post Avatar

Opublikowane 19.05.2020 13:03 przez

Szymon Janczyk

Ach, Okręgowe Związki Piłki Nożnej. Uwielbiane przez działaczy, którzy dzięki nim latami funkcjonowali w świecie futbolu, czasami zupełnie bezcelowo. Nieco mniej wielbione przez kluby, które na tych – czasami zupełnie bezcelowych – działaczy musiały się zrzucać. Nie będziemy generalizować, bo zapewne są regiony kraju, w których OZPN-y były istotnym wsparciem dla lokalnej społeczności piłkarskiej. Ale są też takie, gdzie największą korzyść z OZPN-u mieli ci, którzy w nim pracowali. Wygląda na to, że do drugiej z tych kategorii możemy zaliczyć Nowy Sącz.

Skąd takie wnioski? Z wpisu nowosądeckiego radnego, Krzysztofa Ziaji, który na Facebooku podzielił się wynikami kontroli przeprowadzonej przez miasto w OZPN-ie. Wykryto w nim 36 różnych nieprawidłowości, których konsekwencją było zarządzenie spłaty 52 tys. zł wraz z odsetkami. Wspomniana kwota pochodzi z tytułu dotacji, które stowarzyszenie zarządzające OZPN-em otrzymało na cel szkolenia młodzieży. O jakich nieprawidłowościach mowa? Ziaja wylicza, że są to choćby faktury VAT wystawione przez podatnika, który nie był zarejestrowany w systemie oraz liczne przypadki przedstawiania do rozliczenia dotacji nierzetelnych dokumentów, poświadczonych jako autentyczne.

Co ciekawe, protokół z kontroli został podpisany przez członków zarządu OZPN, który nie wnieśli do niego żadnych poprawek. Mówiąc wprost: poświadczyli, że to wszystko prawda. Zuchwałe? Być może. A być może po prostu nikt nie spodziewał się, że sprawa wypłynie. Bo jak tłumaczy nam Ziaja, wszystko zaczęło się dość przypadkowo.

 Nowe władze w mieście, z prezydentem Lubomirem Handzlem na czele, zadecydowały, że wszystkie procesy powinny być transparentne i obiektywne. Opracowano taryfikator, co się komu należy i ile. W skrócie: grasz wyżej, dostajesz więcej, grasz niżej, dostajesz mniej. W zależności od realnych potrzeb. Wcześniej dotacje były przyznawane uznaniowo, nie było w tym logiki.

Nowosądeckie władze postanowiły też przeprowadzić kontrolę we wcześniej dotowanych podmiotach. I tu zaczyna się zabawa, bo wykazały one niezłe kwiatki. – Dla przykładu w klubie UKS Evan, zajmującym się szkoleniem w sportach walki, wykazano, że dotację przeznaczono m.in. na zakup alkoholu. Ale jako że bliższa jest mi piłka nożna, skupiłem się na tym, co dotyczyło OZPN-u. Kontrola dotyczyła lat 2015-2018, a w jej wyniku powstało zobowiązanie na 52 000 zł plus odsetki. Przeprowadzono ją w terminie 22.08.2019-17.10.2019. Dlaczego więc sprawa wypływa teraz? Bo zakończył się proces administracyjny. Trzeba było zapłacić te pieniądze w określonym terminie, jednak on już minął i nikt z tym nic nie zrobił. 

Nikt z tym nic nie zrobił, bo to zapewne sytuacja z serii „nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobisz?”. Tak też wynika ze słów Krzysztofa Ziaji. – Z KRS dowiedziałem się, że stowarzyszenie nie zostało rozwiązane. Po likwidacji OZPN stworzono swoistą unię personalną: prezes Robert Koral i wiceprezes Antoni Ogórek zostali wcieleni do MZPN, z ramienia którego kierują powstałym w wyniku reformy, w miejsce OZPN, podokręgiem Nowy Sącz. Natomiast stowarzyszenie, które dalej istnieje, według mojej wiedzy – aczkolwiek to wiedza zasłyszana – dysponuje majątkiem 0 zł, dlatego ciężko te zobowiązania wyegzekwować. 

Choć uściślijmy jedną rzecz. Nie jest tak, że OZPN nie zrobił kompletnie nic, bo post radnego przytacza jedno bardzo konkretne działanie nowosądeckich działaczy. Gdy Wydział Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miasta Nowego Sącza skierował do związku pismo z prośbą o wyjaśnienia, otrzymał kuriozalną odpowiedź. OZPN stwierdził, że w jego siedzibie doszło do awarii grzejnika, pod którym przechowywane były dokumenty. W wyniku tej awarii dokumenty zostały zalane i zniszczone, więc trzeba było je skasować. Żadnych pism więc nie ma i nie za bardzo jest o czym mówić.

Co teraz? Prezydent Nowego Sącza, Lubomir Handzel, zawiadomił już odpowiednie organy o tym, że OZPN mógł wyłudzić pieniądze. Działaczom grozi za to od pół roku do ośmiu lat pozbawienia wolności. Ale to dopiero początek kłopotów lokalnych działaczy. – Bulwersujące jest to, że z racji pewnych umocowań OZPN dostawał dotacje zewsząd. Nowy Sącz to miasto na prawach powiatu, więc dotacje przyznawano też ze starostwa powiatowego czy urzędu marszałkowskiego. Te dotacje rozliczano tymi samymi dokumentami. Nie wyobrażam sobie więc, że gdy te instytucje dowiedzą się o tym, co odkrył urząd miejski, nie zareagują. Tak że powiedziałbym, że sprawa ma potencjał rozwojowy – mówi nam Ziaja.

Nowosądecki radny twierdzi, że po publikacji wyników kontroli, otrzymał wiele głosów wsparcia ze środowiska piłkarskiego. Te osoby cieszyły się, że ktoś w końcu ujawnił w jaki sposób działa system, polegający na „zbieractwie” pieniędzy z klubów. – Zarząd tworzą działacze pamiętający poprzednią epokę. Stworzyli sobie Bizancjum, w którym żyło się dobrze i które żyło poza kontrolą społeczną. Żeby tam wejść, żeby piastować jakąś funkcję, trzeba było uzyskać swoiste namaszczenie. Nie jest tajemnicą, że to środowisko hierarchiczne. Społeczni działacze z niższych lig dla świętego spokoju nie podejmowali takich tematów, żeby uniknąć np. wyższych kar w wydziale dyscypliny. O tym nikt głośno nie mówi, ale wiadomo, jak to jest. Są ci, których traktuje się lepiej i ci, którzy traktuje się gorzej – tłumaczy.

Nas w tej sprawie wiele rzeczy zdumiewa. Choćby to, że pod tak kompromitującymi wynikami kontroli podpisano się bez zająknięcia, nie próbując się nawet wybronić. To pokazuje przecież, jak bezkarnie czuli się działacze, którzy zbytnio się nie wysilali, żeby ukryć wspomniane nieprawidłowości. ALE. Pracując nad sprawą przypomnieliśmy sobie, że nazwisko Robert Koral coś nam mówi. Wam też?

Tak, Pan Koral, czyli były prezes OZPN, to słynny „Złoty Król”, dla którego nie starczyłoby bawolej skóry, gdyby chcieć maczkiem spisać jego wiedzę, zasługi oraz talenty. Tak, słynna laudacja na cześć prezesa, którą opisywaliśmy niespełna rok temu, dotyczyła właśnie tego pana. Cóż, po odkryciu tego faktu, wieść o tym, że akurat pod batutą „Intelektualnego Olbrzyma” dochodziło do wspomnianych przekrętów, wydaje nam się jakoś mniej zdumiewająca i nieprawdopodobna. Cała laudacja też dziwi nas trochę mniej, bo być może lokalni działacze faktycznie sporo „Królowi Złotemu” zawdzięczają.

SZYMON JANCZYK

Opublikowane 19.05.2020 13:03 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 8
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Frank Underwood
Frank Underwood

Betony wciąż jeszcze nie skruszone.

Lou
Lou

Mala prosba- przestancie nazywac tych wszystkich lesnych dziadkow jakimis baronami, krolami czy innym gownem. Wszyscy Ci zwiazkowcy ktorzy dopchali sie do koryta to banda karierowiczow, kolesi, ktorzy cyckaja zrodelko i nie daja zrobic krzywdy swoim kolesiom, dzieki czemu trzymaja sie stolka. Dorabiaja sie majatkow na ch. wie czym i sluchaja zewszad jakimi to poteznymi wladcami nie sa i w swej cwaniackiej bufonadzie dzialaja coraz bardziej bezczelnie, czego mamy tu juz kolejny przyklad w tym tygodniu.
Przestancie mitologizowac tych grubych cwaniakow

Ulanny Mike
Ulanny Mike

Zamiast „baronowie” nazywałbym ich Ulane Kurwy albo po prostu śmiecie 🙂

Falibor
Falibor

Zasada 3xO – Odtajniać, Opisywać, Ośmieszać. Niech teraz prokurator się tym zajmie. Brawo za artykuł.

marcinw13
marcinw13

Słusznie jeden z forumowiczów zauważył jedną rzecz. A jakby tak przestać nazywać takich cwaniaczków baronami a zacząć ich określać per patologia, pato-działacze? Przedrostek „pato-” jest ostatnio w modzie, ale trafnie oddaje istotę działania postkomuszego betonu kolesi, których w tzw „terenie” wciąż jest mnóstwo.
Słowo „baron” ma jakąś moc, godność, sugeruje, że mamy do czynienia z kimś potężnym. A to są zwykłe buraki, które od lat niszczą piłkę regionalną.
Regionalne związki to skansen patologii rodem z najgorszej komuny, towarzysz towarzyszowi zginąć nie da.

qdlaty81
qdlaty81

Robert Koral to ten od lodów?

Krzysztof
Krzysztof

A czy radny Ziaja powiedział, że to jest jego zemsta za to, że przegrał wybory do OZPN?

koala
koala

Jesli tak, to wiecej takich zemst prosze.

Weszło
25.05.2020

„Zieliński to najlepszy rozgrywający w Europie. Milik? Ważniejsze pozostanie Mertensa”

W poniedziałkowej prasie m.in. Robert Lewandowski zbliżający się do rekordu, rozmowa z Ivicą Vrdoljakiem o Legii i rynku transferowym, Łukasz Załuska wspomina czasy w Warszawie, Bożydar Iwanow o powrocie I ligi w kontekście transmisji w Polsacie Sport i Diego Maradona junior oceniający Polaków z Napoli.  PRZEGLĄD SPORTOWY Robert Lewandowski jest coraz bliżej wyrównania własnego rekordu […]
25.05.2020
Bukmacherka
25.05.2020

Oskubaliśmy bukmacherów w niedzielę – kolejne trafione typy!

Niedziele mogą być przyjemne. Zwłaszcza jeśli obstawiacie spotkania ligi niemieckiej razem z naszymi typerami z działu bukmacherskiego. We wczorajszych meczach udało nam się przedłużyć dobrą passę i zakończyć weekend na dużym plusie. Takie weekendy to my lubimy! W sobotę trafiliśmy cztery typy, z których każdy kręcił się – lub przekraczał – wokół kursu 2.00. A […]
25.05.2020
Weszło Extra
25.05.2020

Wrogów nie przekonam, a przyjaciół przekonywać nie muszę

Czy jest arogantem? Skąd decyzja o rozpoczęciu pisania książki i czy będzie to literatura piękna? Dlaczego od decyzji o odebraniu kapitańskiej opaski Januszowi Golowi trudniejsze dla niego były zwolnienia pracowników w Cracovii? Czego spodziewać się po zbliżającym się oknie transferowym? Czy zmienił pogląd na toporny styl Cracovii? Jak wygląda jego plan na budowanie silnej drużyny […]
25.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

The Last Dance rozpęta lawinę sportowych dokumentów?

Serial o losach mistrzowskich Chicago Bulls oraz ich niezapomnianego lidera zrobił furorę na całym świecie. Obudził też tematy do dyskusji: czy Michael Jordan był tyranem i złym kolegą z drużyny? A może po prostu wyjątkowo mocno zależało mu na wygrywaniu? ESPN, odpowiedzialne za stworzenie koszykarskiego dokumentu, wyczuło pismo nosem i już planuje kolejną (i na […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Warto było czekać do końca!

Nieprawdopodobnie wolno rozkręcał się ten mecz, tak naprawdę gdyby ktoś włączył telewizor mniej więcej po godzinie gry, poza bramką Fortuny wiele by nie stracił. Ale gdy już się rozhuśtali… Obroniony rzut karny. Chwilę później gol na 2:0. Rosnąca desperacja gospodarzy, którzy próbowali nawet uderzeń nożycami i przewrotkami. Aż w końcu piorunująca końcówka, w której w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Liga Minus – Misterium Chotomowskie

To już ostatni taki odcinek Ligi Minus. Wraca Ekstraklasa, więc choć quizowe odcinki całkowicie nie znikają, to nie będą już tak regularne. Ale nic, cieszmy się, póki możemy to przeżywać. Co zobaczyliśmy tym razem? Żenującą anegdotę Wojtka Pieli o Jacku Krzynówku. Kapitalną anegdotę Wojtka Pieli o telefonie do Jerzego Engela. Pawła Brożka, który za długo […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Szkoła pięknej gry według Lipska

To był spektakl godny teatru broadwayowskiego. Oczywiście, przy pełnych trybunach oglądałoby się to pewnie jeszcze przyjemniej, ale nie będziemy narzekać, bo piłkarze RB Lipsk zagrali tak widowiskowo, tak nowocześnie, tak ofensywnie, że jedyną właściwą reakcją było wygodne rozsądzenie się w fotelu i delektowanie się ich kunsztem. I choć jednostronne mecze, a ten był wyjątkowo jednostronny, […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Schalke null Gelsenkirchen

Fatalnie, po prostu fatalnie prezentuje się od pewnego czasu Schalke Gelsenkirchen. Już pal licho, że od dziewięciu meczów nie wygrali. Już pal licho, że po pandemicznej pauzie najpierw Borussia ogoliła ich 4:0, a dziś ośmieszył Augsburg, wywożąc ze stadionu rywala trzy punkty i trzy zdobyte bramki. To Schalke jest po prostu przeraźliwie słabe piłkarsko, posiada […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Od Nowaka do Lewandowskiego. Najlepsi Polacy w Bundeslidze

Władze klubów Serie A praktycznie co okienko wpadają do Ekstraklasy i zachowują się tak, jak emerytki na promocji karpia w markecie, ale jeszcze sporo milionów euro musi przepłynąć z Italii do naszego kraju, byśmy uznali tamtejszą ligę za najbardziej „polską” spośród tych najsilniejszych. Ten tytuł należy do Bundesligi. Z jednej strony nie jest to ostatnio […]
24.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

Kubica w dobrej formie, ale to simracerzy triumfowali w Orlen Stay&Play

Było szybko, wściekle i emocjonująco. Za nami finał turnieju w Assetto Corsa, w ramach projektu Orlen Stay&Play. Profesjonalni sportowcy stanęli w szranki z zawodnikami, którzy wcześniej przeszli przez otwarte kwalifikacje. Nie było jednak mowy o żadnych nowicjuszach. Na linii startu na Roberta Kubicę czy Jakuba Przygońskiego czekali bowiem esportowcy, specjalizujący się w symulatorach wyścigowych. Szans […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Robert Gumny: Prawie rok grałem z bólem. Pokazywałem 50 procent możliwości

Obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny był gościem Łukasza Trałki, Michała Żewłakowa i Jakuba Wawrzyniaka w programie „Liga PL” emitowanym w Kanale Sportowym. Zawodnik „Kolejorza” opowiedział o spodziewanym powrocie do gry po kontuzji, silnej psychice, potrzebie rywalizacji i najsilniejszym punkcie poznaniaków przed meczem z Legią. Poniżej zapis tekstowy rozmowy.  Jak się czujesz? Dziękuję, bardzo dobrze. Od […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Polski Real i potęgi na kolanach. Finał rankingu polskich drużyn wszech czasów!

Milion dolarów oferowane przez Real za Włodzimierza Lubańskiego. Widzew Łódź w kilkanaście lat przechodzący od czwartej ligi do pokonania Liverpoolu, jednej z najlepszych drużyn w historii futbolu. Deyna z Gadochą siejący postrach na murawach Europy. Ernest Wilimowski jako kandydat do najlepszego piłkarza świata swoich czasów. Wyrabiający 577% normy przodownik pracy Wiktor Markiefka decydujący o losach […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Astiz: „Prawdopodobnie po sezonie zostanę w Legii. Albo jako piłkarz, albo w innej roli”

Iñaki Astiz był – obok Roberta Gumnego – telefonicznym gościem najnowszej „Ligi PL”. W ostatnim odcinku przed wznowieniem rozgrywek stoper warszawskiej Legii zdał raport ze stanu przygotowań wicemistrzów Polski i liderów PKO Bank Polski Ekstraklasy do ponownego startu ligi. Zdradził też co nieco na temat swojej przyszłości. Poniżej zapis rozmowy. Łukasz Trałka: – Jak przygotowania […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Przez lojalność nie mogłam iść do Lyonu. To jak transfer z Lecha do Legii

– Przez siedem lat w Paryżu zyskałam taki szacunek ludzi, że nie mogłam przejść do Lyonu. Dla mnie relacje z kibicami są cenniejsze od złota. Nie mogłabym później spojrzeć w twarz ludziom, którzy dopingowali mnie przez te lata w Paryżu. To po pierwsze. A po drugie – przez te lata nakręcałam się tą rywalizacją, miałam […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Grosicki: – Chcę, żeby za kilkanaście lat moje nazwisko było wspominane

– Mam jeszcze dwie imprezy przed sobą. W 2021 i 2022 roku. Jest jeszcze szansa i czas. Jak są marzenia do zrealizowania, to trzeba je zrealizować. Marzymy, żeby zaistnieć na takich imprezach i mam nadzieję, że to się uda. Trzeba wierzyć. Zmienić słowa w czyny. Pokazać to na boisku. Tamten mundial był bardzo słaby, ale […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Niedziela z Bundesligą. Czy RB Lipsk powróci na zwycięską ścieżkę?

Dwa remisy przed pandemią, jeden po wznowieniu rozgrywek. Nie da się ukryć, że kiepska passa RB Lipsk na przestrzeni trzech ostatnich kolejek Bundesligi mocno nadszarpnęła szanse tej ekipy na sięgnięcie po mistrzowską paterę. Obecnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają aż dziesięć punktów straty do liderującego Bayernu. Jeżeli nie zwyciężą dzisiejszego spotkania w Moguncji, pozostanie im już […]
24.05.2020

Robert Gumny i Inaki Astiz gośćmi Ligi PL!

Jest niedziela, jest Liga PL. Dzisiaj w studiu Michał Żewłakow, Łukasz Trałka i Jakub Wawrzyniak, a gośćmi tego tercetu solidnych ligowców będą Robert Gumny z Lecha Poznań oraz Inaki Astiz z Legii Warszawa. Tematy? Łatwe do przewidzenia – rusza liga, rusza Puchar Polski, rusza to wszystko, za czym tak bardzo tęskniliśmy. Zapraszamy na Kanał Sportowy! […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Zauważalnie inni. Z wizytą w akademii FC Köln

Mistrz świata Ron-Robert Zieler, zdobywca Pucharu Konfederacji Jonas Hector, wicemistrz olimpijski Timo Horn, mistrzowie Europy U-21 Yannick Gerhardt i Mitchell Weiser. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Każdy z nich przeszedł przez kilka – albo i wszystkie – szczeble juniorskiej i młodzieżowej kariery w Kolonii. W akademii FC Köln, jednej z najbardziej niedocenianych w […]
24.05.2020