Dwa awanse i dwa spadki w jeden weekend? Scenariusze w Betclic 1. Lidze

Maciej Piętak

08 maja 2026, 13:48 • 3 min czytania 9

Reklama
Dwa awanse i dwa spadki w jeden weekend? Scenariusze w Betclic 1. Lidze

Już w ten weekend możemy poznać część ostatecznych rozstrzygnięć w Betclic 1. Lidze. Istnieje scenariusz, w którym w poniedziałek będziemy znali dwóch beniaminków Ekstraklasy przyszłego sezonu, a także dwóch spadkowiczów.

Reklama

Kiedy awansują Wisła i Śląsk?

Oto zestaw par 32. kolejki Betclic 1. Ligi:

  • Wisła Kraków – Chrobry Głogów – piątek, 21:00
  • Stal Mielec – Puszcza Niepołomice – sobota, 19:30
  • Wieczysta Kraków – Miedź Legnica – sobota, 19:30
  • Znicz Pruszków – Polonia Bytom – sobota, 19:30
  • Polonia Warszawa – Górnik Łęczna – niedziela, 12:00
  • GKS Tychy – Ruch Chorzów – niedziela, 14:30
  • Pogoń Siedlce – Stal Rzeszów – niedziela, 17:00
  • Odra Opole – Pogoń Grodzisk Mazowiecki – poniedziałek, 18:30
  • Śląsk Wrocław – ŁKS Łódź – poniedziałek, 21:00

W grze o awans bezpośredni na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce pozostaje jeszcze pięć drużyn. Wisła Kraków jest w najbardziej komfortowej sytuacji. Do awansu wystarczy jej brak porażki w meczu domowym z Chrobrym Głogów. Jeśli jednak przegra, do awansu będzie potrzebować porażki lub remisu Wieczystej.

Media skupiły się głównie na potencjalnej promocji Krakowian, natomiast warto wspomnieć, że i Śląsk Wrocław może awansować w ten weekend. Tzn. w „weekend”, bo najwcześniej może się to wydarzyć w poniedziałek. Oto dwa warunki na awans Wojskowych:

Reklama
  • Wieczysta Kraków przegra z Miedzią

oraz

  • Śląsk Wrocław wygra z ŁKS

Śląsk ma obecnie cztery punkty zapasu nad trzecią Wieczystą i sześć nad czwartym Chrobrym. Co ciekawe, Wrocławianie mają remisowy bilans meczów bezpośrednich z Wieczystą, więc przy równej liczbie oczek decydujący będzie bilans bramkowy, zatem jakakolwiek zdobycz punktowa beniaminka sprawi, że nawet przy swoim zwycięstwie Śląsk nie będzie mógł w poniedziałek świętować awansu.

Kiedy poznamy spadkowiczów?

Już w sobotę możemy poznać pierwszą drużynę, która straci matematyczne szanse na utrzymanie w lidze. GKS Tychy jest obecnie najbliżej relegacji – do 15. Stali Mielec traci osiem punktów. Sytuacja Tyszan jest o tyle tragiczna, że z każdą z ekip walczących o pozostanie na zapleczu Ekstraklasy, tzn. Stalą Mielec, Górnikiem Łęczna i Zniczem Pruszków, ma gorszy bilans meczów bezpośrednich. Zatem w momencie, gdy któraś z tych drużyn będzie mieć na koncie co najmniej 30 punktów, GKS spadnie z ligi. W tej kolejce stanie się to, gdy:

  • Stal Mielec nie przegra z Puszczą

lub

Reklama
  • Górnik Łęczna wygra z Polonią Warszawa

Oczywiście scenariusz z 30 punktami zakłada, że GKS wygra wszystko do końca. Tyszanie swój mecz zagrają po spotkaniach Stali i Górnika. Jeśli nie wygrają u siebie z Ruchem Chorzów, również spadną z ligi w ten weekend.

Co ciekawe, równie szybko co GKS może spaść Znicz Pruszków, ale po kolei. Kiedy Pruszkowianie spadną? Jest tylko jeden scenariusz:

  • Znicz przegra z Polonią Bytom

oraz

  • Stal Mielec wygra z Puszczą

Jeśli takie wyniki padną, a spotkanie Znicza zakończy się wcześniej niż mecz Stali, wówczas jednocześnie z ligi spadną GKS oraz Znicz.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ O BETCLIC 1. LIDZE:

Fot. Newspix

9 komentarzy
Maciej Piętak

Liczy, pisze i komentuje - nie zawsze w tej kolejności. Studiuje matematykę, a wcześniej przewinął się przez redakcje 90minut, FutbolNews oraz Żyjemy Futbolem. Prywatnie kibic Wisły Kraków oraz Chelsea. Ma beznadziejny gust muzyczny, jeszcze gorsze poczucie humoru, ale tyle dobrego, że czasem napisze jakiś niezły tekst

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Betclic 1. Liga

Reklama