Zrujnowana kariera, niekończąca się sława. Tonya Harding i pozostałości po największym skandalu w łyżwiarstwie

Opublikowane 25.01.2022 19:00 przez

Kacper Marciniak

Tonya Harding miała potencjał, żeby być wybitną łyżwiarką. Ale nią nie została, albo przynajmniej nie osiągnęła tyle, ile mogła. Niewielu podziwia ją za same wyniki sportowe, niewielu też wierzy w jej moralność. Mimo tego Amerykanka, bohaterka skandalu z 1994 roku, poniekąd stała się ikoną i w oczach niektórych jest nią do dziś. Tonya była bohaterką niezliczonych tekstów kultury, a nawet… doczekała się swojego muzeum.

„Gdyby autodestrukcja była olimpijską konkurencją, byłbym Tonyą Harding” – to tytuł piosenki autorstwa $UICIDEBOY$, popularnej amerykańskiej grupy hiphopowej. Obecność amerykańskiej łyżwiarki w świecie muzyki to żadna nowość. Na przestrzeni lat pojawiała się też w twórczości Sufjana Stevensa, Lil Wayne’a czy Lil Kim. I pojawiać będzie się dalej, wspomniany wyżej utwór powstał ledwie kilka miesięcy temu.

Dla jednych Tonya Harding stanowi przykład tego do czego prowadzi zazdrość, albo przesadna ambicja i uczy, jakich błędów nie popełniać. Dla innych jest inspiracją – bo stała się kimś znacznie więcej, niż miała kiedykolwiek szansę być. To w końcu prosta dziewczyna, wychowana w ubogiej rodzinie, która trafiła na salony.

W przyszłym miesiącu wybije trzydzieści lat od debiutu Harding na igrzyskach i jej najlepszego występu na olimpijskiej scenie. W Albertville była naprawdę blisko medalu, zajęła czwarte miejsce w rywalizacji solistek. Ale to oczywiście nie o tym jest ten tekst.

Lustrzane odbicie

To niezwykle kompleksowa opowieść, ale można przedstawić ja w telegraficznym skrócie. Dwie amerykańskie łyżwiarki – Nancy Kerrigan oraz Tonya Harding – rywalizowały na najwyższym światowym poziomie. Kiedy zbliżały się igrzyska, Nancy została zaatakowana. Potem okazało się, że za napadem stał mąż Tonyi oraz jej ochroniarz. Czy sama Amerykanka maczała palce w przestępstwie? W pewnym stopniu na pewno, ale niektóre kwestie do dziś pozostają tajemnicą.

Historia, za sprawą której Tonya Harding zapisała się w świadomości milionów Amerykanów i ludzi na całym świecie, co jakiś czas do nas wraca. W 2014 roku zainteresowało się nią ESPN – i nakręciło dokument „The Price of Gold”. Parę lat później powstał natomiast film, w którym główną rolę zagrała Margot Robbie. Była za to nominowana do Oscara, ale nagrody nie otrzymała – choć Allison Janney, jej filmowa matka, już tak.

Podobne opowieści pisze jednak samo życie. W 2021 roku zawodniczka PSG w piłce nożnej Aminata Diallo miała zorganizować atak na swoją koleżankę z drużyny – Kheirę Hamraoui. Na piłkarkę napadło dwóch napastników, otrzymała cios metalowym prętem w nogę. Celem ataku mogło być wyeliminowanie jej na jakiś czas z rywalizacji. Brzmi znajomo? Dla wielu, szczególnie amerykańskich, mediów owszem – dlatego pojawiały się nagłówki, że w piłce nożnej miała miejsce afera „Harding-Kerrigan 2.0”.

O tym, co działo się we francuskim futbolu wkrótce jednak zapomnimy, a o jednej z największych afer w historii igrzysk na pewno nie. Dlaczego? Co sprawiło, że życiorys Tonyi Harding ma swoje odbicie na tylu płaszczyznach – choćby muzycznej oraz filmowej? Przede wszystkim – mówimy o dobitnie amerykańskiej historii.

Na przekór wszystkim

W rodzinie Tonyi się nie przelewało. Ojciec co chwilę zmieniał pracę, albo bywał bezrobotny, z powodu słabego stanu zdrowia. Matka dorabiała jako kelnerka. Poza tym nałogowo paliła papierosy. I – choć nigdy się do tego nie przyznała – znęcała się psychicznie i fizycznie nad córką. W życiu przyszłej dwukrotnej olimpijki pojawiał się też jej przyrodni brat, który ją molestował. Nienawidziła go, podobnie zresztą jak rodzicielki, ale to on był jedyną osobą, której – jak sama powiedziała – nigdy nie byłaby w stanie wybaczyć.

Nic nie wskazywało na to, że osoba pochodząca z takiego środowiska może trafić na salony amerykańskiego i światowego łyżwiarstwa. Nic nie wskazywało na to, żeby mogła kiedyś rywalizować z dziewczynami, które miały wszystko, czego ona nie miała.

Ale talent potrafi pojawić się wszędzie. Kiedy Harding miała trzy lata, jej trener powiedział, że w przyszłości może rywalizować na poziomie olimpijskim. Kiedy Harding miała szesnaście lat, zadebiutowała na mistrzostwach USA, a kiedy miała osiemnaście, wygrała zawody „Skate America”. Natomiast w 1991 roku, jako 20-latka, wylądowała „potrójnego axla” (co do dzisiaj, w międzynarodowych zawodach, udało się tylko dwunastu łyżwiarkom).

Sukcesy nie pozwalały jej jednak zapomnieć o przeszłości i pochodzeniu. Przez środowisko była traktowana jak obca. Stroje, w których występowała, kiedy jej rywalki współpracowały z projektantami, otrzymywała od matki. Wielu nie podobały się jej fryzury, zachowanie (zdarzyło się, że krzyczała na jury), czy po prostu to, kim była. Prostą dziewczyną, przedstawicielką tak zwanego „white trash”. Odstawała od łyżwiarskiego świata, który kreował się jako elegancki oraz elitarny.

Tonya doświadczała zresztą tego samego co łyżwiarze z różnych krajów. Nasz najlepszy solista – Grzegorz Filipowski – wspominał po latach, że kiedy w Polsce liczono na olimpijskie medale, on wiedział, że ich nie zdobędzie – bo po prostu nie znajdował się w gronie faworyzowanych Amerykanów czy Rosjan. Reprezentantów krajów, które łyżwiarstwo definiowali od lat. Kiedy on robił błąd, świadczyło to o jego braku umiejętności. Błędy części jego rywali bywały natomiast traktowane wyłącznie jako wypadek przy pracy.

Podobnie to mogło wyglądać również w przypadku Harding. Ale tu właśnie wchodzi amerykańska natura jej życiorysu – wygrywała mimo wszelkich przeciwności losu. W 1991 roku została mistrzynią USA. Rok później zadebiutowała na igrzyskach. Sięgnęła gwiazd, spełniała amerykański sen.

W międzyczasie jednak nie potrafiła uciec od przemocy. Życie z apodyktyczną matką zamieniła na życie w toksycznym małżeństwie. Z Jeffem Gilloolym wzięła ślub w 1990 roku. Po trzech latach doszło do rozwodu, ale jakiś czas później do siebie wrócili, na dodatek eksmąż pełnił funkcję menadżera łyżwiarki. Rozdzielił ich dopiero gigantyczny skandal, który wybuchł w styczniu 1994 roku.

Gilooly został skazany za udział w zorganizowanym napadzie na Nancy Kerrigan, podobnie jak ochroniarz Amerykanki – Shawn Eckhardt. Oraz człowiek, który odpowiadał za egzekucję planu, czyli uderzenie łyżwiarki, Shane Stant. Tonyi natomiast początkowo wszystko uszło płazem. Bo mimo tego, że mało kto wierzył w jej niewinność, wystąpiła na swoich drugich igrzyskach.

Porażka

Łyżwiarki trenujące na obiekcie w Lillehammer obserwowało około czterystu dziennikarzy. Większość była skupiona na wiadomej dwójce. Tonya nie mogła zaznać spokoju, nie mogła skupić się na sportowej stronie igrzysk. Miała też pecha – bo podczas zawodów zerwały się… jej sznurowadła. Otrzymała zgodę na ponowne rozpoczęcie programu, ale w takich warunkach nie mogła spełnić swojego marzenia, czyli stanąć na olimpijskim podium. Los uśmiechnął się za to do Kerrigan, która została wicemistrzynią olimpijską.

Inna sprawa, że ewentualny olimpijski krążek i tak mógłby zostać Harding odebrany. Już po igrzyskach Amerykanka została bowiem uznana winną udziału w spisku i utrudniania śledztwa w sprawie ataku na Kerrigan (do drugiego z zarzutów się przyznała). Łyżwiarska federacja nie miała też wątpliwości, że Tonya musiała wiedzieć, co planują jej mąż oraz ochroniarz. Nałożyła na nią dożywotnią dyskwalifikację, doprowadzając niejako do zakończenia kariery przez Amerykankę.

W ten sposób dziewczyna, która – na przekór wszystkim – sięgała chmur, uderzyła z hukiem o ziemię. A potem otrzymywała kolejne ciosy – wynikające choćby z tego, że jej były mąż rozpowszechnił ich… sekstaśmę. Sam zarobił na tym krocie, ale Harding powoli zaczęły dopadać problemy finansowe. Karierę musiała robić już poza łyżwiarstwem. Gościła w niezliczonej ilości telewizyjnych programów. Zajęła się też boksem, walczyła nawet zawodowo. Jak i na płaszczyźnie, którą dzisiaj nazwalibyśmy „freak fightową”. W ramach „The Man Show” na Comedy Central biła się na niewielkim ringu ze… stand uperem Dougiem Stanhope’em.

Zmagania komentował Joe Rogan – obecnie jedna z twarzy UFC i głos najpopularniejszego podcastu globu („The Joe Rogan Experience”). – W przeciwieństwie do jego poprzednich walk z kobietami, tym razem Doug nie ma co liczyć na seks na pojednanie – żartował, obserwując, jak była łyżwiarka okłada się z facetem.

Kult i żal

Nic nie świadczy lepiej o tak zwanym „kulcie Harding”, niż to, że w 2015 roku powstało… muzeum dotyczące Tonyi oraz Nancy Kerrigan. Za jego stworzeniem stała dwójka pasjonatów, która – po obejrzeniu dokumentu ESPN – poczuła się niezwykle zainspirowana losami łyżwiarek. Wszelkie pamiątki, zdjęcia oraz obrazy zostały zebrane i umieszczone w ich apartamencie. Może trafniejszą nazwą byłaby zatem „wystawa”, ale autorzy całej inicjatywy faktycznie rozsławili ją jako „THNK1994 Museum”.

O muzeum pisały „The Rolling Stone” czy „ESPN”. Stanowiło kolejny przykład tego, jaki wpływ na kulturę miał skandal z udziałem Tonyi Harding. Mówimy też o licznych piosenkach, ekranizacjach, a nawet niszowych musicalach.

Olbrzymia sława łyżwiarki nie oznaczała jednak napływu pieniędzy, a na dodatek miała wiele ciemnych strony. – Rzucali mi martwe szczury na wycieraczkę, obsmarowywali kałem drzwi od domu, skrzynkę pocztową, moje samochody. Wymień cokolwiek – byłam tego ofiarą – opowiadała. Podobno po dziś dzień zdarza się, że kiedy zatrzymuje się na światłach, kierowca w sąsiednim aucie wykonuje w jej kierunku obsceniczne gesty. W pewnych kręgach dalej jest nienawidzona.

To powód, dla którego wyprowadziła się ze stanu Oregon, którego kiedyś była przecież bohaterką. Jak to określała – zawiodła go.

Dzisiaj mieszka w Vancouver (amerykańskim, nie kanadyjskim). Wraz z trzecim mężem – Josephem Jensem Price’em – wychowuje dziesięcioletniego Gordona. Nie nazywa się już nawet Tonya Harding, tylko Tonya Price. I tak też woli, żeby się do niej zwracano.

Nie ucieka jednak od swojej przeszłości. Była dumna z tego, jak zagrała ją Margot Robbie i brała czynny udział w promocji hollywoodzkiego filmu na swój temat. W 2018 roku – po raz pierwszy – przyznała, że wiedziała, iż „coś się święciło” przed napadem na Nancy Kerrigan. Swojej rywalki jednak nigdy nie przeprosiła. Sama za to oczekiwałaby przeprosin – za to, jak na dłuższą metę traktowała ją Ameryka. Jest w niej sporo żalu.

– Miałam moment w życiu, w którym mogłam pójść w jedną stronę, ale stanęło na drugiej – opowiadała, wyraźnie poruszona, w programie „The Morning Show” w 2021 roku. Została do niego zaproszona w trzydziestolecie zawodów, podczas których wykonała potrójnego axla.

Być może przed zimowymi igrzyskami w Lillehammer – albo w ich czasie – przyjmie kolejne zaproszenie ze strony mediów. Musi doskonale wiedzieć, że nic to nie zmieni. Że dla jednych będzie ikoną, dla drugich bohaterką skandalu. Musi też wiedzieć, że w Ameryce nie zapomni o niej nikt. To, co wydarzyło się w 1994 roku, przekreśliło jej sportową karierę. Ale ani zdobycie medalu olimpijskiego, ani wykonanie jakiegokolwiek elementu łyżwiarskiego, nie stworzyłoby takiego rozgłosu, jaki od lat jej towarzyszy.

Fot. Newspix.pl

Czytaj także: 

Suche Info
16.05.2022

Paulo Dybala się rozkleił. Odchodzi z Juventusu [WIDEO]

Dziś w Turynie dzień pożegnań. Odchodzi Giorgio Chiellini, ostatni mecz domowy w barwach Juventusu rozegrał też Paulo Dybala. Ten pierwszy nie ukrywał wzruszenia, a drugi wręcz kompletnie się rozkleił. Widać, że to niezwykle emocjonalny moment dla reprezentanta Argentyny. Paulo Dybala was moved to tears after playing his last match at the Allianz Stadium 💔 pic.twitter.com/orheJPClvQ […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Arsenal znów pokonany. Liga Mistrzów ucieka „Kanonierom”

Arsenal przegrał dzisiaj 0:2 z Newcastle United i na kolejkę przed końcem sezonu plasuje się na piątym miejscu w Premier League. Wygląda na to, że „Kanonierzy” jednak nie zdołają powrócić do Ligi Mistrzów. Naturalnie najistotniejsza w kontekście walki o udział w Champions League była niedawna porażka podopiecznych Mikela Artety 0:3 z Tottenhamem Hotspur, zajmującym obecnie […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

120 milionów euro za podpis dla Mbappe?

Jak informują hiszpańskie media oraz portal The Athletic, Kylian Mbappe po zakończeniu sezonu oficjalnie ogłosi przeprowadzkę do Realu Madryt. „Królewscy” skusili Francuza między innymi olbrzymią premią za podpis. 120 milionów euro – tyle ma zarobić Mbappe tylko za złożenie podpisu pod kontraktem. W teorii zatem mówimy o wolnym transferze, bo kontrakt napastnika z Paris Saint-Germain […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Wzruszające sceny we Włoszech. Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem [WIDEO]

Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem. Doświadczony obrońca po sezonie rozstanie się ze „Starą Damą”, dlatego kibice urządzili mu niezwykle wzruszające pożegnanie. Chiellini grał dla Juve przez siedemnaście lat. Dlatego Massimiliano Allegri zdjął go w siedemnastej minucie dzisiejszego meczu z Lazio. Kibice urządzili legendarnemu defensorowi gorące pożegnanie. Widać było też wzruszenie Andrei Agnellego, szefa klubu. […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Szysz, Poręba i Hładun pożegnani przez Zagłębie Lubin

Zagłębie Lubin utrzymało się w Ekstraklasie dzięki zwyżce formy w dwóch ostatnich meczach ligowych, ale przed „Miedziowymi” i tak wielkie zmiany. Klub już oficjalnie pożegnał Patryka Szysza, Łukasza Porębę i Dominika Hładuna. W mediach społecznościowych Zagłębia pojawiło się dziś pożegnalne zdjęcie. Dla Dominika Hładuna, Łukasza Poręby i Patryka Szysza sobotnie spotkanie z Rakowem Częstochowa było […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 22:30 – BIAŁEK, PACZUL, ROKI, JANCZYK I MICHALAK

Mistrza znamy, spadkowiczów znamy, ale i tak warto pogadać o Ekstraklasie. O 22:30 startują Weszłopolscy.  
16.05.2022
Żużel
16.05.2022

Wyścig traktorów, śrubokręt i walkower – kompromitacja w hicie żużlowej 1. Ligi

Niedziela, godzina 19:15. Kilka tysięcy kibiców, zgromadzonych na stadionie przy ulicy Legionów, przeżywa niesamowite emocje związane z hitem żużlowej eWinner 1. Ligi. Oto Cellfast Wilki Krosno miał odjechać spotkanie ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra i zgodnie z programem zawodów, żużlowcy obu ekip powinni już ustawiać się do startu w pierwszym biegu. Powinni, ale ostatecznie fanom, […]
16.05.2022
Inne sporty
16.05.2022

Dlaczego najlepszy siatkarz świata przestał wygrywać?

W latach 2014-2018 zdobył wszystko, co było do zdobycia. Cztery mistrzostwa, cztery Puchary Rosji oraz cztery tytuły Ligi Mistrzów. Wilfredo Leon był jak swego czasu Mariusz Wlazły w PlusLidze – stanowił receptę na sukces. To już jednak przeszłość. Bo człowiek uznawany za najlepszego siatkarza globu przestał wygrywać. Dlaczego? Oczywiście – coś tam do dorobku Leona […]
16.05.2022
Inne sporty
15.05.2022

Mocne otwarcie Fajdka. Polscy lekkoatleci budzą się z „wiosennego snu”

Paweł Fajdek miał wystartować już tam, gdzie w poprzednim tygodniu Anita Włodarczyk oraz Wojciech Nowicki, czyli w Kenii. Ostatecznie jednak czterokrotny mistrz świata rozpoczął swój sezon w Suwałkach. I to w bardzo dobrej formie – bo 76.92 metrów piechotą nie chodzi. Swoje na tych samych zawodach zrobili też Konrad Bukowiecki, Malwina Kopron czy Damian Czykier. […]
15.05.2022
Inne sporty
15.05.2022

Kolejny turniej, kolejne trofeum! Iga Świątek jest niemożliwa

Dwadzieścia osiem wygranych meczów z rzędu. Pięć wygranych turniejów z rzędu. Na to, co ostatnio wyprawia Iga Świątek, zaczęło nam już brakować słów. Polka w finale zawodów WTA w Rzymie zmierzyła się dzisiaj z Ons Jabeur, czyli zawodniczką, która ostatnio przecież była na fali. I pokonała ją w dwóch setach, tracąc łącznie tylko cztery gemy. […]
15.05.2022
Inne sporty
15.05.2022

Błachowicz wrócił na zwycięską ścieżkę. Kolejna walka będzie o tytuł!

Nie było to zakończenie, jakiego oczekiwali miłośnicy MMA. Zanim Aleksandar Rakić oraz Jan Błachowicz zdążyli rozstrzygnąć, który bardziej zasługuje na zwycięstwo w walce wieczoru podczas UFC Vegas 54, pierwszy z nich doznał kontuzji. I nie mógł kontynuować pojedynku. W tej sytuacji cel Polak został jednak osiągnięty – bo starcie z Austriakiem siłą rzeczy wygrał. Co […]
15.05.2022
Inne sporty
14.05.2022

Było świetnie, aż nadszedł półfinał. Zmarzlik bez podium w Warszawie

Czasem bywa tak, że wszystko idzie, jak zakładałeś, ale potykasz się na ostatniej prostej. To zdanie, które może powiedzieć sobie teraz Bartek Zmarzlik. Przez dłuższy czas wydawało się, że Polak pożegnał demony. I wreszcie stanie na podium zawodów na Stadionie Narodowym. Ba, może nawet je wygra. Półfinał okazał się jednak pechowy zarówno dla niego, jak […]
14.05.2022
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
redmitch
redmitch(@redmitch)
3 miesięcy temu

Chłopie, to że wplatasz w tę opowieść historię Diallo jest obrzydliwe. Robiłeś jakiś research przed napisaniem tych bzdur? Uważasz że wskazanie jej potencjalnej winy i pozostawienie tej kwestii domysłom czytelników jest w porządku?
Sprawa Aminaty nie ma NIC wspólnego z casusem Harding. W oficjalnym oświadczeniu została przez policję wykluczona z powiązań z incydentem. Tylko niewielu z dziennikarzy – którzy dwa dni wcześniej już ją widzieli za kratami – zechciało o tym napisać.
Chora wasza dziennikarska patologia.

Panini
Panini
3 miesięcy temu
Reply to  redmitch

Dokładnie. Za coś takiego powinien spotkać autora dziennikarski ostracyzm. Szkoda, że środowisko ma wywalone w jakąkolwiek rzetelność, a i czytelnicy najczęściej po przeczytaniu artykułu nie mają cienia refleksji i chęci weryfikacji.

ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu
Reply to  redmitch

za sprawdzanie faktów nie płacą to pismak ma gdzieś. Szef pozwala, bo szef też ma gdzieś

Lizak
Lizak
3 miesięcy temu
Reply to  redmitch

Człowieku przecież wiadomo, że poszły lapowy. Ktory bandzior napada po to by jakąś babkę obić akurat prętem po nogach? Poszła kasa, sprawa zamieciona pod dywan i nara. Klubowi to też na rękę…

FałszywyProfil
FałszywyProfil
3 miesięcy temu
Reply to  redmitch

większą dziennikarską patologią na tym portalu jest podawanie cytatów bez źródła, skąd są. Wygląda jak by to była wypowiedź dla weszlo. I w ogóle pełno informacji wziętych z zagranicznych mediów z internetu. rzetelność nakazywałaby podać pod tekstem źródła

Om2010
Om2010
3 miesięcy temu

Dlaczego nie ma info o tym, że w sieci jest wielominutowe nagranie z nocy poślubnej Toni Harding? Inaczej mówiąc seks taśma, na której wszystko widać 🙂

FałszywyProfil
FałszywyProfil
3 miesięcy temu

super był ten film „Ja, Tonya” z Margot Robbie jako Tonią Harding

Suche Info
16.05.2022

Paulo Dybala się rozkleił. Odchodzi z Juventusu [WIDEO]

Dziś w Turynie dzień pożegnań. Odchodzi Giorgio Chiellini, ostatni mecz domowy w barwach Juventusu rozegrał też Paulo Dybala. Ten pierwszy nie ukrywał wzruszenia, a drugi wręcz kompletnie się rozkleił. Widać, że to niezwykle emocjonalny moment dla reprezentanta Argentyny. Paulo Dybala was moved to tears after playing his last match at the Allianz Stadium 💔 pic.twitter.com/orheJPClvQ […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Arsenal znów pokonany. Liga Mistrzów ucieka „Kanonierom”

Arsenal przegrał dzisiaj 0:2 z Newcastle United i na kolejkę przed końcem sezonu plasuje się na piątym miejscu w Premier League. Wygląda na to, że „Kanonierzy” jednak nie zdołają powrócić do Ligi Mistrzów. Naturalnie najistotniejsza w kontekście walki o udział w Champions League była niedawna porażka podopiecznych Mikela Artety 0:3 z Tottenhamem Hotspur, zajmującym obecnie […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

120 milionów euro za podpis dla Mbappe?

Jak informują hiszpańskie media oraz portal The Athletic, Kylian Mbappe po zakończeniu sezonu oficjalnie ogłosi przeprowadzkę do Realu Madryt. „Królewscy” skusili Francuza między innymi olbrzymią premią za podpis. 120 milionów euro – tyle ma zarobić Mbappe tylko za złożenie podpisu pod kontraktem. W teorii zatem mówimy o wolnym transferze, bo kontrakt napastnika z Paris Saint-Germain […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Wzruszające sceny we Włoszech. Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem [WIDEO]

Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem. Doświadczony obrońca po sezonie rozstanie się ze „Starą Damą”, dlatego kibice urządzili mu niezwykle wzruszające pożegnanie. Chiellini grał dla Juve przez siedemnaście lat. Dlatego Massimiliano Allegri zdjął go w siedemnastej minucie dzisiejszego meczu z Lazio. Kibice urządzili legendarnemu defensorowi gorące pożegnanie. Widać było też wzruszenie Andrei Agnellego, szefa klubu. […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Szysz, Poręba i Hładun pożegnani przez Zagłębie Lubin

Zagłębie Lubin utrzymało się w Ekstraklasie dzięki zwyżce formy w dwóch ostatnich meczach ligowych, ale przed „Miedziowymi” i tak wielkie zmiany. Klub już oficjalnie pożegnał Patryka Szysza, Łukasza Porębę i Dominika Hładuna. W mediach społecznościowych Zagłębia pojawiło się dziś pożegnalne zdjęcie. Dla Dominika Hładuna, Łukasza Poręby i Patryka Szysza sobotnie spotkanie z Rakowem Częstochowa było […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 22:30 – BIAŁEK, PACZUL, ROKI, JANCZYK I MICHALAK

Mistrza znamy, spadkowiczów znamy, ale i tak warto pogadać o Ekstraklasie. O 22:30 startują Weszłopolscy.  
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Rutkowski: „Będziemy chcieli przeznaczyć spore środki i wzmocnić zespół”

Piotr Rutkowski w programie „Ekstraklasa po godzinach” przyznał, że Lech Poznań w letnim okienku transferowym ma zamiar jeszcze dodatkowo wzmocnić skład, by uniknąć spadku formy w kolejnym sezonie. – Nie można powiedzieć tak, że my zaczynaliśmy w tym sezonie od zera. Ten sezon zaczął się o wiele wcześniej. Jak zaczynaliśmy, to sezony porażek były ciężkie […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Prezes Lecha Poznań nie rozumiał, co skandują kibice? „On głównie dośpiewywał”

Jak pisaliśmy rano, Piotr Rutkowski mocno zagalopował się podczas mistrzowskiej fety Lecha Poznań. Prezes „Kolejorza” wraz z kibicami obrażał między innymi głównego konkurenta w walce o tytuł, skandując „Raków-cwel”. Dawid Szymczak z portalu Sport.pl informuje jednak, że Rutkowski… twierdzi, iż nie rozumiał, co dokładnie wykrzykują kibice. – Piotr Rutkowski odezwał się do Michała Świerczewskiego i […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Chelsea wchodzi do walki o Roberta Lewandowskiego?

Możliwy jest zaskakujący zwrot akcji w sprawie Roberta Lewandowskiego. Dotąd wydawało się, że Polak albo zostanie w Bayernie Monachium na kolejny sezon, albo już latem trafi do FC Barcelony. Jednak zdaniem dziennikarzy „The Guardian” do gry o napastnika wkracza też Chelsea. I coś w tym może być, biorąc pod uwagę okoliczności. W The Blues przeprowadzane […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Coming out w Anglii. Piłkarz Blackpool ogłasza: „jestem homoseksualistą”

To może być olbrzymi przełom w świecie angielskiego futbolu. Po raz pierwszy od 1990 roku aktywny, profesjonalny piłkarz przyznał publicznie, że jest homoseksualistą. Na coming out zdecydował się Jake Daniels, 17-letni zawodnik Blackpool. W sezonie 2021/22 Jake Daniels rozegrał jeden mecz na zapleczu angielskiej ekstraklasy. Stawia więc dopiero pierwsze kroki w zawodowej piłce, ale z […]
16.05.2022
Brama dnia
16.05.2022

Javi Moreno kontra Matuzalem | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Cykl współtworzymy wraz z naszymi partnerami z Gatigo! JAVI MORENO VS LIVERPOOL (16.05.2001) Dwadzieścia jeden lat temu Liverpool po szalonym meczu pokonał Deportivo Alaves 5:4 w finale Pucharu UEFA. Sprytnym golem z rzutu wolnego popisał się tamtego dnia Javi Moreno, napastnik hiszpańskiego klubu.  MATUZALEM VS MILAN (16.05.2004) A skoro […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Klęska reprezentacji Polski U-17 na mistrzostwach Europy

Katastrofą zakończył się pierwszy występ reprezentacji Polski podczas mistrzostw Europy U-17. Biało-czerwoni przegrali z Francją aż 1:6. Dla polskie kadry U-17 to trzeci występ na mistrzostwach Europy. W 2002 roku Polacy odpadli w fazie grupowej, dziesięć lat później dotarli do półfinału turnieju. Teraz zanosi się raczej na powtórkę tego pierwszego scenariusza. Co tu dużo tłumaczyć, […]
16.05.2022
Żużel
16.05.2022

Wyścig traktorów, śrubokręt i walkower – kompromitacja w hicie żużlowej 1. Ligi

Niedziela, godzina 19:15. Kilka tysięcy kibiców, zgromadzonych na stadionie przy ulicy Legionów, przeżywa niesamowite emocje związane z hitem żużlowej eWinner 1. Ligi. Oto Cellfast Wilki Krosno miał odjechać spotkanie ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra i zgodnie z programem zawodów, żużlowcy obu ekip powinni już ustawiać się do startu w pierwszym biegu. Powinni, ale ostatecznie fanom, […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Klopp: „Będę zaskoczony, jeśli uda nam się pokonać Real Madryt”

Wielkimi krokami zbliża się czas ostatecznych rozstrzygnięć w Lidze Mistrzów. 28 maja 2022 roku zmierzą się ze sobą Liverpool oraz Real Madryt. Juergen Klopp, szkoleniowiec The Reds, faworyta do triumfu widzi w „Królewskich” z uwagi na ich doświadczenie. – To oni [Real Madryt] są zdecydowanymi faworytami. Mają olbrzymie doświadczenie. My też jesteśmy bardziej doświadczeni niż […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Wybrano gracza sezonu w Bundeslidze. Lewandowski nie zdobył nagrody

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że Robert Lewandowski jest powszechnie wskazywany jako najlepszy piłkarz Bundesligi. Ale nie w tym sezonie. Jak poinformowała liga za pośrednictwem mediów społecznościowych, najlepszym zawodnikiem rozgrywek wybrano Christophera Nkunku. 24-letni pomocnik RB Lipsk faktycznie imponował formą w sezonie 2021/22. Zapisał na swoim koncie 20 bramek, dołożył też do kolekcji 13 asyst. […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

Których piłkarzy ze spadkowiczów widzielibyśmy w Ekstraklasie?

Poznaliśmy już wszystkich tegorocznych spadkowiczów. Właśnie pomachaliśmy na „do widzenia” trzem klubom – Wiśle Kraków, Bruk-Betowi i Górnikowi Łęczna. Rozliczenia trwają, szukanie winnych w toku. Czy będziemy tęsknić? I tak, i nie, dopiero pierwszoligowe boje oddzielą ziarno od plew, ale postanowiliśmy przysiąść z notesem i wypisać sobie piętnastu zawodników, których – w bliższej lub dalszej […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Szymanowski: „Niech się teraz legendy wiślackie tłumaczą”

Wisła Kraków po porażce z Radomiakiem Radom pożegnała się z Ekstraklasą. Rozgoryczenia tym faktem nie ukrywa Antoni Szymanowski, jedna z największych postaci w historii „Białej Gwiazdy”. 82-krotny reprezentant Polski wypowiedział się na łamach Interii. – Degradacja Wisły to zbyt trudny dla mnie temat, jako dla człowieka od dawna pozostawionego na bocznym torze. Przede mną postawiono […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

W „Niewydrukowanej” Wisła i Termalica byłyby poza strefą spadkową

W Ekstraklasie właściwie niemal wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia już zapadły. Ale w naszej „Niewydrukowanej Tabeli” jest jeszcze kilka znaków zapytania. Gdyby nie błędy sędziowskie, to np. nie byłby jeszcze przesądzony spadek Wisły Kraków. Czas zająć się kontrowersjami z 33. kolejki. Zaczynamy od derbów Poznania, bo widzieliśmy opinie, że Corryn przyaktorzył i spadł w ręce van der […]
16.05.2022