Szał zakupów w pełni. Gdzie jeszcze widzimy wakaty?

Opublikowane 19.01.2016 18:40 przez

redakcja

Pierwsze tygodnie okienka transferowego wypadają całkiem nieźle, ciśnienie skoczyło nam co najmniej kilka razy. Parę klubów z marszu uległo szałowi zakupów, kilka jeszcze czai się na wydawanie pieniędzy jak Marcin Borski na wizytę u okulisty. Spokojnie sondują rynek albo zwyczajnie czekają na tych, którzy będą w stanie zejść z ceny, żeby zaczepić się gdziekolwiek. Przeglądamy kadry klubów Ekstraklasy i dochodzimy do wniosku, że dużej części przydałaby się mała rewolucja, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że obsadzone zostaną tylko te najbardziej palące wakaty. A tych nie brakuje.

Jak zwykle popisaliśmy się uczynnością i postanowiliśmy zrobić dla polskich klubów małą ściągawkę. Można spojrzeć na nią z lekkim przymrużeniem, ale większość propozycji wynika tylko i wyłącznie ze szczerej troski. Które pozycje w Ekstraklasie na gwałt wymagają obsadzenia? Weźmy pod lupę przykładowo taką Koronę – już od dawna wszyscy w Kielcach wiedzieli, że z klubu odejdą Kiercz i Wilusz, ale mimo to, do tej pory nie zakontraktowali jeszcze żadnego obrońcy i Marcin Brosz może na serio zacząć rozważać szlifowanie manewru z jednym stoperem na boisku. Albo taki Śląsk Wrocław – ofensywa już jesienią wyglądała tragicznie (na skrzydłach grali Zieliński czy Ostrowski), do tego teraz zespół traci 50% swojej siły w ataku (Flavio), więc wyjście jest jedno – kogoś trzeba pozyskać.

***

PODBESKIDZIE BIELSKO BIAŁA

Kogo potrzeba: Stopera, którego aspiracje sięgają nieco wyżej niż ciągła obecność w rubryce „futbolowe jaja”.

Kogo wezmą: Jakiegoś anonimowego Słowaka, który nie dołoży niewiele starań, żeby tę łatkę anonima od siebie odkleić.

Wymagania: 1,85 metra wzrostu, kategoria A na komisji wojskowej, poprawny wskaźnik BMI. Żeby wygryźć ze składu któregoś z pary stoperów Nowak – Kolcak, w zupełności wystarczy.

GÓRNIK ZABRZE

Kogo potrzeba: Sprawnego menedżera, który ulokuje gdzieś najpierw kilku zbędnych piłkarzy i uszczupli obecną kadrę, bo ta liczy aż… 38 zawodników. Żeby myśleć o kolejnych wzmocnieniach, trzeba najpierw poupychać gdzieś tych, którzy klubową księgową przyprawiają o kolejne zmarszczki i nieprzespane noce.

Kogo wezmą nie wezmą: Słodowy, Mańka, Kurzawa, Przybylski, Gwaze, Wolniewicz, Barbus, Potoniec, Wolszczyński, Piasecki, Urynowicz – tak wygląda lista transferowa.

Wymagania: W przypadku młodych najlepiej, żeby mogli gdzieś się ograć w niższej lidze i nie trzeba będzie do tego interesu dokładać. W przypadku bardziej wiekowych – wystarczy po prostu chętny, bo pewnie pójdą za grosze.

flavio

ŚLĄSK WROCŁAW

Kogo potrzeba: Flavio Paixao.

Kogo wezmą: Jakiegoś człowieka z Bałkanów, który przynajmniej na papierze potrafi strzelić gola i wykreować koledze sytuację. Jesienią na ofensywnych pozycjach wystawiani byli Dudu, Ostrowski i Zieliński – prawdziwy obraz nędzy i rozpaczy. Jak się w ogóle musi czuć piłkarz ofensywny, którego sadza na ławie… średniawy obrońca? Nie chcemy być w jego skórze.

Wymagania: Miłość do polskich gór, fiflaków, obchodzenie imienin z dużą pompą (jak na lidera drużyny przystało).

WISŁA KRAKÓW

Kogo potrzeba: Defensora. Jakiegokolwiek, najlepiej – jak to się ładnie mówi – wszechstronnego. Czyli potrzeba zapchajdziury. W Wiśle jest całkiem niezła piątka obrońców, poza nimi Michał Czekaj (jeden mecz w Ekstraklasie przez 1,5 roku), który zapewne zaraz trafi do pierwszej ligi i rzesza młodzieniaszków. Dwie kontuzje i robi się problem.

Kogo wezmą: Niezależnie od tego, Tadeusz Pawłowski i tak będzie się wymawiał transferami. A to za mało, a to bezgotówkowo, a to za późno, a to nie było z czego kleić. Normalka.

Wymagania: Doświadczenie na co najmniej czterech pozycjach, plakat Dariusza Dudki nad łóżkiem.

wilusz

KORONA KIELCE

Kogo potrzeba: Stopera. I to na gwałt! Korona jest w trakcie obozu przygotowawczego i została z samym Dejmkiem, bo Wilusz wrócił z wypożyczenia, a Kiercz szuka szczęścia gdzieś w uczciwej robocie poza Koroną. A przecież obrona to nie wolna jazda bez trzymanki, tu trzeba się zgrywać, wypracowywać jakieś automatyzmy, i tak dalej.

Kogo wezmą: Stawiamy, że jakiegoś Łotysza lub Litwina, który zagra za grosze, ale zapomnimy o nim trzy dni po tym, jak wyjedzie z kraju.

Wymagania: Pracująca małżonka. Nowy nabytek musi pogodzić się z tym, że z jednej pensji ciężko będzie wyżywić całą rodzinę.

TERMALICA BRUK-BET NIECIECZA

Kogo potrzeba: Napastnika. Wojciech Kędziora – gol co 660 minut. Martin Juhar – nieco lepiej, bo bramka co 274 minut, ale Słowak zawodnikiem pierwszego wyboru wcale nie był. Emil Drozdowicz – jedna bramka na 742 minuty na boisku i kombinacje ze zmianą pozycji. Co tu dużo mówić – ci panowie nie ustrzeliliby chyba nawet fajnej promocji na poświątecznych wyprzedażach.

Kogo wezmą: Kogoś wiekowego, kto od lat tuła się pomiędzy Ekstraklasą i pierwszą ligą. Wszyscy już wiedzą, że prochu nie wymyśli, ale i tak nadal mu chcą płacić.

Wymagania: To musi być swój chłop. Fan folkloru, a przy okazji mógłby parę razy celnie kopnął w bramkę.

krasic

LECHIA GDAŃSK

Kogo potrzeba: Jeśli podejść do sprawy zdroworozsądkowo – nikogo, bo w kadrze nie brakuje dobrych piłkarzy. Jeśli podejść do sprawy po gdańsku – jakiegoś leszcza z mocnym nazwiskiem.

Kogo wezmą: Jeśli pojawi się taka okazja, mogą wyciągnąć jakiegoś Krasicia 2.0.

Wymagania: Co najmniej 8 klubów w CV, stwarzanie pozorów kontynuowania poważnej kariery piłkarskiej, przynajmniej niezła sylwetka jako dowód na to, że nie przesiedziało się ostatniego półrocza na kanapie.

GÓRNIK ŁĘCZNA

Kogo potrzeba: Obrońców. Łęcznianie tracą w lidze gola za golem i chyba tylko o Leandro jesteśmy w stanie powiedzieć, że jesienią naprawdę dawał radę.

Kogo wezmą: Pewnie jakiegoś asa z niższej ligi, który okaże się całkiem niezłym grajkiem, przybije piątkę z Grzegorzem Piesio i może pójdzie w świat.

Wymagania: Niewielkie. Może być po przejściach, nie musi mieć zbyt dużego nazwiska. A, no i musi pogodzić się z tym, że w Łęcznej najłatwiej o brak docenienia.

tuszynski

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

Kogo potrzeba: Kogoś z Lechii, to w Białymstoku pewniak udanego transferu za frytki. Madera, Tuszyński, Grzelczak, Frankowski – wszyscy przychodzili na Podlasie bezpośrednio z Gdańska, wszyscy wypalili.

Kogo wezmą: Dobrą opcją byłby Kuświk, ewentualnie Chrapek. Ale mogą wyciągnąć z kapelusza kolejnego młokosa.

Wymagania: Młodzieńczy zarost, najlepiej jeszcze niezaliczona studniówka. W przypadku zawodników już ogranych – duże stężenie jodu w organizmie.

ZAGŁĘBIE LUBIN

Kogo potrzeba: Napastnika. Piotr Stokowiec lubi zagrać dwoma atakującymi, ale jesienią każdy z nich – i Papadopulos, i Piątek – był gwarancją co najwyżej gwizdów na trybunach, a nie regularnego pakowania bramek. Potrzeba w Lubinie napastnika z prawdziwego zdarzenia, ewentualnie kogoś, kto podniesie rywalizację z przodu.

Kogo wezmą: W Zagłębiu ogłaszają, że w grę wchodzi tylko pozyskiwanie Polaków, więc liczymy na to, że będzie to jakiś młody kozak z regionu.

Wymagania: Dwie zdrowe nogi, znajomość zasad piłki nożnej, tymczasowy dowód osobisty, rekomendacja dolnośląskich trenerów.

kownacki

LECH POZNAŃ

Kogo potrzeba: Wiadomo, że napastnika.

Kogo wezmą: Pójdą na łatwiznę i zakontraktują gościa o uznanej marce na polskim rynku, co będzie się wiązało z głębszym sięgnięciem do portfela. Lech jest na musiku i wszyscy o tym wiedzą, więc włodarze poszczególnych klubów będą chcieli go wydoić, jak się da.

Wymagania: To musi być spokojny transfer, przeprowadzony po cichu, bez rozmachu, daleki od „awanturniczej polityki transferowej”, a sam piłkarz na pierwszej konferencji musi złożyć przysięgę, że nigdy nie pójdzie do Legii. Potem oczywiście wszyscy będą mogli wsadzić ją sobie w dupę, ale kibicom zrobi się lżej na sercu.

RUCH CHORZÓW

Kogo potrzeba: Kogoś na środek obrony. Obaj partnerzy Grodzickiego – Koj i Cichocki – spisują się tak sobie.

Kogo wezmą: Mogą podebrać jakiemuś większemu klubowi piłkarza, który nie ma co liczyć na regularne granie i który marzenia o willach i drogich autach jest w stanie odłożyć na potem. Na większe ruchy raczej nie znajdą kasy.

Wymagania: Niezbyt duże oczekiwania od życia (szczególnie finansowe), no i koniecznie polski paszport.

małecki

POGOŃ SZCZECIN

Kogo potrzeba: Bocznego pomocnika. Skrzydłowych w Szczecinie nigdy za wiele. Gdy zebraliśmy statystyki ich wszystkich do kupy, wyszło nam, że bardziej efektywny był Krzysztof Janus i to w pojedynkę, co możecie zobaczyć TUTAJ.

Kogo wezmą: Naszym zdaniem mógłby to być jakiś młodzieniaszek z niższej ligi.

Wymagania: Praktyczne żadne. Małecki i Przybecki zawiesili poprzeczkę na wysokości kostek, więc na dobrą sprawę nowy piłkarz mógłby posłać dwie celne wrzutki na mecz, a i tak należałoby uznać, że „wniósł nową jakość”.

CRACOVIA

Kogo potrzeba: Alternatywy na środku obrony. Gościa, który sprawi, że Jacek Zieliński o wystawianiu Bartosza Rymaniaka będzie mówił wyłącznie w kategoriach beki, siedząc na kolacji ze znajomymi. W całkowitej trzeźwości i czystości umysłu – nigdy taki pomysł nie powinien mu przejść przez głowę. Oprócz tego trzeba się liczyć z odejściem Rakelsa i powoli rozglądać za jakąś alternatywą z przodu.

Kogo wezmą: menedżer Damiena Perquisa przebąkuje coś o powrocie do ojczyzny o transferze do Polski. Ale tak serio – jakiś nieoczywisty powrót do kraju byłby w stylu Cracovii (ostatnio Adamczyk, wcześniej Wołąkiewicz, Polczak czy Horoszkiewicz).  

Wymagania: Psychika, która pozwoli znieść porównania do Rymaniaka – w razie jakiejkolwiek wpadki takie od razu się pojawią, a to działo największego kalibru.

rakels

LEGIA WARSZAWA

Kogo potrzeba: skrzydłowego, lewego obrońcę. Trafnie ujął to Robert Błoński, zagajając do Tomasza Brzyskiego w jednym z wywiadów, że gdyby ktoś chciał zrobić mu na złość, położyłby mu pod choinką… piłkę. Obrońca Legii oczywiście przytaknął i dodał, że byłaby to wyjątkowa złośliwość. Co tu dodać – 34-letni Brzyski młodzieniaszkiem już nie jest, a jesienią tyrał na boisku za pięciu. Jeśli chodzi o lewe skrzydło – wiadomo, jaka jest sytuacja z „Kuchym”, chyba nie musimy tego specjalnie roztrząsać.

Kogo wezmą: Do końca będą czekać na Denissa Rakelsa, a jeśli się nie uda (a raczej się nie uda), po prostu wybiorą sobie kogoś z Lecha Poznań polskiej ligi. Lewego obrońcę zrobią z Jędrzejczyka.

Wymagania: Mocna szczęka. Okazji do zaciskania zębów na treningach będzie sporo.

PIAST GLIWICE

Kogo potrzeba: Wystarczy nie popsuć tego, co już jest.

Kogo wezmą: Piast dostał od miasta siedem milionów (!) dotacji, więc pewnie może trochę poszaleć. Może jakiś Czech, który wciąż liczy na to, że pojedzie na Euro? W Piaście mają ten problem, że duże nazwiska z rynku naszych południowych sąsiadów niekoniecznie chcą decydować się na przeprowadzkę do Gliwic, a przy negocjacjach próbuje przekonać ich nawet… Kamil Vacek.

Wymagania: Ukończenie biegu na orientację, odnajdywanie się w taktycznym miszmaszu, czeski język na poziomie A2.

Fot. FotoPyk

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Szysz i Poręba odejdą z Zagłębia Lubin? Klub odpowiada

Francuskie media spekulowały głośno o przyszłości Łukasza Poręby. Według ich informacji, pomocnik Zagłębia Lubin miał trafić do Lens za 350 tysięcy euro. Teraz do tych wieści odniósł się obecny klub zawodnika.  Zagłębie Lubin opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do spekulacji transferowych. Zgodnie z ich treścią, klub powinien w niedługim czasie opuścić Łukasz Poręba oraz […]
22.01.2022