Są powtórki wideo, nie będzie powtórki mistrzostwa?
Weszło

Są powtórki wideo, nie będzie powtórki mistrzostwa?

Jak piłkarski świat długi i szeroki, największe kluby – najbogatsze, najbardziej medialne i cieszące się największym zainteresowaniem – od zawsze były w pewien sposób uprzywilejowane pod względem sędziowania. A zwłaszcza kiedy grały u siebie, na stadionach szczelnie wypełnionych najwierniejszymi kibicami. Nie zrozumcie nas jednak źle, nie twierdzimy, że panowie z gwizdkiem celowo pomagają gigantom. Bardziej chodzi nam o to, że przy kontrowersjach typu 50-50 (z perspektywy arbitra) często wolą unikać decyzji „niepopularnych” i jednak są nieco ostrożniejsi z gwizdkami przeciwko tym największym klubom. A jako że mecze piłkarskie pełne są sytuacji niejednoznacznych, tego typu podejście finalnie może się okazać dosyć istotne. Mówi się też, że ściany pomagają gospodarzom, a nam coś podpowiada, że tego typu efekt był/jest najmocniej wyczuwalny właśnie w Madrycie, Barcelonie, Paryżu, Turynie, Monachium, Manchesterze czy Londynie. A w polskich warunkach – oczywiście w Warszawie.

Ktoś powie, że to tylko teoria, że brakuje namacalnych dowodów. Być może nawet znajdzie się przykład jakiegoś giganta, który ma regularnie z arbitrami pod górę. Fakty są jednak takie, że po wprowadzeniu technologii VAR efekt oddziaływania największych klubów – nawet jeśli nigdy nie można było określić go mianem znaczącego – został zminimalizowany. Sędzia meczowy ma wsparcie wozu oraz wideo-powtórek, więc nawet jeśli podświadomie prowadzi spotkanie po gospodarsku lub w swoich decyzjach sprzyja tym największym, ratuje go technologia. Jakkolwiek spojrzeć, przy VAR-ze ma być po prostu sprawiedliwiej, a błędy arbitrów – te zupełnie przypadkowe, jak i te nieco bardziej systematyczne – w ogromnej większości przypadków zostały wyeliminowane. Siłą rzeczy największe kluby utraciły więc wspomnianą „przewagę”, niezależnie od tego jak mocno (i czy w ogóle) korzystały z niej w przeszłości.

Spójrzmy chociażby na nasze krajowe poletko. Obecnie największym gigantem w ekstraklasie jest oczywiście Legia, która w ostatnich pięciu latach cztery razy była mistrzem i raz wicemistrzem. Absolutnie nie twierdzimy, że którykolwiek z tych wyników został osiągnięty dzięki arbitrom, ale też – kiedy patrzymy w naszą niewydrukowaną tabelę – właśnie obserwujemy pewne odwrócenie trendów. Przed wprowadzeniem VAR-u bilans kluczowych błędów (przede wszystkim: uznane/nieuznane gole, podyktowane/niepodyktowane rzuty karne oraz pokazane/niepokazane czerwone kartki) wypadał mocno na korzyść warszawian. Niewydrukowaną tabelę w pełnym wymiarze prowadziliśmy w trzech sezonach i wyglądało to następująco:

2014/15: 12 razy sędzia pomógł Legii, 6 razy zaszkodził
2015/16: 9 razy sędzia pomógł Legii, 3 razy zaszkodził
2016/17: 10 razy sędzia pomógł Legii, 7 razy zaszkodził

A żeby uzmysłowić, że taka tendencja nie była jednak w ekstraklasie normą, wklejamy zsumowaną niewydrukowaną tabelę za cały ten okres:

Powiecie, że to wszystko jest subiektywne, i że w niektórych sytuacjach się myliliśmy. Być może tak było, ale też zaistniały trend z pewnością nie jest efektem kilku kontrowersyjnych interpretacji. A tym bardziej, jeżeli zestawimy Legię z Jagiellonią, która w dwóch z tych trzech analizowanych sezonów aktywnie walczyła z warszawianami o mistrzostwo Polski. Inna sprawa, że dziś, po wdrożeniu VAR-u, w prowadzonej tą samą metodologią niewydrukowanej tabeli po raz pierwszy widzimy u Legii tendencję odwrotną:

2017/18: 5 razy sędzia pomógł Legii, 7 razy zaszkodził

Jeżeli po wprowadzeniu technologii VAR czegoś można było oczekiwać, to właśnie likwidacji tego typu odchyłek od normy (chociaż do pełnej oceny, czy to w istocie się udało, potrzeba znacznie dłuższego okresu). Jak już napisaliśmy wcześniej, nie twierdzimy, że Legia była dotychczas holowana przez arbitrów. Twierdzimy za to, że przy VAR-ze holowana przez arbitrów z pewnością nie będzie. A na poparcie tej tez przypominamy wszystkie trzy domowe porażki warszawian z tego sezonu ligowego.

1. Legia – Wisła Płock 0:2

W 7. minucie gry VAR zmienia błędną decyzję sędziego o niepodyktowaniu rzutu karnego dla gości:

2. Legia – Jagiellonia 0:2

W 12. minucie gry VAR zmienia błędną decyzję sędziego o niepokazaniu czerwonej kartki Antoliciowi:

3. Legia – Wisła Kraków 0:2

W 21. minucie gry VAR zmienia błędną decyzję sędziego o niepodyktowaniu rzutu karnego dla gości:

Przypomnijmy, że – jak jest napisane w oficjalnym protokole IFAB – sędziowie mają prowadzić mecze w taki sam sposób, jak przy nieobecności VAR-u. Jedynym odstępstwem jest tu większa wstrzemięźliwość przy odgwizdywaniu spalonych. W każdej z trzech przedstawionych sytuacji arbiter zinterpretował absolutnie kluczową dla losów meczu sytuację na korzyść Legii, więc w każdej popełnił bardzo duży błąd (gdyby nie VAR, trzeba byłoby napisać – fatalny w skutkach). A przecież każda z tych trzech sytuacji miała miejsce na początku spotkania i każda – jak to się ładnie mówi – finalnie ustawiła cały mecz. Gdyby wozu z telewizorami nie było na stadionie, dalsze wydarzenia mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej. Grający na własnym boisku warszawianie to w każdych okolicznościach zespół niezwykle niebezpieczny, więc wcale nie jest powiedziane, że – gdyby nie bolesny strzał między oczy z samego początku – ostatecznie nie przechyliliby szali na swoją korzyść może nawet w każdym z tych trzech spotkań.

Kto wie, być może przy zeszłosezonowych zasadach nie mielibyśmy dziś 3-punktowej straty Legii do lidera oraz tej całej niezbyt korzystnej sytuacji warszawian w wyścigu o mistrzostwo Polski. To oczywiście jedynie rozważania, ale fakty są takie, że VAR bardzo mocno przyczynił się do wszystkich domowych porażek Legii z obecnych rozgrywek. Natomiast czy bez VAR-u tych porażek faktycznie by nie było, to już jednak temat na zupełnie inne rozważania, bardziej spod znaku science-fiction.

Tak czy inaczej jedno wiemy na pewno – przy VAR-ze nie będzie świętych krów. Grająca u siebie Legia w każdej chwili może się spodziewać niepopularnej decyzji, tak jak i dotyczy to każdego innego zespołu w każdych okolicznościach. Czasem technologia będzie ratować warszawian, a czasem ich rywali, ale właśnie o to w tym wszystkim chodzi – by było sprawiedliwiej.

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (134)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Urkides
Legia Warszawa

Zastanawiająca jest pewność siebie autora w wygłaszaniu opinii.
Po każdej spornej decyzji arbitra toczą się dyskusje EKSPERTÓW i każdy ma swoją interpretację wydarzenia. A tu pewien FotoPyk rozkminia wszystko na raz, dwa, trzy i już nie ma żadnych watpliwości.
Może trzeba go zrobić stałym ekspertem w studiu żeby swoją twarzą i pod swoim nazwiskiem oświecał wszystkich swoją interpretacją przepisów?

doxtradus

„Fot. FotoPyk” – gość jest autorem zdjęcia, nie artykułu.

Urkides
Legia Warszawa

Dziękuję, a kto jest autorem artykułu? :-)

doxtradus

Właśnie problemem Weszło jest to, że ich nie podpisują często. Można się tylko domyślać, dlaczego

Urkides
Legia Warszawa

Dlatego z sarkazmem używam jedynego podpisu który jest pod artykułem.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Z sarkazmem? To zwykła ironia. O sarkazmie też nie masz pojecia. :)
Wracając do tematu – ta tabala, jak wiele razy pisałem, jest ‚uja warta. Liczmy błedy, a nawet sporne sytuacje i to przy określonym wyniku, bo co innego karny z dupy pod koniec meczu przy 1:1, a co innego na 4:0 w 56. minucie. Lech jest dymany w Warszawie zawsze przy remisie i pod koniec meczu. :)

whooyemooye
Legia

Nie tylko w Warszawie i nie pod koniec meczu, ale zawsze i wszędzie. :)

WieslawWojnar

Nawet, gdyby Lech nie był „dymany zawsze przy remisie i pod koniec meczu”, to i tak mistrzem byłaby Legia, bo już takie z tego Lecha łamagi.

Rudy 102
Drużyna pierścienia

Skoro imię i nazwisko autora zostało przemilczane, można z dużą doza prawdopodobieństwa przyjąć, że autorem Jest Tiago Cionek.

Fidel

Jako że grał w Jadze to logiczne, że nie podoba mu się jak była przez lata kręcona przez arbitrów. Fajnie że Stano dał mu skrobnąć artykuł.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Criskrakow

„rozkminia wszystko na raz, dwa, trzy i już nie ma żadnych wątpliwości.”…Co by nie powiedzieć to podaje tylko przykłady sytuacji o których zdecydował VAR i jakoś nikt nie poddawał w wątpliwość tych decyzji. Przynajmniej tych, bo faktycznie było kilka innych gdzie faktycznie większość ekspertów powiedziało że decyzji VARU była zła.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Criskrakow

JB: Ja mam propozycję, jest taki klub co ma FC „antywisła”, ty załóż „antylegia”, pewnie znajdzie się kilku takich popier……..nych co dołączy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Olala
Widzew POLSKA Liverpool (L) Polonia Kotwica ŁKS Szerszenie Weszło

Tylko redakcję Buszewska robiła, pisał Stanowski złapany w Poznaniu, z pistoletem przy głowie.

KUBA97

Dobrze, że jest VAR bo dzięki temu raczej czegoś takiego już nie zobaczę. Pamiętacie, Weszło?

UOYktkpTURBXy9hZmFkY2Q4NmRiMDk2NWJlMTgwYmM4YWI2YzJiYzgzZS5qcGeRkwIAzQHk.jpeg
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.

Tereska, może wrzucisz screen faulu Kotorowskiego na Manu na meczu Lech -Legia- co Małek wyczyniał cuda?

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

To może wrzuć jeszcze screeny z kupionego 6:0 i sprzedanego 0:3 w Warszawie bajernu z Wisłą.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

WhiteStarPower

Ha widziałem to z trybun dokładnie z tego boku co zdjecie. Tzn kazdy na trybunie widział ze piłka byla metr za linia oprócz tego zjeba co namto patrzył z bliska i dostaje za to kasę. Boniek sie dobrze zachował i dzieki temu meczowi wykasował u nas tych darmozjadow zanim sie rozgościli

Fidel

Przerażające jest to ze w ciągu tych trzech sezonów łącznie sędziowie mylili się 298 razy co stanowi jedną trzecia wszystkich meczów! Licząc po jednym babolu na mecz w co trzecim spotkaniu sędzia coś odpierdolił!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Tu się zgodzę z fiootem. Ilość baboli nie jest większa, niż w innych ligach. Oczywiście nie ma się z czego cieszyć, ale to świadczy źle o polskich sędziach jako takich, lecz o sędziowaniu w piłce w ogóle.

Voitcus

Raczej o idiotycznych przepisach. Pierwsze z brzegu przykłady:
Czy ręka była oczekiwana, czy poszerzała obrys, czy świadomie, czy coś tam?
Za moich czasów ręka to była ręka, nawet jak była „nabita”. Jak odbije się od obrońcy i nawet nie było oczekiwane czy jakieś inne, to i tak odgwizdujemy aut/rożny na niekorzyść. Więc czemu nie zagrania ręką?
Tak samo ze spalonymi – czy w linii, czy butem wystawał, czy pochylony w tę stronę, czy zgodne z „duchem gry”.
Czy piłka wyszła całym obwodem? (do dzisiaj tego nie rozumiem – piłka, jeśli założyć, ze jest kulą, ma nieskończenie wiele obwodów. Obwód można wyznaczyć w płaszczyźnie poziomej – wtedy czemu piszmy „całym obwodem” zamiast po prostu „cała”? – ale można też wyznaczyć w płaszczyźnie pionowej, równoległej do linii – wtedy „cały obwód” to pół piłki).
Dlaczego jak faul jest i się zawodnik przewróci, to sędzia gwiżdże, a jak się utrzyma na nogach to nie?
Dlaczego nie można dobić swojego karnego, jak się trafi w poprzeczkę?
Dlaczego w spalonym momentem podania nie jest chwila dotknięcia piłki a jej „puszczenia” (czyli dobry technicznie zawodnik może utrzymać na stopie piłkę kilka sekund – jak liniowy ma to ocenić prawidłowo?) – vide też kontrowersje po meczu Korona-Legia jeszcze w ub. roku (podobną sytuację miała chyba też Wisła Płock jeszcze w ub. sezonie).
Skoro przepisy są takie, jakie są, to tak będzie – ja sobie wyobrażam taką sytuację, że Pan Sławek przez cały program mówi tylko „dobry wieczór” i „do widzenia”. Ciekawe, czy to się kiedyś zdarzy?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Jagielloni czy Lechowi, to nie sędziowie szkodzili, tylko zachowanie Probierza i Bjelicy i mówię to zupełnie poważnie. To co wyczyniali przy linii bocznej musiało wypływać na arbitrów. Nigdy podświadomie nie chcieliście upierniczyć jakiegoś wrednego dupka, który non stop was wkurzał? Można się z tego śmiać, można mówić, że sędzia ma być bezstronny ponad wszystko i to oczywiście prawda, ale… Myślę, że doskonale wiecie, o czym mówię.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Szkodzą tylko w „pewnych kręgach”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

No kurwa! To najbardziej groteskowe tłumaczenie drukarzy o jakim słyszałem. Chcieli ujebać trenerów, to wydrukowali mecz. Brawo.

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Żadne chcieli uje…ć. To potęga podświadomości :)

MaLk

Był nawet kiedyś tu na weszło wywiad z jakimś sędzią, który jasno przyznawał, że jak go ktoś wkurzał, to sędziował przeciwko niemu. Z niższych lig, więc nikogo to nie ruszyło, ale że podobnie bywało w ekstraklasie, to raczej nie ma wątpliwości.

XardasKSP
Polonia Warszawa

Szkoda ze kiedys nie bylo VARu to moze GTS i CWKS by tylu mistrzostw niezdobyly. Tak, tak widze ze teraz sedziowie w niewydrukowanej juz nielubia GTSu, ale zrobcie tabele za czasy kiedy GTS seryjnie wygrywal Mistrzostwa to bedzie to wygladalo inaczej.

Bo jak graja o pietruszke to sedzia nic nie robi bo poco skoro to i tak duzo nie zmieni. Podobnie z CWKSem jakby CWKS gral o srodek tabeli to tez by sedziowie nie mieli poco pomagac i udawali uczciwych ze wcale nie faworyzuja CWKSu.

Dobrze ze jest VAR to chociaz bedzie w miare uczciwie i nawet jak CWKS doczlapie sie do Mistrza to po wynikach w lidze prosto dostrzec czemu Astana czy Sheriff mogly ich ograc. I czemu ciagle czekam na mecz CWKS vs Qarabag.

Jesli CWKS do takiego spotkania podejdzie jak do np. tego z Astana czy Sheriffem to wynik bedzie niesamowity i smiac sie bedzie mozna niesamowicie bo w myslach wiekszosci ludzi to np. druzyna z Azerbejdzanu to tylko „ogorki” nawet jesli z Atletico potrafia dwukrotnie w LM zremisowac czy z Interem w LE. Wiec tym zabawniejsze by bylo jakby CWKS wychodzac jak na Astane dostal 4-0.

Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka
Legia Warszawa

Nie martw się, wam pomoc VAR w awansowaniu wyżej nie grozi bo przecież nikt normalny nie będzie brał pod uwagi nagrania akcji smartfonem przez losowego Krzyśka gdzieś na szarym końcu kraju.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

adrian92

Ja nawet pamiętam jak się nazywał ten „Legionista” co Polonię wydymał. Ireneusz Król, pamiętasz? 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

XardasKSP
Polonia Warszawa

Ale chociaz sprawi ze CWKS bedzie przegrywal tyle razy ile powinien a nie jakies naciagane przez sedziego wyniki 😀

MrX
Wisła Kraków

Wam nawet Oleksy,czy JW z Listkiewiczem nie był w stanie pomóc,VAR też by tu nic nie zdziałał…po prostu jesteście żałośni i zakompleksieni,… jak nasza sąsiadka zza miedzy…

KUBA97

A tak przy okazji:naprawdę chcę Derbow w gr mistrzowskiej. :-) Roślinka Probierza a może znów dostać baty.

XardasKSP
Polonia Warszawa

„Roslinka Probierza” juz wyrosla wiec sie moga zdziwic milicyjni 😀

XardasKSP
Polonia Warszawa

Zaden czerwony nie dal nigdy nawet jednego PLN na Polonie ani Oleksy ani zaden z waszych wymienianych towarzyszy.

A JW przegonili POgrobowcy komunizmu wysylajac swojego konserwatora zabytkow aby zapewnil JW ze nawet za wlasne pieniadze stadionu ani niczego innego niewybuduje.

W koncu HGW i spolka, nie mogli przebolec ze CWKS na K6 dostal 3-0 i ze jak byl JW to biedacy z CWKSu ciagle remisowali u siebie z Polonia albo przegrywali przy K6 i potem im punktow do Mistrzostwa brakowalo jak wtedy gdy Slask zostal Mistrzem.

MrX
Wisła Kraków

8 minut doliczonego czasu w domowym meczu z Wisłą ,kiedy Polonia(tutaj zauważ delikatną różnicę w szacunku do nazw innych klubów) w 2000 zdobywała Mistrzostwo też byłoby ciekawym tematem var-u….czy Wdowczyk na Wiśle wrzeszczący „ostrzej” kiedy Pawlak mało nie złamał nogi Szymkowiakowi….rzeczywiście klub bez skazy…

XardasKSP
Polonia Warszawa

Jak przywolujesz okres od upadku PRLu do momentu kiedy zamknieto fryzjera to nieznajdziesz zadnego klubu ktory cokolwiek osiagnal bez wspomagania.

To odrazu sobie przypomnij jak GTS pozwolil zeby im CWKS nastrzelal 6-0 az w koncu nawet PZPN zareagowal na ta szopke. I to nie bylo cos w stylu dzisiejszych zgod miedzy klubami no chyba ze mieliscie zgode z CWKSem. A ty mowisz ze 8 minut doliczonego czasu gry to cos niezwyklego, przy waszych szopkach to praktycznie nic.

Co do szanowania nazw innych klubow. To mowisz ze zuleta (ich nazwy trybuny fakt nie szanuje ale ich zachowanie przez ostatnia dekade zaczynajac od podpalenia stadionu Polonii, poprzez inwazje na Wilno, podpalanie dzieci w Kopenhadze, rozmontowywanie schodow we Wloszech czy walke z glosnikami lub gryzienie plotow sprawia ze nazwa zuleta calkiem pasuje by opisac takie proletariackie zabawy) sama siebie obraza jak spiewaja CWKS ??

Przeciez nie moze byc obrazliwym uzywanie nazwy klubu ktora sami kibice skanduja na kazdym meczu, i chwala im za to ze potrafia sie uczciwie przyznac do swojej historii. A ze GTS Wisla Krakow probuje wymazac literke z nazwy by sprawic aby ludzie zapomnieli w jaki sposob zdominowali Krakow przez 40 lat PRLu to nieznaczy ze nalezy o tym zapomniec.

Szczegolnie jako kibic Polonii lubie to podkreslac jako ze Polonia tez mogla z usmiechem przyjac milicje i zmienic nazwe na GKS (nie wiem czy milicjanci dodawali G do klub sportowy jak do towarzystwo sportowe bo moglo sie mylic z gorniczymi klubami) lub Gwardia zachowac dominacje w stolicy (tak jak bylo przed wojna), zachowac wieksza od CWKSu liczbe kibicow a po PRLu poprostu wymazac literke i gotowe.

Ale Polonia wolala zachowac ladna nazwe i niestac sie milicyjnym klubem wiec jak tylko sie dalo to natychmiast dopadli PKP aby nie miec wiecej nic wspolnego z milicja. Wisla Krakow tez miala wybor miedzy PKP a milicja, sukcesy sportowe byly wazniejsze jednak dla nich wiec wybrali milicje.

I dlatego dzis nikomu na Polonii nie przeszkadza jak ktos napisze KKS Polonia od Kolejowy. Ale dziwnym trafem kibice Wisly sie oburzaja o GTS Wisla Krakow, ba nawet niektorzy CWKSiarze sie oburzaja o CWKS mimo ze sami to spiewaja to juz zupelnie bez sensu chyba.

PS. Tylko nie pisz o licencjach bo Polonia na jakiej by nie grala to zawsze Polonia sie nazywala nazwy nie zmieniala.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

VAR nic nie da w sytuacji kiedy przysłowiowy pan Sławek może obronic sędziego, którego lubi, jakąkolwiek sędzia podejmie decyzję. Czyli ręka w polu karnym na przykład.

Medalion

Bez tego GTS i CWKS Twoje życie nie miałoby sensu, więc szanuj! :)

XardasKSP
Polonia Warszawa

Alez jak najbardziej doceniam kazda porazke czy wpadke CWKSu i GTSu. I to nie tylko te boiskowe, podobalo mi sie takze jak na stadionie GTSu zrobili punkt przerzutowy papierosow, albo jak CWKSiacy walczyli z glosnikami w samolocie lub gryzli plot 😀

Zeby nie mowic o inwazji na Wilno lub konkursie rzutu nozem w pilkarza, za celny rzut Prezesura klubu w nagrode 😛

Rzeczywiscie bez was nie byloby tyle smiechu.

PS. 2-3 razy w roku zycze GTSowi sukcesu i to szczerze jak gracie z CWKSem i jestescie od nich nizej w tabeli 😀

Medalion

To miło, że kibicujesz Wisełce :)

XardasKSP
Polonia Warszawa

Jakos tak wyszlo skoro to CWKS gra o Mistrza to wypada zeby GTS wygrywal z nimi mecz, jak GTS dominowal w lidze to kibicowalem zeby byl remis zeby na zulecie za mocno sie nie cieszyli 😀

Wasza wygrana mozna jakos przelknac jak CWKS oddala to od Mistrzostwa 😀

Medalion

Nawet się zainteresowałem jak tam tabela 3 ligi, ale cięzko wam KSP bedzie z Widzewem, z CWKS też się nie popisaliście :)

XardasKSP
Polonia Warszawa

Nic dziwnego jak nie ma budzetu to jak maja byc przed Widzewem ktory ma budzet jak na I lige. Jak Polonia nie ma budzetu to sie nie przejmuje wynikami, najmocniej mnie wnerwialo jak JW lozyl prawdziwe pieniadze a „pilkarniki” grali beznadziejnie.

Ale chociaz potrafili sie zmotywowac na mecze z CWKSem wiec az tak tragicznie nie bylo ale skoro byl budzet to brak wynikow bolal. A jak budzetu nie ma to wynik jest bonusem jak wygraja.

Mixu
WISŁA KRAKÓW KRÓLOWA POLSKI

Xardas miłośniku Antify i czołowy stulejarzu na Weszło niemiło cię widzieć. Jak Wisła wygrywała mistrzostwa za ery telefoniki to niepotrzebna jej była pomoc sędziów bo i tak opierdalała każdego jak chciała. Za to powiedz mi jak smakuje ci mistrzostwo z 2000 roku? Listek wtedy nie załatwiał wam przychylnego sędziowania co? 😉

XardasKSP
Polonia Warszawa

W antifie to szukaj tatusia bo podobno po upadku PRLu niektorzy milicjanci, ormowcy i zomowcy z tesknoty za dawnym systemem wstapili. Na Polonii wszelkie lewactwo dawno temu pogoniono.

Mistrzostwo z 2000 roku to ledwo pamietam bo mialem wtedy 11 lat i ogladalem mecze mieszkajac zagranica czyli prawie ze nie ogladalem bo nie bylo wtedy kazdego meczu live w TV.

Szczegolnie w 2002-2003 sezonie w lidze nigdy wam nie pomagali czy 2003-2004. Pamietam jak graliscie z Vålerenga ze norski sie smialy w calej Norwegii z „Polskich traktorzystow* a wasz rywal do Mistrzostwa eliminowal Manchester City.

Jakos nie wierze ze nie bylo wspomagania zebyscie o wlos wygrali Mistrzostwo poprzedzajace jesien 2003. Bo wtedy Dyskobolia serio grala lepiej od was co tez bylo widac w meczach bezposrednich.

A co do CWKSu to tez niby teraz maja taka forse ze mieli odjechac na lata calej lidze jak kiedys GTS….. no i sie okazuje ze jak sedzia pomoc nie moze z powodu VARu to jakos co chwila sie biedni CWKSiacy potykaja na szlaku do tego Mistrzostwa. Juz, juz sie witaja z Mistrzem co pare meczow zagraja lepiej a tu nagle remis, dwie porazki i biedaki znowu leza plackiem w tym wyscigu slimakow.

HOOP
Polonia Warszawa

Widzew też się ostatnio nie popisał (porażka ze Świtem). Jednak i tak pewnie awansują, bo Murapol ładnie zwiększył ich budżet.
A Polonii awansu w tym sezonie nie życzę, bo zabawa w drugiej lidze skończyłaby się jak ostatnio (czyli szybkim spadkiem). Nie ma co się pchać na poziom centralny, gdy nie posiada się chociaż średniej wielkości sponsora.

GEDANIA
Lechia Gdańsk

Ty żyjesz? Myślałem, że sobie palnąłeś w łeb po tym, jak was Cracovia bez skrupułów osrała. Swoją drogą nie wiem, czy jest większe kibicowskie upokorzenie niż być osranym przez tak dziadowską ekipę.

XardasKSP
Polonia Warszawa

Zyje i nawet zycze wam dobrze sportowo odkad w koncu doszliscie do tego ze zgoda z GTSem to niepasuje do niby „bastionu prawicy” oraz Stokowiec przejal wasza druzyne.

Zdecydowanie bardziej do GTSu pasuje Ruch i spiewanie „heili heilo + oberschlessien” za PRLu trzymali z komuszkami to w UE ze szkopami 😀

awast

A moim zdaniem przynajmniej od jakiegos czasu jest zupełnie odwrotnie. Pierdolec na punkcie „sedziowie pomagaja Legii” jest tak duży, że arbitrzy w spornych(niekoniecznie kluczowych) sytuacjac,h dla świętego spokoju podejmują decyzje na korzsc rywali Legii

XardasKSP
Polonia Warszawa

Jasne szczegolnie w meczu z Lechem w spornych sytuacjach sedzia bardzo krzywdzil CWKS tak bardzo ze nawet do VARu niezagladal jak karnego dyktowal.

awast

skoro widział na zywo to co miał tam ogladac? Na nagraniu zawodnik trzyma kartke z napisem ” przypadkowo zagrywam reką”?

N.

@XadrasKSP – możesz nienawidzić Legii, ale jeśli uważasz, że tam zagrania piłki ręką nie było, to wybierz się do notariusza na spisanie testamentu. Ani okulista, ani psychiatra już ci nie pomoże.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Udajesz idiotę? Nie każda ręka w polu karnym to karny. Tam zagranie piłki reką było – piłka musnęła rekę, nie pozbawiła nikogo sytuacji strzeleckiej, nikt nie wybił piłki ręką z bramki – Marciniak pomógł Legii – masz jakieś wątpliwości? Tylko Pazdanowi wolno przypadkowo zagrywać ręką piłkę w polu karnym? O to własnie chodzi. A później mistrzostwo „zdobyte” jednym punktem…

Medalion

Ręka była bezdyskusyjna panie, niech nie machają łapami jak w siatkówce. Tyle w temacie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Grimmy

To dlaczego mecz później ten sam sędzia nie gwiżdze ręki Benatii, skoro każde machanie łapami jak w siatkówce powinno skutkować karnym? :)

Medalion

Nie pamiętam jak zagrał Benatia, ale zdaje się chodzi o ten żałosny wpis na Twitterze Lecha ? Mniejsza o to – Kostewycz machał łapami to się doigrał, pretensję miej do niego, nie Marciniaka.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Medalion

Choćby to, że niby poważny klub płacze na twitterach – i po co, czy to coś zmieniło?
Poza tym tweet przyznawał, że karny w obu przypadkach się należał :) Bardziej łopatologicznie się nie da

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

adrian92

Jak ten tweet można opatrznie zrozumieć, wytłumacz? Lech pocieszał nim Tottenham, że nie dostał karnego,. To logicznie byłoby pogratulować Marciniakowi dobrej decyzji w Warszawie :)

Przechwytywanielechtweet.PNG
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

XardasKSP
Polonia Warszawa

Bylo ale przypadkowe, przynajmniej w innych meczach sedzia uwaza ze cos takiego to przypadkowe zagranie.

Medalion

Taa.. Legia przecież wg was hurtowo kupuje mecze i w ogóle a wasi piłkarze im pomagają i grają w siatkówkę w polu karnym :) to o co macie pretensje:)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.

Legia wiosną mizernie się prezentuje, ale w dwóch spotkaniach, gdzie VAR był , doszło do dwóch fauli, które powinny zakończyć się podyktowaniem rzutów karnych – w Krakowie – faul na Vesoviciu, który w tej tabeli nawet nie został uwzględniony, oraz w Gdańsku faul na Radoviciu. Legia absolutnie nie zasługuje na bycie liderem, ale odnoszę wrażenie, że przy medialnej nagonce sędziowie trochę boją się dyktować jedenastki dla Legii. Jeśli dobrze pamiętam, to w tym sezonie Legia przeciwko sobie miała podyktowane dwa rzuty karne za zagrania jej obrońców rękoma – Wrocław , oraz Lubin – żadna z tych sytuacji nie była omawiana nawet w 1/3 tego stopnia, co sytuacja z meczu Legia-Lech.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Daj linki to omówię. Karny z Lechem to prezent od Marciniaka.

MaLk

Ludzie, dajcież już spokój, w tamtym meczu kibicowałem Lechowi, ale bez przesady, karny za tę rękę się Legii należał.
Jak się łapami macha w powietrzu, bo się wcześniej nie potrafiło dobrze ustawić, z pełną świadomością, że nad sobą ma się piłkę i nawet na tę piłkę się nie patrzy, żeby jej przypadkiem nie dotknąć, to to jest po prostu katastrofalny błąd techniczny niegodny juniora. Jakby gość nie wiedział, że ta piłka tam jest, znalazłaby się tam w sposób dla niego niespodziewany, to spoko, pierwszy bym krytykował decyzję. Ale w tej sytuacji…?
Legionista lepiej się ustawił i prawidłowo zastawiał. Jak Lechita nie potrafił sobie z tym zgodnie z przepisami poradzić, to jego problem. Nie machałby łapami, pewnie by wpadł na Legionistę i też by był karny. Trudno. Nikt mu nie kazał znaleźć się w takiej pozycji, sam się źle ustawił i poniósł tego konsekwencje.

Medalion

Wkurza to beczenie, dorośli ludzie, sport niby zabawa, a jak dzieci w pisakownicy

Topinambur

Nie było żadnego faulu na Vesoviciu, w przepisach nie ma żadnego punktu o tym, że zawodnik który leży na murawie, nie ma prawa wstawać, gdy przeciwnik stoi w jego okolicy, zderzenie ciał było przypadkowe.

N.

Przecież obrońca kopnął Vesovicia – jaki to zderzenie ciał, jak był prze obrońcą. W przepisach jest za to zakazane kopanie napastnika, który wygrał z obrońcą pozycje po nogach…

plumker

Prawda jest taka, że jeśli sędziowie bedą chcieli skręcić np. Jagę, to zrobią to z varem czy bez varu. Sposobów jest mnóstwo, na przykład wystarczy przez cały mecz gwizdać stykowe sytuacje na korzyść rywala, Wybijając drużynę z rytmu i powodując nerwowe reakcje. Do czasu kiedy Legia będzie miała Jagę na wyciągnięcie ręki nie przewiduje żadnego kręcenia lodów, jednak nie mam złudzeń co się stanie jeśli Jagiellonia miałaby czelność odskoczyć na powiedzmy 8 punktów.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Drukowanie weszło na wyższy poziom.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Olala
Widzew POLSKA Liverpool (L) Polonia Kotwica ŁKS Szerszenie Weszło

Stirlitz wiedział że Centrala wie, że Stirlitz wie.

MaLk

Standardowym sposobem sędziów na takie mecze jest tzw. „mylenie się w obie strony”. Strategia polega na tym, że sędzia umyślnie popełnia spore błędy na niekorzyść jednych i drugich, ale kluczowy dla wyniku meczu błąd popełnia na korzyść tych jedynie słusznych. Po zakończeniu meczu widzimy potem podsumowanie, że może i wypaczył wynik meczu, ale przecież nie specjalnie – po prostu był słaby i mylił się przecież w obie strony.

Olala
Widzew POLSKA Liverpool (L) Polonia Kotwica ŁKS Szerszenie Weszło

No ale tak to raczej upierdala sobie karierę?

MaLk

Odpowiedź brzmi – to zależy. Między innymi od tego, jaki jest do tego stosunek pana i władcy, czyli obserwatora.

Olala
Widzew POLSKA Liverpool (L) Polonia Kotwica ŁKS Szerszenie Weszło

Śmiałe stwierdzenie, ale ma rację bytu.

gryf01

Od lat traktowałem tę niewydrukowaną tabelę (z przymrużeniem oka nazywaną „tabelą prawdy”) jako niegroźną zabawę, A tu nagle wychodzi ktoś po latach i zaczyna używać tej tabeli jako źródła żeby udowodnić poważną tezę. :)

adrian92

Najlepsze w tym jest to, że Weszło samo ją tak traktuje (traktowało?). Ale jak widać można wysmarować na jej podstawie „poważny” artykuł, jak nie ma ciekawszych tematów, a kliki muszą się zgadzać :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PhoenixLk
Legia Warszawa

to prawda… sytuacja Jagiellonii jest … zastanawiająca

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.

Szczególnie ci „mazowieccy” sędziowie krzywdzili Jagę w tych sezonach, gdzie broniła się przed spadkiem. Teraz obejrzyj skrót finału PP z Pogonią Szczecin :https://www.youtube.com/watch?v=UZBbkqE3rHg
Nie przeszkadza ci, że jedyne trofeum macie po drukarstwie sędziego?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.

Błędy wtedy ok, a teraz to już antybiałystocki układ? Błędy sędziowskie zdarzały się, zdarzają i będą zdarzać, VAR może je tylko eliminować.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Marcin Sz

Merytorycznie. Gratulacje za podejście poważne do tematu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.

Pejsbuk – ty musiałeś podczas tego RAR-owania naprawdę solidnie wyłapać w mordę :-)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.

Pejsbuk – pizdusie to dały się w plik rar przerobić.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.

Pejsbuk – byłem nie raz, zawsze zadowolony wracałem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

kufel

Oczywiście dzieci legioniści dyskutują z faktami. Że Wam się chce…

N.

Fakty, syndrom oblężonej twierdzy, macki sięgają nawet w europejskich pucharach…

Manny Ribera

No to teraz sprawdźcie sobie co uznajecie za „pomógł” a co za „przeszkodził” i jak bardzo naciągacie by w tabelce się wszystko zgadzało. Uznanie braku żółtej kartki dla Maka zaraz po wejściu na boisku przy 1-0 dla Legii za szkodzenie to trochę naciągana teoria podobnie jak braku karnego za pchnięcie przez Dąbrowskiego reki Dilavera w piłkę przy 2-0 w Poznaniu. Zupełnie inaczej wyglądają sytuacje z drugiej strony. Zagranie ręką Hlouska przy 0-0 w meczu z Górnikiem czy Brozia w meczu z Płockiem przy 1-1 i takie tam inne „niuanse”.

PhoenixLk
Legia Warszawa

tak sobie myślę o tym całym varze… i przypominam sobie wypowiedzi netowych „speców” twierdzących, że – bez pomocy sędziów – Legię czeka walka o utrzymanie…

Jest VAR, sporo błędnych decyzji zostaje zweryfikowanych… Legia nadal walczy o tytuł…

Przy okazji – czy w tej tabelce uwzględniono również sytuacje w stylu „brak karnego w 90 minucie przy stanie 3:0 dla pokrzywdzonego”?

WhiteStarPower

Niewydrukowane zawiera tylko błędy ktore by wpłynęły na liczbę pkt danej druzyny w tabeli po meczu wiec nie

PhoenixLk
Legia Warszawa

no właśnie niekoniecznie… spójrz na niewydrukowaną po każdej kolejce – jest zarówno weszlacka weryfikacja wyniku (punkty u nas/punkty oficjalnie), jak i właśnie ten bilans sędzia pomógł/sędzia zaszkodził… zaś w tym drugim uwzględnianie są również i wspomniane przeze mnie sytuacje…

Pytanko do redakcji – odpowiecie na moje pytanie?

headcharge

No to w sumie sami sobie odpowiedzieliście na pytanie, dlaczego Legia w tym sezonie ma już 9 porażek i nadal walczy o mistrzostwo. Tak samo jak wiadomo, dlaczego w innych ligach (w klasyfikacji UEFA 16-20 miejsce) lider ma 3 porażki. – Bo VAR im nie pomaga, więc sędziowie nadal gwiżdżą na korzyść tych lepszych. U nas się to zakończyło wraz z VAR-em.

koster
Notts County F.C.

Taka ciekawostka: W SerieA bez varu liderem był Juventus, teraz z varem liderem jest…Juventus. Jedyne co się zmieniło to parę capów zamknęło mordę, że Juventus wygrywa dzięki sędziom. Ale już słychać z krzaków tego starego pierdołe Laurentisa z płaczem że Juve zawsze gra po Napoli i w związku z tym terminarz im nie sprzyja…co za zakompleksiony cwel

Mateusz1916

Szkoda czasu na oglądanie polskiej ligi. Gra toczy się tylko o to kto ma większe szanse na doczołganie się w europejskich pucharach do sierpnia.
Jestem kibicem Legii, ale tym razem nie stanie się nic złego jeśli mistrzostwo wygra Jagiellonia. Pewnie też odpadną z Kazachami albo Ormianami, pewnie w przerwie letniej odejdą z Białegostoku najlepsi piłkarze, pewnie będą bronić się przed spadkiem w przyszłym sezonie…
I co z tego ? Nic.. ta liga będzie z czasem już tylko gorsza.

Mixu
WISŁA KRAKÓW KRÓLOWA POLSKI

Najlepszy artykuł w historii Weszło.

WhiteStarPower

Chyba najbardziej antylegijny w historii Weszlo ;p

Mixu
WISŁA KRAKÓW KRÓLOWA POLSKI

Antylegijnosc powstała z połączenia faktów i z ukazania prawdy, niezamierzona 😉

facemob

Dziękuję za artykuł, teraz już wiadomo dlaczego Legia zdobywała ostatnie tytuły mistrza. pozdro

Cziken

Czyli istnieja osoby, ktore uwazaja, ze karny dla Wisly Krakow to nie jest padolino?

wpDiscuz