Kilka dni temu informowaliśmy o zwiększeniu przez PZPN ryczałtów meczowych dla sędziów szczebla centralnego. To stawki, jakie każdy arbiter dostaje za poprowadzone spotkanie. Oprócz tego PZPN płaci też kontrakty sędziom zawodowym, dzięki czemu mają oni regularne pensje. Właśnie one mają zostać podwyższone. Liczba zawodowych arbitrów może być też zwiększona o kolejne nazwiska.

Będą kolejne podwyżki dla sędziów! Tym razem chodzi o kontrakty zawodowe

O planowanych podwyżkach dla zawodowców mówił 5 lutego Szymon Marciniak na antenie Canal+ podczas programu Liga+ Extra.

Zostaliśmy zaproszeni do rozmów, będzie powołana grupa robocza. Prezes Cezary Kulesza dał zielone światło – dziękujemy prezesie – i zasiądziemy do stołu. Będziemy rozmawiać, żeby kontrakty były większe i żeby zwiększyć też liczbę kontraktów zawodowych. Są przecież kolejni, fajni młodsi sędziowie, którzy czekają na szanse – podkreślił arbiter, który ze swoim zespołem prowadził finał ostatnich mistrzostw świata w Katarze.

Poznaliśmy nieco zakulisowych informacji na ten temat. Obecnie w Polsce jest 20 zawodowych sędziów – 10 głównych i 10 asystentów.

lista-sedziow-zawodowych

Podwyżki dla sędziów dzięki nowej umowie Canal+

Tak jak pisaliśmy 7 lutego: „Stawki kontraktów zawodowych nigdy nie były oficjalnie publikowane. Mówi się jednak, że średnia wartość takiej umowy dla sędziego głównego to ok. 10 tys. zł brutto, a dla asystenta ok. 7 tys. zł. Kwoty trzeba uśrednić, ponieważ różnią się one w zależności od stażu i uprawnień (plakietka sędziego międzynarodowego). Przykładowo Szymon Marciniak, który ma poprowadzonych 340 meczów w Ekstraklasie (jest obecnie rekordzistą pod tym względem), ma większą podstawę niż Damian Sylwestrzak, który jest arbitrem w najwyższej klasie rozgrywkowej dopiero od 2020 roku i jego dorobek ekstraklasowy to 52 spotkania”.

Umowy z arbitrami ma podpisane PZPN i to z kont związkowych są przelewane pieniądze do sędziów. Trzeba jednak wiedzieć, że większość środków na kontrakty zawodowe związek otrzymuje od Ekstraklasy SA. 3 października telewizja Canal+ poinformowała, że przedłużyła umowę na pokazywanie spotkań naszej najwyższej ligi. Cała wartość kontraktu na lata 2023 – 2027 wyniesie blisko 1,3 mld zł. To rekordowa kwota. Między innymi dzięki temu mają zostać podwyższone kontrakty sędziów.

nowy-kontrakt-canal-plus-ekstraklaasa

Nowe umowy większe o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent

Jak duża będzie podwyżka? Wszystko zależy od negocjacji na linii: PZPN, Ekstraklasa SA i grupa robocza, o której mówił Marciniak. W jej skład mają wejść przedstawiciele arbitrów oraz członkowie zarządu Kolegium Sędziów PZPN, w tym z pewnością jego przewodniczący Tomasz Mikulski. W środowisku mówi się, że podwyżka może wynieść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent, ponieważ stawki pensji dla zawodowców nie były zwiększane od wielu lat. Ostateczna stawka będzie wynikiem negocjacji.

Nawet czterech nowych zawodowców?

Możliwe, że zwiększona zostanie też lista sędziów zawodowych. Wstępnie strony ustaliły, że w gronie arbitrów kontraktowych mogą pojawić się cztery nowe nazwiska, które wskaże zarząd Kolegium Sędziów PZPN. Nie jest to jeszcze przesądzone, bo Kolegium Sędziów PZPN musi wybrać odpowiednich kandydatów, a dużo zależy od formy arbitrów w trakcie rundy wiosennej. Kiedy wszystko wejdzie w życie? Najpierw musi dojść do spotkania wszystkich trzech stron: przedstawicieli władz PZPN, Ekstraklasy SA i sędziowskiej grupy roboczej. Nowe ustalenia mają obowiązywać wraz z początkiem nowego sezonu. Oczywiście wszystko będzie musiał jeszcze zatwierdzić zarząd PZPN. Obecnie wydaje się jednak, że podwyżki są już przesądzone, a ich oficjalne zatwierdzenie jest tylko kwestią czasu. W związku jest wola na wprowadzenie takich zmian.

 

WIĘCEJ O SĘDZIOWANIU:

Fot. Newspix

Najnowsze

Suche Info

Emery: – Krychowiak nie był w stanie „dosięgnąć” do poziomu PSG

redakcja
Suche Info

Xavi: – Remis sprawia, że załączają się alarmy

redakcja
Suche Info

Brzęczek o Lewandowskim: – Nagle wszyscy krzyczą, że nie ma predyspozycji do bycia kapitanem

redakcja
Suche Info

Trener Pogoni: – Wstydzimy się tego wyniku. To niedopuszczalne

redakcja
Suche Info

Runjaić: – To nie powinna być czerwona kartka

redakcja
6
Weszło

Sokół Kleczew jak u Boccaccia – zdolny do poświęceń [REPORTAŻ]

Arek Dobruchowski
4

Weszło

Weszło

Sokół Kleczew jak u Boccaccia – zdolny do poświęceń [REPORTAŻ]

Arek Dobruchowski
4
Weszło

Wzlot i upadek. 10 najważniejszych momentów Krychowiaka w reprezentacji Polski

redakcja
Weszło

GieKSa ambitna, ale wypunktowana. Pewny awans Górnika Zabrze

redakcja
Ekstraklasa

Na co komu Liga Mistrzów? Pogoń i Legia zapewniły większe emocje

Przemysław Michalak
82
Weszło

Cracovia ma wąską kadrę? Bramkarz Górnika postanowił temu zaradzić!

Jan Mazurek
Weszło

Miłosierny Polsat

Jakub Białek