post Michał Kołkowski

Opublikowane 13.07.2020 11:15 przez

Michał Kołkowski

Niby człowiek wiedział, a jednak się trochę łudził. Manchester City nie zostanie wykluczony z gry w europejskich pucharach. Ani na dwa lata, ani na rok, ani wcale. Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie (CAS) zasądził „Obywatelom” wyłącznie grzywnę, na dodatek zredukowaną do zaledwie 10 milionów euro. To tyle na temat Finansowego Fair Play. I jego wpływu na rynek transferowy, gdy trzeba nacisnąć na odcisk tym naprawdę najbogatszym, których FFP miało utrzymać w ryzach.

Cały szereg zarzutów

Przypomnimy pokrótce o co chodziło w tej sprawie. Pisaliśmy o tym zimą na Weszło:

„Był 2015 rok, kiedy portugalski haker Rui Pinto dotarł do tajnych informacji, które wywołały rewolucję w światowym futbolu. W ręce człowieka stojącego za „Football Leaks” trafiło 3,4 terabajta danych dotyczących największych klubów globu. Wśród informacji, które udało mu się wykraść i dostarczyć mediom, były m.in. uderzające w Manchester City maile, ujawniające podejrzany sposób funkcjonowania sponsorowanego przez szejków klubu. Po pięciu latach mistrzowie Anglii doczekali się bolesnych następstw tamtego zdarzenia.

Jakie konkretnie są grzechy Manchesteru City?

  • Zawyżanie kwot pozyskiwanych od sponsorów i zatajanie źródła finansowania.
  • Ukrywanie niektórych kosztów, które powinny być uwzględnione przez FFP.
  • Przekładanie organom UEFA nieprawdziwych dokumentów.
  • Brak współpracy w trakcie śledztwa.

Maile, które wykradł i przekazał niemieckiemu „Der Spiegel” Rui Pinto, to kopalnia wiedzy na temat tego, jak sprytnie wymykać się ograniczeniom FFP. Jedną z najbardziej szokujących rzeczy, jakiej dowiedzieliśmy się z korespondencji między szefami City, było ujawnienie sposobu, w który szejk Mansour przekazuje klubowi pieniądze większe, niż przewidują limity UEFA. Trick był bardzo prosty: angielski klub miał umowę sponsorską z liniami lotniczymi Etihad, które wykupiły miejsce na koszulce oraz prawa do nazwy stadionu. Umowa opiewała na – według różnych źródeł – ok. 60 milionów funtów lub blisko 70 milionów w brytyjskiej walucie. Problem leżał jednak w tym, że 51,5 miliona funtów nie pochodziło od linii Etihad Airlanes, a z kieszeni Mansoura. Jego fundusz Abu Dhabi United Group przejął na siebie większość kosztów związanych z umową. W ten sposób City otrzymywało zastrzyk ekstra gotówki od swojego właściciela.”.

Wątpliwa linia obrony

Oczywiście szwindli było więcej, ten opisany powyżej to tylko przykład działania całego mechanizmu. Działacze Manchesteru City nie bronili się zresztą poprzez dementowanie tych informacji i zapewnianie o swojej niewinności. Wykradzione maile obnażyły proceder wymijania zasad Finansowego Fair Play w sposób tak ewidentny, że nie było sensu zaprzeczać. Kiedy UEFA nałożyła na „Obywateli” karę dwuletniego zakazu występów w europejskich pucharach i 30 milionów euro grzywny, prawnicy z Etihad Stadium przeszli do kontrnatarcia. Poszli z europejską federacją na totalną wojnę, w obawie przed wykluczeniem z Champions League.

Kosztowałoby ono ekipę z Manchesteru utratę około 200 milionów funtów.

Etihad Stadium.

Linia obrony klubu przed CAS była zatem jasna: UEFA złamała zasady i grała niezgodnie z etyką. Osoby związane z federacją w trakcie trwania dochodzenia mówiły publicznie o konieczności ukarania Manchesteru. Mimo że efekt końcowy śledztwa nie był jeszcze znany. Podważono też traktowanie wykradzionej korespondencji jako dowodu w sprawie i dowodzono, że część nieczystych praktyk City była już przedmiotem ugody z UEFA, a przecież nie można dwukrotnie karać za to samo przewinienie.

Efekt?

Trybunał Arbitrażowy potwierdził, że działacze City łamali reguły FFP. Ale – tak podaje The Athletic – załagodził karę do 9 milionów funtów (w euro będzie to 10 baniek). Klub w oficjalnym oświadczeniu podziękował Trybunałowi i wyraził zadowolenie z wyroku. Przedstawiciele UEFA „przyjęli wyrok do wiadomości”. – Panel CAS stwierdził, że nie było wystarczających dowodów, by podtrzymać wszystkie oskarżenia pod adresem klubu. Część z nich uległo również przedawnieniu zdaniem CAS – czytamy w komunikacie europejskiej federacji.

Powtórka z rozrywki

I tak to się właśnie kręci. Srogimi karami za wymykanie się regułom Finansowego Fair Play grożono wcześniej właścicielom Paris Saint-Germain i skończyło się tylko na groźbach, ponieważ działacze UEFA nie dopełnili procedur przy składaniu oskarżenia. Teraz z kolei dopuścili do przedawnienia większości zarzutów pod adresem Manchesteru City. Ktoś podejrzliwy mógłby w tej sytuacji odnieść wrażenie, że rzekome ściganie futbolowych superpotęg za ich przekręty to tylko medialny straszak, z którego finalnie nic nie wynika. Koniec końców zawsze kara zostaje odwołana, albo – jak w tym przypadku – złagodzona.

Zazwyczaj ze względu na opieszałość organów śledczych UEFA, który z czymś tam się spóźnią. Czegoś nie dopilnują, o czymś zapomną, coś pomylą. A prawnicy oskarżanych klubów wykorzystują te błędy z bezlitosną precyzją.

Powiedzmy to wprost – tak niska grzywna dla „Obywateli” to po prostu kpina. Przecież klub znalazł się na celowniku właśnie dlatego, że stara się wydawać WIĘCEJ pieniędzy, niż dopuszczają zasady. Za karę ma jeszcze trochę dopłacić? Właściciele City, za którymi stoi potęga finansowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z pewnością udźwigną ten dodatkowy wydatek. Mogą go nawet nie zauważyć.

Opublikowane 13.07.2020 11:15 przez

Michał Kołkowski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 17
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kapitan Jastrząb
Kapitan Jastrząb

Człowiek wiedział a jednak się łudził. Nie od dzisaj wiadomo że najbogatsze kluby mają w dupie te ich zasady finansowego fair play i dzisaj udowodnili że dalej mogą mieć wysrane.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Powiem więcej, te zasady są tak określone i tak wybiórczo weryfikowane aby żaden z potencjalnych klubów nazwijmy to „aspirujących” nie miał możliwości i szans by w dłuższej perspektywie zagrozić obecnym kilku głównym potentatom.
Zresztą wystarczy popatrzeć jeszcze na inny aspekt – część klubów ze środkowej i wschodniej Europy oraz Bałkanów jest wykluczana z danej edycji pucharowej za byle błahostki sprzed lat, a giganci z długami i niejednokrotnie szemranym systemie funkcjonowania dostają jakąś symboliczną dla nich karę finansową i uznaje się że wszystko jest w porządku. Hipokryzja straszna, ale z drugiej strony Ci „giganci” generują największy zysk na fanbojach z całego świata, więc finalnie co by za przekręty nie robili to są nie do ruszenia.

Kapitan Jastrząb
Kapitan Jastrząb

Oczywiście że tak, przytocze niedawny przykład Astry Giurgiu. Zostali wykluczeni z rozgrywek europejskich, odwołali się i oczywiście dupa, decyzja podtrzymana. Jestem pewny że tak samo jak Astra złamała przepisy FFP tak samo zrobił to Man. City, z tą różnicą że jedni wycierają dupe kasą a drudzy są na skraju bankructwa i bez grosza w kieszeni.

Paweł
Paweł

Odetnijcie dzisiejszy europejski futbol od arabskich i azjatyckich funduszy to pierdolnie z takim hukiem że z top20 tylko Bayern Monachium się ostanie. UEFA jest uzależniona od tych pieniędzy. To one popsuły Europejską piłkę nożną.

Bezstronny Obserwator
Bezstronny Obserwator

UEFA to ta mafijna struktura przeżarta korupcją, gdzie wynik postępowania zależy od wielkości i zawartości walizki dostarczonej jej pracownikom?

Aerth
Aerth

O ile to też, to tutaj raczej mamy do czynienia z systemem, w którym niby się próbuje wymuszać przestrzeganie reguł, ale robi się to tak, żeby tych największych to nie zabolało. Bo wiesz, niby UEFA wymaga, niby te City po sądach ciągali, niby kara wisiała nad głową, ale wystarczy niedopatrzyć tu, pomylić się tam, niedopilnować terminu i sprawa upada, ale centrala ma czyste ręce, bo „my chcieliśmy, ale przecież każdego pracownika nie przypilnujemy”. I tak to właśnie można sobie karać bez karania.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Dokładnie, pilnuje się żeby nikt nie zaburzył porządku wśród klubów z obecnego Topu.
Podejrzewam, że jakby to dotyczyło Atalanty czy innego że tak brzydko w tym momencie ujmę „sezonowca”, to już takiego pobłażania by nie było i karę by dali adekwatną do czynów.

Luas
Luas

City to klub zbudowany na krwawej forsie wątpliwego, arabskiego pochodzenia. Kupione sukcesy, kupione sądy. To nigdy nie będzie lubiany i szanowany klub z historią. Szkoda, że takie wybitne jednostki sportowe jak Kevin De Bruyne czy Pep Guardiola siedzą w takim gównie i się marnują. Oby $ity LM nigdy nie zdobyli, chociaż półfinał mają zapewniony w tym sezonie jako że Lyon czy Juve grają piach, a w finale, nie oszukujmy się czeka ktoś z pary Atalanta/PSG, czyli praktycznie wystarczy pokonać Bayern i gotowe.

Legii nie lubię, ale z Celticiem ich okradziono. Za pierdoły nie mające wpływu na wynik walkower, za ogromne finansowe machloje nic. Wiadomo, kto ma kasę ten stanowi prawo, tak było jest i będzie, ale szacunku nigdy się nie zdobędzie, historia oceni.

15 wszechmistrz 15 !
15 wszechmistrz 15 !

Jaki szok ? Chyba dla weszło.
Od początku było wiadomo, że bogatemu nic nie zrobią, tsk to działa.

jeremy
jeremy

po twoim nicku wnioskuje, że poznanie słowa „ironia” jeszcze przed tobą (słowa twoim i tobą powinny być z wielkiej litery ale nie chciałem komplikować ci dnia aż dwoma ciężkimi tematami)

15 wszechmistrz 15 !
15 wszechmistrz 15 !

No widzisz, zmarnowałeś kilka minut, w których mogłeś zrobić coś bardziej pożytecznego.

nemo
nemo

Zbyt duzi, żeby utonąć.
Normalka.

seven
seven

tez mi sensacja,o ktorej wszyscy wiedzieli wczesniej…caly swiat przeciez oparty jest na szwindlu bogatych.

Jarek Mergner
Jarek Mergner

Dlatego kochamy naszą ligę, która nie jest tak skur.wiona.

Besnik_Hasi
Besnik_Hasi

Po czym wszyscy trzej kibice Manchesteru City poszli na browara.

normalny
normalny

W tym miejscu chciałbym podziekować Kowalczykowi i Bońkowi za udział w zwycieskiej kampanii prezydenta Dudy.

Donald ma Tolę
Donald ma Tolę

Proszę o poważne odpowiedzi i nierobienie z logiki pani lekkich obyczajów.

Czym różni się sztuczne, oderwane od realiów rynkowych pompowanie pieniędzy w MC przez szejków od sztucznego, oderwanego od realiów rynkowych pompowania pieniędzy przez polskie samorządy w polskie kluby? Nikt mnie nie przekona, że taki Górnik, Śląsk albo Piast dostają od miasta forsę odpowiadającą realnemu ekwiwalentowi promocyjnemu, jaki zapewniają temu miastu. Polski kibic jest naprawdę zabawny – wrzeszczy o niesprawiedliwości w kwestii gigantów, a potem kibicuje takiemu Piastowi w eliminacjach LM, również sztucznie dofinansowanemu przez jakiegoś krawata z pieniędzy podatników.

Weszło
11.08.2020

Klepali, męczyli, cisnęli, w końcu wpadło. Sevilla w półfinale Ligi Europy

Ever Banega i Lucas Ocampos. To są nasi wieczorni bohaterowie, herosi, którym ślemy życzenia i czekoladki. To oni bowiem skonstruowali jedną, jedyną bramkę dzisiejszego wieczora, dzięki której uniknęliśmy dogrywki w starciu Sevilli z Wolverhampton. 2020 rok jest paskudny i mógłby sobie odpuścić dogrywkę w Lidze Europy po 0:0 w 90 minutach. Okazał litość, co za […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Szymon Jadczak w Hejt Parku w Dobrym Składzie! LIVE od 22.00

Coś czujemy, że kibice Wisły Kraków zajmą dziś naszą linię i rozgrzeją ją do czerwoności! Szymon Jadczak, autor książki „Wisła w ogniu”, związany zawodowo z TVN-em, będzie gościem Tomasza Smokowskiego w „Hejt Parku w Dobrym Składzie”. Program możecie śledzić w „Kanale Sportowym” oraz w Weszło.FM. Macie pytania do naszego gościa? Śmiało, telefon do studia to […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Duży talent, ale też duży egoista. Kim jest Yaw Yeboah z Wisły Kraków?

Wisła Kraków kontynuuje zbrojenia przed nowym sezonem. Sprowadziłą już czwartego obcokrajowca w tym okienku, ale na razie nie będziemy się czepiać. Yaw Yeboah – podobnie jak Fatos Beciraj, Stefan Savić i Adi Mehremić (no, ten najmniej) – na papierze ma bowiem trochę argumentów wskazujących na to, że może być ciekawym transferem. Niewykluczone nawet, że z […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Idioci w służbie sabotażu rozgrywek. Szkoci dostali żółtą kartkę od rządu

Tysiąc razy można mówić „słuchajcie, są takie i śmakie obostrzenia, przestrzegajcie ich”. Można wskazywać, że każde wystawianie na ryzyko integralności ligi to zagrożenie nie tylko zdrowotne, ale też i finansowe dla klubów. Do tego można rzucać przykładami, że lekceważenie koronawirusa źle się kończy. A na to wchodzi Boli Bolingoli z Celtic oraz ośmiu piłkarzy Aberdeen, […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Kamil Glik wraca do Serie A. Benevento z ambicjami na coś więcej niż utrzymanie

Cztery pełne sezony we Francji. 167 występów pod herbem Monaco. Mistrzostwo kraju i trafienie do jedenastki dekady klubu z księstwa. I wreszcie nadszedł czas, by powiedzieć „dziękuję”. Kamil Glik odchodzi z Monaco i wraca do Włoch, gdzie podpisał kontrakt z beniaminkiem Serie A – Benevento. Tym razem ekipa „Czarownic” nie chce jak meteoryt przelecieć przez […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Koronawirus decyduje o tym, z kim Legia zmierzy się w eliminacjach

Potencjalni rywale Legii w I rundzie eliminacji do LM jeszcze nie zagrali swojego meczu, a już dowiedzieliśmy się, z kim  zmierzy się polska drużyna. Podopieczni Vukovicia unikną starcia z zawsze mocną Dritą Gnjilane. W zasadzie formalnością jest, że wynik meczu rozstrzygnie koronawirus. Obie ekipy miały wyjść na boisko jeszcze dzisiaj. Dwie godziny przed meczem UEFA […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Śląsk reaguje na głupotę. I brawo!

Trochę zżymaliśmy się w ostatnich dniach na zachowanie klubów, które lekko zgłupiały w związku z koronawirusem. Były proste błędy ludzkie, był brak zdrowego rozsądku, były braki w kompetencjach. Ale skoro krytykujemy, to warto też pochwalić, bo nie wszyscy temat mają w nosie. Śląsk Wroclaw bardzo poważnie podszedł do naszych wczorajszych doniesień i odsunął od treningów […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Odejście Jóźwiaka – nie „czy”, a „kiedy”. Co z Sykorą, Moderem i Klupsiem?

Dziwne są to tygodnie dla fanów Lecha Poznań. Z jednej strony – do klubu przyszło już czterech piłkarzy, dwóch z nich jest naprawdę obiecujących. Ale z drugiej strony – wątpliwości kibiców budzi fakt, że za żadnego Kolejorz nie musiał płacić. Kasa w kontekście poznaniaków jest dość ważna, bo jest kluczowym czynnikiem wpływającym dla to, że […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Michniewicz: Niektórzy w wieku Kapustki marzą o wyjeździe, on już wraca z bagażem doświadczeń

– U nas graliśmy w ustawieniu bez skrzydłowych, 4-3-1-2, grał jednego ze środkowych pomocników, czasem dziesiątkę, pod napastnikami. Grywał też jako skrzydłowy, ale ja bym go widział w środku. Ma świetny przegląd pola, bardzo dużo widzi, swobodnie operuje piłką, fajnie się z piłką w tłoku obraca. U trenera Nawałki grał na skrzydle, ale chyba trochę […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Zmęczeni średniactwem. Pogoń chce czegoś więcej

Pogoń Szczecin to niechlubny fenomen. Mają siódme miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy, przed Widzewem Łódź, Śląskiem Wrocław, Cracovią. Rozegrali w elicie aż czterdzieści osiem sezonów. Od lat sześćdziesiątych może z przerwami, ale w każdej dekadzie zaznaczając swoją obecność w polskiej piłce. Przy tym NIGDY NIC nie wygrali na najwyższym szczeblu. Tyle lat, ani jednego […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

COVID-19 także w pierwszej lidze. Sandecja Nowy Sącz już w izolacji

Wygląda na to, że koronawirus w polskiej piłce rozsiadł się wygodnie w fotelu i zapina pasy. Po serii zachorowań w Ekstraklasie, która dotknęła już czterech klubów – a nawet pięciu, bo zakażenie, choć dzięki ostrożności klubu w mniejszym stopniu, dotknęło także Górnika Zabrze – przyszedł czas na jej zaplecze. Pierwszoligowcy zgodnie z zaleceniami Komisji Medycznej […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Sytuacja niecodzienna: mistrz porządnie dozbrojony

Artur Boruc z AFC Bournemouth. Bartosz Kapustka z Leicester City. Josip Juranović z Hajduka Split. Dwaj solidni ligowcy, Filip Mladenović z Lechii Gdańsk i Rafael Lopes z Cracovii. A to wszystko przy bardzo nieznacznych, może nawet symbolicznych osłabieniach – bo jeśli chodzi o kluczowych piłkarzy, sprzedany został jedynie Radosław Majecki. Legia Warszawa w tym okienku […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Piłkarz totalny. O pierwszym sezonie Ronaldo w Interze

Inter chce wygrywać Scudetto i Ligę Mistrzów, ale w starym odpowiedniku Ligi Europy, Pucharze UEFA, też ma zacne tradycje. W latach dziewięćdziesiątych wygrywał go trzykrotnie, ostatni raz z Ronaldo w składzie. Ronaldo, który był wówczas zdecydowanie najlepszym piłkarzem na świecie, Ronaldo, który przenosząc się do Nerazzurri drugi raz bił transferowy rekord świata, Ronaldo, nie tylko […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Polski mecz nie był tylko sloganem. Szymański i Augustyniak wchodzą z buta w sezon w Rosji

Takie rozpoczęcia sezonu to my lubimy. Pierwsza kolejka ligi rosyjskiej jeszcze się nie skończyła, a Sebastian Szymański już zdołał wyrównać swój wynik w klasyfikacji kanadyjskiej z poprzedniego sezonu. Jak do tego doszło? Otóż mecz Dynama Moskwa z Uralem Jekaterynburg okazał się „polski” nie tylko ze względu na samą obecność na murawie naszych graczy. Szymański, a […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Czwarty polski klub z koronawirusem. Tym razem Pogoń Szczecin

Start rozgrywek Ekstraklasy coraz bliżej, a tymczasem występują coraz większe komplikacje. Właśnie okazało się, że mamy czwarty przypadek koronawirusa w polskim klubie. Gdzie tym razem? W zachodnio-pomorskim, czyli w szczecińskiej Pogoni. Zakażony jest jeden, ale to wystarczyło, żeby drużyna została skierowana na kwarantannę. O sprawie poinformował sam klub, który opublikował na swojej stronie komunikat. Dowiadujemy […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Król strzelców II ligi zagra szczebel wyżej? Dwa kluby zainteresowane Michałem Bednarskim

Na polskim rynku transferowym nic się nie zmienia – większość klubów szuka napastnika, więc ci, którzy strzelają sporo, mają rozgrzany telefon. Tak też jest w przypadku Michała Bednarskiego, który w poprzednim sezonie został królem strzelców drugiej ligi w barwach Górnika Polkowice. Wiele wskazuje na to, że zawodnik ostatecznie trafi na zaplecze Ekstraklasy. W najwyższej lidze […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

„Legia chciała ukryć zarażenie i twierdziła, że wszyscy są zdrowi”

– Mieliśmy przypadek pozytywnego testu na obecność koronawirusa, ktoś chciał to ukryć i grać, bo twierdzi, że wszyscy są zdrowi. Są procedury, które jasno mówią, jak trzeba funkcjonować, kiedy ktoś jest chory. Nasz Zespół Medyczny wysłał do klubów dokładne wytyczne. Każdy odpowiedzialny i mądry klub zrobił piłkarzom, trenerom i pracownikom badania przed pierwszym treningiem. W […]
11.08.2020