post Avatar

Opublikowane 05.12.2019 13:58 przez

redakcja

Złota Piłka ma swoją wagę. Zapewne również w sensie dosłownym, tak podejrzewam, jeszcze jej nie dostałem, kapituła nieszczególnie przychylnie spojrzała na moje dokonania z sezonu 17/18, kiedy rozegrałem jeden mecz w łódzkiej B-klasie, zrażony tym raczej nie zamierzam wracać na boisko. W sensie niedosłownym, jej wagę najlepiej ukazuje George Weah.

George Weah wielkim piłkarzem był. To nie ulega wątpliwościom.

Ale wielkich piłkarzy było całkiem wielu, bo w piłkę generalnie potrzeba małego tłumu nawet, żeby zagrać osiedlowy mecz.

Weah dostał Złotą Piłkę za 1995 rok. Weah poprowadził wtedy PSG do Pucharu Francji i Coupe de La Ligue, czyli tamtejszego Pucharu Ekstraklasy. Liga Mistrzów? Półfinał. Ligue 1? Ledwo brązowy medal. Sprzyjało mu na pewno to, że nie był to rok wielkiego turnieju, bo wiadomo, że z Liberią tam by nie poszalał i siłą rzeczy znalazł się w cieniu innych dokonań, ale nie oszukujmy się:

Weah przez cały rok strzelił czternaście bramek, w tym jedną Zagłębiu Lubin.

Jesienią grał tylko w Pucharze UEFA.

Weah grał oczywiście dobrze, a przede wszystkim był najlepszym graczem Sensible World of Soccer, co moim zdaniem przeważa na jego korzyść wszystkie szale, niemniej swój najlepszy czas miał wcześniej, a w 1995 dostał Złotą Piłkę również dlatego, że właśnie France Football zdecydowała przestać się ograniczać, nie wyróżniać tylko Europejczyków, ale również piłkarzy spoza Starego Kontynentu – najlepiej było to podkreślić właśnie nagrodą dla przybysza z innych stron.

Nic nie ujmując Weahowi, uważam, że w latach dziewięćdziesiątych było wielu lepszych piłkarzy od niego. Wśród nich tacy, którzy zniknęli z firmamentu światowej piłki – kto ich zna, ten zna, pasjonatów nie brakuje, ale myślę, że rozumiecie o co mi chodzi: o ten pierwszy szereg.

Weah dzięki Złotej Piłce ma w nim krzesełko ze swoim nazwiskiem, będzie w historii na zawsze.

Stanowi pewien symbol.

Ważny, bo ofensywy Afryki w światowej piłce, tego wiatru przemian, globalizacji futbolu.

Ale widzicie, że musimy odchodzić od boiska, by w pełni zrozumieć dlaczego Weah został TYM Weahem.

Możemy odejść jeszcze dalej: w momencie, gdy Weah dostawał Złotą Piłkę, w jego ojczyźnie trwała wojna domowa, wyjątkowo krwawa. Nagle ludzie, z obu stron barykady, dostali wspólny powód do świętowania. To całkiem piękne. Nie będę wysnuwał daleko idących wniosków, na ile pomogło to zakończyć wojnę, jak zmieniło tamtejszą sytuację, ale jeśli choćby w małym stopniu, to na pewno warto było.

Niemniej z każdym momentem jesteśmy tylko dalej od murawy.

Dziś, gdy myślę o Złotej Piłce, zdumiewa mnie, że najpopularniejsza dyscyplina świata nie ma bardziej prestiżowej nagrody indywidualnej, niż ta przyznawana przez „France Football”, a która przyznawana jest niemal na eurowizyjnych zasadach. Tak jak w Eurowizji można przewidzieć komu głosy da Cypr, komu Grecja i komu Białoruś, niezależnie od tego kto akurat co zaśpiewał, tak tutaj można przewidzieć generalne trendy głosów, niezależnie od tego co kto akurat prezentował. Może bez takiej przesady, może bez skrajności, ale jest jasne, że Afrykanie chętniej znajdą miejsce dla Afrykanów, tak jak my – cóż – chętniej znajdziemy miejsce dla Polaka.

To nie jest szczególnie poważna metoda wyboru najlepszego piłkarza globu.

Po prostu.

Powinna być wręcz ciekawostką, ale jako się rzekło: futbol ważniejszej nagrody się nie dorobił i tak Złota Piłka jedzie na swojej historii.

Zazwyczaj wybory zwycięzcy są trafne, tego jej nie odbiorę, ale nie jestem w stanie się zainteresować tym, czy Robert Lewandowski był w tym roku ósmy, piętnasty czy siedemnasty. To naprawdę ma maleńkie znaczenie, szczególnie w kontekście metody wyborów. Jakby miał szanse na główne trofeum – wielka sprawa, ale tak, para w gwizdek. Pary zresztą mnóstwo, a będzie więcej, bo widzę po liczbie dyskusji jak bardzo wszystkich ta nakręca, jak ludzie chętnie o tym dyskutują – ten mało zajmujący mnie serial będzie jeszcze nabierał medialnego ciężaru.

Ja tę grzałkę nawet rozumiem, ale jej nie podzielam. Wszystko, co ważne w futbolu, podnosi się z boiska. Tu jest satysfakcja. Tu są prawdziwe zwycięstwa, tu jest największa historia do zapisania. Nie inaczej jest z Robertem Lewandowskim. Tydzień w tydzień pracuje na prawdziwe sukcesy, czy z Bayernem, gdzie byłoby takowym wygranie Ligi Mistrzów, czy z Polską, gdzie każdy niech sam ustawi poprzeczkę, jaką jego zdaniem Robert musiałby przeskoczyć, by zostać uznanym jednogłośnie za najlepszego polskiego piłkarza w dziejach.

Moim zdaniem to, że najsławniejsza nagroda indywidualna futbolu i tak, jak się dobrze zastanowić, ma dość śmieszne fundamenty, najlepiej wskazuje nam prawdę, którą wszyscy dobrze znamy:

Piłka nożna to sport wybitnie zespołowy.

Ale jak zawsze, tak i tutaj, nakręcają go jednostki. W kinie też mówi się o „star power” filmu, gdzie według powszechnie znanej w Hollywood zasady, jeśli chcesz mieć hit, który zarobi kosmiczne pieniądze, to nie wystarczy fabuła, nie wystarczą efekty i wszystko inne, potrzeba jeszcze twarzy, którą kojarzą wszyscy. Możemy w ten sam sposób zacząć analizować politykę, możemy niejedną inną dziedzinę.

Lubimy postrzegać futbol przez pryzmat jednostek, bo mamy do tego naturalne tendencje, gdzieś głęboko w nas zakorzenione i wykraczające poza sport, ale piłka nożna tego bastionu nie odda, to aż dwudziestu dwóch chłopa i nawet najlepszy w dziejach tego sam nie przeważy, spytajcie Messiego o wyniki z Argentyną.

Złota Piłka to blichtr i wieczna sława dla jednego, dla innych przypomnienie o kluczowej perspektywie, o ścisłej esencji futbolu.

Leszek Milewski

 

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
01.04.2020

Uchwała Ekstraklasy ma zagwarantować piłkarzom gwarancję otrzymywania pensji

– Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że kluby mogą przetrwać miesiąc, dwa, pół roku w najlepszych przypadkach, ale my naprawdę nie wiemy, jak dalej rozwijać się będzie sytuacja. Nie wiemy, jak dalej rozprzestrzeniał się będzie wirus i co zdarzy się nie tylko w niedalekiej przyszłości, ale też w tej dalszej. Koszty klubów zostały na stałym poziomie, […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

„Wisła zyskała fundament na przyszłość. Wartość naszych akcji znacznie wzrosła”

– Z mojego punktu widzenia, jeśli chodzi o Spółkę Akcyjną, której jestem szefem, to jest to przełomowe. Udało się pozyskać, w ramach bardzo korzystnej umowy, aktywo, które jest bezwzględnie fundamentem budowania klubu w przyszłości. Prawo do nazwy Wisła Kraków. Prawo do historycznego loga, do którego wszyscy są przywiązani. To kluczowe pod kątem budowy drużyny, budowy […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Pomysł: 19 zespołów w Ekstraklasie od nowego sezonu. To chyba miałoby sens

Niektórzy wierzą, że Ekstraklasa jednak dojedzie w jakiś sposób do końca rozgrywek, ale wiara to jedno, a przygotowania i scenariusze to drugie. Trzeba być gotowym na wszystko: i na pozytywne wieści z wirusowego placu boju, i na te negatywne. A co za tym idzie w mniej optymistycznym przypadku – na zakończenie ligi i pomyślenie, jak […]
01.04.2020
Anglia
01.04.2020

QUIZ. Wszyscy reprezentanci w XXI wieku

Zapraszamy na kolejną zabawę. Tym razem quiz nie jest naszego autorstwa, ale na platformie Sporcle znaleźliśmy bardzo fajne zestawienie, więc postanowiliśmy podpromować dobrą robotę – ktoś zadał sobie dużo trudu i policzył minuty wszystkich reprezentantów Polski z XXI wieku. Co ważne – uzbierane TYLKO W MECZACH O PUNKTY, więc odpadają wszyscy kadrowicze wyprodukowani przez niepoważne […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Nikt nie chce być tym prezesem, który gasi w klubie światło

Nie mamy wątpliwości, że żaden klub na całym świecie nie może powiedzieć, iż nie straci na kryzysie gospodarczym związanym z wybuchem epidemii koronawirusa. Inna sprawa, że organizacje można podzielić na te lepiej i na te gorzej przygotowane na czas wielkiego kryzysu. GKS Bełchatów stanowczo zalicza się do tej drugiej grupy. I bez pandemii znajdował się […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Arka na skraju bankructwa

— Nastawiam się na najgorsze. Kilka dni przed wstrzymaniem rozgrywek ekstraklasy mieliśmy spotkanie z prezesem i dyrektorami. Prezes powiedział otwarcie, że jeśli nie znajdzie się nowy właściciel, grozi nam bankructwo. Dodał, że prowadzone są rozmowy z kandydatem, ale ostatecznie tamten inwestor zrezygnował — mówi w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” Michał Nalepa, pomocnik i jeden z […]
01.04.2020
Kanał Sportowy
31.03.2020

Zebranie Zarządu – LIVE charytatywny Kanału Sportowego

Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Pol i Krzysztof Stanowski zapraszają na ZEBRANIE ZARZĄDU – czyli charytatywny LIVE z donejtami i telefonami do studia!
31.03.2020
Inne sporty
31.03.2020

Już niedługo w twoim domu… Chicago Bulls Michaela Jordana

Jesteś dzieckiem lat dziewięćdziesiątych? Tęsknisz za czasami, kiedy koszykówka wzbudzała w tobie wielką ekscytację? Chcesz przekonać swoje nadaktywne dziecko, które nie potrafi usiedzieć w miejscu, aby wreszcie zostało w domu? A może po prostu przepadasz za sportem, tym najwyższego sortu? Jeśli na którekolwiek z wymienionych wyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco, to chyba mamy coś dla ciebie… […]
31.03.2020
Hiszpania
31.03.2020

W Barcelonie kryzys podczas kryzysu. O co chodziło?

W Barcelonie wiosny bywają gorące. Pogoda to jedno, piłka to drugie. Nie dość, że śródziemnomorski klimat sprzyja przyjemnej aurze, to jeszcze na wiosnę piłkarze Dumy Katalonii rok w rok, od wielu lat, rozgrywają najważniejsze mecze i zdobywają najważniejsze trofea. Jakoś w tym marcowym okresie zazwyczaj to wszystko się rozpoczyna. Tym razem też jest gorąco, ale […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

QUIZ. Kto zasiedział się w Ekstraklasie?

Kilka dni temu spodobał wam się quiz, w którym musieliście wymienić obcokrajowców z największą liczbą goli w Ekstraklasie, więc dziś postanowiliśmy pójść krok dalej. Tym razem waszym zadaniem jest wymienienie zagranicznych graczy, którzy w naszej lidze zagrali przynajmniej 100 razy. Jasne, zazwyczaj było tak, że jeśli ktoś był dobry, to szybko stąd czmychał, ale trochę […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„W Siedlcach mówiono, że jest dziwny. A on po prostu więcej trenował”

Pół roku w Pogoni Siedlce. Rok w Podbeskidziu. Powołanie do reprezentacji Michniewicza tuż przed samym Euro, debiut na turnieju, potem tylko jeden opuszczony mecz w Ekstraklasie po transferze do Śląska. Kariera Przemysława Płachety pędzi bardzo szybko, być może jeszcze szybciej niż on na boisku – cztery z dziesięciu czołowych sprintów w sezonie 19/20 są jego […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Kondycja zamknięta w areszcie domowym

Wracamy do gry! Liga startuje! Otwórzmy stadiony, wypełnijmy trybuny i zacznijmy igrzyska. Ale zaraz. Możemy? Tak bez przygotowania? Nawet nie z marszu, a prosto z kanapy? Słyszymy coraz to nowsze terminy powrotu do gry w piłkę i choć wiemy, że ci, którzy podają daty w promieniu najbliższych kilku tygodni mocno fantazjują, to zadajemy jedno pytanie. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„Odpowiadam na wszystkie kłamstwa”, czyli Kaszowski odpowiada na list Kałuży

Dzieje się w Gliwicach. Ustalmy chronologię.  26 marca, czwartek – dostajemy informację, że Piast zwalnia część pracowników działu administracyjnego, a w tym nazywanego legendą klubu Jarosława Kaszowskiego.  28 marca, sobota – publikujemy wywiad z Jarosławem Kaszowskim, w którym przedstawia szczegóły zwolnienia z Piasta i ostro krytykuje władze klubu – „Prezes Żelem nie lubi ludzi. Nigdy […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Ekstraklasa apeluje do PZPN: pozwólcie obciąć pensje

„Ekstraklasa S.A. w imieniu 16 klubów uczestniczących w najwyższej klasie rozgrywkowej, zwróciła się do PZPN o pilne przyjęcie przez zarząd Związku uchwały w sprawie zasad zmniejszenia wynagrodzeń zawodników” – czytamy na stronie ekstraklasa.org. Co to oznacza? Cóż, wygląda na to, że – w najwyższym skrócie – rozpoczyna się kolejna odsłona wojenki między klubami i związkiem. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Niemcy wychodzą przed szereg: Bundesliga chce wystartować od maja

Większość światowych lig powoli godzi się z tym, że prawdopodobnie nie uda się dokończyć rozgrywek do 30 czerwca. Bardziej niż o planach ewentualnego powrotu myśli się o tym, jak sprawiedliwie rozstrzygnąć przerwany sezon. Z tego schematu wyłamują się Niemcy. Dziś odbyła się konferencja prasowa z Christianem Seifertem, prezesem DFL, niemieckiej federacji, na której ogłoszono istotne […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Sytuacja nie jest łatwa dla kogokolwiek. Jeśli dalej tak będzie, liczba firm, które padną porazi skalą, jakiej za naszego życia nie zaznaliśmy. Pospinanie budżetu – na każdym poziomie: domu, zakładu pracy, całego państwa – stanie się niezwykle trudne i chyba wszyscy musimy pogodzić się z myślą, że coś się na pewien czas skończyło. Potem oczywiście […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Jak obniżać pensje? Zagłębie Sosnowiec przykładem dla innych klubów

Powiększa się grono pierwszoligowców, którzy zdecydowali się na obniżki wynagrodzeń. Do Miedzi Legnica i Warty Poznań dołączyło dziś Zagłębie Sosnowiec. Dlaczego wyróżniamy akurat ten klub? Bo przedstawił on najbardziej rozsądny i sprawiedliwy sposób na cięcia, jaki widzieliśmy. Pensje obniżono proporcjonalnie do ich wysokości, a w przypadku najmłodszych oraz pracowników administracji, cięć nie będzie wcale. Marcin […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Trenerzy reprezentacji obniżają swoje pensje o połowę

Obniżki, obniżki, obniżki. Nie wszyscy się kłócą, nie wszyscy się dziwią, niektórzy podchodzą do sytuacji z pełnym zrozumieniem. Dzisiaj zapadła decyzja, że trenerzy reprezentacji narodowych – z Jerzym Brzęczkiem i jego sztabem na czele – przez następne cztery miesiące (za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec) będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie, niektórzy mniejsze nawet o połowę. Co […]
31.03.2020