post

Opublikowane 09.10.2021 17:19 przez

Szymon Szczepanik

Ta walka od kilku miesięcy generuje sporo emocji – również pomiędzy jej głównymi bohaterami. Bo powiedzieć, że Tyson Fury (30-0-1, 21 KO) i Deontay Wilder (42-1-1, 41 KO) za sobą nie przepadają, to nic nie powiedzieć. Ich trzeci pojedynek niesie za sobą wiele podtekstów, od osobistych po finansowe. Jednego jesteśmy pewni – jeżeli obaj będą walczyć tak dobrze, jak okładają się słownie w mediach, to zobaczymy świetny boks. Ale mamy też nadzieję, że podczas gali w Las Vegas udany rewanż na Robercie Heleniusie  (30-3, 19 KO) weźmie Adam Kownacki (20-1, 15 KO). O tym wszystkim przekonamy się w nocy z soboty na niedzielę.

NA RINGU ZWYCIĘŻYŁ FURY. ALE NA WOKANDZIE WILDER

Przed tą walką nie mogliśmy liczyć na uprzejmości i gadki o szacunku do rywala tak, jak miało to miejsce w przypadku pojedynku Anthony’ego Joshuy (24-2, 21 KO) z Oleksandrem Usykiem (19-0, 13 KO). Trzecie starcie Fury’ego z Wilderem ma zupełnie inny klimat. Obaj pięściarze nie ukrywają tego, że szczerze się nie znoszą. Przed galą w Las Vegas trash talk wręcz wylewa się z każdej wypowiedzi głównych bohaterów widowiska.

– Widzicie moją czerwoną szatę. Chcę odzyskać tytuł w krwawy sposób. Do zobaczenia.

– Wilder powiedział, że wygrałem drugą walkę tylko dlatego, że oszukiwałem. Ale potem zmienił całą swoją ekipę i sposób treningu. Twierdzi, że trenował najciężej w życiu. Pytanie brzmi: skoro oszukiwałem, to jaki sens miało zmienianie wszystkiego i cała ta dodatkowa robota przed trzecią walką? Ktoś może odpowiedzieć na to pytanie? Wiem, że Wilder nie może, jego mózg nie dałby rady. Zobacz, jak głupio teraz wyglądasz dziwko… […] Po tej walce [Wilder] będzie znów pracował w McDonaldzie, tak jak zaczynał.

– Nawet w moim najtrudniejszym momencie nie czułem twoich ciosów, bijesz jak dziwka.

– Zostałeś znokautowany menelu!

– Jestem królem, wojownikiem, zaakceptowałem to, co się działo [podczas drugiej walki]. Mimo tego wszystkiego nie mogłeś mnie znokautować!

– Kiedy lałem cię w łeb w narożniku, twój trener Mark Breland uratował ci życie, rzucając ręcznik!

A to tylko ich miła pogawędka podczas konferencji prasowej, która odbyła się dwa dni temu. Kiedy prowadząca zaproponowała, by obaj stanęli ze sobą twarzą w twarz, Bob Arum zaczął wykrzykiwać „Nie, nie, nie!”. Doświadczony promotor obawiał się, że przy takim nagromadzeniu złej krwi obaj pięściarze mogliby zapragnąć rozstrzygnąć o losach pasa WBC nieco wcześniej, niż jest to zaplanowane.

I chociaż Fury jest tym, który gada więcej i głośniej, to tak po prawdzie nie dziwimy się jego zachowaniu. Przecież kilka miesięcy temu Wilder pozbawił go szansy na wypłatę życia. Anglik miał walczyć o unifikację czterech najważniejszych pasów wagi ciężkiej ze swoim rodakiem, Anthonym Joshuą. Wszystko było już dopięte na ostatni guzik. Królowi Cyganów nie pozostawało nic innego, jak w sierpniu wsiąść w samolot do Arabii Saudyjskiej, sprać bardzo statycznego w ostatnich walkach Joshuę, zainkasować minimum siedemdziesiąt pięć milionów dolarów i potwierdzić, że jest absolutnym królem wagi ciężkiej.

Ależ musiał być wściekły, kiedy w maju usłyszał wyrok amerykańskiego sądu arbitrażowego, głoszący konieczność zorganizowania trzeciej walki z Wilderem. Pomimo tego, że w rewanżu zdeklasował Bronze Bombera, którego trener w siódmej rundzie przerwał walkę.

Ależ musiał gotować się w środku dwa tygodnie temu, oglądając walkę Usyka z Joshuą. Widząc jak bezradny jest jego rodak w starciu z pięściarzem o świetnej technice, dobrej pracy nóg i balansie ciała, myślał zapewne, że to byłaby największa i najłatwiej zarobiona kasa w jego życiu. Przecież sam pod względem umiejętności bokserskich nie ustępuje Usykowi, a przy tym posiada świetne warunki fizyczne. 206 centymetrów wzrostu i niebotyczne 216 centymetrów zasięgu ramion czynią z niego idealny model boksera wagi ciężkiej.

OBSTAW WYNIK WALKI FURY-WILDER W FUKSIARZ.PL!

Tymczasem jeżeli w rewanżu Joshua nie pokona Usyka, to o kwocie zaproponowanej przez arabskich szejków za walkę obu Anglików będzie można pomarzyć. W przypadku ponownej wygranej Ukraińca, Fury powalczy o miano dominatora wagi ciężkiej z o wiele mniej medialnym bokserem, zdolnym wygenerować zaledwie część takich zysków jakie przyniosłaby walka z Joshuą.

A wszystko to przez Deontaya Wildera. Tego cholernego futbolistę, którego bezdyskusyjnie pokonał półtora roku temu. I który w sądzie wywalczył sobie prawo trzeciej walki lub wielomilionowego odszkodowania, gdyby do takiej nie doszło.

DEONTAY W KRAINIE WYMÓWEK

Jedyną bronią Bronze Bombera w rewanżu był prawy sierpowy, który przez krytyków surowego stylu Deontaya jest złośliwie nazywany prawym zamachowym. Wilder bez wątpienia dysponuje najmocniejszym uderzeniem w wadze ciężkiej, lecz nie mógł znaleźć sposobu aby trafić dobrze broniącego się przeciwnika. Fury przerastał go technicznie, bezlitośnie punktował, w trzeciej i piątej rundzie posłał na deski. Naszym – i nie tylko naszym – zdaniem, pięściarz z USA został w tej walce zdeklasowany. W każdym elemencie bokserskiego rzemiosła Fury był po prostu lepszy i wygrał całkowicie zasłużenie.

Ale gdybyśmy zapytali o zdanie Amerykanina, zapewne przedstawiłby te wydarzenia nieco inaczej. Owszem, zdaje sobie sprawę z poniesionej porażki. Jednak przyczyn takiego przebiegu wydarzeń szuka wszędzie, tylko nie w różnicy umiejętności jaka dzieli go z Brytyjczykiem. A zbiór wymówek i teorii spiskowych powstałych w głowie Wildera jest naprawdę pokaźny.

Otóż twierdził on, że przegrał walkę już w trakcie wejścia na ring. Wszystko przez… zbroję, którą zdecydował się założyć podczas ceremonii wejścia. Dla byłego już mistrza okazała się ona za ciężka, przez co nogi odmówiły mu posłuszeństwa. Zapewne zachodzicie w głowę, jakiż to ciężar uniemożliwił skuteczną obronę pasa człowiekowi, który na ławeczce wyciska 160 kilogramów? Efektownie wyglądający zestaw ważył… 19 kilogramów. I nie – nie zgubiliśmy zera przy tej liczbie.

Oczywiście, nie mogło zabraknąć klasyki gatunku, czyli podejrzeń o stosowanie dopingu przez Fury’ego. Za Królem Cyganów ciągnie się afera dopingowa, kiedy w 2015 roku wykryto w jego organizmie nandrolon. Pięściarz tłumaczył się, że taki wynik jest efektem spożywania… mięsa niekastrowanego dzika. Ostatecznie w grudniu 2017 roku zawarł porozumienie z Brytyjską Agencją Antydopingową. Wypracowano kompromis – dwuletnie zawieszenie, trwające od grudnia 2015 roku. Było to o tyle istotne, że w listopadzie wygrał walkę z Władimirem Kliczko, która została uznana za czystą. Bombardier z Alabamy chętnie wykorzystuje tę sprawę twierdząc, że Fury musiał brać sterydy również przez ich walką.

Ale to jeszcze nie wszystko. Następnie Wilder zaczął mówić, że wprawdzie trafiał swojego przeciwnika, lecz walczył z kontuzją przez co jego ciosy nie siały takiego spustoszenia, jak zwykle to robią. Ponadto, wysunął kolejne oskarżenie jakoby Fury miał w rękawicy ukryte żelastwo. Jako dowód nagrał film, w którym pokazał zbliżenie na swoje rozcięte ucho, opuchliznę po jednym z uderzeń oraz tłumaczył, że dłonie Tysona nienaturalnie się wyginały.

Na sam koniec zostawiliśmy crème de la crème. Wilder zaczął twierdzić, że w jego obozie znajdował się człowiek Fury’ego. Piątą kolumną miał okazać się… sam trener Mark Breland. Według pięściarza, miał on dosypać swojemu zawodnikowi do wody środek rozluźniający mięśnie, a kiedy Deontay już dochodził do siebie w siódmej rundzie, Breland rzucił ręcznik na znak poddania.

NOWY TRENER, STARY PRZEBIEG WALKI?

Koniec końców, Wilder zmienił trenera na Malika Scotta. Rzecz jasna mówi o tym, że znajduje się w życiowej formie, przeszedł najlepsze przygotowania w karierze, a nowy opiekun wydobył z niego to, czego nikt inny wcześniej nie potrafił. O to, czy nowy trener okaże się receptą na sukces amerykańskiego zawodnika, zapytaliśmy Piotra Momota, zastępcę redaktora naczelnego portalu ringpolska.pl.

– Przewiduję, że walka będzie miała podobny przebieg jak ta sprzed półtora roku. Czyli Fury spokojnie wygra. Niekoniecznie przed czasem – myślę, że tym razem może zwyciężyć na punkty. Deontay Wilder zmienił trenera, zmienił rutynę treningową, zapewne ma inny plan na ten pojedynek. Jednak to ukształtowany zawodnik o bardzo specyficznych warunkach fizycznych. Jak na swój wzrost jest stosunkowo chudy, o szczupłych nogach. Teraz dużo pozmieniał z trenerem Malikiem Scottem. Oczywiście to ma mu pomóc, ale myślę, że skutek będzie dokładnie odwrotny. Zwykle gdy przed wielkimi walkami coś się próbuje zmienić w tak dużym stopniu, to wszystko bierze w łeb. W momencie kryzysowym zawodnik sięgnie do starych nawyków. Nowe rozwiązania zostaną odstawione na bok, a stare już są rozszyfrowane przez Fury’ego – komentuje Momot.

Zmiany w przygotowaniach Bronze Bombera były widoczne podczas ważenia zawodników. Na wagę wniósł 107 kilogramów – najwięcej w całej karierze. Zapewne większa masa ma być sposobem na przeciwstawienie się Brytyjczykowi w zwarciu. Jednak Fury również jest cięższy niż ostatnio. Co prawda nie osiągnął szumnie zapowiadanych 130 kilogramów, lecz klincz z kolosem ważącym 125,6 kilograma z pewnością nie będzie należał do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie.

Jeżeli chodzi o elementy techniczne oraz szybkość i inteligencję w poruszaniu się po ringu, w tym aspekcie Fury wciąż będzie miał przewagę. Zatem walka rzeczywiście może przebiegać dokładnie tak, jak ich poprzednie starcie. Punktowany w kolejnych rundach Wilder z czasem może sprowadzić swój boks starego bokserskiego porzekadła, że w wadze ciężkiej o zwycięstwie jest w stanie zadecydować jeden cios. Pamiętajmy, że ta sztuka prawie mu się udała w pierwszej walce z Brytyjczykiem. Wtedy wydawało się, że Amerykanin w dwunastej rundzie zmiótł Fury’ego z ringu i ten nie zdoła podnieść się po przyjętej bombie. Ale wtedy, ku zaskoczeniu wszystkich i samego Wildera, Król Cyganów nie tyle wstał, co wręcz powrócił do świata żywych.

POLSKA PRZYSTAWKA PRZED DANIEM GŁÓWNYM

Fani pięściarstwa w Polsce zapewne zasiądą przed telewizorami czekając nie tylko na główne wydarzenie gali. Giganci gigantami, jednak przed walką Fury-Wilder na ringu pokaże się Adam Kownacki (20-1, 15 KO), który skrzyżuje rękawice w rewanżu z Robertem Heleniusem (30-3, 19 KO). Polak na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych w swoich poprzednich walkach wręcz imponował częstotliwością zadawania ciosów i ofensywnym stylem. Co prawda widać było u niego mankamenty w obronie, lecz zdecydowanie więcej ciosów zwykł wyprowadzać, niż przyjmować. Kibice lubią takich pięściarzy – atakujących, idących do przodu i wchodzących w wymianę ciosów bez zbędnego kunktatorstwa.

Na początku ubiegłego roku popularny Baby Face otwarcie mówił o chęci podboju królewskiej dywizji. Bo skoro udało się Andy’emu Ruizowi (34-2, 22 KO) z Anthonym Joshuą, to dlaczego Polak – który często jest porównywany do Ruiza – miałby nie poradzić sobie z Deontayem Wilderem, wówczas dzierżącym pas WBC? Stany Zjednoczone to drugi dom naszego zawodnika, jest rozpoznawalny na tamtejszym rynku. Zatem w przypadku wygranej Wildera z Furym w ich drugim pojedynku oraz zwycięstwa Kownackiego z Heleniusem dwa tygodnie później, walka Wilder-Kownacki wydawała się bardzo, ale to bardzo realna.

Jak wiadomo, plany wzięły w łeb. I to podwójnie. O drugim pojedynku Fury-Wilder powiedzieliśmy powyżej. Ale dwa tygodnie później Kownacki, walcząc na swoim terenie w brooklyńskiej hali Barclays Center, przegrał z rosłym Finem przed czasem. W ringu zobaczyliśmy typowy styl Adama. Polak odważnie szedł do przodu, spychał przeciwnika do lin i dyktował tempo walki. Lecz w czwartej rundzie nadział się na celny lewy prosty rywala, który wyraźnie go naruszył. Doświadczony Helenius nie zwykł marnować takich szans. Położył Polaka jeszcze raz na deski, a po minucie od rozpoczęcia rundy sędzia ringowy David Fields zakończył pojedynek. I bardzo słusznie, bo polski bokser wyraźnie zamroczony wręcz pływał po ringu.

Zatem niedzielna walka będzie odpowiedzią na pytanie, czy Kownacki rzeczywiście należy do czołówki wagi ciężkiej, czy jednak to dla niego za wysokie progi. A propos wagi – Baby Face zaczyna się już irytować pytaniem o swoją masę. Często spotyka się z zarzutami, że może jednak zrzuciłby kilka kilogramów. W lipcu tego roku, kiedy pierwotnie miała obyć się jego rewanżowa walka z Heleniusem, nie wytrzymał i z przekąsem napisał na swoim Twitterze, że jak się to komuś nie podoba, to w następnej walce będzie ważył i 140 kilogramów.  I tak po prawdzie, trochę się Polakowi nie dziwimy. To jest boks, nie zawody kulturystyczne. Okej, Kownacki nie wygląda jak model z okładki magazynu. Tylko co z tego skoro potrafi zadawać ciosy z częstotliwością, której nie powstydziliby się bokserzy z niższych wag?

Oczywiście, Polak zdaje sobie sprawę, że jego masa również musi mieścić się w granicach zdrowego rozsądku. Podczas piątkowego ważenia zanotował 117 kilogramów – o ponad trzy mniej, niż przed poprzednią walką. Doskonale wie o jaką stawkę będzie walczył dziś w nocy.

– Muszę udowodnić sobie i całej reszcie, że to, co stało się ostatnio, było zwykłym wypadkiem przy pracy i więcej już się nie powtórzy. Wtedy byłem lekkomyślny, nie słuchałem swojego trenera i zapłaciłem za to karę. Helenius pokazał mi, że jeśli patrzysz za daleko, możesz oberwać, dlatego tym razem skupiam się wyłącznie na nim – powiedział Kownacki przed walką.

Czy Polak zaliczy udany powrót do czołówki wagi ciężkiej? O tym przekonamy się w niedzielę, wczesnym porankiem. Transmisja walki Tysona Fury’ego z Deontayem Wilderem zaplanowana jest na godzinę piątą polskiego czasu. Zatem walczący przed nimi Kownacki i Helenius powinni zameldować się na ringu około godziny czwartej. TVP Sport pokaże całą galę już od drugiej w nocy.

Fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
20.10.2021

Gortat: Najlepszy koszykarz w historii? Chyba postawiłbym na Kobego

Marcin Gortat opowiadał historie z najlepszej ligi świata we wtorkowym HejtParku. Wspominał, jak spontanicznie kupił Ferrari, jak odwiedził dom Shaquille’a O’Neala czy odmówił przyjęcia Rolexa od Johna Walla. W rozmowie z Krzysztofem Stanowskim oraz widzami mówił też o swoim zaangażowaniu w esport, a także tym…. jak to było z Lisą Ann. Spisaliśmy dla was najciekawsze […]
20.10.2021
Inne sporty
20.10.2021

Dick Fosbury i jego flop. Jak jeden człowiek zrewolucjonizował skok wzwyż

Na początku kibice się śmiali. Dick Fosbury skakał bowiem zupełnie inaczej od reszty swoich rywali. Dziennikarze pisali, że wyglądał „jak ktoś, kto wypadł przez okno z 30. piętra” albo „wielbłąd z dwoma nogami”. Gdy jednak ten wielbłąd bez problemu pokonywał kolejne wysokości, śmiechy ucichły. Fosbury zaczął intrygować, ciekawić. Wielu czekało na to co zrobi i […]
20.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Trenowanie jednocześnie klubu i reprezentacji – Grbić raczej nie spróbuje, ale to zazwyczaj działa

Choć nic nie zostało jeszcze oficjalnie powiedziane, Nikola Grbić raczej nie będzie trenerem naszych siatkarzy. Wszystko przez prezesa Perugii, Gino Sirciego, który postawił sprawę jasno – uważa, że Serb nie powinien pracować na dwóch frontach. W historii polskiego sportu mieliśmy jednak mnóstwo przypadków, kiedy szkoleniowcy reprezentacji tak działali. Nawet ci najwięksi – jak Bogdan Wenta […]
19.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Jerzy Kulej – mistrz, który nie dał wyliczyć się życiu

Gdyby żył, dziś kończyłby 81 lat. Choć był wybitnym pięściarzem, jego losy są zawiłe niczym lewe sierpowe, którymi często karcił swoich rywali, posyłając ich na deski. Jerzy Kulej jest powszechnie uważany za najlepszego boksera w historii Polski. Na 348 stoczonych walk przegrał zaledwie 25 razy, lecz nigdy nie był liczony – nawet na stojąco. Inaczej […]
19.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Inne sporty
20.10.2021

Dick Fosbury i jego flop. Jak jeden człowiek zrewolucjonizował skok wzwyż

Na początku kibice się śmiali. Dick Fosbury skakał bowiem zupełnie inaczej od reszty swoich rywali. Dziennikarze pisali, że wyglądał „jak ktoś, kto wypadł przez okno z 30. piętra” albo „wielbłąd z dwoma nogami”. Gdy jednak ten wielbłąd bez problemu pokonywał kolejne wysokości, śmiechy ucichły. Fosbury zaczął intrygować, ciekawić. Wielu czekało na to co zrobi i […]
20.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Trenowanie jednocześnie klubu i reprezentacji – Grbić raczej nie spróbuje, ale to zazwyczaj działa

Choć nic nie zostało jeszcze oficjalnie powiedziane, Nikola Grbić raczej nie będzie trenerem naszych siatkarzy. Wszystko przez prezesa Perugii, Gino Sirciego, który postawił sprawę jasno – uważa, że Serb nie powinien pracować na dwóch frontach. W historii polskiego sportu mieliśmy jednak mnóstwo przypadków, kiedy szkoleniowcy reprezentacji tak działali. Nawet ci najwięksi – jak Bogdan Wenta […]
19.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Czy w pogoni za rekordami maraton dobiegł do ściany?

Mijają okrągłe dwa lata, odkąd w światowych biegach doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Pierwszy wstrząs miał miejsce dwunastego października 2019 roku w Wiedniu. Wtedy podczas wydarzenia o wymownej nazwie Ineos 1:59 Challenge Eliud Kipchoge jako pierwszy człowiek w historii złamał barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Choć ze względu na symbolikę oraz otoczkę medialną wyczyn […]
13.10.2021
Inne sporty
11.10.2021

Olimpijskie złoto na drodze do WWE (i UFC?), czyli zawrotna kariera Gable’a Stevesona

Masz dwadzieścia jeden lat, złoty medal przywieziony z Tokio i perspektywę występu na kolejnych igrzyskach w 2024 roku. Co dalej? Raczej nie decydujesz się zejść z olimpijskiej sceny, prawda? Gable Dan Steveson jednak dokładnie tak zrobił. We wrześniu zapaśnik (kategoria do 125 kilogramów) z USA podpisał kontrakt z WWE. I nie była to spontaniczna decyzja, […]
11.10.2021
Inne sporty
10.10.2021

Fury w trybie króla, Wilder w trybie zombie – co za walka w Las Vegas!

Ta walka była prawdziwą reklamą wagi ciężkiej. Jeżeli na nią wstaliście i zaparzyliście sobie kawę, ta nie była potrzebna. Od samego oglądania i zwrotów akcji biła energia zdolna obudzić człowieka ze śpiączki. Deontay Wilder (42-2-1, 41 KO) w starciu z Tysonem Furym (31-0-1, 22 KO) zostawił na ringu serce, wątrobę i parę innych narządów wewnętrznych. […]
10.10.2021
Weszło
20.10.2021

Żyjemy w czasach, gdy Barcelona drży o wynik z Dynamem Kijów

Kiedy Barcelona musi martwić się o obronę jednobramkowej przewagi z najgorszą ekipą w grupie na papierze, wiedz, że nie jest z nią najlepiej. Słyszeliśmy gwizdy na Camp Nou, widzieliśmy niemrawe występy piłkarzy ofensywnych i generalnie brak polotu. Jeśli jakiś kibic „Dumy Katalonii” nabrał optymizmu po zwycięstwie z Valencią, po dzisiejszym meczu dobre emocje muszą odejść […]
20.10.2021
Inne sporty
20.10.2021

Gortat: Najlepszy koszykarz w historii? Chyba postawiłbym na Kobego

Marcin Gortat opowiadał historie z najlepszej ligi świata we wtorkowym HejtParku. Wspominał, jak spontanicznie kupił Ferrari, jak odwiedził dom Shaquille’a O’Neala czy odmówił przyjęcia Rolexa od Johna Walla. W rozmowie z Krzysztofem Stanowskim oraz widzami mówił też o swoim zaangażowaniu w esport, a także tym…. jak to było z Lisą Ann. Spisaliśmy dla was najciekawsze […]
20.10.2021
Niezły numer
20.10.2021

Dwie trzecie goli Lecha to tercet Amaral, Ishak i Kamiński

Lech Poznań to rewelacja sezonu 2021/2022. Po zwycięstwie w ligowym klasyku z Legią Warszawa „Kolejorz” jest głównym kandydatem do tytułu mistrza Polski. W ekipie Macieja Skorży zgadza się wszystko – od obrony po atak. Jak każda drużyna Lech ma jednak swoich wyraźnych liderów. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim ofensywny tercet: Joao Amaral, Mikael Ishak oraz […]
20.10.2021
Felietony i blogi
20.10.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Jestem ostatnią osobą w Polsce, która nie napisała jeszcze niczego o Macie, więc zanim zostanę wygnany za to niedopatrzenie – dzisiaj też zabiorę fachowy głos w tej dyskusji. Zwłaszcza, że dyskusja jest wielowątkowa, w każdym z tych wątków absurdalna, a w dodatku najczęściej wypowiadają się w niej ludzie tak rozemocjonowani, że właściwie trudno traktować ich […]
20.10.2021
Weszło
20.10.2021

„Poczekałbym ze zmianą trenera, ale sześć porażek po dziewięciu kolejkach to kompromitacja”

– Jak będziemy tak zwalniali trenerów, to nigdy nie dowiemy się, jacy to trenerzy. Zdobył mistrzostwo, robi wynik w pucharach. Teraz jest w kryzysie głębokim – zmieniano w Legii trenera, gdy drużyna była w korzystniejszych rejonach tabeli, natomiast puchary go bronią. Jeszcze bym więc poczekał, niemniej trzeba powiedzieć: sześć porażek po dziewięciu kolejkach to katastrofa. […]
20.10.2021
Niewydrukowana tabela
20.10.2021

Podolskiemu znów się pomyliło – miał kopać piłkę, nie rywali

Generalnie w kolejkach, w których Lech gra z Legią, to właśnie kontrowersje z tego starcia dominują „Niewydrukowaną”. Ale akurat sędzia Musiał dźwignął ciężar tego starcia – karny dla Lecha słuszny, brak karnego dla Legii również, podobnie z nieuznanym golem Jędrzejczyka. Zatem zwracamy uwagę na inne mecze. I powoli przymierzamy się do tezy, że Lukas Podolski […]
20.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Jerzy Kulej – mistrz, który nie dał wyliczyć się życiu

Gdyby żył, dziś kończyłby 81 lat. Choć był wybitnym pięściarzem, jego losy są zawiłe niczym lewe sierpowe, którymi często karcił swoich rywali, posyłając ich na deski. Jerzy Kulej jest powszechnie uważany za najlepszego boksera w historii Polski. Na 348 stoczonych walk przegrał zaledwie 25 razy, lecz nigdy nie był liczony – nawet na stojąco. Inaczej […]
19.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Czy w pogoni za rekordami maraton dobiegł do ściany?

Mijają okrągłe dwa lata, odkąd w światowych biegach doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Pierwszy wstrząs miał miejsce dwunastego października 2019 roku w Wiedniu. Wtedy podczas wydarzenia o wymownej nazwie Ineos 1:59 Challenge Eliud Kipchoge jako pierwszy człowiek w historii złamał barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Choć ze względu na symbolikę oraz otoczkę medialną wyczyn […]
13.10.2021
Inne sporty
10.10.2021

Dziś Adam Kownacki wypisał się z poważnego boksu

Adam Kownacki (20-2, 15 KO) poszedł w ślady polskiej legendy wagi ciężkiej w boksie zawodowym, Andrzeja Gołoty! Ale to brzmi dumnie, prawda? Szkoda tylko, że dokonał tego w najgorszy z możliwych sposobów. Bo nie, nie chodzi o to, że Polak stoczył ringową wojnę, o której będziemy pamiętali przez lata. Wręcz przeciwnie, o tej walce chcielibyśmy […]
10.10.2021
Inne sporty
09.10.2021

Bokserskie sequele w Las Vegas: Fury-Wilder III, Kownacki-Helenius II

Ta walka od kilku miesięcy generuje sporo emocji – również pomiędzy jej głównymi bohaterami. Bo powiedzieć, że Tyson Fury (30-0-1, 21 KO) i Deontay Wilder (42-1-1, 41 KO) za sobą nie przepadają, to nic nie powiedzieć. Ich trzeci pojedynek niesie za sobą wiele podtekstów, od osobistych po finansowe. Jednego jesteśmy pewni – jeżeli obaj będą […]
09.10.2021
Inne sporty
08.10.2021

Olimpijczyk prosto z Syberii. Historia Czesława Kwiecińskiego

Jego życiorys to materiał, który mógłby posłużyć za scenariusz do dobrego filmu. Urodził się na terenach obecnej Litwy, choć nie pamięta wiele z tamtego okresu. Już w wieku sześciu lat został wraz z rodziną zesłany na Sybir. Do Polski powrócił po dziesięciu latach pobytu w lodowym piekle. Przez lata kariery zmagał się z politycznymi układami, […]
08.10.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sędzia Laguna
Sędzia Laguna
11 dni temu

Helenius, do boju. Przyjedź się po tym placku tak jak ostatnio.

owca w wilczej skórze
owca w wilczej skórze
10 dni temu

Kto staje do zdjęcia twarza w twarz w okularach przeciwsłonecznych gdy nie ma słońca? tchórz?

Weszło
20.10.2021

Żyjemy w czasach, gdy Barcelona drży o wynik z Dynamem Kijów

Kiedy Barcelona musi martwić się o obronę jednobramkowej przewagi z najgorszą ekipą w grupie na papierze, wiedz, że nie jest z nią najlepiej. Słyszeliśmy gwizdy na Camp Nou, widzieliśmy niemrawe występy piłkarzy ofensywnych i generalnie brak polotu. Jeśli jakiś kibic „Dumy Katalonii” nabrał optymizmu po zwycięstwie z Valencią, po dzisiejszym meczu dobre emocje muszą odejść […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

Piotr Zieliński nie zagra z Legią

Luciano Spalletti na oficjalnej konferencji prasowej przed meczem z Legią Warszawa potwierdził, że jutro nie skorzysta z usług Piotra Zielińskiego. Reprezentant Polski narzeka na drobne problemy zdrowotne.  – Pojedzie z nami do Rzymu na niedzielny mecz z AS Roma, ale na wszelki wypadek nie będziemy ryzykować, przez co nie wystąpi przeciwko Legii – powiedział szkoleniowiec […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

Kolejna wygrana Puszczy Niepołomice

Puszcza Niepołomice już chyba definitywnie ma za sobą kryzys. Po pięciu meczach z rzędu bez zwycięstwa, gdy zespół Tomasza Tułacza odpadł z Pucharu Polski z rezerwami Lecha Poznań i dopisał sobie tylko jeden punkt do ligowego dorobku, przyszły dwa kolejne zwycięstwa.  W weekend zespół z Niepołomic rozbił na własnym stadionie Odrę Opole aż 3-0, odnosząc […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

Nowy piłkarz na treningu Jagiellonii

Jagiellonia Białystok poinformowała, że treningi z drużyną Ireneusza Mamrota rozpoczął nowy piłkarz. Na testach w ekipie z Podlasia wylądował Prince Kwabena Adu i od jutra będzie starał się przekonać do siebie sztab szkoleniowy.  Kto zacz? Najprościej będzie powiedzieć, że młody napastnik rodem z Ghany. Na stronie internetowej białostockiego klubu możemy przeczytać, że… 18-letni atakujący urodził […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

Michniewicz: – Wystawię optymalny skład

Jaką presję odczuwa przed meczem? Czy wystawi optymalny skład? Jakie wnioski wyciągnął po meczach Napoli, których obejrzał komplet? Czesław Michniewicz mówił o tym na konferencji w Neapolu. – Nie odbieram tego jako prostego meczu. Cieszymy się, że jesteśmy w tym miejscu. Czuć tutaj historie. Odbywało się tu wiele świetnych meczów, grali świetni piłkarze. To jedyny […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

Strzelanina w grupie Legii. Leicester górą w Moskwie

Na dziś zaplanowano tylko jeden mecz w Lidze Europy, ale było to bardzo istotne spotkanie z perspektywy Legii Warszawa, bowiem mowa o starciu Spartaka Moskwa z Leicester City. Poza tym, w stolicy Rosji działo się tyle, że wydarzeniami spokojnie można by obdzielić kilka meczów.  W grupie „C” aż roi się od niespodzianek i w Moskwie […]
20.10.2021
Inne sporty
20.10.2021

Gortat: Najlepszy koszykarz w historii? Chyba postawiłbym na Kobego

Marcin Gortat opowiadał historie z najlepszej ligi świata we wtorkowym HejtParku. Wspominał, jak spontanicznie kupił Ferrari, jak odwiedził dom Shaquille’a O’Neala czy odmówił przyjęcia Rolexa od Johna Walla. W rozmowie z Krzysztofem Stanowskim oraz widzami mówił też o swoim zaangażowaniu w esport, a także tym…. jak to było z Lisą Ann. Spisaliśmy dla was najciekawsze […]
20.10.2021
Inne sporty
20.10.2021

Dick Fosbury i jego flop. Jak jeden człowiek zrewolucjonizował skok wzwyż

Na początku kibice się śmiali. Dick Fosbury skakał bowiem zupełnie inaczej od reszty swoich rywali. Dziennikarze pisali, że wyglądał „jak ktoś, kto wypadł przez okno z 30. piętra” albo „wielbłąd z dwoma nogami”. Gdy jednak ten wielbłąd bez problemu pokonywał kolejne wysokości, śmiechy ucichły. Fosbury zaczął intrygować, ciekawić. Wielu czekało na to co zrobi i […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

KTS Weszło w finale Okręgowego Pucharu Polski!

Miło nam poinformować, że piłkarze KTS-u Weszło po raz kolejny odwalili kawał świetnej roboty. Co zmalowali tym razem? Ano awansowali do finału Okręgowego Pucharu Polski, wykonując tym samym – no a co tam! – kolejny krok w kierunku Stadionu Narodowego.  Jeszcze trochę ich co prawda zostało, ale cieszymy się, że drużynie Oskara Śliwowskiego nie wystarczy […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

II liga: Bezbramkowy remis rezerw Lecha

Zaległości nadrobili dziś piłkarze z trzeciego poziomu rozgrywkowego. Konkretnie zawodnicy Pogoni Grodzisk Mazowiecki i rezerw Lecha Poznań, których mecz w pierwotnym terminie został odwołany z powodu powołań młodych lechitów do reprezentacji.  Druga drużyna Kolejorza poczyna sobie w tym sezonie lepiej niż w dwóch ostatnich, kiedy to niemal do samego końca musiała drżeć o pozostanie w […]
20.10.2021
Niezły numer
20.10.2021

Dwie trzecie goli Lecha to tercet Amaral, Ishak i Kamiński

Lech Poznań to rewelacja sezonu 2021/2022. Po zwycięstwie w ligowym klasyku z Legią Warszawa „Kolejorz” jest głównym kandydatem do tytułu mistrza Polski. W ekipie Macieja Skorży zgadza się wszystko – od obrony po atak. Jak każda drużyna Lech ma jednak swoich wyraźnych liderów. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim ofensywny tercet: Joao Amaral, Mikael Ishak oraz […]
20.10.2021
Felietony i blogi
20.10.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Jestem ostatnią osobą w Polsce, która nie napisała jeszcze niczego o Macie, więc zanim zostanę wygnany za to niedopatrzenie – dzisiaj też zabiorę fachowy głos w tej dyskusji. Zwłaszcza, że dyskusja jest wielowątkowa, w każdym z tych wątków absurdalna, a w dodatku najczęściej wypowiadają się w niej ludzie tak rozemocjonowani, że właściwie trudno traktować ich […]
20.10.2021
Weszło
20.10.2021

„Poczekałbym ze zmianą trenera, ale sześć porażek po dziewięciu kolejkach to kompromitacja”

– Jak będziemy tak zwalniali trenerów, to nigdy nie dowiemy się, jacy to trenerzy. Zdobył mistrzostwo, robi wynik w pucharach. Teraz jest w kryzysie głębokim – zmieniano w Legii trenera, gdy drużyna była w korzystniejszych rejonach tabeli, natomiast puchary go bronią. Jeszcze bym więc poczekał, niemniej trzeba powiedzieć: sześć porażek po dziewięciu kolejkach to katastrofa. […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

Szymonowicz w Warcie Poznań

Dawid Szymonowicz został nowym piłkarzem Warty Poznań.  – Trenował z nami w przerwie na kadrę. Chodziło o to, żeby mógł bliżej poznać, jak klub funkcjonuje od środka. Niewątpliwie był to też cenny czas dla zawodnika, który mógł ćwiczyć z zespołem ligowym w momencie, gdy szuka nowego klubu. To środkowy obrońca, który dobrze czuje się w […]
20.10.2021
Niewydrukowana tabela
20.10.2021

Podolskiemu znów się pomyliło – miał kopać piłkę, nie rywali

Generalnie w kolejkach, w których Lech gra z Legią, to właśnie kontrowersje z tego starcia dominują „Niewydrukowaną”. Ale akurat sędzia Musiał dźwignął ciężar tego starcia – karny dla Lecha słuszny, brak karnego dla Legii również, podobnie z nieuznanym golem Jędrzejczyka. Zatem zwracamy uwagę na inne mecze. I powoli przymierzamy się do tezy, że Lukas Podolski […]
20.10.2021
Weszło
20.10.2021

Większość zawodników źle wyrzuca piłkę. Wiedzę, jak to zmienić, mam tylko ja

Jak wiele kluby tracą na złych wyrzutach z autu? W jaki sposób odmienił grę dla Liverpoolu? Co zauważył u ptaków, co okazało się pomocne w jego pracy? Dlaczego nie zgadza się z Arsenem Wengerem? Jakie są jego związki z Polską? Czy auty to gorszy stały fragment gry? Jak szybko potrafi odmienić auty zespołu, który trenuje? […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

„Lukaku i Haaland w duecie? Czemu nie!”

Przyszłość Erlinga Brauta Haalanda jest jednym z najgorętszych transferowych tematów w środowisku piłkarskim od wielu, wielu miesięcy. Wielkie europejskie marki traktują potencjalne wyciągnięcie Norwega z Dortmundu jako wspaniale przyszłościową inwestycję. Aktualnie do zabiegania o bramkostrzelnego napastnika przyznał się Thomas Tuchel.  – Kilka razy rozmawialiśmy o Erlingu Haalandzie, latem również. Ale wtedy ściągnięcie go wydawało się […]
20.10.2021
Suche Info
20.10.2021

Kostorz w składzie na Napoli?

Szykuje się (nie)małe zaskoczenie w składzie Legii na mecz z Napoli? Redaktorzy portalu Legia.net twierdzą, że to bardzo możliwe.  W meczu Ligi Europy z Napoli – według informacji Legia.net – szansę gry otrzymać ma Kacper Kostorz. Wszystko dlatego, że Tomas Pekhart ma złamany nos, a Mahir Emreli gorzej wypadł w przegranym hitowym meczu Ekstraklasy z […]
20.10.2021