post Avatar

Opublikowane 28.05.2020 21:19 przez

Szymon Janczyk

Piękny to jest dzień dla kibiców futbolu, mimo że zbyt wielu hitów dzisiaj nie zobaczą. Piękny dlatego, że spływają do nas same dobre informacje. Najpierw oficjalne daty powrotu na boiska ustalili Anglicy. Teraz dokładamy do tego potwierdzenie od włoskiego rządu, który pozwolił na powrót Serie A, Serie B oraz Pucharu Włoch. Po dzisiejszej konferencji ministra sportu Vincenzo Spadafory wreszcie zamykamy etap spekulacji i możemy wyłożyć kawę na ławę – kiedy, gdzie i na jakich zasadach powróci calcio.

Ach, tęskniło się nam już za tymi pojedynkami Romelu Lukaku z Francesco Acerbim. W zasadzie nawet za pojedynkami Mario Balotellego ze swoimi własnymi pomysłami. Za błyskami kreatywności Lucasa Bigli, czy też za spadochroniarzami, który ni z tego ni z owego spadali z nieba w trakcie meczu. Tęskniło nam się za włoską piłką, która jest jedyna w swoim rodzaju. Przez jednych uwielbiana, przez innych uważana za siermiężną. Ale tęsknić będziemy jeszcze tylko przez dwa tygodnie, bo wiemy już, że Serie A wraca. Oficjalnie, bo wcześniej przecież co jakiś czas słyszeliśmy o tym, że już zaraz, już za momencik, calcio się obudzi. To przeciąganie liny trwało długo, być może nawet za długo, jednak teraz wątpliwości zostały rozwiane. Minister sportu, Vincenzo Spadafora, obwieścił wszem i wobec: chłopaki, koniec laby.

 Widzimy, że Włochy wstają z kolan, dlatego czas, żeby to samo zrobiło calcio. Protokół medyczny został zatwierdzony, mamy pewność, że testy dla piłkarzy nie spowodują tego, że zabraknie ich dla pozostałych obywateli. Za nami bardzo pożyteczne spotkanie – mówił członek włoskiego rządu.

Niedawno szczegółowo rozpisywaliśmy plan powrotu do gry na południu Europy, ale warto zaktualizować parę spraw, które czas zdążył już zweryfikować. Przede wszystkim klubom nie udało się przepchnąć swojej poprawki do protokołu medycznego. Dzięki niej, w przypadku wykrycia koronawirusa, na kwarantannę miały udać się jedynie zarażone osoby.

Cóż, tak nie będzie. Eksperci od zdrowia w Italii uznali, że izolacja obejmie całą drużyną. Tak, jest to duży problem, bo jeśli tak się stanie, liga znów się wykolei. Nie, nie da się z tym wiele zrobić, więc… pozostaje liczyć na farta. Kompromisem jest jednak to, że kwarantanna będzie mogła zostać skrócona z 14 dni do tygodnia. W szczególnych przypadkach może ona trwać jeszcze krócej, ale na to potrzebna będzie specjalna zgoda.

Co jeszcze uległo zmianie? Według poprzedniego planu Puchar Włoch miał zostać rozegrany na końcu, w ostatnich dniach sierpnia. Teraz będzie odwrotnie – Coppa Italia zostanie przystawką przed ligą. Wygląda to tak:

  • 13 i 14 czerwca – rewanżowe mecze Juventusu z Milanem (1:1) i Interu z Napoli (0:1)
  • 17 czerwca – finał na Stadio Olimpico w Rzymie

Włosi bynajmniej nie sugerowali się polskim pomysłem. Puchar ma pierwszeństwo, bo prawa do pokazania go ma RAI, które jest telewizją ogólnodostępną, więc każdy będzie mógł obejrzeć pierwsze mecze po wznowieniu rozgrywek. – Chcemy wysłać pozytywny sygnał dla całego narodu – argumentował to Spadafora.

To też o tyle ważne, że Inter i Juventus mają przed sobą perspektywę gry w europejskich pucharach, które przecież mają być dograne w sierpniu. Przy okazji odciążono więc obydwa zespoły na finiszu dwumiesięcznego maratonu meczów. A tych Nerazzurri Stara Dama zagrają sporo. Jeśli Inter dotrze do finału Ligi Europy, czekają go jeszcze 22 spotkania. Gdyby Juventus dostał się do finału Ligi Mistrzów, rozegra jeszcze 20 gier.

A kiedy w zasadzie zacznie się wspomniany maraton, czyli dokończenie rozgrywek Serie A? Pierwsza kolejka odbędzie się 20 czerwca. Według planu, o którym wspominaliśmy wcześniej, liga ma potrwać maksymalnie do 20 sierpnia. W tej kwestii wiele się nie zmieni, bo nowy sezon ma się rozpocząć 1 września. Aha, jest jeszcze kwestia niższych lig. Serie B również zostanie wznowiona 20 czerwca, co potwierdziły oficjalnie władze tej ligi. Serie C natomiast… To już bardziej skomplikowany temat.

Jak wcześniej informowaliśmy, kluby włoskiej trzeciej ligi narzekają na brak kasy. Twierdzą, że nie stać ich na to, żeby wznowić sezon zgodnie z wytycznymi rządu i komisji medycznych. Dlatego też obecnie o grze w Serie C się nie mówi, a przynajmniej nie w kontekście kontynuowania sezonu. Najbardziej prawdopodobne jest to, że odbędą się jedynie play-offy, które wyłonią czwartego beniaminka Serie B. Pozostała trójka to zwycięzcy trzech grup: Monza Silvio Berlusconiego, Vicenza oraz Reggina.

No dobrze, a co, jeśli cały plan weźmie w łeb i ligę znów trzeba będzie zatrzymać? FIGC (włoska federacja piłkarska – przyp.) zatwierdziła plan B oraz C. Pierwszy zakłada play-offy oraz play-outy w celu ostatecznych rozstrzygnięć w ligach. Drugi mówi o użyciu aktualnej tabeli. O tym, co zrobić, zadecyduje federacja, a nie minister czy premier. Ale szczerze mówiąc dziś ani my, ani Włosi o tym nie myślą. W Italii zapanowała powszechna radość i szał, bo w końcu calcio to dla wielu południowców całe życie.

My do tej radości się oczywiście przyłączamy, bo przecież wznowienie Serie A i Serie B oznacza, że do gry wróci wielu naszych stranierich. Arkadiusz Reca powalczy o utrzymanie ze SPAL, Piotr Zieliński o Ligę Mistrzów z Napoli a Patryk Dziczek o awans szczebel wyżej z Salernitaną. Piłka wraca więc na dobre już praktycznie w każdym zakątku Europy. I – co tu dużo mówić – jest fajnie.

Fajniusio jest.

Fot. Newspix

Opublikowane 28.05.2020 21:19 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 3
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
floro flores
floro flores

nareszcie, ta bezsenność zaczynała mnie wkurwiać

kaesz
kaesz

Oprócz Interu i Juve w europejskich pucharach gra chyba jeszcze Napoli..

Bojarski89
Bojarski89

Taa z ukochaną barcą weszło więc już zostało napoli skreślone 😉

Weszło
15.07.2020

Bruk-Bet nie dawał rady z Radomiakiem, więc pomógł mu sędzia

Zarówno Termalica jak i Radomiak to zespoły znajdujące się w strefie barażowej. A że jedni muszą się jeszcze postarać, żeby z niej nie wypaść, a drudzy wciąż mają szansę na zakończenie sezonu zasadniczego na podium, mogliśmy liczyć na emocje. Ale niestety – srogo się zawiedliśmy. Bo jedynym osobnikiem, który zapewnił nam wrażenia był sędzia Sebastian […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Zamiast ściągać Santinich, inwestujcie w Dziekońskich

Przez dłuższy czas drugiej połowy wydawało nam się, że Jagiellonia ze Śląskiem testują nową reformę. „Jaką?”, zapytacie, bo tyle ich mamy w polskim futbolu, że można się pogubić i nic dziwnego, warto być ciekawym. No więc, gdyby tak te mecze o pietruszkę skrócić, grać 45 minut, nie robić sobie pod górkę? To byłoby interesujące, tym […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech poszedł na spacer w Krakowie i przy okazji zbliżył się do wicemistrzostwa

Byliśmy przekonani, że Cracovia w końcówce sezonu nie będzie umierać na boiskach Ekstraklasy. Oczywiście z uwagi na zbliżający się finał Pucharu Polski. Ale „Pasy” przeszły same siebie i w starciu z Lechem nawet nie podjęły rękawicy. O emocje zadbał dopiero Djorde Crnomarković podając w deszczu kozłowaną piłkę do bramkarza. Poza tym jednym odpałem lechici mieli […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ogrywanie juniorów kosztem widzów

Kto oglądał mecz Lechii z Legią, ten stracił czas. Wiemy, jest już po sezonie. Tak, wprowadzanie młodzieży. Jasne, Legia mogła odczuwać trudy świętowania. Oczywiście, Lechia ma w głowie głównie Puchar Polski. Ale niestety, musimy napisać prawdę o tym meczu – nie dało się tego oglądać. W pierwszej połowie najgroźniejszym i jedyny celnym strzałem było uderzenie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Nie było Felixa – będzie brąz

Waldemar Fornalik miał dwa problemy przed meczem z Pogonią Szczecin. Po pierwsze – czerwoną kartkę Sebastiana Milewskiego, czyli żelaznego młodzieżowca. Po drugie – uraz pleców Jorge Felixa, czyli najlepszego strzelca zespołu. Były selekcjoner postanowił rozwiązać je w zasadzie jednym posunięciem, gdyż partnerem Piotra Parzyszka został 21-letni Dominik Steczyk (prócz niego do składu wskoczyl Rymaniak). A […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Sensacja – Widzew zagrał dobry mecz. Problemy Górnika Łęczna

Kibice Widzewa byli w ostatnim czasie przyzwyczajeni do trzech stylów gry swoich piłkarzy. męczenia buły zakończonego wstydliwą porażką. Dla odmiany męczenia buły zakończonego mniej lub bardziej frustrującym remisem. Po trzecie, krótkich zrywów przyzwoitej gry, które jednak z rzadka dawały zwycięstwa. Dziś w Łodzi jednak zdarzyła się sensacja – Widzew nie tylko wygrał po czterech kolejkach […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Cztery długie lata i koniec czekania. Podbeskidzie wraca do Ekstraklasy!

Idzie, idzie Podbeskidzie i wreszcie doszło! Długa to była droga, trwała aż cztery lata, ale dziś w Bielsku w końcu mogą triumfować: „Górale” wracają do Ekstraklasy i nie ma żadnych wątpliwości, że na to zasłużyli. Awans przypieczętowali wygraną po szalonym meczu z Odrą Opole.  Wszyscy pamiętamy, w jakich okolicznościach Podbeskidzie Roberta Podolińskiego spadało w 2016 […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Pięć zmian dozwolone także w sezonie 20/21. Jak będzie w Ekstraklasie?

IFAB po raz kolejny wypacza rozgrywki i wymyśla niepotrzebne przepisy, nie zważając na to, że w 1982 były dwie zmiany i było dobrze. Pewnie takie myśli kłębią się właśnie w głowie Zbigniewa Bońka po przeczytaniu komunikatu, jaki wydała Międzynarodowa Rada Piłkarska. Otóż tak – możliwość pięciu zmian będzie kontynuowana przez CAŁY sezon 2020/2021. Zasady są […]
15.07.2020
Blogi i felietony
15.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Silna wobec słabych, słaba wobec silnych. Niemalże definicyjny opis najgorszej możliwej władzy idealnie pasuje do organizacji UEFA, która po raz kolejny została skompromitowana – tym razem poprzez wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w sprawie Manchesteru City. Samo zmniejszenie wyroku nie bulwersuje, w końcu to niezależna organizacja. Ale już uzasadnienie, w którym czytamy m.in. o przedawnieniu […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Mikael Ishak. „Mógł zostać i strzelać w 2. Bundeslidze”, „rozważano go na mundialu”

O tym kogo ściąga Lech w zastępstwie za Christiana Gytkjaera – mogliście poczytać u nas już wczoraj. Mikael Ishak na papierze wydaje się rzetelnym transferem. Natomiast postanowiliśmy też podpytać o Szweda tych, którzy mogą wiedzieć o nim nieco więcej. Co usłyszeliśmy? „Dwa lata temu był poważnie rozpatrywany w kontekście powołania na mundial”. „Mógł zostać na […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Kto wypełni w Śląsku młodzieżową lukę po Płachecie?

Śląsk Wrocław ma jeszcze teoretyczne szanse na europejskie puchary, ale w praktyce sezon prawdopodobnie już się dla niego skończył. W klubie muszą intensywnie myśleć o nowych rozgrywkach i widać, że już to robią. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przepisu o młodzieżowcu po spodziewanym odejściu Przemysława Płachety, do czego zresztą działacze byliby zmuszeni nawet w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020