post Avatar

Opublikowane 13.11.2019 12:29 przez

redakcja

Dyskusje dotyczące piłki nożnej w Polsce w ostatnich tygodniach zdominowały dwa nurty. Jeden z nich, nazwijmy go praskim, to głosy zrównujące nas ze Slavią Praga. Dyskusja ma wówczas smak słodko-gorzki – z jednej strony oczywiście widać jak na dłoni, ile nas od Slavii dzieli, ale z drugiej: widać też, że swoje zrobił tam chiński kapitał, którego w Polsce nie posiadamy. Drugi nurt, niech będzie pilzneński, zrównuje nas z Viktorią i jest już bardziej pesymistyczny: nie są to bogacze, a swoim niewielkim budżetem zarządzają na oko tysiąc dziewięćset osiem razy lepiej niż którykolwiek z polskich klubów.

To, co musi cieszyć: wreszcie patrzymy tam, gdzie powinniśmy. Zawsze bawiły mnie zapowiedzi budowy polskiej La Masii czy polskiego Ajaksu, bo to zupełnie inne systemy walutowe, inny moment historii, inne warunki, inne tradycje. Ale już Czesi? Dzieli nas mnóstwo, ale jest też parę cech wspólnych, jak choćby strefa klimatyczna czy zaległości związane z okresem przebywania za żelazną kurtyną. Nie chcę powtarzać się po raz setny, dlaczego Legia Warszawa nie jest Slavią Praga, zrobiłem to bardzo obszernie W TYM MIEJSCU i mam wrażenie, że niewiele się od tego czasu zmieniło.

Zwróciłbym natomiast na kwestię, która pcha się na afisz ilekroć w barwach Korony Kielce na boisko wybiegają wszyscy -icie tego świata. Nie jestem tutaj zupełnie czysty, w grach często buduję skład w oparciu o Rebicia, Perisicia i Brozovicia, ale mimo wszystko – w realu pomysł postawienia Djuranovicia obok Jukicia i Kukicia jest trochę bardziej ryzykowny. A przy tym, mam wrażenie, bardziej kosztowny.

Zacznijmy może od tego, że dostrzegam dobre ruchy Korony Kielce, których przez lata uzbierało się sporo. Swego czasu świetne wrażenie robił Diaw, pozytywnie wypadali Soriano czy Brown Forbes, swoje niezłe momenty miał Kaczarawa, a nawet w obecnym, dość mizernym składzie, na plus wyróżnia się Kovacević. Nie jestem populistą i zdaję sobie sprawę, że często piłkarz z Bałkanów, wyciągnięty jeszcze w dodatku z ligi kazachskiej czy bułgarskiej, może być tańszy niż solidny pierwszoligowiec. Nie mam zamiaru krzyczeć: MŁODZI POLACY, bo niestety mam pełną świadomość ryzyka, jakim jest obarczona gra młodzieżą znad Wisły.

Ale kurczę. Lista, którą przygotowałem jest porażająca. Wziąłem pod uwagę trzy sezony i połowę tego obecnego.

Luka Kukić – 1 mecz
Andres Lioi – 4 mecze
Rodrigo Zalazar – 4 mecze
Themistoklis Tzimopoulos – 5 meczów
Aleksander Bjelica – 3 mecze
Joonas Tamm – 6 meczów
Angelos Argyris – 2 mecze
Shawn Barry – 6 meczów
Fabian Burdenski – 10 meczów
Sanel Kapidżić – 4 mecze
Akos Kecskes – 5 meczów
Charlie Trafford – 1 mecz
Dmitri Wierchowcow – 7 meczów
Nemanja Miletić – 0 meczów
Zlatko Janjić – 31 meczów
Uros Djuranović – 13 meczów
Erik Pacinda – 12 meczów
Milan Radin – 9 meczów
Oliver Petrak – 42 mecze

Części z tych piłkarzy już w Koronie nie ma, część pewnie odejdzie stąd za chwilę. Łączy ich fakt, że w Koronie znaleźli się właściwie nie wiadomo czemu, wnieśli właściwie nie wiadomo co, po czym odeszli właściwie nie wiadomo gdzie. Gdybyśmy mieli stworzyć jakąś kompilację najdziwniejszych ruchów, to Korona pewnie obsadziłaby pierwsze pięć miejsc na liście, mając w swoim dossier takie ruchy jak wyciągnięcie Nowozelandczyka z Grecji, Estończyka z Norwegii czy Portorykanina z Niemiec. W teorii moglibyśmy sądzić, że to po prostu przypadek, że tak się złożyło – w końcu nawet najlepszym klubom zdarza się trafić w płot, ściągając do siebie egzotycznego piłkarza z egzotycznego kierunku, który nie jest w stanie się przebić w Ekstraklasie.

Ale powyżej jest DZIEWIĘTNAŚCIE nazwisk w trzy lata, przy czym pamiętajmy – tendencja była rosnąca, zaczęło się od niewinnych Trafforda czy Wierchowcowa, a skończyło tym co teraz. Porażająca większość z nich wpadła do Korony, zagrała liczbę meczów policzalną na palcach nawet przez drwala z 20-letnim stażem, po czym zniknęła w kolejnym klubie, zazwyczaj w innym państwie. Nie chodzi tutaj o rozliczanie skautingu Korony Kielce, bo przecież zbierając Goutasów czy Vujadinoviciów Lecha Poznań moglibyśmy też stworzyć sporą listę totalnych niewypałów. Chodzi o pewną głębszą wizję, w której mieści się utrzymywanie na liście płac Kapidżicia, Argyrisa, Barry’ego, Wierchowcowa, Trafforda, Pacindy czy Zalazara. W tym morzu słabizny była też grupa średniaków, pokroju Daniego Abalo, Gnjaticia czy Gardawskiego, byli nawet tacy z potencjałem na kozaków – Cvijanović czy Arweładze.

Sęk w tym, że Korona zasypała ich prawdziwą armią zawodników przypadkowych. W dodatku jeśli spojrzymy na ubiegłe lata – grę i tak zazwyczaj robili ludzie, którzy w Kielcach byli od lat. Ubiegły sezon? Najlepiej oceniani zawodnicy z pola to Bartosz Rymaniak, Jakub Żubrowski, Adnan Kovacević i Marcin Cebula. Rok wcześniej? Ci sami, do tego Możdżeń, Kiełb, Kaczarawa i wspomniany Cvijanović. Sezon 16/17? O dziwo nie Wierchowcow, nie Trafford, ani nawet nie Gabovs, Micanski czy Kallaste. Znowu te same, zgrane nazwiska.

Trend jest tutaj bardzo istotną sprawą, bo dość dobrze pokazuje, w jakim kierunku zmierza Korona. Z roku na rok coraz mniej było w klubie Rymaniaków czy nawet Dejmków, a coraz więcej dość przypadkowych zawodników, którzy nie zagrzewali w Kielcach miejsca. Obcokrajowców, którzy jakoś się prezentowali i potem nawet znajdowali angaż w innych klubach Ekstraklasy (Aankour, nawet i Forbes) zaczęli zastępować tacy, których nie widzielibyśmy nawet szczebel niżej.

Co to ma wspólnego z Czechami? Cóż, pieniądze.

Korona Kielce zwróciła się w ubiegłym miesiącu z prośbą do miasta o wspólne powiększenie kapitału spółki. Chodzi o kwotę 1,7 miliona, która wraz z wkładem właścicieli pozwoliłaby pokryć straty spółki za ubiegły rok. Da się wyczuć w powietrzu charakterystyczny zapach corocznej awantury, która w Kielcach swego czasu była prawie tradycją. Prezydent Wojciech Lubawski tłumaczył się przed radnymi, zarząd pokazywał wyliczenia, radni narzekali na krzywe chodniki, po czym wzdychając przyznawali dodatkowe fundusze dla klubu. To o tyle ciekawe, że choć awantury o kasę zakończyły się wraz ze sprzedażą Korony, to nie zakończyły się przelewy. W umowie sprzedaży miasto zagwarantowało, że pozostanie przez pięć lat „reklamodawcą”, który będzie w Koronie kupował usługi na 2,5 miliona złotych rocznie.

Teraz to reklamodawca za 2,5 miliona, ale wkrótce pewnie i inwestor, który posiadając 28% akcji będzie musiał dorzucić się – jak pozostali inwestorzy – na pokrycie straty.

4,2 miliona złotych. W sumie fajna kasa, biorąc pod uwagę, że ŁKS w ubiegłym roku awansował do Ekstraklasy z budżetem około 6 milionów, przy wsparciu miasta na poziomie 500 tysięcy złotych (oraz osobnej dotacji na wynajem obiektów miejskich, 396 tysięcy złotych).

Pieniądze za podpisanie kontraktu. Pieniądze wypłacane miesiąc w miesiąc. Premie. To wszystko dostawali w Kielcach Barry, Burdenski, Argyris i tak dalej, cała ta eskapada dość przypadkowych ludzi. Mam wrażenie, że to tutaj – i tu już nie piszę wyłącznie o Koronie Kielce – jest ta dziura, przez którą na nasze okręty dostaje się najwięcej wody. Rozumiem ściąganie do klubu zagranicznych piłkarzy, którym powierza się rolę lokomotywy ciągnącej wózek, nawet jeśli jest to kosztowne i krótkowzroczne – gdy gwiazda po roku odchodzi z klubu. Takich zawodników potrzebuje każdy klub, bo jakość rodzimych zawodników w stosunku do ich ceny potrafi przerazić.

Niestety, ściągamy nie tylko lokomotywy, ale też taśmowo ściągamy uzupełnienia, w czym przoduje właśnie Korona. Goście, którzy zagrają raz na dwa miesiące, którzy nie różnią się drastycznie od dowolnego juniora, którzy i tak pojawiają się na murawie wyłącznie wtedy, gdy kluczowych zawodników dotyka fala kontuzji i kartek. Absolutnie nieprzydatni, absolutnie zbędni, ludzie, których przestajemy pamiętać dwa tygodnie po ich ostatnim meczu.

Nie mam wrażenia, że to są wtopy skautingu, bo to oznaczałoby, że nadaje się do totalnego zaorania i zmiany branży. Bardziej rozmyślny plan, że zamiast trzymać na ławce jakiegoś Kowalskiego, który zagra dwa mecze w rundzie, lepiej złapać jakiegoś Argyrisa, a nuż wypali lepiej, niż się spodziewamy.

Dziś w Koronie mamy 16 obcokrajowców. Jeden może mieć status tej lokomotywy. Jaki status może mieć 23-letni Luka Kukić z rezerw Osijeka – nie wiem. Wiem, że nawet wystawiając co mecz 11 obcokrajowców, pięciu musiałoby się pogodzić z rolą rezerwowego.

Okej, na koniec:

Średnia not poniżej 4,00 wśród obcokrajowców w Koronie Kielce: Papadopulos, Lioi, Zalazar, Arweładze, Pacinda, Pućko, Djuranović, Jukić, Gnjatić, Tzimopoulos.
Średnia not powyżej 4,00 wśród obcokrajowców w Koronie Kielce: Gardawski, Kovacević, Marquez, Radin.

A gdybym miał kogoś wyjąć z Korony, to i tak postawiłbym w pierwszej kolejności na Jakuba Żubrowskiego.

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
01.04.2020

Wideo: Jakub Kosecki pokazuje nam, jak żyje w Turcji

– Tu jest tak gorąco, że ludzie strzelają w słońce! – opowiada o Adanie Jakub Kosecki. Jak mu się wiedzie w Turcji? „Kosa” pokazał nam od środka swój klub, stadion i… swoje mieszkanie. A przy okazji opowiedział kilka barwnych historii. Poczujcie klimat Adany Demirspor! 
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Futbol reprezentacyjny? Zamknięty „do odwołania”…

Chyba już po tej pierwszej wideokonferencji UEFA, na której podjęto decyzję m.in. o przełożeniu Euro 2020, wielu było świadomych, że to ledwie pierwszy element domina. Niektórzy łudzili się, że marcowe mecze reprezentacyjne uda się zagrać w czerwcu, że futbol w miarę szybko wróci, że niektóre turnieje zaplanowane na lipiec nie będą zagrożone. Dzisiaj UEFA za […]
01.04.2020
Blogi i felietony
01.04.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

A czy jak mam 17 lat i 8 miesięcy, to mogę wyrzucić śmieci? A czy jeśli jadę do pracy okrężną drogą, żeby nabić endomondo na rowerze, to grozi mi mandat? A czy można iść kopnąć piłkę na podwórku pomiędzy blokami? A czy kopnąć do dziecka, które stoi trzy metry dalej? A czy mogę skoczyć na […]
01.04.2020
Bukmacherka
01.04.2020

Hokej bez ryzyka? Obstawiaj ligę białoruską w Milenium!

Powraca promocja „Na Luzie i Bez Ryzyka” u legalnego bukmachera Milenium! Dzięki niej czwarty mecz finału mistrzostw Białorusi w hokeju obstawimy bez ryzyka! Gracze, którzy zdecydują się postawić na to spotkanie, mogą zyskać 25 zł zwrotu, w przypadku pudła!  No dobra, a jak dokładnie działa promocja oferowana przez Milenium? Nie ma w tym nic trudnego. […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Jak nie zarządzać klubem? Trzecioligowiec na skraju upadłości

Kluby piłkarskie lada moment wpadną w tarapaty. Nie wszystkie, ale większość pewnie tak, zwłaszcza w Polsce. Które z nich znajdą się w bardzo słabej sytuacji? Na przykład te, które grają w niższych ligach i mają skromne budżety, bez miejsca na cięcia. A które znajdą się w sytuacji najgorszej? Te, w których problemy zaczęły się jeszcze […]
01.04.2020
Anglia
01.04.2020

Jedyny cukrzyk w reprezentacji Anglii. Historia Gary’ego Mabbutta

Jako siedemnastolatek został zdiagnozowany z cukrzycą. Przez szesnaście lat kariery przeszedł szesnaście operacji. Dwa razy miał złamaną nogę, a jego powietrzne starcie z Justinem Fashanu mogło się dla niego skończyć nawet utratą wzroku. Chciał go z Tottenhamu wyciągnąć George Graham, marzył o nim Kenny Dalglish czy sir Alex Ferguson. Nie dał się skusić żadnemu z nich. W […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Jeśli przeżyję tę sytuację, to przeżyję już wszystko

Żylina przeszła w stan likwidacji. Większość polskich mediów opisywała to jako koniec klubu. My zwracaliśmy uwagę, że może to być dupochron, który przed tym końcem klub faktycznie uchroni. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy Pavola Stano, który jest pierwszym trenerem w słowackim zespole. W niektórych polskich mediach panuje przekonanie, że Żylina upada. Potwierdzisz? Te kroki, które zostały […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Uchwała Ekstraklasy ma zagwarantować piłkarzom gwarancję otrzymywania pensji

– Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że kluby mogą przetrwać miesiąc, dwa, pół roku w najlepszych przypadkach, ale my naprawdę nie wiemy, jak dalej rozwijać się będzie sytuacja. Nie wiemy, jak dalej rozprzestrzeniał się będzie wirus i co zdarzy się nie tylko w niedalekiej przyszłości, ale też w tej dalszej. Koszty klubów zostały na stałym poziomie, […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

„Wisła zyskała fundament na przyszłość. Wartość naszych akcji znacznie wzrosła”

– Z mojego punktu widzenia, jeśli chodzi o Spółkę Akcyjną, której jestem szefem, to jest to przełomowe. Udało się pozyskać, w ramach bardzo korzystnej umowy, aktywo, które jest bezwzględnie fundamentem budowania klubu w przyszłości. Prawo do nazwy Wisła Kraków. Prawo do historycznego herbu, do którego wszyscy są przywiązani. To kluczowe pod kątem budowy drużyny, budowy […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Pomysł: 19 zespołów w Ekstraklasie od nowego sezonu. To chyba miałoby sens

Niektórzy wierzą, że Ekstraklasa jednak dojedzie w jakiś sposób do końca rozgrywek, ale wiara to jedno, a przygotowania i scenariusze to drugie. Trzeba być gotowym na wszystko: i na pozytywne wieści z wirusowego placu boju, i na te negatywne. A co za tym idzie w mniej optymistycznym przypadku – na zakończenie ligi i pomyślenie, jak […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

QUIZ. Wszyscy reprezentanci w XXI wieku

Zapraszamy na kolejną zabawę. Tym razem quiz nie jest naszego autorstwa, ale na platformie Sporcle znaleźliśmy bardzo fajne zestawienie, więc postanowiliśmy podpromować dobrą robotę – ktoś zadał sobie dużo trudu i policzył minuty wszystkich reprezentantów Polski z XXI wieku. Co ważne – uzbierane TYLKO W MECZACH O PUNKTY, więc odpadają wszyscy kadrowicze wyprodukowani przez niepoważne […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Nikt nie chce być tym prezesem, który gasi w klubie światło

Nie mamy wątpliwości, że żaden klub na całym świecie nie może powiedzieć, iż nie straci na kryzysie gospodarczym związanym z wybuchem epidemii koronawirusa. Inna sprawa, że organizacje można podzielić na te lepiej i na te gorzej przygotowane na czas wielkiego kryzysu. GKS Bełchatów stanowczo zalicza się do tej drugiej grupy. I bez pandemii znajdował się […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Arka na skraju bankructwa

— Nastawiam się na najgorsze. Kilka dni przed wstrzymaniem rozgrywek ekstraklasy mieliśmy spotkanie z prezesem i dyrektorami. Prezes powiedział otwarcie, że jeśli nie znajdzie się nowy właściciel, grozi nam bankructwo. Dodał, że prowadzone są rozmowy z kandydatem, ale ostatecznie tamten inwestor zrezygnował — mówi w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” Michał Nalepa, pomocnik i jeden z […]
01.04.2020
Kanał Sportowy
31.03.2020

Zebranie Zarządu – LIVE charytatywny Kanału Sportowego

Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Pol i Krzysztof Stanowski zapraszają na ZEBRANIE ZARZĄDU – czyli charytatywny LIVE z donejtami i telefonami do studia!
31.03.2020
Inne sporty
31.03.2020

Już niedługo w twoim domu… Chicago Bulls Michaela Jordana

Jesteś dzieckiem lat dziewięćdziesiątych? Tęsknisz za czasami, kiedy koszykówka wzbudzała w tobie wielką ekscytację? Chcesz przekonać swoje nadaktywne dziecko, które nie potrafi usiedzieć w miejscu, aby wreszcie zostało w domu? A może po prostu przepadasz za sportem, tym najwyższego sortu? Jeśli na którekolwiek z wymienionych wyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco, to chyba mamy coś dla ciebie… […]
31.03.2020
Hiszpania
31.03.2020

W Barcelonie kryzys podczas kryzysu. O co chodziło?

W Barcelonie wiosny bywają gorące. Pogoda to jedno, piłka to drugie. Nie dość, że śródziemnomorski klimat sprzyja przyjemnej aurze, to jeszcze na wiosnę piłkarze Dumy Katalonii rok w rok, od wielu lat, rozgrywają najważniejsze mecze i zdobywają najważniejsze trofea. Jakoś w tym marcowym okresie zazwyczaj to wszystko się rozpoczyna. Tym razem też jest gorąco, ale […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

QUIZ. Kto zasiedział się w Ekstraklasie?

Kilka dni temu spodobał wam się quiz, w którym musieliście wymienić obcokrajowców z największą liczbą goli w Ekstraklasie, więc dziś postanowiliśmy pójść krok dalej. Tym razem waszym zadaniem jest wymienienie zagranicznych graczy, którzy w naszej lidze zagrali przynajmniej 100 razy. Jasne, zazwyczaj było tak, że jeśli ktoś był dobry, to szybko stąd czmychał, ale trochę […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„W Siedlcach mówiono, że jest dziwny. A on po prostu więcej trenował”

Pół roku w Pogoni Siedlce. Rok w Podbeskidziu. Powołanie do reprezentacji Michniewicza tuż przed samym Euro, debiut na turnieju, potem tylko jeden opuszczony mecz w Ekstraklasie po transferze do Śląska. Kariera Przemysława Płachety pędzi bardzo szybko, być może jeszcze szybciej niż on na boisku – cztery z dziesięciu czołowych sprintów w sezonie 19/20 są jego […]
31.03.2020