post Avatar

Opublikowane 01.07.2020 13:33 przez

redakcja

Bajki w świecie literatury kończą się klasycznym „żyli długo i szczęśliwie”, zamykamy książkę, bierzemy następną. W piłce nożnej oczywiście bajki kończą się zdecydowanie bardziej brutalnie. Za każdym wielkim i niespodziewanym sukcesem Leicester City czy Piasta, idzie wielka wyprzedaż ikon tegoż sukcesu. Za każdą piękną baśnią o niespodziewanym utrzymaniu czy nadprogramowym awansie, idzie zazwyczaj drugi sezon. Bardziej przypominający horror niż bajkę. Dlatego gdy ŁKS przez okrągłe trzy lata wygrywał sobie mecz za meczem i przewędrował z III ligi do Ekstraklasy, chyba każdy podskórnie czuł, że kiedyś przyjdzie za te spełnione marzenia zapłacić. 

Łódzki Klub Sportowy płaci przez cały obecny sezon. To były dwa lata snu na jawie, dwa, bo przecież ten pierwszy awans to w głównej mierze zasługa wycofania Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie. Ale nawet licząc od pierwszego meczu w II lidze – to wciąż długie dwa lata bezprecedensowych sukcesów. Przecież wywalczyć awans jako beniaminek to nie jest oczywistość nawet na tym trzecim szczeblu rozgrywkowym, a co dopiero na zapleczu elity. To były dwa lata gry Polakami, często ciągniętymi jeszcze od III ligi. Kilkadziesiąt spotkań promowania swoich wychowanków, takich, którzy jeszcze do niedawna chodzili na mecze w roli kibiców. Długie dwa sezony, podczas których jeśli już trafiał się obcokrajowiec w składzie, to Dani Ramirez, pożerający całą I ligę, albo Żenia Radionow, ulubieniec kibiców.

Ofensywna i efektowna gra. Stawianie na młodość, na lokalne nazwiska, czy to wracające po latach jak Kujawa, czy wchodzące do futbolu jak Sobociński czy Pyrdoł.

Rachunek narastał z każdym tygodniem robienia wyników ponad aktualny stan.

Przecież ŁKS miał tę szarżę zaplanowaną dużo później. Miał powstać cały stadion. Skład miał zostać na przestrzeni kilku okienek znacząco przebudowany, by chłopaki, którzy wydźwignęli klub z III ligi, awans do Ekstraklasy świętowali już raczej jako rezerwowi, a nie gwiazdy zespołu. Nadwyżki budżetowe inwestowano w akademię, by dołączając do Ekstraklasy nie mieć żadnych kompleksów również w tym obszarze działania. Ba, pesymiści wyliczali, że pewnie powrót do Ekstraklasy może zbiec się z wychodzeniem ze szkółki pierwszych roczników szkolonych już w zreformowany sposób.

Na szczęście dla ŁKS-u 2018 i 2019, wszystko działo się o wiele szybciej. Na zgubę dla ŁKS-u 2020, wszystko działo się o wiele szybciej.

AKLIMATYZACJA

Ale nie taka, która sprawiłaby, że Pirulo po roku w Polsce przestałby wyglądać, jakby w Hiszpanii grawitacja działała z inną siłą. Nie, nie, chodzi tutaj o aklimatyzację w stylu himalaistów. ŁKS wspinając się na szczyt góry polskiego piłkarstwa (wiemy, brzmi patetycznie i przezabawnie w kontekście Ekstraklasy, ale przecież to prawda), właściwie nie korzystał z baz.

W wypowiedziach, ale przede wszystkim w planach klubu był o wiele spokojniejszy rozwój. Już w II lidze nikt nie rzucał się z hasłami „awans, albo śmierć”, bo też ełkaesiacy lekcję pokory odebrali gnijąc trzy sezony w III lidze. Po awansie na zaplecze Ekstraklasy, tonowanie nastrojów było jeszcze bardziej zdecydowane. Kazimierz Moskal, zatrudniony już po awansie dostał 2-letni kontrakt wraz z misją – w 24 miesiące nadać drużynie styl i doprowadzić ją do krajowej elity. Moskal, tak jak wcześniej Robaszek, dopiął cel przed czasem. W teorii ŁKS liczył się z awansem już w zimowym okienku transferowym sezonu 2018/19, ale w praktyce – co właściwie mógł zrobić?

Normalny proces przebiega spokojnie, mniej więcej tak jak w Rakowie Częstochowa – trzy lata w II lidze, jakieś przegrane baraże o awans, solidne nauczki na przyszłość. Potem dwa lata w I lidze, zidentyfikowanie słabości, kolejne cenne doświadczenia. Dopiero awans, w dodatku z budżetem przygotowanym na przebudowę składu przed startem Ekstraklasy. ŁKS tego komfortu nie miał, co było widać i na boisku, i w gabinetach. Choćby taki banał – jak poszczególni piłkarze i cały zespół reagują na serię porażek, na grę pod narastającą presją? ŁKS miał za sobą dwa sezony bez presji i bez spektakularnych porażek. A przecież nie od dziś jest jasne: wiemy o sobie tyle, na ile nas sprawdzono.

ŁKS był jak mistrz internetowego pokera. Na żywo, gdy uczestnicy widzą twoje reakcje, poznają twoje słabości, to właściwie zupełnie inna gra.

NAIWNOŚĆ

Prawdopodobnie właśnie z braku tej aklimatyzacji wynikała również wyjątkowa naiwność ŁKS-u. I niestety dla kibiców z Łodzi, była to naiwność na wszystkich możliwych poziomach. Po pierwsze – uwierzono, że ofensywny i efektowny styl gry przyniesie takie same efekty jak w I lidze. Dziś już wiemy – sytuacje, które będą taśmowo marnować napastnicy GKS-u Tychy czy Chojniczanki, napastnicy Piasta albo Górnika bezlitośnie wykorzystają. Błędy, które można było popełniać bezkarnie na zapleczu Ekstraklasy, szczebel wyżej kosztują punkty. A i obrońcy, których w I lidze można było przeklepywać podaniami czy mijać dryblingami, w elicie po prostu kasują atak. Zwłaszcza, gdy okazało się, że ŁKS totalnie nie potrafi wykonywać stałych fragmentów gry. Piłkarzy Korony nie faulujesz nawet na 30. metrze, bo piłkę za moment ustawia Forsell. Piłkarzy ŁKS-u możesz kopać nawet przed linią pola karnego, nie ma ryzyka, że to wykorzystają.

Naiwna była również wiara w nazwiska, które doprowadziły ŁKS do elity. Michał Kołba, Maksymilian Rozwandowicz, Patryk Bryła, Kamil Juraszek, Żenia Radionow czy Kamil Rozmus to ludzie, których ściągnięto jeszcze w III lidze. Taki sam szlak przeszli też wychowankowie, Piotr Pyrdoł i Jan Sobociński. Uwagę przykuwa tu zwłaszcza trzech stoperów, Juraszek, Sobociński i Rozwandowicz. O ile w innych formacjach ŁKS przechodził pewną ewolucję, na przykład podmieniając Kocota na Bielaka i później Bielaka na Srnicia, o tyle środek obrony pozostawał niezmienny. Ba, po pierwszych dwóch meczach wydawało się, że i Rozwandowicz, i Sobociński swobodnie sobie na tym poziomie poradzą. Odpuszczono więc ewentualne transfery last minute. Jak to się skończyło – widać w tabeli.

Transfery Malarza, Dąbrowskiego, Morosa Gracii były po prostu spóźnione, nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

ZMĘCZONE OKO PRZYTUŁY

No i jak już jesteśmy przy transferach… Nie da się wybronić pracy Krzysztofa Przytuły za ostatnie 12 miesięcy. Do tej pory dyrektor sportowy ŁKS-u – który ma też ogromny wpływ na akademię – mógł uchodzić niemal za cudotwórcę. To jego prywatne kontakty i determinacja sprawiły, że już w III lidze do Łodzi zawitali Rozwandowicz i Radionow, kluczowi zwłaszcza w przy awansie z II ligi na zaplecze Ekstraklasy. Ten drugi opowiadał w wywiadach, że klub pomagał mu nawet przeprowadzić się na drugą stronę Warszawy, żeby mógł codziennie dojeżdżać na treningi bez przebijania się przez stołeczne korki.

To Przytuła zauważył potencjał w rezerwowym Stomilu Olsztyn, Danim Ramirezie. To oczywiście jego sztandarowy sukces, ale było też parę mniej medialnych, za to równie ważnych z perspektywy klubu. Były ekspert Canal+ wygrał wyścig po Adama Ratajczyka, do którego ustawiała się już kolejka chętnych. Dojrzał potencjał w Adrianie Klimczaku, który swego czasu otarł się nawet o reprezentację U-21, ledwie kilka miesięcy po odpaleniu bez żalu przez Arkę Gdynia. To on wyciągnął właściwie znikąd Jana Grzesika. Zbudował też Jana Sobocińskiego poprzez wypożyczenie do Gryfa – grającego trójką stoperów, w dodatku niemalże z gwarancją, że młody ełkaesiak będzie występował od deski do deski. Trzeba też przyznać, że doskonałym ruchem było zatrudnienie Kazimierza Moskala – człowieka, który wyciągnął maksa z takich piłkarzy jak Kalinkowski czy Bryła. Wykorzystanie potencjału Daniego Ramireza też trzeba zapisać trenerowi po stronie plusów.

Czy Przytuła w Ekstraklasie zepsuł całą reputację, którą budował latami?

Nie, to za mocne słowa. Zwłaszcza, że nawet w tym parszywym sezonie miał swoje małe sukcesy. Michał Trąbka czy Carlos Moros Gracia mają spory potencjał, kompletnym flopem nie wydaje się też Srnić. Ale reszta? Zwłaszcza iberyjski zaciąg to obraz nędzy i rozpaczy. Pirulo, Guima, Samuel Corral i Antonio Dominguez to kwartet, który mógłby mieć duże problemy z wywalczeniem składu w ŁKS-ie z czasów I ligi. Rozumiemy, że na papierze oni się bronili – zwłaszcza Pirulo – ale nie po to Przytuła jeździł ich oglądać, by potem być zaskoczonym, że Corral nie potrafi przyjąć piłki.

Generalnie zaczyna być dostrzegalna różnica między okiem Przytuły do zawodników z kraju, z niższych lig, a oceną potencjału stranieri. Nawet w tym sezonie udało mu się dostarczyć Trąbkę, a nie chcemy też jeszcze skreślać Jakuba Wróbla i Przemysława Sajdaka. Natomiast jeśli chodzi o wzmocnienia stricte z Półwyspu Iberyjskiego – mamy właściwie same wtopy. Pamiętajmy przecież, że Ramireza Przytuła wypatrzył w Stomilu Olsztyn, a Gracię oglądał w Szwecji. Obu zresztą łączy też osoba menedżera, Marcina Matuszewskiego, który jako pierwszy „odkrył” potencjał obu Hiszpanów.

Krzysztof Przytuła zatrudnił też Wojciecha Stawowego. Jak wyszło, każdy widzi.

NIKT NIE MÓGŁ BYĆ GOTOWY

Ale czy uważamy, że Przytuła jest głównym problemem ŁKS-u? Nie, to nadal człowiek, który zdecydowanie więcej dla Łodzi zrobił, niż zepsuł. Problem polega na tym, że po raz pierwszy miał okazję sprawdzić w boju pewne rozwiązania, które zwyczajnie okazały się nieskuteczne. Weźmy choćby charakter drużyny. ŁKS jako jeden z nielicznych zespołów w lidze ani razu nie potrafił odwrócić losów meczu i wygrać, pomimo utraty gola. Nie zliczymy ile razy widzieliśmy młodych ludzi ze łzami w oczach, bo akurat rywal zdobył bramkę. Czy można było przewidzieć, że Jan Sobociński czy Maciej Wolski będą tak fatalnie reagować na niepowodzenia? Że cała drużyna tak szybko wpadnie w ogromny psychiczny dołek?

Tu wracamy do aklimatyzacji. Większa część tego zespołu ostatnie kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt miesięcy spędziła jak w inkubatorze. To był doskonały zespół na czas pokoju. Piłkarze szalenie grzeczni, mili, pracowici. Bez żadnych skandali obyczajowych. Ekscesów alkoholowych i hazardowych. Grupka sympatycznych licealistów, którzy zawsze mówią „dzień dobry” na klatce i wynoszą sąsiadkom śmieci. Gdy karta szła w niższych ligach, wszystko było w porządku.

Ale na czas wojny ta ekipa się zwyczajnie nie nadaje. Kolejne porażki coraz mocniej podcinały skrzydła oraz dewastowały pewność siebie. Przy tym stylu gry, gdzie cały ciężar opiera się na kreatywności i bezczelności, to było zwyczajne samobójstwo. Jak Jan Sobociński miał wykorzystać swój największy atut, dokładne podanie przez dwie linie, jeśli nogi dygotały mu ze strachu przed kolejnym błędem. Jak Michał Trąbka czy Piotr Pyrdoł mieli się bawić dryblingami, jeśli serca utykały im w gardle z lęku przed kolejną porażką? Klub też to zauważył i próbował łatać skład walczakami. Tadej Vidmajer, zakładający na mecze ochraniacz na szczękę, do tego zadziorny Jakub Wróbel, wcześniej też Arkadiusz Malarz.

Niestety, okazało się, że Vidmajer poza walecznością nie oferuje już wiele więcej.

JAK SIĘ NIE MA MIEDZI…

Większość z tych problemów wiąże się z pierwotną przyczyną – stanem finansów. ŁKS jest zwyczajnie klubem biednym, już w II lidze awans zrobił za relatywnie niewielkie pieniądze, w I lidze było z jeszcze lepszym współczynnikiem jakość/cena. Wiele mówi fakt, że Azer Busuladzić i Fabian Serrarens byliby w ŁKS-ie na szczycie listy zarobków. Jest to zarówno krytyka rozrzutności Arki, jak i pochwała oszczędności ŁKS-u.

Oczywiście, można było grać grubiej. Utrzymać Daniego Ramireza z gwiazdorskim kontraktem, zaoferować Piotrowi Pyrdołowi tyle, ile oczekiwało środowisko zawodnika. Ale ŁKS wolał nie ryzykować, co chyba finalnie się opłaciło. Widać po tabeli, że to nie jest spadek o włos, ale prawdziwa przepaść. By faktycznie poważnie podejść do kwestii utrzymania, trzeba by było postawić na grubsze transfery gotówkowe (czyli na przykład Maciej Dąbrowski już latem, a nie zimą) oraz wyższe płace. A nawet wtedy mógłby przytrafić się spadek, który wówczas oznaczałby też potężną dziurę budżetową.

Ta naiwność i romantyzm z pierwszych tygodni sezonu to oczywiście chęć ofiarowania szansy dla bohaterów z III, II i I ligi, ale też chłodna kalkulacja. ŁKS wyrobił ponad półtora miliona złotych nadwyżki budżetowej za 2019 rok, a potem przecież była jeszcze sprzedaż Ramireza oraz Pyrdoła. Dzięki temu spada w atmosferze kompletnie innej niż choćby ta panująca w Koronie Kielce. Ale i z kompromitującym dorobkiem punktowym.

BOISKOWY NIEFART

Na końcu tej długiej litanii błędów i uwarunkowań nie do przeskoczenia, trzeba też wymienić po prostu boisko. ŁKS w naszej niewydrukowanej tabeli ma 5 punktów więcej niż w rzeczywistości – sędziowie w tym sezonie byli dla łódzkich kibiców równie okrutni jak sami piłkarze. A nawet gdy już arbitrzy dyktowali dla ŁKS-u rzuty karne – dwukrotnie bronili bramkarze rywali. Ile ŁKS stracił głupich bramek, nie jesteśmy w stanie nawet policzyć. Jako jedyny w lidze dobił do PIĘCIU goli samobójczych, do własnej siatki pakowali Gracia, Sobociński, Rozwandowicz, Bogusz, a nawet Arkadiusz Malarz, gdy piłka w kuriozalny sposób odbiła się od jego pleców w meczu z Jagiellonią.

Ale największe wrażenie robi jednak tabela wyliczona metodą expected goals przez portal EkstraStats. O co w tym chodzi? Generalnie mierzona jest w tym wypadku „jakość” sytuacji – niewykorzystana wyśmienita okazja jest liczona niemalże jak gol, podczas gdy strzał życia z 45. metra jest wyceniany jako okazja o bardzo niskim współczynniku. Na dłuższą metę wiemy dzięki temu, które drużyny strzelają gole fartowne, a u których punktowanie to po prostu efekt ciągłego tworzenia zagrożenia pod bramką rywala.

źr. EkstraStats

Co z tego wynika? Cóż, ŁKS powinien strzelić jakieś dziesięć goli więcej, choćby te dwa z karnych, ale strzał do pustej bramki w wykonaniu Ratajczyka z Górnikiem Zabrze też zapewne był wyliczony jako okazja dość dogodna. Ale pech pod bramką rywala to połowa prawdy, do tego dochodzi klątwa we własnym polu karnym, gdzie ŁKS stracił jakieś 7-8 goli więcej niż powinien według oceny „jakości sytuacji”. Bilans punktowy to coś, z czym my się jeszcze od początku istnienia metody xG nie spotkaliśmy. -17,91 punktu. Według tabeli xPKT – ŁKS przeskoczyłby nie tylko Koronę i Arkę, ale jeszcze obie Wisły. Oczywiście, to wynika po części z jesiennego ostrzeliwania bramki przez Ramireza, które nie mogło przynieść gola, za to podbijało współczynnik xG. Ale nawet jeśli podzielimy to na pół, widać jak pechowy był w tym sezonie ŁKS.

Dodajmy do tego kapitana przyłapanego na dopingu. Dodajmy długą kontuzję Adriana Klimczaka, który jako jedyny dawał sobie radę na lewej obronie. No naprawdę, idzie się załamać.

DO CZYŚĆCA

Tak naprawdę to, co najważniejsze, jest dopiero przed ŁKS-em.

Obecny sezon zwyczajnie musiał się zdarzyć. Nie można wiecznie robić wyników ponad stan, ponad możliwości piłkarzy obecnych w klubie, ponad możliwości finansowe przy wzmacnianiu drużyny. ŁKS to dopiero plac budowy, widać to doskonale na stadionie, gdzie rosną trzy trybuny. Niemal dokładnie trzy lata temu ŁKS świętował awans do II ligi po korzystnej dla siebie decyzji Komisji ds. Licencji. To jest cholernie niewiele czasu, by z III-ligowca zrobić solidny klub Ekstraklasy. Właściwie nie przypominamy sobie, by komukolwiek to się udało. Zwłaszcza, gdy twoim sponsorem nie jest Red Bull, ale Klepsydra.

Prezes Tomasz Salski, dyrektor sportowy Krzysztof Przytuła, trener Kazimierz Moskal oraz cała brygada zawodników. Każdy z nich musiał być świadomy, że Ekstraklasa to za wysokie progi, przede wszystkim finansowo. Że tutaj nie da się już wygrywać wyłącznie pracowitością i fantazją. Pytanie brzmi: co dalej? Wśród kibiców już trwa poszukiwanie kozłów ofiarnych, przez wzgląd na swój dość trudny charakter celem numer jeden stał się Krzysztof Przytuła, wraz z Wojciechem Stawowym, który przecież przejmował zespół na 16. miejscu w tabeli, z potężną stratą do bezpiecznych miejsc.

Naszym zdaniem to droga donikąd. ŁKS musi po prostu wyciągnąć lekcję z tego, co miało miejsce przez ostatnie 12 miesięcy. To zresztą już widać, ŁKS ściągnął już trzech nastoletnich Polaków, na razie nic nie zapowiada, by kolonia iberyjska miała się powiększyć. To właśnie ten przyszły sezon może pozwolić na rozsądną przebudowę, na powiększenie budżetu, na dokończenie stadionu, na wymianę najsłabszych ogniw. Kluczowe pytanie brzmi – czy są w stanie przyznać się do błędów, zauważyć je i skorygować?

ATMOSFERA

Najważniejsze będzie jednak odbudowanie atmosfery wokół klubu. Nie jest wielka tajemnicą, że Krzysztof Przytuła potrafi witać, ale niespecjalnie potrafi żegnać. Piłkarze, ale i trenerzy czy zawodnicy młodzieżowi odpaleni przez klub, w okresie hossy nie mieli za bardzo argumentów. Teraz jednak, gdy Przytuła i jego cały projekt zaliczył potknięcie, kolejka do wygarnięcia mu osobistych urazów jest długa. Najdobitniej widać to na przykładzie Łukasza Madeja, który w ostatnich dniach zdążył już rozjechać ŁKS w telewizji, dwóch gazetach i kilku portalach. To ma oczywiście bezpośredni wpływ na odbiór całego ŁKS-u wśród kibiców – a nie pomagają też tak niepopularne decyzje jak sprzedaż Ramireza czy zatrudnienie Wojciecha Stawowego.

O ile nie ma to bezpośredniego przełożenia na politykę klubu czy boisko, o tyle może mieć wpływ na frekwencję. Ta z kolei na pewno ma przełożenie na zainteresowanie sponsorskie. ŁKS potrzebuje jedności jak nigdy w ostatnich paru latach. Na ten moment jednak środowisko wydaje się mocno podzielone, podobnie zresztą jak szatnia, z bardzo silną grupą „zagraniczną”.

To są konkretne problemy do natychmiastowego naprawienia.

***

Czyli co w końcu z tym ŁKS-em? Spada w sposób kompromitujący, kadrę ma taką, że naprawdę trudno uwierzyć w błyskawiczny powrót do Ekstraklasy. A jednak, zdaje się, że ŁKS w sezonie 2020/21 będzie silniejszy niż w którymkolwiek momencie odbudowy. Pamiętajmy – klub w sezonie 2012/13 przestał istnieć. Obecny prezes pracuje tak naprawdę od czterech lat. Pod wodzą Tomasza Salskiego ŁKS zyskał sześć boisk treningowych, cztery trybuny, odbudował ze zgliszczy akademię piłkarską i przeszedł z III ligi do Ekstraklasy. Droga z powrotem w otchłań raczej łodzianom nie grozi. I-ligowa bylejakość? To już prędzej, ale miejmy na uwadze, że w przyszłym sezonie znów nawet szósta drużyna ligi będzie się liczyć do końca w grze o awans.

Mimo wszystko będziemy za łodzian trzymać kciuki. Nie chodzi wyłącznie o kwestie historyczne i kibicowskie, ale zwyczajnie ten klub ma na siebie dość jasno określony pomysł. Jako pierwszy od lat spada bez długów powstałych w wyniku rozpaczliwej walki o utrzymanie. Oby spadał również bogatszy o wiedzę i doświadczenie, które pozwolą uniknąć błędów z tego sezonu.

Fot.Newspix

Opublikowane 01.07.2020 13:33 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 23
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Widzew Pany
Widzew Pany
7 miesięcy temu

Kuba Kibolkiewicz zdejm tą szmatę z red is bad z siebie bo robotnicza łódź się za ciebie wstydzi

Belser
Belser
7 miesięcy temu
Reply to  Widzew Pany

japa komuchu, leć oglądać jak twój widzew kopie się po czołach w II lidze

Wirus
Wirus
7 miesięcy temu
Reply to  Belser

Niedlugo sie przekonamy kto sie kopie po czolach.KAŁES bedzie realizowal taktyke do sto dwudziestej sekundy meczu.

Belser
Belser
7 miesięcy temu
Reply to  Wirus

Moja Legia własnie kopie się o mistrzostwo, nie obchodzi mnie ŁKS 🙂

propaganda sukcesu
propaganda sukcesu
7 miesięcy temu

„…i przeszedł z III ligi do Ekstraklasy”

Nie, nie przeszedł. Tkwił w 3 lidze 2 sezony i tkwiłby dalej gdyby nie brak licencji dla Finishparkiet Nowe Miasto Lubawskie.
Chodzą słuchy, że sponsorzy mają dość. Przynajmniej niektórzy. Można spaść z ligi ale po walce. ŁKS spada w kompromitującym stylu. Niezbyt wysoki budżet nie tłumaczy obecnej żenady. Masz przeciętnych zawodników, to dostosuj styl gry do ich umiejętności. Megalomanowi z ŁKSu zamarzyła się Barcelona w wykonaniu owych przeciętniaków, stąd katastrofa. Mamy za sobą 33 ligowe kolejki. Czy ŁKS wyciągnął wnioski z popełnianych błędów? Nie, dalej brną w parodię tiki – taki dlatego stali się chłopcami do bicia. Leją ich wszyscy.
Jedyne co w życiu jest pewne; to śmierć, podatki i porażka ŁKSu w tym sezonie.

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

Ale jaka taktykę chciałbyś dostosować do zawodników którzy:
– są wolniejsi od rywali
– są niżsi od rywali
– są słabsi (fiycznie) od rywali

No sorry, kontry oni eyprowadzić nie umieją. Baa Sheridana nie potrafili dogonić.
SFG w drużynie nie istnieją bo nie ma wysokich wykonawców. Zarówno w ataku nie strzelamy jak i w obronie najczęściej tracimy po SFG.
W bezpośredniej rywalizacji zawodnicy ŁKS odbijają się od rywali.

Ten skład ma predyspozycje by grać piłką, jedynie.
Problemem jest, że zawodnicy nie odnajdują sie w tym. Nie trzymają dyscypliny taktycznej i zbyt często popełniają głupie błędy. Co być może jest pokłosiem tego w jakim stanie psychicznym jest cały zespół.
Przypomnę tylko, że w I lidze jak i na początku sezonu w Ekstraklasie wyglądało to inaczej. Nawet w przegranych meczach z Lechem, Piastem czy Legią, ŁKS nie prezentował się gorzej od rywali.

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Też nie rozumiem tego krytykowania taktyki. Skąd pewność, że granie miliona dośrodkowań i lagi na napastnika przyniosłoby lepszy efekt i dlaczego bezładna kopanina jest mądrzejsza? Sprawa jest prosta. ŁKS ma za słabych graczy. Zrobili w I lidze wynik ponad stan, a równanie do średniej przyszło w ekstraklasie. Mało widziałem goli, które ŁKS stracił, ale z tych co widziałem, to sporo było takich, gdzie obrońca był tam, gdzie być powinien tylko rywal go ogrywał. Największy błąd to pozbycie się Moskala. Jak ktoś pozbywa się najlepszego ogniwa, to znaczy, że zaczyna działać na oślep, a to nie wróży dobrze na przyszłość.

propaganda sukcesu
propaganda sukcesu
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Błędy wynikają z braku umiejętności. Granie piłką wymaga dobrej techniki użytkowej, zatem nie pitol, że się do tego nadają tylko nie wypełniają zależeń taktycznych. Ubzduraliście sobie na Fansach taką wymówkę i się jej trzymacie, mimo że jest kompletnie z pupy. Taki styl gry preferują jedynie bardzo mocne kluby, które stać na kupowanie technicznych perełek posiadających oczy dookoła głowy. Zawodników umiejących przyjąć mając rywala na karku, dysponujących krótkim dryblingiem i potrafiących otwierać podaniami drogę do bramki. ŁKS nie strzela bramek, bo napastnicy praktycznie nie dostają czystych piłek. Nie ma kreowania sytuacji bramkowych. Dlaczego nie ma? Ano dlatego, że piłkarskie paździerze najpierw muszą wymieć setki podań. W tym czasie, albo zgubią piłkę przy pressingu przeciwnika, albo przeciwnik zdąży ustawić szyki obronne.

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

Wiedz, że takiego stylu nie preferują tylko wielkie kluby. A jeżeli nie masz wiedzy na ten temat to nie obnażaj jej proszę wysuwając swoje teorie. Wystarczy że obejrzysz kilka spotkań aktualnych mistrzów Czech, Słowacji czy oprawców Cracovii w eliminacjach do LE to zrozumiesz, że nie tylko Barcelona może tak grać.
Zawodnikom ŁKS brak przede wszystkim dyscypliny taktycznej. Widać to było od pierwszego meczu w Ekstraklasie gdy ŁKS obrywał z Ramirezem. Ten wikłał się w masę dryblingów i oddawał bezsensowne strzały tylko dlatego, że partnerzy z drużyny uż wtedy chowali się za rywalami.
Ten sam problem jest teraz gdy środkowi pomocnicy ŁKS stoją w jednym miejscu i w efekcie od piłki potrafi ich odcić jeden gracz rywali.
Żeby wyprowadzić akcję to zawodnicy powinni ustawić się szeroko i wychodzić na pozycję gdzie nia ma rywali, tak by zmuszać przeciwnika do przestawiania i korygowania formacji. W ŁKS nie funkcjonuje ani ustawianie ani gra bez piłki, stąd zawsze gdy ŁKS podaje piłkę z przodu przy jego zawodniku od razu jest rywal.
To nie chodzi o umiejętności czysto techniczne, bo te u takiego Pirulo czy Domingueza są na sensownym poziomie na tle innych środkowych pomocników Ekstraklasy.

Amber mozart
Amber mozart
7 miesięcy temu

Wersja tldr: awansowali za wcześnie i nie byli gotowi. Tyle w temacie. Nie oni pierwsi w swiecie i nie ostatni. Nastepnym razem bedzie lepiej bo jesli zachowaja zimna glowe to wkrotce znowu awansuja

Wstydzew Pany Byczny
Wstydzew Pany Byczny
7 miesięcy temu

Japa tam z tyłu…

Widzew Jude Gang
Widzew Jude Gang
7 miesięcy temu

Nie da się zmontować klubu bez kibiców, a ŁKS robi wszystko, by mieć ich jak najmniej. Nikt nie będzie czekał w nieskończoność, tym bardziej w mieście derbowym, gdzie ludzie lgną do klubu z sukcesem. ŁKS zaprzepaścił swoje 5 minut w Ekstraklasie przez brak stadionu. Teraz będzie grać w tej samej lidze z Widzewem, który posiada stadion. Pełen stadion i olbrzymie parcie na sukces.
Olkiewicz, czym chcecie zwabić kibiców? Przeciętniactwem i mrzonkami o mitycznej akademii? Życzę szczęścia i tradycyjnego samobiczowania na forum z powodu słabej frekwencji.

Criticball
Criticball (@criticball)
7 miesięcy temu

ŁKS zrobił wszystko, co należało zrobić – do awansu do ekstraklasy. Oni cały czas budowali zespół, bez fajerwerków finansowych. Po awansie do ekstraklasy, trza mieć jednak środki na sprowadzenie paru gości, którzy robią różnicę. ŁKS-u nie było na to stać, albo im nie starczyło wyobraźni…
Ale wiecie, co? Jeśli tam nie nastąpi jakieś trzęsienie ziemi, bo kogoś przecie trza ukarać, nie? – to ŁKS ma dużo więcej szans na szybki powrót o ekstraklasy, niż Arka (mimo Kołakowskich) i Korona. Chyba, że ŁKS dojdzie do wniosku, że trzeba inaczej, cóś, jak Widzew (gruba kasa – grube, tłuste, opasłe ryby na boisku). No. wówczas, to nawet piękny stadion można będzie trzepnąć o kant betoniarki.
Nie jestem żadnym sympatykiem ŁkS-u – jestem sympatykiem normalności – i życze ŁKS-owi normalności po spadku.

Aha – jeszcze raz ponawiam apel – odpierdolcie się Weszlaki wreszcie od tego ŁKS-u.

Widzew Jude Gang
Widzew Jude Gang
7 miesięcy temu
Reply to  Criticball

Takie piękne mrzonki serwowano w Cracovii za czasów Stawowego. Też miała być wielka piłka, piękny styl i sukcesy. Na dzień dobry podpisano z trenerem kontrakt na 10 lat. Tak, to nie pomyłka, 10 lat. Wyleciał po roku, bo scenariusz analogiczny do łódzkiego czyli boiskowy śmiech na sali. Potem zakotwiczył w Widzewie wraz kumplem Przytułą, z którym teraz tworzą tandem w ŁKS. Jak się skończyło? Jak wyżej.

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

Z czasem ludzie zapominają…
Tak można opisać twój post.

Otóż, z Cracovii wyleciał za nieporozumienia z Filipiakiem, który jeszcze wóczas lubił ingerować w skład. Stawowy sobie na to nie pozwalał i wyleciał. Owszem wyniki były słabe ale zastępujący go później Hajdo miał gorsze.
W Widzewie to Stawowy miał skład węgla i papy. Nawet pół dobrego piłkarza tam nie było. Tego by nawet Coperfield nie utrzymał w lidze. Zupełnie nierozumiem dlaczego ten etap jest mu wypominany, skoro zawodnicy byli z łapanki, wypłat ne było a komornik rekwirując ostatnie pieniądze z konta klubu spowodował to, że odcięto beżącą wodę za nieuregulowanie rachunku. Serio ktoś liczył, że to można utrzymać?
Co było groteskowe w tym czasie to wzmianka o Lidze Mistrzów. Jednak można Stawowego można zrozumieć bo doskonale potrafi wyczuć jakie są konkretnie oczekiwania w danym miejscu i potrafi się wpasować w taką retorykę. W Widzewie kult LM jest wiecznie żywy, mimo upływu 30 lat. W ŁKS teraz mówi o rozwoju zawodników.

Zeby nie było nie jestem zwolennikiem Stawowego. Uważam, że to słaby trener. Jednak bądźmy uczciwi wobec niego.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
7 miesięcy temu
Reply to  Criticball

Podwójne standardy.
Po ŁKS-ie jako beniaminku – jazda przy każdej najbliższej okazji (poza red. Olkiewiczem -ale to z wiadomych względów), ale już Koronka i Areczka to wirtuozi ze świetnymi właścicielami (tylko Ci wstrętni kibole się nie znają na ludziach) i trzeba ich utrzymać na siłę bo fajne chłopaki są. Ciul z tym, że mają raptem parę punktów więcej od tego biednego ŁKS-u i grają piłkę dużo bardziej niestrawną dla oka nawet od czerwonej latarni ligi.

Batalka
Batalka
7 miesięcy temu

„Wśród kibiców już trwa poszukiwanie kozłów ofiarnych, przez wzgląd na swój dość trudny charakter celem numer jeden stał się Krzysztof Przytuła, wraz z Wojciechem Stawowym, który przecież przejmował zespół na 16. miejscu w tabeli, z potężną stratą do bezpiecznych miejsc.”

No i zdobył JEDEN punkt , zdemotywował drużynę , styl gry stał się więc katastrofalny . Jestem pewien że gdyby został Moskal ŁKS wciąż miałby matematyczne szanse na utrzymanie się . Po przyjściu Stawowego z zespołu który w świetnym stylu pokonał Zagłębie 3-2 ( tak wiem potem przyszedł fatalny mecz z Koroną ) zostały tylko zgliszcza . Ze Dyzmą Stawowym co najwyżej 1 ligowa bylejakość jak nie dramatyczna walka o utrzymanie na drugim szczeblu rozgrywek . Zespół składający się z juniorów ściągniętych pomorza raczej na więcej nie będzie stać . Smutne , ale prawdziwe .

egzekutor_77
egzekutor_77
7 miesięcy temu

Kuba, w chuju mamy generalnie dlaczego ŁKS nie oszukał przeznaczenia więc daj już kurwa spokój i przestań nas męczyć tymi wysrywami :/

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu
Reply to  egzekutor_77

To nie czytaj. 🙂

Mnie nie interesuje instrukcja obsługi depilatora żony, więc po nią nie sięgam.

magia
magia
7 miesięcy temu

styl gry Stawowego dla obecnych zawodnikow to gwozdz do trumny. Arek w bramce to tak, jakby nikogo tam nie bylo, a po stracie gola ktos tylko krzyknal „KURWA!”. Widzialem ich mecze w 1 lidze i nie bylo zle, chociaz dostawali pare karnych z kapelusza w chwilach gdy nie mogli nic ugrac (tak mi sie wydawalo). Szanuje zarowno Widzew jak i ŁKS i zycze awansow. Powodzenia

Krzysztof
Krzysztof
7 miesięcy temu

W ogromny skrócie można zdefiniować, to tak: ŁKS awansował do ekstraklasy ( wykorzystał tę szansę, w pośpiechu ), bo … nie miał stadionu z prawdziwego zdarzenia, z czterema trybunami – doskonały argument przetargowy, by Rada Miejska dała zielone światło, i niemałe finanse , do jego rozbudowy. ŁKS spadł z ekstraklasy, bo … nie ma jeszcze rozbudowanego stadionu, mimo, że powstaje jak na drożdżach – brak strategicznych sponsorów ( ponoć oczekują na oddanie obiektu do pełnego użytku ), brak kibiców ( z oczywistych względów zapełniona tylko jedna trybuna ). Do tego dochodzi „ratowanie” ekstraklasy tanim kosztem, „szrotem” z Hiszpanii i zawodnikami o nieekstraklasowych umiejętnościach. Tak na marginesie, mimo wszystko, Przytuły nie da się lubić, swoją wyjątkową wyniosłość i cynizm, zbyt mocno eksponuje.

Żeby zamknąć buzie, co niektórym widzewiakom, odpowiem, że to za sprawą ich środowiska ( lobby antystadionowe z ŁGW na czele ) nie wybudowano wcześniej na Al. Unii stadionu ( ponoć upadłość wykonawcy ), co znacznie się wtedy przyczyniło do dynamicznego procesu degradacji klubu, ŁKS.

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski (@tomek-jankowski)
7 miesięcy temu

Spadli bo po prostu byli cieniasami. Spadające rok temu Zagłębie Sosnowiec miało więcej punktów i wiele meczów miało na styku mimo porażek. Śmiano się z nich a tu proszę, pojawił się ktoś od nich dużo gorszy 😉 .

echo((((
echo((((
7 miesięcy temu

do ktoś musi być ostatni … takie są odwieczna prawa natury …

Weszło
27.02.2021

Piotr Wlazło: Mam jeszcze sporo do udowodnienia w Ekstraklasie

Bruk-Bet Termalica Nieciecza, którego Piotr Wlazło jest kapitanem, przystępuje do wiosny w I lidze jako murowany kandydat do awansu. Jeżeli masz 10 punktów przewagi nad resztą stawki, nie może być inaczej, każde miejsce poniżej drugiego będzie porażką. Z 31-letnim pomocnikiem – a w zasadzie od niedawna środkowym obrońcą – rozmawiamy o przemianie zespołu „Słoników” po […]
27.02.2021
Weszło
26.02.2021

Tiba zdjął Lecha ze stryczka

Kilka sekund brakowało, by Warta dowiozła remis w meczu derbowym. Jednej skutecznej interwencji na linii bramkowej zabrakło, by Lech znów miał niedosyt. Ale Poznań nadal jest niebiesko-biały. Kolejorza uratował Pedro Tiba, który zaliczył asystę i strzelił gola – tego na wagę zwycięstwa, zdobytego w ostatniej sekundzie meczu.  Wiecie co jest najgorszym poczuciem w grze z […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Szaleniec wraca do Europy. Jorge Sampaoli poprowadzi Arkadiusza Milika

Argentyńska myśl szkoleniowa z pewnością może uchodzić za jedną z najbardziej wyjątkowych na całym świecie. Marcelo Bielsa – indywiduum. Mauricio Pochettino – indywiduum. Diego Simeone – indywiduum. A to przecież tylko najbardziej jaskrawe przykłady. Nic więc dziwnego, że to właśnie z tego kraju pochodzi kolejny trenerski ananas – Jorge Sampaoli. Ananas, który wraca do Europy. […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Raków sprawdza, jak mocne plecy ma Ivi Lopez

Pamiętacie jeszcze przebieg pierwszego meczu pomiędzy Rakowem Częstochowa a Podbeskidziem Bielsko-Biała? Górale wyszli na prowadzenie po kapitalnym strzale Tomasza Nowaka, ale ekipa Marka Papszuna zdążyła do przerwy wklepać im aż cztery gole. Trzy z nich padły po rzutach karnych. To właśnie takim popisami bielszczanie pracowali na miano najgorszej defensywy w Europie Środkowo-Wschodniej. Ale jeśli chcemy […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Widzew narobił sobie problemów, ale sam z nich wybrnął

Przyjemny to był piąteczek z pierwszą ligą. Momentami kuriozalny, momentami atrakcyjny, ale koniec końców – działo się sporo. Zwłaszcza w hicie kolejki, bo tak trzeba nazwać mecz Widzewa z Radomiakiem. Mieliśmy tu „kiera”, mieliśmy pechowego samobója, ale przede wszystkim mieliśmy sporo emocji, bo choć początkowo łodzianie wpakowali się w kłopoty, to potem bohatersko z nich […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Kurzawa i Kosecki, czyli kupowanie wspomnień

Ostatnim dniem okienka w poważnych ligach można się ekscytować, bo tam są naprawdę duże pieniądze i często dochodzi do hitów, ale u nas sytuacja jest inna. To znaczy są transfery, natomiast mam wrażenie, że wtedy wpada tutaj największy szrot. Jak ktoś nie ma gdzie się zahaczyć, to już wpadnie do Polski, nawet na pół roku, […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI: Czy Pyrdoł i Lewandowski wiedzą, ile goli ma Tuszyński?

W drugim odcinku nowej serii, zatytułowanej Egzamin Dojrzałości i powstałej przy współpracy z PKO Bankiem Polski, w której testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpili Mateusz Lewandowski i Piotr Pyrdoł z Wisły Płock. Zapraszamy.
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Tylko u nas: epilog książki „Spalony”

W nowym wydaniu książki „Spalony” znaleźć można jeden nowy rozdział. A przynajmniej takie były obietnice – oczywiście jak to w życiu, nic z tych obietnic nie wyszło, bo… jednak będą dwa nowe rozdziały. Jeden z nich, króciutki, napisany dzisiaj i obejmujący to, co wydarzyło się już po zamknięciu książki, postanowiliśmy zamieścić już teraz. Będzie on […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Filip Szymczak: „Moja obunożność została zakodowana w Warcie Poznań”

Gdzie nauczył się tak dobrze grać obiema nogami? Czym po kilku tygodniach zaimponował mu Johansson? Kiedy zapuści brodę taką jak Michael Ishak? Czego nauczył się w Warcie Poznań? Co łączy go z Jamalem Musialą? W czym pomogły mu kontuzje? Czy myślał o wypożyczeniu? Dlaczego Lech grał tak słabo na początku tego roku? Na te pytania […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Mgnienia z życia Łukasza Trałki

Łukasz Trałka mówił u nas: –  Chętnie klikniesz w tekst, że Trałka zwolnił trenera. A w ten, że Trałka to fajny chłopak, nikt nie wejdzie. No to sprawdźmy, bo przed derbami Poznania wybraliśmy kilka mgnień z życia Łukasza Trałki, które były i są kluczowe w jego karierze, ale też pokazują go w pozytywnym świetle. Zapraszamy. […]
26.02.2021
Anglia
26.02.2021

Euro 2021 tylko w Anglii? Dlaczego nie?

Chyba trzeba powoli pożegnać się z dziwaczną wizją rozgrywania Euro w aż dwunastu krajach. Pandemia koronawirusa nie ustępuje, więc UEFA rozważa nowe rozwiązania. Chociaż póki co to tylko nieoficjalne pogłoski, pojawiła się informacja – którą podał włoski dziennikarz, Tancredi Palmeri. Możliwe jest przeniesienie całego turnieju do Anglii. Uwaga, uwaga – z kibicami na trybunach.  Oczywiście […]
26.02.2021
Inne sporty
26.02.2021

Komu złoto, kto zawiedzie? 10 rzeczy, które mogą się wydarzyć na MŚ w Oberstdorfie

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie już ruszyły, ale to, co interesuje nas najbardziej, dopiero się wydarzy. Dziś kwalifikacje, a jutro konkurs skoczków na normalnej skoczni. To tam w pierwszej kolejności Polacy mają walczyć o medale. Ale nie tylko oni. Kandydatów do zwycięstwa jest, oczywiście, więcej. Czy więc złoto zdobędzie Kamil Stoch? A może obroni je Dawid […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Znak czasów – AC Milan kontra Manchester United w 1/8 finału Ligi Europy

Znamy pary 1/8 finału Ligi Europy. Trzeba przyznać, że niektóre dwumecze zapowiadają się naprawdę ekscytująco. Przede wszystkim ostrzymy sobie zęby na konfrontację Manchesteru United z Milanem. Dla „Czerwonych Diabłów” oraz Rossonerich sezon 2020/21 jest generalnie najlepszym od dawna, jeżeli chodzi o rezultaty osiągane w rozgrywkach ligowych. Istnieje zatem pewna szansa, że także i na europejskiej […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Inauguracja wiosny w Łodzi, derby w Poznaniu

Start wiosny w pierwszej lidze i derby Poznania w Ekstraklasie? Przecież to plan na idealną randkę. Pierwsze danie i deser z bitą śmietaną i wisienką. Przed nami konkretny piątek dla fanów polskiej piłki, więc warto rzucić okiem na kilka typów, które serwujemy wam na dziś. Można zarobić, można się dobrze bawić, więc najlepiej połączyć obydwie […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

PowerPlay. Jóźwiak nad kreską i pierwszoligowe boje!

33% skuteczności, ale za to po dość wysokich, przekraczających 2,20 kursach. Taki dorobek nas jednak nie zadowala, więc tym chętniej ruszamy z kolejnym odcinkiem naszego PowerPlaya. Dzisiaj zaglądamy m.in. do Kamila Jóźwiaka, który razem ze swoim Derby już na dobre wymiksował się z walki w strefie spadkowej i do Łodzi, gdzie ŁKS po kapitalnej serii […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Łukasz Sierpinia – największy przegrany metamorfozy Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała w czterech wiosennych meczach zdobyło osiem punktów, czyli raptem o jeden mniej niż przez całą jesień. To chyba największa metamorfoza ostatnich tygodni w Ekstraklasie, a skoro tak, siłą rzeczy są też jej ofiary. Tydzień temu pisaliśmy, że nowi zawodnicy już sporo dają „Góralom”, teraz warto wspomnieć o tym, który przy obecnym układzie traci […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Hoffenheim i Bayer kontynuują passę niemieckich sukcesów w Lidze Europy

Największy przegryw tego sezonu w Lidze Europy? Niekoniecznie Leicester City, który dostał w trąbę od Czechów. Nawet nie PSV Eindhoven, które przegrało awans na dwie minuty przed końcowym gwizdkiem. Otóż najbardziej ciała dało Hoffenheim. Historia tego, w jaki sposób niemiecka drużyna pożegnała się z rozgrywkami to materiał na sequel przygód Adasia Miauczyńskiego. Naprawdę, rzadko zdarza […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

PRASA. Tworek: Zwracam uwagę na to, by zespół był jedną rodziną

– Na tym polega piękno sportu, że nie faworyci, kluby z wysokim budżetem, nie te, które mają gwiazdy, ale zespół, który jest kolektywem i ma ducha walki, odnosi zwycięstwa. Ogromną uwagę zwracam na team spirit, żeby być jedną rodziną. To daje nam dodatkowe procenty szans. Kiedyś Dania z biletem od losu wygrała Euro – mówi […]
26.02.2021