post Michał Kołkowski

Opublikowane 13.07.2020 11:15 przez

Michał Kołkowski

Niby człowiek wiedział, a jednak się trochę łudził. Manchester City nie zostanie wykluczony z gry w europejskich pucharach. Ani na dwa lata, ani na rok, ani wcale. Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie (CAS) zasądził „Obywatelom” wyłącznie grzywnę, na dodatek zredukowaną do zaledwie 10 milionów euro. To tyle na temat Finansowego Fair Play. I jego wpływu na rynek transferowy, gdy trzeba nacisnąć na odcisk tym naprawdę najbogatszym, których FFP miało utrzymać w ryzach.

Cały szereg zarzutów

Przypomnimy pokrótce o co chodziło w tej sprawie. Pisaliśmy o tym zimą na Weszło:

„Był 2015 rok, kiedy portugalski haker Rui Pinto dotarł do tajnych informacji, które wywołały rewolucję w światowym futbolu. W ręce człowieka stojącego za „Football Leaks” trafiło 3,4 terabajta danych dotyczących największych klubów globu. Wśród informacji, które udało mu się wykraść i dostarczyć mediom, były m.in. uderzające w Manchester City maile, ujawniające podejrzany sposób funkcjonowania sponsorowanego przez szejków klubu. Po pięciu latach mistrzowie Anglii doczekali się bolesnych następstw tamtego zdarzenia.

Jakie konkretnie są grzechy Manchesteru City?

  • Zawyżanie kwot pozyskiwanych od sponsorów i zatajanie źródła finansowania.
  • Ukrywanie niektórych kosztów, które powinny być uwzględnione przez FFP.
  • Przekładanie organom UEFA nieprawdziwych dokumentów.
  • Brak współpracy w trakcie śledztwa.

Maile, które wykradł i przekazał niemieckiemu „Der Spiegel” Rui Pinto, to kopalnia wiedzy na temat tego, jak sprytnie wymykać się ograniczeniom FFP. Jedną z najbardziej szokujących rzeczy, jakiej dowiedzieliśmy się z korespondencji między szefami City, było ujawnienie sposobu, w który szejk Mansour przekazuje klubowi pieniądze większe, niż przewidują limity UEFA. Trick był bardzo prosty: angielski klub miał umowę sponsorską z liniami lotniczymi Etihad, które wykupiły miejsce na koszulce oraz prawa do nazwy stadionu. Umowa opiewała na – według różnych źródeł – ok. 60 milionów funtów lub blisko 70 milionów w brytyjskiej walucie. Problem leżał jednak w tym, że 51,5 miliona funtów nie pochodziło od linii Etihad Airlanes, a z kieszeni Mansoura. Jego fundusz Abu Dhabi United Group przejął na siebie większość kosztów związanych z umową. W ten sposób City otrzymywało zastrzyk ekstra gotówki od swojego właściciela.”.

Wątpliwa linia obrony

Oczywiście szwindli było więcej, ten opisany powyżej to tylko przykład działania całego mechanizmu. Działacze Manchesteru City nie bronili się zresztą poprzez dementowanie tych informacji i zapewnianie o swojej niewinności. Wykradzione maile obnażyły proceder wymijania zasad Finansowego Fair Play w sposób tak ewidentny, że nie było sensu zaprzeczać. Kiedy UEFA nałożyła na „Obywateli” karę dwuletniego zakazu występów w europejskich pucharach i 30 milionów euro grzywny, prawnicy z Etihad Stadium przeszli do kontrnatarcia. Poszli z europejską federacją na totalną wojnę, w obawie przed wykluczeniem z Champions League.

Kosztowałoby ono ekipę z Manchesteru utratę około 200 milionów funtów.

Etihad Stadium.

Linia obrony klubu przed CAS była zatem jasna: UEFA złamała zasady i grała niezgodnie z etyką. Osoby związane z federacją w trakcie trwania dochodzenia mówiły publicznie o konieczności ukarania Manchesteru. Mimo że efekt końcowy śledztwa nie był jeszcze znany. Podważono też traktowanie wykradzionej korespondencji jako dowodu w sprawie i dowodzono, że część nieczystych praktyk City była już przedmiotem ugody z UEFA, a przecież nie można dwukrotnie karać za to samo przewinienie.

Efekt?

Trybunał Arbitrażowy potwierdził, że działacze City łamali reguły FFP. Ale – tak podaje The Athletic – załagodził karę do 9 milionów funtów (w euro będzie to 10 baniek). Klub w oficjalnym oświadczeniu podziękował Trybunałowi i wyraził zadowolenie z wyroku. Przedstawiciele UEFA „przyjęli wyrok do wiadomości”. – Panel CAS stwierdził, że nie było wystarczających dowodów, by podtrzymać wszystkie oskarżenia pod adresem klubu. Część z nich uległo również przedawnieniu zdaniem CAS – czytamy w komunikacie europejskiej federacji.

Powtórka z rozrywki

I tak to się właśnie kręci. Srogimi karami za wymykanie się regułom Finansowego Fair Play grożono wcześniej właścicielom Paris Saint-Germain i skończyło się tylko na groźbach, ponieważ działacze UEFA nie dopełnili procedur przy składaniu oskarżenia. Teraz z kolei dopuścili do przedawnienia większości zarzutów pod adresem Manchesteru City. Ktoś podejrzliwy mógłby w tej sytuacji odnieść wrażenie, że rzekome ściganie futbolowych superpotęg za ich przekręty to tylko medialny straszak, z którego finalnie nic nie wynika. Koniec końców zawsze kara zostaje odwołana, albo – jak w tym przypadku – złagodzona.

Zazwyczaj ze względu na opieszałość organów śledczych UEFA, który z czymś tam się spóźnią. Czegoś nie dopilnują, o czymś zapomną, coś pomylą. A prawnicy oskarżanych klubów wykorzystują te błędy z bezlitosną precyzją.

Powiedzmy to wprost – tak niska grzywna dla „Obywateli” to po prostu kpina. Przecież klub znalazł się na celowniku właśnie dlatego, że stara się wydawać WIĘCEJ pieniędzy, niż dopuszczają zasady. Za karę ma jeszcze trochę dopłacić? Właściciele City, za którymi stoi potęga finansowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z pewnością udźwigną ten dodatkowy wydatek. Mogą go nawet nie zauważyć.

Opublikowane 13.07.2020 11:15 przez

Michał Kołkowski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 17
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kapitan Jastrząb
Kapitan Jastrząb

Człowiek wiedział a jednak się łudził. Nie od dzisaj wiadomo że najbogatsze kluby mają w dupie te ich zasady finansowego fair play i dzisaj udowodnili że dalej mogą mieć wysrane.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Powiem więcej, te zasady są tak określone i tak wybiórczo weryfikowane aby żaden z potencjalnych klubów nazwijmy to „aspirujących” nie miał możliwości i szans by w dłuższej perspektywie zagrozić obecnym kilku głównym potentatom.
Zresztą wystarczy popatrzeć jeszcze na inny aspekt – część klubów ze środkowej i wschodniej Europy oraz Bałkanów jest wykluczana z danej edycji pucharowej za byle błahostki sprzed lat, a giganci z długami i niejednokrotnie szemranym systemie funkcjonowania dostają jakąś symboliczną dla nich karę finansową i uznaje się że wszystko jest w porządku. Hipokryzja straszna, ale z drugiej strony Ci „giganci” generują największy zysk na fanbojach z całego świata, więc finalnie co by za przekręty nie robili to są nie do ruszenia.

Kapitan Jastrząb
Kapitan Jastrząb

Oczywiście że tak, przytocze niedawny przykład Astry Giurgiu. Zostali wykluczeni z rozgrywek europejskich, odwołali się i oczywiście dupa, decyzja podtrzymana. Jestem pewny że tak samo jak Astra złamała przepisy FFP tak samo zrobił to Man. City, z tą różnicą że jedni wycierają dupe kasą a drudzy są na skraju bankructwa i bez grosza w kieszeni.

Paweł
Paweł

Odetnijcie dzisiejszy europejski futbol od arabskich i azjatyckich funduszy to pierdolnie z takim hukiem że z top20 tylko Bayern Monachium się ostanie. UEFA jest uzależniona od tych pieniędzy. To one popsuły Europejską piłkę nożną.

Bezstronny Obserwator
Bezstronny Obserwator

UEFA to ta mafijna struktura przeżarta korupcją, gdzie wynik postępowania zależy od wielkości i zawartości walizki dostarczonej jej pracownikom?

Aerth
Aerth

O ile to też, to tutaj raczej mamy do czynienia z systemem, w którym niby się próbuje wymuszać przestrzeganie reguł, ale robi się to tak, żeby tych największych to nie zabolało. Bo wiesz, niby UEFA wymaga, niby te City po sądach ciągali, niby kara wisiała nad głową, ale wystarczy niedopatrzyć tu, pomylić się tam, niedopilnować terminu i sprawa upada, ale centrala ma czyste ręce, bo „my chcieliśmy, ale przecież każdego pracownika nie przypilnujemy”. I tak to właśnie można sobie karać bez karania.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Dokładnie, pilnuje się żeby nikt nie zaburzył porządku wśród klubów z obecnego Topu.
Podejrzewam, że jakby to dotyczyło Atalanty czy innego że tak brzydko w tym momencie ujmę „sezonowca”, to już takiego pobłażania by nie było i karę by dali adekwatną do czynów.

Luas
Luas

City to klub zbudowany na krwawej forsie wątpliwego, arabskiego pochodzenia. Kupione sukcesy, kupione sądy. To nigdy nie będzie lubiany i szanowany klub z historią. Szkoda, że takie wybitne jednostki sportowe jak Kevin De Bruyne czy Pep Guardiola siedzą w takim gównie i się marnują. Oby $ity LM nigdy nie zdobyli, chociaż półfinał mają zapewniony w tym sezonie jako że Lyon czy Juve grają piach, a w finale, nie oszukujmy się czeka ktoś z pary Atalanta/PSG, czyli praktycznie wystarczy pokonać Bayern i gotowe.

Legii nie lubię, ale z Celticiem ich okradziono. Za pierdoły nie mające wpływu na wynik walkower, za ogromne finansowe machloje nic. Wiadomo, kto ma kasę ten stanowi prawo, tak było jest i będzie, ale szacunku nigdy się nie zdobędzie, historia oceni.

15 wszechmistrz 15 !
15 wszechmistrz 15 !

Jaki szok ? Chyba dla weszło.
Od początku było wiadomo, że bogatemu nic nie zrobią, tsk to działa.

jeremy
jeremy

po twoim nicku wnioskuje, że poznanie słowa „ironia” jeszcze przed tobą (słowa twoim i tobą powinny być z wielkiej litery ale nie chciałem komplikować ci dnia aż dwoma ciężkimi tematami)

15 wszechmistrz 15 !
15 wszechmistrz 15 !

No widzisz, zmarnowałeś kilka minut, w których mogłeś zrobić coś bardziej pożytecznego.

nemo
nemo

Zbyt duzi, żeby utonąć.
Normalka.

seven
seven

tez mi sensacja,o ktorej wszyscy wiedzieli wczesniej…caly swiat przeciez oparty jest na szwindlu bogatych.

Jarek Mergner
Jarek Mergner

Dlatego kochamy naszą ligę, która nie jest tak skur.wiona.

Besnik_Hasi
Besnik_Hasi

Po czym wszyscy trzej kibice Manchesteru City poszli na browara.

normalny
normalny

W tym miejscu chciałbym podziekować Kowalczykowi i Bońkowi za udział w zwycieskiej kampanii prezydenta Dudy.

Donald ma Tolę
Donald ma Tolę

Proszę o poważne odpowiedzi i nierobienie z logiki pani lekkich obyczajów.

Czym różni się sztuczne, oderwane od realiów rynkowych pompowanie pieniędzy w MC przez szejków od sztucznego, oderwanego od realiów rynkowych pompowania pieniędzy przez polskie samorządy w polskie kluby? Nikt mnie nie przekona, że taki Górnik, Śląsk albo Piast dostają od miasta forsę odpowiadającą realnemu ekwiwalentowi promocyjnemu, jaki zapewniają temu miastu. Polski kibic jest naprawdę zabawny – wrzeszczy o niesprawiedliwości w kwestii gigantów, a potem kibicuje takiemu Piastowi w eliminacjach LM, również sztucznie dofinansowanemu przez jakiegoś krawata z pieniędzy podatników.

Weszło
05.12.2020

Kolejny słoniowy krok w kierunku Ekstraklasy

12 zwycięstw w 15 meczach, 6 punktów przewagi nad wiceliderem, 10 nad trzecim miejscem. Bruk-Bet Termalica Nieciecza po prostu rozjeżdża I ligę i zimę spędzi w fotelu mistrza jesieni. Dominacja „Słoników” na zapleczu jest bezdyskusyjna – ostatni klub, który mógł im zagrozić jesienią, dzisiaj przegrał w bezpośrednim starciu. Niecieczanie ograli u siebie ŁKS Łódź 2:0 […]
05.12.2020
Live
05.12.2020

LIVE: Śląsk gra u siebie, ale też Śląsk gra z liderem

Warta Poznań przez koronawirusowe zawirowania miała w pewnym momencie naprawdę wąziutką kadrę. Dziś powoli wraca do równowagi, ale czy na spokojniejszym morzu ta łajba będzie nadal tak dzielnie płynąć? To jedno z wielu pytań przed sobotą z Ekstraklasą – wszak mamy jeszcze po meczu Jagi z Wartą spotkania Śląska z Rakowem Częstochowa oraz Legii Warszawa […]
05.12.2020
Bukmacherka
05.12.2020

Hit pod dyktando Lewego? Superbet rozdaje bonusy za gole i asysty Polaka

20 złotych za każdego gola i 10 złotych za każdą asystę Roberta Lewandowskiego – taką ofertę przygotował Superbet z okazji hitowego starcia Bayernu Monachium z RB Lipsk w 1. Bundeslidze. Dla nowych graczy przewidziany jest również bonus powitalny w wysokości 50 złotych, a na dokładkę do tych wszystkich atrakcji – CASHBACK do 500 złotych. „Lewy” […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Niespodziewane wzmocnienie Legii poza okienkiem – Andre Martins

Cierpliwość jest najbardziej pożądaną cnotą u piłkarzy. Nierzadko zdarza się, że na efekty lub szansę zmuszeni są pokornie czekać przez dłuższy czas. W przypadku Andre Martinsa musiał nastąpić niespodziewany splot okoliczności, by jego nieciekawa sytuacja w klubie uległa zmianie. Przyjście nowego szkoleniowca, problemy zdrowotne kolegów, a także poprawa dyspozycji całego zespołu sprawiły, że Portugalczyk ponownie […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Parzyszek: Chodziło o pokazanie różnic w treningu, a nie obrażanie trenera Fornalika

Piotr Parzyszek tydzień temu doczekał się swojego pierwszego gola dla Frosinone. Dał on ważne zwycięstwo nad Brescią, więc radość tym większa. W dłuższej rozmowie 27-letni napastnik opowiada nam o specyfice Serie B, zupełnie innym życiu, współpracy z Alessandro Nestą i planach klubu. Wracamy także do głośnego wywiadu sprzed paru tygodni, w którym Parzyszek kilkoma wypowiedziami […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Słoma może wystawać nawet z najdroższych butów

Kiedyś w programie Liga+ Extra profesor Janusz Filipiak, właściciel Cracovii, przechwalał się, że ma na sobie „tanie” buty. – Kosztowały tylko 1500 euro – zażartował w typowym dla siebie stylu. Czyli – pozując na wielkiego magnata. Ostatnio zresztą również dowalił do pieca, gdy w wywiadzie z Onetem oznajmił niefrasobliwie, że kupił sobie… samolot, żeby ograniczyć […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Pierwszoligowe transfery Śląska tym razem na minus? Niekoniecznie

Śląsk Wrocław w ostatnich latach dał się poznać jako klub, który bardzo dogłębnie przeszukuje rynek 1. ligi. To na Dolny Śląsk trafiała największa liczba piłkarzy, którzy wyróżniali się na zapleczu Ekstraklasy. Przed startem obecnych rozgrywek „Wojskowi” sięgnęli po czterech takich zawodników – to największy zaciąg od czasu okienka w 2018 roku, gdy do zespołu trafili […]
05.12.2020
WeszłoTV
05.12.2020

STAN FUTBOLU – LIVE OD 10:30


05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Najmniej radosna robota w Ekstraklasie – bycie napastnikiem Warty Poznań

Bycie napastnikiem Warty Poznań to trudna robota. Przez półtorej godziny kręcisz kilometry, jesteś pierwszym obrońcą, jako pierwszy ruszasz do pressingu, musisz natłuc się z obrońcami przy walce o górne piłki. A robisz to wszystko, bo – tak przynajmniej zakładasz – prędzej czy później z tej ciężkiej roboty urodzą się sytuację strzeleckie. Problem w tym, że […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

PRASA. Michniewicz: Mamy kłopot w ataku, a nie w obronie

W sobotniej prasie Czesław Michniewicz analizuje problemy Legii, są newsy o zainteresowaniu wielu klubów Kamilem Piątkowskim i chęci wykupienia Sebastiana Musiolika przez Pordenone, rozmowy z Janem Grzesikiem i trenerem Spartaka Moskwa oraz kilka tekstów z lig zagranicznych.  PRZEGLĄD SPORTOWY Czesław Michniewicz uważa, że problemy Legii Warszawa niekoniecznie leżą tam, gdzie sądzą eksperci. – Od początku […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

I liga dwóch prędkości. Bruk-Bet i ŁKS nie mają konkurencji

Przed startem rozgrywek 1. ligi wydawało nam się, że czeka nas sezon, jakiego dawno nie było. Arka, Bruk-Bet, ŁKS, Miedź, Widzew – grono klubów, które miały chrapkę na awans było spore, nawet bez doliczania do niego czarnych koni pokroju GKS-u Tychy. Tymczasem boisko te oczekiwania zweryfikowało. I to całkiem brutalnie, bo na zapleczu Ekstraklasy oglądamy […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Bezbarwny hit w Niemczech? Bayern i Lipsk nie postrzelają

Bayern kontra Lipsk, wielki hit niemieckiej Bundesligi. Naprzeciw siebie staną dwie najlepsze drużyny za naszą zachodnią granicą. Murowani kandydaci do mistrzostwa kraju. Nie możemy więc przepuścić takiej okazji i nie sprawdzić typów na to spotkanie. Tak się składa, że nasi koledzy od bukmacherki przygotowali kilka ciekawych zdarzeń, na których możemy porządnie zarobić. Bayern Monachium – […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Legia faworytem u siebie, czy Lechia może coś ugrać?

Dwa mecze bez strzelonej bramki, dwa mecze bez wygranej. Nigdy nie jest dobrze przyjeżdżać na mecz z taką passą. Jednak najgorzej, kiedy ta passa trafia się przed spotkaniem z mistrzem Polski. Lechia Gdańsk nie będzie faworytem starcia z Legią – to wiadome. Pytanie, czy cokolwiek w stolicy ugrają? Próbujemy na to odpowiedzieć, sprawdzając ofertę naszych […]
05.12.2020
Weszło
04.12.2020

Boże, jaki ten mecz był obrzydliwy

Dziesięć żółtych kartek. Czterdzieści dwa faule. Czerwona kartka. Kartki dla sztabów obu drużyn. Kontrowersje przy bramkach i rzutach karnych. Wszystko było w tym meczu – poza grą w piłkę nożną. W obozach Cracovii i Wisły ktoś za mocno wziął sobie to serca tę gadkę, że w derbach trzeba jeździć na dupach i zapieprzać. Obejrzeliśmy jakiś […]
04.12.2020
Niemcy
04.12.2020

No i to jest SuperPiątek!

Gdy spojrzeliśmy na skład Herthy Berlin na dzisiejsze derby z Unionem – załamaliśmy się. Mimo kontuzji głównego konkurenta do gry, mimo ciężaru oczekiwań, z jakimi wiązał się jego transfer – Krzysztof Piątek zaczął mecz na ławce. Trener Bruno Labaddia wolał rozpocząć derbowy bój bez klasycznej dziewiątki, niż postawić na Polaka. Dopiero w przerwie, przy wyniku […]
04.12.2020
Weszło FM
04.12.2020

Co czeka nas w sobotę na Weszło FM? Zerknijcie w ramówkę!

W weekend Weszło FM nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie – przyspiesza, bo czeka nas kilka naprawdę ciekawych meczów. Ramówka na sobotę: 8.30 – 10.25 „Dwójka bez sternika” z duetem P&P, czyli Paczul i Piela. W programie m.in. rozmowa z Tomaszem Frankowskim do krakowskich derbach 10.25 – 12.00 „Stan Futbolu”. Krzysiek Stanowski i jego goście to […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Miedź sto mil od regularności

Jeśli ktoś zadałby nam karkołomne zadanie określenia poczynań Miedzi Legnica w tym sezonie I ligi za pomocą jednego słowa, mielibyśmy ułatwione zadanie, bo przynajmniej wiedzielibyśmy, że jedno wyrażenie odpadłoby na samym starcie tych językowych rozważań. Jakie? Ano mianowicie „regularność”. Podopieczni Jarosława Skrobacza są tak nieprzewidywalni i tak nierówni, że robi się to po prostu zabawne.  […]
04.12.2020
Weszło
04.12.2020

Gorsi od Azerów, Bułgarów i Cypryjczyków. Ile polskie kluby osiągnęły w Lidze Europy?

Wielkimi krokami zbliża się rewolucja w europejskich pucharach. Inauguracja UEFA Conference League w sezonie 2021/22 spowoduje, że dla polskich klubów nie tylko droga do Ligi Mistrzów, ale i do Ligi Europy stanie się wyjątkowo kręta, ciasna i wyboista. Tylko mistrz Polski będzie miał szansę, by wystąpić w tych rozgrywkach. Pozostałym ekipom pozostania walka o awans […]
04.12.2020