post Jan Mazurek

Opublikowane 29.07.2020 16:38 przez

Jan Mazurek

Czy Stal Mielec to klub bogaty duchowo i biedny materialnie? Ilu sponsorów opuściło klub w tym sezonie? Jak bardzo Stal ucierpiała przez koronawirusa i jakie kwoty traciła na braku przychodu z dnia meczowego? Jaki budżet klub będzie miał w Ekstraklasie? Dlaczego nie uda się zatrzymać Bartosza Nowaka? Czy Stal ma dział skautingu? Ile wzmocnień potrzebować będzie drużyna w przyszłym sezonie? Jak powtórzyć drogę Rakowa i uniknąć losu ŁKS-u? Czego najbardziej się boi? Jakie ma przemyślenia na temat rzeczywistości polskiej piłki? Na te i na inne pytania w długiej rozmowie z nami odpowiada prezes Stali Mielec, Bartłomiej Jaskot. Zapraszamy. 

***

Pozwoli pan, że zacznę zaczepnie. 

Nie mam nic przeciwko.

Stal Mielec to klub bogaty duchowo i biedny materialnie. 

Dużo w tym prawdy. Taki scenariusz napisało życie.

Nie spodziewałem się, że się pan zgodzi.

Mówimy o perspektywie Ekstraklasy, tak?

Tak, ale z drugiej strony nie da się ukryć, że mocno uderzyła was też pandemia. Pamiętam wywiad z byłym prezesem Jackiem Orłowskim, który narzekał, że kasa klubowa jest pusta i nie ma z czego wypłacać pensji. Sytuacja się poprawiła?

W ciągu najbliższych dwóch tygodni zamkniemy finansowo cały sezon. Dostaniemy pierwszą transzę od sponsorów, którzy z nami zostali, więc to pozwoli nam, żeby ekonomicznie sfinalizować okres 2019/20.

Ilu sponsorów opuściło Stal w tym sezonie?

Z takich ważnych, ze względu na koronawirusa, opuściło nas PKP LHS. Odeszli, bo nie mogli jeździć. Kolej szerokotorowa bardzo dużo towarów wozi na Wschód, chociażby do Chin, a z racji na to, że możliwości takich przejazdów zostały skrajnie ograniczone, to siłą rzeczy w nich to mocno uderzyło. Ale mamy nadzieję, że kiedyś do nas wrócą.

Dużo ekwilibrystyki wymagało od was, żeby znaleźć sponsorów zastępczych?

Jest nowy sponsor, który bardzo fajnie pokazał się podczas pandemii – Euro-Eko, czyli spółka, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów, śmieci i do tego funkcjonuje w naszej strefie ekonomicznej. Coraz mocniej firma ta angażuje się w działalność klubu, oferując sporą pomoc pierwszej drużynie i akademii.

Jak dużo straciliście przez pandemię?

Na pewno przychody z dnia meczowego. Ograniczenia publiczności zrobiły swoje. Stal Mielec jest klubem, który bardzo poważnie liczy w swoim budżecie dzień meczowy. To nie tylko bilety, ale też partnerzy meczu, sklepik, gadżety, reklamy na LED-ach, wpływy z gastronomii. Odcięcie od tego mocno w nas uderzyło. I naprawdę jestem pełen podziwu dla drużyny, dla sztabu, dla wszystkich ludzi w klubie, że naprawdę dzielnie i rozumnie podeszli do okresu pandemicznego. Wspieraliśmy się, trzymaliśmy się razem i skutkiem tego jest to, że awansowaliśmy do Ekstraklasy.

Zawsze też podkreślam, że dzięki temu, iż mieliśmy zapewnione stypendia, to nikomu nie groziło zostanie na lodzie, bez środków do życia. Tak dozowaliśmy wypłaty, że każdy pieniądze miał.

Dało się to przeprowadzić sprawiedliwie czy pojawiały się niesnaski?

Tak, tak, tak. Wiadomo, że trzeba było wykazywać się niebagatelną mądrością, bo ci chłopcy, którzy zarabiają niewiele, mniejsze mają kontrakty, to musieli dostawać całość, a ci chłopcy, którzy są topowymi piłkarzami w kwestii wynagrodzeń, to jasne, że dostawali część, ale taką część, która zapewniała im spokojne funkcjonowanie i spokojne życie.

O I lidze często mówi się, że dzień meczowy wcale nie przynosi wielkich zysków, a co więcej, często przynosi straty, bo sama organizacja widowiska sporo kosztuje. A u was jest inaczej. 

Mamy niezłą średnią – 3500 kibiców na stadionie przed pandemią, 1300 karnetowiczów, więc to są naprawdę niezłe pieniądze. Jak liczba fanów została ograniczona, to około 10 tysięcy musieliśmy dokładać do organizacji meczu, bo ochronę obydwu stron stadionu zapewniliśmy, a liczbowo było jej porównywalnie dużo do stanu z normalnych warunków. Były też droższe opłaty, jeśli chodzi o prąd, jeśli chodzi o jupitery. To też podniosło nam koszty, bo każdy mecz jest w telewizji, a jeżeli jest w telewizji, to niezależnie, czy gramy o 12:40, czy o 15:10, to musieliśmy te światła odpalać. Koszty, koszty i jeszcze raz koszty.

Szacowanie dopiero nas czeka. W okolicach września i października będzie wszystko jasne. Siądziemy z księgowymi i wiele rzeczy wyjdzie w zestawieniach finansowych. Będzie ciężko.

Jak pan ocenia pakiet pomocowy PZPN-u? Można te pieniądze sensownie ulokować czy to kropla w morzu potrzeb?

Dla takiego klubu jak Stal Mielec, to są bardzo ważne pieniądze. Jeszcze nie wiemy, czy w pakiecie będziemy traktowani, jak pierwszoligowiec, czy jak ekstraklasowicz. Będziemy czekać na wytyczne. Pierwsze wpływy mają się pojawić we wrześniu. Przynajmniej tak wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Na pewno będzie to duża pomoc. Będzie można to przeznaczyć na cele statutowe klubu, czyli nie będzie można z tego płacić pensji trenerom i zawodnikom, ale na pewno nie będziemy narzekać. Jestem przekonany, że mądrze te pieniądze wydamy.

Jaki budżet planujecie na przyszły sezon?

Na tę chwilę, jeśli mówimy o umowach sponsorskich i prawach z telewizji, szacujemy, że będzie to około 12 milionów złotych, ale mamy nadzieję, że ta kwota będzie wyższa. Trwają rozmowy ze sponsorami, którym umowy kończą się w lipcu. Mamy też nadzieję, że część sponsorów nas dokapitalizuje, bo wiadomo dla nich Ekstraklasa jest mega medialna, a teraz są na stawkach pierwszoligowych. Oczywiście trzeba wierzyć w reklamę.

Macie długoterminowy plan finansowy, który ma wyprowadzić klub na prostą?

Warunkiem dojścia do zdrowego modelu funkcjonowania jest to, żeby przez najbliższe trzy lata zostać w Ekstraklasie. W takim układzie myślę, że staniemy się silnym, niezależnym, stabilnym klubem, który będzie się cały czas rozwijał.

A co w wypadku, kiedy wasza przygoda w Ekstraklasie potrwałaby tylko rok i musielibyście wrócić do I ligi? Byłby problem?

Myślę, że problem byłby z zespołem. Wiadomo, że na większość piłkarzy nie byłoby nas stać w I lidze. Ale tak, z tyłu głowy zawsze musi być plan B, plan C, plan D. Wiemy, że trzeba stworzyć sobie bufor bezpieczeństwa. Nie zakładamy spadku w pierwszym roku. Nie daj Boże. Porozmawiamy w zimie. Wtedy będziemy wiedzieć więcej, będziemy wiedzieć, jak to wszystko idzie i w którą stronę zmierza.

Trzeba przepłacić niektórych piłkarzy, żeby osiągać swoje cele?

W I lidze mieliśmy – przynajmniej tak wynika z ostatnich badań Deloitte – dopiero dziesiąty-jedenasty budżet. U nas się nic nie zmieniło. Mieliśmy 8 milionów budżetu, w tym akademia, i daliśmy radę. To wielki sukces. Choć jak teraz patrzę na trwające okno transferowe, które bardzo mocno się rozkręciło, to ja nie widzę, żeby pandemia cokolwiek zmieniła. Stawki są potężne. Mam wrażenie, jakby agenci i zawodnicy chcieli nadrobić swoje straty spowodowane cięciami w czasie przerwy pandemicznej. Zresztą nowy kontrakt Ekstraklasy bardzo mocno podniósł stawki.

Mam na gorąco temat z naszym czołowym zawodnikiem, Bartkiem Nowakiem, i my na stan dzisiejszy nie mamy nawet podbicia finansowo do dziesięciu klubów, żeby w ogóle próbować go zatrzymać. To na bank. Szaleństwo.

Czyli jeśli Bartosz Nowak nie uzna, że kocha Mielec, uwielbia Stal i wierzy w ten projekt bezgranicznie, to raczej nie ma szans, żeby zatrzymać go w klubie?

Z Bartkiem Nowakiem w zimie mieliśmy dżentelmeńską umowę. Miał bardzo poważną ofertę z Lechii Gdańsk. Był zdecydowany, Lechia też, ale my też wiedzieliśmy swoje. Wiedzieliśmy, ze musimy go zatrzymać, stąd umowa, że jak pomoże nam w awansie do Ekstraklasy, to już później sam wybierze sobie klub, w którym będzie chciał kontynuować swoją przyszłość. I od początku mieliśmy świadomość, że może nie być to Stal Mielec.

Czyli nie spodziewać się Bartosza Nowaka w Stali Mielec w wydaniu ekstraklasowym. 

Postaramy się wykreować następnych piłkarzy, o których będzie głośno. Zawsze tak było, że tworzyliśmy dla elity trenerów i zawodników. Co okno transferowe, to ktoś odchodził, ktoś się przebijał, wybijał, pokazywał. I trener Smółka posmakował Ekstraklasy, i trener Skowronek osiąga dobre wyniki w Wiśle, i Radek Majecki jest w Monaco i po mistrzostwie Polski, Mateusz Cholewiak tak samo, jeśli chodzi o mistrzostwo.

Dariusza Marca odkryliście w roli pierwszego trenera. 

Mamy dobrą rękę. Zawsze serce boli, jak z drużyny odchodzi zawodnik czy trener. Podchodzimy do tematu emocjonalnie, wiążemy się z ludźmi, budujemy wspólnotę i to trudny moment.

Porozmawiajmy o personaliach. Po sezonie skończyły się wypożyczenia braci Żyro. 

Michał Żyro się u nas odbudował i już podpisał kontrakt z Piastem Gliwice. Cały czas za to jesteśmy w kontakcie z agentem Mateusza Żyry. Wiem, że Legia chce zostawić go u nas, my też bardzo chcielibyśmy tego, więc myślę, że Mati z nami zostanie.

Problem ze środkiem obrony jest ewidentny. Będą wzmocnienia na tej pozycji?

Na pewno. Celujemy w dwóch stoperów. Są kandydatury. Zaczęliśmy już rozmowy – nie są łatwe, ale na pewno to jest priorytet. Przydałby się też nam mobilny boczny obrońca, który byłby w stanie zagrać na prawej i na lewej obronie. Szukamy też dużej „6” i „9” , bo odejście Michała Żyry tworzy lukę i podejrzewam, że tu czeka nas podpisanie dwóch-trzech napastników.

A bramka? Jakub Wrąbel wrócił do Wisły Płock. 

Rozmawiamy z Wisłą Płock. Nie są to łatwe rozmowy. Opinia sztabu szkoleniowego Wisły jest taka, że oni bardzo chcą, żeby Kuba wrócił do Płocka. Mamy kandydatury dwóch bramkarzy, którzy w tym sezonie grali w Ekstraklasie i mamy też swoją grupę młodych bramkarzy, więc pewnie zastosujemy model, który do tej pory się sprawdzał: jeden doświadczony golkiper i wokół niego paru młodziaków.

Poza tym określacie jakiś model transferów: obcokrajowcy, doświadczeni ligowcy, wyróżniający się pierwszoligowcy? Ilu nowych zawodników Stali możemy się spodziewać?

Zobaczymy, jak się to okno transferowe ułoży, ale oceniam, że wzmocni nas między pięciu a ośmiu zawodników. Co okno robimy transfery przyszłościowe. Sprowadzamy zawodników, którzy potrzebują czasu, żeby się rozwinąć. Najlepszym przykładem jest Robert Dadok, który wymaga jeszcze zaufania i czasu, a myślę, że niedługo będzie bardzo dzielnie radził sobie na boiskach Ekstraklasy. I takiego transferu, w jednej lub w dwu formacjach, dokonamy.

Ładnie rozwinąć mógł się też Bartłomiej Kiełbasa, ale w klubie już go nie ma. Na naszych łamach dosyć mocno wypowiedział się on o kulisach rozstania. Podobno trener Marzec kazał mu wypierdalać.

Nie byłem przy tej sytuacji. Znam wersje obu stron. Znaczy, przepraszam, od samego zawodnika tego nie usłyszałem, ale od jego agenta już ja najbardziej, więc powiem tak: uważam, że media nie są miejscem do tego, żeby trener z zawodnikiem toczyli tam emocjonalny spór i robili sobie personalne wycieczki. Po prostu nie skorzystaliśmy z okazji wpłacenia ekwiwalentu LKS-owi Izdebki. Uznaliśmy, że to są zbyt duże pieniądze, a Bartek jest dla nas zawodnikiem, który oczywiście, fajnie wbił się do pierwszej kadry, fajnie zagrał z Miedzią, ale to tyle. Rozumiem, że być może zawodnik czuje się rozgoryczony brakiem jakiejś wielkiej determinacji z naszej strony, ale też mamy do tego prawo. Oglądamy każdą złotówkę. Tak się stało. Przykra sprawa. Nie ma sensu się boksować. Nikomu to niepotrzebne. Ani nam, ani zawodnikowi, któremu bardziej powinno zależeć na tym, żeby być bardziej znanym z dobrej gry niż z komentowania swoich kłótni z klubami.

Nie będziemy wywlekać brudów, bo pana przy tej sytuacji nie było, ale kwota 51 tysięcy faktycznie przekraczała wasze możliwości? To było zbyt dużo?

Na zawodnika, z którego nie wiadomo, co będzie i co się urodzi, który potrzebuje jeszcze czasu, to dla nas duża kwota. Być może za rok, po utrzymaniu w Ekstraklasie, będziemy mieli milion złotych przygotowane na płacenie ekwiwalentów. O I lidze mówi się pół żartem, pół serio, że to najlepsza liga na świecie, bo jest bardzo nieobliczalna, a piłka w I lidze jest bardzo prawdziwa, ale jest ciężko. Naprawdę. Pierwszoligowcy nie mają łatwo. Walczymy o różnych zawodników. Rozmawiamy z nimi, prowadzimy negocjacje, a tu się zaraz okazuje, że nie mamy szans rywalizować z klubami z Ekstraklasy, które tym samym zawodnikom proponują jeszcze pieniądze za sam podpis, mieszkanie, auto, dodatki. I choć nam się wydaje, że jesteśmy dogadani, to raz-dwa i piłkarz podpisuje kontrakt gdzieś indziej.

Jesteśmy bardzo ostrożni. Pamiętajmy, że jak pojawiła się sytuacja z Bartkiem Kiełbasą, to byliśmy jeszcze bardzo daleko od Ekstraklasy. Po fajnym meczu z Miedzą przydarzyły nam się wpadki, gorsze momenty, nic nie było takie pewne. Bartkowi życzymy wszystkiego dobrego. Niech znajdzie sobie super miejsce do rozwoju, do grania. Być może kiedyś będzie tak, że wróci do Mielca. Ale podkreślam: nie będę rozsądzał, kto miał w tej sprawie rację – zawodnik czy trener. Potrzebujemy teraz spokoju. Wszystko pędzi. Z godziny na godziny sytuacja się zmienia. Nie mamy sił, żeby z tym walczyć i przepychać się o to w mediach.

Żeby poradzić sobie w Ekstraklasie jako beniaminek często nie wolno mieć sentymentów w okresie okna transferowego. Z częścią zawodników trzeba się pożegnać, nawet jeśli to byli piłkarze, którzy przyczynili się do awansu. 

Podchodzimy do tego bardzo spokojnie. Kalendarz w tym momencie jest niezwykły. Skończył się sezon, zawodnicy dostali osiem dni wolnego, powrót przewidziany jest na 3 sierpnia, 15 sierpnia gramy Puchar Polski, a tydzień później rusza liga. To będzie bardzo specyficzne okno transferowe. Będziemy wzmacniać pozycje, co do których jesteśmy najbardziej zdeterminowani, a co do pozostałych, to będziemy bacznie się przyglądać i obserwować. Nie będziemy królem polowania. Musimy czekać, aż wyszaleją się najsilniejsi, i wtedy ewentualnie patrzeć, co dla nas zostanie. To też będzie generowało ruchy z zewnątrz. Jeśli będziemy widzieli, że mamy lepszego piłkarza niż tego, który jest w kadrze, to będziemy rozmawiać. Inna sprawa, że nie chcemy nikogo zostawić na lodzie – będziemy pomagać znajdować zastępowanym piłkarzom lepsze kluby.

Jak wygląda wasz dział skautingu? Jest szeroki i rozbudowany czy raczej skromny? Na jakich kierunkach zagranicznych transferów zamierzacie się skupiać – Bałkany, Niemcy, Hiszpania?

Jako takiego stricte działu skautingu nie mamy. Opieramy się na relacjach z agencjami menadżerskimi, którym ufamy. Jest takich kilka w Polsce, które świetnie pracują, świetnie współpracują, świetnie opiekują się swoimi zawodnikami. I ja – powiem szczerze – takiemu agentowi z czystym sumieniem mogę wypłacić prowizję za wykonaną robotę, bo znam super agentów, którzy czują ten sport i chcą temu klubowi pomóc. Jest w tym wzajemność – my pomagamy im, oni nam.

W Stali to jest fajne, że sami zawodnicy również są emocjonalnie zaangażowani w ten cały proces. Najlepszy przykład to przyjście Michała Żyry, w którym wielką rolę odegrał jego brat, Mateusz Żyro. Chciał pomóc nam awansować, a przy okazji zadbać, żeby jego brat znalazł fajne miejsce do rozwoju. To są takie różne historie, które składają się na efekt końcowy naszego działania. Co jeszcze? Penetrujemy rynek i rozwijamy naszą akademię. Jak ściągamy młodego i utalentowanego zawodnika do naszej akademii, to zawsze już na dobre, płacąc mu kontrakt juniorski i wprowadzając do pierwszej drużyny. Ale w tym wypadku trzeba być akurat bardzo cierpliwym.

Są agenci, którym można zaufać i to naturalne, ale czy nie stało się tak, że po awansie do Ekstraklasy rozdzwoniły się telefony od menadżerów z całej Polski z propozycjami wpychania wam tabuna swoich piłkarzy?

Każdy ma swoje kierunki upodobań, każdy walczy, żeby swojego zawodnika gdzieś ulokować i nie ma w tym nic dziwnego. Otwieramy się na nowych ludzi, na nowych agentów, poznajemy ich, tylko że mówię: tu jest kwestia zaufania. Jest tak, że ktoś nas wsadzi na minę, to wtedy taka agencja jest skreślona i nie podejmujemy z nią rozmów. Jeżeli jest wspólny projekt, typu Majecki i Cholewiak, być może za chwilę coś kolejnego, to tutaj się na tym skupiamy. Z drugiej strony mamy swoją grupę transferową, interesujemy się polską piłką i szukamy na własną rękę. I tak, wiadomo, raczej skupiamy się przy wzmocnieniach na zawodnikach grających w Polsce.

Jak pójść drogą Rakowa Częstochowa, a nie iść drogą ŁKS-u?

Bardzo trudne pytanie. Trzeba przeanalizować, co dobrego wydarzyło się w ŁKS-ie i co dobrego wydarzyło się w Rakowie, żeby znaleźć jakiś złoty przepis na to, jak umiejętnie zarządzać klubem po awansie. Mam wrażenie, że Raków był budowany dłużej, z większą świadomością. ŁKS-owi drogę do Ekstraklasy otworzyliśmy my, przegrywając z nimi na wiosnę u siebie, po karnym, dzięki czemu oni uwierzyli w swoje możliwości. I z tego skrzętnie skorzystali.

Nie chcę się mądrzyć. Nigdy nie pracowałem w Ekstraklasie. Możemy się uczyć i analizować. Mam nadzieję, że jak najszybciej wgramy się w tę ligę, bo nie dość, że to bardzo trudne rozgrywki, to jeszcze bardzo szybkie – zdrzemniesz się na chwilę i już przegrywasz 0:2. Dużo pracy przed każdym pionem w naszym klubie. Zależy nam na tym, żeby cieszyć się każdą chwilą w elicie.

Jak duże zaufanie ma trener Dariusz Marzec?

Zaufanie ma duże. Zbudował sobie pozycję ciężką pracą, otwartością i uczciwością. Obecnie trwają rozmowy nad przyszłością, bo wraz z końcem lipca kończy mu się kontrakt. Myślę, że już niedługo będziemy wiedzieć, czy trener Marzec zostanie z nami na dłużej, czy pójdzie własną drogą.

To chyba formalność.

W piłce nie ma formalności. Wszystko toczy się tak szybko, że niczego nie można rozpatrywać w tych kategoriach. Klub ma swoje oczekiwania. Zobaczymy, czy spotkamy się gdzieś pośrodku. Tak jak pan powiedział wcześniej: czasami w Ekstraklasie nie powinno być sentymentów i tak też tutaj będzie.

Jestem zdziwiony.

Bardzo chcielibyśmy, żeby ekipa szkoleniowa, która wywalczyła awans, dostała też szansę szczebel wyżej. Ale są pewne rozbieżności wizji gry, wizji klubu, wizji finansowe. Też mamy budżet skrojony, co do jednej złotówki. Musimy być bardzo ostrożni. Być może ktoś ma inne propozycje i dlatego się waha.

Żałuje pan, że nie było dużo czasu na radość po awansie. Mniej niż tydzień po fecie, a praca wre. 

Już po meczu z Zagłębiem Sosnowiec, w którym zapewniliśmy sobie awans, obudziłem się i od razu: telefony, rozmowy, dyskusje. Wielu piłkarzy od razu chciało wiedzieć, co z nimi i jak ich sytuacja. Wielu piłkarzy zachowało się z klasą. Mieli dużo propozycji, jak Bartek Nowak czy Michał Żyro, ale w ogóle o tym nie rozmawiali. Byli skupieni na celu. Ekstraklasa to bardzo wysoka półka organizacyjna. Wiele rzeczy trzeba poukładać. Jest dużo pracy. W sobotę chciałem świętować, ale nie mogłem, bo cały czas telefon dzwonił. Nawet w czasie meczu. Mnóstwo rzeczy do zrobienia – obóz, sparingi, sponsorzy, transfery. Tempo jest niesamowite.

Czego najbardziej obawia się pan przed Ekstraklasą?

Obawiam się, żebyśmy nie byli tak przestraszeni, jak w meczu z Lechem w Pucharze Polski. Żeby nie zjadła nas trema. Żebyśmy próbowali grać swoją piłkę, mieć swój pomysł. Marzy mi się, żeby w ciągu kilku lat drużyna grała tak, żeby pokochała ją cała Polska. To jest takie moje marzenie, żeby tak zestawić tę ekipę, żeby zostawiała na boisko wielkie serce i pokazywała kreatywność na boisku.

Tego też się boję, że musimy bardzo mocno poprawić grę defensywną. Teraz będziemy postawieni w zupełnie innej roli. Będziemy grali tak, żeby zostać w Ekstraklasie. Nie będziemy faworytami, nie będziemy dominować, atakować, iść cały czas do przodu. Martwię się o to, jak szybko złapiemy balans między defensywą a ultra-ofensywnym graniem.

Widziałem, że na fetę zaprosiliście legendy klubu. Przykładowo Grzegorza Lato. 

Fajne spotkanie różnych pokoleń. Nasi mistrzowie powoli odchodzą na drugą stronę. Zostaje ich coraz mniej. Teraz zaszczycili nas swoją obecnością. Było też pokolenie piłkarzy, trenerzy, działaczy, którzy tułali się i dźwigali klub w III i IV lidze. Wzruszające spotkanie z pięknymi i bolesnymi wspomnieniami. Historia klubu jest cudowna, pełna życia, ale też swoje wycierpieliśmy.

Po ćwierćwieczu wracacie do Ekstraklasy. I chcecie wyjść na prostą. 

Tak, trzy lata w Ekstraklasie sprawią, że klub stworzy sobie solidne fundamenty organizacyjne. Będzie miał politykę bezpieczeństwa. Wszystko dzieje się po coś – pandemia pokazała, że nie można żyć spokojnie. Procent ryzyka musi być, ale przy tym trzeba mieć poduszkę, żeby przechodzić suchą stopą przez niespodziewane sytuacje losowe. Czeka nas bardzo trudny rok.

Znaczna część naszego budżetu to pieniądze miejskie i spółki skarbu państwa. Obawiam się, że nie będzie łatwo. Włodarze tych instytucji będą musieli wybierać – albo dać pieniądze na ratowanie ludzkiego życia, albo dać pieniądze na funkcjonowanie klubu. I na to trzeba się przygotować. Szanse są nierówne, bo beniaminkowie wchodzą z I ligi, z I ligi, która się rozwija, ale tak wielkich dochodów, jak Ekstraklasa jeszcze nie generuje. Ta nowa transza dla klubów Ekstraklasy pozamiata nas, jeśli chodzi o wielu piłkarzy, których chcielibyśmy mieć u siebie, ale nie będziemy mogli mieć przez ograniczenia finansowe. W Ekstraklasie nie ma sentymentów.

rozmawiał Jan Mazurek

Fot. Newspix/Stal Mielec

Opublikowane 29.07.2020 16:38 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 18
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Donald Trump Mexico
Donald Trump Mexico

Pozytywne jest ze widza, ze koszty nie powinny być wyższe niż przychody.

bv_kl
bv_kl

Panie prezesie, 8 mln zł, którymi w tym sezonie I ligi dysponowała Stal, to 3-4 pod względem wielkości budżet w lidze. A nie 10-11! Nie wiem, po co ta kreacja? Chce pan wzbudzić dodatkowy podziw – tacy biedni, ale wywalczyli awans…? Nie lubię takiego mącenia… Warta Poznań miała najniższy lub drugi od końca budżet w I lidze i jeśli w piątek awansuje, to faktycznie będzie godne podziwu.

Wiktor
Wiktor

Budzety 1 ligi 2019/2020.1-Termalica,2-Miedz,3-Podbeskidzie,4-Gks Tychy,5-Zaglebie Sosnowiec,6-Stal Mielec.Najnizszy budżet 1.Gks Belchatow,2.Stomil Olsztyn,3.Gks Jastrzebie i na 4.Warta Poznań ktora placi Tralce 30 tys netto.

Tymon
Tymon

Stalówce Mielec wsadzimy w dupe widelec!!!

maciek
maciek

Stał Mielec

Fks
Fks

Jak ty całe życie uczysz się jeść łyżką ,do widelca ci daleko pało

Arjbest
Arjbest

Mam wrażenie że Stal podzieli los ŁKS Absolutnie nie życzę im spadku, ale z wywiadu można wywnioskować że jest ona zupełnie nieprzygotowana do gry na wyższym poziomie.

Papa
Papa

Jedyna nadzieja to że Warta/Radomiak będą jeszcze gorsze, a to bardzo możliwe

Orest Lenczyk
Orest Lenczyk

Pamiętaj że będzie jeden spadkowicz – Stal będzie miała za rywala kogoś z dwójki jeszcze gorzej przygotowanych – Radomiak / Warta. Pamiętaj też że ze Szczecina, Gdańska i kilku ekstrkalsowych ekip do Mielca jest cholernie daleko, to może być atut Stali na własnym boisku – trochę tych punktów mogą urwać w Mielcu

galAnonim
galAnonim

Z tego wywiadu to wynika,że są gotowi ale nie są … Takie pitu pitu i zaklinanie rzeczywistości. Za tego tyle nie damy,tamtego nam podkupili,musimy oglądać każdą złotówke,budżet mały itd. Czyli jak to w polskiej lidze,czekanie na pieniądze z Canal Plus i jakoś to może będzie. A jak nie to się zwolni trenera po piątej kolejce i ratuj sie kto może.

Okoń
Okoń

Mam nadzieję że Stal Mielec spadnie i to z hukiem. Nie to że osobiście coś do nich mam, ale wkurza to że polityka PiS miesza się nawet do sportu. Stal będzie nadal sponsorowana przez PGE, mimo że miasto Mielec nie ma nic wspólnego z tą spółką skarbu państwa, a inne kluby piłkarskie w których spółki skarbu państwa wypracowują zyski, niszczą lokalne środowisko to mają od PiS figę z makiem.

Dzidek
Dzidek

Ale macie ból dupy z tym Mielcem. Może trzeba było lepiej klubem zarządzać w Bełchatowie i mieć jakieś wyniki.
Wiadomo że Mielec wpiera europoseł PiS. Żadna tajemnica. Myślisz że Bełchatów nie wspierali za czasów PO? PGE przyszło do Mielca dokładnie w okresie kiedy GKS zleciał do 2 ligi, a Stal awansowała do 1 ligi. Prawda jest taka że jak jest gra to są sponsorzy. Tak samo było w Mielcu tak jest teraz w Bełchatowie. Jak grasz padake a do tego trwonisz kasę to się sponsorzy zwijają.

Okoń
Okoń

Czy są w Mielcu jakieś elektrownie, kopalnie węgla brunatnego?? Zdaję się że nie

Dzidek
Dzidek

A co to ma do rzeczy? Sponsor daje kasę tam gdzie widzi, że się to zwróci w reklamie.
Ale pocieszę Ciebie, w Mielcu będzie taki sam ból dupy jak PGE pójdzie sobie za parę lat do jakiejś Warszawy, na Śląsk czy gdziekolwiek.
A wam w Bełchatowie radzę się rozglądnąć za innymi sponsorami bo region macie bogaty, a kasę darliście latami z jednej strony.
Teraz wyszło trochę wygodnictwo i niezaradność zarządu, który siedział przy ciepłym piecu, aż węgla zabrakło.

Bogs
Bogs

Jako kibic Górali, miałem nadzieję, że to Stal będzie tym drugim klubem z awansem.
Fajnie, że razem dostaliśmy się do Ex. I mam nadzieję, że i w następnym sezonie razem będziemy w Ex.
Pozdro z Bielska

Hehehszki
Hehehszki

Perełka ; „ Jako takiego stricte działu skautingu nie mamy. Opieramy się na relacjach z agencjami menadżerskimi, którym ufamy. ” Dziękuje za uwagę :):):)

srorona
srorona

Myślę, że wspomniane agencję zapewnią nam mnóstwo dobrego contentu w Lidze Minus 🙂

Kibic
Kibic

PKP LHS odszedł od sponsorowania ta Firma zawsze narzeka na brak przewozów a pociągi jak jeździły to tak samo jeżdżą a może i więcej jest przewozów.

Weszło
11.08.2020

Klepali, męczyli, cisnęli, w końcu wpadło. Sevilla w półfinale Ligi Europy

Ever Banega i Lucas Ocampos. To są nasi wieczorni bohaterowie, herosi, którym ślemy życzenia i czekoladki. To oni bowiem skonstruowali jedną, jedyną bramkę dzisiejszego wieczora, dzięki której uniknęliśmy dogrywki w starciu Sevilli z Wolverhampton. 2020 rok jest paskudny i mógłby sobie odpuścić dogrywkę w Lidze Europy po 0:0 w 90 minutach. Okazał litość, co za […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Szymon Jadczak w Hejt Parku w Dobrym Składzie! LIVE od 22.00

Coś czujemy, że kibice Wisły Kraków zajmą dziś naszą linię i rozgrzeją ją do czerwoności! Szymon Jadczak, autor książki „Wisła w ogniu”, związany zawodowo z TVN-em, będzie gościem Tomasza Smokowskiego w „Hejt Parku w Dobrym Składzie”. Program możecie śledzić w „Kanale Sportowym” oraz w Weszło.FM. Macie pytania do naszego gościa? Śmiało, telefon do studia to […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Duży talent, ale też duży egoista. Kim jest Yaw Yeboah z Wisły Kraków?

Wisła Kraków kontynuuje zbrojenia przed nowym sezonem. Sprowadziłą już czwartego obcokrajowca w tym okienku, ale na razie nie będziemy się czepiać. Yaw Yeboah – podobnie jak Fatos Beciraj, Stefan Savić i Adi Mehremić (no, ten najmniej) – na papierze ma bowiem trochę argumentów wskazujących na to, że może być ciekawym transferem. Niewykluczone nawet, że z […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Idioci w służbie sabotażu rozgrywek. Szkoci dostali żółtą kartkę od rządu

Tysiąc razy można mówić „słuchajcie, są takie i śmakie obostrzenia, przestrzegajcie ich”. Można wskazywać, że każde wystawianie na ryzyko integralności ligi to zagrożenie nie tylko zdrowotne, ale też i finansowe dla klubów. Do tego można rzucać przykładami, że lekceważenie koronawirusa źle się kończy. A na to wchodzi Boli Bolingoli z Celtic oraz ośmiu piłkarzy Aberdeen, […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Kamil Glik wraca do Serie A. Benevento z ambicjami na coś więcej niż utrzymanie

Cztery pełne sezony we Francji. 167 występów pod herbem Monaco. Mistrzostwo kraju i trafienie do jedenastki dekady klubu z księstwa. I wreszcie nadszedł czas, by powiedzieć „dziękuję”. Kamil Glik odchodzi z Monaco i wraca do Włoch, gdzie podpisał kontrakt z beniaminkiem Serie A – Benevento. Tym razem ekipa „Czarownic” nie chce jak meteoryt przelecieć przez […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Koronawirus decyduje o tym, z kim Legia zmierzy się w eliminacjach

Potencjalni rywale Legii w I rundzie eliminacji do LM jeszcze nie zagrali swojego meczu, a już dowiedzieliśmy się, z kim  zmierzy się polska drużyna. Podopieczni Vukovicia unikną starcia z zawsze mocną Dritą Gnjilane. W zasadzie formalnością jest, że wynik meczu rozstrzygnie koronawirus. Obie ekipy miały wyjść na boisko jeszcze dzisiaj. Dwie godziny przed meczem UEFA […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Śląsk reaguje na głupotę. I brawo!

Trochę zżymaliśmy się w ostatnich dniach na zachowanie klubów, które lekko zgłupiały w związku z koronawirusem. Były proste błędy ludzkie, był brak zdrowego rozsądku, były braki w kompetencjach. Ale skoro krytykujemy, to warto też pochwalić, bo nie wszyscy temat mają w nosie. Śląsk Wroclaw bardzo poważnie podszedł do naszych wczorajszych doniesień i odsunął od treningów […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Odejście Jóźwiaka – nie „czy”, a „kiedy”. Co z Sykorą, Moderem i Klupsiem?

Dziwne są to tygodnie dla fanów Lecha Poznań. Z jednej strony – do klubu przyszło już czterech piłkarzy, dwóch z nich jest naprawdę obiecujących. Ale z drugiej strony – wątpliwości kibiców budzi fakt, że za żadnego Kolejorz nie musiał płacić. Kasa w kontekście poznaniaków jest dość ważna, bo jest kluczowym czynnikiem wpływającym dla to, że […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Michniewicz: Niektórzy w wieku Kapustki marzą o wyjeździe, on już wraca z bagażem doświadczeń

– U nas graliśmy w ustawieniu bez skrzydłowych, 4-3-1-2, grał jednego ze środkowych pomocników, czasem dziesiątkę, pod napastnikami. Grywał też jako skrzydłowy, ale ja bym go widział w środku. Ma świetny przegląd pola, bardzo dużo widzi, swobodnie operuje piłką, fajnie się z piłką w tłoku obraca. U trenera Nawałki grał na skrzydle, ale chyba trochę […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Zmęczeni średniactwem. Pogoń chce czegoś więcej

Pogoń Szczecin to niechlubny fenomen. Mają siódme miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy, przed Widzewem Łódź, Śląskiem Wrocław, Cracovią. Rozegrali w elicie aż czterdzieści osiem sezonów. Od lat sześćdziesiątych może z przerwami, ale w każdej dekadzie zaznaczając swoją obecność w polskiej piłce. Przy tym NIGDY NIC nie wygrali na najwyższym szczeblu. Tyle lat, ani jednego […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

COVID-19 także w pierwszej lidze. Sandecja Nowy Sącz już w izolacji

Wygląda na to, że koronawirus w polskiej piłce rozsiadł się wygodnie w fotelu i zapina pasy. Po serii zachorowań w Ekstraklasie, która dotknęła już czterech klubów – a nawet pięciu, bo zakażenie, choć dzięki ostrożności klubu w mniejszym stopniu, dotknęło także Górnika Zabrze – przyszedł czas na jej zaplecze. Pierwszoligowcy zgodnie z zaleceniami Komisji Medycznej […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Sytuacja niecodzienna: mistrz porządnie dozbrojony

Artur Boruc z AFC Bournemouth. Bartosz Kapustka z Leicester City. Josip Juranović z Hajduka Split. Dwaj solidni ligowcy, Filip Mladenović z Lechii Gdańsk i Rafael Lopes z Cracovii. A to wszystko przy bardzo nieznacznych, może nawet symbolicznych osłabieniach – bo jeśli chodzi o kluczowych piłkarzy, sprzedany został jedynie Radosław Majecki. Legia Warszawa w tym okienku […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Piłkarz totalny. O pierwszym sezonie Ronaldo w Interze

Inter chce wygrywać Scudetto i Ligę Mistrzów, ale w starym odpowiedniku Ligi Europy, Pucharze UEFA, też ma zacne tradycje. W latach dziewięćdziesiątych wygrywał go trzykrotnie, ostatni raz z Ronaldo w składzie. Ronaldo, który był wówczas zdecydowanie najlepszym piłkarzem na świecie, Ronaldo, który przenosząc się do Nerazzurri drugi raz bił transferowy rekord świata, Ronaldo, nie tylko […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Polski mecz nie był tylko sloganem. Szymański i Augustyniak wchodzą z buta w sezon w Rosji

Takie rozpoczęcia sezonu to my lubimy. Pierwsza kolejka ligi rosyjskiej jeszcze się nie skończyła, a Sebastian Szymański już zdołał wyrównać swój wynik w klasyfikacji kanadyjskiej z poprzedniego sezonu. Jak do tego doszło? Otóż mecz Dynama Moskwa z Uralem Jekaterynburg okazał się „polski” nie tylko ze względu na samą obecność na murawie naszych graczy. Szymański, a […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Czwarty polski klub z koronawirusem. Tym razem Pogoń Szczecin

Start rozgrywek Ekstraklasy coraz bliżej, a tymczasem występują coraz większe komplikacje. Właśnie okazało się, że mamy czwarty przypadek koronawirusa w polskim klubie. Gdzie tym razem? W zachodnio-pomorskim, czyli w szczecińskiej Pogoni. Zakażony jest jeden, ale to wystarczyło, żeby drużyna została skierowana na kwarantannę. O sprawie poinformował sam klub, który opublikował na swojej stronie komunikat. Dowiadujemy […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Król strzelców II ligi zagra szczebel wyżej? Dwa kluby zainteresowane Michałem Bednarskim

Na polskim rynku transferowym nic się nie zmienia – większość klubów szuka napastnika, więc ci, którzy strzelają sporo, mają rozgrzany telefon. Tak też jest w przypadku Michała Bednarskiego, który w poprzednim sezonie został królem strzelców drugiej ligi w barwach Górnika Polkowice. Wiele wskazuje na to, że zawodnik ostatecznie trafi na zaplecze Ekstraklasy. W najwyższej lidze […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

„Legia chciała ukryć zarażenie i twierdziła, że wszyscy są zdrowi”

– Mieliśmy przypadek pozytywnego testu na obecność koronawirusa, ktoś chciał to ukryć i grać, bo twierdzi, że wszyscy są zdrowi. Są procedury, które jasno mówią, jak trzeba funkcjonować, kiedy ktoś jest chory. Nasz Zespół Medyczny wysłał do klubów dokładne wytyczne. Każdy odpowiedzialny i mądry klub zrobił piłkarzom, trenerom i pracownikom badania przed pierwszym treningiem. W […]
11.08.2020