post Avatar

Opublikowane 27.03.2020 13:41 przez

redakcja

116 milionów dla polskiej piłki, z czego 30 milionów do podziału dla klubów Ekstraklasy. Jaki będzie to podział? Czym obwarowany? Do tego choćby Puchar Polski, w którym za zwycięstwo będzie można wygrać 5 milionów złotych, ale też od fazy 1/32 będzie obowiązek gry dwoma młodzieżowcami. O pakiecie pomocowym PZPN dla polskiej piłki rozmawiamy z Maciejem Sawickim, sekretarzem generalnym PZPN.

***

Jak od strony technicznej przebiegła dzisiejsza wideokonferencja?

Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN: – Wzorowo, rzeczowo. Dzięki nowoczesnym technologiom wszyscy dobrze się słyszeliśmy, każdy z obecnych – prezes, sekretarz i członkowie zarządu zdalnie – mógł zabrać głos. Przedstawiliśmy cały pakiet pomocowy i wszyscy byli zgodni, że ten pakiet trzeba wprowadzić w życie. Dlatego też, biorąc odpowiedzialność za polską piłkę, PZPN uruchomił tak duże środki w tak trudnym momencie.

Chciałbym zaznaczyć, że w 2011 roku, kiedy tak naprawdę zaczęliśmy pracę w PZPN, budżet związku wynosił 90 milionów złotych. Dzisiaj ten budżet to 300 milionów. Prawie trzykrotnie więcej inwestujemy w polską piłkę, ale również udało nam się wypracować poduszkę bezpieczeństwa finansowego, którą należy właśnie w takich niezwykłych okolicznościach uruchomić.

Jak szacowaliście akurat takie kwoty?

To była długa analiza, kalkulacje, również, że tak powiem, co do zasadności pewnych projektów. W głowie mieliśmy cały czas to, by zadbać o całą piramidę piłki nożnej, od tych na samym dole, aż po Ekstraklasę. Tak miał być dopasowany ten plan pomocowy, inwestycja na ponad 116 milionów, żeby dotarła do każdego miejsca polskiej piramidy piłkarskiej.

W myśl tego, kluby od III ligi do C klasy w ramach tego pakietu nie będą miały opłat.

To zawieszenie wiąże się z kwotą około 8,7 miliona złotych, taka jest wartość opłat w tych klasach rozgrywkowych. Jedyna opłata, to symboliczna opłata członkowska. Dodatkowo PZPN utrzymuje wprowadzoną w 2018 uchwałę, która całkowicie zwalnia kluby z ponoszenia jakichkolwiek opłat związanych z uczestnictwem w projektach juniorskich.

Trzydzieści milionów złotych przypadnie Ekstraklasie.

Jeśli chodzi o piłkę profesjonalną, bezpośrednie wparcie w sezonie 20/21 to pięćdziesiąt milionów złotych, w tym trzydzieści dla Ekstraklasy. Te pieniądze będą przekazane, aby zachować ciągłość szkoleniową w klubach, w szczególności w obszarze piłki młodzieżowej. Nie są przeznaczone na to, żeby klub mógł wypłacać zobowiązania wobec piłkarzy, tylko żeby utrzymać trenerów, grupy młodzieżowe, całe administrowanie drużynami. Chcemy wesprzeć proces szkoleniowy w tej sytuacji.

Innymi słowy ta pomoc jest obwarowana pewnymi warunkami?

Pewną celowością. Wiadomo, że klub może sobie zrobić „coś kreatywnego”… natomiast to jest wsparcie ukierunkowane.

W tym momencie nie ma konkretnego podziału ile który klub dostanie. Zostawiacie to w dyspozycji ESA?

To będzie też zależne od tego jak zakończy się sezon i jaki będzie kształt przyszłego sezonu, przecież nie można wykluczyć, że liga będzie chociażby w przyszłym sezonie powiększona. Na pewno to jest kluczowa kwestia, do której dopiero się odniesiemy, a to w jaki sposób te pieniądze podzielimy – uzgodnimy z klubami Ekstraklasy.

Pro Junior System z ten sezon natomiast będzie wypłacone od razu?

Wypłacimy wszystko w pełni, pomimo, że sezon może nie zostać dograny do końca. Kluby, które nie znajdą się na miejscach premiowanych, zostaną wsparte poprzez pakiet solidarnościowy. To dodatkowe wsparcie, I liga: po 120.000 zł. II liga: po 100.000 zł. III liga: po 20.000 zł na klub.

Na czym polegają fundusze dotyczące reorganizacji piłki kobiecej?

23 maja 2019 przyjęliśmy uchwałę zarządu co do reorganizacji piłki kobiecej. Natomiast w czasach kryzysu ktoś mógłby myśleć, że pewne programy będziemy zawieszać – wręcz przeciwnie, będziemy dalej te programy kontynuować, przeznaczymy na nie dużo więcej pieniędzy, tak że cały program rozwoju piłki kobiecej to 7,6 miliona dofinansowania klubów, zwiększenie nagród w Ekstraklasie, w Pucharze Polski, utworzenie Centralnej Ligi Juniorów U-17 i U-15. Wprowadzimy też różne inne programy, będziemy na przykład wspierać kluby za to, że ich zawodniczki będą grały w reprezentacjach Polski, także młodzieżowych.

Kwota wynagrodzeń jest też zwiększona w męskim Pucharze Polski, ale wprowadziliście obowiązek posiadania dwóch młodzieżowców na boisku.

Myślę, że to bardzo mocny sygnał dla klubów w którą stronę patrzymy, w którą stronę chcemy, żebyśmy się jako polska piłka rozwijali od sezonu 2020/21. Od 1/32 będzie przymus gry dwoma młodzieżowcami – młodzieżowiec, czyli rocznik 1999 i młodsi. Nagrody podnosimy do 10 milionów złotych, w tym pięć milionów złotych dla zwycięzcy.

Ulgą mają być też zmiany licencyjne.

W nadzwyczajnej sytuacji trzeba sięgać po nadzwyczajne środki, dlatego, żeby pomóc całemu środowisku. Odwlekamy termin spłaty zobowiązań licencyjnych do kwietnia 2020 – dotyczący zobowiązań powstałych do 31 grudnia 2019. Takie same ruchy podjęła UEFA jeśli chodzi o proces licencyjny klubów, które będą uczestniczyć w pucharach. Przesuwamy termin spłaty zobowiązań licencyjnych do 30 listopada 2020, powstałych w okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku, a powstałych w okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku, natomiast jednostronne rozwiązanie kontraktu w tym sezonie i następnym będzie możliwe w sytuacji zwłoki w zapłacie kontraktu za cztery miesiące, nie tak jak dotychczas – za dwa miesiące.

Ten projekt pomocowy to jedno, ale spytam ogólnie: w co teraz wkładacie ręce, czym teraz będziecie się zajmować, jakie sektory wymagają uwagi?

W PZPN-ie ostatnio pracujemy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Raz, że pakiet pomocowy, a dwa, że widzimy co się dzieje. Mamy dużo rozmów z naszymi sponsorami, partnerami, telewizjami. PZPN też to bardzo mocno odczuje, stracimy około 56 milionów złotych. Natomiast jak wspomniałem – jesteśmy organizacją, która jest na to przygotowana, jest odpowiedzialna za siebie i polską piłkę, bezpieczeństwo federacji nie jest w żaden sposób zagrożone. Chyba jako jedyna federacja w Europie wychodzimy z tako obszernym i konkretnym pakietem pomocowym dla wszystkich naszych członków, dla wszystkich klubów uczestniczących w naszych rozgrywkach.

Opublikowane 27.03.2020 13:41 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
30.05.2020

Liga nie będzie ciekawsza. Legia pokonuje Lecha w Poznaniu

Z czym kojarzą nam się wieczory, gdy Lech Poznań spotyka się na zielonej trawce z Legią Warszawa? Z wielką pompą i sporym rozczarowaniem. Dziś nie było ani wielkiej pompy (uwaga opinii publicznej skupiona była raczej na powrocie ligi samym w sobie), ani wielkiego rozczarowania. Nie był to wielki mecz, ale generalnie – trzymał poziom. Nawet, jeśli […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Van der Hart? Raczej „van der Żart”

Zasadniczo świat jest tak skonstruowany, że byłoby fajny, gdyby osoba pracująca na danym stanowisku potrafiła spełniać wymogi przed nią stawiane. Wiecie o co chodzi – dobrze, gdyby kominiarz potrafił czyścić kominy. Żeby kucharz potrafił gotować. Żeby śpiewak potrafił śpiewać. No i żeby bramkarz umiał bronić. Lech Poznań niestety uznał, że woli bramkarza, który bronić nie […]
30.05.2020
Kanał Sportowy
30.05.2020

ZEBRANIE ZARZĄDU. Live charytatywny na Kanale Sportowym

Ekstraklasowe emocje pomału dogasają – to odpowiedni moment, żeby odpalić Kanał Sportowy. Dzisiaj Zebranie Zarządu – Michał Pol, Tomasz Smokowski, Mateusz Borek i Krzysztof Stanowski urządzają charytatywnego live’a. Nie może was zabraknąć podczas tej imprezy. Brakuje dwustu subów do 250 000! 
30.05.2020
Inne sporty
30.05.2020

F1 coraz bliższa powrotu, Williams coraz bliższy krawędzi

Gdyby sytuacja była normalna, od ponad dwóch miesięcy ekscytowalibyśmy się kolejnymi Grand Prix Formuły 1. Ale że koronawirus sparaliżował też sporty wyścigowe, to na start sezonu wciąż czekamy. Pojawiło się jednak światełko w tunelu – rząd Austrii zgodził się na organizację dwóch wyścigów na terenie swojego kraju. I o ile na wszystkie pozostałe ekipy wspomniane […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Wisła Kraków – największy przegrany lockdownu?

Mając w pamięci, jak łatwo było jesienią wbić krakowskiej Wiśle gola, dwa, ewentualnie siedem, przecieraliśmy oczy ze zdziwienia po wiosennym wznowieniu ligi. Kilka zmian sprawiło, że Biała Gwiazda z murowanego kandydata do spadku stała się zespołem nie dość, że przyjemnym do oglądania, to przy tym bardzo skutecznym. Tak samo więc przecieraliśmy te oczy i dziś. Bo […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Wisła Kraków wystawiła drużynę w blind footballu, Piast Gliwice skorzystał

Wisła Kraków posiada swoją sekcję blind footballu. Marcin Ryszka (pozdrawiamy!) i koledzy robią wspaniałe rzeczy, przełamują własne bariery. Wiadomo jednak, że w starciu z rywalami bez ich ograniczeń nie mieliby najmniejszych szans. Czasami zastanawialiśmy się, jak by to wtedy wyglądało, gdyby piłka została pozbawiona dźwięku sygnalizującego jej lokalizację. Dziś już znamy odpowiedź: właśnie tak jak […]
30.05.2020
Niemcy
30.05.2020

Typowy weekend Bayernu – Lewy strzela, rywal rozjechany

Czy Bayern gra w Monachium z kibicami, czy bez, jedno się nie zmienia. Każdy, kto tu przyjeżdża, właściwie z góry nastawia się na stratę punktów. Z podobnym nastawieniem do Bawarii przybyła ekipa Adama Bodzka i Dawida Kownackiego (grał tylko ten pierwszy). Fortuna Dusseldorf, co tu dużo mówić, zachowywała się jak typowa hypebae po koncercie swojego […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Do czternastu razy sztuka – Górnik Zabrze wygrał na wyjeździe!

Długo zastanawialiśmy się nad tym, co przymusowa przerwa spowodowana pandemią koronawirusa zmieni w ekstraklasowym krajobrazie i przygotowaliśmy się praktycznie na wszystko. Tomas Petrasek zacznie przegrywać co drugą głowę? Okej. Korona Kielce będzie zdobywać po dwa gole w meczu? W porządku. Fabian Serrarens pokona bramkarza? Szok, ale da się z tym żyć. To wszystko może się […]
30.05.2020
Niemcy
30.05.2020

Znowu zobaczyliśmy pistolety! Hertha wygrywa, Krzysztof Piątek strzelił gola z gry

Dwa mecze, dwa gole. Tydzień temu z karnego, teraz z gry. Na twarz Krzysztofa Piątka już na dobre może wrócić uśmiech. Polski snajper pokonał bramkarza Augsburg w doliczonym czasie gry i przyczynił się do trzeciego zwycięstwa Herthy po odmrożeniu rozgrywek. Wiemy, że ten wstęp brzmi banalnie, ale co tu więcej pisać – przecież właśnie o […]
30.05.2020
Bukmacherka
30.05.2020

Bonusy na restart Ekstraklasy w BETFAN!

Co to za restart sezonu w Ekstraklasie bez solidnych bonusów? BETFAN coś o tym wie, dlatego przygotował dla swoich graczy wyjątkowe promocje! W weekend skorzystamy m.in. z Happy Hours a także z bonusu Typowy ESAFAN. Co dzięki nim zyskamy? Wyjaśniamy! Jako pierwszy na tapet trafia bonus Typowy ESAFAn, bo to nowość u tego legalnego bukmachera. […]
30.05.2020
Bukmacherka
30.05.2020

Dla kogo cichy hit Polski? Sprawdź nasze typy na mecz Lech – Legia!

W Niemczech restart ligi przyozdobiły derby Zagłębia Ruhry, w Polsce natomiast zobaczymy starcie Lecha Poznań z Legią Warszawa. Jasne, być może ostatnio Lech stoi trochę niżej. Może i nie zawsze gra w pucharach. Ale to w końcu mecz nazywany derbami Polski. Największa rywalizacja w ostatnich latach. Dlatego też po hicie kolejki spodziewamy się wiele. Można […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Jak pech, to pech. Znów poważna kontuzja Rafała Wolskiego

Czy istnieje coś takiego, jak limit pecha w życiu? Wszyscy chcielibyśmy myśleć, że tak. Taką nadzieję ma pewnie Rafał Wolski, któremu kontuzje mocno zahamowały karierę. Niestety, piłkarz Wisły Płock ma potwornego pecha. Wygląda na to, że jego największa zmora – więzadła krzyżowe – znów dała o sobie znać. Pomocnika prawdopodobnie czeka kolejna długa przerwa. Akurat […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

LIVE: Legia wygrała w Poznaniu! Van der Hart podarował bramkę

Wczoraj nastąpił powrót Ekstraklasy. Obejrzeliśmy jeden mecz zły, jeden bardzo dobry. Ale na swój sposób, to wciąż było przygrywką. Dzisiaj w lidze mamy hit w postaci meczu Lecha z Legią. Dzisiaj zobaczymy mistrza Polski, Piasta Gliwice, w dodatku z rewelacyjną przed koronawirusem Wisłą Kraków, która śrubowała fantastyczną passę. Na dzień dobry otworzymy ligę ŁKS-em według […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Artur Skowronek: „Musimy dać radość kibicom, których nie będzie na stadionach” 

Czy Gieorgij Żukow robił furorę podczas testów wytrzymałościowych? Jak wypadli inni piłkarze Wisły? Czy do powrotu PKO Bank Polski Ekstraklasy podchodzi z entuzjazmem? Czy przygotowanie się do sezonu bez rozgrywania sparingów było znacznym utrudnieniem? W jaki sposób rozplanowane czasowo były gierki wewnętrzne? Jak bardzo będzie brakować kibiców na stadionie przy ulicy Reymonta? Co z kontraktami, […]
30.05.2020
WeszłoTV
30.05.2020

Odmrażamy Ekstraklasę! WeszłoTV we Wrocławiu

Zastanawialiście się może, jak od kulis wyglądał pierwszy mecz po wznowieniu rozgrywek Ekstraklasy, ale nie wiedzieliście kogo zapytać? Łapcie materiał filmowy od Jakuba Białka, z niego wszystkiego się dowiecie. Tutaj tekstowa wersja reportażu, ubrana w szczegóły.  
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Legia Warszawa przechodzi proces lechowienia?

Pamiętacie jeszcze czasy ligowego duopolu, gdy Lech Poznań i Legia Warszawa rozstrzygali losy mistrzostwa właściwie między sobą? Pamiętacie ten okres w XXI wieku, gdy mówiliśmy „Legia, później Lech, a później długo nic”? Cóż, wydaje się, że ten czas mamy za sobą. Legioniści potrafili wypuścić mistrzostwo na rzecz Piasta, Lech od paru lat ma swoje problemy. […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Stan Futbolu po wznowieniu ekstraklasy

Jak co sobotę – Stan Futbolu. Wreszcie znów możemy porozmawiać o polskiej piłce, gdy ta faktycznie gra, robimy to więc w znakomitym gronie. Gośćmi Adama Kotleszki są: Wojciech Kowalczyk, Piotr Włodarczyk, Maciej Wąsowski, Łukasz Olkowicz i Szymon Borczuch 
30.05.2020
Weszło Extra
30.05.2020

Najlepszy trener ligowy. Historia Wojciecha Stawowego

„Powtarzał nam, że woli wygrać 5:4 niż 1:0”. „Puszczał na zgrupowaniach i odprawach Barcelonę”. „Bartek Chwalibogowski miał być Davidem Villą”. Nie ma żadnych wątpliwości – Wojciecha Stawowego można uznawać za dobrego trenera, można też za słabego, ale z pewnością jest „jakiś”. Ma swój styl, a to rzadkość w czasach, kiedy wielu szkoleniowców gra tylko na […]
30.05.2020