post Avatar

Opublikowane 27.03.2020 13:41 przez

redakcja

116 milionów dla polskiej piłki, z czego 30 milionów do podziału dla klubów Ekstraklasy. Jaki będzie to podział? Czym obwarowany? Do tego choćby Puchar Polski, w którym za zwycięstwo będzie można wygrać 5 milionów złotych, ale też od fazy 1/32 będzie obowiązek gry dwoma młodzieżowcami. O pakiecie pomocowym PZPN dla polskiej piłki rozmawiamy z Maciejem Sawickim, sekretarzem generalnym PZPN.

***

Jak od strony technicznej przebiegła dzisiejsza wideokonferencja?

Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN: – Wzorowo, rzeczowo. Dzięki nowoczesnym technologiom wszyscy dobrze się słyszeliśmy, każdy z obecnych – prezes, sekretarz i członkowie zarządu zdalnie – mógł zabrać głos. Przedstawiliśmy cały pakiet pomocowy i wszyscy byli zgodni, że ten pakiet trzeba wprowadzić w życie. Dlatego też, biorąc odpowiedzialność za polską piłkę, PZPN uruchomił tak duże środki w tak trudnym momencie.

Chciałbym zaznaczyć, że w 2011 roku, kiedy tak naprawdę zaczęliśmy pracę w PZPN, budżet związku wynosił 90 milionów złotych. Dzisiaj ten budżet to 300 milionów. Prawie trzykrotnie więcej inwestujemy w polską piłkę, ale również udało nam się wypracować poduszkę bezpieczeństwa finansowego, którą należy właśnie w takich niezwykłych okolicznościach uruchomić.

Jak szacowaliście akurat takie kwoty?

To była długa analiza, kalkulacje, również, że tak powiem, co do zasadności pewnych projektów. W głowie mieliśmy cały czas to, by zadbać o całą piramidę piłki nożnej, od tych na samym dole, aż po Ekstraklasę. Tak miał być dopasowany ten plan pomocowy, inwestycja na ponad 116 milionów, żeby dotarła do każdego miejsca polskiej piramidy piłkarskiej.

W myśl tego, kluby od III ligi do C klasy w ramach tego pakietu nie będą miały opłat.

To zawieszenie wiąże się z kwotą około 8,7 miliona złotych, taka jest wartość opłat w tych klasach rozgrywkowych. Jedyna opłata, to symboliczna opłata członkowska. Dodatkowo PZPN utrzymuje wprowadzoną w 2018 uchwałę, która całkowicie zwalnia kluby z ponoszenia jakichkolwiek opłat związanych z uczestnictwem w projektach juniorskich.

Trzydzieści milionów złotych przypadnie Ekstraklasie.

Jeśli chodzi o piłkę profesjonalną, bezpośrednie wparcie w sezonie 20/21 to pięćdziesiąt milionów złotych, w tym trzydzieści dla Ekstraklasy. Te pieniądze będą przekazane, aby zachować ciągłość szkoleniową w klubach, w szczególności w obszarze piłki młodzieżowej. Nie są przeznaczone na to, żeby klub mógł wypłacać zobowiązania wobec piłkarzy, tylko żeby utrzymać trenerów, grupy młodzieżowe, całe administrowanie drużynami. Chcemy wesprzeć proces szkoleniowy w tej sytuacji.

Innymi słowy ta pomoc jest obwarowana pewnymi warunkami?

Pewną celowością. Wiadomo, że klub może sobie zrobić „coś kreatywnego”… natomiast to jest wsparcie ukierunkowane.

W tym momencie nie ma konkretnego podziału ile który klub dostanie. Zostawiacie to w dyspozycji ESA?

To będzie też zależne od tego jak zakończy się sezon i jaki będzie kształt przyszłego sezonu, przecież nie można wykluczyć, że liga będzie chociażby w przyszłym sezonie powiększona. Na pewno to jest kluczowa kwestia, do której dopiero się odniesiemy, a to w jaki sposób te pieniądze podzielimy – uzgodnimy z klubami Ekstraklasy.

Pro Junior System z ten sezon natomiast będzie wypłacone od razu?

Wypłacimy wszystko w pełni, pomimo, że sezon może nie zostać dograny do końca. Kluby, które nie znajdą się na miejscach premiowanych, zostaną wsparte poprzez pakiet solidarnościowy. To dodatkowe wsparcie, I liga: po 120.000 zł. II liga: po 100.000 zł. III liga: po 20.000 zł na klub.

Na czym polegają fundusze dotyczące reorganizacji piłki kobiecej?

23 maja 2019 przyjęliśmy uchwałę zarządu co do reorganizacji piłki kobiecej. Natomiast w czasach kryzysu ktoś mógłby myśleć, że pewne programy będziemy zawieszać – wręcz przeciwnie, będziemy dalej te programy kontynuować, przeznaczymy na nie dużo więcej pieniędzy, tak że cały program rozwoju piłki kobiecej to 7,6 miliona dofinansowania klubów, zwiększenie nagród w Ekstraklasie, w Pucharze Polski, utworzenie Centralnej Ligi Juniorów U-17 i U-15. Wprowadzimy też różne inne programy, będziemy na przykład wspierać kluby za to, że ich zawodniczki będą grały w reprezentacjach Polski, także młodzieżowych.

Kwota wynagrodzeń jest też zwiększona w męskim Pucharze Polski, ale wprowadziliście obowiązek posiadania dwóch młodzieżowców na boisku.

Myślę, że to bardzo mocny sygnał dla klubów w którą stronę patrzymy, w którą stronę chcemy, żebyśmy się jako polska piłka rozwijali od sezonu 2020/21. Od 1/32 będzie przymus gry dwoma młodzieżowcami – młodzieżowiec, czyli rocznik 1999 i młodsi. Nagrody podnosimy do 10 milionów złotych, w tym pięć milionów złotych dla zwycięzcy.

Ulgą mają być też zmiany licencyjne.

W nadzwyczajnej sytuacji trzeba sięgać po nadzwyczajne środki, dlatego, żeby pomóc całemu środowisku. Odwlekamy termin spłaty zobowiązań licencyjnych do kwietnia 2020 – dotyczący zobowiązań powstałych do 31 grudnia 2019. Takie same ruchy podjęła UEFA jeśli chodzi o proces licencyjny klubów, które będą uczestniczyć w pucharach. Przesuwamy termin spłaty zobowiązań licencyjnych do 30 listopada 2020, powstałych w okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku, a powstałych w okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku, natomiast jednostronne rozwiązanie kontraktu w tym sezonie i następnym będzie możliwe w sytuacji zwłoki w zapłacie kontraktu za cztery miesiące, nie tak jak dotychczas – za dwa miesiące.

Ten projekt pomocowy to jedno, ale spytam ogólnie: w co teraz wkładacie ręce, czym teraz będziecie się zajmować, jakie sektory wymagają uwagi?

W PZPN-ie ostatnio pracujemy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Raz, że pakiet pomocowy, a dwa, że widzimy co się dzieje. Mamy dużo rozmów z naszymi sponsorami, partnerami, telewizjami. PZPN też to bardzo mocno odczuje, stracimy około 56 milionów złotych. Natomiast jak wspomniałem – jesteśmy organizacją, która jest na to przygotowana, jest odpowiedzialna za siebie i polską piłkę, bezpieczeństwo federacji nie jest w żaden sposób zagrożone. Chyba jako jedyna federacja w Europie wychodzimy z tako obszernym i konkretnym pakietem pomocowym dla wszystkich naszych członków, dla wszystkich klubów uczestniczących w naszych rozgrywkach.

Opublikowane 27.03.2020 13:41 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło FM
25.10.2020

Poniedziałek na Weszło FM – co nas czeka?

Początek nowego tygodnia po zmianie czasu nigdy nie jest łatwy. Na świecie robi się ciemniej i bardziej ponuro. Poranek wspólnie z Wojtkiem Pielą i Darkiem Urbanowiczem może być jednak wspaniałym pomysłem na to, aby poprawić sobie nastrój. W Weszło FM „Dwójkę bez sternika” rozpoczniemy już o 7:00, a w programie rozmowy choćby z napastnikiem Rakowa […]
25.10.2020
Anglia
25.10.2020

Tak wygląda prawdziwy kanonier

Jeśli sztywno trzymalibyśmy się nazewnictwa, to napisalibyśmy, że w tym meczu zagrało czternastu Kanonierów – jedenastu piłkarzy Arsenalu z pierwszego składu i trzech wchodzących z ławki. Ale to tylko słowotwórstwo od klubowego przydomka. Na boisku był bowiem tylko jeden kanonier i to wcale nie w drużynie Mikela Artety. O kogo może chodzić? Oczywiście o Jamiego […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Lech w pucharach – STRONG, Lech w lidze – WEAK

Dobra postawa w pucharach i słabiutki występ w lidze. Wydaje się, że Lech Poznań złapał już swój rytm i przyzwyczaja do niego kibiców od początku tego sezonu. Jesteśmy świadkami powtórki z sezonów 2010/11 i 2015/16 – lechici wtedy też weszli do grupy Ligi Europy, a w Ekstraklasie prezentowali się kiepściutko. Dzisiaj Cracovia potrzebowała jednej wrzutki […]
25.10.2020
WeszłoTV
25.10.2020

LIGA MINUS. Paczul, Kowal, Białek, Roki

Halo, halo! Niedzielny wieczór bez Ligi Minus? Nie ma takiej możliwości. O 19:45 startujemy z waszym ulubionym magazynem poświęconym naszej kochanej Ekstraklasie. Wpadajcie na żywo, albo chociaż z odtworzenia! 
25.10.2020
Inne sporty
25.10.2020

Gigant Formuły 1 znów to zrobił. Hamilton wygrywa i bije rekord wszech czasów

Ostatni raz byliśmy tak zdziwieni, kiedy polski rząd ogłosił plany podniesienia płacy minimalnej. Lewis Hamilton, Mercedes i pierwsze miejsce – te pojęcia w 2020 roku zwykle występują razem. Dzisiejsze zwycięstwo w portugalskim Portimao było o tyle wyjątkowe, że Anglik wygrał Grand Prix po raz dziewięćdziesiąty drugi. Nikt nie ma więcej zwycięstw w Formule 1 niż […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Pan piłkarz Ivi Lopez. Głębia składu Rakowa budzi uznanie

Gdy Ivi Lopez meldował się w Ekstraklasie, witaliśmy go gromkim: czy aby na pewno? Czy skoro za dziewiątką w Rakowie grają Tijanić i Cebula, bezsprzecznie gwiazdy początku rozgrywek, to jest potrzebny Hiszpan? Dodajmy: Hiszpan na wysokim kontrakcie, jednym z najwyższych w Rakowie, a więc na pewno sprowadzany nie po to, by przy tym duecie siedzieć […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Zgodnie z planem? No nie do końca, ale Raków idzie dalej

Chyba tylko tak zwana logika Ekstraklasy mogła sprawić, by Raków Częstochowa nie wygrał dziś ze Stalą Mielec. Pierwsi są rewelacją sezonu, liderem i drużyną zbierającą wysokie noty ze styl, drudzy przed chwilą dostali szóstkę od Wisły Kraków, wcześniej nie potrafili strzelić Podbeskidziu i generalnie jeszcze nie udowodnili, że do ligi się nadają – fani naszej […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Niepokonany Górnik Łęczna na podium 1. ligi. Czas myśleć o awansie?

Możesz zagrywać piętkami „na ścianę”, jak Kamil Zapolnik i Paweł Zieliński. Możesz zakładać „dziury” rywalom jak David Panka. A nawet mieć w ekipie samego Goku. To jednak nic nie znaczy, gdy przyjeżdżasz do Łęcznej. Beniaminek ma za sobą sześć domowych spotkań i nie odnotował jeszcze ani jednej porażki. Ba, mało tego – drużyna Kamila Kieresia […]
25.10.2020
Włochy
25.10.2020

Reca dośrodkowuje, Walukiewicz wyprowadza, czyli włoska ziemia potwierdza talenty Polaków

Południe. Serie A. Cagliari kontra Crotone. Gdyby nie Polacy w obu ekipach, nigdy nie odpalilibyśmy tego meczu. Ciekawsza wydaje się nawet setna powtórka opolskiego festiwalu sprzed dziesięciu lat. Ale skoro już Arkadiusz Reca i Sebastian Walukiewicz spotkali się na włoskiej ziemi, to okej, postanowiliśmy zobaczyć, jak chłopakom pójdzie. Efekt? W sumie to nawet zabawne, że […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Na co jeszcze stać ekipę Andrei Pirlo?

Mistrzowie Włoch kontra sąsiedzi w tabeli. Brzmi absurdalnie, gdy dodamy, że nie chodzi o Romę, Napoli czy Milan, a o Hellas Werona? Trochę tak, ale ekipa z miasta Romea i Julii miała mnóstwo szczęścia, otrzymując trzy punkty za błąd Romy. Gdyby nie one, nie byłoby tak kolorowo. Dlatego spotkanie z Juventusem to szansa na ugranie […]
25.10.2020
Live
25.10.2020

LIVE: Lech wymęczył remis z Cracovią

Rosołek zaliczony, schabowy pewnie też, czas więc na niedzielnie granie! W ligach zagranicznych cudów się nie spodziewamy, nie ma jednego meczu, który wybijałby się ponad resztę. Za to na krajowym podwórku zagrają najpierw Raków Częstochowa (ze Stalą Mielec) i Lech Poznań (z Cracovią), więc oczekiwania jak na polskie realia mamy dość spore. Obyśmy się nie […]
25.10.2020
Anglia
25.10.2020

Premier League w tym sezonie stanęła na głowie. I nam się to podoba!

Everton, Aston Villa czy Leeds? Nie, raczej Tworki czy Choroszcz. Takie pytanie byście usłyszeli, sugerując na początku tego roku, że trzy wspomniane kluby na starcie sezonu 2020/21 zagoszczą w ścisłej czołówce Premier League. To, co wyprawia się na czele w lidze angielskiej, można wręcz porównać do karamboli w amerykańskich seriach wyścigowych. Dzieje się mnóstwo, każdy […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Czas na błysk wyczekiwanej perełki? Marchwiński dostanie swoje szanse

Wysokie natężenie meczów i nieco zbyt wąska kadra sprawiają, że Lecha Poznań prawdopodobnie czekają kłopoty przy jesiennym łączeniu gry w Ekstraklasie z grą w Lidze Europy. Natomiast dla niektórych piłkarzy terminarz z meczami rozgrywanymi co 3-4 dni będzie błogosławieństwem. Kimś takim może być Filip Marchwiński – jeden z największych talentów Kolejorza, który trochę zniknął w […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Roninowie “Kolejorza”, czyli nowa era klasy średniej

Piłkarska klasa średnia. W przypadku akademii Lecha Poznań niegdyś pojęcie dość problematyczne, ale dziś, o dziwo, śladów poznańskiej akademii jest pełno w całej Polsce. Jasne, że jeszcze całkiem niedawno na naszych oczach wyrastali choćby Jan Bednarek czy Karol Linetty, a obecnie Jakub Moder czy Tymoteusz Puchacz, ale, patrząc szerzej, nie znajdziemy aż tak wielu wychowanków […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Arsenal podtrzyma tradycję ogrywania Leicester?

Arsenal i Leicester sąsiadujące ze sobą w tabeli, ale poza strefą pucharową. Brzmi dziwnie? Trochę tak, jednak taka jest rzeczywistość. „Lisy” po dobrym starcie trochę wyhamowały, więc Arsenal, któremu ostatnio dość brutalnie przerwano passę bez porażki, może zwietrzyć w tym swoją szansę. My natomiast, tradycyjnie, spróbujemy coś na tym ugrać. Obstawiamy ten mecz w Superbet! […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Cel stał się marzeniem. Slavia Praga rok po Lidze Mistrzów

Rok bez jednego dnia – dokładnie tyle czasu minęło od pamiętnego dla naszych południowych sąsiadów meczu Slavia – Barcelona w arcytrudnej grupie Ligi Mistrzów, którą tworzyły też Inter i Borussia Dortmund. Wspomniane spotkanie mistrzowie Czech przegrali 1:2, ale pozostawili po sobie świetne wrażenie i byli dla „Dumy Katalonii” równorzędnym przeciwnikiem. Potwierdzili to w zakończonym bezbramkowym […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Przeskok z pucharów na ligę będzie bolesny dla Lecha? Niekoniecznie

Jak trudno przestawić się z pucharów na ligę? Lech Poznań dziś się o tym przekona, bo kilka dni po meczu z Benfiką musi zmierzyć się z Cracovią. Obydwa zespoły sąsiadują ze sobą w tabeli, przedziela je tylko Warta. Dla „Kolejorza” porażka będzie jednak dramatem, bo wówczas perspektywa ponownej gry w Europie znów się oddali. Dlatego […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Sześć argumentów, dla których Cracovia nie wygra z Lechem

Jeśli widzicie szklankę do połowy pełną, stwierdzicie, że Cracovia przegrała w tym sezonie ligowym tylko jeden mecz. Na siedem prób, a więc bilans na papierze wygląda całkiem korzystnie. Jeżeli jednak wolicie patrzeć na świat przez nieco ciemniejsze okulary, będziecie musieli zauważyć, że „Pasy” spośród tych siedmiu meczów wygrały tylko dwa. Traciły punkty ze Śląskiem (porażka), a także […]
25.10.2020