post Avatar

Opublikowane 01.07.2020 13:33 przez

redakcja

Bajki w świecie literatury kończą się klasycznym „żyli długo i szczęśliwie”, zamykamy książkę, bierzemy następną. W piłce nożnej oczywiście bajki kończą się zdecydowanie bardziej brutalnie. Za każdym wielkim i niespodziewanym sukcesem Leicester City czy Piasta, idzie wielka wyprzedaż ikon tegoż sukcesu. Za każdą piękną baśnią o niespodziewanym utrzymaniu czy nadprogramowym awansie, idzie zazwyczaj drugi sezon. Bardziej przypominający horror niż bajkę. Dlatego gdy ŁKS przez okrągłe trzy lata wygrywał sobie mecz za meczem i przewędrował z III ligi do Ekstraklasy, chyba każdy podskórnie czuł, że kiedyś przyjdzie za te spełnione marzenia zapłacić. 

Łódzki Klub Sportowy płaci przez cały obecny sezon. To były dwa lata snu na jawie, dwa, bo przecież ten pierwszy awans to w głównej mierze zasługa wycofania Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie. Ale nawet licząc od pierwszego meczu w II lidze – to wciąż długie dwa lata bezprecedensowych sukcesów. Przecież wywalczyć awans jako beniaminek to nie jest oczywistość nawet na tym trzecim szczeblu rozgrywkowym, a co dopiero na zapleczu elity. To były dwa lata gry Polakami, często ciągniętymi jeszcze od III ligi. Kilkadziesiąt spotkań promowania swoich wychowanków, takich, którzy jeszcze do niedawna chodzili na mecze w roli kibiców. Długie dwa sezony, podczas których jeśli już trafiał się obcokrajowiec w składzie, to Dani Ramirez, pożerający całą I ligę, albo Żenia Radionow, ulubieniec kibiców.

Ofensywna i efektowna gra. Stawianie na młodość, na lokalne nazwiska, czy to wracające po latach jak Kujawa, czy wchodzące do futbolu jak Sobociński czy Pyrdoł.

Rachunek narastał z każdym tygodniem robienia wyników ponad aktualny stan.

Przecież ŁKS miał tę szarżę zaplanowaną dużo później. Miał powstać cały stadion. Skład miał zostać na przestrzeni kilku okienek znacząco przebudowany, by chłopaki, którzy wydźwignęli klub z III ligi, awans do Ekstraklasy świętowali już raczej jako rezerwowi, a nie gwiazdy zespołu. Nadwyżki budżetowe inwestowano w akademię, by dołączając do Ekstraklasy nie mieć żadnych kompleksów również w tym obszarze działania. Ba, pesymiści wyliczali, że pewnie powrót do Ekstraklasy może zbiec się z wychodzeniem ze szkółki pierwszych roczników szkolonych już w zreformowany sposób.

Na szczęście dla ŁKS-u 2018 i 2019, wszystko działo się o wiele szybciej. Na zgubę dla ŁKS-u 2020, wszystko działo się o wiele szybciej.

AKLIMATYZACJA

Ale nie taka, która sprawiłaby, że Pirulo po roku w Polsce przestałby wyglądać, jakby w Hiszpanii grawitacja działała z inną siłą. Nie, nie, chodzi tutaj o aklimatyzację w stylu himalaistów. ŁKS wspinając się na szczyt góry polskiego piłkarstwa (wiemy, brzmi patetycznie i przezabawnie w kontekście Ekstraklasy, ale przecież to prawda), właściwie nie korzystał z baz.

W wypowiedziach, ale przede wszystkim w planach klubu był o wiele spokojniejszy rozwój. Już w II lidze nikt nie rzucał się z hasłami „awans, albo śmierć”, bo też ełkaesiacy lekcję pokory odebrali gnijąc trzy sezony w III lidze. Po awansie na zaplecze Ekstraklasy, tonowanie nastrojów było jeszcze bardziej zdecydowane. Kazimierz Moskal, zatrudniony już po awansie dostał 2-letni kontrakt wraz z misją – w 24 miesiące nadać drużynie styl i doprowadzić ją do krajowej elity. Moskal, tak jak wcześniej Robaszek, dopiął cel przed czasem. W teorii ŁKS liczył się z awansem już w zimowym okienku transferowym sezonu 2018/19, ale w praktyce – co właściwie mógł zrobić?

Normalny proces przebiega spokojnie, mniej więcej tak jak w Rakowie Częstochowa – trzy lata w II lidze, jakieś przegrane baraże o awans, solidne nauczki na przyszłość. Potem dwa lata w I lidze, zidentyfikowanie słabości, kolejne cenne doświadczenia. Dopiero awans, w dodatku z budżetem przygotowanym na przebudowę składu przed startem Ekstraklasy. ŁKS tego komfortu nie miał, co było widać i na boisku, i w gabinetach. Choćby taki banał – jak poszczególni piłkarze i cały zespół reagują na serię porażek, na grę pod narastającą presją? ŁKS miał za sobą dwa sezony bez presji i bez spektakularnych porażek. A przecież nie od dziś jest jasne: wiemy o sobie tyle, na ile nas sprawdzono.

ŁKS był jak mistrz internetowego pokera. Na żywo, gdy uczestnicy widzą twoje reakcje, poznają twoje słabości, to właściwie zupełnie inna gra.

NAIWNOŚĆ

Prawdopodobnie właśnie z braku tej aklimatyzacji wynikała również wyjątkowa naiwność ŁKS-u. I niestety dla kibiców z Łodzi, była to naiwność na wszystkich możliwych poziomach. Po pierwsze – uwierzono, że ofensywny i efektowny styl gry przyniesie takie same efekty jak w I lidze. Dziś już wiemy – sytuacje, które będą taśmowo marnować napastnicy GKS-u Tychy czy Chojniczanki, napastnicy Piasta albo Górnika bezlitośnie wykorzystają. Błędy, które można było popełniać bezkarnie na zapleczu Ekstraklasy, szczebel wyżej kosztują punkty. A i obrońcy, których w I lidze można było przeklepywać podaniami czy mijać dryblingami, w elicie po prostu kasują atak. Zwłaszcza, gdy okazało się, że ŁKS totalnie nie potrafi wykonywać stałych fragmentów gry. Piłkarzy Korony nie faulujesz nawet na 30. metrze, bo piłkę za moment ustawia Forsell. Piłkarzy ŁKS-u możesz kopać nawet przed linią pola karnego, nie ma ryzyka, że to wykorzystają.

Naiwna była również wiara w nazwiska, które doprowadziły ŁKS do elity. Michał Kołba, Maksymilian Rozwandowicz, Patryk Bryła, Kamil Juraszek, Żenia Radionow czy Kamil Rozmus to ludzie, których ściągnięto jeszcze w III lidze. Taki sam szlak przeszli też wychowankowie, Piotr Pyrdoł i Jan Sobociński. Uwagę przykuwa tu zwłaszcza trzech stoperów, Juraszek, Sobociński i Rozwandowicz. O ile w innych formacjach ŁKS przechodził pewną ewolucję, na przykład podmieniając Kocota na Bielaka i później Bielaka na Srnicia, o tyle środek obrony pozostawał niezmienny. Ba, po pierwszych dwóch meczach wydawało się, że i Rozwandowicz, i Sobociński swobodnie sobie na tym poziomie poradzą. Odpuszczono więc ewentualne transfery last minute. Jak to się skończyło – widać w tabeli.

Transfery Malarza, Dąbrowskiego, Morosa Gracii były po prostu spóźnione, nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

ZMĘCZONE OKO PRZYTUŁY

No i jak już jesteśmy przy transferach… Nie da się wybronić pracy Krzysztofa Przytuły za ostatnie 12 miesięcy. Do tej pory dyrektor sportowy ŁKS-u – który ma też ogromny wpływ na akademię – mógł uchodzić niemal za cudotwórcę. To jego prywatne kontakty i determinacja sprawiły, że już w III lidze do Łodzi zawitali Rozwandowicz i Radionow, kluczowi zwłaszcza w przy awansie z II ligi na zaplecze Ekstraklasy. Ten drugi opowiadał w wywiadach, że klub pomagał mu nawet przeprowadzić się na drugą stronę Warszawy, żeby mógł codziennie dojeżdżać na treningi bez przebijania się przez stołeczne korki.

To Przytuła zauważył potencjał w rezerwowym Stomilu Olsztyn, Danim Ramirezie. To oczywiście jego sztandarowy sukces, ale było też parę mniej medialnych, za to równie ważnych z perspektywy klubu. Były ekspert Canal+ wygrał wyścig po Adama Ratajczyka, do którego ustawiała się już kolejka chętnych. Dojrzał potencjał w Adrianie Klimczaku, który swego czasu otarł się nawet o reprezentację U-21, ledwie kilka miesięcy po odpaleniu bez żalu przez Arkę Gdynia. To on wyciągnął właściwie znikąd Jana Grzesika. Zbudował też Jana Sobocińskiego poprzez wypożyczenie do Gryfa – grającego trójką stoperów, w dodatku niemalże z gwarancją, że młody ełkaesiak będzie występował od deski do deski. Trzeba też przyznać, że doskonałym ruchem było zatrudnienie Kazimierza Moskala – człowieka, który wyciągnął maksa z takich piłkarzy jak Kalinkowski czy Bryła. Wykorzystanie potencjału Daniego Ramireza też trzeba zapisać trenerowi po stronie plusów.

Czy Przytuła w Ekstraklasie zepsuł całą reputację, którą budował latami?

Nie, to za mocne słowa. Zwłaszcza, że nawet w tym parszywym sezonie miał swoje małe sukcesy. Michał Trąbka czy Carlos Moros Gracia mają spory potencjał, kompletnym flopem nie wydaje się też Srnić. Ale reszta? Zwłaszcza iberyjski zaciąg to obraz nędzy i rozpaczy. Pirulo, Guima, Samuel Corral i Antonio Dominguez to kwartet, który mógłby mieć duże problemy z wywalczeniem składu w ŁKS-ie z czasów I ligi. Rozumiemy, że na papierze oni się bronili – zwłaszcza Pirulo – ale nie po to Przytuła jeździł ich oglądać, by potem być zaskoczonym, że Corral nie potrafi przyjąć piłki.

Generalnie zaczyna być dostrzegalna różnica między okiem Przytuły do zawodników z kraju, z niższych lig, a oceną potencjału stranieri. Nawet w tym sezonie udało mu się dostarczyć Trąbkę, a nie chcemy też jeszcze skreślać Jakuba Wróbla i Przemysława Sajdaka. Natomiast jeśli chodzi o wzmocnienia stricte z Półwyspu Iberyjskiego – mamy właściwie same wtopy. Pamiętajmy przecież, że Ramireza Przytuła wypatrzył w Stomilu Olsztyn, a Gracię oglądał w Szwecji. Obu zresztą łączy też osoba menedżera, Marcina Matuszewskiego, który jako pierwszy „odkrył” potencjał obu Hiszpanów.

Krzysztof Przytuła zatrudnił też Wojciecha Stawowego. Jak wyszło, każdy widzi.

NIKT NIE MÓGŁ BYĆ GOTOWY

Ale czy uważamy, że Przytuła jest głównym problemem ŁKS-u? Nie, to nadal człowiek, który zdecydowanie więcej dla Łodzi zrobił, niż zepsuł. Problem polega na tym, że po raz pierwszy miał okazję sprawdzić w boju pewne rozwiązania, które zwyczajnie okazały się nieskuteczne. Weźmy choćby charakter drużyny. ŁKS jako jeden z nielicznych zespołów w lidze ani razu nie potrafił odwrócić losów meczu i wygrać, pomimo utraty gola. Nie zliczymy ile razy widzieliśmy młodych ludzi ze łzami w oczach, bo akurat rywal zdobył bramkę. Czy można było przewidzieć, że Jan Sobociński czy Maciej Wolski będą tak fatalnie reagować na niepowodzenia? Że cała drużyna tak szybko wpadnie w ogromny psychiczny dołek?

Tu wracamy do aklimatyzacji. Większa część tego zespołu ostatnie kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt miesięcy spędziła jak w inkubatorze. To był doskonały zespół na czas pokoju. Piłkarze szalenie grzeczni, mili, pracowici. Bez żadnych skandali obyczajowych. Ekscesów alkoholowych i hazardowych. Grupka sympatycznych licealistów, którzy zawsze mówią „dzień dobry” na klatce i wynoszą sąsiadkom śmieci. Gdy karta szła w niższych ligach, wszystko było w porządku.

Ale na czas wojny ta ekipa się zwyczajnie nie nadaje. Kolejne porażki coraz mocniej podcinały skrzydła oraz dewastowały pewność siebie. Przy tym stylu gry, gdzie cały ciężar opiera się na kreatywności i bezczelności, to było zwyczajne samobójstwo. Jak Jan Sobociński miał wykorzystać swój największy atut, dokładne podanie przez dwie linie, jeśli nogi dygotały mu ze strachu przed kolejnym błędem. Jak Michał Trąbka czy Piotr Pyrdoł mieli się bawić dryblingami, jeśli serca utykały im w gardle z lęku przed kolejną porażką? Klub też to zauważył i próbował łatać skład walczakami. Tadej Vidmajer, zakładający na mecze ochraniacz na szczękę, do tego zadziorny Jakub Wróbel, wcześniej też Arkadiusz Malarz.

Niestety, okazało się, że Vidmajer poza walecznością nie oferuje już wiele więcej.

JAK SIĘ NIE MA MIEDZI…

Większość z tych problemów wiąże się z pierwotną przyczyną – stanem finansów. ŁKS jest zwyczajnie klubem biednym, już w II lidze awans zrobił za relatywnie niewielkie pieniądze, w I lidze było z jeszcze lepszym współczynnikiem jakość/cena. Wiele mówi fakt, że Azer Busuladzić i Fabian Serrarens byliby w ŁKS-ie na szczycie listy zarobków. Jest to zarówno krytyka rozrzutności Arki, jak i pochwała oszczędności ŁKS-u.

Oczywiście, można było grać grubiej. Utrzymać Daniego Ramireza z gwiazdorskim kontraktem, zaoferować Piotrowi Pyrdołowi tyle, ile oczekiwało środowisko zawodnika. Ale ŁKS wolał nie ryzykować, co chyba finalnie się opłaciło. Widać po tabeli, że to nie jest spadek o włos, ale prawdziwa przepaść. By faktycznie poważnie podejść do kwestii utrzymania, trzeba by było postawić na grubsze transfery gotówkowe (czyli na przykład Maciej Dąbrowski już latem, a nie zimą) oraz wyższe płace. A nawet wtedy mógłby przytrafić się spadek, który wówczas oznaczałby też potężną dziurę budżetową.

Ta naiwność i romantyzm z pierwszych tygodni sezonu to oczywiście chęć ofiarowania szansy dla bohaterów z III, II i I ligi, ale też chłodna kalkulacja. ŁKS wyrobił ponad półtora miliona złotych nadwyżki budżetowej za 2019 rok, a potem przecież była jeszcze sprzedaż Ramireza oraz Pyrdoła. Dzięki temu spada w atmosferze kompletnie innej niż choćby ta panująca w Koronie Kielce. Ale i z kompromitującym dorobkiem punktowym.

BOISKOWY NIEFART

Na końcu tej długiej litanii błędów i uwarunkowań nie do przeskoczenia, trzeba też wymienić po prostu boisko. ŁKS w naszej niewydrukowanej tabeli ma 5 punktów więcej niż w rzeczywistości – sędziowie w tym sezonie byli dla łódzkich kibiców równie okrutni jak sami piłkarze. A nawet gdy już arbitrzy dyktowali dla ŁKS-u rzuty karne – dwukrotnie bronili bramkarze rywali. Ile ŁKS stracił głupich bramek, nie jesteśmy w stanie nawet policzyć. Jako jedyny w lidze dobił do PIĘCIU goli samobójczych, do własnej siatki pakowali Gracia, Sobociński, Rozwandowicz, Bogusz, a nawet Arkadiusz Malarz, gdy piłka w kuriozalny sposób odbiła się od jego pleców w meczu z Jagiellonią.

Ale największe wrażenie robi jednak tabela wyliczona metodą expected goals przez portal EkstraStats. O co w tym chodzi? Generalnie mierzona jest w tym wypadku „jakość” sytuacji – niewykorzystana wyśmienita okazja jest liczona niemalże jak gol, podczas gdy strzał życia z 45. metra jest wyceniany jako okazja o bardzo niskim współczynniku. Na dłuższą metę wiemy dzięki temu, które drużyny strzelają gole fartowne, a u których punktowanie to po prostu efekt ciągłego tworzenia zagrożenia pod bramką rywala.

źr. EkstraStats

Co z tego wynika? Cóż, ŁKS powinien strzelić jakieś dziesięć goli więcej, choćby te dwa z karnych, ale strzał do pustej bramki w wykonaniu Ratajczyka z Górnikiem Zabrze też zapewne był wyliczony jako okazja dość dogodna. Ale pech pod bramką rywala to połowa prawdy, do tego dochodzi klątwa we własnym polu karnym, gdzie ŁKS stracił jakieś 7-8 goli więcej niż powinien według oceny „jakości sytuacji”. Bilans punktowy to coś, z czym my się jeszcze od początku istnienia metody xG nie spotkaliśmy. -17,91 punktu. Według tabeli xPKT – ŁKS przeskoczyłby nie tylko Koronę i Arkę, ale jeszcze obie Wisły. Oczywiście, to wynika po części z jesiennego ostrzeliwania bramki przez Ramireza, które nie mogło przynieść gola, za to podbijało współczynnik xG. Ale nawet jeśli podzielimy to na pół, widać jak pechowy był w tym sezonie ŁKS.

Dodajmy do tego kapitana przyłapanego na dopingu. Dodajmy długą kontuzję Adriana Klimczaka, który jako jedyny dawał sobie radę na lewej obronie. No naprawdę, idzie się załamać.

DO CZYŚĆCA

Tak naprawdę to, co najważniejsze, jest dopiero przed ŁKS-em.

Obecny sezon zwyczajnie musiał się zdarzyć. Nie można wiecznie robić wyników ponad stan, ponad możliwości piłkarzy obecnych w klubie, ponad możliwości finansowe przy wzmacnianiu drużyny. ŁKS to dopiero plac budowy, widać to doskonale na stadionie, gdzie rosną trzy trybuny. Niemal dokładnie trzy lata temu ŁKS świętował awans do II ligi po korzystnej dla siebie decyzji Komisji ds. Licencji. To jest cholernie niewiele czasu, by z III-ligowca zrobić solidny klub Ekstraklasy. Właściwie nie przypominamy sobie, by komukolwiek to się udało. Zwłaszcza, gdy twoim sponsorem nie jest Red Bull, ale Klepsydra.

Prezes Tomasz Salski, dyrektor sportowy Krzysztof Przytuła, trener Kazimierz Moskal oraz cała brygada zawodników. Każdy z nich musiał być świadomy, że Ekstraklasa to za wysokie progi, przede wszystkim finansowo. Że tutaj nie da się już wygrywać wyłącznie pracowitością i fantazją. Pytanie brzmi: co dalej? Wśród kibiców już trwa poszukiwanie kozłów ofiarnych, przez wzgląd na swój dość trudny charakter celem numer jeden stał się Krzysztof Przytuła, wraz z Wojciechem Stawowym, który przecież przejmował zespół na 16. miejscu w tabeli, z potężną stratą do bezpiecznych miejsc.

Naszym zdaniem to droga donikąd. ŁKS musi po prostu wyciągnąć lekcję z tego, co miało miejsce przez ostatnie 12 miesięcy. To zresztą już widać, ŁKS ściągnął już trzech nastoletnich Polaków, na razie nic nie zapowiada, by kolonia iberyjska miała się powiększyć. To właśnie ten przyszły sezon może pozwolić na rozsądną przebudowę, na powiększenie budżetu, na dokończenie stadionu, na wymianę najsłabszych ogniw. Kluczowe pytanie brzmi – czy są w stanie przyznać się do błędów, zauważyć je i skorygować?

ATMOSFERA

Najważniejsze będzie jednak odbudowanie atmosfery wokół klubu. Nie jest wielka tajemnicą, że Krzysztof Przytuła potrafi witać, ale niespecjalnie potrafi żegnać. Piłkarze, ale i trenerzy czy zawodnicy młodzieżowi odpaleni przez klub, w okresie hossy nie mieli za bardzo argumentów. Teraz jednak, gdy Przytuła i jego cały projekt zaliczył potknięcie, kolejka do wygarnięcia mu osobistych urazów jest długa. Najdobitniej widać to na przykładzie Łukasza Madeja, który w ostatnich dniach zdążył już rozjechać ŁKS w telewizji, dwóch gazetach i kilku portalach. To ma oczywiście bezpośredni wpływ na odbiór całego ŁKS-u wśród kibiców – a nie pomagają też tak niepopularne decyzje jak sprzedaż Ramireza czy zatrudnienie Wojciecha Stawowego.

O ile nie ma to bezpośredniego przełożenia na politykę klubu czy boisko, o tyle może mieć wpływ na frekwencję. Ta z kolei na pewno ma przełożenie na zainteresowanie sponsorskie. ŁKS potrzebuje jedności jak nigdy w ostatnich paru latach. Na ten moment jednak środowisko wydaje się mocno podzielone, podobnie zresztą jak szatnia, z bardzo silną grupą „zagraniczną”.

To są konkretne problemy do natychmiastowego naprawienia.

***

Czyli co w końcu z tym ŁKS-em? Spada w sposób kompromitujący, kadrę ma taką, że naprawdę trudno uwierzyć w błyskawiczny powrót do Ekstraklasy. A jednak, zdaje się, że ŁKS w sezonie 2020/21 będzie silniejszy niż w którymkolwiek momencie odbudowy. Pamiętajmy – klub w sezonie 2012/13 przestał istnieć. Obecny prezes pracuje tak naprawdę od czterech lat. Pod wodzą Tomasza Salskiego ŁKS zyskał sześć boisk treningowych, cztery trybuny, odbudował ze zgliszczy akademię piłkarską i przeszedł z III ligi do Ekstraklasy. Droga z powrotem w otchłań raczej łodzianom nie grozi. I-ligowa bylejakość? To już prędzej, ale miejmy na uwadze, że w przyszłym sezonie znów nawet szósta drużyna ligi będzie się liczyć do końca w grze o awans.

Mimo wszystko będziemy za łodzian trzymać kciuki. Nie chodzi wyłącznie o kwestie historyczne i kibicowskie, ale zwyczajnie ten klub ma na siebie dość jasno określony pomysł. Jako pierwszy od lat spada bez długów powstałych w wyniku rozpaczliwej walki o utrzymanie. Oby spadał również bogatszy o wiedzę i doświadczenie, które pozwolą uniknąć błędów z tego sezonu.

Fot.Newspix

Opublikowane 01.07.2020 13:33 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 23
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Widzew Pany
Widzew Pany

Kuba Kibolkiewicz zdejm tą szmatę z red is bad z siebie bo robotnicza łódź się za ciebie wstydzi

Belser
Belser

japa komuchu, leć oglądać jak twój widzew kopie się po czołach w II lidze

Wirus
Wirus

Niedlugo sie przekonamy kto sie kopie po czolach.KAŁES bedzie realizowal taktyke do sto dwudziestej sekundy meczu.

Belser
Belser

Moja Legia własnie kopie się o mistrzostwo, nie obchodzi mnie ŁKS 🙂

propaganda sukcesu
propaganda sukcesu

„…i przeszedł z III ligi do Ekstraklasy”

Nie, nie przeszedł. Tkwił w 3 lidze 2 sezony i tkwiłby dalej gdyby nie brak licencji dla Finishparkiet Nowe Miasto Lubawskie.
Chodzą słuchy, że sponsorzy mają dość. Przynajmniej niektórzy. Można spaść z ligi ale po walce. ŁKS spada w kompromitującym stylu. Niezbyt wysoki budżet nie tłumaczy obecnej żenady. Masz przeciętnych zawodników, to dostosuj styl gry do ich umiejętności. Megalomanowi z ŁKSu zamarzyła się Barcelona w wykonaniu owych przeciętniaków, stąd katastrofa. Mamy za sobą 33 ligowe kolejki. Czy ŁKS wyciągnął wnioski z popełnianych błędów? Nie, dalej brną w parodię tiki – taki dlatego stali się chłopcami do bicia. Leją ich wszyscy.
Jedyne co w życiu jest pewne; to śmierć, podatki i porażka ŁKSu w tym sezonie.

Piotr
Piotr

Ale jaka taktykę chciałbyś dostosować do zawodników którzy:
– są wolniejsi od rywali
– są niżsi od rywali
– są słabsi (fiycznie) od rywali

No sorry, kontry oni eyprowadzić nie umieją. Baa Sheridana nie potrafili dogonić.
SFG w drużynie nie istnieją bo nie ma wysokich wykonawców. Zarówno w ataku nie strzelamy jak i w obronie najczęściej tracimy po SFG.
W bezpośredniej rywalizacji zawodnicy ŁKS odbijają się od rywali.

Ten skład ma predyspozycje by grać piłką, jedynie.
Problemem jest, że zawodnicy nie odnajdują sie w tym. Nie trzymają dyscypliny taktycznej i zbyt często popełniają głupie błędy. Co być może jest pokłosiem tego w jakim stanie psychicznym jest cały zespół.
Przypomnę tylko, że w I lidze jak i na początku sezonu w Ekstraklasie wyglądało to inaczej. Nawet w przegranych meczach z Lechem, Piastem czy Legią, ŁKS nie prezentował się gorzej od rywali.

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny

Też nie rozumiem tego krytykowania taktyki. Skąd pewność, że granie miliona dośrodkowań i lagi na napastnika przyniosłoby lepszy efekt i dlaczego bezładna kopanina jest mądrzejsza? Sprawa jest prosta. ŁKS ma za słabych graczy. Zrobili w I lidze wynik ponad stan, a równanie do średniej przyszło w ekstraklasie. Mało widziałem goli, które ŁKS stracił, ale z tych co widziałem, to sporo było takich, gdzie obrońca był tam, gdzie być powinien tylko rywal go ogrywał. Największy błąd to pozbycie się Moskala. Jak ktoś pozbywa się najlepszego ogniwa, to znaczy, że zaczyna działać na oślep, a to nie wróży dobrze na przyszłość.

propaganda sukcesu
propaganda sukcesu

Błędy wynikają z braku umiejętności. Granie piłką wymaga dobrej techniki użytkowej, zatem nie pitol, że się do tego nadają tylko nie wypełniają zależeń taktycznych. Ubzduraliście sobie na Fansach taką wymówkę i się jej trzymacie, mimo że jest kompletnie z pupy. Taki styl gry preferują jedynie bardzo mocne kluby, które stać na kupowanie technicznych perełek posiadających oczy dookoła głowy. Zawodników umiejących przyjąć mając rywala na karku, dysponujących krótkim dryblingiem i potrafiących otwierać podaniami drogę do bramki. ŁKS nie strzela bramek, bo napastnicy praktycznie nie dostają czystych piłek. Nie ma kreowania sytuacji bramkowych. Dlaczego nie ma? Ano dlatego, że piłkarskie paździerze najpierw muszą wymieć setki podań. W tym czasie, albo zgubią piłkę przy pressingu przeciwnika, albo przeciwnik zdąży ustawić szyki obronne.

Piotr
Piotr

Wiedz, że takiego stylu nie preferują tylko wielkie kluby. A jeżeli nie masz wiedzy na ten temat to nie obnażaj jej proszę wysuwając swoje teorie. Wystarczy że obejrzysz kilka spotkań aktualnych mistrzów Czech, Słowacji czy oprawców Cracovii w eliminacjach do LE to zrozumiesz, że nie tylko Barcelona może tak grać.
Zawodnikom ŁKS brak przede wszystkim dyscypliny taktycznej. Widać to było od pierwszego meczu w Ekstraklasie gdy ŁKS obrywał z Ramirezem. Ten wikłał się w masę dryblingów i oddawał bezsensowne strzały tylko dlatego, że partnerzy z drużyny uż wtedy chowali się za rywalami.
Ten sam problem jest teraz gdy środkowi pomocnicy ŁKS stoją w jednym miejscu i w efekcie od piłki potrafi ich odcić jeden gracz rywali.
Żeby wyprowadzić akcję to zawodnicy powinni ustawić się szeroko i wychodzić na pozycję gdzie nia ma rywali, tak by zmuszać przeciwnika do przestawiania i korygowania formacji. W ŁKS nie funkcjonuje ani ustawianie ani gra bez piłki, stąd zawsze gdy ŁKS podaje piłkę z przodu przy jego zawodniku od razu jest rywal.
To nie chodzi o umiejętności czysto techniczne, bo te u takiego Pirulo czy Domingueza są na sensownym poziomie na tle innych środkowych pomocników Ekstraklasy.

Amber mozart
Amber mozart

Wersja tldr: awansowali za wcześnie i nie byli gotowi. Tyle w temacie. Nie oni pierwsi w swiecie i nie ostatni. Nastepnym razem bedzie lepiej bo jesli zachowaja zimna glowe to wkrotce znowu awansuja

Wstydzew Pany Byczny
Wstydzew Pany Byczny

Japa tam z tyłu…

Widzew Jude Gang
Widzew Jude Gang

Nie da się zmontować klubu bez kibiców, a ŁKS robi wszystko, by mieć ich jak najmniej. Nikt nie będzie czekał w nieskończoność, tym bardziej w mieście derbowym, gdzie ludzie lgną do klubu z sukcesem. ŁKS zaprzepaścił swoje 5 minut w Ekstraklasie przez brak stadionu. Teraz będzie grać w tej samej lidze z Widzewem, który posiada stadion. Pełen stadion i olbrzymie parcie na sukces.
Olkiewicz, czym chcecie zwabić kibiców? Przeciętniactwem i mrzonkami o mitycznej akademii? Życzę szczęścia i tradycyjnego samobiczowania na forum z powodu słabej frekwencji.

Criticball
Criticball

ŁKS zrobił wszystko, co należało zrobić – do awansu do ekstraklasy. Oni cały czas budowali zespół, bez fajerwerków finansowych. Po awansie do ekstraklasy, trza mieć jednak środki na sprowadzenie paru gości, którzy robią różnicę. ŁKS-u nie było na to stać, albo im nie starczyło wyobraźni…
Ale wiecie, co? Jeśli tam nie nastąpi jakieś trzęsienie ziemi, bo kogoś przecie trza ukarać, nie? – to ŁKS ma dużo więcej szans na szybki powrót o ekstraklasy, niż Arka (mimo Kołakowskich) i Korona. Chyba, że ŁKS dojdzie do wniosku, że trzeba inaczej, cóś, jak Widzew (gruba kasa – grube, tłuste, opasłe ryby na boisku). No. wówczas, to nawet piękny stadion można będzie trzepnąć o kant betoniarki.
Nie jestem żadnym sympatykiem ŁkS-u – jestem sympatykiem normalności – i życze ŁKS-owi normalności po spadku.

Aha – jeszcze raz ponawiam apel – odpierdolcie się Weszlaki wreszcie od tego ŁKS-u.

Widzew Jude Gang
Widzew Jude Gang

Takie piękne mrzonki serwowano w Cracovii za czasów Stawowego. Też miała być wielka piłka, piękny styl i sukcesy. Na dzień dobry podpisano z trenerem kontrakt na 10 lat. Tak, to nie pomyłka, 10 lat. Wyleciał po roku, bo scenariusz analogiczny do łódzkiego czyli boiskowy śmiech na sali. Potem zakotwiczył w Widzewie wraz kumplem Przytułą, z którym teraz tworzą tandem w ŁKS. Jak się skończyło? Jak wyżej.

Piotr
Piotr

Z czasem ludzie zapominają…
Tak można opisać twój post.

Otóż, z Cracovii wyleciał za nieporozumienia z Filipiakiem, który jeszcze wóczas lubił ingerować w skład. Stawowy sobie na to nie pozwalał i wyleciał. Owszem wyniki były słabe ale zastępujący go później Hajdo miał gorsze.
W Widzewie to Stawowy miał skład węgla i papy. Nawet pół dobrego piłkarza tam nie było. Tego by nawet Coperfield nie utrzymał w lidze. Zupełnie nierozumiem dlaczego ten etap jest mu wypominany, skoro zawodnicy byli z łapanki, wypłat ne było a komornik rekwirując ostatnie pieniądze z konta klubu spowodował to, że odcięto beżącą wodę za nieuregulowanie rachunku. Serio ktoś liczył, że to można utrzymać?
Co było groteskowe w tym czasie to wzmianka o Lidze Mistrzów. Jednak można Stawowego można zrozumieć bo doskonale potrafi wyczuć jakie są konkretnie oczekiwania w danym miejscu i potrafi się wpasować w taką retorykę. W Widzewie kult LM jest wiecznie żywy, mimo upływu 30 lat. W ŁKS teraz mówi o rozwoju zawodników.

Zeby nie było nie jestem zwolennikiem Stawowego. Uważam, że to słaby trener. Jednak bądźmy uczciwi wobec niego.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Podwójne standardy.
Po ŁKS-ie jako beniaminku – jazda przy każdej najbliższej okazji (poza red. Olkiewiczem -ale to z wiadomych względów), ale już Koronka i Areczka to wirtuozi ze świetnymi właścicielami (tylko Ci wstrętni kibole się nie znają na ludziach) i trzeba ich utrzymać na siłę bo fajne chłopaki są. Ciul z tym, że mają raptem parę punktów więcej od tego biednego ŁKS-u i grają piłkę dużo bardziej niestrawną dla oka nawet od czerwonej latarni ligi.

Batalka
Batalka

„Wśród kibiców już trwa poszukiwanie kozłów ofiarnych, przez wzgląd na swój dość trudny charakter celem numer jeden stał się Krzysztof Przytuła, wraz z Wojciechem Stawowym, który przecież przejmował zespół na 16. miejscu w tabeli, z potężną stratą do bezpiecznych miejsc.”

No i zdobył JEDEN punkt , zdemotywował drużynę , styl gry stał się więc katastrofalny . Jestem pewien że gdyby został Moskal ŁKS wciąż miałby matematyczne szanse na utrzymanie się . Po przyjściu Stawowego z zespołu który w świetnym stylu pokonał Zagłębie 3-2 ( tak wiem potem przyszedł fatalny mecz z Koroną ) zostały tylko zgliszcza . Ze Dyzmą Stawowym co najwyżej 1 ligowa bylejakość jak nie dramatyczna walka o utrzymanie na drugim szczeblu rozgrywek . Zespół składający się z juniorów ściągniętych pomorza raczej na więcej nie będzie stać . Smutne , ale prawdziwe .

egzekutor_77
egzekutor_77

Kuba, w chuju mamy generalnie dlaczego ŁKS nie oszukał przeznaczenia więc daj już kurwa spokój i przestań nas męczyć tymi wysrywami :/

Piotr
Piotr

To nie czytaj. 🙂

Mnie nie interesuje instrukcja obsługi depilatora żony, więc po nią nie sięgam.

magia
magia

styl gry Stawowego dla obecnych zawodnikow to gwozdz do trumny. Arek w bramce to tak, jakby nikogo tam nie bylo, a po stracie gola ktos tylko krzyknal „KURWA!”. Widzialem ich mecze w 1 lidze i nie bylo zle, chociaz dostawali pare karnych z kapelusza w chwilach gdy nie mogli nic ugrac (tak mi sie wydawalo). Szanuje zarowno Widzew jak i ŁKS i zycze awansow. Powodzenia

Krzysztof
Krzysztof

W ogromny skrócie można zdefiniować, to tak: ŁKS awansował do ekstraklasy ( wykorzystał tę szansę, w pośpiechu ), bo … nie miał stadionu z prawdziwego zdarzenia, z czterema trybunami – doskonały argument przetargowy, by Rada Miejska dała zielone światło, i niemałe finanse , do jego rozbudowy. ŁKS spadł z ekstraklasy, bo … nie ma jeszcze rozbudowanego stadionu, mimo, że powstaje jak na drożdżach – brak strategicznych sponsorów ( ponoć oczekują na oddanie obiektu do pełnego użytku ), brak kibiców ( z oczywistych względów zapełniona tylko jedna trybuna ). Do tego dochodzi „ratowanie” ekstraklasy tanim kosztem, „szrotem” z Hiszpanii i zawodnikami o nieekstraklasowych umiejętnościach. Tak na marginesie, mimo wszystko, Przytuły nie da się lubić, swoją wyjątkową wyniosłość i cynizm, zbyt mocno eksponuje.

Żeby zamknąć buzie, co niektórym widzewiakom, odpowiem, że to za sprawą ich środowiska ( lobby antystadionowe z ŁGW na czele ) nie wybudowano wcześniej na Al. Unii stadionu ( ponoć upadłość wykonawcy ), co znacznie się wtedy przyczyniło do dynamicznego procesu degradacji klubu, ŁKS.

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski

Spadli bo po prostu byli cieniasami. Spadające rok temu Zagłębie Sosnowiec miało więcej punktów i wiele meczów miało na styku mimo porażek. Śmiano się z nich a tu proszę, pojawił się ktoś od nich dużo gorszy 😉 .

echo((((
echo((((

do ktoś musi być ostatni … takie są odwieczna prawa natury …

Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

W Warcie nie ma czasu na świętowanie. Dzień po fetowaniu mieliśmy komitet transferowy

– Od pewnego czasu udaje nam się działać na warunkach zdrowego zarządzania tym budżetem. Odkąd jestem w klubie budżet płacowy jest w graniach 50-60% budżetu ogólnego, co – jak wykazują wskaźniki – jest zdrowym procentem. Nie będziemy wydawać więcej niż pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe. Nie będzie w Warcie płacowego eldorado i życia […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Wilusz: „Raków był bardzo konkretny, a poziom Ekstraklasy idzie do góry”

W jakich okolicznościach podpisywał kontrakt z Rakowem Częstochowa? Co go przekonało? Jakie wrażenie zrobił na nim klub i trener Marek Papszun? Dlaczego potrzebował stabilizacji? Czy ostatni rok w Rosji uważa za stracony? Dlaczego nie został w Rosji i czy miał możliwość zostania na dłużej w Uralu Jekaterynburg? Czy wraca do lepszej ligi? Skąd u niego […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Pan piłkarz na dłużej w Lechu. Kolejorz dogadał się z Pedro Tibą

Lech Poznań świetnie szkoli młodzież. To teza łatwa do obrony, teza oczywista, z którą trudno polemizować. Ale jednocześnie Kolejorz miał w ostatnim czasie problemy ze ściąganiem kozaków, od których ta młodzież mogłaby się uczyć. Natomiast jednym z takich kozaków, którego poznaniacy wyszukali i ściągnęli jest Pedro Tiba. Wśród fanów Lecha pojawiały się obawy, że Portugalczyk […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Felix: „Chciałem zapewnić lepszą przyszłość mojej rodzinie. Liga turecka ma swoją renomę”

W dzisiejszej prasie futbol na pewno nie dominuje, ale… coś dla siebie znajdziemy. W „Przeglądzie” mamy zapowiedź Ligi Mistrzów i rozmowę o nowym trenerze Jagiellonii, w „Sporcie” rzecz o transferach Piasta i GKS-u Jastrzębie, a w „Superaku” Jorge Felix opowiada o transferze. – Trafiłem do czołowego klubu, który w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce w […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

United wygrywają w sparingu pod szyldem Ligi Europy

Tak się stęskniliśmy za międzynarodowymi rozgrywkami, że odpaliliśmy nawet starcie Manchesteru United z LASK Linz, co wcześniej – przed pandemią – byłoby nie do pomyślenia. Nie dość, że Austriacy są elektryzujący jak budyń, to jeszcze przegrali 0:5 w pierwszym spotkaniu. Naprawdę więc w normalnych czasach wolelibyśmy oglądać wyścigi kropel na szybie. Ale że jest, jak […]
06.08.2020
Weszło
05.08.2020

Inter gra dalej, ale rośnie rola defensywy

Wicemistrzostwo Włoch, punkt straty do Juventusu, niezłe punktowanie i przyzwoita gra po przerwie pandemicznej. Ale jednocześnie pierwsze zgrzyty z udziałem Antonio Conte, brak regularności, która pozwoliłaby przeskoczyć słabą w tym sezonie Starą Damę, no i sporo punktów uratowanych przez Samira Handanovicia. Finisz sezonu w wykonaniu Interu Mediolan ma trochę słodko-gorzki smak i dzisiejsze zwycięstwo nad […]
05.08.2020
Blogi i felietony
05.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od wielu lat hołduję jednej wyjątkowej wakacyjnej tradycji. Stawiam tasiemki na pierwsze rundy eliminacji do europejskich pucharów. Nie zliczę ile razy Steaua Bukareszt zremisowała z jakimiś dziadami, wykładając mi kupon na siedem zdarzeń. Nie zliczę ile razy wszystko weszło, gdy akurat Partizana nie trawił żaden wewnętrzny konflikt, a mistrz Norwegii zgodnie z planem rozprawiał się […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Perełka przedwcześnie oddana. Ferran Torres w Manchesterze City

Manchester City szybko zabrał się za zbrojenia przed kolejnym sezonem. Wicemistrzowie Anglii wciąż pozostają jeszcze w grze o triumf w Lidze Mistrzów, ale działacze i sztab szkoleniowy The Citizens naturalnie planują kilka ruchów do przodu. Dlatego na Etihad Stadium wylądował Ferran Torres. Dwudziestoletnia perełka z Valencii przeniosła się do Anglii za około 20 milionów funtów […]
05.08.2020
Francja
05.08.2020

Widmo wirusa we Francji. Kolejny sezon Ligue 1 pod znakiem zapytania?

Francuzi nie mają ostatnio szczęścia do piłki. Dziewięć przypadków w Strasburgu, cztery w Lille, trzy w Nantes, po jednym z Bordeaux i Montpellier. Razem osiemnaście pozytywnych testów na obecność koronawirusa w organizmie wśród piłkarzy Ligue 1. To dużo. Albo inaczej: coraz więcej, bo wydaje się, że spirala dopiero się rozkręca. Co więcej, problemy się spiętrzają […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Wiktor Rydz: Chcę, żeby GKS był stabilny. Żeby tu było normalnie

Na finiszu pierwszoligowych rozgrywek nad GKS-em Bełchatów wisiało nie tylko widmo spadku, ale nawet upadku z przyczyn finansowych. Sytuacja była bardzo trudna, ale udało się dociągnąć do końca rozgrywek i zrobić utrzymanie. To niewątpliwy sukces. Potem przyszedł kolejny – komisja licencyjna przyznała bełchatowianom licencję na kolejny sezon. Jaka jest sytuacja w GKS-ie? Co dalej z […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Johnny Spike Gill i D’Sean Theobalds odeszli z Korony. Żal, smutek i zwątpienie

Czy potraficie sobie wyobrazić Harry’ego Pottera bez blizny na czole, Paryż bez Wieży Eiffla, Franza Smudy bez zdania „poradziłem sobie na Euro 2012”? My też nie. To są związki tak ikoniczne, tak zakorzenione w ludzkiej podświadomości, że gdyby ich zabrakło, czulibyśmy olbrzymią pustkę. Johnny Spike Gill i D’Sean Theobalds w Koronie to była ta sama […]
05.08.2020