Było i jest tylko czterech angielskich zawodników, którzy zdobyli Złotą Piłkę. Dwukrotnie zdobył ją tylko jeden – Kevin Keegan, legenda Liverpoolu, z którym sięgał po trzy mistrzostwa Anglii. W swojej pamięci mają go też kibice Newcastle United, które prowadził w kolejnych latach jako trener. W styczniu jego rodzina poinformowała o jego chorobie nowotworowej. Teraz legenda angielskiej piłki zdradziła, że mierzy się z rakiem w czwartym stadium.
– Kevin został niedawno przyjęty do szpitala w celu dalszej oceny utrzymujących się objawów brzusznych. Badania wykazały diagnozę nowotworu, na który to Kevin będzie leczony. Jest wdzięczny zespołowi medycznemu za interwencję i stałą opiekę. W tym trudnym czasie rodzina prosi o zachowanie prywatności i nie będzie udzielać dalszych komentarzy – brzmiało oświadczenie rodziny Keegana opublikowane w styczniu.
U angielskiego zwycięzcy Złotej Piłki zdiagnozowano nowotwór
Kevin Keegan ma raka w czwartym stadium. Chce pożegnać się z kibicami Newcastle
W miniony weekend zdobywca Złotej Piłki w latach 1978 i 1979 był gościem wydarzenia w Tyne Theatre and Opera House, podczas którego po raz pierwszy odniósł się publicznie do swojej choroby.
– Miałem wypadek samochodowy i w związku z tym musiałem przejść operację. Podczas badania przed operacją okazało się, że mam raka. Powiedzieli, że mają absolutnie najlepszego lekarza w walce z tym, na co cierpię, czyli rakiem w czwartym stadium – zdradził Keegan.
Mimo bardzo poważnej choroby, nie opuszcza go humor.
– Poszedłem się z nim spotkać. Jest kibicem Liverpoolu, więc wiedziałam, że „nie będę szedł sam”, jeśli wiecie, co mam na myśli. Powiedział: „Kevin, to nowa terapia, mam niesamowity wskaźnik skuteczności”. Zapytałem: „Jaki jest twój wskaźnik skuteczności?”. Odpowiedział: „33%”. Myślałem, że będzie to 80%, 90%. 33%! W każdym razie, wciąż tu jestem… – opowiadał 75-latek.
Po zakończeniu piłkarskiej kariery, w trakcie której reprezentował Liverpool, Hamburg czy Newcastle, został trenerem. Do wspomnianych Srok miał dwa podejścia. W latach 1992-97 poprowadził je w 251 meczach, wygrywając drugą ligę w 1993 roku. Trzy lata później Newcastle biło się pod jego wodzą o mistrzostwo Anglii z Manchesterem United. Tamtą walkę wygrali podopieczni Sir Alexa Fergusona, którzy wyprzedzili rywali o cztery punkty, mimo długiego liderowania Newcastle.
We send our heartfelt support and warmest wishes to Kevin Keegan and his family following his recent diagnosis of stage four cancer.
Kevin holds a unique and cherished place in the history of Newcastle United, and in the hearts of our supporters. His passion, leadership and… pic.twitter.com/Gft0meUQXJ
— Newcastle United (@NUFC) June 1, 2026
Drugi pobyt w klubie był dużo krótszy – trwał niecałe dziewięć miesięcy i zakończył się we wrześniu 2008 roku. Od tamtej pory Keegan nie odwiedza St. James’ Park, choć jak twierdzi, chciałby pożegnać się z kibicami, na co nie miał wówczas okazji. Przyznał, że nie oczekuje pomniku przed stadionem.
– Obawiam się, że będziecie musieli zaczekać, aż umrę. Nie mam nic przeciwko pomnikom, ale one naprawdę nie mają dla mnie dużego znaczenia. Moim pomnikiem będzie sposób, w jaki mnie przyjmiecie – stwierdził Kevin Keegan, 63-krotny reprezentant Anglii, który niejednokrotnie pełnił w niej rolę kapitana.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Fot. Newspix.pl