post

Opublikowane 12.06.2015 18:43 przez

redakcja

Nie od dziś wiadomo, że piłka nożna wykracza poza granice zwykłego sportu. Futbol to także narzędzie walk politycznych, czy też źródło szybkiego – i często nielegalnego – zarobku dla biznesmenów z całego świata. Z drugiej strony jednak możliwość gry na poważnym poziomie uratowało prawdopodobnie tysiące ludzkich żyć. Ileż to razy czytaliśmy wspominki latynoskich piłkarzy, którzy drogę po zielonej murawie postawili nad ścieżkę kryminalną i dziś mogą egzystować w dostatku. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Historia romantyczna, wręcz filmowa. Młodzi chłopcy bez większych perspektyw, których los odmienił się zupełnie przypadkiem. I to dzięki kobiecie-trener. Zapraszam na podróż po niewielkiej miejscowości w amerykańskim stanie Georgia, której przewodniczką będzie Luma Mufleh, niepozorna absolwentka niewielkiej uczelni Smith College.

Clarkston to niezbyt pokaźna, nieco ponad 7-tysięczna miejscowość na południu Stanów Zjednoczonych. Tanie mieszkania, sprawny szlak komunikacyjny, bliskość dynamicznie rozwijającej się Atlanty. W późnych latach 80. miała tam miejsce wielka akcja przesiedleńcza wskutek czego Clarkston stało się prawdziwą mieszanką kulturową. Dziś połowa mieszkańców to ludzie wywodzący się z Afryki lub Azji Środkowej, łącznie z prawie 50 krajów.

Jedna z liberyjskich rodzin do Georgii trafiła po tym jak jej głowa rodziny została brutalnie rozstrzelana w salonie swojego domu w Monrowii przez rebeliantów. Kiedy ojciec osłaniał ciałem resztę rodziny przed napastnikami, ta uciekała tylnymi drzwiami. W ten sposób Beatrice razem ze swoją trójką pociech trafiła do obozu dla uchodźców w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Niedługo potem zostali przesiedleni do Clarkston. Takich przypadków było jednak multum.

Jezus powiedział, że niebo jest miejscem dla wszystkich narodów świata. Wobec tego jeśli nie lubisz Clarkston – nie lubisz nieba. Tutaj znajdziesz wszystkich.

Zadecydował przypadek

Wspomniana w pierwszym akapicie Luma Mufleh to 33-latka z Jordanii, która w 1997 roku ukończyła studia na wydziale antropologii na uczelni Smith College. Córka bogatego biznesmena, dziewczyna wykształcona, której od zawsze pasją była piłka nożna. Edukację za oceanem łączyła z realizowaniem swojego hobby – trenowała zespół 13-letnich chłopców w ramach niedzielnej ligi. Wbrew poleceniom ojca nie powróciła do ojczyzny, więc ten odciął jej źródło finansowania. Chcąc nie chcąc musiała więc podjąć pracę.

– Załapałam się jako kelnerka. Dobre pieniądze, zapach pysznego jedzenia – wszystko było okej. Po jakimś czasie założyłam jednak własną lokalną firmę, która co prawda nie przynosiła zbyt dużych dochodów, ale w międzyczasie prowadziłam piłkarski zespół dziewczynek, więc miałam swoją radość w życiu – wspomina Luma.

Luma Mufleh

Pewnego dnia podczas jazdy samochodem po Clarkston zwyczajnie się zgubiła. Skręciła nie w tę uliczkę co trzeba i tak znalazła się w miejscu, w którym nigdy przedtem nie była. Już pierwszy rzut oka pozwolił scharakteryzować otoczenie jako dzielnicę biedy. Zdewastowane domy, samotnie biegające zwierzęta, głód wręcz bijący z twarzy ludzie siedzących na krawężnikach. W oddali Mufleh dostrzegła jednak grupę ganiających za piłką chłopców.

– Siedziałam w samochodzie przez godzinę, ta scena zapierała mi dech w piersiach. Biegali boso, kopali coś przypominającego piłkę, wszyscy byli wychudzeni. A mimo to na ich twarzach malował się uśmiech, cieszyli się z każdego kopnięcia.

Ta chwila wywróciła życie dziewczyny o sto osiemdziesiąt stopni. Pożegnała się z dotychczasową pracą i za punkt honoru założyła sobie wyprowadzenie na ludzi tych brzdąców, dla których przyszłość pozornie nie istniała. Po kilku dniach powróciła w to samo miejsce i z piłką pod pachą zwyczajnie zapytała czy może zagrać. Spojrzenia, którymi oblepili Lumę, były mocno sceptyczne. Kobieta? Biała? W piłkę? Z nami? Nowiuteńka futbolówka w dłoniach byłej studentki stała się jednak wspaniałym elementem przetargowym. Już po chwili celując między porozstawiane na ulicy kamieni czuła się jak między swoimi. Miejscowi równie szybko zaakceptowali nowego gracza.

Kiedy wróciła do domu starannie rozpisała sobie plan założenia małej szkółki dla chłopców. Z rozmów z nimi wynikało, że mieszkają tam ludzie z Kongo, Burundi, Sudanu, Liberii, Bośni, Somalii, Afganistanu i Iraku. Powróciła więc w to samo miejsce i przedstawiła im swoją wizję. Na zachwyt i euforię nie było trzeba było długo czekać – zachwyceni pomysłem chłopcy postanowili nazwać się The Fugees.

View post on imgur.com

Dekalog Fugees

Piłkarska drużyna z przedmieść Clarkston nie była jednak dla każdego. Obowiązkowym było spełnienie pewnych wymogów. Fundamentem była chęć dalszej edukacji. Luma jasno postanowiła sprawę – nie ma ocen, nie ma grania. Wiedziała że piłka będzie głównie rozrywką, a dopiero nauka może im pomóc wyrwać się z biedy i wyjść na ludzi.
– Chłopcy byli psychicznie rozbici. Mówili że nie mają szans na normalne życie, bo los nie układa się po ich myśli. Najpierw musieli uciekać ze swoich krajów, teraz żyją na skraju ubóstwa. Przegadaliśmy wiele długich godzin aby zrozumieli, że przyszłosć leży tylko i wyłącznie w ich rękach.

Szkoły nie były przygotowane na uczniów z takich środowisk, więc drugie tyle czasu absolwentka antropologii musiała wysiedzieć na pertraktacjach z lokalnymi dyrektorami i belframi. Większość zawodników The Fugees nie znało dobrze języka co już znacznie komplikowało sprawę. Mimo wszystko zasada wciąż była przejrzysta – warunkiem gry są dobre oceny.

Dekalog The Fugees zakładał kilka zasad. Młodzi piłkarze musieli obiecać, że szerokim łukiem będą omijać alkohol, papierosy i pozostałe używki, które tak bliskie są przecież dzieciom ulicy. Dodatkowo musieli być zawsze punktualni, słuchać trenera, nie przeklinać i ciężko pracować. Luma zakasała rękawy i rozpoczęła wychowanie brzdąców od nowa.

Rzeczywistość nie była jednak łatwa, w miasteczku wciąż żyli ludzie, którym nie podobało się zasiedlanie Clarkston przez obcych. Dochodziło do kilku pobić na tle narodowościowym i religijnym. Punktem kulminacyjnym było jednak zabicie ojca afgańskiego chłopca, który przez lokalnych został uznany za terrorystę. Trenerka The Fugees interweniowała więc także u władz miasta by podwyższyć ochronę i bezpieczeństwo uchodźców.

Sesje treningowe drużyny odbywały się trzy razy w tygodniu i trwały po trzy godziny – połowa czasu przeznaczana była na szlifowanie umiejętności piłkarskich, połowa zaś na edukację. Oczywiście obecność na zajęciach z książkami była warunkiem sine qua non do wstępu na trening piłkarski. Początki nie były łatwe także jeśli chodzi o najbardziej błahe sprawy. Brakowało butów, ubrań do gry. Początkowo chłopcy kopali w chińskich t-shirtach z numerami namalowanymi mazakami. Stroje jednak nie zdały egzaminu – na zapoconych trykotach tusz błyskawicznie się rozpuszczał. Z czasem jednak Luma wywalczyła dla swoich chłopców profesjonalny sprzęt piłkarski – od strojów aż po piłki. W lokalnych szkołach udało się także załatwić dostęp do siłowni, dzięki czemu chłopcy mogli wzmacniać swoją siłę fizyczną.

Luma oprócz rozwoju dbała także o atmosferę i jedność w drużynie. Przed każdym meczem granym z lokalnymi drużynami, Fugees zbierali się w kółku i odbywali rytualne modlitwy. Każdy jednak modlił się wedle swojej religii, a obowiązkiem pozostałych było wysłuchanie modlącego się. Raz w tygodniu zwoływane były także zebrania drużyny podczas których każdy mógł się podzielić swoimi prywatnymi problemami – w dłuższej perspektywie uzewnętrznianie się przed kolegami z drużyny pozwoliło między zawodnikami zawiązać rzadko spotykaną w drużynach więź – śmiało można ich było określać rodziną.

Klub, bo tak to już można zdefiniować, rozwija się teraz bardzo dynamicznie. Założony w 2004 roku dziś liczy sobie już cztery zespoły w różnych kategoriach wiekowych (od U-12 do U-19, w tym także sekcje żeńskie), a na każdą grupę przypadają osobni trenerzy. Powstała także Fugees Acadamy czyli niewielki ośrodek do treningu połączony już niebawem ze szkołą dla uchodźców. Pierwsze efekty heroicznej pracy Lumy przyszły w 2011 roku, kiedy kilku zawodników ze stypendiami zakończyło rok szkolny. Część z nich podjęła nawet dalsze kroki w edukacji i udała się do collegów.

Historia na papier przelana

Historia uchodźców z Clarkston stała się natchnieniem dla Warrena St. Johna, dziennikarza New York Times, który w 2009 roku wydał książkę pt. „The Outcasts United”. Opisuje w niej wiele pojedynczych losów młodych chłopców, ich drogę rozwoju i ciężką pracę wykonaną przez Lumę aby spisywani przez życie na straty zawodnicy odbili się od dna i znaleźli w swoim życiu cel. Także w telewizji pojawiło się wiele dokumentów dotyczących The Fugees, na swojej antenie wyemitowało je m.in. ESPN czy CNN.

– Piłka nożna to najpiękniejsza rzecz na świecie. Piękna jest zarówno kiedy grasz z przyjaciółmi na boisku, piękna też wtedy kiedy oglądasz ją w telewizji. Ale kiedy doświadczasz czegoś takiego jak ja, wytwarzasz wielką rodzinę z chłopców żyjących w totalnym ubóstwie i widzisz jak ci zawodnicy chcą, jak się uczą, jak grają, jak się rozwijają. To wzruszające. Teraz jestem w pracy 14-15 godzin w ciągu dnia. Ale to mnie bardzo cieszy – robię to co kocham – tak jeden z telewizyjnych materiałów podsumowywała łamiącym się głosem pomysłodawczyni i realizatorka całej koncepcji.

Nie podlega najmniejszym wątpliwościom, że praca Lumy Mufleh to coś więcej niż szkolenie młodych chłopców. Historia ta udowadnia, że nie istnieją absolutnie żadne czynniki i okoliczności, które są w stanie przeszkodzić grze w piłkę, a sam futbol potrafi być nie tylko 90-minutową rozrywką, ale także światełkiem w tunelu i liną ratunkową dla każdego – niezależnie od szerokości i długości geograficznej.

MARCIN BORZĘCKI

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

De Bruyne: Lewandowski był najlepszy przez ostatnie dwa lata

– Jeśli miałbym wybierać, to w dwóch ostatnich latach najlepszy na świecie był Robert Lewandowski  – stwierdził Kevin de Bruyne. Belgijski pomocnik docenił dorobek Polaka w dwóch ostatnich sezonach, gdy zapytano go o jego typ na zdobywcę Złotej Piłki. Lewandowski w typowaniach bukmacherów zajmuje drugie miejsce wśród faworytów do zdobycia nagrody dla najlepszego piłkarza świata. […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Są zarzuty za śmierć Emiliano Sali

W tym tygodniu rozpoczął się proces w sprawie Davida Hendersona. To on miał zorganizować lot, w którym tragicznie zginął Emiliano Sala oraz pilot kierujący awionetką.  Sala 19 stycznia 2019 roku został kupiony przez Cardiff z FC Nantes za 17 mln euro, co oznaczało nowy rekord transferowy walijskiej ekipy, walczącej o utrzymanie w Premier League. Dwa […]
18.10.2021