Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj.

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa Alicante, jednak kariery tam nie zrobił. Po 12 spotkaniach wrócił do kraju, choć warto dodać, że nie była to jego pierwsza zagraniczna przygoda: do Hiszpanii przeprowadził się prosto z Belgii. Niedługo potem jego śladem podążyli kolejni zawodnicy. Do końca XX wieku grę w La Liga (Primera Division) wybrali:

 • Bogusław Kwiecień (CA Sabadell)
 • Jan Urban (Osasuna Pampeluna, Real Valladolid)
 • Roman Kosecki (Osasuna Pampeluna, Atletico Madryt)
 • Jacek Ziober (Osasuna Pampeluna)
 • Ryszard Staniek (Osasuna Pampeluna)
 • Wojciech Kowalczyk (Real Betis)
 • Grzegorz Lewandowski (CD Logrones)
 • Cezary Kucharski (Sporting Gijon)
 • Jerzy Podbrożny (CD Merida)

Jak widać Polaków najbardziej lubili w Pampelunie, gdzie z dobrej strony pokazał się Jan Urban. Jednym z bardziej zaskakujących nazwisk na liście może być za to Bogusław Kwiecień. Albo Wolfgang April, bo Kwiecień to jedna z ciekawszych postaci polskiej piłki. Grał w Stali Mielec, wyjechał do Niemiec, zmienił imię i nazwisko i w Sabadell występował już jako „Wolfi”. W Hiszpanii grał wspólnie z ojcem Xabiego Alonso i został pierwszym w historii La Liga Polakiem, który strzelił bramkę w tych rozgrywkach. Polakiem, albo i nie, bo przyjęcie niemieckiego imienia, nazwiska oraz paszportu sprawiło, że nie wszyscy zaliczają to trafienie na konto naszego kraju.

Pozostałych zawodników polski kibic z łatwością skojarzy. Zwłaszcza Lewandowskiego, który uprzedził Roberta i był pierwszym „nosicielem” tego nazwiska w hiszpańskiej ekstraklasie.

22 – Robert Lewandowski to 22. Polak, który zagra w lidze hiszpańskiej

W późniejszych latach Polakom trudniej było trafić do najlepszej ligi na Półwyspie Iberyjskim. Z drugiej strony kilku z nich zdołało zaliczyć lepsze epizody niż ich poprzednicy. Klasyfikacja biało-czerwonych pod względem występów w hiszpańskiej ekstraklasie wygląda tak:

 1. Jan Urban – 178
 2. Roman Kosecki – 93
 3. Wojciech Kowalczyk – 62
 4. Grzegorz Krychowiak – 58
 5. Ryszard Staniek – 55

W ostatnich latach w La Lidze grali także Euzebiusz Smolarek, Przemysław Tytoń, Damian Kądzior, Dariusz Dudka, Jerzy Dudek czy Bartłomiej Pawłowski. Do tego można dorzucić naturalizowanych reprezentantów kraju, czyli Damiena Perquisa oraz Eugena Polanskiego. Co nam to mówi? Że Robert Lewandowski nie będzie miał łatwego zadania, jeśli chciałby zawędrować na pierwsze miejsce tego zestawienia. W zasadzie jest to niemal nierealne, bo nawet gdyby RL9 zaliczył cztery pełne sezony, czyli wypełnił kontrakt z FC Barceloną, zaliczyłby maksymalnie 152 występy na hiszpańskich boiskach.

Czyli albo w grę wchodzi przedłużenie umowy (wszyscy sobie tego życzymy), albo…

48 – bramek w lidze hiszpańskiej strzelił Jan Urban

Albo trzeba pomyśleć o objęciu pierwszej pozycji w innym zestawieniu. Zdecydowanie łatwiej będzie wdrapać się na szczyt zestawienia najlepszych polskich strzelców w lidze hiszpańskiej. Obecnie jego czołówka wygląda tak:

 1. Jan Urban – 49
 2. Roman Kosecki – 22
 3. Wojciech Kowalczyk – 14
 4. Jacek Ziober – 10

Biorąc pod uwagę strzeleckie zdolności Roberta Lewandowskiego, dajemy mu dwa lata na zdetronizowanie Jana Urbana. Równie łatwo będzie Polakowi zostać autorem największej liczby bramek na Camp Nou. Na najsłynniejszym stadionie w Katalonii błyszczeli dotychczas Zbigniew Boniek czy Wojciech Kowalczyk. „Zibi” popisał się tam hattrickiem w meczu reprezentacji Polski z Belgią, z kolei „Kowal” trafiał na Camp Nou w meczach z:

 • Katarem
 • Australią (dwukrotnie)
 • Hiszpanią

Skąd taki rozstrzał wśród rywali, których dziurawił Kowalczyk? Wszystkie cztery bramki padły podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku, które rozegrano właśnie w Barcelonie. Podczas tamtego turnieju cztery bramki na Camp Nou strzelił także Andrzej Juskowiak (Włochy, Australia), a dwukrotnie do siatki trafiał Ryszard Staniek. Po jednym golu zapisali na koncie Grzegorz Mielcarski oraz Marcin Jałocha.

Ale czym są dla Lewandowskiego cztery gole? Jak dobrze pójdzie, może je ustrzelić w jednym występie. I to nawet w debiucie.

1 – jedynym „polskim” mistrzem Hiszpanii był Jerzy Dudek

Misja Roberta Lewandowskiego w FC Barcelonie jest prosta: przywrócić klubowi chwałę, którą niedawno utracił. Dobrym krokiem w kierunku spełnienia tego założenia byłoby wywalczenie mistrzostwa Hiszpanii. Ale skoro rozmawiamy o rekordach polskich piłkarzy na Półwyspie Iberyjskim, musimy też wspomnieć o zawodniku, który wywalczył tam najwięcej tytułów. Mówimy rzecz jasna o Jerzym Dudku, który w 2008 roku sięgnął po mistrzostwo Hiszpanii z Realem Madryt. Do swojej kolekcji Dudek dorzucił również Superpuchar Hiszpanii oraz Puchar Króla.

Tytuły międzynarodowe z hiszpańskim klubem zdobywał za to Grzegorz Krychowiak, który z Sevillą dwukrotnie wygrywał Ligę Europy. W lidze pomocnikowi reprezentacji Polski szło jednak nieco gorzej: zajmował w niej piąte i siódme miejsce. Jego koledze z kadry życzymy oczywiście połączenia sukcesów Dudka i Krychowiaka. Mistrzostwo, a do tego jakiś sukces międzynarodowy? Brzmi jak idealny scenariusz dla Polaka w Barcelonie.

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

WIĘCEJ O FC BARCELONIE:

SZYMON JANCZYK

Suche Info
17.08.2022

Atletico nie chce sprzedać Joao Felixa do Manchesteru United

Marca informowała, że Czerwone Diabły przymierzają się do pozyskania Joao Felixa. Okazuje się, że Atletico nie jest zainteresowane sprzedażą Portugalczyka. Według Fabrizio Romano angielski klub złożył ofertę kupna Joao Felixa, ale Los Colchoneros ją odrzucili i nie zamierzają tego lata pozbywać się swojej największej gwiazdy. Diego Simeone nie chce stracić 23-latka, widzi w nim lidera Atletico, a jego zdanie podzielają najważniejsze osoby w klubie. Piłkarz ten zaliczył […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Marek Papszun: Chyba nie tylko ja stawiam Slavię w roli faworyta

Trener Rakowa na konferencji prasowej przed czwartkowym meczem ze Slavią ocenił szansę swojego zespołu na awans, wskazał faworyta i wskazał mocne punkty Rakowa. Marek Papszun wypowiedział się w następujący sposób: – Nie jesteśmy w tym dwumeczu faworytem, ale będziemy walczyć, aby wejść do fazy grupowej. Byłby to ogromny sukces dla klubu i miasta. W porównaniu do zeszłego roku i dwumeczu z Gentem zrobiliśmy postęp. Jesteśmy teraz lepszą drużyną. Nie tylko przez transfery, ale przede wszystkim […]
17.08.2022
Weszło
17.08.2022

QUIZ LIVE OD 20. PACZUL, ROKI, BIAŁEK, GOŁASZEWSKI I SŁAWIŃSKI

Już o 20 wielki powrót Quizu! Quiz na żywo poprowadzi Paweł Paczul, a jego gośćmi będą także Paweł Gołaszewski, Adam Sławiński, Mateusz Rokuszewski i Jakub Białek. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube!
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Media: Fabian Ruiz musi dołączyć do PSG

Jak donosi RAI Sport, Napoli przekazało 26-letniemu pomocnikowi informację, iż ten musi zgodzić się na transfer do Paris Saint-Germain. W przeciwnym razie Hiszpan spędzi całą jesień na trybunach. Aurelio De Laurentiis słynie z twardych negocjacji z piłkarzami. Tak jest też i tym razem w przypadku Fabiana Ruiza. O transferze wychowanka Betisu do stolicy Francji mówi się od ponad tygodnia. Teraz jednak Ruiz już nie ma innego wyjścia. Musi opuścić Neapol na rzecz […]
17.08.2022
Brama dnia
17.08.2022

Arda Turan vs Mateusz Cholewiak | BRAMA DNIA

Kto dzisiaj zwycięży w głosowaniu na „Bramę dnia”? Reprezentant polskiej ekstraklasy, czy ówczesny piłkarz Barcelony? Wybór – jak codziennie – zależy tylko od was! Arda Turan vs Sevilla (17.08.2016) Superpuchar Hiszpanii, drugi mecz dwumeczu pomiędzy Barceloną a Sevillą. W pierwszym meczu Katalończycy wygrali 2:0, w drugim, na Camp Nou chcieli dokończyć dzieła. Nie chciało być inaczej. Dwa gole strzelił Turan, jednego blondwłosy wówczas Leo Messi. […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Oficjalnie: Tanguy Nianzou nowym graczem Sevilli

Klub z Andaluzji potwierdził dziś transfer 20-letniego francuza, który dotychczas występował w Bayernie Monachium. Jak można przeczytać na portalu transfermarkt.com, obrońca podpisał umowę do 30 czerwca 2027 roku. Według Florian Plettenberga kwota transferu wynosi 16 milionów euro, plus cztery miliony euro w bonusach. Dziennikarz poinformował również, że mistrzowie Niemiec zawarli w umowie z Sevillą prawo do odkupu młodego piłkarza w przyszłości. Nie podał on jednak informacji, ile wynosi […]
17.08.2022
Niezły numer
10.08.2022

Wisły na plus – od 2. ligi do Ekstraklasy. Ta z Płocka imponuje ofensywą i przygotowaniem

Mistrz Polski trzech kolejek, czyli Cracovia, musi ustąpić miejsca mistrzowi Polski czterech kolejek, czyli Wiśle Płock. Koniec żartu, ale nie koniec pochwał dla „Nafciarzy”, bo najlepszy w historii tego klubu start sezonu w Ekstraklasie nie jest efektem przypadku. – „Przepaliłem” zespół w tamtym mikrocyklu, teraz wiem, że muszę pamiętać, że mam zawodników po kontuzjach i oni mogą mieć problem z intensywnością na 100 procent – mówił nam Pavol Stano w poprzednim […]
10.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TAK DOSADNIE
TAK DOSADNIE
28 dni temu

za malo niusow o lewandowskim. wincyj wincyj. toz to nekanie czytelnikow

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert
28 dni temu

Wymienić 22 zajęłoby za dużo miejsca, ale 10 można xD Jakby to była jakaś wielka różnica.

KochanekPaczula
KochanekPaczula(@kochanekpaczula)
28 dni temu
Reply to  Janusz Ekspert

Reszta mniej znana, można się pomylić. xD

KochanekPaczula
KochanekPaczula(@kochanekpaczula)
28 dni temu

Tytuły międzynarodowe z hiszpańskim klubem zdobywał Krychowiak, ale chwilę później o połączeniu sukcesów Dudka i Kowalczyka. ; p

Danielski
Danielski
28 dni temu

Skoro liczycie bramki Kowala na igrzyskach na Camp Nou to jeszcze Gerard Rother i Jerzy Nowok również strzelali tam bramki – w meczu GieKSy z Barcą 2-3 w, bądź co bądź, europejskich pucharach.

Piotrowin
Piotrowin
27 dni temu

Skąd wy wzięliście te statystyki (pytam, choć wiem – zsumowaliście z 90minut wszystkie występy w Hiszpanii, nie sprawdzając, która liga) ? Trzeciak w pierwszej lidze hiszpańskiej dla Osasuny zagrał tylko 10 spotkań i nie strzelił ani jednej bramki, reszta to mecze na drugim poziomie. Staniek w ekstraklasie wystąpił 31 razy, potem spadł z ligi i kontynuował karierę piętro niżej, Urban – I liga – 178 meczów, 49 goli, pół sezonu w II lidze, Cezary Wilk – ekstraklasa – 11 spotkań, reszta w drugiej lidze. Pozdrawiam !