Animucki o składzie ligi: Potrzebujemy takich klubów jak Wisła Kraków

Szymon Janczyk

07 maja 2026, 15:00 • 3 min czytania 31

Reklama
Animucki o składzie ligi: Potrzebujemy takich klubów jak Wisła Kraków

Marcin Animucki, prezes Ekstraklasa SA i wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, odniósł się do sytuacji Lechii Gdańsk oraz Wieczystej Kraków, których skomplikowana sytuacja może mieć wpływ na kształt ligi w kolejnym sezonie. Prezes „przywitał” też w elicie Wisłę Kraków.

Reklama

Przy okazji wizyty na Białołęce, gdzie powstanie Centrum Mediowe Ekstraklasy, spytaliśmy Marcina Animuckiego o problematyczne kwestie omawiane w ostatnich tygodniach, czyli:

  • karę minusowych punktów dla Lechii Gdańsk, która może mieć wpływ na to, czy zespół utrzyma się w lidze oraz kwestię odwołań składanych przez klub w tym temacie;
  • potencjalne wycofanie się z rozgrywek Wieczystej Kraków, która ma szansę zagrać w Ekstraklasie w przyszłym sezonie.

Jak patrzy na to szef spółki Ekstraklasa SA?

Ekstraklasa. Marcin Animucki o Lechii Gdańsk: UEFA zmieniła postrzeganie problemu

Widzę dużo szumu medialnego w tym zakresie – przyznał w rozmowie z Weszło Marcin Animucki. – Sprawdziliśmy sytuację u źródła w przypadku Lechii Gdańsk. W związku z tym, że szanse na grę w pucharach są niższe, UEFA trochę zmieniła postrzeganie tego problemu – stwierdził.

Przypomnijmy, że Lechia Gdańsk od miesięcy utrzymuje, że może odzyskać zabrane jej za regularne zaległości oraz problemy finansowe punkty. Sprawa wydaje się przesądzona – na niekorzyść klubu – lecz wciąż wzbudza emocje, bo zespół z Trójmiasta walczy o utrzymanie i kara za organizacyjny chaos oraz niedopatrzenia może sprawić, że spadnie z Ekstraklasy.

Reklama

Prawnik bezlitośnie: Nikt nie może przywrócić punktów Lechii

Ciekawie wygląda też kwestia walki o awans do Ekstraklasy. Marcin Animucki odniósł się do sytuacji Wieczystej Kraków, która ma spore szanse na awans do elity, ale wątpliwe, czy projekt Wojciecha Kwietnia będzie kontynuowany. Co prawda sam zainteresowany zdementował, że miał przekazać piłkarzom, że Wieczysta wróci do czwartej ligi, ale wciąż aktualny jest temat „przerzucenia” jego zaangażowania finansowego z Wieczystej na Wisłę Kraków.

Zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Widziałem wypowiedzi właściciela Wieczystej, który dementuje medialne doniesienia – powiedział Marcin Animucki. – Jesteśmy gotowi do zakończenia sezonu, koncentrujemy się na nim, na ceremoniach. Trochę będziemy musieli przygotować, bo rozgrywki są bardzo emocjonujące i tych wyzwań w ostatnim dniu multiligowym będzie dużo – dodał.

Reklama

Animuckiego cieszy natomiast, że do Ekstraklasy wróci klub z rzeszą kibiców oraz ogromnym potencjałem na dalsze poszerzanie tej bazy.

Całkiem niezły sezon w wykonaniu Wisły Kraków, pewnie następne dni pokażą, czy awansuje albo kiedy awansuje, bo ta przewaga jest dość duża. To na pewno cieszy, bo to olbrzymi klub, jeżeli chodzi o kwestie historyczne, walory sportowe, kwestie związane z kibicami, z marką, z ochotą do przychodzenia na mecze, więc takich klubów w Ekstraklasie potrzebujemy – przyznał prezes Ekstraklasa SA.

CZYTAJ WIĘCEJ O EKSTRAKLASIE NA WESZŁO:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Reklama
31 komentarzy
Szymon Janczyk

Liczby, transfery i reportaże. Dobrych historii szukam na całym świecie - od koła podbiegunowego po Rijad. Na Weszło od lat staram się przekazać, że polska piłka też jest ciekawa.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Ekstraklasa

Reklama