Dlaczego Legia Warszawa nie jest Slavią Praga?

Opublikowane 15.03.2019 11:57 przez

redakcja

Wczoraj Slavia Praga zagrała główną rolę w jednym z najlepszych piłkarskich widowisk tego sezonu. Spektakularne odrabianie strat z hegemonem, jeśli chodzi o rozgrywki Ligi Europy i awans z pozycji kopciuszka – czyli coś jak spotkanie Ajaksu z Realem, tylko bardziej emocjonujące. Nie mamy wątpliwości – większość kibiców z Polski przez bite 120 minut zastanawiała się, co takiego dzieje się w okolicach Cieszyna? W czym tkwi tajemnica tej granicy, że po czeskiej stronie trawa robi się bardziej zielona, podczas gdy u nas cały czas dominuje kolor szary. Innymi słowy: dlaczego Sevillę ogoliła nie Legia Warszawa, a Slavia Praga?

Odpowiedzi nie da się zawrzeć w jednym zdaniu, choć istotnie: jest duża pokusa, by uprościć wszystko do chińskiego kapitału. Legia ma Dariusza Mioduskiego ze wszystkimi ograniczeniami Dariusza Mioduskiego, Slavia Praga ma jeden z chińskich koncernów, które wyróżniają się na rynku nieograniczonymi możliwościami inwestycyjnymi.

Oni mają kasę, my nie mamy kasy, lekcje odrobione, pora na CS’a.

Ale niestety – by Slavia Praga mogła pokonać Sevillę, Czesi musieli wykonać kilkadziesiąt kroków, których u nas wykonać albo się nie da, albo po prostu nie chce. Spróbujmy wspólnie przejść przez tę wyjątkowo nieprzyjemną drogę, która obnaża wszystkie niedoskonałości rodzimego futbolu.

NIE MAMY SWOJEJ SLAVII, BO ONI MIELI WIĘCEJ CZASU

Niestety, to jest coś, co już się stało i czego się prędko nie nadrobi. Gdyby ktoś chciał odwiedzić w 2008 roku akademię któregoś z polskich klubów, prawdopodobnie ujrzałby wuefistę z gwizdkiem, który na łące próbuje podzielić gromadkę niesfornych juniorów na dwie drużyny. Oczywiście to hiperbola, ale sprawy szkolenia w latach dziewięćdziesiątych i na początku wieku były na samym końcu piramidy potrzeb, którą zresztą otwierały potrzeby szeroko opisywane na blogu „Piłkarska Mafia”.

W 2008 na obiektach Slavii Praga, obok gustownego hotelu pełniącego również rolę bursy znajdowało się sześć boisk, na których profesjonalne treningi prowadziła wykwalifikowana kadra. Efekt psychologiczny dla juniorów? Tuż za ich boiskami stała nowa, pachnąca, oddana do użytku właśnie w 2008 roku Eden Arena, stadion Slavii na 21 tysięcy miejsc z ogromną powierzchnią komercyjną w środku. Biorąc pod uwagę jak równolegle rozwijały się akademie Sparty czy Viktorii Pilzno… Cóż, startowaliśmy z dość trudnej pozycji. Jasne, przez swoją głupotę, brak uczciwości, krótkowzroczność i tak dalej, ale to nie zmienia faktu: dzisiejsze Lechy, Legie i Wisły nadal płacą część długów zaciągniętych przez dzikie lata polskiej piłki.

Natomiast w świetle późniejszych zdarzeń to i tak nieistotny szczegół, gdyż…

NIE MAMY SWOJEJ SLAVII, BO ONI MAJĄ WIĘCEJ PIENIĘDZY

Nie da się pominąć finansów przy opisywaniu sukcesów Slavii Praga. Najpierw krótki rys historyczny.

W 2014 roku Slavia, jeden z czeskich gigantów, którzy wydawali się zbyt wielcy, by upaść, staje nad przepaścią. Najpierw walczy o utrzymanie, sezon później do problemów sportowych dochodzi głęboka finansowa zapaść. Lata życia na kredyt i przepalania pieniędzy na zbyt słabych piłkarzy doprowadziły klub niemal do bankructwa. Wtedy jednak zupełnie nieoczekiwanie, za sprawą osobistego zaangażowania jednego z czeskich polityków, w Pradze zjawili się Chińczycy.

Po sezonie 2014/15, za namową byłego ministra obrony narodowej Republiki Czeskiej Jaroslava Tvrdíka, potężny chiński konglomerat CEFC zdecydował się spłacić 112 milionów koron czeskich długu wobec byłego właściciela klubu, firmy Enic Sports Ltd. Przejął też 59,97% udziałów, zostając większościowym udziałowcem Slavii.

Chiński kapitał w takiej lidze jak czeska? Trochę jak gwiazdka, trochę jak dzień dziecka. Warto tu zauważyć, że wbrew pozorom głównej roli nie odegrały jakieś wyjątkowe uwarunkowania sportowe, organizacyjne czy finansowe. To nie było tak, że Chińczycy siedzieli z mapą Europy i sprawdzali, które z miast naszego regionu jest najbardziej zadbane. Naturalne jest pytanie, dlaczego nie wybrali 4 razy liczniejszej Polski, ale odpowiedź jest banalna: w Czechach to część większej operacji, w którą zaangażowani są najwyżsi rangą politycy. Nie, nie zniechęciliśmy ich kibolami, słabym zarządzaniem i niską oglądalnością, po prostu tam Chińczycy planują ogromne inwestycje przy okazji których drobniaki poszły na futbol, u nas – jak na razie – na taki scenariusz się nie zapowiada.

Klub od razu ruszył na łowy i w dwa sezony wydał na transfery ponad 8 milionów euro. Nazwiska? Niektóre brzmią znajomo. Jaroslav Mihalik, Gino van Kessel, później też Tomas Necid. Apogeum wypadło jednak w sezonie 2017/18, gdy Slavia po wyprostowaniu wszystkich bieżących problemów postanowiła zafundować całemu regionowi prawdziwy manifest siły. Jedno okienko transferowe wystarczyło, by sprowadzić nazwiska, jakich liga czeska nie widziała od dawna.

Danny, legenda Zenitu Sankt Petersburg. Rusłan Rotan, kapitan Dnipra, finalista Ligi Europy w sezonie 2014/15. Halil Altintop, prawie 70 goli w Bundeslidze, przeszło 350 występów w niemieckiej elicie. Miroslav Stoch z przeszłością w Chelsea, wyciągnięty za milion euro z Fenerbahce. A to wszystko jedno okienko transferowe. To było jak podłożenie bomby pod całą ligę czeską, ta wybuchowa mieszanka miała zdominować ligę, bo przecież na papierze pojedynczy zawodnicy kosztowali więcej niż całe drużyny z dolnej części tabeli ligi czeskiej.

Tu jednak pojawia się kolejny aspekt, który wytrąca nam z ręki łatwe usprawiedliwienia.

NIE MAMY SWOJEJ SLAVII, BO NIE UCZYMY SIĘ NA BŁĘDACH

Szybko bowiem okazało się, że te wszystkie wielkie nazwiska nie różnią się specjalnie od Eduardo da Silvy, który w Warszawie wyglądał jak cień dawnego piłkarza.

Altintopa po zdobyciu dwóch bramek w dziesięciu meczach pożegnano po pół roku. Rotan wytrzymał właściwie do końca października – potem pojawił się na murawie już tylko w dwóch meczach ligowych, odszedł w styczniu. Danny wprawdzie wytrzymał do końca sezonu, ale w rundzie wiosennej tylko pięć razy wyszedł od pierwszej minuty, tylko raz zagrał pełne 90 minut. W Slavii zrozumiano momentalnie, że polityka dużych nazwisk może robić wrażenie na postronnych obserwatorach, ale jakości piłkarskiej nie tylko na miarę mistrzostwa Czech, ale i sukcesów w pucharach w ten sposób zbudować się nie da.

– W listopadzie zmieniliśmy dyrektora sportowego, zaczęliśmy się koncentrować przede wszystkim na czeskich zawodnikach. Teraz, kiedy kupujemy kogoś z innego kraju, chcemy by był młody i lepszy od zawodników, których już mamy. W klubie było odczucie, że sprowadziliśmy wcześniej w jednym czasie zbyt wielu starszych zawodników, że to był błąd. Dlatego teraz chcemy najlepszych graczy z innych czeskich klubów i największych talentów spoza Czech, które w przyszłości można będzie sprzedać z zyskiem – tłumaczył nam swego czasu Michal Býček, rzecznik prasowy Slavii.

Suche „zmieniliśmy dyrektora sportowego” nie brzmi może efektownie, ale gdy spojrzeć z bliska – to był hit transferowy, który prawdopodobnie przebił nawet zaciąg czeskich galacticos. Jan Nezmar to bowiem prawdopodobnie najwybitniejszy czeski dyrektor sportowy.

W latach 2012-2017 był w Slovanie Liberec, który finansowo, organizacyjnie czy kibicowsko nie może porównywać się z praskimi klubami. Slovan Nezmara 3 razy zagrał w fazie grupowej Ligi Europy, raz zostając w pucharach na wiosnę. Jak działał? Na przykład dostrzegając potencjał w niechcianym w Sparcie Davidzie Pavelce. Zrobił z niego zawodnika sprzedanego za 1,5 miliona euro do Kasimpasy, gdzie od prawie 4 lat gra w podstawowym składzie. Jan Sykora w Sparcie nie doczekał się debiutu w lidze – w Libercu wykreowany został na gościa, którego za milion euro wzięła Slavia Praga. Kolejny jego sukces to Martin Graiciar, wyciągnięty za 50 tysięcy euro z juniorów Pilzna, po pół roku sprzedany za 1,5 miliona euro do Fiorentiny.

Mało? Petr Sevcik z Sigmy pół sezonu grał w rezerwach. Nezmar ściągnął go do Liberca, przed momentem Slovan oddał Sevcika do Slavii za milion euro.

Nezmar słynie z oka do piłkarzy, talentu negocjacyjnego oraz spójnej wizji. Trafił do Slavii w grudniu 2017 roku, jako odpowiedź na rozczarowania zagranicznym zaciągiem. Mimo zdecydowanie większych możliwości finansowych, nie zmienił stylu działania, stawiając przede wszystkim na lokalne talenty. Odpowiada za okienka zimą i latem 2018 roku oraz to najświeższe, zimą 2019. Sprawdźmy, jak mu idzie:

Ondrej Kolar (podstawa z Sevillą)
Lukas Pokorny
Martin Vantruba
Ondrej Kudela (podstawa z Sevillą)
Peter Olayinka (wszedł z ławki z Sevillą)
Alexandru Baluta
Jan Matousek
Petr Sevcik
Alex Kral (podstawa z Sevillą)
Jaroslav Zeleny
Vladimir Coufal
Lukas Masopust (podstawa z Sevillą)

Z tego grona Sevcik i Coufal są kontuzjowani, Baluta gra regularnie (25 meczów w tym sezonie), Matousek czasami jako joker (20 lat, jesień w Slavii, teraz wypożyczony do FK Pribram), Zeleny w rotacji (13 meczów). Praktycznie żadnego przestrzelonego uderzenia, a przecież to nie Hiszpania, gdzie nie da się rzucić kamieniem, by nie trafić w talent wychowany w akademiach Barcelony czy Realu. Nezmar jednak z ludzi, którzy na razie nie osiągają szalonych sukcesów z reprezentacją Czech, zrobił ekipę, która zaczyna się liczyć w Europie poprzez występy w klubie.

Dodajmy też, skąd Slavia czerpie zawodników. 6 z 8 najwyższych transferów ostatnich miesięcy to Czesi z czeskich klubów: dwóch z Jabłońca, dwóch z Liberca, po jednym z Teplic i Przybramia.  1,5 miliona euro za Matouska i milion za Sevcika można byłoby porównać z sytuacją, w której Legia kupuje Frankowskiego za półtorej bańki i Jagiełłę za bańkę.

No właśnie. Odważne postawienie na czeskich piłkarzy, wykupienie utalentowanych zawodników z mniejszych klubów, które im pozwoliło na awans sportowy i finansowy, a Slavii na płynne stworzenie ligowego giganta z potencjałem na ostrą w walkę w Europie. Jak to możliwe?

NIE MAMY SWOJEJ SLAVII, BO NIE MAMY SWOICH TEPLIC

Trudno oceniać to w kategorii zalety czy wady. Nasza liga jest wyrównana. Po prostu, nie możemy się na to obrażać, nie możemy tego uregulować ustawą: jest szesnaście klubów, z których piętnaście ma pełne prawo myśleć, że w zasięgu jest górna połowa tabeli, a przy odrobinie szczęścia nawet puchary. Ten szesnasty to Legia, której finansowa przewaga jest bezsprzeczna, jednak wciąż mniejsza, niż przewaga czeskich gigantów nad czeskim planktonem.

Jakie perspektywy przed sobą mają przed sobą Teplice w porównaniu z – na przykład – Górnikiem Zabrze? Górnik Zabrze jak trafi dobry moment, niezłego trenera i jednego dobrego juniora, może wziąć udział w europejskich pucharach, a swoją gwiazdę sprzedać do Włoch za świetne pieniądze. Teplice przy wpływach z telewizji o wartości 200 tysięcy euro rocznie (!) musi się modlić, by któryś z jego zawodników wpadł w oko klubom z Pragi czy z Pilzna. Transfery krajowe – bo przecież nie zagraniczne – to dla nich tlen. Czeskie słabsze kluby praktycznie nie handlują z zagranicą, bo rynek cały czas przebiera Slavia czy Sparta, regularnie zgarniając najmocniejszych do siebie.

Łatwo jest porównywać dane dla obu lig – generalnie w Ekstraklasie zarabia się więcej, generalnie w Ekstraklasie wydaje się więcej na transfery. Ale to tak jak z wyliczaniem zarobków firmie, gdzie ekspedientka z prezesem razem zarabiają ponad 100 tysięcy złotych, średnio po 50 na głowę. Rozstrzał pomiędzy wicemistrzem Polski a ostatnią utrzymaną drużyną w porównaniu do rozstrzału między czeską wielką trójką a najsłabszymi klubami ligi to zupełnie inna kategoria pojęć. U nas dowolna Arka Gdynia czy Korona Kielce może dyktować ceny zaporowe nawet najmocniejszej w stawce Legii. Tam przeróżne drużyny z Teplic czy innego Ołomuńca mają prosty wybór: sprzedać do gigantów, albo umrzeć.

Więc sprzedają.

To jednocześnie błogosławieństwo i przekleństwo naszej ligi. Klubów, które w miarę sobie radzą i mogą pchać piłkarzy na zachód jest po prostu zbyt wiele, przez co potencjał polskiej piłki jest rozdrobniony. Dla kibiców Pogoni Szczecin, Jagiellonii Białystok, Śląska Wrocław i Cracovii to bardzo dobrze. Dla tych, którzy marzą o polskiej Slavii Praga – źle.

NIE MAMY SWOJEJ SLAVII, BO MAMY ZA MAŁO SWOICH VIKTORII

Tu jednak warto zauważyć, że Slavia nie jest jedynym czeskim klubem, który odnosi sukcesy w pucharach, nie jest nawet aktualnym mistrzem Czech. I tak jak Pragi nie powinniśmy traktować jako wyrzut sumienia, zwłaszcza z uwagi na chiński kapitał, tak już Viktoria Pilzno… Cóż, opisywaliśmy fenomen tego klubu wielokrotnie i za każdym razem nie do końca wierzyliśmy przedstawianym liczbom. Nigdy w historii nie wydali więcej niż 1 milion euro na zawodnika. Gdy zaczynali odnosić pierwsze sukcesy na arenie europejskiej, ich budżet oscylował w okolicach 16 milionów złotych, czyli za plecami schyłkowej Wisły Kraków i Zagłębia Lubin, o Legii i Lechu tamtych lat nawet nie wspominając. Zaufanie, które otrzymał Pavel Vrba, trener posiadający status legendy Pilzna, spłaciło się z nawiązką.

System premiowana za wyniki na boisku zamiast kominów płacowych, mocny akcent na szkolenie i skauting, ciągłość pracy pionu sportowego, brak nerwowych ruchów przy przebudowie składu, odrzucanie ofert transferowych zamiast rzucania się na każde rzucone przez zachodnie kluby euro. Viktoria od lat jest zarządzana w mądry, spójny i co najważniejsze konsekwentny sposób, choć akurat w Pilznie nie spadł nigdy żaden chiński deszcz pieniędzy.

***

Zbierając to w całość? Cóż, trudno o optymizm. Jesteśmy biedniejsi, bardziej krnąbrni i gorzej zorganizowani, nasi piłkarze są gorzej wyszkoleni i drożsi, a w dodatku liga jest tak wyrównana, że każdy walczy o mistrzostwo. Już teraz najlepsze czeskie kluby wyprzedzają nasze pod każdym względem, a z chińskim potencjałem, czeską jakością szkolenia i mądrymi dyrektorami sportowymi różnice będą się jedynie pogłębiały. Dobra wiadomość? Do Pragi rzut beretem. Wcześniej na Ligę Mistrzów można było skoczyć do Lwowa, gdy z konieczności grywał tam Szachtar, teraz najbliższa dobra piłka to rzut beretem za południową granicę.

Jak będziecie jechali, to przywieźcie do nas Chińczyków i Jana Nezmara.

fot. newspix.pl

Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Roginić w rezerwach. Podbeskidzie oczekuje za niego 300 tysięcy złotych

Podbeskidzie Bielsko-Biała przesunęło Marko Roginicia do rezerw i jeśli nie znajdzie się na niego żaden chętny, prawdopodobnie spędzi w nich całą wiosnę aż do końca kontraktu. Jak udało nam się ustalić, pierwszoligowiec oczekuje za napastnika około 300 tysięcy złotych. Saga z Marko Roginiciem trwa od spadku Podbeskidzia z Ekstraklasy. Piłkarz chciał wtedy pozostać na najwyższym […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Klimek: – Jeszcze nie musi pan kupować stroju Borata!

– Sytuacja finansowa klubu jest wciąż trudna. Udał nam się cud i znaleźliśmy pieniądze, aby dograć do czerwca, ale przed nami dalsze trudne decyzje restrukturyzacyjne, aby zbilansować budżet. Cały czas musimy szukać dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać w kolejnych sezonach Ekstraklasę w Mielcu. Żeby zbilansować kolejny sezon, mamy dwa rozwiązania: albo znajdziemy sponsora, który przyniesie odpowiednią […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Roginić w rezerwach. Podbeskidzie oczekuje za niego 300 tysięcy złotych

Podbeskidzie Bielsko-Biała przesunęło Marko Roginicia do rezerw i jeśli nie znajdzie się na niego żaden chętny, prawdopodobnie spędzi w nich całą wiosnę aż do końca kontraktu. Jak udało nam się ustalić, pierwszoligowiec oczekuje za napastnika około 300 tysięcy złotych. Saga z Marko Roginiciem trwa od spadku Podbeskidzia z Ekstraklasy. Piłkarz chciał wtedy pozostać na najwyższym […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Klimek: – Jeszcze nie musi pan kupować stroju Borata!

– Sytuacja finansowa klubu jest wciąż trudna. Udał nam się cud i znaleźliśmy pieniądze, aby dograć do czerwca, ale przed nami dalsze trudne decyzje restrukturyzacyjne, aby zbilansować budżet. Cały czas musimy szukać dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać w kolejnych sezonach Ekstraklasę w Mielcu. Żeby zbilansować kolejny sezon, mamy dwa rozwiązania: albo znajdziemy sponsora, który przyniesie odpowiednią […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

OFICJALNIE: Sorescu w Rakowie. Rekordowy transfer

Zakończyła się saga transferowa z rumuńskim skrzydłowym Deianem Sorescu. Raków i Dinamo Bukareszt osiągnęły porozumienie. Umowa transferowa między klubami została podpisana. 24-latek został najdroższym piłkarzem w historii częstochowskiego zespołu. Znamy szczegóły porozumienia. O negocjacjach w sprawie tego transferu można napisać książkę. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Działo się to głównie za sprawą rumuńskiej strony. […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

QUIZ. Kadrowicze Adama Nawałki

Adam Nawałka być może niedługo ponownie zostanie selekcjonerem reprezentacji Polski. A w oczekiwaniu na oficjalne potwierdzenie tej wiadomości zapraszamy was na quiz, w którym chodzi o to, by wymienić 80 piłkarzy, którzy wystąpili w kadrze w trakcie poprzedniej kadencji tego trenera. Dla ułatwienia podaliśmy bilans poszczególnych piłkarzy w reprezentacji Nawałki, a także ich obecne kluby, […]
19.01.2022
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
20.01.2022

Daily Star: Paul Pogba chce odejść do Realu Madryt

Nie jest tajemnicą, iż Manchester United chciałby zatrzymać w swoich szeregach francuskiego pomocnika. Jakiś czas temu „Czerwone Diabły” przedstawiły Paulowi Pogbie propozycję nowej umowy. Jednak reprezentant Francji na razie nie przedłużył kontraktu z angielskim klubem i wielce prawdopodobne, że w ogóle tego nie zrobi. Francuski zawodnik kończy kontrakt z Manchesterem United w czerwcu, więc wzbudza […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

The Telegraph: Everton zainteresowany zatrudnieniem Fabio Cannavaro

Nowego menedżera szuka klub, który jako jeden z zaledwie sześciu nigdy nie spadł z Premier League, a jego poprzednimi szkoleniowcami byli Carlo Ancelotti i Rafael Benitez. Wcześniej mówiło się o tym, że Everton chciał, by Martinez objął pogrążoną w kryzysie drużynę, nie rezygnując tym samym z posady selekcjonera. Miałby więc łączyć obie fuchy. Nie było […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

AFE upomina Barcelonę w sprawie Dembele

Dochodzi coraz więcej informacji na temat przedłużającej się sagi z francuskim skrzydłowym. W sprawę wmieszał się związek zawodowych piłkarzy w Hiszpanii (AFE). Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Roginić w rezerwach. Podbeskidzie oczekuje za niego 300 tysięcy złotych

Podbeskidzie Bielsko-Biała przesunęło Marko Roginicia do rezerw i jeśli nie znajdzie się na niego żaden chętny, prawdopodobnie spędzi w nich całą wiosnę aż do końca kontraktu. Jak udało nam się ustalić, pierwszoligowiec oczekuje za napastnika około 300 tysięcy złotych. Saga z Marko Roginiciem trwa od spadku Podbeskidzia z Ekstraklasy. Piłkarz chciał wtedy pozostać na najwyższym […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Radomiak zatrzyma lidera zespołu. Wkrótce przedłużenie umowy

Zimowe okienko transferowe w Ekstraklasie trwa. Jak udało nam się ustalić, w najbliższym czasie poznamy ostateczną decyzję co do przyszłości obrońcy Radomiaka Radom, Mateusza Cichockiego. Kontrakt jednego z liderów beniaminka ligi wygasa wraz z końcem sezonu. W tureckim Belek toczyły się rozmowy w sprawie tego, gdzie Cichocki zagra w przyszłym sezonie. Radomiak Radom od dawna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Klimek: – Jeszcze nie musi pan kupować stroju Borata!

– Sytuacja finansowa klubu jest wciąż trudna. Udał nam się cud i znaleźliśmy pieniądze, aby dograć do czerwca, ale przed nami dalsze trudne decyzje restrukturyzacyjne, aby zbilansować budżet. Cały czas musimy szukać dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać w kolejnych sezonach Ekstraklasę w Mielcu. Żeby zbilansować kolejny sezon, mamy dwa rozwiązania: albo znajdziemy sponsora, który przyniesie odpowiednią […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Kadra coraz droższa. PZPN podwyższył ceny biletów

29 marca reprezentacja Polski rozegra mecz na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Rywalem będą Szwedzi lub Czesi, ale kluczowym pytaniem pozostaje to, o jaką stawkę będzie toczyć się rywalizacji. Jeśli kilka dni wcześniej przegramy z Rosją, drugi marcowy mecz będzie tylko starciem towarzyskim. Jeśli wygramy, powalczymy o wyjazd do Kataru. PZPN podał informacje dotyczące biletów na […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Vagner Love wyląduje w Danii

Wszystko wskazuje na to, że poznaliśmy kolejny przystanek, który na trasie swojej kariery zaliczy Vagner Love. Brazylijczyk, mimo że w czerwcu skończy 38 lat, wciąż budzi zainteresowanie niezłych klubów. Tym razem trafić ma do FC Midtjylland.  Według Fabrizio Romano ruch zostanie oficjalnie potwierdzony w ciągu najbliższych godzin. Vagner Love ma pomóc zespołowi z Herning w […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Bartosz Kwiecień odchodzi z Jagiellonii

Zapadła kolejna decyzja personalna w Jagiellonii Białystok. Piątym piłkarzem, który opuścił klub z Podlasia, jest Bartosz Kwiecień.  Wcześniej z Jagi odszedł Dani Quintana, a Godfrey Stephen (Dinamo Tbilisi), Krzysztof Toporkiewicz (Stomil Olsztyn) i Eryk Matus (Wigry Suwałki) udali się na wypożyczenia (tak jak Luka Gugeszaszwili, ale Gruzin stale przebywa na tej zasadzie w innych zespołach). […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Mama strzelała gole Hiszpanii, tata zdobywał medale MP, syn gra na ME. Poznajcie historię Pietrasików

Rodzina Pietrasików to prawdziwe sportowe świry. Grzegorz uprawiał handball – przez lata bronił w Anilanie, z którą sięgał po medale mistrzostw Polski. Jego żona Katarzyna grała w piłkarskiej reprezentacji. Ariel wchodzi z przytupem do kadry Patryka Rombla (mecz z Norwegią dziś o 20.30), a nie należy też zapominać o trzy lata młodszej od niego Ewie, […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Rangnick o ściągnięciu z boiska Ronaldo: – Być może kiedyś sam będzie w takiej w sytuacji

Manchester United poradził sobie wczoraj z Brentford, wygrywając 3-1, ale w mediach po tym zwycięstwie sporo mówi się też o zachowaniu Cristiano Ronaldo, który nie krył irytacji po tym, gdy został ściągnięty z boiska.  Do zmiany doszło w 71. minucie przy stanie 2-0 dla Czerwonych Diabłów. Portugalczyka decyzją Ralfa Rangnicka zastąpił Harry Maguire, a przy […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Kolejny obrońca opuszcza Arsenal. Kierunek? Włochy

Kolejny zawodnik opuszcza szeregi Arsenalu. Niedawno Sead Kolasinac przeniósł się na stałe do Marsylii, a teraz w jego ślady idzie Pablo Mari. Hiszpan trafił do Udinese Calcio.  Na razie na zasadzie wypożyczenia do końca sezonu. Wcześniej na podobnych warunkach inny zawodnik Kanonierów, Ainsley Maitland-Niles, wzmocnił AS Romę. 28-letni Mari do Arsenalu trafił w lipcu 2020 […]
20.01.2022
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Koniec Dembele w Barcelonie? „Liczymy, że do transferu dojdzie przed końcem stycznia”

Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już nie zobaczymy.  To kolejny odcinek sagi, która wiąże się z rozmowami kontraktowymi w sprawie przedłużenia umowy 24-letniego piłkarza. Jego dotychczasowy kontrakt wygasa […]
20.01.2022