Jakie są konsekwencje kolejnego koszmarnego sezonu europucharów?
Weszło

Jakie są konsekwencje kolejnego koszmarnego sezonu europucharów?

Polskie kluby z szansą na brak rozstawienia w I rundzie Ligi Europy. Legia z współczynnikiem gorszym o jedną trzecią. Lech z nożem na gardle, bo za rok odpadnie mu współczynnik z ostatniego udziału w fazie grupowej. O rankingowej rzeczywistości po trzecim sezonie bez gry w fazie grupowej porozmawialiśmy z Janem Sikorskim, ekspertem i twórcą strony RankingUEFA.pl.

***

Jak trzeci sezon bez fazy grupowej wpłynie na nasz ranking UEFA?

Wszystko zależy od krajów, które są za nami, a mają jeszcze kluby w Europie. To Bułgaria, Słowacja, Rumunia. Jesteśmy na 27. miejscu w rankingu UEFA, jeśli nas wyprzedzą i spadniemy na 29., to wówczas komplet polskich drużyn startujących w Lidze Europy 2 będzie zaczynał kwalifikacje od pierwszej rundy. Bułgarzy i Słowacy mają spore szanse, bo dystans nie jest duży, natomiast wszystko zależy od Cluj, bo strata Rumunii jest taka, że oni musieliby pewnie wyjść z grupy, mieć ze cztery zwycięstwa, jeden remis. Spodziewam się, że tego trzydziestego miejsca unikniemy, natomiast 28 czy 29 jest realne.

Screen Shot 08-30-19 at 11.49 AM

A jak odpadnięcie z Rangers wpływa na współczynnik Legii?

Odpadło dziesięć punktów z sezonu 14/15, na to miejsce weszło 2.5 z tego roku, czyli współczynnik spadł o 7.5 punktu, czyli o prawie jedną trzecią. Legia miała 24.5 punktu, teraz ma 17. Warto zauważyć, że w trzech ostatnich sezonach Legia byłaby losowana w fazie grupowej LE z drugiego koszyka, ale ani razu w tych rozgrywkach nie zagrała. Jest teoretycznie szansa, że dalej byłaby rozstawiana we wszystkich rundach eliminacji Ligi Europy, natomiast myślę, że to mało prawdopodobne. Może się różnie ułożyć, jest to bardzo na granicy.

Screen Shot 08-30-19 at 11.49 AM 001

Aktualny ranking Legii

Screen Shot 08-30-19 at 11.50 AM

Rozstawienie w IV rundzie tegorocznej LE

A w przypadku gry Legii w eliminacjach Ligi Mistrzów, na co pozwalałby ten współczynnik?

Na pewno rozstawienie w pierwszej rundzie, w drugiej już mam wątpliwości, teraz Crvena miała 16.75 i było ostatnią rozstawioną drużyną. Różnie może się ułożyć, zależy kto nas wyprzedzi, zależy też kto zdobędzie mistrzostwo – przykładowo Rosenborg ma dobry współczynnik, ale w lidze idzie mu słabo, traci dziesięć punktów do Bodo/Glimt, które w przypadku tytułu bazowałoby na rankingu krajowym. W drugiej rundzie stawiam, że Legia jeszcze miałaby rozstawienie, natomiast w trzeciej szanse nikłe, będą Grecy, Austriacy, seryjni mistrzowie typu Dinamo czy BATE, pewnie Kopehnaga. W przypadku odpadnięcia Legii i spadku do eliminacji ścieżki mistrzowskiej LE, współczynnik nie ma znaczenia, wszystko zależy od rundy, w której się odpadło, dlatego teraz w ostatniej fazie w jednej parze grało BATE z Astaną, oba z wysokim współczynnikiem, a z drugiej Dudelange i Ararat.

Screen Shot 08-30-19 at 11.53 AM

Rozstawienia w drugiej rundzie LM

Screen Shot 08-30-19 at 11.47 AM

Rosenborg zagra w tym sezonie trzeci kolejny raz w fazie grupowej LE, ale w lidze ma problemy.

Co by się stało, gdyby za rok znów polskim klubom nie udał się szturm na fazę grupową?

Komplet drużyn w pierwszej rundzie Ligi Europy 2 na bank. Oczywiście to się jeszcze różnie może poukładać, ale to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Legia jeszcze dramatu nie ma, ponieważ odpadłby jej sezon ze słabą fazą grupową, gdzie wygrała tylko z Midtjylland, natomiast wciąż byłby to mniejszy ranking, o ile – zależy w której fazie by odpadła. Współczynnik pozostałby na średnim poziomie, katastrofą będą dopiero dwa kolejne sezony bez poważnego grania, bo wtedy odpadnie sezon w Lidze Mistrzów. Dziś ranking opiera się w połowie na nim.

Co jeszcze ciekawego mówią rankingowe liczby?

Wszystkie polskie kluby poza Lechem i Legią bazują na rankingu krajowym, a jest on tak niski, że nie ma pewności czy da on rozstawienie w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy 2, a nawet w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy przyszłorocznej. To się bardzo przesuwa w dół, dużo zależy jakie drużyny awansują, ale tak się może stać. W LM to już się dzieje, bo Piast nie był rozstawiony w pierwszej rundzie. Warto też zwrócić uwagę, że Lech ma ostatni sezon liczony z fazą grupową Ligi Europy. Współczynnik wisi mu w połowie na tamtym graniu. Jeśli Lech za rok nie awansuje będzie miał punktów tyle co nic.

Screen Shot 08-30-19 at 11.55 AM

Powyżej punkty rankingowe Lecha. Poniżej polski ranking – rozstawienie w I rundzie LE w tym sezonie zaczynało się od 3.250

Screen Shot 08-30-19 at 11.56 AM

Grafiki: https://kassiesa.home.xs4all.nl/

KOMENTARZE (33)