do 2025 roku. 19-latek ma już za sobą gole w rozgrywkach Pucharu Polski i w eliminacjach do Ligi Europy. Szymczak w kolejnym sezonie będzie prawdopodobnie napastnikiem numer 3 w układance Macieja Skorży. Przed nim w walce o skład są póki co Mikael […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Finał Euro nawet z 60 tysiącami widzów na trybunach. Jest porozumienie

Rząd Wielkiej Brytanii doszedł do porozumienia z UEFĄ w sprawie zwiększenia puli osób, które będą mogły wyjść na półfinały i finały Euro 2020. Na Wembley zostanie wpuszczonych ponad 60 tysięcy widzów.  W ostatnich dniach plotkowało się o tym, że półfinały i finały mistrzostw zostaną przeniesione do Budapesztu lub Rzymu, by na trybunach mogło zasiąść możliwie […]
22.06.2021