Kibic polskiej piłki ręcznej zachwycał się retro meczami dużo wcześniej niż kibic piłki nożnej, zmuszony od kilku tygodni do oglądania powtórek w związku z koronawirusem. Od MŚ 2017 nasz handball dołuje, więc niedługo później można było wejść we wspominkowy tryb pt. „Kiedyś to było”. Jeśli mielibyśmy wytypować jednego szczypiornistę, który może sprawić, że przestaniemy żyć przeszłością, byłby to Michał Olejniczak. I choćby dlatego warto poświęcić temu nastolatkowi duży tekst na ogólnopolskim portalu.

O, to jest ten Olejniczak – miło się na niego patrzy!

Czternastego stycznia po godzinie 22 Olejniczak mógł pochwalić się światu naprawdę interesującą statystyką. Po zakończonym właśnie meczu ze Szwedami Michał miał następujący bilans kariery: zero spotkań w Superlidze, dwa na mistrzostwach Europy.

Dlaczego chłopak, który nigdy nie zagrał w ekstraklasie, pojechał na tak duży turniej? Pierwsza część odpowiedzi na to pytanie: bo poziom naszych praworęcznych środkowych rozgrywających w skali świata jest raczej lichy. Druga: ponieważ mamy do czynienia z naprawdę dużym talentem.

– Niektórzy mówią, że jest lepszy niż Bartek Jaszka i Grzesiek Tkaczyk, kiedy byli nastolatkami. I coś w tym może być – stwierdza Marek Witkowski, wielokrotny reprezentant Polski.

– Jeśli w tym wieku w pewnych aspektach poruszania się po parkiecie przykrywa czapką dużo bardziej doświadczonych zawodników z Superligi czy reprezentacji, oznacza to, że naprawdę może pójść śladami znanych poprzedników – dodaje telewizyjny ekspert Michał Matysik.

Na Euro 2020 Polska zagrała trzy mecze. W pierwszym, ze Słowenią, Olejniczak nie znalazł się w kadrze. W kolejnych – ze Szwajcarią i wspomnianymi Szwedami – ze względu na kontuzję Przemysława Krajewskiego pojawił się nie tylko w protokole, ale i na parkiecie. Nie był na nim wystraszonym żółtodziobem, podającym piłkę do najbliżej stojącego kolegi. Nie, Michał brał na siebie odpowiedzialność, a kilkoma wejściami mógł zadziwić nawet słynnego Andy’ego Schmida, Szwajcara, który rozjechał nas w pojedynkę – rzucił 15 bramek.

– Większy stres niż podczas tych spotkań czułem na… grudniowym turnieju towarzyskim w Tarnowie – mówi nam Olejniczak. – Tam panowała świetna, głośna atmosfera, do której na mistrzostwach Europy byłem już przyzwyczajony. Zresztą, nie myślałem o niej w trakcie meczów, skupiałem się na swoich zadaniach.

Tu warto podać ważną informację: Michał środkowym rozgrywającym z prawdziwego zdarzenia został… kilka tygodni przed turniejem. W swoim klubie, czyli SMS-ie Gdańsk, gra bowiem głównie na lewej połówce. Olejniczak:

– Przyjechałem na zgrupowanie reprezentacji, gdzie trener Patryk Rombel powiedział, że będzie mnie próbował na środku i że jeśli pojadę na Euro, to właśnie w tej roli. Nie ukrywam – na początku ciężko było mi zrozumieć filozofię gry środkowego. Tam trzeba mieć ściśle ułożony plan i przewidywać co się zaraz wydarzy. Plus non stop szukać wolnego miejsca na parkiecie. Nie byłem przyzwyczajony do takiego grania, ale starałem się go szybko uczyć. Pomagali mi Maciej Pilitowski i Adrian Kondratiuk, ich wskazówki były dla mnie nieoceniona.

– Jak na 19 latka, grał bardzo odważnie. Naprawdę mi się podobał. Oczywiście – popełniał też błędy, ale kto w tym wieku ich nie robi? – ocenia legenda polskiej piłki ręcznej Marcin Lijewski.

W tym miejscu pochylimy się nad klubową karierą Olejniczaka. Zawodnikiem wspomnianego SMS-u jest od 2017 roku.

– Trafił do nas z Gorzowa, trzeba oddać tamtejszym trenerom, że wspaniale zachęcili Michała do handballu – rozpoczyna swoją opowieść trener Dariusz Tomaszewski. – Już na egzaminach wstępnych do naszej szkoły bardzo się wyróżniał. Było widać, że ma talent, dostał się do szkoły bezproblemowo, wybrał Gdańsk choć mógł też występować w SMS-ie Kielce. W pierwszym roku pobytu w Trójmieście nie trenował zbyt wiele przez kontuzję. W drugim radził sobie już bardzo przyzwoicie, no a w trzeciej klasie, wiadomo, mocno się wyróżnia. Chciałbym przy tym uspokoić kibiców: nie odbije mu woda sodowa. To inteligentny chłopaka skupiony na swoim celu. Poza tym mama pilnuje, żeby dobrze przygotował się do matury, a potem trafił do odpowiedniego klubu.

Jaki zespół byłby dla Michała właściwym na tym etapie kariery? Nasi eksperci nie mają wątpliwości i odpowiadają chórem: taki, w którym by regularnie występował albowiem gra jest na tym etapie najważniejsza dla jego rozwoju.

– Olejniczak musi trafić na trenera, który „zakocha się” w jego stylu. Taki szkoleniowiec odpowiednio go „obrobi” i wtedy będzie rewelacja! – ekscytuje się Michał Matysik.

– Najważniejsze dla niego jest teraz poprawienie „czytania gry” w trudnych momentach. Tego nie wypracuje się na treningach, to można ogarnąć tylko i wyłącznie poprzez nabywanie boiskowego doświadczenia – dodaje była zawodniczka i komentatorka telewizyjna Iwona Niedźwiedź.

Niektórzy uważają, że Michał powinien zostać w Polsce i nabrać szlifów w Superlidze. Wiadomo, że biją się o niego Wisła i Vive, nie wydaje się jednak, by w tych klubach otrzymał satysfakcjonującą liczbę minut na boisku. Choć oczywiście nie można wykluczyć, że Olejniczak wyjdzie z takiego założenia: wolę grać kwadrans na mecz w mocnym zespole i na treningach uczyć się od prawdziwych gwiazd, niż zaliczać całe spotkania u boku przeciętnych ligowców.

Inni mówią, że Olejniczakowi dobrze zrobiłby wyjazd do Hiszpanii, np. do Ademaru Leon, który prowadzi doskonale znany w Polsce Manolo Cadenas. Były trener Orlen Wisły Płock słynie ze wspaniałej pracy z młodzieżą. To właśnie podczas indywidualnych treningów z nim gigantyczny postęp wykonał Kamil Syprzak, dziś zawodnik PSG. Michał na pewno rozwinąłby się pod batutą tak znamienitego dyrygenta. Ponoć selekcjoner Rombel jest fanem tego rozwiązania, co oczywiście nie dziwi zważywszy na fakt, że jego reprezentacja opiera swoją grę na tzw. stylu hiszpańskim.

Kiedy rozmawiamy z Michałem o klubie jego marzeń, odpowiada tak: – Czasem zerknę na Ligę Mistrzów czy Bundesligę i muszę powiedzieć, że podoba mi się gra THW Kiel. Gdy będę ułożonym zawodnikiem, chciałbym tam wystąpić. Ale wiem, że do tego jeszcze bardzo daleka droga. Co trzeba zrobić, żeby ją przejść? Na pewno oswoić się z grą pod presją – czasem brakuje mi chłodnej głowy na boisku. Chciałbym stać się też uniwersalnym graczem, potrafiącym występować i w obronie, i w ataku, jak trzeba to na każdej pozycji rozegrania.

Michał marzy o Kiel, a my o tym, żeby poprowadził kiedyś reprezentację do sukcesów. Olejniczak:

– Wszyscy młodsi zawodnicy z kadry mają świadomość, że naszym głównym celem są mistrzostwa świata 2023, których współgospodarzem jest Polska. Budujemy zespół pod ten turniej, a po drodze chcemy wywalczyć awans do innych dużych imprez. Ogranie się w nich na pewno by nam pomogło.

MŚ 2017 zakończyliśmy na odległym, 17. miejscu. Dwa lata później Polski w ogóle zabrakło na mundialu. W tej sytuacji za bardzo dobry wynik na rozgrywanych u nas i w Szwecji mistrzostwach trzeba będzie uznać miejsce w czołowej ósemce turnieju. Jeśli biało-czerwoni pod wodzą Michała by tego dokonali, na pewno spełni się jego życzenie:

– Dążę do tego, żeby kiedyś kibice mówili: o, to jest ten Olejniczak, miło się na niego patrzy!

KAMIL GAPIŃSKI

Fot. Newspix.pl

Suche Info
08.02.2023

Zmarł Miroslav Blażević

Zmarl Miroslav „Ciro” Blażević, trener prowadzący reprezentację Chorwacji na Mistrzostwach Świata 1998. Za dwa dni obchodziłby 88. urodziny.Blażević to legendarny chorwacki trener. Jak napisała sama federacja w komunikacie o jego śmierci – „odszedł trener wszystkich trenerów”. Prowadził m.in. reprezentację Szwajcarii, Iranu, Bośni i Hercegowiny oraz młodzieżową kadrę Chin. Pracował Prowadził też m.in. drużyny HNK Rijeka, Dinamo Zagrzeb, Nantes, PAOK, Osijek czy FC Sion.To on prowadził słynną reprezentację […]
08.02.2023
Suche Info
08.02.2023

Lech zgłosił kadrę na dwumecz z Bodo/Glimt. Podmianka bramkarzy

Lech Poznań już za tydzień rozegra pierwsze spotkanie w dwumeczu 1/16 Ligi Konferencji przeciwko Bodo/Glimt. Poznaniacy wysłali do UEFA listę piłkarzy do rejestracji. Kolejorz dokonał jednej roszady.A chodzi oczywiście o podmianę bramkarzy. Artur Rudko jesień zaczął jeszcze jako pierwszy golkiper Lecha, ale po fatalnym występie z Karabachem Agdam mocno spadły jego akcje w klubie. Ukrainiec bardzo źle wypadł też w starciu ze Śląskiem Wrocław w Pucharze Polski i w konsekwencji […]
08.02.2023
Suche Info
08.02.2023

Oficjalnie: Domenico Tedesco nowym selekcjonerem reprezentacji Belgii

Domenico Tedesco został nowym selekcjonerem reprezentacji Belgii. Włoski szkoleniowiec od września pozostawał bez pracy po tym, jak rozstał się z RB Lipsk.To dość nieoczywisty wybór Belgów, bo dla Tedesco jest to pierwsza praca w roli selekcjonera. Do tej pory prowadził RB Lipsk, a wcześniej Spartak Moskwa oraz Schalke 04, młodzieżowe drużyny Hoffenheim i Stuttgartu. We wrześniu zeszłego roku stracił pracę w Lipsku i od tego czasu pozostawał bezrobotny.– Od pierwszych rozmów poczułem, że nadajemy na tych samych […]
08.02.2023
Suche Info
08.02.2023

Mundial w 2030 roku w Ameryce Południowej? Jest kandydatura czterech państw

Argentyna, Chile, Paragwaj oraz Urugwaj złożyły wspólną kandydaturę do konkursu o zorganizowanie Mistrzostw Świata w 2030 roku. Wysiłki południowoamerykańskiej koalicji w staraniu o organizację mundialu stoją pod hasłem „przywróćmy turniej tam, gdzie narodził się futbol”.Szefowie czterech federacji spotkali się wczoraj z prezesem CONMEBOL i oficjalnie ogłosili start w konkursie na organizację mistrzostw. Okazja jest wyjątkowo, bo przecież w 2030 roku będziemy obchodzić setną rocznicę mistrzostw świata, które odbyły […]
08.02.2023
Suche Info
08.02.2023

LeBron pobił rekord. Ma najwięcej punktów w historii!

To wydarzenie, na które czekali fani koszykówki na całym świecie. LeBron James prześcignął Kareema Abdula-Jabbara i awansował na pierwsze miejsce na liście zawodników z największą liczbą punktów w historii NBA!Przed wtorkowym (w Polsce startującym o czwartej w nocy z wtorku na środę) meczem z Oklahoma City Thunder było jasne, że gracz Los Angeles Lakers do pobicia rekordu potrzebuje 36 punktów. A z racji, że w trwającym sezonie zdobywa ich średnio 30, wszystko wskazywało na to, że faktycznie uda […]
08.02.2023
Piłka nożna
08.02.2023

Trener z 3. ligi kupuje sprzęt i reformuje klub. „Trzeba wyjść ze strefy komfortu. Ciągle szukam inspiracji”

Michał Piros już trzeci sezon prowadzi Legionovię Legionowo. Młody trener pracuje w trzeciej lidze, ale nie zraża się warunkami. Swoim piłkarzom gotował obiady i kupił system monitorowania GPS. Zreformował działanie klubowej akademii, namówił zarząd na budowę boiska do gry jeden na jednego i remont klubowego budynku, który dzięki temu służy drużynie w lepszy sposób. Wdraża zaawansowaną taktykę, kształci się na analityka, skończył kursy trenera przygotowania fizycznego […]
08.02.2023
Suche Info
08.02.2023

LeBron pobił rekord. Ma najwięcej punktów w historii!

To wydarzenie, na które czekali fani koszykówki na całym świecie. LeBron James prześcignął Kareema Abdula-Jabbara i awansował na pierwsze miejsce na liście zawodników z największą liczbą punktów w historii NBA!Przed wtorkowym (w Polsce startującym o czwartej w nocy z wtorku na środę) meczem z Oklahoma City Thunder było jasne, że gracz Los Angeles Lakers do pobicia rekordu potrzebuje 36 punktów. A z racji, że w trwającym sezonie zdobywa ich średnio 30, wszystko wskazywało na to, że faktycznie uda […]
08.02.2023
Suche Info
07.02.2023

Bartosz Jurecki trenerem reprezentacji Polski w piłce ręcznej

Jak możemy przeczytać na stronie Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Bartosz Jurecki poprowadzi naszych szczypiornistów jako selekcjoner podczas dwóch marcowych spotkań z Francją. Jurecki do tej pory pełnił funkcję asystenta w sztabie reprezentacji prowadzonej przez Patryka Rombla. 44-latek prawdopodobnie będzie trenerem piłkarzy ręcznych tylko tymczasowo.Komunikat ZPRP głosi:Reprezentacja Polski mężczyzn 8 marca rozegra pierwszy z dwóch meczów kwalifikacyjnych do EHF Euro 2024 z Francją. Rewanż odbędzie się […]
07.02.2023
Lekkoatletyka
07.02.2023

Skrzyszowska po rekord, kontuzja Kaczmarek – już jutro ORLEN Copernicus Cup

Już jutro w Arenie Toruń odbędzie się największy mityng lekkoatletyczny sezonu halowego w Polsce. ORLEN Copernicus Cup, bo o nim mowa, jak co roku przyciągnie na trybuny rzesze widzów. A na płytę główną i bieżnię – wielkie gwiazdy królowej sportu. Oczy fanów w szczególności będą zwrócone w kierunku Pii Skrzyszowskiej, która stanie przed kolejną szansą pobicia rekordu Polski w biegu na 60 metrów przez płotki, a także Gudaf Tsegay – Etiopki, która postara […]
07.02.2023
NBA
06.02.2023

Jednoręki bandyta w NBA, czyli jak rewolucja pomogła Sochanowi

Bez ryzyka nie ma zabawy – najwidoczniej uznał w grudniu Jeremy Sochan, kiedy postanowił zacząć wykonywać rzuty osobiste jedną ręką. Rewolucja w grze pomogła Polakowi nie tylko (znacząco!) polepszyć skuteczność na linii, ale w ogóle przyczyniła się do jego wysokiej dyspozycji w ostatnich tygodniach. Gdyby nie ta odważna zmiana, nasz koszykarz mógłby nie załapać się do meczu Rising Stars podczas Weekendu Gwiazd.Rzut to największy minus Sochana – do takiego wniosku doszedł kilka miesięcy temu […]
06.02.2023
Piłka ręczna
06.02.2023

Patryk Rombel zwolniony. Polscy szczypiorniści będą mieć nowego selekcjonera

Związek Piłki Ręcznej w Polsce oficjalnie poinformował, że kontrakt Patryka Rombla nie zostanie przedłużony. Umowa z polskim selekcjonerem wygasa z końcem marca, choć na pewno nie poprowadzi już rozgrywanych w tym miesiącu meczów z Francją. Zmiana na tym stanowisku nastąpi po czterech latach. Na razie nie wiadomo, kto będzie nowym trenerem Polaków, ale mówi się między innymi o Marcinie Lijewskim. Krok po kroku w dobrą stronęŚcieżka kariery Rombla wygląda całkiem sensownie. Jako […]
06.02.2023
Inne sporty
05.02.2023

Stoch poza konkursem, Granerud z dziewiątą wygraną w sezonie!

Humory popsute mieliśmy jeszcze przed startem konkursu w Willingen. Bo po fatalnym skoku nie zakwalifikował się do niego Kamil Stoch! Potem wyglądało to z perspektywy polskiego kibica lepiej, ale tylko trochę. Bo ani Piotr Żyła, ani Dawid Kubacki, ani żaden z naszych zawodników nie miał rewelacyjnych zawodów. Rewelacyjny był za to Halvor Egner Granerud, który zaczyna wręcz uciekać z Kryształową Kulą przed resztą stawki. Dziś nie zawiódł tak naprawdę tylko Żyła, który w tym sezonie jest definicją solidności, kiedy […]
05.02.2023