Igrzyska jak piłkarskie Euro?

Opublikowane 10.12.2018 14:25 przez

Rafal Bienkowski

To już nie te czasy, że miasta napalają się na organizację zimowych igrzysk jak szczerbaty na suchary. Dziś mało kto godzi się na bycie dojną krową, dlatego Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma coraz większy pasztet z wyborem gospodarza, czego dowodem jest trwające zamieszanie w kontekście imprezy w 2026 r. Skoro mało kto chce już w pojedynkę dźwigać takiego sportowego molocha, warto więc postawić pytanie, które tylko pozornie brzmi głupio: czy doczekamy czasów, że igrzyska będą organizowane w kilku lub nawet kilkunastu krajach?       

Donald Trump jako prezydent Stanów Zjednoczonych słynie z gadania bzdur, ale nie zawsze tak było. Jedna z jego biznesowych maksym brzmiała bowiem: „czasami twoja najlepsza inwestycja to ta, do której nie doszło”. To zdanie idealnie pasuje do coraz poważniejszego problemu dotyczącego wyłaniania gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich. Patrząc na to, co wyprawa się przy wyborze organizatora w 2026 r., można zażartować, że wkrótce nie będzie to już nawet wybór. Atmosfera jest tak ciężka, że jeszcze trochę, a MKOl podpisze papiery po prostu z ostatnim miastem (a więc państwem), które się nie wycofa.

Pierwotnie do wyścigu o organizację tej imprezy zakwalifikowano siedem wniosków i były to: Mediolan i Cortina d’Ampezzo, Sztokholm, Sapporo, Calgary, Sion, Erzurum i Graz. Najpierw z zabawy wypisali się Szwajcarzy, Austriacy i Japończycy, a w ostatnich dwóch miesiącach także Turcy (nie otrzymali rekomendacji MKOl-u) i Kanadyjczycy. Szerokim echem odbiło się szczególnie „nie” w tym ostatnim kraju, tak rozkochanym przecież w sportach zimowym. Mieszkańcy Calgary w listopadowym referendum nie zgodzili się jednak na wydanie tak ciężkiej forsy na igrzyska, dlatego członkowie tamtejszej Rady Miasta nie mieli wyboru. Ostatecznie na placu boju pozostał więc Mediolan i Sztokholm. Decyzja, komu przypadnie organizacja igrzysk za osiem lat, zapadnie w czerwcu 2019 r. O ile oczywiście wcześniej ani we Włoszech, ani w Szwecji, nikt nie podrze swojego wniosku. A w obu krajach jest to temat, który rozpala tak polityków, jak i zwykłych mieszkańców.

Bo igrzyska olimpijskie to gigantyczny wydatek, co widać po kosztorysach ostatnich imprez: Pjongczang – 13 mld dolarów, najbardziej rozpasane Soczi – 51 mld, Vancouver – 2,3 mld, Turyn – 4,1 mld, Salt Lake City – 2,3 mld, Nagano – 2,3 mld, Lillehammer – 1,9 mld, Albertville – 1,9 mld, Calgary – 1 mld. Oczywiście nie jest tak, że MKOl typuje gospodarza, a potem wbija się na imprezę na krzywy ryj przy okazji jeszcze nieźle zarabiając. Komitet przekazuje część swoich pieniędzy w ramach różnych programów i partycypuje w przygotowaniu imprezy, ale i tak lwia część kosztów spada na gospodarza. A najsmaczniejsze frukta, czyli kasa ze sprzedaży praw telewizyjnych oraz do wykorzystania olimpijskiego logo, przypadają naturalnie głównie centrali w Lozannie.

Dla miast-gospodarzy, a więc też stojących za nimi rządów, biznes to żaden. Kluczowe są tutaj najczęściej prestiż, umocnienie się w polityce międzynarodowej oraz – w przypadku mniej bogatych miejsc – możliwość uzupełnienia braków w infrastrukturze. Tyle tylko, że oprócz dróg, lotnisk i hoteli zostaje jeszcze masa drogich obiektów sportowych, które są później niewykorzystane, a przecież trzeba je utrzymywać. W wielu przypadkach punktem zapalnym jest też zdewastowanie przyrody, bo pod trasy i obiekty często trzeba wychlastać hektary lasów.

Wiadomo, jak duża jest to inwestycja. Jeżeli takie państwa, jak Kanada czy wcześniej Norwegia w przypadku 2022 r. wychodzą z propozycją kandydatury, a później rezygnują, to o czymś to świadczy. A przecież to nie są biedne kraje – mówi Weszło Tomasz Sikora, wicemistrz olimpijski w biathlonie. – Także zwykli ludzie patrzą na to inaczej. Czytają różne analizy, a te jasno pokazują, że po mało których igrzyskach wybudowane obiekty przynoszą zysk. Widać to na przykładzie Turynu, gdzie zdobyłem medal. Ja na tamtych trasach byłem tylko raz, na zawodach olimpijskich. To aż przykro patrzeć, bo trasy i obiekty to ogromne inwestycje, które nigdy się nie spłacą, a doskonale wiemy, kto na tym zyskuje. MKOl musi zmienić swoją politykę i dzielić się dochodami.

Letnie igrzyska były na ostrym wirażu, ale udało się wyjść na prostą wybierając Paryż i Los Angeles (kolejno na 2024 i 2028 r. – red.), chociaż w przypadku pierwszego miasta to będą już trzecie igrzyska. Zima będzie jednak większym problemem – dodaje dziennikarz Andrzej Person.

W kupie siła

W którą stronę dryfują igrzyska olimpijskie? Jak proces wyłaniania gospodarzy będzie wyglądał za 10-20 lat, skoro już teraz idzie to jak krew z nosa? Czy dojdzie do momentu przesilenia, w którym chętnych nie będzie w ogóle i MKOl będzie musiał zapłacić danemu krajowi, żeby ten przyjął igrzyska i zgodził się na organizację tej komercyjnej w gruncie rzeczy imprezy?

Ale kto wie, być może to będzie jeszcze inna droga i już tylko kwestią czasu jest, że igrzyska organizować będzie nie jeden kraj, ale kilka? Że święto sportów zimowych upodobni się do piłkarskiego Euro 2020, gdzie mecze rozgrywane będą w aż dwunastu miastach rozsianych po całym kontynencie? Że w momencie, kiedy skoczkowie będą rywalizować w Lahti, biegacze będą zasuwać po trasach w Oberstdorfie, a hokeiści wbijać krążek do bramki w Moskwie? Brzmi trochę kosmicznie, ale przypomnijmy sobie, że tak samo postrzegano pomysł nowej formuły Euro 2020, zanim w 2012 r. przyklepał ją Michele Platini, wówczas jeszcze szef UEFA (chociaż tam powody rewolucji były nieco inne).

February 11, 2018 - Gangneung, GANGWON, SOUTH KOREA - Feb 11, 2018-Gangneung, South Korea-USA Players action on their team bench during an Olympic Women Ice Hockey Preliminary Round - Group A at Kwandong Hockey Centre in Gangneung, South Korea, Match won USA, Score by 3-1. (Credit Image: © Gmc via ZUMA Wire) KOREA POLUDNIOWA ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE OLIPIADA ZIMOWA IO FOT. ZUMA/NEWSPIX.PL POLAND ONLY !!! --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Warto się nad tym pochylić, bo pomysł wcale nie urodził się wczoraj. MKOl, chociaż w oczach przeciętnego kibica jest raczej synonimem pazerności, od kilku lat czyni pewne starania, żeby organizatorzy igrzysk nie byli tak przygniatani wydatkami. Chociaż wiadomo, że tak naprawę chodzi też o uniknięcie zarżnięcia kury, która znosi działaczom z Lozanny złote jaja. – Nadszedł czas na zmiany. Proces ubiegania się o prawo organizacji igrzysk olimpijskich powinien zostać zreformowany. Należy położyć kres stale rosnącym kosztom organizacyjnym związanych z budową infrastruktury – mówił w 2014 r. przewodniczący MKOl-u Thomas Bach.

Efektem tych zapowiedzi był dokument „Olimpijska Agenda 2020” będący de facto planem odchudzającym igrzyska. Pakiet składał się z 40 zaleceń, a jedno dotyczyło właśnie lokalizacji imprezy. Jak czytamy, „MKOl umożliwia na potrzeby igrzysk organizowanie zawodów poza miastem gospodarza lub w wyjątkowych przypadkach poza krajem przyjmującym”. Organizowanie igrzysk w kilku miastach jednego kraju nie jest niczym nowym, bo trudno skoszarować wszystkie dyscypliny w jednym miejscu, ale zaangażowanie w to kilku krajów byłoby już czymś rewolucyjnym.

I od tamtego momentu pojawiło się kilka pomysłów na organizację takich łączonych igrzysk, chociaż do tej pory nie mówiło się o więcej niż dwóch krajach. Dla przykładu, Sztokholm, który wciąż pozostaje w grze o 2026 r., już zapowiedział, że w przypadku wygranej bobsleje i skeleton miałyby odbywać się na Łotwie. Z kolei jeszcze w 2016 r. władze kanadyjskich miast Quebec City, Calgary oraz Vancouver informowały, że są po owocnych negocjacjach z Amerykanami z Lake Placid w sprawie wspólnej organizacji igrzysk. Całe przedsięwzięcie miało firmować Quebec City, projekt ponoć dobrze spinał się finansowo, ale jak wiadomo temat ostatecznie upadł.

Także Polska, kiedy marzyła o organizacji zimowych igrzysk, w swoich planach zaznaczała, że część dyscyplin rozgrywanych byłoby u sąsiadów. Przypomnijmy, że Kraków, który ostatecznie przepadł w referendum lokalnym, romansował ze Słowacją, która miałaby przyjąć alpejczyków. A pomysłodawcy projektu „Karkonosze 2030” mówią o współpracy polsko-czeskiej. Dla przykładu, Jelenia Góra miałaby mieć wtedy łyżwiarstwo, Karpacz bobsleje i snowboard, Szklarska Poręba biegi, Harrachov skoki, a Liberec hokej.

Z kolei we wrześniu pojawiła się informacja, że trwają negocjacje, aby letnie igrzyska w 2032 r. wspólnie zorganizowały Korea Północna i Południowa. W przypadku tego samego roku z ciekawą propozycją wyszli też Niemcy. Tam wprawdzie nikt nie chciał dzielić się obowiązkami z sąsiednim krajem, ale wytypowano aż trzynaście miast w Nadrenii Północnej-Westfalii, które miałyby przyjąć olimpijczyków. Byłyby to: Dortmund, Duisburg, Leverkusen, Gelsenkirchen, Duesseldorf, Kolonia, Bonn, Akwizgran, Essen, Krefeld, Moenchengladbach, Oberhausen i Recklinghausen. Takie rozwiązanie nie obciążałoby jednego miasta, bo łącznie gotowych byłoby już około 80 proc. wszystkich wymaganych obiektów. I byłoby to pewnego rodzaju remedium na to, że dziś na letnie igrzyska stać tylko największe miasta świata.

A może tak Włochy, Austria i Słowenia?

Co o pomyśle wersji oszczędnościowej i rozbicia igrzysk na kilka krajów sądzą sportowcy oraz znawcy olimpizmu?

Tomasz Sikora: – Na pewno trzeba brać taką możliwość pod uwagę, bo coraz trudniej znaleźć kogoś, kto chciałby te igrzyska organizować. I są teraz dwie możliwości: albo MKOl zmienia swoją politykę, albo będzie szukał nowych rozwiązań, a jednym z takich może być rzeczywiście włączenie w to więcej krajów. Chociaż byłoby to o wiele trudniejsze do zrobienia niż w przypadku piłki, bo wiadomo, że dobre stadiony są praktycznie w każdym kraju, a z obiektami do sportów zimowych już jest różnie. Spójrzmy chociażby na skocznie. Tak naprawdę mamy je w krajach skandynawskich, w Niemczech, Polsce i Austrii. Już nie mówię o strzelnicach biathlonowych, czy lodowiskach, których trzeba podczas igrzysk kilka. To trudniejsze zadanie niż organizacja piłkarskiego Euro. Ale niewykluczone, że kiedyś do czegoś takiego po prostu będzie musiało dojść.

Sikora, który jest pięciokrotnym olimpijczykiem, opowiada też, że najlepiej wspomina swoje pierwsze igrzyska w Lillehammer w 1994 r. Jak mówi, były najbardziej racjonalne, kompaktowe. Część obiektów było tymczasowych, dlatego po imprezie zostały rozebrane, a wioska olimpijska została później wykorzystana na mieszkania dla zwykłych ludzi.

Dziennikarz Andrzej Person przypomina z kolei, że już od ponad ćwierć wieku lansuje pogląd mówiący o igrzyskach rozgrywanych w jednym miejscu.

I wszyscy, którzy chcą brać w nich udział, powinni się na to składać, a nie obciążać wyłącznie gospodarza. Bo opowieści barona Pierre’a de Coubertina, że każdy kraj powinien się zaprezentować, były wspaniałe, ale ponad 100 lat temu – mówi podając od razu przykładowe lokalizacje olimpijskiej imprezy: – Jeśli chodzi o zimę, wziąłbym pod uwagę organizację igrzysk chociażby w trzech krajach alpejskich, na przykład we Włoszech i Cortinie d’Ampezzo, Austrii i Innsbrucku oraz Słowenii i Kranjskiej Gorze. W przypadku letnich igrzysk takim fantastycznym miejscem byłyby z kolei Ateny. Wszyscy znaliby klimat i obiekty, co cztery lata przybito by tylko dwie nowe deski, domalowano coś, zrobiono uliczkę i tyle. Gdyby MKOl wszedł w pomysł organizacji igrzysk w jednym miejscu, na pewno znalazłby sojuszników. To najlepsze rozwiązanie.

Zdaniem Persona, jednym z głównych problemów, który ma wpływ na mizerne zainteresowanie organizacją zimowych igrzysk, jest ekologia. Jak mówi, obrońcy przyrody będą coraz częściej blokować takie inicjatywy. – Chociaż program zimowych igrzysk jest o wiele biedniejszy w porównaniu do letnich, to jest duże niebezpieczeństwo naruszenia przyrody w górach, które wszyscy tak bardzo teraz chronią. A przecież trzeba jakoś doprowadzić tam całą infrastrukturę, kolej, wybudować hotel. Takie Monachium nie dlatego zrezygnowało z igrzysk w 2022 r., bo nie ma pieniędzy. Niemcy po prostu wiedzieli, że jak będą musieli wyciąć piękne brzózki przy trasie zjazdowej, to będzie wielka afera.

I dodaje: – W czasach, kiedy każdy kwiatek jest chroniony, igrzyska nie znajdą już sojuszników w normalnych, demokratycznych krajach. Dlatego też mieliśmy Soczi, teraz będą igrzyska w Pekinie, a wspomni pan moje słowo, że będą też kiedyś i w Kazachstanie. Nikt, komu patrzy się na ręce, nie odważy się zrobić nic złego z przyrodą, a dyktatury mogą zrobić wszystko, nawet zawrócić rzekę. Takie kraje mają pieniądze i to dla nich doskonały moment, żeby się pokazać.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fot. newspix.pl

Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Inne sporty
22.01.2022

Świątek w czwartej rundzie Australian Open. W kolejnym meczu będzie faworytką?

Darja Kasatkina, pogromczyni Magdy Linette, nie zamierzała łatwo dać za wygraną. Świetnie czuła się dziś w długich wymianach, nie oddawała zazwyczaj punktów za darmo. Kiedy jednak przychodziło, co do czego musiała uznawać wyższość Igi Świątek. Polka górowała nad rywalką w decydujących momentach i wywalczyła awans do 4. rundy w Australian Open (6:2, 6:3). Tym samym […]
22.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

I znowu oberwaliśmy mocno po głowach, tym razem od Szwedów…

Jeśli liczyliście na to, że po koszmarnym występie z Norwegią Polacy zmobilizują się na Szwecję i co za tym idzie pokażą w tym spotkaniu odpowiednie umiejętności i charakter, mamy dla Was złą wiadomość: Biało-Czerwoni zagrali chyba jeszcze gorzej niż wczoraj. Po meczu bez historii przegraliśmy na Euro 2022 z Trzema Koronami 18:28… Pierwszą połowę tego […]
21.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

Siatkarze grają za często? Ja bym zamienił wszystkie treningi na mecze!

Jastrzębski Węgiel walczy w tym sezonie na trzech frontach, ale Tomasz Fornal nie narzeka na zmęczenie. Wręcz przeciwnie – zapewnia, że mógłby grać z taką częstotliwością jak w NBA. Zresztą rywalizacji nigdy mu mało. Przepada też za tą wirtualną, czasem odpala transmisję na Twitchu. Polski siatkarz, mimo młodego wieku, zrobił już w swojej karierze sporo, […]
21.01.2022
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

„Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
23.01.2022

Dusan Vlahović miał podjąć decyzję. 60 milionów euro na stole

Dusan Vlahović jest jednym z najgorętszych nazwisk zimowego okienka transferowego. Serba kusił Arsenal oraz Juventus, ale zdaniem „Tuttosport” piłkarz podjął już decyzję. O transferze Vlahovicia mówi się od dłuższego czasu. Napastnik Fiorentiny znalazł się na celowniku Arsenalu, a klub z Premier League był w stanie przeznaczyć na niego kilkadziesiąt milionów funtów. Okazuje się jednak, że […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Sandecja Nowy Sącz zainteresowana piłkarzem Cracovii

Do Turcji kolejny raz docierają wieści od pierwszoligowców. Jak udało nam się ustalić, grająca na zapleczu Ekstraklasy Sandecja Nowy Sącz chce wzmocnić skrzydła. „Sączersi” interesują się zawodnikiem Cracovii, Danielem Pikiem. 21-letni Daniel Pik jest zawodnikiem Cracovii od 2018 roku. Jego ostatnie miesiące w Krakowie to jednak gra w rezerwach klubu i brak szans w Ekstraklasie. […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Fabian Piasecki opuścił zgrupowanie Śląska Wrocław

Śląsk Wrocław poinformował, że Fabian Piasecki opuścił zgrupowanie w Turcji. Napastnik wrócił do Polski ze względu na sprawy rodzinne.  Fabian Piasecki został ściągnięty z wypożyczenia do Stali Mielec. Piłkarz dołączył do Śląska Wrocław jeszcze przed wyjazdem do Turcji, a następnie udał się na zgrupowanie z resztą zespołu. Niespodziewanie musiał jednak zdecydować się na szybki powrót […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Christian Eriksen blisko powrotu do gry. Trafi do Premier League

Christian Eriksen jest coraz bliżej powrotu na boisko. „Daily Mail” donosi, że Duńczyk porozumiał się już z Brenford i podpisze kontrakt w ciągu 72 godzin. Od czasu dramatycznego spotkania podczas mistrzostw Europy, Eriksen nie zaliczył ani jednej minuty. Najpierw sporo czasu poświęcił na rekonwalescencję, później zaś musiał pogodzić się z ograniczeniami prawnymi, które uniemożliwiły mu […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Milik o odejściu z Marsylii: – To fajnie. Ja nic nie wiem

Według francuskich mediów Arkadiusz Milik znajduje się na wylocie z Marsylii. Polak miałby trafić do Hiszpanii lub Włoch. W wywiadzie po meczu z Lens osobiście odniósł się do tych rewelacji. Zdaniem wielu przygoda Milika we Francji powoli dobiega końca. Napastnik rzekomo znajduje się na liście transferowej i Marsylia chętnie wysłucha ofert za reprezentanta Polski. W […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Kevin De Bruyne wśród najlepszych. Dogonił Davida Beckhama

Kevin De Bruyne dołączył do grona najskuteczniejszych asystentów w historii Premier League. Belg zanotował już 80 ostatnich podań. We wczorajszym meczu przeciwko Southampton (1:1), Kevin De Bruyne zanotował kolejną asystę na poziomie Premier League. Było to jego 80 ostatnie podanie w historii występów w angielskiej ekstraklasie. Tym samym Belg dołączył do grona najlepszych w dziejach. […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Watford zwolni kolejnego trenera? Od czterech lat pracowało tam ośmiu

Jak podaje „The Telegraph”, włodarze Watfordu są bliscy zwolnienia Claudio Ranierego. Włoch miałby stracić pracę po trzech miesiącach.  Właściciele Watfordu od lat znani są ze swojej impulsywności w kwestii doboru szkoleniowców. Od 2018 roku w ich klubie pracowało aż ośmiu trenerów. Tylko jeden z nich – Javi Gracia – poprowadził drużynę w więcej niż 50 […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Papszun o pracy w Legii: – Jeśli na coś się umawiamy, a to się zmienia, nie ma tematu

Marek Papszun porozmawiał z Adamem Sławińskim podczas zgrupowania Rakowa Częstochowa. Trener zabrał głos w sprawie swoich przenosin do Legii Warszawa. Marek Papszun wypowiedział się na temat swoich negocjacji z Wojskowymi. Szkoleniowiec nie krył rozczarowania nagłą zmianą na stanowisku dyrektora sportowego. Jacek Zieliński niespodziewanie zmienił Radosława Kucharskiego. – Jeśli na coś się wcześniej umawiamy, a to […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Aleksander Paluszek na kolejnym wypożyczeniu

Górnik Zabrze podjął decyzję o skróceniu wypożyczenia Aleksandra Paluszka. Stoper został ściągnięty z FK Pohronie, ale nie wrócił do Górnika. Wypożyczono go do Skry Częstochowa. Na początku bieżącego sezonu Aleksander Paluszek udał się na Słowację, by bronić barw FK Pohronie. Zdołał zaliczyć 11 występów i zanotować jedną asystę. Ostatnio nie grał jednak regularnie i Górnik […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022