„Można wziąć dobrych zawodników, z których nie złoży się dobrej drużyny”

Opublikowane 07.07.2020 09:36 przez

Leszek Milewski

Raków Częstochowa wzmacniał się w kończącym się sezonie mądrze. Byli gracze tacy jak Tudor, którzy z miejsca stawali się czołowymi postaciami ligi, było zaufanie do młodych graczy, jak Piątkowskiego czy Mikołajewskiego. Paweł Tomczyk w grudniu minionego roku objął stanowisko szefa skautów Rakowa, a przed nim pierwsze „autorskie” okienko.

Jakie wyzwania stawia praca skauta? Na czym opiera się skauting Rakowa? Gdzie Raków szuka piłkarzy? Jak trafił do klubu i skąd zna się z trenerem Papszunem? Jaki był młody Robert Lewandowski, z którym Paweł Tomczyk grał w Zniczu? Zapraszamy.

***
Co jest najtrudniejsze w pracy skauta?

Trzeba przyswajać i weryfikować bardzo dużą ilość informacji. Liczba zawodników, którzy pojawiają się i trzeba ich ocenić jest ogromna.

W jaki sposób piłkarze pojawiają się na radarze Rakowa?

Są dwie główne ścieżki. Z jednej strony mamy swoją własną bazę. Z drugiej są agenci podsyłający informacje różnymi kanałami. Bywa jednak, że jednego zawodnika proponuje nam kilku agentów.

Nie mają wyłączności?

Niektórzy mają, ale agentów jest bardzo dużo, nie tylko w Polsce. To skomplikowana branża. Czasem uznajemy, że zawodnik jest ciekawy ale został zaproponowany bez żadnej autoryzacji i trzeba dotrzeć do tego, kto faktycznie go reprezentuje.

Przeróbmy więc ten proces. Przychodzi jakieś nazwisko: co dalej?

Przesyłam je do jednego ze skautów – mamy na etatach pięciu poza mną. On go weryfikuje początkowo. Patrzymy najpierw w sposób ogólny i już w ten sposób da się część z nich odsiać. Bywa, że ktoś nie grał ostatnie 2-3 lata. No to z czym pracować.

Naprawdę gość nie grał 2-3 lata i jest wam polecany?

Tak. Na przykład to jakieś, tak zwane, „wonderboye”. Piłkarze, którym wróżono dużą przyszłość, gdzieś pograli na wysokim poziomie sezon czy dwa, a potem zniknęli i od tamtej pory to zjazd po równi pochyłej. Agenci są bardzo różni. Niektórzy proponowani gracze są na takim poziomie, że nie da się na nich poważnie popatrzeć.

Najbardziej kuriozalna propozycja?

Szczerze, jest tego pełno. Zawodnicy od czapy. Polecani jako mega dobrzy, wirtuozi techniki, a przyglądasz się – nie ma o czym rozmawiać. Nawet dzisiaj dostałem zapytanie na jakie pozycje potrzebuję zawodników, przekazałem odpowiedź, że pomocnika, który pracowałby na całym boisku, był równie przydatny w ofensywie i defensywie. Otrzymałem profil gościa, który jest typowym graczem od czarnej roboty, a jeszcze ostatnio grał na środku obrony.

Ale to jest nasza praca, po to jest też nasza własna baza danych. I trzeba też powiedzieć jasno – są agenci i agenci. Niektórzy mają swoje wysokie standardy, są poważnymi partnerami do rozmowy, rozumieją, jakiego poziomu oraz profilu zawodników poszukuje Raków i są w stanie zaproponować interesujące opcje. Ale są i ci, którzy działają ad hoc, rzucą informację to tu, to tam, proponują przez naszego ogólnego maila czy nawet Instagram. Natomiast jedna rzecz: nie lekceważymy żadnego nazwiska z góry i żadnej ścieżki. Może to jednak ktoś interesujący, nawet jeśli ścieżka, jaką został zaproponowany, nie jest najbardziej standardowa? Nie mogę sobie pozwolić na to, by taką opcję odpuścić.

Kibice generalnie sceptycznie podchodzą do takiej sytuacji, gdy klub polega mocno na agentach.

Czasem ci agenci mają takie informacje, których my nie możemy mieć. Przykładowo: zawodnik ma jeszcze 2-3 lata kontraktu, ale wydarzyło się coś, co sprawia, że jest dostępny. Nie pasuje do koncepcji nowego trenera, zmienił się styl gry… Generalnie ta ścieżka, którą mu wyrysowano, a która powinna sprawić, by grał już w bardzo mocnej lidze, z pewnych przyczyn się załamała. Ale to wciąż może być bardzo ciekawy piłkarz dla klubów z Ekstraklasy.

Macie jakąś czarną listę agentów, czyli takich, którzy notorycznie wysyłali niepoważne propozycje?

Nie. Do każdego tematu podchodzę tak samo – sprawdzam. Weryfikacja to moja praca. Po naszej stronie na koniec dnia leży decyzja, czy kogoś bierzemy. Żaden agent nas do tego nie zmusi, czego by nie opowiadał o zawodniku, to my finalnie wybieramy, my decydujemy. I to wciąż polega na zdobywaniu informacji – musimy mieć wiedzę o piłkarzu, a także o rynku. Czy ten piłkarz jest teraz okazją, czy warto zainwestować w kogoś, kto jest w dołku. Bo nie oszukujmy się, to często tacy gracze, o dużych umiejętnościach, ale aktualnie pod formą, są szansą dla klubów Ekstraklasy. Nikt idealny nie trafi do niej, pójdą wyżej. Lig mocniejszych od naszej jest dużo. Tak było choćby z Tudorem, skorzystaliśmy z okazji.

Tudor powiedział, że wybierze pierwszy klub, który do niego zadzwoni, a zadzwonił Raków. Faktycznie tak było?

Tak mi powiedział zarówno zawodnik jak i jego ojciec. My byliśmy tym klubem, a on był w takim momencie, że powiedział sobie – chcę grać. Pierwszy klub, który będzie konkretny, tam pójdę. Za takie pieniądze, które jestem w stanie zaakceptować, choć to nie musi być nie wiadomo jaka pensja.

Wy wpadliście na Tudora czy to była propozycja agenta?

My tego zawodnika prześwietliliśmy już wcześniej, mieliśmy o nim informacje, że to profil nadający się u nas na wahadło. Był to profil przygotowany wcześniej przez skautów, ja zaczynałem akurat pracę w klubie. Wszyscy skauci ocenili go bardzo pozytywnie, ale wcześniej Tudor nie był zainteresowany występami w Rakowie, szukał dla siebie lepszych rozwiązań. Nie trafił jednak tam, gdzie liczył – pojawiła się informacja od agenta, że jest dostępny. Proces weryfikacji dzięki własnym informacjom mogliśmy bardzo skrócić, bo Tudora mieliśmy już rozłożonego na czynniki pierwsze. Okazja, zadziałaliśmy, jest u nas.

Czyli po połowie. Z jednej strony wasze informacje, z drugiej strony sygnał od agenta.

Musiał być sygnał, bo my się o niego staraliśmy, kiedy nie był chętny, ale w drugim podejściu zaczął rozważać nas poważnie. Wtedy zadziałaliśmy szybko i zdecydowanie, by temat sfinalizować. Jeśli są interesujący nas zawodnicy, to mimo że w pierwszym momencie nas odrzucili, przez nas nie są skreślani. Odzywamy się co jakiś czas, śledzimy ich rozwój i czekamy na okazję, jeśli nie uda nam się wcześniej znaleźć lepszej kandydatury na tą pozycję.

Patrzę po ostatnim okienku i widzę kilka transferów wykonanych w momencie późnym, praktycznie kiedy liga już ruszyła, a okazali się bardzo ciekawymi zawodnikami. Przekaz trochę: dużą szansą dla Ekstraklasy jest moment, gdy w niektórych ligach okienko się zamyka.

Ale taki ruch to i zagrożenie, zależy, jak na to spojrzymy. Natomiast na pewno na koniec okienka pojawiają się okazje. Ktoś przeszarżował z oczekiwaniami. Miał zainteresowanie z lepszej ligi, ale był tam dwójką, trójką na liście życzeń, a udało się klubowi dopiąć transfer jedynki. Został na lodzie, zaczyna rozważać opcje – również takie, by pójść do klubu, którego nie brał pod uwagę, ale gdzie będzie grał i jego kariera będzie się dalej rozwijała.

Na tym to w dużej mierze polega. Szukać zawodników, którzy są, powiedzmy, troszeczkę wyżej niż nasz poziom na tę chwilę, może tak nie do końca byliby zdecydowani do nas dołączyć, ale przy odpowiednim splocie wypadków jest szansa. Jeśli chcemy podnosić jakość naszej drużyny, to trzeba mierzyć w takich zawodników. Nasza strategia jest jasna: jeśli przychodzą obcokrajowcy, to nie było dostępnego Polaka na tę pozycję, który przyszedłby na takich warunkach i dawał taką jakość. Obcokrajowiec musi podnosić jakość całego zespołu.

Pomówmy o waszej siatce informacyjnej. Jak powstaje? Zbliża się okienko transferowe, teraz jest największy moment pracy?

Tak naprawdę, jeśli chodzi o najbliższe okienko, my już większość swojej pracy weryfikacyjno-poszukiwawczej wykonaliśmy. Wiedzieliśmy dokładnie jaki mamy budżet, które pozycje wymagają wzmocnień. Przeszukaliśmy wszystkie ligi, które nas interesują w poszukiwaniu zawodników, którzy byliby dostępni, a mieli wymagany przez nas zestaw cech.

Przeszukujecie ligi w jaki sposób?

Mamy u siebie podział rozgrywek, ktoś bardziej zajmuje się ligami naszego kręgu kulturowego, ktoś w kierunku Bałkanów, ktoś południa Europy. Ale finalnie to się miesza, bo jak zawodnik jest wytypowany, oceniają go wszyscy i wszyscy oglądają. Sprawdzaliśmy wiele lig. Czechy, Słowacja, Ukraina, Bałkany, Cypr, Grecja, Holandia, Belgia, 2. Bundesliga, nawet 3. Bundesliga. Goncalo Feio, który z nami pracuje, pomógł nam także choćby z portugalską pierwszą i drugą ligą.

Szukamy zawodników za pomocą narzędzi statystyczno-skautingowych, ale mamy wobec nich własne know-how, które staramy się dopracować. Wydaje nam się, że wiemy jak pracować z tymi wskaźnikami, żeby wyszukać interesujących nas graczy.

Widzę tu dwa zagrożenia w opieraniu się na narzędziach statystyczno-skautingowych jako własnym sicie: wszyscy dostają te same dane, bo wszyscy korzystają z tych programów. A piłkarz będący w dołku, a więc ten, który byłby interesujący dla klubów ESA, może mieć akurat bardzo słabe liczby, nie do końca odpowiadający jego faktycznym umiejętnościom.

Tak, natomiast można nakreślić profil zawodnika na danej pozycji przy uwzględnieniu konkretnych parametrów. Da się znaleźć pewne charakterystyczne cechy, które musi prezentować sobą zawodnik, aby był dla nas wartością taką, byśmy wzięli go pod bliższą weryfikację. Można uwzględnić, już po bardziej szczegółowej analizie, czy akurat jest w słabszej formie, czy wrócił po kontuzji, czy już osiągnął swoje apogeum i teraz schodzi coraz niżej. Natomiast to są już kwestie naszego know how, którego zdradzać nie będę. Dane są takie same dla wszystkich, owszem, ale ich interpretacja to już osobna kwestia każdego klubu.

A jaki jest podział pomiędzy weryfikacją programami a weryfikacją na żywo?

W tym momencie, przez pandemię, tak naprawdę na żywo nie ma za bardzo możliwości obserwacji, nie dotyczy to tylko nas. Ale ważnym sitem, po statystyczno-analitycznym, jest video, gdzie do dyspozycji są nagrania meczów, oglądane przez kilku skautów. Widać czasem, że statystyki ktoś ma dobre, ale popełnia błędy w kluczowych momentach. Czy w jeszcze inny sposób jego dane okazują się nie przechodzić próby meczowej.

Oprócz tego weryfikujemy zawodników pod względem mentalnym. Każdy zawodnik rozmawia z naszym trenerem mentalnym Pawłem Frelikiem, obecnie przez wideokonferencję. To zestaw pytań dzięki któremu możemy poszerzyć naszą wiedzę.

Nie uważasz, że taki test można oszukać? Dać wypowiedzi „prawidłowe”, ale nie do końca odzwierciedlające rzeczywistość.

Można. Ale to kolejny sposób, by pogłębiać wiedzę. To kolejna informacja. W skautingu nie wymyślisz złotej zasady, wszystko opiera się na minimalizowaniu ryzyka, w ten sposób też uważam, że się do tego zbliżamy. Oczywiście robimy też wywiad środowiskowy wokół takiego zawodnika.

Z tym, że przykładowo piłkarz z Bałkanów nigdy nie wypowie się źle o innym piłkarzu z Bałkanów.

Nie tylko, w ogóle między piłkarzami jest niepisana zasada, by nie mówić o sobie źle. Dlatego trzeba te źródła dywersyfikować i odpowiednio interpretować wszelkie uzyskane informacje.

Jest u was analiza mediów społecznościowych piłkarza i jego wypowiedzi medialnych?

Powtarzam: każda informacja może okazać się przydatna. Analiza mediów społecznościowych jak najbardziej też jest bardzo przydatna w określeniu całościowego obrazu zawodnika.

Była sytuacja, gdy przez media społecznościowe przestaliście interesować się jakimś zawodnikiem?

Może się to złożyć na to, żebyśmy go zweryfikowali negatywnie. Ale też o tym trzeba porozmawiać. Może się okazać, że to błędy młodości, które zostawił już dawno za sobą. Albo chwila emocji. Moment, kiedy nie przewidział konsekwencji, coś chlapnął, a potem zostało to zinterpretowane w taki sposób, który nie był jego intencją. Łatka do piłkarza czasem szybko przywiera, nawet w oparciu o jedno zdarzenie. Bywa, że wyjęte z kontekstu. Zawodnicy się zmieniają, dorastają a po drodze czyha na nich wiele pokus. Każdy ma prawo do błędów.

Nie obawiasz się, że za dużo w tym procesie weryfikacji meczów video, a za mało obserwacji na żywo? Względnie, opinii kogoś, kto zna tę ligę na wylot? Mam czasem wrażenie, że przychodzi do ESA piłkarz z fajnymi statystykami w lepszej według rankingu UEFA lidze, ale tam ten ranking zrobiły czołowe drużyny, podczas gdy on mógł nabić liczby ze słabszymi, będącymi poniżej naszego standardu.

Ale, po pierwsze, to nie jest tak, że oglądasz wycinki. Pięciu skautów ogląda wiele meczów zawodnika. Po drodze poznają specyfikę ligi, drużyny. Wiemy, że Skandynawia to bardziej siłowe granie, a zbliżona charakterystyce Ekstraklasy jest na przykład liga austriacka, gdzie też jest dużo fizyki, walki i biegania. Liga holenderska, belgijska – zupełnie inny styl, dużo gry piłką, mniej cech wolicjonalnych. Mamy porównanie i wyciągamy wnioski.

Jest metoda by sprawdzić, czy piłkarz z ligi takiej jak holenderska, odnajdzie się w fizycznej polskiej lidze?

Są raporty fitness, można sprawdzić ile biega, jak biega, wiele da też oczywiście sam mecz i to jak wypada w walce bark w bark. Może wyróżnia się gdzieś techniczny artysta, ale patrzysz szerzej – cały zespół zbudowany jest pod niego. Może grać tak jak lubi. I musisz go przymierzyć pod własny zespół, pod wymagania trenera, miasto, infrastrukturę etc.

U trenera Papszuna ktoś, kto gra własny mecz, raczej nie ma szans.

Nasza drużyna jest specyficzna. Zadaniem moim i skautów nie jest znalezienie zawodnika, który nam się podoba najbardziej. Zadaniem jest zawodnik, który będzie pasował do drużyny, który pozwoli nam wejść poziom wyżej, da nowe możliwości rozwiązania akcji i układania taktyki.

Bywa tak, że masz fajnego piłkarza na oku i próbujesz jednak przekonać, że by się przydał?

Czy ja próbuję przekonać? Wymiana argumentów musi być, dyskusja jest potrzebna i zawsze ją prowadzimy. Ale ja jestem na każdym treningu i meczu, na jakim tylko mogę być jeśli nie mam innych obowiązków. Widzę, czego nam brakuje, rozmawiam o tym z trenerem, widzę jak gramy, jakich piłkarzy szukamy. Operujemy na konkretach, szukając ogniw, które dadzą nam na przykład nowe sposoby rozgrywania akcji. To jest podstawa – wiedzieć kogo szukasz i jak on się wpasuje w mechanizm zespołu. Bez tego można sprowadzić jedenastu dobrych zawodników, z których nijak nie da się złożyć dobrej drużyny.

Czyli nie ma u was sytuacji jak w niektórych klubach ESA, gdzie piłkarz jest wrzucany trenerowi poza jego wiedzą.

Nie ma zawodników, którzy byli sprowadzani za plecami trenera, skautów, właściciela. Najlepsze transfery są takie, gdzie wszyscy zgadzamy się w stu procentach, że tego chcemy. Choć ciężko kogoś takiego sprowadzić.

A jak zdania są podzielone? Czyj głos jest najważniejszy – trenera?

To się rozkłada. Natomiast wiadomo, że nie sprowadzimy zawodnika, który nie będzie pasował do wizji gry zespołu. Ale nie sprowadzimy też kogoś, kto nie będzie się wpisywał w finanse. Wiemy, w jakim budżecie funkcjonujemy. Bywa, że trzeba ocenić, czy warto ściągnąć zawodnika, do którego kandydatury są wątpliwości. Ale to jest piłka nożna. Przy każdym transferze są wątpliwości. Nie ma pewnych transferów. Każda drużyna gra inaczej. Zawodnik w jednym systemie może prezentować się fantastycznie, w innym zespole zupełnie nie potrafiąc się odnaleźć. Dlatego tak ważne jest dokładne określenie tego, czego potrzebujemy od gracza. Czy jego deficyty są do przeskoczenia, czy można nad nimi pracować tak, aby spełniał swoje zadanie w naszym zespole i pozwalał na dalszy rozwój drużyny.

To będzie pierwsze okienko, za które odpowiadasz w pełni. Jest dodatkowa presja?

W poprzednim większość tematów była przygotowana, odpowiadałem za to, żeby je zrealizować. Co do presji – i tak, i nie. Wiadomo, że chcę pracować jak najlepiej. Chcę by zespół się rozwijał. Ale z drugiej strony wiem, że mogę wstawać codziennie rano spokojnie, ze świadomością, że zrobiłem co mogłem.

Porozmawiajmy jak to się stało, że trafiłeś do Rakowa na to stanowisko. Wiem, że znacie się z Markiem Papszunem z czasów Legionovii.

Pracowaliśmy razem, kontakt między nami pozostał. Rozmawialiśmy o drużynie, dawałem trenerowi swój feedback. Widziałem z bliska jak rozwijała się jego myśl taktyczna. Byłem w Legionovii kapitanem, łącznikiem między nim a drużyną.

Wcześniej nie pracowałeś jednak przy ewaluacji graczy?

Nie, poza tym, że się tym interesowałem. Prowadziłem wraz ze wspólnikami, przyjaciółmi z boiska, firmę projektującą, produkującą i montującą meble kuchenne.

Dziś jak to łączysz?

Mam dobrych wspólników, wzięli część moich obowiązków na swoje barki. Wiedzieli, że piłka to moja pasja i zawsze marzyłem, aby działać w klubie. Mieć wpływ na to, jak zmienia się polska piłka. Zawsze mnie denerwowało, a wręcz męczyło, gdy ktoś tylko na polską piłkę narzekał. No dobrze – a co z tym zrobiłeś? Pomagasz? Zmieniasz ją? Skoro nadarzyła się okazja, postanowiłem spróbować.

Widzisz różnicę między świadomością młodych piłkarzy dziś, a wtedy, gdy sam wchodziłeś do piłki?

Zdecydowanie. Teraz jest nastawienie na rozwój, w wielu aspektach – fizycznym, mentalnym. Moje pokolenie może nie tyle tego nie pilnowało, co nie miało takich wzorców. Trafiałeś do szatni, gdzie za takie podejście, jakie dziś prezentują młodzi, miałbyś wręcz problem. Szkoda wracać do tamtych czasów, dużo zmarnowanego potencjału polskiego futbolu.

W Zniczu grałeś w jednym zespole z młodymi Robertem Lewandowskim, Radosławem Majewskim i Igorem Lewczukiem. Jacy byli?

Różni. Lewy raczej cichy, spokojny – miał swój plan i konsekwentnie go realizował. Nie był królem towarzystwa. Przyszedł z kontuzją, kulał, ciągnął nogę za sobą, miał mecze w rezerwach na dramatycznie przygotowanym boisku. Maja i Igor w inną stronę, byli duszami towarzystwa i zawsze z nimi było wesoło. Nie ma więc reguły, wszyscy fajnie się rozwinęli, a wtedy mieliśmy świetną drużynę mimo trudnych warunków, które uczyły jednak hartu ducha i myślę, że to pomogło im także w kolejnych etapach kariery. Obecnej młodzieży czasem brakuje takiej szkoły życia jaką my przeszliśmy u Sylwka.

Wyciągam ten Znicz również z tej perspektywy, że widziałeś z bliska jakie talenty potrafią się kryć daleko od piłkarskiej szosy. Ten kierunek poszukiwań wskazywałeś też w wywiadzie dla oficjalnej strony Rakowa, sygnał: w niższych ligach polskich można znaleźć ciekawych graczy.

Przepisy o młodzieżowcu, obowiązujące w ESA, I lidze i II lidze, sprawiły, że naprawdę dużo takich chłopaków musi się znajdować w kadrach zespołów. Jest duże pole manewru, choć też spora konkurencja. Dla młodych piłkarzy – ogromna szansa, muszą tylko dokonywać odpowiednich wyborów, niekoniecznie kierując się finansami, czego przykładem może być wyżej wymieniona trójka zawodników. Winda czeka. Za naszych czasów tej windy nie było, trzeba było wspinać się po schodach. Czas pokaże, co jest lepszym rozwiązaniem.

Widzimy jaką pracę można wykonać. Daniel Mikołajewski był lekko zakopany, daliśmy mu szansę i pokazuje, że przeskok jest możliwy. Podobnie Ben Lederman, który przyjechał, pokazał się, miał trochę deficytów fizycznych, nad którymi wciąż musi pracować, ale zrobił taki postęp, że będzie miał kolejne cztery lata, żeby wejść jeszcze na wyższy poziom. Natomiast nie da się ukryć, niższe ligi uważnie oglądamy głównie pod kątem młodych graczy.

Jakby przyszedł do ciebie młody chłopak i powiedział, że chciałby zostać skautem, to co byś mu doradził?

Wszystkim, którzy kochają piłkę, powiedziałbym: piłka to nie tylko granie, jest wiele obszarów do zagospodarowania. Poza grą i trenerką to przygotowanie fizyczne, fizjoterapia, psychologia, skauting, marketing, zarządzanie etc. Jest dużo rzeczy, które można robić dookoła. Grać udaje się tylko nielicznym, bo splot warunków jakie muszą być spełnione daje prawdopodobieństwo rzędu 0,02% wszystkich, którzy w młodym wieku startują. A kandydatom na skautów doradziłbym dwie rzeczy: oglądać jak najwięcej meczów w sposób aktywny, czyli robiąc jak najwięcej notatek. Ja robiłem to już w Legionovii, często wtedy z trenerem razem omawialiśmy mecz czy rywala. A po drugie – rozwijać się nie tylko warsztatowo. Ale też jako człowiek, bo piłka jest piękną dyscypliną i każdy może znaleźć coś dla siebie.

W Rakowie mam dużo CV chłopaków-pasjonatów. Niektórzy pomagają. Mamy swojego człowieka w Hiszpanii, który w razie czego pomaga zbierać tam informacje. Mamy sympatyka Rakowa w Turcji, który też czasem pomaga z informacją. Dla najlepszych, u których widać fajny potencjał pod rozwój, jest szansa na etaty – jest jasne, że skauting nie tylko w Rakowie, ale w całej Polsce, będzie się rozwijał.

Leszek Milewski

Fot. Rakow.com

Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Ekstraklasa
27.01.2022

David Stec: Bartkowski był w takiej formie, że nic nie mogłem zrobić

Zaledwie pół roku trwała rozłąka Davida Steca z Ekstraklasą. Latem ubiegłego roku po trzech latach spędzonych w Pogoni Szczecin przeszedł do TSV Hartberg, ale już po jednej rundzie ponownie jest w Polsce i wiosną zamierza walczyć o czołowe lokaty z Lechią Gdańsk. Dlaczego tak szybko wrócił i czemu tak mu na tym zależało? Jak duże […]
27.01.2022
Weszło
26.01.2022

Najważniejsza runda Marchwińskiego. Pech napastników szczęściem 20-latka?

Filip Marchwiński od lat jest uznawany za wielki talent. W Ekstraklasie mimo młodego wieku rozegrał już ponad 70 spotkań w pierwszej drużynie Lecha Poznań. Ale można zapytać – skoro 70 rozegranych, to ile dobrych? Efekty gry Marchwińskiego póki co nie dojeżdżają do poziomu jego talentu, ale być może okoliczności sprawią, że wychowanek Kolejorza dostanie w […]
26.01.2022
Ekstraklasa
26.01.2022

Kostadinov: Przed meczem o EURO Goran Pandev wygłosił taką przemowę, że wszyscy płakali

Jakie to uczucie być częścią historycznego sukcesu swojego narodu? O reprezentacji Macedonii Północnej porozmawialiśmy z nowym piłkarzem Piasta Gliwice. Tihomir Kostadinov wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy i pojechał na tę imprezę. Dzielenie szatni z Goranem Pandewem, rozwój futbolu w ojczyźnie i chęć postraszenia Włochów — to kilka tematów, które pomocnik poruszył w wywiadzie […]
26.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Weszło
28.01.2022

Zatrudnienie selekcjonera jest jak życie – nie udaje się | Dwaj zgryźliwi tetrycy #58

Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 ANEGDOTA O SZARŻY JANA TOMASZEWSKIEGO Z RĘCZNIKIEM 2:56 U KUBY STABILNIE – ZAPALENIE SPOJÓWEK 4:25 NIEZWYKŁY TANDEM – JOANNA LICHOCKA I WOJCIECH KOWALCZYK 4:55 O PRZEMARSZACH WSZELAKICH ROSYJSKICH WOJSK 7:01 POLSKA MIĘDZY NIEMCAMI I ROSJĄ NAWET NA GONDWANIE 8:02 NAWAŁKA HEIST MOVIE – COŚ POSZŁO […]
28.01.2022
Weszło
27.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów […]
27.01.2022
Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Weszło
14.01.2022

Życie jako smutny ciąg ormiańskich prowokacji | Dwaj zgryźliwi tetrycy #56

Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 TETRYKÓW POJEDYNEK NA ANEGDOTY ZE STUDIÓW 4:02 KTÓRY FILOZOF JEST ULUBIONYM KUBY 7:18 NIEZWYKŁY ŚWIAT SPEKULACJI PRAWNIKA MAHIRA EMRELIEGO 9:55 ORMIAŃSKA PROWOKACJA SPOSOBEM NA WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO 13:20 CZY W TURCJI JEST WYPOWIEDŹMARKT 16:38 TURECKIE KANAŁY PIŁKARSKIE TO ZŁOTO. ODPOWIEDNIKIEM PIĘCIOGODZINNY LIVE Z TRANSFERU MIEDZI LEGNICA […]
14.01.2022
Felietony i blogi
13.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedykolwiek jestem w centrum Łodzi i widzę budynek Silver Screen, nie mogę uwierzyć. A zarazem nie wiem w co dokładnie nie mogę uwierzyć. Czy nie mogę uwierzyć w to, jak źle z Silver Screenem obszedł się czas. Tak jak gdyby byli po rozwodzie i czas wziął wszystko – dom, Fabię w gazie, dzieciaki. Silver Screen […]
13.01.2022
WeszłoTV
09.01.2022

Strefa komfortu, ładunek protonu i żal za grzechy | Q&A Tetryków

Zapraszamy na kolejny odcinek „Dwóch Zgryźliwych Tetryków”. Dzisiaj niedzielna sesja pytań i odpowiedzi. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Spis treści: 0:00 ZACZYNAMY 0:48 CZY NA CO DZIEŃ TEŻ MAMY TAKIE ABSURDALNE DYGRESJE 06:01 JAK MÓWIMY NOŻYCZKI CZY OBCINACZ 07:05 ULUBIONY MOMENT SPORTOWY 2021 10:11 CZY ZRECENZUJEMY FIFA I PES 12:01 LESZEK I […]
09.01.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Scepan Scekic
Scepan Scekic
1 rok temu

a gdzie pytanie o Babenkę?

Urkides
Urkides(@urkides)
1 rok temu

Można postawić tezę, że w Polsce rynek dyr. sportowych nie istnieje. Nie ma wystarczającej liczby takich ludzi, zweryfikowanych przez pracę gdziekolwiek, żeby można było świadomie wybrać dyr. sportowego spełniającego wymagania konkretnego klubu.
Gdyby dyr. sportowi i skauting działali w klubach niższych lig, to proces weryfikacji byłby dużo lepszy o liczba ofert na rynku duża. W niższych ligach nie muszą zarabiać dużo, powinni to być pasjonaci piłki, którzy chcą iść tą ścieżką rozwoju. Mało tego uważam, że wydane pieniądze na dyr. sportowego i skauting zwrócą się z nawiązką w postaci oszczędności wynikających z wyjątkowo chybionych transferów. W Poksce to raczej wygląda tak, że trener sobie ściąga kolegę jako skauta i dyr. sportowego a ten jest w zasadzie podporządkowany trenerowi. A powinno byc odwrotnie, czyli dyr. sportowy to jest główna postać w pionie sportowym i odpowiada tylko przed prezesem. Do jego obowiązków należy określenie modelu gry klubu i do niego dobieranie odpowiedniego trenera a potem razem z trenerem konkretnych zawodników. Tymczasem to wygląda na ogół tak, że przychodzą trenerzy od sasa do lasa i jeśli prezes marzy o widowiskowej grze, to ściąga trenera który mu to obieca. Jak coś nie pójdzie, to zaczyna się sraczka i ściągają trenera „od wyników” czyli betonowanie i laga. A zawodników mają na skutek takiego działania, którzy ani się nie nadają do gry „widowiskowej” ani do „betonowania”. To wszystko kosztuje, czas leci a sensu w tym nie ma za grosz. Model gry powinien być projektem wieloletnim i wtedy jest szansa na robienie korekt na stanowisku trenera i doborze zawodników. Ale do tego potrzeba myślących dyr. sportowych i mądrych prezesów.
Teraz wszyscy doradzają ŁKS żeby przeszedł na prymitywną grę, czyli znowu trzeba będzie wymienić wielu zawodników. A ja uważam, że powinni się trzymać swojego projektu, tylko trzeba wyciągnąć wnioski i skorygować działanie nie porzucając głównej linii.
Raków jest przykładem klubu działającego inteligentnie i racjonalnie. Takich klubów nam potrzeba dużo więcej. Na szczęście pojawia się trend, że kluby przejmują ludzie nowego pokolenia biznesu, myślący inaczej i mający szerszy horyzont myślenia niż „wygranie derbów” żeby dogodzić kibolom. Patrzą dalej i szerzej i to jest szansa dla polskiej piłki. Więcej myślacych prezesów, inni prezesi ZPN-ów, którzy są wybierani przez delegatów klubów a w konsekwencji inni ludzie w PZPN, którzy są wybierani przez działaczy ZPN-ów. Czyli zmiany trzeba zacząć od dołu, bo od góry chyba nie ma szans.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin(@fc-bazuka-bolencin)
1 rok temu
Reply to  Urkides

ŁKS sobie najbardziej zawalił nerwowym i nieprzemyślanym ruchem ze zwolnieniem Moskala i zastąpieniem go Stawowym. Chyba że to Krzysiowi Przytule się zamarzyła tiki taka na full i się uparł na taką zmianę bo każdy normalny widział że to się nie uda i że stryjek zamienił siekierkę na kijek.

Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Stoper Pogoni po operacji, teraz miesiąc przerwy

Stoper Pogoni Szczecin, Konstantinos Triantafyllopulos przeszedł zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki w stawie kolanowym. Kontuzji doznał podczas przygotowań w Turcji.  Dr Bartosz Paprota poinformował na oficjalnej stronie „Portowców”, że przewidywany czas powrotu do gry greckiego obrońcy wynosi około miesiąca. Absencja Kostasa to szansa na wywalczenie miejsca w składzie dla Mariusza Malca, który jesienią rozegrał zaledwie cztery […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Bartosz Kopacz nowym kapitanem Zagłębia Lubin

Bartosz Kopacz w tym okienku wrócił do Zagłębia Lubin, które zapłaciło za niego Lechii Gdańsk 1,2 mln zł. Nowy-stary piłkarz „Miedziowych” od razu ma odgrywać bardzo ważną rolę nie tylko na boisku, ale również w szatni. Piotr Stokowiec w wywiadzie dla oficjalnej telewizji klubowej zapowiedział, że Kopacz będzie kapitanem jego drużyny w rundzie wiosennej.  – […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Ishak nadrabia zaległości i walczy z czasem

Od tego, czy Mikael Ishak będzie w stanie szybko wrócić do gry może wiele zależeć w kontekście losów Lecha Poznań w drugiej części sezonu. Na razie szwedzki napastnik próbuje nadrobić stracony czas. Ishak miał ostatnio problemy zdrowotne, dlatego na obóz w Belek dotarł z opóźnieniem, a potem i tak trenował indywidualnie. W Turcji nie wystąpił […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Były piłkarz Schalke i FC Koeln na celowniku Lechii

Zdaniem Transfermarkt.ch Lechia Gdańsk może sprowadzić do siebie Christiana Clemensa. 30-letni skrzydłowy w pierwszej części sezonu pozostawał bezrobotny po wygaśnięciu umowy z SV Darmstadt. Wiosną ubiegłego roku piłkarz ten rozegrał 14 meczów w 2. Bundeslidze (1 gol, 4 asysty). Za ostatnie dwa i pół roku była to jedyna runda, w której Niemiec w miarę regularnie […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Jagiellonia szuka stopera, jest dwóch kandydatów

Sytuacja kadrowa Jagiellonii jeśli chodzi o środkowych obrońców wygląda fatalnie, dlatego klub chce w tym okienku sprowadzić nowego piłkarza na tę pozycję. Być może będzie to ktoś z dwójki Dani Suarez-Krystian Nowak. O zainteresowaniu Hiszpanem znanym z Górnika Zabrze informują Sportowe Fakty. Dani Suarez dał się zapamiętać jako zawodnik dość przeciętny w samej defensywie, ale […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Fenomenalne trafienie Angela di Marii [WIDEO]

Reprezentacja Argentyny (bez Leo Messiego) wygrała na wyjeździe z Chile w ramach eliminacji do mistrzostw świata w Katarze. Angel di Maria kolejne raz przypomniał, że ma smykałkę do spektakularnych bramek. Spójrzcie tylko:  To 22 trafienie piłkarza PSG dla Albicelestes. Jak dotąd rozegrał on w kadrze 118 spotkań. Argentyńczycy plasują się na drugim miejscu w […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Zatrudnienie selekcjonera jest jak życie – nie udaje się | Dwaj zgryźliwi tetrycy #58

Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 ANEGDOTA O SZARŻY JANA TOMASZEWSKIEGO Z RĘCZNIKIEM 2:56 U KUBY STABILNIE – ZAPALENIE SPOJÓWEK 4:25 NIEZWYKŁY TANDEM – JOANNA LICHOCKA I WOJCIECH KOWALCZYK 4:55 O PRZEMARSZACH WSZELAKICH ROSYJSKICH WOJSK 7:01 POLSKA MIĘDZY NIEMCAMI I ROSJĄ NAWET NA GONDWANIE 8:02 NAWAŁKA HEIST MOVIE – COŚ POSZŁO […]
28.01.2022