post

Opublikowane 07.06.2018 16:06 przez

redakcja

Jakub Rzeźniczak odwiedził Warszawę, żeby promować mundialowy model butów od Pumy. Podczas krótkiej rozmowy zdążył opowiedzieć kilka ciekawostek. O piłce w Azerbejdżanie, gdzie na mecze Ligi Mistrzów przychodzi niespełna 70 tysięcy kibiców, a na ligę marny tysiąc. O muzułmanach w szatni Qarabagu Agdam, którzy prawie całą przerwę meczu spędzają – wraz z trenerem – na modlitwie. O kontuzjach, które dręczą 31-letniego obrońcę. Wreszcie – o końcu kariery, który już „lada miesiąc, lada dzień”.

Pamiętasz swoje pierwsze sportowe buty?

To były jeszcze korkotrampki, pamiętny model France 98. Pierwsze buty sportowe, jakie miałem. Takich profesjonalnych nie miałem bardzo długo. Dopiero w wieku 15 lat, gdy brałem udział w takich nieoficjalnych mistrzostwach Polski przeciwko juniorom Widzewa, dostałem profesjonalne buty w nagrodę od sponsora.

Jesteś w ogóle zbieraczem pamiątek piłkarskich?

Zbieram koszulki, buty zacząłem zbierać dopiero cztery lata temu, odkąd podpisałem kontrakt w firmą Puma. Z każdego modelu, który od nich dostaję, odkładam sobie jedną parę na pamiątkę. Żałuję, że nie robiłem tego wcześniej, no ale czym człowiek starszy, tym bardziej myśli o takich rzeczach jak pamiątki czy wspomnienia.

Jak rzucisz okiem na kolekcję koszulek z Legii, to pojawia się tęsknota za grą w Polsce?

Nie wyjechałem tak dawno, żeby pojawiła się tęsknota. To mój pierwszy wyjazd zagraniczny, więc doświadczenie na pewno ciekawe. Nie miałem jeszcze czasu zatęsknić, chociaż na pewno bardziej na to zwracam uwagę, kiedy przyjeżdżam do Warszawy na wakacje, czy na jakąś krótką przerwę. Wtedy trudno się stąd wyjeżdża. Ale – jeżeli chodzi o powrót na polskie boiska – to na tę chwilę na pewno za nimi nie tęsknię. Jeżeli życie mnie do tego nie zmusi, to nie chcę już wracać do polskiej ekstraklasy. Chociaż życie piłkarza jest tak nieprzewidywalne, że wydarzyć się może wszystko.

Postawiłeś na nieoczywisty kierunek.

Kierunek był bardzo nieoczywisty. Gdyby ktoś mi parę lat temu powiedział, że będę grał w piłkę w Azerbejdżanie, to bym się po prostu zaśmiał. Ogólnie panuje raczej średnia opinia o tamtym rejonie świata, jednak samo miasto i klub w którym gram są zorganizowane bardzo dobrze. Dla obcokrajowca to również fajne miejsce do życia. Baku nie odbiega od tego, co mamy w Warszawie. Dużo świetnych restauracji, na ulicach jest bardzo europejsko, ludzie są mili, chociaż dominuje język rosyjski.

Nauczyłeś się go już?

Do komunikacji w klubie tak naprawdę go nie potrzebuję – wszyscy mówią po angielsku. Trener czasami przeprowadza odprawy w języku rosyjskim, ale znam go już na tyle, żeby wszystko zrozumieć. Zresztą – jest bardzo podobny do naszego języka. Dlatego dodatkowe lekcje są mi w sumie niepotrzebne.

Jak wygląda zainteresowanie piłką w Azerbejdżanie?

Miasto żyje klubem, ale tylko kiedy gramy w europejskich pucharach. Podczas meczów ligowych zainteresowanie spada właściwie do zera. Może też dlatego, że ta dominacja Qarabagu w lidze azerskiej jest aż tak znacząca? Teraz zdobyliśmy mistrzostwo na pięć kolejek przed końcem, mając siedemnaście punktów przewagi. Spora różnica. Co ciekawe, druga była Gabala, która z europejskich pucharów wyeliminowała Jagiellonię. Naprawdę, poziom piłki w Azerbejdżanie nie jest tak słaby, jak się może wydawać.

Na mecze Ligi Mistrzów przychodziło po 70 tysięcy ludzi, na mecze ligowe przychodzi po tysiąc. A klub rozdaje bilety za darmo! Za bilety na Champions League trzeba oczywiście płacić. Niech to pokaże, jak słabiutkie zainteresowanie jest ligą azerską. Troszeczkę lepiej to wygląda, jeżeli chodzi o Neftczi Baku. Nasz klub nie wywodzi się jednak ze stolicy, gdzie rozgrywamy mecze. Agdam to miejsce objęte terytorium konfliktu.

Mieszkając w Baku chyba nie da się tego odczuć?

W samym Baku jest bardzo bezpiecznie i spokojnie. Na początku miałem lekkie obawy i pytałem kolegów z zespołu o to, czy jest bezpiecznie, to pytali tylko: „Chyba jeszcze nigdy tu nie byłeś, co?”. Na każdym rogu widać policję, ja o żadnych zagrożeniach nie słyszałem. Wszyscy w Baku mają duży respekt przed policją.

Jako piłkarz Legii byłeś często na świeczniku, wdawałeś się w konflikty z kibicami. Grając w Azerbejdżanie pewnie o to trudniej.

Zawsze byłem na świeczniku, bo nie bałem się wygłaszać wyrazistych opinii. W Azerbejdżanie też mam kontakt z kibicami, ale już nie tak bezpośredni, chociaż staram się być z nimi za pośrednictwem Instagrama czy innych mediów społecznościowych. Odniosłem takie wrażenie, że tam jednak futbolem przede wszystkim interesują się młodsi fani, a u nas to jest jednak bardziej podzielone. Jest większa historia piłki, większa historia kibicowania. Powiem tak – w Polsce na pewno kibice są bardziej agresywni w wygłaszaniu swoich racji! Jednak pomimo, że to zainteresowanie teraz jest mniejsze, to po tych czternastu latach w Legii mogę się po prostu zresetować, odpocząć od tego wszystkiego, czego za dużo było w Warszawie.

Trafiłeś do innej kultury, wśród wyznawców innej religii. Jak to wygląda od strony szatni?

Są duże różnice, bo muzułmanów nie brakuje. Podczas przerwy wygląda to tak, że większość zawodników, włącznie z trenerem, idzie się razem pomodlić i wracają minutę przed powrotem na boisko. Trener powie jeszcze ze dwa słowa i od razu wracamy na murawę. Zdarza się często, że modlą się w szatni. Obcokrajowcy sobie siedzą, oni rozkładają dywany i wykonują modlitwy. Nasza obecność im w ogóle nie przeszkadza. Choć – biorąc pod uwagę ich religię – zupełnie inaczej się świętuje sukcesy. Alkohol jest, jeżeli chodzi o drużynę, zupełnie zabroniony. Trener nie akceptuje go w żadnej postaci. Żaden szampan na uczczenie mistrzostwa czy awansu do Ligi Mistrzów nie wchodzi w grę.

Mnie to osobiście nie przeszkadza, można przecież w swoim gronie poświętować. Wszyscy w klubie rozumieją, że każdy z nas jest tylko człowiekiem, pochodzi z innej kultury. Trener trzyma ścisłą dyscyplinę w drużynie, ale akceptuje fakt, że pochodzimy z innych krajów, jesteśmy daleko od domu, więc jak ktoś sobie raz w miesiącu pójdzie na imprezę, to się mu nic nie stanie, prywatnie nikt nas nie śledzi.

Kiedy zdecydowałeś się na Azerbejdżan, na pewno czułeś, że to ryzykowna decyzja. Jakieś z twoich obaw się potwierdziły?

Obawy miałem duże. Przede wszystkim dlatego, że w ogóle pierwszy raz wyjeżdżałem grać w innym kraju. Muszę powiedzieć, że żadna z nich się nie sprawdziła. Byłem niesamowicie zaskoczony miastem, pogodą, organizacją klubu, funkcjonowaniem drużyny. Nie tylko tamtejsi kibice, ale i zawodnicy znacznie mniej impulsywnie podchodzą do futbolu. Piłkarze nie dramatyzują, gdy siedzą na ławce rezerwowych.

W Polsce to inaczej wygląda?

Z reguły, kiedy klub kupuje piłkarza z innego kraju, to jest on przeznaczony od razu do grania w wyjściowym składzie. Zagraniczni zawodnicy praktycznie zawsze grają w pierwszym składzie. Piłkarze z Azerbejdżanu są często tylko uzupełnieniem kadry, lecz nigdy na to nie narzekają i swoją robotę zawsze wykonują na sto procent. Wiadomo, że w Polsce gdy zawodnik posiedzi miesiąc na ławce, to już się robi nieprzyjemny. W Qarabagu jest pełna akceptacja.

Pewnie spora w tym rola szkoleniowca, Gurbana Gurbanowa. Jest już w klubie od dekady.

Nasz trener nad wszystkim czuwa. W zasadzie, to on jest w klubowej hierarchii równy właścicielowi. Ma tak niepodważalny autorytet. Nawet kiedy czujesz, że masz rację, to i tak musisz uznać jego zdanie.

Twój transfer broni się koniec końców nie tylko finansowo, ale i sportowo.

Sportowo wyszedłem na plus, bo kolejny raz zagrałem w Lidze Mistrzów, a Legia w ogóle nie znalazła się w europejskich pucharach. To pewnie też było trochę przypadek, bo Legii się to zdarzyło pierwszy raz od kilku lat, żeby w ogóle nie wystąpić w fazie grupowej. W Lidze Mistrzów pograliśmy chyba z podobnym skutkiem, jak wcześniej Legia, ale nam to wystarczyło tylko do czwartego miejsca, bo jednak mieliśmy trudniejszą grupę. U nich oprócz dwóch potęg był jednak tylko Sporting, a nie na przykład Atletico czy Chelsea. To była ta różnica, ale dwa remisy z Atletico udało nam się w tej grupie zrobić, co uważam za duży sukces.

W Baku pewnie szał radości po tych występach w Europie?

Dla klubu i całego państwa to było wielkie przeżycie. To był pierwszy raz, kiedy zespół z Azerbejdżanu zagrał w Lidze Mistrzów. Patrząc na zmianę przepisów, kolejna okazja szybko się może nie wydarzyć. Wszyscy niesamowicie żyli już samymi eliminacjami. Kiedy udało nam się je przebrnąć, dostaliśmy zaproszenie do prezydenta kraju, który dodatkowo klub nagrodził finansowo. W Polsce państwo piłki w ten sposób nie wspiera, a tam prezydent nagrodził nas specjalnym bonusem.

Swoje mecze w Europie rozgrywaliście na wielkim Stadionie Olimpijskim, atmosfera tam była gorąca?

Bilety na Ligę Mistrzów rozchodziły się momentalnie. Myślę, że w Warszawie wcale nie tak łatwo by było sprzedać prawie 70 tysięcy biletów, nie licząc może meczów reprezentacji Polski na Stadionie Narodowym. Z drugiej strony – kiedy reprezentacja Azerbejdżanu gra na Stadionie Olimpijskim w Baku, to często przychodzi zaledwie 15 tysięcy ludzi. Cały kraj oszalał natomiast na punkcie Ligi Mistrzów. W ogóle Baku się niesamowicie rozwija. Nie ma co ukrywać, że dzięki surowcowi, który jest tam dominujący, czyli ropie. Prezydent i jego małżonka niesamowitą wagę przykładają do promocji kraju, więc ten udział w Lidze Mistrzów na pewno im pomógł, żeby kraj stał się bardziej rozpoznawalny.

Dla ciebie to też fajny sprawdzian od strony sportowej, dwa razy z rzędu znalazłeś się w piłkarskiej elicie.

Miałem to szczęście, że dwa lata z rzędu mogłem się mierzyć z fantastycznymi przeciwnikami, wielkimi europejskimi potęgami. Muszę powiedzieć, że gra na najwyższym poziomie dość mocno odbiega od naszej polskie młócki w ekstraklasie. Dużą wagę przywiązuje się na tym wysokim poziomie do detali, do taktyki, nie ma na boisku walki wręcz. W Polsce dominuje gra jeden na jeden, natomiast w europejskich pucharach więcej jest taktyki, przesuwania formacji. Zwraca się uwagę na techniczne aspekty piłki.

Niewielu zawodników z Polski może się pochwalić grą w Lidze Mistrzów dwa lata z rzędu. Pojawiły się myśli o kadrze narodowej?

Jestem już troszkę za stary. Patrząc na to, jaki poziom jest teraz u nas w kadrze, to ja już samego siebie bym w niej nie umieścił. Pominięty się nie czuję. Był taki moment, gdy występowałem w Legii, że czułem się niezauważany, a miałem wtedy niezły okres. Ale byłem wówczas pięć lat młodszy. Jestem po trzydziestce, postępów już nie zrobię. Są lepsi.

*

WARSZAWA 06.06.2018 PREZENTACJA NOWYCH BUTOW PILKA NOZNA PUMA ILUMINATE PACK NA MISTRZOSTWA SWIATA 2018 --- PRESENTATION OF NEW PUMA FOOTBALL SHOES FOR WORLD CUP 2018 JAKUB RZEZNICZAK BUTY PUMA ONE FOT. ANNA KLEPACZKO/FOTOPYK

Kuba był wyjątkowo zajęty podczas promocji nowych butów, które firma Puma przygotowała z okazji nadchodzących mistrzostw świata. Mało, że pograł z dzieciakami w FIFĘ, wziął udział w quizie o mundialach i porobił sobie specjalne, trójwymiarowe zdjęcia z fanami. Były obrońca Legii podpisał jeszcze w sklepie piłkarskim R-GOL całe 400 piłek. Własnoręcznie, jedną po drugiej.

*

Legię na pewno pilnie obserwujesz. Dublet w minionym sezonie, choć osiągnięty w wielkich bólach.

Byłem w klubie bardzo długo, ale tak szalonego roku jakim był ten, to ja nigdy w Legii nie przeżyłem. Były szalone lata, ale czegoś takiego nie było. Tyle porażek po drodze, a skończyło się to dubletem. To pokazuje, jak zwariowana jest nasza polska liga. Ja teraz jestem już tylko kibicem Legii, więc najważniejsze było dla mnie, jak to się wszystko skończyło. Myślę, że to mistrzostwo doda tym chłopakom, którzy przyszli w trakcie sezonu, wiatru w żagle. Ci zawodnicy musieli poznać klub.

Patrzysz na to z perspektywy faceta, który sam musiał taką aklimatyzację przejść?

Tak, teraz wiem to na swoim przykładzie. Ja, przychodząc do Qarabagu, też się go w trakcie sezonu uczyłem. Jakie są oczekiwania, jak klub funkcjonuje, jaka jest w nim presja. Powiem szczerze, że w Baku zdecydowanie bardziej się ekscytowałem, czy Legia zdobędzie mistrzostwo, niż czy my wygramy ligę azerską. To mi pokazało, że ci zagraniczni zawodnicy też muszą się nauczyć Legii, warszawskiej kultury kibicowania. W pół roku jest niewykonalne, żeby to wszystko zrozumieć, przyzwyczaić się do tych wymagań.

Oczekiwania kibiców w Warszawie można w ogóle porównać do wymagań, jakie przed Qarabagiem stoją w Azerbejdżanie?

Przepaść jakościowa w Azerbejdżanie między Qarabagiem i Gabalą, a resztą ligi, jest naprawdę ogromna. Do momentu zdobycia mistrzostwa, czyli do 23 kolejki, mieliśmy na koncie jedną porażkę, właśnie z Gabalą. Do tego dwa remisy, resztę meczów wygraliśmy. Liga polska jednak jest bardziej wyrównana, takiej dysproporcji nie ma. W Baku jest niewyobrażalne, żebyśmy my przed meczem z kimś z dołu tabeli się w ogóle zastanawiali, czy ten mecz wygramy. Ekstraklasa jest dużo bardziej wyrównana, ale presja na zwycięstwo jak taka sama w Warszawie jak w Baku. Chociaż myślę, że w Legii kibice często mają wymagania nieadekwatne do danej sytuacji w klubie.

Czego ci teraz życzyć?

Przede wszystkim zdrowia. W tym sezonie miałem siedem urazów, to jest naprawdę sporo, a im człowiek starszy, tym tych kontuzji pojawiać się będzie więcej. Przez nie straciłem prawie całą drugą rundę. Jak będzie zdrówko, to jeszcze troszkę pogram, a jak nie… Pomyślę nad czymś innym.

Czyli mówisz, że to już twoja końcówka?

Koniec kariery jest blisko. Zobaczymy, jak się wszystko ułoży. Ale mam już takie myśli, że może to już lada miesiąc, lada dzień.

Michał Kołkowski

Fot. Anna Klepaczko/FotoPyK

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Inne sporty
24.10.2021

Marcin Tybura: Do walki o pas mistrzowski UFC brakuje mi dwóch wygranych

Gościem jednego z ostatnich Hejt Parków na antenie Kanału Sportowego był Marcin Tybura. Nasz najlepszy aktualnie zawodnik MMA w wadze ciężkiej opowiadał o początkach swojej kariery, zbliżającej się walce z Aleksandrem Wołkowem (która w tę sobotę, na tej samej gali, na której zawalczy Jan Błachowicz), współpracy z trenerem, ale też… rolnictwie, którym czasem się zajmuje. […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Przewodnik po El Clasico

Im bliżej El Clasico, tym więcej wspomnień. W dwudziestym pierwszym wieku klasyki weszły na nowy, niespotykany dotąd poziom. Galaktyczny Real, popisy Ronaldinho, tiki-taka Guardioli, zagrywki psychologiczne Mourinho, pojedynki Messiego i Ronaldo, MSN Lucho, Zidane i jego pokazy, jak zarządzać ego zawodników. Kiedyś to było. Z odpowiedzią na pytanie, czego oczekiwać po dzisiejszym El Clasico jest […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jak i kiedy Dariusz Mioduski zwalniał trenerów

Podobno każdy stołek trenerski, bez względu na to jak dobre byłyby wyniki, ma dodatnią temperaturę. Ale na stołku, na którym siedzi aktualnie Czesław Michniewicz, można by bez trudu zagotować wodę. Pytanie: ile cierpliwości okaże Dariusz Mioduski? Szukając odpowiedzi, przeanalizowaliśmy w jakich sytuacjach zwalniani za jego rządów byli poprzedni trenerzy. ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 66 MECZÓW Ostatnie […]
24.10.2021
Brama dnia
24.10.2021

Thierry Henry kontra Samuel Eto’o | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. We wczorajszym odcinku zatriumfował Nwankwo Kanu, a kto będzie górą dzisiaj? W szranki stają dwie wielkie legendy futbolu: Thierry Henry oraz Samuel Eto’o. Oglądajcie i głosujcie! THIERRY HENRY VS MALLORCA (24.10.2001) Thierry Henry. Jego szybkość i spokój w sytuacji sam na sam – elitarny poziom.  SAMUEL ETO’O VS […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Nowe twarze El Clasico. Ansu Fati kontra Vinicius Junior

Nie ma Ronaldo, nie ma Messiego. Chciałoby się powiedzieć, że El Clasico nigdy nie będzie już takie samo, ale to mimo wszystko lekka przesada. Owszem, Real i Barcelona straciły żywe legendy futbolu, którymi sprzedaje się mecze na całym świecie. Tylko że, jak mawiają, nadchodzi nowe. Na tle starej gwardii – Pique, Busquetsa, Modricia czy Benzemy […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jakie są fundamenty dobrych tygodni Stali Mielec?

Stal Mielec ma tyle punktów, ile może mieć Legia, jeśli wygra swoje zaległe mecze. Ta sama Stal Mielec, na początku sezonu nie potrafiąca przeprowadzić składnej akcji, w ostatnich dwóch kolejkach strzeliła siedem bramek. Stal Mielec od połowy sierpnia przegrała mecze tylko z medalistami zeszłego sezonu, Rakowem i Pogonią. Co zmieniło się w Stali względem początku […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jak i kiedy Dariusz Mioduski zwalniał trenerów

Podobno każdy stołek trenerski, bez względu na to jak dobre byłyby wyniki, ma dodatnią temperaturę. Ale na stołku, na którym siedzi aktualnie Czesław Michniewicz, można by bez trudu zagotować wodę. Pytanie: ile cierpliwości okaże Dariusz Mioduski? Szukając odpowiedzi, przeanalizowaliśmy w jakich sytuacjach zwalniani za jego rządów byli poprzedni trenerzy. ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 66 MECZÓW Ostatnie […]
24.10.2021
Brama dnia
24.10.2021

Thierry Henry kontra Samuel Eto’o | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. We wczorajszym odcinku zatriumfował Nwankwo Kanu, a kto będzie górą dzisiaj? W szranki stają dwie wielkie legendy futbolu: Thierry Henry oraz Samuel Eto’o. Oglądajcie i głosujcie! THIERRY HENRY VS MALLORCA (24.10.2001) Thierry Henry. Jego szybkość i spokój w sytuacji sam na sam – elitarny poziom.  SAMUEL ETO’O VS […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jakie są fundamenty dobrych tygodni Stali Mielec?

Stal Mielec ma tyle punktów, ile może mieć Legia, jeśli wygra swoje zaległe mecze. Ta sama Stal Mielec, na początku sezonu nie potrafiąca przeprowadzić składnej akcji, w ostatnich dwóch kolejkach strzeliła siedem bramek. Stal Mielec od połowy sierpnia przegrała mecze tylko z medalistami zeszłego sezonu, Rakowem i Pogonią. Co zmieniło się w Stali względem początku […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Trzynaście oblicz El Clasico

Rywalizację Realu Madryt i FC Barcelony ciężko byłoby streścić w dziesięciu rozbudowanych tomach. Mnogość bohaterów, wydarzeń boiskowych, symboli, elementów kultury i otoczki wokół meczu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na podstawie klasyków bystry uczeń szkoły średniej mógłby spokojnie napisać dobrą rozprawkę, która byłaby powielaniem banałów. Motyw nienawiści? Jest. Motyw pojednania? Oczywiście. Motyw zemsty? […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Ostatnie El Clasico przed erą Leo Messiego? 25 kwietnia 2004 roku

Już w niedzielę pierwsze od dawna El Clasico, w którym nie zagra Leo Messi. Nie zagra nie dlatego, że ma kontuzje, a dlatego, że nie ma go już w klubie z Katalonii. Od jak dawna nie było takiej sytuacji? Które starcie Barcelony z Realem było ostatnim, gdy Messi po prostu nie był członkiem pierwszego zespołu? […]
24.10.2021
Weszło
23.10.2021

Weszło z Neapolu: Ołtarze i relikwie

Były opowieści Kuby z Neapolu w formie tekstu, czas na wideo. Bo czasami pewne rzeczy znacznie łatwiej uchwycić obrazem.     Koniecznie przeczytaj Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów? Weszło z Neapolu: kościół Maradony
23.10.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

sqnatop
sqnatop (@sqnatop)
3 lat temu

A jaktam twoja? Pochwal się wkońcu!….

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  sqnatop

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

quaresma79
quaresma79 (@quaresma79)
3 lat temu

nie rozumiem tego promowania Rzeźniczaka. trzeba mu oddać, że zdobywał mistrzostwa i puchary. to są fakty. ale Pazdan pokazuje, że grając w Legii można być ważnym zawodnikiem reprezentacji, w której Rzeźniaczak nie istniał. kompletnie nie istniał. jak ja i inni czytelnicy. po drugie, przykład Lewczuka. gdyby był dobry, to dostałby ofertę transferu do lepszej ligi. naturalna kolej rzeczy. nie wierzę w to, że oferty wpływały, a on odrzucał z miłości do klubu i miasta.
z tych powodów nie podoba mi się kreowanie go na wielkiego piłkarza

quaresma79
quaresma79 (@quaresma79)
3 lat temu
Reply to  quaresma79

to bardziej Rzeźniczak zawdzięcza osiągnięcia Legii, niż Legia Rzeźniczakowi. w ostatnich 10 latach grało w Legii wielu lepszych piłkarzy. najświeższy przykład? Remy.
za 5 lat będzie znany tylko z liścia, liczby mistrzostw i pucharów, a nie z dobrych meczów jak Pazdan, Choto, Remy i inni

KazimierzWichura
KazimierzWichura (@kazimierzwichura)
3 lat temu

Ten sam Remy , ktory w klubie jest pol roku I stacil miesce w skladzie na rzecz 100 hiszpana , ktory notabene pare lat temu, byl na legie za stary.

sqnatop
sqnatop (@sqnatop)
3 lat temu

Dzieki Kuba za grę wsparcie dla biedniejszych słabszych chorych i malych dzieci… Moze nie byłeś/jesteś wybitnym piłkarzem ale jesteś wspaniałym człowiekiem. Propsy

wlodek
wlodek (@wlodek)
3 lat temu

Ciekawe kiedy powrót do Legii.

B123
B123 (@b123)
3 lat temu

” nie bałem się wygłaszać wyrazistych opinii” no np przeprosić starucha za liścia 😀 to było wyraziste fakt

odbyt
odbyt (@odbyt)
3 lat temu

nie lubię Rzeźniczaka, poniekąd przez to, że był zawodnikiem stołecznego klubu na literę L,
ale w owych latach kiedy grał regularnie, w mojej opinii stał się solidnym graczem a jego nazwisko bezwstydnie może firmować, nie jedną firmę. Takich krajowych obrońców, Wam trzeba.

SzalonyWladek
SzalonyWladek (@szalonywladek)
3 lat temu

„Oczekiwania kibiców w Warszawie można w ogóle porównać do wymagań, jakie przed Qarabagiem stoją w Azerbejdżanie?”
Panie Michale, proszę popracować na stylem.
„Można w ogóle porównać oczekiwania kibiców w Warszawie do wymagań, jakie stoją przed Qarabagiem w Azerbejdżanie?”
Te same słowa. Można?

Inne sporty
24.10.2021

Marcin Tybura: Do walki o pas mistrzowski UFC brakuje mi dwóch wygranych

Gościem jednego z ostatnich Hejt Parków na antenie Kanału Sportowego był Marcin Tybura. Nasz najlepszy aktualnie zawodnik MMA w wadze ciężkiej opowiadał o początkach swojej kariery, zbliżającej się walce z Aleksandrem Wołkowem (która w tę sobotę, na tej samej gali, na której zawalczy Jan Błachowicz), współpracy z trenerem, ale też… rolnictwie, którym czasem się zajmuje. […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Przewodnik po El Clasico

Im bliżej El Clasico, tym więcej wspomnień. W dwudziestym pierwszym wieku klasyki weszły na nowy, niespotykany dotąd poziom. Galaktyczny Real, popisy Ronaldinho, tiki-taka Guardioli, zagrywki psychologiczne Mourinho, pojedynki Messiego i Ronaldo, MSN Lucho, Zidane i jego pokazy, jak zarządzać ego zawodników. Kiedyś to było. Z odpowiedzią na pytanie, czego oczekiwać po dzisiejszym El Clasico jest […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Juventus ma na oku następcę Szczęsnego?

Jak donosi hiszpański portal fichajes.net, Kepa Arrizabalaga może wkrótce zmienić Chelsea na Juventus. W Turynie hiszpański golkiper miałby być konkurentem, a docelowo wręcz następcą Wojciecha Szczęsnego. Kepa trafił do Londynu w sierpniu 2018 roku za 80 milionów euro, co było światowym rekordem transferowym, jeżeli chodzi o bramkarzy. Początki Hiszpana w nowym klubie były jeszcze umiarkowanie […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jak i kiedy Dariusz Mioduski zwalniał trenerów

Podobno każdy stołek trenerski, bez względu na to jak dobre byłyby wyniki, ma dodatnią temperaturę. Ale na stołku, na którym siedzi aktualnie Czesław Michniewicz, można by bez trudu zagotować wodę. Pytanie: ile cierpliwości okaże Dariusz Mioduski? Szukając odpowiedzi, przeanalizowaliśmy w jakich sytuacjach zwalniani za jego rządów byli poprzedni trenerzy. ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 66 MECZÓW Ostatnie […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Efektowny rajd i piękny gol Świerczoka w Japonii [WIDEO]

Jakub Świerczok po raz kolejny wpisał się na listę strzelców w japońskiej J1 League. Tym razem były napastnik Piasta Gliwice trafił do siatki w zremisowanym 2:2 meczu z Vissel Kobe, gdzie występują między innymi Thomas Vermaelen, Bojan Krkić oraz Andres Iniesta. Bramka Świerczoka naprawdę może się podobać. Spójrzcie:  To czwarte trafienie piłkarza Nagoya Grampus […]
24.10.2021
Brama dnia
24.10.2021

Thierry Henry kontra Samuel Eto’o | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. We wczorajszym odcinku zatriumfował Nwankwo Kanu, a kto będzie górą dzisiaj? W szranki stają dwie wielkie legendy futbolu: Thierry Henry oraz Samuel Eto’o. Oglądajcie i głosujcie! THIERRY HENRY VS MALLORCA (24.10.2001) Thierry Henry. Jego szybkość i spokój w sytuacji sam na sam – elitarny poziom.  SAMUEL ETO’O VS […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Nowe twarze El Clasico. Ansu Fati kontra Vinicius Junior

Nie ma Ronaldo, nie ma Messiego. Chciałoby się powiedzieć, że El Clasico nigdy nie będzie już takie samo, ale to mimo wszystko lekka przesada. Owszem, Real i Barcelona straciły żywe legendy futbolu, którymi sprzedaje się mecze na całym świecie. Tylko że, jak mawiają, nadchodzi nowe. Na tle starej gwardii – Pique, Busquetsa, Modricia czy Benzemy […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jakie są fundamenty dobrych tygodni Stali Mielec?

Stal Mielec ma tyle punktów, ile może mieć Legia, jeśli wygra swoje zaległe mecze. Ta sama Stal Mielec, na początku sezonu nie potrafiąca przeprowadzić składnej akcji, w ostatnich dwóch kolejkach strzeliła siedem bramek. Stal Mielec od połowy sierpnia przegrała mecze tylko z medalistami zeszłego sezonu, Rakowem i Pogonią. Co zmieniło się w Stali względem początku […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Mourinho wściekły po klęsce. Będą zmiany w Romie

Jose Mourinho stwierdził na konferencji, że tylko on ponosi odpowiedzialność za kompromitującą porażkę 1:6 z Bodo/Glimt w fazie grupowej Ligi Konferencji UEFA. W praktyce wygląda jednak na to, że Portugalczyk ma za ten mecz olbrzymie pretensje do swoich zawodników. Jak poinformował Nicolo Schira, portugalski szkoleniowiec Giallorossich ma zamiar już w trakcie zimowego okienka transferowego porządnie […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Trzynaście oblicz El Clasico

Rywalizację Realu Madryt i FC Barcelony ciężko byłoby streścić w dziesięciu rozbudowanych tomach. Mnogość bohaterów, wydarzeń boiskowych, symboli, elementów kultury i otoczki wokół meczu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na podstawie klasyków bystry uczeń szkoły średniej mógłby spokojnie napisać dobrą rozprawkę, która byłaby powielaniem banałów. Motyw nienawiści? Jest. Motyw pojednania? Oczywiście. Motyw zemsty? […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Laudrup: „Nie spodziewam się wybitnego Klasyku”

Jak to zwykle bywa przed El Clasico, głos regularnie zabierają byli piłkarze Realu Madryt i FC Barcelony. Na łamach hiszpańskich mediów sytuację ocenił Michael Laudrup, który miał okazję występować po obu stronach barykady w kastylijsko-katalońskiej rywalizacji. – „Klasyk” to „Klasyk”. Jest szczególny, jedyny w swoim rodzaju i nieprzewidywalny – powiedział Laudrup na łamach „AS-a” (tłumaczenie: […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Koeman: „Nie wiem skąd w ludziach ten brak wiary”

Już tylko kilka godzin pozostało do El Clasico. O 16:15 FC Barcelona podejmie na własnym stadionie Real Madryt w spotkaniu, które może być kluczowe dla przyszłości Ronalda Koemana na ławce trenerskiej Blaugrany. Holenderski szkoleniowiec dziwi się jednak kibicom Barcy, którzy do „Klasyku” podchodzą z sercem pełnym obaw. – Nie wiem, skąd w ludziach ten brak […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Ostatnie El Clasico przed erą Leo Messiego? 25 kwietnia 2004 roku

Już w niedzielę pierwsze od dawna El Clasico, w którym nie zagra Leo Messi. Nie zagra nie dlatego, że ma kontuzje, a dlatego, że nie ma go już w klubie z Katalonii. Od jak dawna nie było takiej sytuacji? Które starcie Barcelony z Realem było ostatnim, gdy Messi po prostu nie był członkiem pierwszego zespołu? […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Mamrot: „Musimy ten problem rozwiązać”

Jagiellonia Białystok z kretesem poległa wczoraj w starciu z Pogonią Szczecin. Białostoczanie polegli na wyjeździe aż 1:4, a fatalny mecz w ich wykonaniu na konferencji prasowej podsumował trener Ireneusz Mamrot. – Był to słaby mecz w naszym wykonaniu – przyznał Mamrot. – Pierwsze 20 minut to bardzo duża bojaźń. Ustalamy sobie, że mamy utrzymać się […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jeśli obcokrajowiec, to taki jak Pelle van Amersfoort

Był październik 2019 roku, Pelle van Amersfoort dopiero zaczynał swoją ekstraklasową przygodę i przekonywał nas, że Cracovia plasowałaby się między szóstym a dziesiątym miejscem w Eredivisie. Nie czuliśmy się przekonani, ale też nie pukaliśmy się w czoła, nie wytrzeszczaliśmy oczu, nie odsądzaliśmy go od czci i wiary. To był jeszcze trochę inny klub. Od tego […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

150 milionów dla Beckhama za promowanie Kataru

David Beckham już dawno zakończył piłkarską karierę, ale wciąż pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci ze świata futbolu. Nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie popularność Anglika pozostaje olbrzymia. Mają zamiar to wykorzystać Katarczycy – organizatorzy mistrzostw świata 2022 zapłacą Beckhamowi 150 milionów funtów za pomoc w ociepleniu wizerunku. […]
24.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

KSW 64: Pudzianowski nokautuje, Przybysz broni pasa przez poddanie!

Na gali KSW 64 największe emocje miały budzić dwie walki – ta Mariusza Pudzianowskiego i ta Sebastiana Przybysza. Ten pierwszy do klatki wychodził naprzeciw ważącego niemal 150 kilogramów Bombardiera, z którym pierwotnie miał zmierzyć się już w marcu. Drugi zaliczał pierwszą w karierze obronę pasa mistrzowskiego kategorii koguciej. Obaj spisali się znakomicie i swoje pojedynki […]
24.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Gula: – Coś w tej drużynie nie funkcjonuje

Adrian Gula już przeszedł do historii, osiągając najwyższą porażkę Wisły Kraków po utworzeniu Ekstraklasy. Co trener „Białej Gwiazdy” powiedział po meczu? – Muszę powiedzieć kibicom, że to co zaprezentowaliśmy na boisku, to nie jest to, co chłopaki trenują. To bardzo trudny moment dla nas. Czujemy maksymalną odpowiedzialność za ten wynik – mówił Gula na konferencji (cytaty za […]
23.10.2021