Astana rozgromiona! Oby Raków na rewanż nie leciał przez Antarktydę…

Maciej Wąsowski

Autor:Maciej Wąsowski

21 lipca 2022, 23:33 • 4 min czytania 126 komentarzy

Mimo gry w osłabieniu przez 41 minut, po dwóch żółtych kartkach Deiana Sorescu, Raków pokonał FK Astana 5:0 w pierwszym meczu II rundy eliminacji Ligi Konferencji. Wicemistrzowie Polski strzelili gola, nawet grając w osłabieniu. Siły wyrównały się w drugiej połowie, bo wyczyn rumuńskiego gracza gospodarzy powtórzył pomocnik gości z Kazachstanu – Asłan Darabajew.

To był bardzo efektowny debiut europejskich pucharów pod Jasną Górą. W poprzednim sezonie Raków również występował w eliminacjach LK, ale wówczas domowe mecze rozgrywał na stadionie w Bielsku-Białej z powodu przebudowy obiektu przy ul. Limanowskiego. Teraz częstochowski klub dostał zgodę od UEFA na występy na swoim stadionie. Kibice RKS czekali 101 lat na europejskie rozgrywki w swoim mieście. Spotkanie pokazało, że warto było czekać, bo działo się sporo.

Raków – Astana: Trudna podróż gości

Astana miała niecodzienne „przygotowania” do meczu. Piłkarze wicemistrza Kazachstanu dotarli do Polski na raty. Część zespołu przyleciała do naszego kraju dziś nad ranem i to rejsowym lotem – o godzinie 4.00 czasu polskiego (lądowanie w Katowicach). Pozostała grupa dołączyła do drużyny dopiero ok. godz. 18.00, bo oprócz lotu, później musiała pokonać drogę z Warszawy (gdzie lądował inny rejsowy samolot z Kazachstanu) do Częstochowy. Wszystko przez dwa odwołane czartery. Jedne źródła twierdzą, że to powodu strajku linii lotniczych, a inne mówią o remoncie lotniska w Nur-Sułtanie. Niezależnie od przyczyn goście nie spędzili ostatnich przedmeczowych godzin zbyt komfortowo. Dodać do tego trzeba jeszcze godzinę pierwszego gwizdka. Spotkanie w Częstochowie zaczęło się o 21.00 czasu polskiego, a więc o 1.00 w nocy czasu kazachskiego, do którego przyzwyczajeni są gracze Astany. Jakby tego wszystkiego było mało w dniu spotkania rozchorował się Chorwat Marin Tomasov (drobna infekcja), uchodzący za najlepszego gracza Kazachów.

Trzy przebłyski Iviego

Okoliczności, w jakich do meczu przystępowali goście, nie były zmartwieniem Rakowa. Wicemistrzowie Polski zaczęli w swoim stylu: grali odważnie wysokim pressingiem. Taka taktyka szybko przyniosła efekty. Ivi Lopez po krótkim dryblingu uderzył z dystansu lewą nogą w… bramkarza Astany Marko Milosevicia. Serb… no cóż, zachował się jakby był zaspany, bo tak interweniował, że piłka, odbijając się od niego, wpadła do siatki. To był wymarzony początek, a sam Lopez już po pierwszej swojej akcji pokazał, że potrafi wyróżnić się nie tylko w naszej Ekstraklasie, ale również w europejskich pucharach. Przed rokiem jego słaba forma była wymieniana, jako jeden z powodów z porażki w dwumeczu w IV rundzie eliminacji z belgijskim Gentem (1:0 i 0:3). Hiszpan nie wyróżnił się zupełnie niczym również w konfrontacjach z Suduvą (0:0 i 0:0, 4:3 w karnych) i Rubinem Kazań (0:0 i 1:0 po dogrywce). Teraz błysnął od razu. A po przerwie zrobił to dwa razy. Najpierw popisał się piękną asystą przy trafieniu Vladislavsa Gutkovskisa, a później zaliczył jeszcze jedno ostatnie dogranie, które było chyba jeszcze bardziej efektowne, obsługując Władysława Koczerhina przy golu na 4:0.

Dwa faule Sorescu i do bazy…

Zresztą Raków już w pierwszej połowie kontrolował wszystko, co działo się na boisku. Były dosłownie dwa wyjątki, kiedy goście z Astany wyprowadzili kontry. Przeprowadził je bardzo szybki Portugalczyk Pedro Eugenio. Sorescu dwukrotnie musiał faulować, żeby przerwać jego akcje. Efekt? Gruziński sędzia Goga Kikaczeiszwili wyrzucił Rumuna z boiska po dwóch żółtych kartkach. Trener Marek Papszun szybko musiał poprzestawiać swój zespół. Miejsce Sorescu na prawym wahadle zajął Wdowiak, a Ivi Lopez cofnął się do Bena Ledermana i Giannisa Papapnikolaou, tworząc trzyosobowy blok środkowych pomocników. Po krótkiej adaptacji częstochowska maszyna znowu ruszyła. Jeszcze przed przerwą „no look pass” zaprezentował Lederman, a skuteczną wcinką popisał się Wdowiak. W końcówce karnego wykorzystał Fran Tudor.

Szósty raz na zero w Europie

Raków pokazał siłę pressingu, którym imponował, grając nawet w osłabieniu. Było też widać wybieganie, bo częstochowianie w dziesięciu dosłownie zabiegali rywala. Trener Papszun sprytnie ustawił też zespół po kartkach Sorescu. W drugiej połowie, kiedy z boiska został wyrzucony Darabajew zaczęły górować wyższe umiejętności poszczególnych graczy Rakowa. Zdobywcy Pucharu Polski polecą za tydzień w długą podróż do Nur-Sułtanu z pięciobramkową zaliczką, co w zasadzie sprawia, że częstochowianie są już w III rundzie eliminacji Ligi Konferencji. W Kazachstanie trzeba będzie dopełnić formalności. Zwłaszcza że RKS w Europie nie za często traci bramki. Spotkanie z Astaną było siódmą konfrontacją częstochowskiego klubu w eliminacjach LK i szóstą, w którym drużyna nie straciła gola. Powoli można, więc myśleć o kolejnym przeciwniku, którym będzie ktoś z dwójki: słowacki Spartak Trnawa lub walijski Newtown. Dziś ci pierwszy wygrali 4:1. No, chyba że Raków będzie leciał do Nur-Sułtanu w dniu meczu przez Antarktydę…

Raków Częstochowa – FK Astana 5:0 (2:0)

4′ Lopez, 42′ Wdowiak, 66′ Gutkovskis, 77′ Koczerhin, 95′ Tudor

WIĘCEJ O POLSKICH KLUBACH W ELIMINACJACH LIGI KONFERENCJI:

Rocznik 1987. Urodził się tego samego dnia, co Alessandro Del Piero tylko 13 lat później. Zaczynał w tygodniku „Linia Otwocka”, gdzie wnikliwie opisywał m.in. drugoligowe losy OKS Start Otwock pod rządami Dariusza Dźwigały. Od lutego 2011 roku do grudnia 2021 pracował w „Przeglądzie Sportowym”, gdzie zajmował się głównie polską piłką ligową. Lubi pogrzebać przy kontrowersjach sędziowskich, jak również przy sprawach proceduralnych i związkowych. Fan spotkań niższych klas rozgrywkowych, gdzie kibicuje warszawskiemu PKS Radość (obecnie liga okręgowa). Absolwent XXV LO im. Józefa Wybickiego w Warszawie i Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza.