Wisła Kraków przegrywa z Chrobrym. Wina za porażkę spadnie na sędziego?

Autor:Arek Dobruchowski

26 sierpnia 2022, 23:06 • 3 min czytania 54 komentarzy

W poprzednim sezonie, gdy Wisła Kraków przegrywała mecze w Ekstraklasie, Jerzy Brzęczek często używał argumentu: „sędziowie są przeciwko nam”. Wina za porażki „Białej Gwiazdy” była zrzucana na arbitrów. Czy tak samo będzie w I lidze? Chrobry Głogów przed własną publicznością pokonał lidera (2:1), grając od 20. minuty o jednego zawodnika więcej. Gole dla gospodarzy padły z rzutów karnych.

Chrobry Głogów – Wisła Kraków 2:1. Tupaj tupnął nogą, a Fernandezowi puściły nerwy

W porównaniu do meczu z Skrą Częstochowa (3:0) Jerzy Brzęczek dokonał aż czterech zmian w podstawowej jedenastce. W oczy rzucało się od razu jedno nazwisko – Angel Rodado, czyli nowy napastnik Wisły, z którym wiążą spore nadzieje w Krakowie, mimo że nie strzelał wielu goli na trzecim poziomie rozgrywkowym w Hiszpanii. Jego najlepszy sezon to 13 trafień. Jednak w spotkaniu z Chrobrym Głogów potrzebował zaledwie sześciu minut, żeby po raz pierwszy wpisać się na listę strzelców I ligi.

Czy Angel Rodado zbawi atak Wisły Kraków? Analiza transferu napastnika

Luis Fernadez posłał piękne prostopadłe podanie do Rodado, a ten był bezlitosny w starciu sam na sam z bramkarzem Chrobrego. Zaskoczył Karola Dybowskiego delikatną podcinką lewą nogą. Ładnie się Hiszpan przedstawił kibicom „Białej Gwiazdy”. Brakowało Wiśle takiego napastnika, który jest nieźle wyszkolony technicznie i potrafi uciec spod opieki obrońców. W pierwszej połowie wyglądał naprawdę dobrze, mógł mieć na swoim koncie dwie bramki, ale tym razem golkiper rywali nie dał się zaskoczyć, pewnie broniąc jego strzał. Jednak warto zaznaczyć, że Hiszpan ok. 60 minuty oddychał już rękawami.

W pierwszej połowie najwięcej kontrowersji wzbudziła sytuacja z 17. minuty, kiedy to doszło do starcia między Luisem Fernandezem a Pawłem Tupajem. Po interwencji VAR sędzia Dominik Sulikowski pokazał Hiszpanowi czerwoną kartkę. Czy słusznie? Oczywiście, że tak, bo Fernandez zachował się niesportowo. Gdy leżał na murawie z impetem kopnął Polaka. Ta decyzja arbitra nie budzi żadnych kontrowersji. Tylko dlaczego w tej sytuacji nie wyrzucił z boiska również Tupaja, który podeptał Hiszpana? To była jawna prowokacja ze strony 22-letniego napastnika, za którą dostał tylko żółtą kartkę.

W drugiej połowie też mieliśmy kontrowersje

Marek Gołębiewski, trener Chrobrego Głogów w przerwie dokonał dwóch zmian. Na boisku pojawili się Dawid Hanc i Jakub Górski. W szatni zostali Michał Michalec i Paweł Tupaj. Gospodarze odważniej wyszli na Wisłę. Chcieli wykorzystać grę w przewadze. W pierwszej odsłonie spotkania nie było jej widać. Co więcej – to „Biała Gwiazda” stwarzała więcej sytuacji bramkowych. Po przerwie obraz meczu uległ zmianie. Chrobry miał częściej piłkę przy nodze i cierpliwie konstruował akcje ofensywne.

Głogowianie zdominowali Wisłę, ale gole w tym meczu zdobyli po dwóch rzutach karnych. W roli głównej sędzia Dominik Sulikowski. Czy ręka Ivana Balty kwalifikowała się na podyktowanie jedenastki? Czy Colley faulował Kamila Wojtyrę? Obie sytuacje były długo analizowane przez VAR, ale decyzje arbitra głównego nie zostały zmienione. Trzy punkty Chrobremu zapewnił Mateusz Machaj, który zamienił rzuty karne na bramki.

Chrobry odniósł pierwsze zwycięstwo przed własną publicznością. Dla Wisły była to druga ligowa porażka na wyjeździe.

Chrobry Głogów – Wisła Kraków 2:1 (0:1)

Rodado 6′ –  Machaj 64′ (rzut karny), 90+2′ (rzut karny)

Entuzjasta młodzieżowego futbolu. Jest na tym punkcie tak walnięty, że woli oglądać Centralną Ligę Juniorów niż Ekstraklasę. Większą frajdę sprawia mu odkrywanie nowych talentów niż obserwowanie cały czas tych samych twarzy, o których mówi się, że są „solidnymi ligowcami”. Twierdzi, że szkolenie dzieci i młodzieży w Polsce z roku na rok się prężnie rozwija, ale niestety w Ekstraklasie dalej są trenerzy, którzy boją się stawiać na zdolnych młodych chłopaków. Aczkolwiek nie samą juniorską piłką człowiek żyje - masowo pochłania również mecze Premier League, a w jego żyłach płynie niebieska krew sympatyka londyńskiej Chelsea.