Więcej niż haratanie w gałę. Piłka nożna według Viktora Orbana

Opublikowane 30.04.2014 12:23 przez

admin

– To nieprawda. Pracuję dla futbolu, a w wolnych chwilach zajmuję się sprawami państwa – tak Viktor Orban, premier Węgier, miał skwitować pochwały płynące z ust Michela Platiniego za zaangażowanie w sprawy piłki nożnej w swoim kraju. Żartował? Możliwe, lecz wielu twierdzi, że puszczone oczko to tylko zasłona dymna, a słowa Orbana są w pełni prawdziwe. Kiedy prawicowe media wystawiają mu laurki – pękające w szwach od wielkich osiągnięć politycznych, on za największy sukces swojego życia uznaje stworzenie Akademii Piłkarskiej im. Ferenca Puskasa w Felcsut. – To niepoważne, by najważniejszy człowiek w kraju, który powinien być skałą, wariował przez 22 mężczyzn w krótkich spodenkach – odpowiadają opozycyjne elity i węgierscy intelektualiści.

Mezalians. Tak oponenci określają intensywny związek człowieka ze szczytu politycznej drabiny z futbolem. W samym fakcie jego występowania nikt nie widzi oczywiście nic złego, jednak Orbanowi zarzuca się, że pod wpływem uczucia podejmuje szereg decyzji nieracjonalnych, w gruncie rzeczy szkodliwych dla państwa. Także takich, które wikłają go w podejrzane układy. W zeszłym tygodniu oficjalnie otworzony został nowy, luksusowy stadion w Felcsut, rodzinnej miejscowości premiera. W przeszłości Orban był piłkarzem, a także trenerem miejscowej drużyny. W barwach gospodarzy obiektu – grającej w węgierskiej ekstraklasie ekipy Puskas Academy FC – występuje dziś jego syn, Gaspar. – To pomnik korupcji i megalomanii – komentował związany z opozycją Szarvas Koppany Bendeguz.

To właśnie Pancho Arena w Felcsut, pomimo tego, że została wybudowana głównie z pieniędzy prywatnych – choć blisko związanych z Fideszem – inwestorów jest języczkiem u wagi przeciwników Orbana. – Nie można mówić o piłce nożnej w tym kraju, bo ona praktycznie nie istnieje. Nie istnieje, bo to, co młodzi chłopcy w swoich koszulkach piłkarskich robią na boisku, nie może w żadnym wypadku być nazywane futbolem. Nie istnieje również dlatego, że nie ma więcej niż kilkuset zagubionych kibiców na stadionach. Ale głównym powodem, przez który węgierska piłka nie istnieje jest to, że jest ona zabawką Viktora Orbana. Jeśli powiedzielibyśmy obywatelowi Europy, że budujemy stadion zaraz obok domu weekendowego Orbana, to śmiałby się do rozpuku. Jednak to prawda – pisał liberalno-lewicowy tygodnik Magyar Narancs.


Pancho Arena

Co na to wszystko Orban? Nic. Między wierszami wyczytać można, że według niego – pełne wzajemnego obrzucania się błotem – polityczne gierki są niegodne gry tak pięknej, jaką jest futbol. Bo nie sprowadza on piłki nożnej do miana popularnej dyscypliny sportowej i rozrywki dla mas. Jest ona raczej narzędziem odbudowywania silnej tożsamości narodowej wśród Węgrów. Orban ma obsesję na punkcie węgierskiej „Złotej Jedenastki”, która w latach 50. wprawiała w zachwyt cały piłkarski świat. A w szczególności na punkcie Ferenca Puskasa. Lider Fideszu marzy, by Węgrzy znów byli narodem silnym i dumnym, tak jak miało to miejsce ponad pół wieku. – Piłka nożna nie ma sensu bez honoru i dumy narodowej – mówi. To dla niego system naczyń połączonych. Marzy mu się również, by idolami węgierskiej młodzieży byli sportowcy, a nie gwiazdy głupawych reality show. Dlatego za punkt honoru właśnie stawia sobie odbudowanie węgierskiej potęgi.

Niezwykle osobliwe jest jego podejściem do samych piłkarzy. Szef rządu uważa węgierskich kopaczy za lepszych ludzi niż zwykli zjadacze chleba. Wyobrażacie sobie, że takie słowa padają chociażby u nas, gdzie mniej lub bardziej prawdziwe stereotypy pozycjonują piłkarzy raczej bliżej społecznych nizin? Nie ma szans. Tymczasem Orban w wywiadzie udzielonym oficjalnej stronie akademii mówi: – Wzorujmy się na piłkarzach, bo są lepsi od nas. Nie tylko są silniejsi, szybsi i bardziej zręczni, ale ogółem lepsi od nas. Dla zdobycia „najświętszej” bramki są bowiem w stanie odłożyć na bok wszystkie własne, indywidualne interesy.

Orban piłkę nożną wspiera na wiele sposobów. Osobiście angażuje się w organizowanie systemu szkolenia, a Akademia w Felcsut jest tylko jednym z tego przejawów (ogólnie w kraju funkcjonuje już sześć podobnych, większość zaczęła rozwijać się za czasów rządów Orbana). Kluby bywają dotowane bezpośrednio z państwowej kasy, setki milionów euro idą na rozwój infrastruktury piłkarskiej. To właśnie obecny premier ma być gwarantem wybudowania w Budapeszcie nowego Stadionu Narodowego, a więc zrealizowania ogromnej inwestycji, którą Węgrzy cały czas odkładali w czasie od momentu, gdy Euro 2012 zostało przyznane Polakom i Ukraińcom, a nie właśnie im i Chorwatom. Orban już troszczy się o ściągnięcie do stolicy najważniejszych piłkarskich imprez, w tym finału Ligi Mistrzów i Euro 2020. Wobec rodzimych klubów stosowane są dodatkowo ulgi podatkowe. Na takowe liczyć mogą również firmy, które zdecydują się na wspieranie futbolu. Ten zabieg ma przyciągnąć do piłki prywatnych inwestorów.

W opowieści o człowieku, który dla wielu ludzi jest wręcz „bohaterem wojennym z frontów walki z Unią Europejską”, nie może zabraknąć oczywiście i tego wątku. W tym kontekście krytykuje on wyrok Trybunału Sprawiedliwości i ustanowienie Prawa Bosmana, regulujące sprawy związane z wolnymi transferami, a także przepisy uniemożliwiające wprowadzenie jakichkolwiek limitów obcokrajowców w krajowej lidze dla graczy, którzy posiadają obywatelstwo krajów członkowskich UE. Będąc bardziej precyzyjnym – użycie stwierdzenia „krytykuję” jest eufemizmem. On uważa te fakty za główną przyczynę słabości węgierskiego futbolu. Na razie to jedynie słowa, ale gdy mówimy o człowieku, który dość regularnie pokazuje, że poszanowanie praw unijnych nie jest jego najmocniejszą stroną, wszystko może się zdarzyć. W opinii Orbana, piłce nożnej bliżej jest do instytucji kultury – w znaczeniu przypisywanym działalności artystycznej i intelektualnej – niż przedsiębiorstwa, tak więc należy wprowadzić dla niej osobne przepisy.

Propaganda sukcesu? Wykorzystywanie sportu do cynicznego kreowaniu wizerunku „prostego człowieka wywodzącego się spośród ludu”, „jednego z nas, reprezentanta narodu”? Takie oskarżenia również się pojawiają. Jeden z internautów komentujących tekst o nim, przypomniał przykład z zeszłorocznych Mistrzostw Świata w pływaniu. Orban w jednej z rozgłośni radiowym pochwalił pływaków ze sztafety 4×100 metrów za to, że udało im się wyprzedzić faworyzowaną ekipę Stanów Zjednoczonych. Sukces? Pewnie tak, gdyby nie to, że Węgrzy zajęli w finale 7. miejsce, a Amerykanie uplasowali się za nimi tylko i wyłącznie ze względu na dyskwalifikację. Orbanowi zarzuca się też, że takie a nie inne podejście do piłki nożnej to po prostu uderzanie w czuły punkt w świadomości przeciętnego, pamiętającego czasy piłkarskiej świetności Węgra i zjednywania sobie tym samym przychylności elektoratu.

Igor Janke w wartej polecenia książce o Orbanie, o dość wymownym zresztą tytule „Napastnik” (książka ta, choć pisana troszeczkę z pozycji kolan, była cenną lekturą przy tworzeniu tego tekstu) przytacza cały szereg historii, w obliczu których powyższe oskarżenia wydają się być śmieszne. Orban do piłki – a także sportu w ogóle – podchodzi z absolutnie szczerymi intencjami. Ł»yje tym. W każdej wolnej chwili zrzuca garnitur i zakłada krótkie spodenki, by zagrać z kolegami z wiejskiej drużyny. Posiada nawet osobistego trenera, który przeprowadza z nim zajęcia piłkarskie. Tak, dobrze widzicie – facet po pięćdziesiątce funduje sobie indywidualne treningi piłkarskie. Nie ma dla niego problemu, gdy drużyna, z którą ma się właśnie zmierzyć nie posiada szatni. Przebiera się wtedy jak wszyscy, na parkingu. – Dziewięćdziesiąt procent czasu wolnego poświęcałem piłce nożnej. Pozostałe dziesięć zostawało na dziewczyny – tak wspomina lata szkolne. Rzecznikiem prasowym jego rządu jest były dziennikarz sportowy, zajmujący się rzecz jasna piłką nożną. Gdy ze względu na ważne obowiązki nie może oglądać spotkań, jego współpracownicy zobligowani są do wysyłania mu sms-owych raportów z trwających właśnie rozgrywek. Pozytywny piłkarski świr jakich wielu. Z tą tylko różnicą, że ten świr stoi na czele węgierskiego rządu i ma grube miliony euro do zagospodarowania. W wyścigu o nie, to właśnie piłka nożna startuje z pole position.

Mateusz Rokuszewski

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Szysz i Poręba odejdą z Zagłębia Lubin? Klub odpowiada

Francuskie media spekulowały głośno o przyszłości Łukasza Poręby. Według ich informacji, pomocnik Zagłębia Lubin miał trafić do Lens za 350 tysięcy euro. Teraz do tych wieści odniósł się obecny klub zawodnika.  Zagłębie Lubin opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do spekulacji transferowych. Zgodnie z ich treścią, klub powinien w niedługim czasie opuścić Łukasz Poręba oraz […]
22.01.2022