post

Opublikowane 06.02.2018 12:35 przez

redakcja

Przeddzień wiosennej inauguracji ligi to ulubiony moment dla trenerów ekstraklasy i to wcale nie dlatego, że mieli kupę czasu na wdrażanie i szlifowanie nowych rozwiązań. A przynajmniej nie tylko dlatego. Otóż przerwa zimowa to u nas najdłuższy w roku okres bez meczów o stawkę. Nie da się stracić punktów czy osunąć w tabeli, więc nie ma też pretekstów, by nasi trenerzy lądowali w tym czasie na bruku. Po weekendzie nie trzeba się bać poniedziałku, a codzienna praca stosunkowo najbardziej przypomina sielankę. Ale też do czasu, bo już w piątek wraca liga, a z nią prędkości ponownie nabierze trenerska karuzela.

Od dawna jasne jest, że – szukając pracy na lata – raczej nie należy myśleć o trenowaniu klubu ekstraklasy. Masowe zwolnienia – tak chyba należałoby nazwać zjawisko, jakie obserwujemy w naszej lidze sezon w sezon. Wszyscy podskórnie czujemy, że trenerzy nie pracują u nas zbyt długo oraz że czas ich pracy systematycznie się skraca, ale wciąż łapiemy się za głowę przy kolejnych, często zupełnie absurdalnych pożegnaniach. Czy zatem gorące stołki trenerskie w ostatnim czasie zrobiły się u nas jeszcze bardziej gorące oraz czy tak liczne zwolnienia powinny w ogóle jeszcze kogokolwiek dziwić?

Drużyna źle gra, nie rokuje na przyszłość, dołuje w tabeli? Zawsze najprościej wymienić trenera – w końcu wiąże się to z rozwiązaniem tylko jednej umowy, a nie na przykład 20-kilku z piłkarzami pierwszego zespołu. Tym bardziej, że najczęściej nie ma jak ogarnąć następców, bo okienko akurat jest zamknięte.

I tak też wygląda polska rzeczywistość. Tydzień przed startem obecnego sezonu z Wisły Płock wyleciał Marcin Kaczmarek. We wrześniu poszła pierwsza masówka, bo z pracą pożegnali się Jacek Magiera (Legia), Dariusz Wdowczyk (Piast), Mariusz Rumak (Bruk-Bet) i Piotr Nowak (Lechia). Kolejne grupowe zwolnienia mieliśmy na przełomie listopada i grudnia, bo z karuzeli wypadli Piotr Stokowiec (Zagłębie), Kiko Ramirez (Wisła K.) i Radosław Mroczkowski (Sandecja). Połowa sezonu zeszła się więc z odstrzelonymi trenerami w połowie klubów ekstraklasy. A przecież pod koniec roku jeszcze kilku innych wisiało na włosku, z Janem Urbanem na czele.

Dziś najdłużej pracującym trenerem w ekstraklasie jest Nenad Bjelica, który kieruje Lechem niecałe półtora roku (526 dni). Drugi jest Jan Urban w Śląsku (398 dni), za nim Leszek Ojrzyński w Arce (303 dni), a reszta nie prowadziła swoich zespołów nawet przez sekundę w poprzednim sezonie. Dodajmy, że nie prowadziła w ekstraklasie, bo taki Marcin Brosz jest na swoim stanowisku dłużej, ale dopiero od lipca zeszłego roku rywalizuje na najwyższym poziomie. I to właśnie ekstraklasa tak działa na trenerów, że ci w przerażającej większości przypadków nie są w stanie wytrwać na stanowisku chociażby roku.

Czy zawsze tak to u nas wyglądało? Można powiedzieć, że trenowanie naszych klubów nigdy nie było długotrwałym zajęciem, ale też gołym okiem można zaobserwować mniejszą cierpliwość działaczy do trenerów. Analizując średni czas pracy szkoleniowców, najniższą wartość od przeszło dekady zarejestrowano 11 grudnia zeszłego roku, czyli dzień po zwolnieniu Mroczkowskiego z Sandecji. W tamtym dniu średni czas pracy trenera w ekstraklasie (dla beniaminków liczony od 1 lipca) osiągnął minimalną wartość dla pełnego dziesięciolecia i wyniósł zaledwie 144 dni. Wiadomo, był to tzw. dołek, ale też najgłębszy w naprawdę długim i reprezentatywnym okresie.

Co prawda od niepamiętnych czasów stołek trenerski w ekstraklasie nie należał do najbardziej stabilnych, ale też od przeszło dekady nie przewracał się tak często. W latach 2009-2012 średni czas pracy szkoleniowców w ogromnej większości przypadków utrzymywał się powyżej 250 dni, a bywały i takie momenty, w których zbliżał się do 400. Wspomniane 144 dni z grudnia tego roku to wartość absurdalnie niska i bez precedensu w ostatnim dziesięcioleciu. To przecież równowartość niecałych 5 miesięcy, i mowa tu o wartości średniej, a nie o jakimś wyjątku, czyli pojedynczym trenerze odpalonym przedwcześnie, jeszcze przed otrzymaniem prawdziwej szansy.

Wiadomo, do obniżenia średniej w największej mierze przykładają się kluby najsłabsze, które nerwowymi zmianami szkoleniowców próbują dać impuls drużynie i rzutem na taśmę odwrócić złą kartę. Trudno przypomnieć sobie spadkowicza, w którym przez cały sezon działacze spokojnie przyglądali się, jak trener zmierza wraz z drużyną w pierwszoligową otchłań. Spójrzmy więc, jak sprawy się mają w klubach, które od wielu sezonów nieprzerwanie grają w ekstraklasie. Gdzie trenerski stołek był najbezpieczniejszy, a gdzie najłatwiej było z niego spaść?

(kliknij żeby powiększyć)

Patrząc po Lechii aż dziw bierze, że Piotr Nowak potrafił utrzymać się w niej przez 623 dni – to niemal trzykrotnie dłużej, niż wyniosła ostatnia średnia. Natomiast najspokojniejszymi miejscami do pracy w ekstraklasie wydają się dziś Poznań i Białystok, chociaż w tym drugim mieście tak dobrą średnią niemal w pojedynkę nabił Michał Probierz, zaliczając dwa ponad 3-letnie okresy.


(kliknij, żeby obstawić)

Inna sprawa, że przypadek Michała Probierza jest u nas zupełnym wyjątkiem. Dość napisać, że w całym XXI wieku tylko dziewięć razy zdarzyła się sytuacja, w której trener pracował w jednym klubie na poziomie ekstraklasy dłużej niż 1000 dni. I dwa razy był to właśnie Probierz.

Na szczycie rankingu wciąż utrzymuje się wynik 1250 dni Ryszarda Wieczorka z Odry z początku wieku. Natomiast praca trenerów z miejsc 2. i 3., czyli Nawałki i Fornalika, została przerwana awansem na stołek selekcjonera reprezentacji Polski. Jakkolwiek spojrzeć, tak długie utrzymywanie się na powierzchni w ekstraklasie było na tyle dużą sztuką, że trzeba je było w odpowiedni sposób nagrodzić. Inna sprawa, że 1250 dni Wieczorka, czyli niespełna 3,5 roku, wygląda śmiesznie przy dorobku niektórych trenerów, którzy obecnie pracują z czołowymi drużynami Europy. Dość napisać, że Arsene Wenger w Arsenalu pozostaje na stanowisku od przeszło 21 lat (!), a Diego Simeone w Atletico od przeszło 6 lat.

Czy zatem obecna sytuacja w ekstraklasie jest jakimś wyjątkiem w skali europejskiej? W poprzedniej edycji raportu „The European Club Footballing Landscape” nad sprawą pochyliła się UEFA. Analitycy z europejskiej federacji sprawdzili, jak wiele klubów z danych rozgrywek zmieniło swoich trenerów w trakcie trwania sezonu oraz podczas posezonowego lata. Przed dwoma laty nasz wynik zatrzymał się u nas na poziomie 69 procent, co oscylowało w granicach europejskiej średniej. Gdyby jednak analogiczne wyliczenie wykonać dla sezonu 2016/17 (oraz dla lata tuż po nim), okazałoby się, że aż 88 procent naszych klubów wymieniło szkoleniowców. A konkretnie 14 z 16. Taki wynik dałby nam miejsce w ścisłej europejskiej czołówce. Albo – jak kto woli – w europejskim ogonie.

(kliknij żeby powiększyć)

Jasne, w Europie coraz rzadziej trafiają się takie przypadki, jak Arsene Wenger czy Diego Simeone, ale też w poważnych ligach współczynniki zmiany trenerów są jednak zdecydowanie bardziej umiarkowane (zwłaszcza w odniesieniu do rzeczonych 88 procent). No to jeszcze rzut oka na światową mapkę z tego samego opracowania. Z obecnym wynikiem pięknie wpasowujemy się w standardy afrykańskie oraz rodem z Ameryki Centralnej i Południowej.

(kliknij żeby powiększyć)

Jakkolwiek spojrzeć, zmierzamy w dosyć niebezpiecznym kierunku. Przyspieszamy z wymienianiem trenerów, ale nie wydaje się, by miało to przełożenie na cokolwiek pozytywnego (dziwne by było, gdyby było inaczej). Kolejni szkoleniowcy mają coraz mniej czasu na pracę z zespołem, a w ich świadomości nieustannie musi czaić się myśl, że każde potknięcie może zakończyć się pożegnaniem. I z pewnością nie jest to sytuacja, który w jakikolwiek sposób sprzyja piłkarskiemu rozwojowi.

MICHAŁ SADOMSKI

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Weszło Extra
25.11.2021

„Osiem kontaktów z piłką i dwa gole. Jakość, a nie ilość”

„Praca procentuje”. To wyrażenie padło podczas tego wywiadu kilka razy. Adam Buksa zdobył szesnaście bramek w MLS, wszystkie z pola karnego. Nikt w kończącym się sezonie nie strzelił więcej goli z gry. Polak codziennie ćwiczy wykończenie na treningach indywidualnych, a gry tyłem do bramki uczy się przy pomocy sprzętu z NFL. Diametralnie zmienił swoją charakterystykę. Już nie […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
18.11.2021

„Kolega, który był w pace, jest najsympatyczniejszy w drużynie”. Jakub Szumski o grze w Turcji

Jakub Szumski w styczniu tego roku zamienił Raków Częstochowa na Erzurumspor. Wiosną grał praktycznie w każdym meczu, jego drużyna świetnie zaczęła, ale ostatecznie zabrakło jej punktu do utrzymania w tureckiej ekstraklasie. Polski bramkarz początkowo nie chciał zostawać w klubie, koniec końców dał się jednak namówić na dalszą współpracę w drugiej lidze. Trener, który nawet nie […]
18.11.2021
Weszło Extra
22.10.2021

Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów?

Dla polskiego postronnego kibica – takiego jak ja – puchary są swego rodzaju świętem. Dla sympatyka Legii? W tym sezonie są jedynym, co trzyma go przy kibicowskim życiu (bo przecież nie liga). Dla fana Napoli? Smutnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić. A w zasadzie najlepiej, jakby ich nie było. Po świetnym początku Napoli – osiem na […]
22.10.2021
Weszło Extra
21.10.2021

Weszło z Neapolu: kościół Diego Maradony

Czy futbol zna bardziej nadużywane stwierdzenie niż „piłka nożna jest tu (wpisz dowolne miasto) religią”? Prawdopodobnie nie. Dlatego mając pełną świadomość wagi tego słowa stwierdzam, że w Neapolu… Nie, to nie piłka nożna jest religią. To Diego Maradona. Ktoś znacznie większy niż wybitny piłkarz z zasługami. Ktoś równy Bogu. Obejrzałem kapliczki poświęcone Boskiemu Diego, widziałem […]
21.10.2021
Weszło Extra
18.10.2021

Tymin. Jak raper został wicedyrektorem skautingu?

„W rok z rapera w gwiazdę pop”, nawijał w jednym z kawałków Quebonafide. Podobnej drogi nie przeszedł Tymin, który z obiecującego rapera stał się… wicedyrektorem skautingu Zagłębia Sosnowiec. W nieco ponad rok, bo swoją pracę zaczął w 2020, chwilę po tym, jak wypuścił w świat dwa single po podpisaniu kontraktu z Sony Music, czyli jedną […]
18.10.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Bramkarz bohaterem Lecha. Nowe, nie znaliśmy

Bycie bramkarzem w Lechu Poznań to w tym sezonie bardzo specyficzna robota. Jeśli golkiper lubi i – co ważniejsze – potrafi się między słupkami „nudzić”, ta robota jest stworzona dla niego. Z kolei jeśli nie umie zachować koncentracji lub – co gorsza – sam wznieca pożary, to powinien poszukać sobie innego miejsca pracy. Najlepiej świadczy […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Twierdza Płock wciąż niezdobyta. Ekipa Bartoszka wypunktowała Cracovię

Wiemy już, dlaczego twierdza Płock jest tak potężna. Jakość i trochę szczęścia w zapasie to jedno, ale w futbolu decydują przecież detale. Te, sumując, grają na korzyść „Nafciarzy”. Nagrzany kibic Wisły Płock na majku – ukryty bohater, który ma za zadanie rozpraszać uwagę przeciwnika. Do tego trener Bartoszek ze swoją aparycją jako gość budzący strach […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jak rośnie nowe centrum treningowe Lecha za 40 mln zł?

Ponad rok temu Lech Poznań ogłosił plany budowy centrum badawczo-rozwojowego we Wronkach. W Kolejorzu doszli do wniosku, ze baza ich akademii potrzebuje przebudowy i wzbogacenia jej o kolejne nowinki. Razem z Michałem Kokotkiem, który koordynuje cały ten projekt, sprawdzamy – jak Lechowi idzie budowa, kiedy można spodziewać się nowego rozdziału w rozwoju akademii i czy […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

„W życiu bym nie przypuszczał, że przez obtartą piętę stracę osiem miesięcy”

Paweł Olszewski rok temu został odkryciem Ekstraklasy w barwach Jagiellonii Białystok, przebojowo grając na jej prawej obronie. Rundę wiosenną ubiegłego sezonu zakończył jednak po sześciu meczach i… nie do końca było wiadomo, dlaczego nie występuje. Pisano o zapaleniu kaletki w okolicach ścięgna Achillesa, ale niezorientowanym w terminologii medycznej niewiele to mówiło. Minęło ponad osiem miesięcy, […]
28.11.2021
Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 13
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Jarek Gierczak
Jarek Gierczak (@jarek-gierczak)
3 lat temu

To tureckie obozy i żadne prawo tego nie zmieni.

Zlosliwy
Zlosliwy (@zlosliwy)
3 lat temu

Temat jak temat.

fbb662ce9afac0796f33d1b5267dcb19.png
Piotrus Pan
Piotrus Pan (@piotrus-pan)
3 lat temu

Jeden z niewielu cykli, które zawsze są dobrze napisane i ciekawe, oby tak dalej. A co do tematu trenerów to jest jakiś kabaret. Średni czas pracy to 5 miesięcy, a należy pamiętać, że wliczane są w to także przerwy między rundami. Prawdziwy circus

PS: Michał wyglądasz prawie jak Adam Andruszkiewicz, pozdrawiam

Galgan
Galgan (@galgan)
3 lat temu
Reply to  Piotrus Pan

Na miejscu p. Michała dałbym Ci bana za taki „komplement” 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu

Najważniejsze zdanie:
Nikt nie szkoli bo nie ma kiedy.
😉 podsumowanie w pigulce

Piotr R.
Piotr R. (@m-nowak)
3 lat temu

Zmiana za zmianę na zmianę.
Prosty przepis na budowanie strategii e-klapowiczów.

Broncur Rynek
Broncur Rynek (@broncur_rynek)
3 lat temu

Spoko analiza, dość merytoryczna. Moje uwagi:
1) #omatkoboskokochano, Wisła na 6. miejscu pod względem długości średniego stażu pracy trenera, hehe widać że standardy Cupiała już nie obowiązują, a będzie tylko lepiej, bo przecież Carillo nie przegrał jeszcze żadnego meczu;
1b) tym bardziej dziwi mnie, dlaczego w nagłówku jest fotka Kiko Ramireza, skoro ani nie został wywalony rekordowo szybko, ani nie został wywalony jako ostatni, nie kumam. Chyba dla klikalności.
2) tytuł arta trochę złudny, będąc ścisłym, powinno być raczej: Trenerzy pracują najkrócej W dekadzie, bo 10 lat temu wcale nie był rekordowy dół na wykresie. Rozumiem ograniczenie nalizy do 10 lat, jednak tytuł lekko mylący, taki superekspresowy.
Poza tym pjona, szacuneczek.

Galgan
Galgan (@galgan)
3 lat temu

Ja jestem ciekaw, jakby ta średnia w latach 2008-2012 wyglądała, gdyby wyłączyć z niej szalonego Józefa. Chyba miał on spory udział w zaniżeniu tych wartości.

szroter
szroter (@szroter)
3 lat temu

trochę większa baza i trudniej obliczyć – ale fajnie by było zrobić statsy dla szrotu czyli – czas pobytu w klubie/czas na boisku – zagranicznego zaciągu w stosunku do jego liczebności, myślę, że liczby przepływających bez pamięci zawodników z zagranicy byłyby przerażające 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Kielbi
Kielbi (@kielbi)
3 lat temu

Zgadzam się, że trenerzy powinni pracować dłużej w klubach, bo takie rotacje nikomu na dobre nie wychodzą… kasa na odprawy, spalone transfery, burzone koncepcje… to zrozumiałe. Tylko trzeba też załapać, że zatrudniamy w kółko tych samych ludzi, często naprawdę słabych w swoim fachu nie można oczekiwać więc innego finału jak wykopanie po góra roku… Nie chce mi się robić analizy, bo jestem w pracy i nawet nie powinno mnie być teraz na tej stronie…ale do brzegu.. gdyby zrobić analizę to zapewne większość trenerów na naszej karuzeli to ludzie z czasów kiedy się dzwoniło a nie trenowało… Proszę was, chyba nikt nie wierzy że jeden Wdowczyk czy tam inny Michniewicz to jedyni umoczeni w te bagno? A kolegium sędziowskie? Dalej te same twarze! Teoretycznie względne ukrócenie korupcji trwa dopiero jakieś 10-15 lat, ale to Ci sami ludzie :D! Zabawne na maksa, że doszukujemy się słabości naszej ligi spowodowanej globalnym ociepleniem, ruchami feministycznymi czy innymi niekorzystnymi układami Marsa względem Saturna, a nie widzimy tego co pod nosem i może faktycznie wpływać na poziom naszej ligi.
Gdybyśmy po prostu wyrzucali z karuzeli słabych trenerów, dali byśmy szansę komuś wypłynąć na wody Ekstraklasy. A teraz w kółko gramy tymi samymi kartami i czekamy na zmiany, liczmy na jakiś cud że nagle taki Urban czy Smuda na starość nauczą się być fachowym trenerem… No troszkę to naiwne… Przykład z Pogoni, wykopano wielkiego Skorże, zatrudniono trenera z 2 Bundesligi, szczerze mówiąc pewnie nikt o gościu wcześniej w Polsce nie słyszał, a już człowiek ten zjednał sobie szatnie i kibiców. Piłkarze po zgrupowaniu opowiadali o tym że po raz pierwszy spotkali się z takimi przygotowaniami, grali sparingi teoretycznie w złych momentach, bo przecież przemęczeni… cóż wygrali wszystko, w każdym spotkaniu dominowali… Wiosna zweryfikuje czy do Szczecina zawitał kozak, czy po prostu chwilowy efekt nowej miotły. Podobne historie miały/mają miejsce w Krakowie i Kielcach, trenerzy gdzieś z prowincji poważnej piłki wpadają i robią wynik równy wyjadaczom ligowym. Podsumowując, wywalić na dobre ludzi którzy zostali już kilka razy wyrzuceni, nie zatrudniać tego badziewia, to i się skończą rotacje na ławkach trenerskich.

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gołębiewski: – W drugiej połowie nasza dominacja nie podlegała dyskusji

Marek Gołębiewski, trener Legii, podobnie jak Szymon Włodarczyk (strzelec zwycięskiego gola), zabrał głos po meczu z Motorem Lublin w Pucharze Polski. Powiedział (cytaty za Legia.Net): – Spotkanie było trudne, bo wiadomo, że puchary zawsze rządzą się swoimi prawami. Motor postawił nam trudne warunki. Myślę, że w drugiej połowie, gdy na boisko weszli Emreli i Mladenović, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Drużyna Matty’ego Casha nie sprostała mistrzowi Anglii

Manchester City pokonał na wyjeździe Aston Ville 2:1 w meczu 14. kolejki Premier League. Tym samym Obywatele tracą tylko jedno oczko do prowadzącej w tabeli Chelsea. W barwach gospodarzy 90 minut rozegrał reprezentant Polski Matty Cash. Polak nie miał dzisiejszego wieczora łatwego zadania, bo jego zdolności defensywne raz za razem sprawdzał Raheem Sterling. W pierwszej […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Włodarczyk: – Czułem się gotowy, by pomóc drużynie

Szymon Włodarczyk zapewnił Legii zwycięstwo z Motorem, a po meczu udzielił wywiadu Polsatowi Sport. Jak powiedział: – Strzelić swojego pierwszego gola – to było niesamowite przeżycie. Czułem się gotowy, aby pomóc drużynie. Cieszę się, że wygraliśmy na ciężkim terenie. Goniliśmy wynik i naprawdę trudno opisać to, co teraz dzieję się we mnie i w drużynie. […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Zieliński z asystami [VIDEO]

Piotr Zieliński zaliczył już dwie asysty w meczu z Sassuolo. Napoli prowadzi obecnie 2:0. Polski pomocnik po odbiorze jednego z kolegów wpadł w pole karne i nie ładował na pałę, tylko jak to on, przytomnie podniósł głowę i odegrał do Ruiza. Ten ułożył sobie piłkę na lewej nodze i nie dał szans bramkarzowi. Zobaczcie: Kolejna […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Mecz Chelsea przerwany, atak serca na trybunach

Mecz Chelsea z Watfordem został w pewnym momencie przerwany. Powód dramatyczny – jeden z kibiców doznał ataku serca. Na początku nie było jasne, co się dzieje na trybunach, ale piłkarze szybko zwrócili na to uwagę. Cleverley pokazywał Azpilicuecie gest uciskania klatki piersiowej, z kolei Marcos Alonso wezwał sztab medyczny Chelsea, by wskazać miejsce, w którym […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gol Bednarka w Premier League! [VIDEO]

Jan Bednarek otworzył wynik spotkania z Leicester. Polak strzelił bramkę już w trzeciej minucie spotkania. To czwarty gol Bednarka na poziomie Premier League. Święci mierzą się dziś z Lisami, a polski obrońca po ładnym, kombinacyjnym rozegraniu (plus trochę szczęścia), skierował piłkę do siatki. Spójrzcie sami: Jan Bednarek GOAL Southampton 1-0 Leicester#SOULEI pic.twitter.com/5AXg9wUtsF — football highlights […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Skorupski z czystym kontem przeciwko Romie

Łukasz Skorupski zaliczył czyste konto przeciwko Romie. Co więcej – jego Bologna wygrała 1:0. To na pewno satysfakcjonujące dla polskiego golkipera, bo przecież był piłkarzem Romy, a nie dostawał tam zbyt wielu szans. Polak miał w tym spotkaniu nieco roboty, bo pięciokrotnie zatrzymał zawodników przeciwnika. To jego szóste czyste konto w 15 spotkaniach, więc naprawdę […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Debiut Kiwiora w Serie A

Jakub Kiwior nie dostał łatwego rywala na debiut w Serie A, bo jego Spezia z nim w składzie zmierzyła się z Interem. Przegrała 0:2. Polak miał pecha, bo nie popełnił jakiegoś skandalicznego błędu, tylko dość przypadkowo dotknął piłkę ręką, a że jednocześnie powiększył obrys ciała, to sędzia wskazał na wapno. Karnego wykorzystał Martinez i Inter […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Walczak w stajni Zahaviego

Pini Zahavi, światowej sławy agent piłkarski, podpisał kontrakt z kolejnym polskim zawodnikiem. Ale nie takim z pierwszych stron gazet, tylko z talentem, który ma tam się znaleźć w przyszłości. Chodzi o Tomasza Walczaka z Wisły Płock, a tę informację podał Mateusz Borek. Walczak ma 16 lat i zdążył już zadebiutować w Ekstraklasie – ma na […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Papszun z rekordowym kontraktem w Legii?

250 tysięcy złotych miesięcznie. Tyle – zdaniem Sport.pl – miałby zarabiać Marek Papszun w Legii. Nawet jeśli będą to mniejsze pieniądze, bo drugie źródło dziennikarzy mówi o 220 tysiącach za miesiąc, to i tak będą to stawki – jak na polskie warunki – kosmiczne. Dość powiedzieć, że Artur Jędrzejczyk może liczyć na 200 tysięcy, a […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Rangnick chce dużego transferu do United

Ralf Rangnick spróbuje przeprowadzić co najmniej jeden duży transfer do Manchesteru United. O szczegółach informuje Christian Falk. Listę otwiera, a jakże, Erling Haaland. Pomocny miałby być fakt, że Rangnick przed laty pomagał w transferze Norwega do Salzburga i ma bardzo dobre relacje z ojcem zawodnika oraz agentem. Dalej? Timo Werner. Tutaj wszędobylski Rangnick kupił piłkarza […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Davies wściekły na wyniki Złotej Piłki

Wybór zwycięzcy Złotej Piłki wciąż budzi wiele kontrowersji. Kolejni ludzie sportu go komentują i zazwyczaj diagnoza jest podobna: to żart, że nie wygrał Lewandowski. Dokładnie w te same tony uderzył Alphonso Davies. Najpierw mówił, że nie bardzo chce to komentować, ale nie wytrzymał: – Nie chcę o tym rozmawiać. Dla mnie to nie ma sensu. […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021