Największa rewolucja w piłce nożnej? Zapewne futbol totalny, wzniesienie gry ofensywnej na nowy poziom. Jak więc nazwać odwrotność tego stylu? Wybraliśmy pragmatyzm totalny – styl, który jest aż nazbyt prosty i defensywny, więc zamiast pomagać drużynie, podcina jej skrzydła. Na podstawie danych, liczb i analizy pokażemy, dlaczego Leszek Ojrzyński miałby ogromny problem z utrzymaniem w lidze Korony Kielce, grając taką piłkę, jaką grał do tej pory.

Zanim rozprawimy się z tym, jaki pomysł na futbol oferuje Leszek Ojrzyński, zaznaczmy, że nie będzie to wielka bitwa dobra ze złem. To nie jest dyskusja o tym, że każdy zespół musi grać ofensywną i otwartą piłkę, bo oczywiste jest, że tak się nie da. Na całym świecie znajdziemy drużyny, które preferują grę defensywną, prostą, czy jakkolwiek chcemy ją nazwać. Pragmatyzm sam w sobie nie jest zły, tak jak i złe nie jest skupienie się na obronie, wybijanie rywala z rytmu czy nawet kradnięcie sekund przy wznowieniach.
Sęk w tym, że Leszek Ojrzyński nie oferuje nam piłki tak zwyczajnie pragmatycznej. Stwierdzenie, że nie oferuje nam piłki w ogóle, byłoby wyolbrzymieniem, ale też nie takim, jak nazwanie ratlerka ogromnym psiskiem. Bardziej jak powiedzenie, że łyżka to chochla, bo pomysł tego trenera można bez problemu opisać, sięgając po statystyki efektywnego czasu gry. W każdym zespole, w którym ostatnio pracował, powtarzał się ten sam schemat. Przejęcie sterów przez Ojrzyńskiego oznaczało mniej „piłki w piłce”, jego zwolnienie zaś równało się z poprawieniem tej statystyki.
Już w programie “Weszłopolscy” przedstawiliśmy wstydliwą dla tego szkoleniowca grafikę. Nie tylko dlatego, że jego Korona Kielce ustanowiła absolutny rekord, jeśli chodzi o najniższy efektywny czas gry — żaden inny zespół nie zszedł poniżej 19 minut, podczas gdy beniaminek był bliski tego, żeby z przodu stanęła „17”. Większym problemem było to, że wycinając krótkie epizody Ojrzyńskiego w poprzednich drużynach, Stali Mielec i Wiśle Płock, okazało się, iż tylko ten trener trzykrotnie pojawia się w ścisłej czołówce zestawienia.
Prowadzone przez niego zespoły nigdy nie grały inaczej. Arka Gdynia to 21:25 minut efektywnego czasu gry, Górnik Zabrze – 21:40. Nawet pierwszoligowa Korona szybko zweryfikowała popularną tezę o tym, że styl gry Leszka Ojrzyńskiego byłby inny, gdyby prowadził drużynę z większym potencjałem. Kielczanie na zapleczu śmiało mogli aspirować do roli faworyta i traktować sporą część rywali z wyższością w kwestii kultury gry w piłkę. Ojrzyński nie poszedł jednak w kierunku dominacji, zamiast tego obniżył efektywny czas gry (21:17), uciekając w sprawdzone przez siebie sposoby.
Felieton Jakuba Białka o zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego
Dlaczego taktyka Leszka Ojrzyńskiego nie działa?
W Ekstraklasie sposób ten sprawił, że Korona Kielce odstawała od reszty stawki tak bardzo, że od kiedy zbierane są dane (sezon 2015/2016) między pierwszą a ostatnią drużyną w zestawieniu nigdy nie było tak dużej różnicy, jak teraz. Traf chciał, że zwolnienie i ten tekst idealnie wpasowały się do okoliczności — Korona zagra z Lechem, który w piłkę gra najdłużej. Mocno wygląda także porównanie ostatniej i przedostatniej pozycji w rankingu, bo i wtedy kielczanie wypadają blado, wyraźnie odstając od reszty.
Na początku wspomnieliśmy jednak, że defensywny futbol wcale nie musi być złym rozwiązaniem. Ba, dla drużyn takich jak Korona Kielce — beniaminek ligi, niezbyt zamożny, z kadrą, którą umieścilibyśmy w okolicy miejsc spadkowych i nie byłaby to żadna kontrowersja — to czasami jedyna droga. Sęk w tym, że nawet obniżyć efektywny czas gry można na dwa sposoby. Pierwszy to efekt pomysłowości i poukładanej taktyki. To logiczne, że underdog powinien dążyć do tego, żeby wybić faworyta z rytmu i ograniczyć momenty, w których ten może mu zagrozić. Wiąże się to jednak z czymś więcej niż wybijanie piłki, leżenie na murawie czy celebrowanie autów. Najprościej mówiąc niższy efektywny czas gry działa na korzyść słabszej strony, gdy:
- jest on dwustronny, czyli rywal także notuje niższy efektywny czas gry niż zwykle
- idzie za nim ryzyko w postaci wyższego pressingu i wysokich odbiorów
- mniejsza liczba sytuacji bramkowych nie jest problemem, bo strzały oddawane są z lepszych pozycji, co zwiększa szansę na zdobycie gola
Problemem Leszka Ojrzyńskiego w Koronie było to, że malowanie pejzażu zakończył na wylaniu niebieskiej farby na płótno. Kielczanie nie wyróżniali się pod względem pressingu względem ligowej średniej, co zaskakuje tym bardziej, że przy niskim posiadaniu piłki wyższy pressing jest zwykle naturalnym następstwem. Wskaźnik wysokich odbiorów też znajduje się poniżej przeciętnej, gdy powinno być odwrotnie. Wreszcie pod względem jakości poszczególnych strzałów Korona jest ostatnia w lidze. O tym, jak to istotne, mówił ostatnio Dawid Szulczek.
– Nie oddajemy wielu strzałów, ale zazwyczaj oddajemy je z dobrze przygotowanych pozycji, dlatego w skali roku strzeliliśmy całkiem sporo bramek jak na Wartę.
Całkiem sporo, czyli 17, dwie więcej niż Korona, mimo że w przeliczeniu na 90 minut poznaniacy oddają o dwa uderzenia mniej niż kielczanie. Tyle że w przypadku Warty Poznań xG per shot to 0,122, co jest trzecim najlepszym wynikiem w lidze, zaś xG per shot Korony Kielce to 0,086, co sprawia, że beniaminek zamyka tabelę. Dlatego fakt, że drużyna Ojrzyńskiego strzelała mniej więcej tyle bramek, ile powinna (15 przy xG 15,92) i taki wynik dawałby jej miejsce tuż nad lub tuż pod kreską (obecnie — trzecie od końca), nie pociesza. Być może gdyby Korona poszła w ślad Warty i postawiła na jakość, a nie ilość, wypracowałaby sobie wyższe statystyki i strzeliła więcej goli.
Ojrzyński: Śmieszą mnie głosy, że jesteśmy brutalni
Jak sprawić, że efektywny czas gry będzie działał na korzyść underdoga?
Ważniejszy jest jednak ostatni z wymienionych przez nas punktów — obniżanie efektywnego czasu gry rywala. Co z tego, że w meczu z Rakowem Częstochowa Korona okopała się tak mocno, że jej ECZG wyniósł ledwie nieco ponad 10 minut, skoro rywale odnotowali wynik o blisko 10 minut dłuższy niż jego ligowa średnia? W ten sposób drużyna Marka Papszuna miała nie mniej, a więcej czasu na stworzenie sobie sytuacji bramkowych, co działało na jej korzyść — w końcu to ona lepiej czuje się z piłką przy nodze. W całym sezonie Korona tylko pięć razy sprawiła, że jej przeciwnik grał w piłkę krócej niż zwykle. Działo się tak z:
- Legią Warszawa
- Cracovią
- Wisłą Płock
- Pogonią Szczecin
- Stalą Mielec
W czterech z pięciu wymienionych spotkań PPDA kielczan było niższe niż ich średnia za sezon, co wskazuje, że drużyna Ojrzyńskiego była agresywniejsza w działaniach defensywnych, naciskała mocniej niż zwykle. Czyli szła w kierunku skutecznego zwiększenia swoich szans na zwycięstwo, wzorem modelu opisanego przez nas wyżej. Musimy jednak powalczyć z jeszcze jednym argumentem — mianowicie Korona żadnego z tych spotkań nie wygrała, zwyciężyła za to ze Śląskiem Wrocław, Lechią Gdańsk i Radomiakiem Radom, a więc w meczach, w których rywale mieli piłkę tak długo, jak zwykle lub nawet dłużej. Odbijemy jednak piłeczkę, bo ze średniej przewidywanych wyciągniętej z meczów, w których Korona obniżyła ECZG rywala i tych, w których jej się to nie udało, jasno wynika, że większe szanse na punkty kielczanie mieli w pierwszym przypadku:
- mecze z niższym ECZG rywala niż jego średnia w lidze: -0,08 różnicy między xG i xGA
- mecze z wyższym ECZG rywala niż jego średnia w lidze: -0,31 różnicy między xG i xGA
Różnicę widać przede wszystkim w tym, ile i jakie sytuacje stwarzali sobie rywale. Gdy efektywny czas gry przeciwników Korony był wyraźnie wyższy (siedem z 15 spotkań), xGA kielczan wynosiło średnio 1,57, a kiedy był on niższy (5/15), średnia spadała do 1,16.
Wniosek jest prosty: gdyby zespół Leszka Ojrzyńskiego miał ciekawy plan na „zabijanie piłki”, moglibyśmy zgrzytać zębami na wrażenia wizualne, jednak całkiem prawdopodobne, że Korona miałaby więcej punktów lub po prostu większe szanse na utrzymanie. W momencie zwolnienia trenera kielczanie według tabeli expected points zajmowali jedno miejsce nad kreską. Sukces? Być może, ale wspomniana już Warta, która praktykuje pragmatyzm w formie, która faktycznie zwiększa jej nadzieje na zachowanie ligowego bytu, w tabeli xP jest trzecia i choć zapewne dysponuje nieco lepszą kadrą, to też nie na tyle, żebyśmy mówili o tak drastycznej różnicy.
Zresztą – na zapleczu Ekstraklasy mamy przykład książkowego, wzorowego wręcz stosowania pragmatycznej taktyki. Puszcza Niepołomice robi to od lat, skutecznie utrzymując się w lidze. Nie chodzi już o to, że obecnie jest liderem. W tabeli expected points drużyna Tomasza Tułacza jest bowiem ósma. Jeśli Korona robiłaby to, co robi tak dobrze, jak Puszcza czy Warta, nie byłaby może rewelacją ligi, ale z całą pewnością miałaby więcej argument za utrzymaniem się w lidze.
Co wychodziło Koronie Kielce? Stałe fragmenty gry
Wspominka o Puszczy Niepołomice nam się przyda, bo nie od dziś wiadomo, że zespół ten słynie ze stałych fragmentów gry. Korona Kielce Tomasza Tułacza nie ma, a zwalniając Leszka Ojrzyńskiego, pozbyła się także Michała Macka, czyli trenera odpowiadającego za ten aspekt. Z pozoru można to zrozumieć, bo w tabeli bramek zdobytych po stałych fragmentach gry Korona nie stoi wysoko, zaś w tabeli straconych zupełnie odwrotnie (choć głównie z powodu rzutów karnych).
Spójrzmy jednak szerzej, bo o ile taktyczne pomysły Ojrzyńskiego skuteczności nie wróżyły, tak w przypadku SFG było zupełnie odwrotnie. Tylko trzy zespoły w lidze oddawały więcej strzałów na bramkę po stałych fragmentach gry, a zaledwie sześć dopuszczało do mniejszej liczby uderzeń rywala w analogicznej sytuacji pod drugą bramką.
Nie było z tego bramek, to niezaprzeczalny fakt. Wygląda jednak na to, że w całym tym średnio przemyślanym i opracowanym planie, był to najjaśniejszy punkt. Punkt dający nadzieję na, nomen omen, punkty. Czasami było bardzo blisko, wystarczy przypomnieć mecz ze Stalą Mielec.
⚽️set piece chances Korona Kielce pic.twitter.com/tMZ2CoRDhR
— football (@football11only) October 14, 2022
Mówiąc, że był to najjaśniejszy punkt planu Korony, nie przesadzamy. Aż 36,24% wszystkich strzałów kielczan to uderzenia po SFG — tylko Cracovia, Piast i Radomiak odnotowały wyższy wynik, czyli faktycznie największe zagrożenie ekipa Ojrzyńskiego tworzyła właśnie w ten sposób. W defensywie drużyna z województwa świętokrzyskiego pod każdym względem jest w środku ligowej stawki. Zdecydowanie dobry wynik jak na beniaminka.
O ile pożegnanie z pierwszym trenerem może zwiększyć szanse kielczan na utrzymanie (to zależy także od wyboru następcy), tak pozbycie się specjalisty od SFG można dziś odbierać jako potencjalny zapalnik. W końcu jedyne inne statystyki, w których koroniarze brylowali to faule (14,85 – najwięcej) i żółte kartki (42 – drugie miejsce) – czyli tradycyjny zestaw w przypadku drużyn tego szkoleniowca, bo tak samo było choćby w Arce Gdynia (17,3 fauli — blisko dwa więcej niż drugi zespół pod tym względem).
Korona Kielce nie dojeżdżała fizycznie
Jeśli Korona Kielce koniecznie chciała odchudzić sztab szkoleniowy, to spojrzała w złym kierunku. Analizując dane dotyczące przygotowania fizycznego, można dostrzec, że po tym względem beniaminek był w ogonie ekstraklasowej stawki. Patrząc na suchy dystans, okaże się, że Korona biega średnio więcej niż Lech Poznań, ale to pułapka. W futbolu liczy się nie tylko to, ile biegasz, ale przede wszystkim to, jak biegasz.
– W Polsce przez 50-60% gry mamy do czynienia z fazami przejściowymi. Jeśli nie przygotujesz drużyny do dużej liczby sprintów, nie poradzisz sobie w takiej lidze. Ciągle gra się tu „pionowo” – tracisz piłkę i się cofasz, odzyskujesz piłkę, idziesz wyżej. Lepiej biegać mniej, jeśli chodzi o dystans całkowity, ale mieć lepsze rezultaty sprintów, niż biegać dużo, ale mieć słabe rezultaty sprintów — mówił nam Michel Huff, trener przygotowania fizycznego Radomiaka.
W przypadku drużyny Leszka Ojrzyńskiego było dokładnie tak, jak być nie powinno. Korona biega sporo, jednak pod względem sprintów jest czwarta (dystans) i trzecia (liczba sprintów) od końca. Gorzej biegają tylko piłkarze Piasta Gliwice, Miedzi Legnica i Lechii Gdańsk. Nie dziwi więc, że cała czwórka walczy o utrzymanie. Co więcej, z biegiem czasu statystyki kielczan tylko malały. Ostatnie mecze Ojrzyńskiego (Raków i Piast) to dwa najgorsze wyniki pod względem liczby sprintów w sezonie, a przeciwko gliwiczanom Korona odnotowała najniższy dystans przebiegnięty sprintem tej jesieni.
Podobnie było zresztą w kwestii szybkich biegów.
Tylko w meczu z Radomiakiem kielczanie wypadli pod tym względem słabiej niż w dwóch ostatnich spotkaniach za kadencji byłego już trenera. To wyniki odstające od ligowej średniej równie mocno, jak wspomniana na wstępie statystyka efektywnego czasu gry. A nie ma co ukrywać — utrzymanie trzeba sobie wybiegać. Zresztą sam Leszek Ojrzyński często odwołuje się do zaangażowania i walki, więc wie o tym najlepiej.
Co prawda ostatni gol Korony pod jego wodzą padł po wysokim odbiorze piłki, tylko czy był to zamierzony efekt, czy improwizacja? Wskaźnik wysokich przejęć Korony z Piastem i Rakowem był w czołówce najgorszych tej jesieni (TOP4), co sugeruje drugą wersję.
Leszek Ojrzyński musi coś zmienić, żeby nadążyć za współczesną piłką
Taktyka Leszka Ojrzyńskiego nie pasuje do współczesnej piłki, ale nie dlatego, że to trener defensywny, a dlatego, że w tym wszystkim brakuje konkretu. Nieprzypadkowo na znaczeniu zyskują dziś trenerzy, którzy błyszczą merytoryką, rozpracowywaniem przeciwników, wdrażaniem ciekawych rozwiązań taktycznych. Zresztą: gdy spojrzycie na tabelę najniższego efektywnego czasu gry w Ekstraklasie, poza ekipami Ojrzyńskiego wysoko są dwa zespoły z sezonu 2017/2018 – Górnik Zabrze i Cracovia. Ci pierwsi sensacyjnie dostali się nawet do pucharów.
Powody? Być może to, że ekipa ze Śląska nie zamykała tabeli pod względem xG/per shot (11. miejsce, Korona przedostatnie), lepiej radziła sobie także w przeciwnym kierunku (5. najniższe xG per shot rywali, Korona – 10.). Podobnie było rzecz jasna z „Pasami”. Obydwie drużyny lepiej pressowały, czyli wpisywały się w założenia skutecznego pragmatyzmu. Podejmowały ryzyko, nie odbierały sobie na własne życzenie szans na zagrożenie rywalom. Nawet to, że ta trójka zespołów tworzy tercet najgorszych drużyn w historii (od kiedy zbierane są dane) pod względem celności podań, zagłusza fakt, że Korona wymieniała ich średnio 230 na mecz — 40 mniej niż w dwóch pozostałych przypadkach.
Być może Leszek Ojrzyński utrzymałby Koronę w lidze, jej sytuacja nie jest w końcu tragiczna, to taniec na linie nad przepaścią, ale jednak z szansami, że dotrze się na drugi brzeg. Przewidywane punkty jego drużyny/mecz (1,19) w niemal każdym sezonie dawały czwarte miejsce od końca, ostatnie bezpieczne. Mocne fifty, fifty, ale jednak fifty to więcej niż thirty — dało się to zrobić. W jego ostatnim pełnym sezonie utrzymał podobnie (choć jednak nieco lepiej) grającą Arkę Gdynia.
Z drugiej strony akurat tamta Arka według xP powinna zająć przedostatnie miejsce i zlecieć, a całkiem niedawno wyśmiewany przez wielu „dziadek” Włodzimierz Gąsior uratował Stal Mielec, której Ojrzyński nie pomógł. Uratował, podejmując większe ryzyko na boisku, jednocześnie zwiększając efektywny czas gry. Forma kielczan pikowała, zaczynała sprowadzać się do wybijania futbolówki i próby dotrwania do końcowego gwizdka. Do tego można mieć w pamięci starty Stali, Arki czy wcześniej Górnika pod Ojrzyńskim po zimowej przerwie. Odpowiednio: sześć, pięć i cztery mecze bez zwycięstwa — uczciwie odnotujmy, że w pierwszoligowej Koronie poszło odwrotnie: osiem meczów bez porażki, choć też tylko trzy wygrane.
Działacze Korony pomyśleli więc pewnie: ok, może i znacznie wyżej nie podskoczymy, ale czy możemy choć trochę zwiększyć szanse na pomyślny finał tej historii? Odpowiedź „tak” jest tą prawidłową, chociaż pamiętajmy — wiele zależy też od tego, kogo kielczanie zatrudnią. A skoro nie wyłapali, że mieli w sztabie niezłego specjalistę od SFG, to nie zaufamy w ciemno, że doskonale sprofilują trenera, który w takiej sytuacji te szanse zwiększy.
Leszek Ojrzyński ma przed sobą dwie drogi. Albo pogodzi się z tym, że wypadł z ekstraklasowego obiegu, co pewnie nie będzie łatwe, skoro dopiero co był blisko pracy w Legii Warszawa (swoją drogą pokazuje to poziom amatorki w profilowaniu trenerów przez polskie kluby — pragmatyzm totalny nie miał szans powodzenia w tej rangi klubie), a i telefon z drżących o ligowy byt desperatów pewnie się odezwie. Drugą drogą jest próba zainspirowania się tym, jaki pomysł na grę defensywną mają przykładowo Tomasz Tułacz czy Dawid Szulczek. Bo to w taki sposób, a nie rozmowami, w których próbuje przekonać, że czarne jest białe (czytaj: że nie jest jedynie strażakiem), odbuduje swoją pozycję na rynku.
WIĘCEJ O EKSTRAKLASIE:
- Najwyższe zwycięstwa w Ekstraklasie w XXI wieku
- Kołc: Kotas mówił, że jest jak Błaszczykowski. To schizofrenik!
- Trzecie miejsce było większym sukcesem niż mistrzostwo – o Fornaliku w Piaście
SZYMON JANCZYK
fot. FotoPyK
To jest jakaś obsesja? Autor najpierw samozaorał się w Weszłopolskich a teraz stara się poprawić sobie samopoczucie. Może taka analiza o Radomiaku?
Oho, stępiony scyzoryk xD
Pudło. Nie cierpię publicznych pieniędzy w zawodowej piłce, więc Korona odpada 🙂
Zaskoczę cię – zrobiłem już wiele analiz o Radomiaku i będą kolejne.
Po prostu dla LO nie ma miejsce w obecnym, zawodowym futbolu, nawet na poziomie 3 ligi. Niech sobie prowadzi amatorów w okręgówce, a na pewno niech nie prowadzi młodzieży żeby wpajać im swoje prymitywne metody.
Takich trenerów jak Ojrzyński, Probierz czy Stokowiec już dawno nie powinno być na karuzeli. Potrzeba takich jak Szulczek czy Niedźwiedź. I mam nadzieję, że w tę stronę to będzie zmierzać.
To nie ekstraklasa odjechałaLeszkowi tylko On nigdy nie dojechał warsztatowo do niej.Z drugiej strony trenerzy pracują z takim a nie innym materiałem ludzkim.Mozesz być super taktykiem,dobrym psychologiem czy wymagającym gry „piłką”ale wszystko zależy od twoich grajków.Przycisniesz w kwestii wytrzymałości to panienkom nie chce się trenować i przemęczać na boisku albo zwyczajnie organizmy nie dają rady takim obciążeniom.Bunt na pokładzie i wylatujesz.Im kasa się zgadza,nikt ich nie zwolni.Odwala mecz,galeria,fryzjer,kluby,gry komputerowe.Nie tak łatwo być trenerem w naszej ekstraklasie.
Każde czasy mają swoich trenerów, tak jak trenerzy mają swoich Prezesów.
Pamiętam jak 30 lat temu ludzie zachwycali się warsztatem Franza, potem super taktyka Probierza, kilku innych wspaniałych i wielbionych trenerów…
Jednak przychodzi Excel i statystyki i każdy może wbić dane i powiedzieć: dobry lub chujowy. Nie musi być chemii bo na boisku zaczynają biegać roboty z dokładnie nakreślonym programem.
Teraz zaczyna się Katar, obserwujcie proszę trenerów, starsi będą mieli notesy, młodsi tablety Kto wygra?
Niestety idzie to wszystko do dupy strony.
Tak jak za 15 lat będą same elektryki w Unii…już to widzę w Polsce….
Takich jak LO jest wielu. A jak są postrzegani zależy jak napisze taki pan Janczyk czy inny piszący o piłce. My kibice widzimy tylko efekt czyli miejsce w tabeli. A miejsce w tabeli nie zawsze jest wynikiem końcowym pracy trenera. Składa się na to wiele czynników i wiele wydarzeń o których my nie wiemy.
Gdzie są cudotwórcy z przed lat kilkunastu, kilku lat czy z przed roku.
Był Tworek , nie ma Tworka.
Był Magiera, nie ma Magiery.
Przed rokiem był orgazm w Gdańsku z zaciągającym po niemiecku Kaczmarkiem. Dziś jest inny Kaczmarek bo tamten be.
A gdzie fenomen Smuda? gdzie Probierz i inni magowie futbolu?
Wielkość trenera zależy nie od tego że ma laptop ale od wielu czynników
a przede wszystkim od tego czy ma szczęście czy nie ma.
Kurde nie rozumiem tej fascynacji ekstraklasą. Próbowałem ale aż rzygać się chce przez ten poziom. W rankingu lig jesteśmy za Słowacją a gonią nas Mołdawia, Azerbejdżan czy Kosowo.
Jak mówię, próbowałem oglądać te wyczyny ludzi, którzy próbują udawać profesjonalnych piłkarzy ale się nie da. I jakieś argumenty typu, że jesteś Polakiem to oglądasz polską ligę są z dupy. To tak jakby ludzie w Somalii oglądali tylko filmy somalijskie i gardzili produkcjami z Hollywood.
Domyślam się, że może to być spowodowane lokalnym patriotyzmem. Ja w moim mieście nie mam drużyny piłkarskiej w „mega hiper super ekstra klasie”, może dlatego nie rozumiem.
Też nie rozumiem z piłki nożnej to lubię sobie pójść na 3-4 ligę tam mimo że kopia się po czołach to trochę im się chce, a nie te szroty z Bałkanów co zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy zloty
Jak ci nie odpowiada ekstraklasa to nie oglądaj i o niej nie czytaj, chyba że jesteś więźniem w guantanamo i nie masz wyjścia. Ja się do nikogo nie przypierdalam że lubi zbierać znaczki, czy lego albo że gra w CS-a, LOL-a zamiast grand strategy, niech każdy robi to co lubi, a ty się od tego odpierdol. Azerbejdżan nas nie goni, bo w tym roku ich przeskoczyliśmy tak na marginesie.
To właśnie koleś napisał, że przestał oglądać to dziadostwo. Gówno zapakowane w złoty papier z kupą starych, spranych piłkarzy zarabiających nierealne pieniądze.
O! Następny dekiel. Bardzo cię kręci to gówno, skoro tyle o nim piszesz. Jesteś koprofilem Paddy?
Właśnie to napisał. Masz probelmy z czytaniem ze zrozumieniem czy po prostu przychodzisz tu pohejtować przed ekranikiem smartfonika?
Mam nadzieję Krecie, że chociaż się dowartościowałeś nieoglądaniem e-klapy. Zuch chłopak!
Ja na przykład nie wchodzę na strony o disco polo, by pisać jak chujowa to muza.
Idź pisać o czymś co lubisz. Nabierzesz optymizmu!
Nie oczekuję od Ekstraklasy jakiegoś wysokiego poziomu taktycznego czy technicznego, ale przynajmniej w kibicach widzę już pewną zmianę: kończy się era bezmyślnego chwalenia jakichś piłkarzyn (Góralski) czy trenerów (Ojrzyński), którzy preferują „jeżdżenie na dupie”, „walkę o każdy metr”, „zostawianie serducha na boisku”, a efekt tego jest taki, że ktoś ma połamane nogi albo ucieka z Polski przy pierwszej lepszej ofercie zza granicy, bo nie idzie tu grać przez „gangi wariatów” czy bandytów pokroju Góralskiego.
Oczywiście zawsze będzie grupa mariuszy z Brightonu ślepo zapatrzona w polskich „dziennikarzy” sportowych jak Borleone czy niektórych komentatorów C+, którzy dostają wzwodu na myśl o jeżdżeniu na dupie czy po dupie czy w dupie na boisku.
Święte słowa. Antyfutbol przestaje być w modzie i to może tylko cieszyć. A i piłkarsko częściej korzystne wyniki osiągają drużyny które mają jakiś pomysł i chcą grać w piłkę a nie w kości, murarke i przeszkadzanko.
Nie rozpędzajmy się. Obecnie największy fan antyfutbolu prowadzi naszą kadrę, a drugi po nim jest trenerem młodzieżówki.
Dopóki ten pierdolony beton nie pęknie, poziom klubowy będzie gówno znaczył, bo co z tego jak liga się rozwinie, jak nikt z tego nie wyciągnie wniosków na poziomie kadry, szkolenia młodych itd.
Faktycznie. Kadry prowadzą zadaniowcy.
Nie chcę przesadnie bronić Ojrzyńskiego ale… Proste zestawienie wartości drużyn prowadzonych przez LO (oraz konkurentów) i ilości zdobytych punktów daje zastanawiająco zbieżne wyniki. Mówiąc krótko: z gówna bata nie ukręcisz (a publiczne pieniądze w zawodowym futbolu to aberracja). Dlatego wniosek, że kiepskie wyniki są winą trenera, jest próbą zamaskowania faktu, że kiepskie wyniki są w największym stopniu odzwierciedleniem siły klubu. Okazjonalne odchylenia nic tu nie zmieniają, podobnie jak dobieranie danych pod tezę.
Można mieć kiepskie wyniki ale grać ładną dla oka piłkę jak Miedź czy ŁKS. Skoro i tak się przegrywa to dać coś kibicom. Nie kleisz tego?
Co to jest ładna dla oka piłka bez wyników? Faktycznie nie kleję. Kiedyś to chyba Bobo podsumował w kontekście trenerów „dobry trener, tylko wyników nie ma”. Wyjaśnię Tobie tak: w łyżwiarstwie są oceny za wartość techniczną oraz za wrażenia artystyczne i właśnie o łyżwiarstwie możesz się tak wypowiadać.
Ładna dla oka piłka bez wyników jest ładniejsza od nieładnej dla oka piłki bez wyników.
Cieszę się, że pomogłem.
O, to już coś. Pomogłeś 🙂
Stal czy Warta mają niby dużo więcej warty zespół niż Korona? Albo taki Widzew?
Przeanalizuj sobie to, co pisał Janczyk, porównaj sobie te sezony (wskazał od 2018 roku) i zobacz, co osiągały „najtańsze” kluby (tak, Warta się wyłamuje).
Ludzie kurwa, kim ten typ w Koronie miał grać normalny futbol??
Dzisiaj zobaczysz
Okazało się, że jednak wsparcie Bozi i wizyty na Jasnej Górze nie pomagają. Toż to szok. Żodyn się nie spodziewał.
Może przeciwnicy poszli dwa razy? 🙂
Tego Ojrzyński nie przewidział xD
W Stali Mielec na początek sezonu jest zawsze Msza za drużynę, i siedzą sobie aktualnie w top5 – jeśli już upierasz się skręcać w tę stronę, zamiast bazować na twardych statystykach 😉
Papszunowi pomogło. Rozgrywa mecze pod Jasną Górą i ma lidera 😉
Ojrzyńskiemu dobrze idzie , na pielgrzymkach
Korona Kielce w dość fartowny sposób, bo po barażach, wymęczyła awans do ekstraklasy. W I lidze grała dużo gorzej niż pozostali dwaj beniaminkowie. Także kadrowo Korona wypada bardzo blado.
Działacze polskich klubów oczekują utrzymania, a nie robią wiele, żeby temu utrzymaniu dopomóc.
Od tego bym zaczął, mimo że nie mam sympatii do Ojrzyńskiego. Natomiast z kim on ma ten futbol totalny uprawiać? Dostał jednego gościa, którego można traktować jako wzmocnienie.
Irytujące są te zwolnienia trenerów przynajmniej wtedy, gdy nie idzie za tym żadna poważna koncepcja. Zwalniają trenera i biorą asystenta, czyli prawą rękę tego zwolnionego trenera. To oczywiście nie wypala, więc szukają nazwiska z karuzeli. I jak tu mamy iść do przodu jako liga z takim zarządzaniem? Ci prezesi chyba naprawdę wierzą w te wszystkie nowe miotły (obalone statystycznie zresztą) i osoby-talizmany.
najśmieszniejsze, że spotkałem wielu kibiców którzy narzekali na trenera i jak ich zapytac kogo by chcieli to wymieniali Ojrzyńskiego, bo „wtedy piłkarze biegają”. A, ze nic z tego biegania nie wynika? Chuj tam, byle biegali
Ale czemu się dziwisz? Kibice to przeważnie przedstawiciele nizin społecznych, więc ciężko od nich wymagać czegoś innego niż prostego, chłopskiego rozumowania. Uważają że skoro ktoś zarabia x razy więcej to powinien zmęczyć się pierdyliard bardziej niż oni na budowie. O słowie regeneracja to słyszeli tylko wtedy, gdy ten bardziej inteligentny kumpel ironicznie nazwał tak napierdalanie harnasi po robocie.
Jakby ten na budowie zapierdalał za tyle samo co kopacze to wtedy nie miałby wymówki że trza robić 2 razy w tygodniu po 90 minut.. A wiadomo niedziela, 17sta jest.. Czy jak to było
Prezesi też są z nizin społecznych? Bo to jednak oni, nie kibice zatrudniają trenerów.
Prezesi często są marionetkami kumatych. Nie powiesz mi chyba że nie.
nie dlatego, że są z nizin tylko 95% lub więcej kibiców NIE ZNA SIĘ KOMPLETNIE NA PIŁCE!!
Dobry tekścior
We współczesnej piłce defensywny styl nie oznacza murowania, a wypracowanie metod błyskawicznych kontr, przechodzenia z masowej obrony do masowego ataku w ciągu kilku sekund.
Leszek Ojrzyński natomiast nie ma w swoim słowniku czegoś takiego jak błyskawiczna kontra. Tam jest tylko i wyłącznie łupanka, trzeszczenie kości, zabijanie meczu i może coś tam wpadnie ze stałego fragmentu, albo z wrzutki na chaos.
Jego zespoły jeśli już robią jakieś punkty to bardziej dlatego, że inni chowają nogi i nie chcą kontuzji. Nawet ta jego banda świrów to przecież było ciągłe polowanie na nogi i trochę też fantazji, bo ta grupa wychodziła na każdy mecz jak na finał ligi mistrzów, to przez kilka miesięcy w miarę żarło, zwłaszcza że trafił ze swoim pomysłem na podatny grunt i zawodników.
Leszek Ojrzyński to moim zdaniem nie jest nawet trener. Raczej mobilizator, który każe zapieprzać i się bronić. Na dłuższą metę to nie ma sensu. Niemniej jako strażak może się sprawdzać regularnie, bo taki zamordysta przychodzący po jakimś gościu który chciał robić barcelone z Niecieczy pewnie uzyska trochę dodatkowych punktów.
Niemniej wszyscy wiemy dlaczego Leszek nigdy nie obejmie lepszego klubu niż dolne rejony, a już w ogóle swojej wymarzonej Legii. Bo nie jest trenerem zbytnio. Ma jeden pomysł na granie, czyli zapierdalanie. A to w zasadzie głupota, bo swoje biegają już nawet w tej lidze wszyscy. Więc jak już więcej biegania nie daje wyników – to agresja, to gra na czas, to wybicia, faule, ot, żeby grania w piłkę nie było.
Nie mówię, żeby Ojrzyński całkowicie wyleciał z orbity, bo pewnie jeszcze mu się z kilka razy uda uratować kogoś przed spadkiem. No, ale jeśli mamy się rozwijać to takie Dyzmy powinny lądować na aucie. Bo nawet w III lidze to nie będzie dobry trener, tam będzie miał ten sam brak pomysłu na cokolwiek.
Motywacja, stałe fragmenty i modlitwa różańcowa, to zdecydowanie za mało. Zresztą o czym my mówimy, skoro drużyna opierająca swoją „grę” na jeździe na dupie, ma w ostatnich spotkaniach problemy motoryczne?
Dyzma podsumowany. Do tego kawał chama i buraka. W Mielcu pamiętają…
W pierwszej grafice jest herb Rakowa przy Cracovii.
W Polsce na dzień dzisiejszy jest dwóch trenerów którzy potrafią zbudować przygotować i poprowadzić drużynę do sukcesu na krajowym podwórku Papszun i Skorza . Dlaczego reprezentacja Siatkarzy od lat nie korzysta z usług polskich trenerów , pokolenie Piszczka może coś zmieni taki Michniewicz jest najlepszym przykładem super sprzęt drony telefony itd a jego drużyny i tak nie maja żadnego stylu i teraz jadąc na MS patrzy na puchar i mówi to jest coś czego Polska nigdy nie zdobędzie , wyglada jak wyglada wzorowy przykład leśnego dziada już sobie buduje swoimi debilnymi wypowiedziami milion wymówek na wypadek . Fakt ze Ojrzynski tak długo kręcił się na karuzeli i dopiero po tylu latach jeden dziennikarz powiedział to co powiedział świadczy o tym ze coś zaczyna drgać jeszcze niedawno ktoś z czołówki wypowiadał się ze chętnie zobaczyłby Ojrzynskiego w klubie pokroju Legii ♂️♂️♂️