post Avatar

Opublikowane 19.11.2019 18:16 przez

redakcja


W Wiśle Kraków źle się dzieje. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o kwestie czysto piłkarskie, po prostu trudno dziś znaleźć w lidze ekipę, która prezentuje się na boisku gorzej niż „Biała Gwiazda”. A to już naprawdę o czymś świadczy, skoro mówimy o Ekstraklasie. Równolegle kłopoty piętrzą się także na płaszczyźnie organizacyjnej. Sytuacja finansowa Wisły jak była, tak pozostaje fatalna, a do tego wszystkie dochodzi także poważny konflikt pomiędzy przedstawicielami Spółki Akcyjnej oraz Towarzystwa Sportowego. – Przyznam, że dopadło nas wszystkich ostatnio spore zniechęcenie – powiedział prezes rady nadzorczej Wisły SA, Tomasz Jażdżyński, w wywiadzie dla Interii i Gazety Krakowskiej.

O co chodzi w całej sytuacji? Sprawa jest bardzo skomplikowana, a konflikt na linii Spółka – TS ma wiele wątków. Wszystko rozbija się jednak w pierwszej kolejności o to, że jeszcze w końcówce poprzedniego stulecia wiślacka sekcja piłki nożnej wyodrębniła się ze struktur klubu. Co ma swoje konsekwencje dzisiaj – w 2012 roku Towarzystwo zastrzegło sobie prawa do korzystania z nazwy „Wisła Kraków”. Dzisiaj spółka nie ma praw do nazwy własnego klubu. Jeden z wielu kuriozalnych wręcz problemów, jakie odziedziczyli ludzie obecnie ratujący z mozołem „Białą Gwiazdę” z tarapatów.

Jażdżyński, Królewski i Błaszczykowski chcą, co naturalne, naprawić tę nieznośną sytuację.

Ostatecznie trudno zainteresować jakiegoś poważnego inwestora klubem, który nie ma pełni praw do własnej nazwy czy herbu. Spółka w obecnej sytuacji jest po prostu wybrakowanym produktem, który można najwyżej opchnąć byle komu w gigantycznej przecenie, a takie rozwiązanie mija się z celem. Chodzi przecież o to, by Wisłę trwale postawić na nogi, a nie oddać we władnie inwestorowi z łapanki.

– Stoimy na twardym stanowisku, że jest jedna Wisła Kraków!  – mówił we wspomnianym wywiadzie Jażdżyński. – Tworzą ją dwa podmioty i jeden z nich, ze względów prawnych, jest spółką akcyjną, gdyż tylko takie organizacje mogą prowadzić profesjonalne zespoły piłki nożnej w naszym kraju, i zajmuje się futbolem, co do zasady. Jest też drugi podmiot, który jest stowarzyszeniem i zajmuje się wszystkimi pozostałymi sekcjami. Dla nas to równorzędne podmioty, w sumie stanowiące Wisłę, razem mające prawo do historii, nazwy, herbu, krótko mówiąc – do istnienia. I jak się przyjmie to założenie, to nasze propozycje są naturalne. Jeśli się go nie przyjmie, to się jawią jako trudne. (…) Na dzisiaj Towarzystwo proponuje nam umowę licencyjną, z czym my się filozoficznie i aksjomatycznie nie zgadzamy. Po pierwsze, dlatego, że umowa licencyjna wprost wprowadza relację nadrzędności, a dla nas obydwa podmioty powinny mieć równe prawa. Po drugie umowę licencyjną można wypowiedzieć. Choćby nie wiadomo jak wielkie były za to kary i zapisy, to można ją wypowiedzieć. Przeżyliśmy już różne władze w TS, a na dodatek problemy finansowe Towarzystwa mogą doprowadzić do utraty przez nie kontroli. Ten kto ją przejmie będzie mógł wypowiedzieć nam licencję, lub takim ruchem nas szantażować.

– Po prostu nie da się prowadzić biznesu w takich warunkach. Rozwiązanie z licencją powoduje, że Wisła Kraków SA jest znacznie mniej warta – dodał Jażdżyński.

Jak widać, sytuacja wygląda na patową. Towarzystwo Sportowe, z Rafałem Wisłockim na czele, stawia warunki, których przedstawiciele Spółki Akcyjnej nie chcą oraz nie mogą zaakceptować. I vice versa. Poza znakami towarowymi i – nazwijmy to – rolą spadkobiercy tradycji i historii klubu, gra toczy się również o akademię piłkarską Wisły, no i o 40-milionowy dług wewnętrzny.

***

Rafał Wisłocki nie udzielił na razie żadnej konkretnej odpowiedzi, przypominając na swoim twitterowym profilu ustalenia z Zarządu Towarzystwa Sportowego z gościnnym udziałem przedstawicieli spółki akcyjnej o obiecywanym niekomentowaniu omawianych spraw w mediach. Kilkanaście godzin później napisał, że TS Wisła jest zainteresowana rozmowami z drugą stroną i podjęciem próby rozwiązania problemu.

***

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy autora książki „Wisła w ogniu” i przełomowych reportaży śledczych w tym temacie, dziennikarza TVN24, Szymona Jadczaka.

– Miesiąc temu próbowałem nakłonić wszystkie strony do porozmawiania. Bezskutecznie. I właśnie to jest główny problem Wisły Kraków – różne środowiska wokół klubu tak naprawdę szczerze ze sobą nie rozmawiają.

Nie rozmawiają, bo nie chcą, nie mogą czy jest jakiś inny powód takiego stanu rzeczy?

Musimy mieć jasność, że tam nie chodzi tylko o te dwie strony, czyli Wisła SA i TS Wisła. Jest jeszcze miasto, Tele-Fonika, Socios, biznesmeni i inni ludzie, którzy się kręcą dookoła klubu. Cała rzesza zainteresowanych osób.

Wspominasz, że jest więcej stron tego sporu, co oznacza, że mogą być problemy, żeby wszystkich zgromadzić w jednym miejscu.

Ale oni nie muszą się przecież fizycznie spotykać wszyscy razem. Nie o to chodzi. Ciągle słyszę, że “cała Wisła zawsze razem” i że wszystkim zależy, żeby klub szedł w górę. Ale okazuje się, że to są frazesy, z których nic nie wynika, bo na koniec wychodzi, że różne strony definiują interes Wisły po swojemu.

Czy faktycznie dla spółki tak bardzo problematyczny jest brak praw do nazwy i herbu klubu, możliwości kontrolowania 40 milionowego długu i sprzedaży klubowych gadżetów?

Nie chce mi się nawet wchodzić w te szczegóły. Według mnie sprawa rozgrywa się gdzie indziej. Kluczem do zrozumienia tego konfliktu jest urażone ego poszczególnych stron. Ci ludzie nie są się w stanie ze sobą dogadać przez zaszłości i urazy, które między nimi miały miejsce. A te wspomniane konkretne sprawy to tylko pochodna ich konfliktów.

Która strona wykazuje największy potencjał, żeby doprowadzić tę sprawę do końca?

Na dziś nie widzę żadnej możliwości doprowadzenia tej sprawy do pozytywnego końca.

To inaczej: czy unormowanie tej sytuacji na szczycie doprowadziłoby do tego, że klub wyszedłby na prostą?

Oczywiście. To kluczowe. Bo dziś jesteśmy na najlepszej drodze do tego, żeby Wisła w przyszłym sezonie grała derby z Wieczystą, a nie z Cracovią.

Wyeksponowała się sytuacja, w której źle jest nie tylko na boisku, ale też w gabinetach.

Jedno przekłada się na drugie. Do piłkarzy docierają sygnały, że ludzie, którzy mają dbać o dobro klubu nieustannie się kłócą. To nie wprowadza spokoju. Też jest tak, że część tych środowisk wokół Wisły spiskuje, knuje i szczuje zawodników na zarząd. Podszeptują piłkarzom różne rzeczy i kiedy oni słyszą, że zaraz spadną, a klub przestanie im płacić, to jak piłkarze mają wyjść na boisko i czuć się w pełni komfortowo?

Ale czekaj, dopiero pojawiły się wywiady z ludźmi zarządzającymi klubem, z których wynikało, że Wisła funkcjonuje niczym zorganizowana korporacja, gdzie każdy może skupić się tylko na realizacji swojej, ściśle określonej roli.

To jest Kraków. Piekło, gdzie wszyscy walczą, żrą się i kłócą. Taka jest specyfika tego miasta. Jest mnóstwo niewyjaśnionych sytuacji, które wpływają na atmosferę, na piłkarzy, na klub. Możesz opowiadać pracownikom klubu najpiękniejsze korporacyjne bajki, ale przecież oni widzą, że jeden z potencjalnych przyszłych udziałowców udziela wywiadu, w którym atakuje wszystkie możliwe strony. Bo przecież efekt wywiadu Tomasza Jażdżyńskiego jest taki, że Wisła SA znalazła się w otwartym w konflikcie z Towarzystwem Sportowym, miastem i Tele-Foniką. Jeśli taki był zamiar, to nie potrafię dostrzec tu strategii i celu, który temu przyświecał.

A jaka jest w tym wszystkim rola Towarzystwa Sportowego?

To nieprofesjonalna i dyletancko prowadzona organizacja. Według mnie twór typu TS Wisła we współczesnym świecie nie ma racji bytu.

Jażdzyński cały czas podkreśla, że głównym programem naprawczym jest stworzenie jednej, wspólnej Wisły i likwidacja modelu funkcjonowania, operującego na dwóch zwaśnionych ośrodkach zarządzania.

Programu naprawczego nie można rozpoczynać od zaognienia konfliktu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Obawiam się, że to nie wypali, niczego to nie naprawi.

Na Twitterze napisałeś, że nie widzisz możliwości happy endu. Czy na którymkolwiek etapie była możliwość szczęśliwego zakończenia?

Do pewnego momentu wydawało mi się, żę to wszystko zmierza w dobrym kierunku, ale na koniec może okazać się, że Wisły nie pokonają wcale bandyci z sharksów, a ludzie, którzy deklarują największą miłość do tego klubu, którzy nie są w stanie dogadać się między sobą. Klub w otoczeniu swoich wielkich przyjaciół i sympatyków powoli zmierza do grobu. Mam wrażenie, że racjonalne myślenie zostało zastąpione emocjonalną nawalanką.

A wydaje się, że to są ludzie, którzy w wielu aspektach swojego życia kierują się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem?

W książce “Wisła w ogniu” napisałem, że Kraków jest toksycznym miejscem i tutaj widać to najlepiej na konkretnych przykładach. Racjonalni ludzie wpadają w to piekło i nagle wszystko przestaje działać. Istny trójkąt bermudzki.

Fot. 400mm 

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o

HEJT PARK LIVE OD 21:00 – QUEBONAFIDE I SMOKOWSKI

Gościem Tomasza Smokowskiego w Hejt Parku na Kanale Sportowym będzie dziś Quebonafide. W dawnych czasach przed koncertami lubił pokopać z fanami na orlikach. Deklarował też, że chce wysłać Arsenal Londyn i kazać im grać w baseball. W swoich tekstach zgrabnie nawiązuje do wielu postaci piłki – Wojciecha Szali, Jakuba Koseckiego czy ostatnio Mariusza Jopa. Co […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Jak UEFA będzie naciskać, to skończy z Szachciorem Soligorsk w Lidze Mistrzów

Wiosna 2021, europejskie puchary wreszcie wracają. Na razie co prawda tylko Liga Mistrzów, ale i tak super, kto by przecież tęsknił za Ligą Europy – nikt, nawet jeśli pandemia trwałaby 10 lat, wówczas powrót LE byłby tylko ciekawostką, zresztą niezbyt ciekawą. W każdym razie: następuje łączenie ze stadionem, na którym nie ma ludzi, ale są […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

Weekend z Counter-Strikiem i walką Polaków o mistrzostwo Europy. Postaw na esport w Superbet

W czasach deficytu czysto sportowych emocji warto przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się na wirtualnych arenach. Rywalizacja w esporcie trwa w najlepsze, a na emocjonujący weekend przed monitorem komputera zaprasza legalny bukmacher Superbet, który przygotował bogatą ofertę dotyczącą najbliższych spotkań w prestiżowych rozgrywkach.  Counter Strike’owa Liga Mistrzów Trzeciego kwietnia, punktualnie o 18:25 rozpoczną się […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Gdzie tną, gdzie zwalniają, a gdzie spokój? Jak na pandemię reagują w największych ligach

Tu zwalniają pracowników klubu, tam tną pensje piłkarzy o 70 procent, gdzie indziej zawodnicy zrzekają się swoich poborów na cztery miesiące dając klubowi zaoszczędzić prawie sto milionów euro. Czasami trudno się w tym wszystkim połapać, dlatego przeanalizowaliśmy, co w temacie koronawirusa zrobiły lub planują zrobić kluby z największych lig europejskich. Zebraliśmy dziesiątki różnych podejść w […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Biznes po gdyńsku: jeden celny strzał Serrarensa kosztuje około 90 tysięcy złotych

To, że Arka ma problemy finansowe – żadna sensacja. Pisaliśmy o tym już dawno, ostatnio te informacje się tylko potwierdzają, jak w wywiadzie Michała Nalepy dla Przeglądu Sportowego, który jasno stwierdził: klubowi grozi bankructwo. Zresztą to można było przewidzieć. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy składano podpis pod kontraktem Fabiana Serrarensa, który zagwarantował mu 60 tysięcy […]
03.04.2020
EuroJackpot
03.04.2020

Co wybrać: rekord transferowy, zapasy dżemu czy ratunek dla ligowców?

Jak zwykle spoglądamy na kumulację EuroJackpot z nadzieją, że to jest ten dzień, to jest ten moment. Pomarzyć zawsze można, prawda? Z całą pewnością po zgarnięciu ogromnej sumki w ramach kumulacji udalibyśmy się na szalone zakupy. Oczywiście zakupy z podtekstem futbolowym, my już po prostu tak mamy. No dobra? To na co można wydać 405 […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

STANOWISKO 3# – ujawniamy zarobki piłkarzy w polskich klubach

Czy w polskiej piłce przepłaca się piłkarzy? Ile nasze kluby wydają na pensje zatrudnianych przez siebie zawodników? Dlaczego części graczy, którzy zarabiali nad Wisłą krocie, w ogóle nie poznalibyśmy nawet w autobusie? Jakie były największe absurdy w przetrwanianiu pieniędzy? Krzysztof Stanowski ujawnia zarobki piłkarzy w polskich klubach. Żadnego owijania w bawełnę. Konkretne liczby, konkretne cyferki, […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

UEFA grozi palcem. Chcesz przedwcześnie skończy sezon? Możesz powoli żegnać się z pucharami

Wczoraj liga belgijska jako pierwsza postanowiła zakończyć sezon, uznając tabelę po ostatniej rozegranej kolejce za wiążącą. Kluby miały klepnąć tę decyzję 15 kwietnia – z przecieków wynikało, że to formalność. Ale sytuacja, jak ostatni lubi, zrobiła się dynamiczna. Wszystko za sprawą listu, który wysłała dzisiaj do klubów UEFA. Co się w nim znalazło? Ano groźba […]
03.04.2020
Włochy
03.04.2020

„Powrót Serie A to będzie absolutny chaos. Po co nam to?”

Pandemia trwa i nie zanosi się na to, by wkrótce miała dobiec końca. Nic zatem dziwnego, że w kolejnych ligach – nie wyłączając Ekstraklasy – coraz częściej zaczyna się spekulować o możliwości powrotu na boisko w ramach jakiegoś wyjątkowego trybu, ze specjalnymi obostrzeniami. Nawet we Włoszech, gdzie koronawirus najstraszliwiej się rozprzestrzenił, podnoszą się już nieśmiałe […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

QUIZ: Czy pamiętasz wszystkich polskich finalistów wielkich imprez XXI wieku?

Czy wymienisz wszystkich polskich finalistów wielkich imprez XXI wieku? Czy pamiętasz kto w ostatniej chwili wskoczył do kadry Jerzego Engela? Kto był w szoku, że Paweł Janas zabrał go do Niemiec? Kto siedział na końcu ławki u Beenhakkera, a kto u Nawałki i Smudy? Jeśli gdzieś się pomylicie – nie wińcie nas, tylko na przykład […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Facet czyta „365 dni” Lipińskiej, odcinek 2: Ekskluzywne… porwanie

Koniec żartów – Laura została porwana. W sumie stało się to jeszcze pod koniec pierwszego rozdziału, ale wybaczcie, nie chciałem tego zdradzać, żeby mocniej rozpocząć część drugą. Ja wiem, że w tym miejscu bardziej politycznie poprawni przejęli się losem tej biednej alkoholiczki. Myślicie, że pewnie oprawca-psychopata trzyma ją w ciasnej piwnicy z opaską na oczach, […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Piękni, niespełna dwudziestoletni. 60 gwiazd przyszłości

Każdy z nich jeszcze przez przynajmniej dwa kolejne sezony mógłby pełnić rolę młodzieżowca w ekstraklasowym klubie, ale coś nam mówi, że żadnemu z nich, przynajmniej w takim okresie, szukanie szczęścia w naszej lidze nie grozi. Już dziś siedzą przy stole dla dorosłych, będąc częścią wielkiej piłki, czasami nawet rozdając w niej karty. W najgorszym wypadku […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Afery? Jakie afery? Jako prezes PZPN nie mam się czego wstydzić

— Donosy szły na mnie, różne cuda. Przecież gdyby tylko cokolwiek na mnie mieli, gdybym miał odrobinę brudu za paznokciem, to wyprowadziliby mnie w błysku fleszy w kajdankach i byłaby sensacja na całą Europę. Ale nic na mnie mieli. Zająłem się z moją ekipą pracą i w dalszym ciągu uważam, że nie mam się czego […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

5000 zł nagród, freebet i 1000 zł bonusów – turniej CS’a z eWinnerem!

Przed nami historyczne wydarzenie – pierwszy turniej Counter Strike’a, który zorganizuje legalny bukmacher eWinner! Na uczestników czekać będzie 5000 zł w puli nagród, natomiast na graczy – atrakcyjne bonusy i promocje. W zawodach wystartuje ponad 100 zawodników, w tym wielokrotny mistrz Polski oraz ekipa PashyBicepsa! eWinner wie, jak zadbać o graczy w okresie, w którym […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

Piątek z ligą białoruską? Sprawdź ofertę specjalną Superbet!

Dzień z ligą białoruską? Codzienność każdego kibica w ostatnich tygodniach! Legalny bukmacher Superbet wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferuje zakłady specjalne na piątkowe mecze na Białorusi. Co warto obstawić i na czym można skorzystać? Sprawdźcie naszą analizę! Biełszyna – FK Haradzieja Co tu dużo mówić – starcie na dnie tabeli. Biełszyna i Haradzieja nie zdobyły […]
03.04.2020
Inne sporty
02.04.2020

Projekt CCC Team zmierza ku końcowi?

Posiadanie zespołu biorącego udziału w World Tourze było od zawsze wielkim marzeniem Dariusza Miłka. Marzeniem, które udało mu się spełnić w połowie 2018 roku, kiedy przejął amerykański BMC Racing Team, a jego firma została nowym sponsorem tytularnym. Na końcu to jednak wciąż biznes. Jeśli przynosi straty, trudno się go trzymać. Dlatego nie można wykluczyć, że […]
02.04.2020
Weszło
02.04.2020

Usłyszeliśmy: „Był, będzie i jest! Raków RKS!” i nie mogliśmy odpuścić

W przyszłym roku Raków będzie obchodził stulecie i cokolwiek stanie się z naszą piłką w dobie pandemii – wiemy, że drużyna zapewniła sobie świętowanie 100 lat, będąc w Ekstraklasie. Ekipa Marka Papszuna robi na nas duże wrażenie jako beniaminek, a wiemy, że nie doszłoby do tego, gdyby nie historia sprzed 10 lat. Raków był na […]
02.04.2020
Weszło
02.04.2020

HEJT PARK, odsłona kolejna. Marcin Najman u Mateusza Borka!

Jesteśmy prawie pewni, że reklamować tego programu nie trzeba. Z drugiej strony – i tak trudno byłoby nam go zapowiedzieć, bo sami kompletnie nie wiemy, czego należy się spodziewać. Wielki czempion Marcin Najman przyjął zaproszenie od Mateusza Borka i wpada na Hejt Park, by odebrać wasze telefony. A pomiędzy tymi zdarzeniami zajmował się głównie… Krzysztofem […]
02.04.2020