[NEWS] Kornel Osyra wraca do Polski. Zagra w Resovii

Przemysław Michalak

Autor:Przemysław Michalak

18 czerwca 2023, 20:55 • 2 min czytania 2 komentarze

Kornel Osyra po rocznej przerwie ponownie będzie grał w I lidze. Doświadczony obrońca zakończył bułgarski etap i zakotwiczy w Resovii Rzeszów. Według naszych informacji jego pozyskanie to już formalność.

Osyra latem ubiegłego roku odszedł z Sandecji Nowy Sącz i po raz pierwszy w swojej karierze spróbował sił za granicą. Został piłkarzem Hebaru Pazardżik, który uzyskał historyczny awans do bułgarskiej ekstraklasy i szukał wzmocnień. W barwach tego klubu Polak rozegrał 27 meczów pod wodzą trzech trenerów. Najpierw był nim Włoch Fulvio Plea, później dobry niegdyś napastnik Władimir Manczew, a od marca były selekcjoner reprezentacji Bułgarii Ljubosław Penew.

Do 29. kolejki z CSKA Sofia Osyra miał pewne miejsce w składzie i generalnie zbierał niezłe recenzje. Kilka razy znajdował się nawet w jedenastce kolejki. Z CSKA jednak Hebar do przerwy przegrywał 0:3, Penew w przerwie wprowadził za naszego rodaka Martina Mihaiłowa i od tej pory stawiał już na tego zawodnika. Wyniki obroniły tę decyzję. Hebar w grupie spadkowej wygrał trzy ostatnie mecze, dzięki czemu zapewnił sobie utrzymanie.

30-latek karierę będzie kontynuował w Resovii, z której odeszło już ośmiu piłkarzy (m.in. Kamil Antonik do Miedzi Legnica i Miłosz Kałahur do Lechii Gdańsk), zaraz pewnie odejdzie też Marek Mróz, a dotychczas nikt jeszcze nie przyszedł. Rzeszowianie zajęli czternaste miejsce w tabeli, nie drżeli o utrzymanie do ostatniej kolejki, ale teraz zadanie będzie jeszcze trudniejsze, bo I liga zapowiada się na najmocniejszą od lat.

Jeżeli uznać, że prowadzenie stronki o Realu Valladolid też się liczy, o piłce w świecie internetu pisze już od dwudziestu lat. Kiedyś bardziej interesował się ligami zagranicznymi, dziś futbol bez polskich akcentów ekscytuje go rzadko. Miał szczęście współpracować z Romanem Hurkowskim pod koniec jego życia, to był dla niego dziennikarski uniwersytet. W 2010 roku - po przygodach na kilku stronach - założył portal 2x45. Stamtąd pod koniec 2017 roku do Weszło wyciągnął go Krzysztof Stanowski. I oto jest. Najczęściej możecie czytać jego teksty dotyczące Ekstraklasy – od pomeczówek po duże wywiady czy reportaże - a od 2021 roku raz na kilka tygodni oglądać w Lidze Minus i Weszłopolskich. Kibicowsko nigdy nie był mocno zaangażowany, ale ostatnio chodzenie z synem na stadion sprawiło, że trochę odżyła jego sympatia do GKS-u Tychy. Dodając kontekst zawodowy, tym chętniej przyjąłby długo wyczekiwany awans tego klubu do Ekstraklasy.