„Papież” mianowany. Szaleństwo czy odwaga?
Blogi i felietony

„Papież” mianowany. Szaleństwo czy odwaga?

Jerzy Brzęczek po zaledwie jednym udanym sezonie w trenerskiej karierze (i kilku nieudanych) został selekcjonerem reprezentacji Polski – to prawda, można tę sprawę przedstawić właśnie w ten sposób. Ale można też w sposób trochę inny: wieloletni kapitan reprezentacji Polski po nabyciu szkoleniowego doświadczenia przejmuje kadrę.

Już raz Zbigniew Boniek zaszokował opinię publiczną, stawiając na Adama Nawałkę. Wtedy też mnóstwo było głosów, że przecież jak można naszą reprezentację powierzyć Polakowi? I jaki on ma dorobek? Ile razy wygrał ligę? Co osiągnął w pucharach? A skąd on ma wytrzasnąć autorytet? Kupi sobie w „Żabce”? Autorytet to ma Klopp, rodaka polski piłkarz szanować nie będzie!  Sami siebie sprowadzaliśmy do rangi kretynów, spośród których nie da się wybrać jednego człowieka, który ogarnia dość prostą przecież grę zespołową i jest wystarczająco inteligentny, by zawodnicy nie zakładali mu kubła na śmieci na głowę. Zawziętość z jaką wmawialiśmy sobie, że Polacy – naród, który na świat naprawdę wydał wybitne jednostki – nie są w stanie zrozumieć gry w piłkę nożna była zawstydzająca.

Teraz te głosy jeszcze się nasiliły: ok, z Nawałką się udało, ale drugiego takiego nie ma już na sto procent.

Na sto procent! Albo na milion! Bo przecież Nawałka to był jakiś rodzynek, wyjątek, a nie jeden z wielu trenerów ligowych!

A może jednak drugi taki jest? I trzeci? I czwarty? I piąty, jeśli trzeba? Może jednak mamy normalnych, dobrych trenerów, dla których gra w piłkę nożną – podobnie jak gra w dwa ognie – nie jest zbyt skomplikowana, tylko trzeba dać im narzędzia: czas, piłkarzy na poziomie i warunki. W naszym kraju, nie ma co się oszukiwać, tylko PZPN jest w stanie taką listę życzeń wypełnić. Tylko PZPN daje stabilność posady, piłkarzy na wysokim poziomie oraz boiska treningowe, hotele, przeloty, sprzęt… Tylko PZPN funkcjonuje jak zachodnioeuropejski klub.

Dlatego brałbym pod uwagę wariant, że tylko w PZPN, a nie gdziekolwiek indziej w Polsce, trener jest w stanie rozwinąć skrzydła i pokazać, że potrafi. Być może wielu trenerów, którzy pracując w amatorsko zarządzanych klubach nie potrafią, akurat w PZPN daliby radę. I być może Jerzy Brzęczek jest jednym z nich.

Ale myślę, że znaczenie ma jeszcze co innego – to, że Zbigniew Boniek nie stawia znaku równości między pracą w klubie i pracą w federacji. Zna specyfikę obu tych prac i rozumie, że selekcjoner w gruncie rzeczy nie musi być wybitnym trenerem klubowym, bo tutaj decydują inne cechy.

Myślę, że gdybyśmy rozłożyli na czynniki pierwsze wymagania wobec selekcjonera oraz rozłożyli na czynniki pierwsze samego Brzęczka, znaleźlibyśmy kilka cech, które są zbieżne.

Selekcjoner raczej powinien być spokojny, wyważony, zorganizowany, kierujący się logiką i pracujący koncepcyjnie, dobrze odnajdujący się w większej strukturze. Dobrze, jeśli zna piłkę z różnych stron, czyli także od strony piłkarza, zwłaszcza piłkarza, który wie, czym jest reprezentacja kraju. Brzęczek nie jest furiatem, nie pracuje w chaosie, nie jest typem szczególnie spontanicznym. Jest ułożony, przewidywalny, z odpowiednią etyką pracy, nie boi się nieoczywistych rozwiązań, łącznie ze stawianiem na zawodników młodszych. Nie twierdzę, że mu się uda, ale twierdzę, że nie ma dziś powodów, by twierdzić, że na pewno mu się nie uda.

Wiele osób mówiło: – Weźmy Prandellego! To jest trener z dorobkiem!

Ale przecież jego dorobek wynika z tego, że dostał pracę od poważnych pracodawców. Teraz pytanie, czy na pewno lepiej rozumiałby polską piłkę, polskich piłkarzy, czy na pewno byłaby to dla niego praca wyjątkowa, czy może chciałby zarobić kolejny milion euro na zasadzie, że jak się nie uda, to trudno. Bo że dla Brzęczka będzie to misja życia, to wszyscy wiemy.

Im dłużej piszę ten tekst, tym bardziej wybrzmiewa on jako pochwała tego wyboru, a… tego bym nie chciał. Ja po prostu nie wiem. Uważam, że zatrudnienie Brzęczka to akt wyjątkowej odwagi, lekko zahaczający o szaleństwo, ale tylko lekko. I że nowy selekcjoner zostanie postawiony w sytuacji, w jakiej nawet nie spodziewał się, że stanie. Ciekawa będzie kwestia rozwiązania relacji z Robertem Lewandowskim, który przejął opaskę kapitańską od Jakuba Błaszczykowskiego. Dorośli ludzie będą musieli zmierzyć się z tym wydumanym, ale jednak problemem. Ponadto gdzieś w powietrzu zawsze będzie wisiało niedopowiedzenie, że jeśli Lewandowski nie będzie zadowolony, to z powodu Brzęczka. Pojawią się nawet idiotyczne teorie, że jeśli nie strzeli gola, to dlatego, że ma wewnętrzny problem z Brzęczkiem. Kwestia czasu.

Ale dzisiaj trzeba zaufać nowemu trenerowi. To znaczy nie trzeba, ale można, bo naprawdę istnieje prawdopodobieństwo, że mu się powiedzie. Czy Jerzy Brzęczek zasłużył na to wyróżnienie pracą trenerską? Na pewno nie. Ale być może zasłużył zbitką „kariera piłkarza + praca trenerska + cechy osobowościowe”. Podobnie było z Nawałką. A co go jeszcze będzie z Nawałką łączyć to na pewno to, że nie dowiemy się od niego niczego ciekawego z wywiadów, których raczej nie udziela oraz że – tak po ludzku – nie będzie obciachowcem. I chyba – co też miało znaczenie – można się po nim spodziewać kontynuacji pracy Nawałki, a nie totalnej rewolucji.

Poleciał z kominów biały dym, „Papież” – jak nazywali Brzęczka koledzy – został mianowany. Ma sprawić, by kadencja poprzednika nie poszła z dymem.

KRZYSZTOF STANOWSKI

KOMENTARZE (142)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Uważaj, zaraz zlecą się Prawdziwi Polacy i zaczną się pluć, że Wojtyła o niczym nie wiedział

Vooyek_Zbooyek

No jasne, nie ma to jak sataniści. Do rany przyłóż…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KręciNasZdzisek
KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie

Przestań pierdolić o Słowianach, bo dostaję zajadów ze śmiechu. W I RP mieliśmy Litwinów, Rusinów, Ormian, Żydów, Tatarów, Karaimów, Niemców oraz dziesiątki tysięcy Ketlingów, nie mówiąc o wojskach tureckich, siedmiogrodzkich, wołoskich, szwedzkich, rosyjskich, pruskich, austriackich, hasających w te i wewte od XVII wieku przez nasz kraj. Oczywiście każda z mniejszości żyła wg twoich teorii w swoim silosie, Josek Hanki nie dymał w zagonie, wojska żyły w celibacie i jesteśmy klinicznym przykładem rasowej czystości oraz czcimy prasłowiańskie grusze, o których pisał Sofronow. Jesteśmy takimi Słowianami jak osiodłana świnia i tylko putinowskim kretynom pod flagą eurokołchozu weszlo udostępnia swoje fora, żeby mogli krzewić na nich swoje prasłowiańskie kocopoły.

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Już wiadomo czemu polactwo jest takie brzydkie i garbatonose. Dobrze, że jestem 100 % Słowianinem to wyróżniam się pozytywnie w tłumie tych wszystkich bazyli.

KręciNasZdzisek
KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie

Chyba lipowymi łapciami, lnianymi porciętami i wiechciem słomy wystającym z jednych i drugich.

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Nie mierz innych swoją podlacką miarą.

JegoStara

Nasrane pod sam sufit ?

lion
Stomil Olsztyn

Tym bardziej nie jesteśmy Hebrajczykami, Aramejczykami czy choćby Rzymianami, żeby przejmować od nich ich bajeczki.

FilipGronowski

Jeśli nie jesteśmy Słowianami to kim jesteśmy? Naukowo zaliczamy się do Słowian więc to, że mieszkali na naszych terenach inne rasy przez 1000 lat nie znaczy, że nasza krew przestał istnieć. Co do Słowian i piłki nożnej to inna rzecz a co do religii jeszcze insza.

vladtepes

Jesteś pewien że mentalność Polaków to ta sama mentalność która utworzyła religię ich praprzodków?

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Dokładnie Europejczyk. Zgadzam się w 100%
żydochrześcijaństwo to przepełniona bajkami i okrutnymi mordami niebezpieczna sekta

FilipGronowski

Żydochrześcijaństwo właśnie chce abyś sam siebie nazywał Europejczykiem a nie Słowianinem.

lion
Stomil Olsztyn

Europejczyk satanizm to nie jest żadną wiara ani religia, to jest filozofia życiowa. I to w sumie całkiem niegłupia.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

No ja tam wolę trzymać z Szatanem a nie jakimś zydowskim bożkiem
Rogaty mi nie grozi, nie spisuje ksiąg w których chce mnie przestraszyć, czasami obdarza mnie pięknymi Rolexami gdy się do niego modlę

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

WhyAlwayMe

Najlepsze momenty Stan Mundialu #27 😀

Palmer

Nie dość, że lewus, to jeszcze opętany. Odp… się od Kościoła, pajacu.

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Zdjęcie profilowe Palmer:
Palić wszystkie kościoły! Niech skurwysyny nie panoszą się po słowiańskiej ziemi.

Palmer

Tu nie ma żadnej „słowiańskiej ziemi”, biedaku.

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Wypierdalaj za granicę ze swoimi prymitywnymi, żydowskimi wierzeniami dla zacofanych ułomów.

FilipGronowski

Palmer a co mamy? Bo jestem ciekaw kolejnej fajnej teorii którą znamy od PO np

Palmer

Z historycznego punktu widzenia (bo tylko taki ma sens, jeśli chcemy rozmawiać o tym „jaką ziemię mamy”) Polska to część Cywilizacji (Zachodnio-) Chrześcijańskiej.

Przed Mieszkiem było tu coś na kształt pierdolnika plemiennego, chaos, który porównać można z sytuacją północnoamerykańskich plemion indiańskich. :)
Ziemia, na której wrony zawracały.

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Dokładnie. Niech każdy klecha i pingwin mają się na baczności, Słowiański duch nigdy nie zginie

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

eraderyu

xd widzę ze wszyscy tutaj mają dużo do powiedzenia o nowym selekcjonerze xd Czy każda dyskusja na Weszło musi kończyć się pseudointeligenckimi awanturami o religii, tożsamości narodowej itd? xd

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kcramsib

1/4 ME mieliśmy raczej mimo Nawałki…

Spektakularny

To prawda, aczkolwiek wtedy nikt z Was tak nie twierdzil

Orw14
Legia, RMCF, CFC

Ja tak twierdziłem, już od 1/8 ME. I nie byłem jedyny, aczkolwiek w znaczącej mniejszości.

Mathias Stefano

Właśnie jest to decyzja zahaczająca o szaleństwo.

To czy w ostatecznym rozrachunku będzie właściwa – zobaczymy niebawem w Lidze Narodów. Jedno jest pewne, dużo pracy czeka Brzęczka w naszej reprezentacji, Adam zostawił tutaj niezły burdel. Światełkiem w tunelu są młodzi gracze, którzy niebawem stanowić o trzonie drużyny. Gra Kyliana Mbappé na mundialu powinna jedynie zachęcić do eksperymentowania z zawodnikami w podobnym do jego wieku.

Chata Kumba

Właśnie, szczególnie że zeszłoroczne Euro U-21 w Polsce pokazało olbrzymi potencjał naszych młodych kopaczy. Rozpierdoliliśmy w pył wszystkie drużyny wygrywając cały turniej bez straty punktu co nie? Mamy co najmniej trzydziestu graczy o potencjale chyba nawet większym niż Mbappe. Przykład wczorajszej wygranej Chorwacji wskazuje że takie stare dziady jak Modrić czy Mandžukič nie są w stanie nic dać w meczach o stawkę – człapali po boisku, wręcz przeszkadzali I ledwie dali radę zagrać w trzeciej dogrywce pod rząd. Przecież to typowi odcinacze kuponów od zakończonej w zasadzie kariery, grali za zasługi.Zastanów się co ty pierdolisz człowieku

figofago

Nie porównuj naszpikowanej gwiazdami Chorwacji do naszych wypalonych gwiazdek w podobnym wieku. Jak dla mnie Brzęczek powinien powoływać jak najwięcej 20latków z polskiej ligi, niech 3 z nich przebije się na stałe do kadry, to będzie dobrze. Na pewno będą mieli dużo większe chęci do gry niż rozmaite Grosiki, Krychy i Drewnaldowskie.

panie.co.pan
Warta Poznań

NIe wiem, kiedy się urodziłeś, ale dość sporo czasu temu i tak, jak na Lewego musiałem czekać 30 lat, tak pewnie następny podobny pojawi się za kolejne 30, więc ciesz się, póki jest…

StaszekPrawy

Boniek działa na zlecenie Ległej. Wisła nie chciała go puścić na Łazienkową. Nie mogła odmówić Bońkowi.
Brzęczek poszedł do kadry. Wywalą go w zimowej przerwie i trafi do Legii. Za niego przyjdzie prawdziwy trener, ktoś wolny po karuzeli lata 2018.

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

legła szmata niszczy polski futbol!

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Skoro nie potrafił sobie poradzić z szatnią GKSu i sprostać presji awansu do esktraklasy to niby jak ma wejść do szatni Reprezentacji i ugasić wszystkie konflikty?
Super pomysł, wujek Kuby. Tego samego, który nie lubi się z Lewandowskim i nie raz dochodziło do spięć między nimi w Borussi
Sam Rudy przyznał, że obecnie szatnia już nie patrzy na Roberta jak na wzór do naśladowania i niektórzy mają z nim problem. Rozumiem, że lekarstwem na takie problemy jest gośc, który nie wychylił nosa poza rodzimą lige?

Pasta

Jacy niektorzy? O jakich nazwiskach mowil rudy, ze maja problem z lewym?

Tumulec

„Nawałce się udało”
co mu się udało?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Chata Kumba

Nic się nie udało. Nawałka wszytko rozpierdolił, zostawił po sobie spaloną ziemię. W końcu przecież prowadził reprezentację dwukrotnego Mistrza Świata i trzykrotnego Mistrza Europy, kraju dla którego kwalifikacja na turniej jest formalnością, a brak miejsca w półfinale wstydem. Każdy klub ekstraklasy posiada wzorcową szkółkę w której na kilkunastu boiskach trenują tysiące dzieciaków, większość za darmo.Kluby inwestują dziesiątki milionów w młodzież i infrastrukturę. W każdej wsi jest dobrze opłacany przez PZPN trener, który służy dzieciom profesjonalną pomocą. O gościu trzeba jak najszybciej zapomnieć bo jego pięcioletnia kadencja to najgorszy czas w historii naszej reprezentacji.

mr.OTHER
Kartofliska.pl

Udało mu się dostać na ME 2016. Przypomnij sobie, jak poradziliśmy sobie z tym zadaniem w 2004 roku.
Udało mu się wyjść z grupy i awansować do najlepszej ósemki ME 2016. Przypomnij sobie przede wszystkim 2012, ale też 2008 (bo jednak Smuda to Smuda).
Udało mu się awansować na MŚ 2018. Przypomnij sobie Beenhakkera i Fornalika (choć wg mnie Fornalik zrobił sporo dobrej selekcji, z której skorzystał potem Nawałka, bo Smuda zostawił mu totalnie spaloną ziemię, mimo że przechwalał się, jak to stworzył kadrę z niczego zostawioną po Leo).
Udało mu się sprawić, że reprezentacja jebana z każdej strony, przez 4,5 roku była czymś, z czego mogliśmy być dumni.

Mundial spieprzył nieziemsko, ale przypomnij sobie, z jakiego pułapu startowaliśmy, a na jakim zakończyliśmy.

Pumpkin

Jeden z niewielu głosów rozsądku w całej gównoburzy odnośnie eks-selekcjonera. Nawałka spieprzył czas po eliminacjach do MŚ2018, co skutkowało takim, a nie innym wynikiem na Mundialu. Ktoś może powiedzieć, że eliminacje wygrał nam Lewandowski, ale z drugiej strony Portugalii wygrał Ronaldo, a jakoś z tego powodu nikt nie jęczy.
Nawałka nie potrafił oddzielić preferencji personalnych odnośnie zawodników od ich rzeczywistej formy i przydatności (Milik, Błaszczykowski, Krychowiak, Cionek(!) czy Piszczek i Grosicki). W dodatku zjebał przygotowania (Rzepka) i nie zadbał (?) (tu stawiam znak zapytania, bo sto procent winy na pewno nie leży na jego barkach) o odpowiednią atmosferę w drużynie.
I za to poleciał.
Jebanie go za okres el. MŚ 2018 i wcześniej to zwykłe bicie piany i hejt.

OtylyKibol

ale Chata Kumba ironizował, panie Other…

Robotnikt

Ale to było raczej do Tumulca Panie Chata…

mr.OTHER
Kartofliska.pl

To było do Tumulca i Europejczyka. Opinię Chaty Kumby, w przeciwieństwie do większości, zrozumiałem :)

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Spieprzył mundial, spieprzył euro. Na tym ostatnim został wybrany czwartym najgorszym trenerem. Już zapomnieliście jego smudowanie, zupełny brak pomysłów i reakcji na wydarzenia boiskowe?

Borubar
Pogoń Szczecin

Nawet Krzysztof Stanowski, który do tej pory potrafił napisać całkiem niezłą pochwałę najgłupszej decyzji wykorzystując metody erystyki, nie jest w stanie przekonać kogokolwiek do tego poronionego pomysłu, czego wyrazem niech będzie ten naprawdę słaby tekst.

Vooyek_Zbooyek

To jest tekst kalibru tekstu pt. „Dlaczego Nawałka tego nie spieprzy” opublikowanego na Weszło przed meczem z Kolumbią.

lubie mezo

WIWAT NOWY KRÓL! WIWAT NOWY DYZMA!

llll84

Skoro Ryszard Ochódzki może być prezydentem FIFA, to dlaczego Brezęczek nie może być selekcjonem reprezentacji Polski?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Albin Wikulski

Skoro nie możesz mieć Czerczesowa, miej tego, który pił z nim wódkę w Insbrucku.

Olala
Widzew POLSKA Liverpool (L) Polonia Kotwica ŁKS Szerszenie Weszło

W punkt.

perpi

Raczej chyba Boniek obejmuje drugi raz stery Polskiej kadry, tylko teraz przez niezdarnego figuranta, i to jeszcze takiego bez respektu wśród piłkarzy. Ciągnęło go do trenowania od samego początku, jak wilka do lasu. Oby dla dobra Polskiej piłki skończyło się to jak najszybciej drugą ucieczką na Mauritius.

serek
Zagłębie Lubin

>Ale można też w sposób trochę inny: wieloletni kapitan reprezentacji Polski po nabyciu szkoleniowego doświadczenia przejmuje kadrę.
~kapitan reprezentacji która nie zakwalifikowała się na żaden turniej
> Sami siebie sprowadzaliśmy do rangi kretynów, spośród których nie da się wybrać jednego człowieka, który ogarnia dość prostą przecież grę zespołową i jest wystarczająco inteligentny, by zawodnicy nie zakładali mu kubła na śmieci na głowę.
~Jak ważny jest autorytet pokazał przykład Beniteza w Realu więc proszę nie pisać że to jakaś polska cecha
>Być może wielu trenerów, którzy pracując w amatorsko zarządzanych klubach nie potrafią, akurat w PZPN daliby radę. I być może Jerzy Brzęczek jest jednym z nich.
~może być też Fornalikiem, dopóki nie został zweryfikowany to można powiedzieć że szanse są 50/50
>Selekcjoner raczej powinien być spokojny, wyważony, zorganizowany,
~wypisz wymaluj selekcjoner Fornalik
>pracujący koncepcyjnie, dobrze odnajdujący się w większej strukturze. Dobrze, jeśli zna piłkę z różnych stron, czyli także od strony piłkarza, zwłaszcza piłkarza, który wie, czym jest reprezentacja kraju.
~wypisz wymaluje selekcjoner Boniek
>Nie twierdzę, że mu się uda, ale twierdzę, że nie ma dziś powodów, by twierdzić, że na pewno mu się nie uda.
~takie stwierdzenie bez sensu więc ja napisze swoje: Nie twierdzę, że mu się nie uda, ale twierdzę, że nie ma dziś powodów, by twierdzić, że mu się uda.
>Ale przecież jego dorobek wynika z tego, że dostał pracę od poważnych pracodawców.
~z czegoś to wynika że polscy trenerzy nie dostają propozycji od poważnych pracodawców

Ogólnie test bez sensu i szkoda że nie ma już starego weszło. Na nim taki test pewnie też by się pojawił, ale pojawił by się też przynajmniej jeden mocno krytyczny. Ale widze na TT że dziennikarze zadowoleni. A kibice nie… ciekawe prawda?

17-S-92

Bo to jest tekst wybielający decyzję Bońka. Gdyby Lato podjął taką decyzję, to Stano pisałby o wielkim skandalu. W sumie rozumiem Weszło – gdyby byli jak dawniej, Boniek odspawałby całą świtę od źródła informacji. W ogóle media sportowe to jest kurwienie zawodu dziennikarza, bo każdy pilnuje jedynej zgodnej wersji.

Nie mówię no, może mu się uda, ale jest to jedna z dziwniejszych decyzji. Bardziej bym się zdziwił gdyby wstawili Czesława na to stanowisko (co się pewnie kiedyś stanie). Jak powoływano Nawałkę też byłem przeciwny, a jednak eliminacje ugrał, co było wydarzeniem po ciemnych czasach Smudy i Fornalika.

AndrzejeK