Bach, bach, Karabach — to hasło zna każdy. W 2010 roku, gdy Wisła Kraków została brutalnie wyjaśniona przez dla nas anonimowy zespół z Azerbejdżanu, byliśmy w szoku. Po latach okazało się jednak, że Azerom daleko do miana anonimów. Ale nie tylko oni napędzili polskim zespołom strachu. W ostatnim czasie wyjazdy na Kaukaz czy do Kazachstanu stały się dla nas potężnym wyzwaniem.

Wyprawy do Azerbejdżanu czy Kazachstanu. Jak trudno jest tam wygrać w pucharach?

Mecz Wisły Kraków z Karabachem zapoczątkował tę erę. Do 2010 roku nasi pucharowicze nawet z dalekich podróży przywozili pewne zwycięstwa. Piłka w najdalszym zakątku strefy UEFA nie była wówczas tak mocna, brakowało jej wsparcia finansowego, które pozwalało rywalizować choćby z polskimi ekipami. Gdy zespół z Ekstraklasy leciał kilka tysięcy kilometrów, żeby zagrać w eliminacjach do europejskich pucharów, nie miał się czego obawiać.

 • 1995 rok – Zagłębie Lubin ogrywa Szirak Giumri (Armenia) 1:0
 • 1996 – Hutnik Kraków przywozi remis z Chezri Baku (Azerbejdżan) 2:2
 • 1997 – Widzew Łódź pewnie pokonuje Neftci Baku (Azerbejdżan) 2:0
 • 1998 – ŁKS lepszy od Kepez Gandża (Azerbejdżan) 3:1
 • 2007 – Groclin remisuje z MKT Araz (Azerbejdżan) 0:0
 • 2007 – Groclin wygrywa z Tobołem Kostanaj (Kazachstan) 1:0
 • 2007 – GKS Bełchatów przegrywa z Ameri Tbilisi (Gruzja) 0:2 (awans po karnych)
 • 2008 – Lech Poznań ogrywa Chazar Lenkoran (Azerbejdżan) 1:0
 • 2009 – Legia Warszawa lepsza od Olimpii Rustavi (Gruzja) 1:0

Niemal same sukcesy. Jedyna porażka i tak zakończyła się awansem po serii rzutów karnych. Drużyny z tego regionu świata nie potrafiły poradzić sobie z przejściem naszych klubów, nawet jeśli nie były to tuzy polskiego futbolu (Hutnik, GKS Bełchatów). Dziś jednak wyjazd do Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji czy Kazachstanu z miejsca kojarzy nam się z problemami. Zmiana klimatu to jedno, zmienili się przede wszystkim rywale.

Bach, bach, Karabach. Wspomnienie meczu z Wisłą Kraków

Polskie kluby i wypady na Kaukaz. Od 2010 roku jest tylko gorzej

Qarabag od lat wydaje duże pieniądze, ściągając do siebie konkretnych zawodników, którzy mają robić różnicę w Europie. Efektem jest to, że od ośmiu sezonów Azerowie nie wypadają z grupy europejskich pucharów. Grali w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Konferencji. Od 2010 roku w fazie grupowej pucharów zagrały:

 • Qarabag (Azerbejdżan), ośmiokrotnie
 • Neftci Baku (Azerbejdżan)
 • FK Gabala (Azerbejdżan), dwukrotnie
 • Astana (Kazachstan), pięciokrotnie
 • Szachtior Karaganda (Kazachstan)
 • Kajrat Ałmaty (Kazachstan)
 • Alaszkiert (Armenia)

Szansa na to, że w eliminacjach trafi się na regularnego pucharowicza z tego regionu świata była większa niż ta na trafienie regularnego pucharowicza z Polski. A skoro tak, to i polskim zespołom zaczęło być trudniej, gdy musiały pojechać na drugi koniec świata, żeby zmierzyć się z dobrą drużyną. Do 2010 roku nasz bilans to sześć zwycięstw, dwa remisy i porażka. Od 2010 roku włącznie polskie kluby w Azerbejdżanie, Armenii, Gruzji czy Kazachstanie zaliczyły trzy wygrane, trzy remisy i aż pięć przegranych.

 • 2010 – Lech Poznań wygrywa z Interem Baku (Azerbejdżan) 1:0
 • 2010 – Ruch Chorzów wygrywa z Szachtiorem Karaganda (Kazachstan) 2:1
 • 2010 – Wisła Kraków przegrywa z Karabachem (Azerbejdżan) 2:3
 • 2011 – Jagiellonia Białystok przegrywa z Irtyszem Pawłodar (Kazachstan) 0:2
 • 2012 – Lech Poznań remisuje z Żetysu Tałdykorgan (Kazachstan) 1:1
 • 2012 – Lech Poznań remisuje z Chazarem Lenkoran (Azerbejdżan) 1:1
 • 2013 – Piast Gliwice przegrywa z Karabachem (Azerbejdżan) 2:3
 • 2014 – Legia Warszawa wygrywa z Aktobe (Kazachstan) 1:0
 • 2017 – Legia Warszawa przegrywa z Astaną (Kazachstan) 1:3
 • 2017 – Jagiellonia Białystok remisuje z Gabalą (Azerbejdżan) 1:1
 • 2018 – Lech Poznań przegrywa z Gandzasarem Kapan (Armenia) 1:2

Nie zawsze porażka w najdalszym zakątku strefy UEFA oznaczała pożegnanie z pucharami, ale sprawy mocno się skomplikowały. Gdy rywale rośli w siłę, przewaga warunków w tym regionie świata dawała o sobie znać. Przekonały się o tym nie tylko kluby z Polski.

Azerbejdżan i Kazachstan — miejsca, gdzie padali nawet najwięksi

Faza grupowa Ligi Mistrzów 2015-2016. Astana nie wygrywa żadnego meczu, ale też pozostaje niepokonana na własnym stadionie. Trzy z czterech punktów urywa rywalom w domu. Ta sytuacja nie jest jednorazowa. Kluby z Kaukazu czy Kazachstanu regularnie punktowały u siebie lepiej niż na wyjazdach. Przed własną publicznością 30 razy urywały punkty przeciwnikom (8 zwycięstw, 22 remisy), na wyjazdach udało im się to zaledwie 17 razy (8 zwycięstw, 9 remisów). Dalekich wycieczek dobrze nie wspominają piłkarze:

 • Atletico Madryt (dwa remisy)
 • Manchesteru United (porażka)
 • Interu Mediolan (remis)
 • AS Monaco (remis)

Dlatego, jeśli to jakieś pocieszenie, w naszych obawach i lękach nie jesteśmy sami. Qarabag Agdam od 2010 roku przegrał tylko cztery domowe mecze w eliminacjach europejskich pucharów. W Azerbejdżanie poradzili sobie piłkarze Borussii Dortmund, Eintrachtu Frankfurt, APOEL-u Nikozja i BATE Borysów. Gorzej, że pozostałe 31 spotkań to 21 wygranych gospodarzy i 10 remisów. W gronie ustrzelonych drużyn znajdziemy RedBull Salzburg, Young Boys, FC Kopenhagę, Brugge (porażki), Celtic Glasgow czy Viktorię Pilzno (remisy). W Azerbejdżanie problemy z Neftci miało Dinamo Zagrzeb (remis), z kolei Gabala odpaliła Lille (3:0). Kazachowie w walce o Lidze Mistrzów zanotowali 17 zwycięstw, dziewięć remisów i tylko jedną domową porażkę. Ogromne problemy mieli tam piłkarze Celtiku (dwie porażki i remis) czy Crveny Zvezdy (dwie porażki i remis).

Dlatego to, że Lech Poznań jedzie do Azerbejdżanu z nieznaczną, ale jednak zaliczką, jest jego dużym atutem. W takich okolicznościach remis może okazać się zbawienny.

WIĘCEJ O LECHU POZNAŃ:

SZYMON JANCZYK

fot. FotoPyK

Suche Info
29.09.2022

Problemy finansowe Wisły Kraków. Właściciele dołożą pieniądze

Jak donosi TVP Sport – Wisła Kraków ma problemy finansowe i w kasie klubu brakuje nawet kilkunastu milionów złotych. Na spotkaniu współwłaścicieli klubu zapadła decyzja o dokapitalizowaniu spółki. Według portalu dziura finansowa w budżecie jest poważna i, nawet mimo dobrych wskaźników przychodów „Białej Gwiazdy” w poprzednim sezonie, sytuacja jest poważna. Dlatego wczoraj wieczorem współwłaściciele zebrali się na specjalnym spotkaniu poświęconym kwestiom finansowym. Osoby […]
29.09.2022
Suche Info
29.09.2022

Badania: zawodnicy Premier League są najczęściej kontuzjowanymi piłkarzami TOP5 lig

Aż 1231 kontuzji dotknęło zawodników Premier League w poprzednim sezonie – donosi BBC Sport. W żadnej innej topowej lidze Europy nie odnotowano tylu urazów. Według raportu najwięcej urazów doznali zawodnicy Chelsea i ich łączna liczba wyniosła 97. Za nią w zestawieniu znaleźli się zawodnicy Manchesteru United (81 kontuzji) i Liverpoolu (80). Być może jedną ze składowych sukcesu Manchesteru City i zdobycia przez „The Citizens” mistrzostwa kraju […]
29.09.2022
Suche Info
29.09.2022

Manchester United chce ściągnąć kolejnego piłkarza z Eredivisie

Cody Gakpo jest kolejnym celem transferowym Manchesteru United – donoszą holenderskie media. Pomocnik PSV jest w świetnej formie, a gorącym zwolennikiem jest sprowadzenia jest Erik ten Hag. Holender mógł trafić do Manchesteru już tego lata. „Czerwone Diabły” spodziewały się, że uda się taniej wykupić Anthony’ego z Ajaksu Amsterdam, ale ostatecznie Brazylijczyk kosztował tak dużo, że klub nie znalazł już środków na kolejny wydatek na piłkarza drugiej […]
29.09.2022
WeszłoTV
29.09.2022

Quiz od 19:30: jeden z uczestników zna pytania, reszta musi go zdemaskować

Dziś quiz „Agent”. Jeden z uczestników dostał pytania i odpowiedzi przed quizem. Musi odpowiadać skutecznie, ale nie dać się zdemaskować reszcie. Na koniec głosowanie z kopertami i piórkami jak w Agencie. Do wygrania ziemniak, bardzo duży ziemniak. Uczestnikami: Piela, Roki, Białek, Kotleszka, Paczul. 
29.09.2022
Suche Info
29.09.2022

Piłkarz Liverpoolu okradziony. Był w domu z dzieckiem w trakcie napaści

Alex Oxlade-Chamberlain i jego partnerka zostali okradzeni przez włamywaczy, którzy wdarli się do ich domu. Złodzieje skradli m.in. biżuterie i markowe torebki. O sprawie donoszą liverpoolskie media. Do włamania miało dojść we wtorek o 22:45. Złodzieje wdarli się do domu piłkarza oraz Perrie Edwards (piosenkarka zespołu Little Mix) w Wilmslow w Cheshire. Para była w domu w trakcie włamania, a ich trzynastomiesięczny syn spał. Złodzieje zabrali z rezydencji między innymi biżuterie, markowe torebki […]
29.09.2022
Suche Info
29.09.2022

Poważny uraz obrońcy Stali Mielec

Dominikas Barauskas doznał poważnego urazu kolana. To oznacza, że litewski obrońca Stali Mielec w tym roku już nie zagra w piłkę i wróci najwcześniej w rundzie wiosennej tego sezonu. Barauskas był podstawowym stoperem ekstraklasowej Stali. Poza meczami, w których pauzował przez drobne problemy ze zdrowiem, grał w ustawieniu z trójką w tyłach w ekipie Adama Majewskiego. Teraz jednak mielczanie będą musieli radzić sobie bez niego. Obrońca Stali doznał bowiem urazu kolana […]
29.09.2022
Liga Mistrzów
14.09.2022

Bernabeu prawie usnęło, ale Real zrobił swoje

Szkoda, że państwo to widzieli… Środowy wieczór z Ligą Mistrzów na Santiago Bernabeu kojarzy się zwykle z czymś magicznym i przede wszystkim niezwykle emocjonującym, ale nie tym razem. Spotkanie Realu Madryt z RB Lipsk nie należało do najprzyjemniejszych do oglądania, bo bliżej było mu do tych najnudniejszych, ale kibice Królewskich nie mają na co narzekać. Podopieczni Carlo Ancelottiego długo nie potrafili pokonać Petera Gulacsiego, a nawet byli blisko utraty bramki. Tylko co z tego, skoro i tak odnieśli ósme zwycięstwo w tym sezonie.  Ostatni […]
14.09.2022
Liga Mistrzów
14.09.2022

Gol Milika nie wystarczył. Benfica zamęczyła powolny Juventus

Dwa mecze, dwie porażki – tak wygląda aktualny dorobek Juventusu w fazie grupowej Ligi Mistrzów. „Stara Dama” przegrała dziś u siebie z Benficą i po siedmiu meczach w sezonie 2022/23 ma na koncie zaledwie dwa zwycięstwa. Sporo zmartwień ma zatem na głowie Massimiliano Allegri. Dzisiejsza wtopa to tylko kolejny dowód na to, że w grze Juve obecnie niewiele się klei. Juventus – Benfica. Imponujący początek gospodarzy Juventus rozpoczął dzisiejsze spotkanie od ataków, […]
14.09.2022
Weszło
14.09.2022

Upilnowali Haalanda tylko do 84. minuty. BVB nie sprawiło niespodzianki z City

Borussia Dortmund była bliska sprawienia ogromnej niespodzianki, prowadząc aż do 80. minuty z Manchesterem City. Złudzeń pozbawił ją jednak jej były piłkarz – Erling Braut Haaland, który zdobył bramkę w końcówce, zapewniając zwycięstwo Obywatelom 2:1. Po porażce 0:3 w hitowym starciu z RB Lipsk Borussia Dortmund leciała do Manchesteru z duszą na ramieniu. W końcu po drugiej stronie czekał wypoczęty po przełożeniu ligowej kolejki zespół City z superstrzelcem, który jeszcze nie tak dawno przywdziewał żółto-czarną […]
14.09.2022
Weszło
14.09.2022

Jak pogodzić się z rzeczywistością? Wersja Borussia Dortmund

Kilku tygodni potrzebowali Erling Braut Haaland i Manuel Akanji, by ponownie znaleźć się ze swoimi kolegami z Borussii Dortmund na jednym boisku. Problem w tym, że wystąpią w błękitnej koszulce Manchesteru City. Norweg i Szwajcar są kolejnymi zawodnikami, dla których BVB było jedynie przystankiem w drodze na szczyt. Świadomość tego faktu wciąż jest przytłaczająca dla klubu z Zagłębia Ruhry. Tak jak los sprawił, że Robert Lewandowski mógł szybko powrócić do Monachium po transferze […]
14.09.2022
Liga Mistrzów
13.09.2022

Lepiej późno niż wcale. Liverpool w końcu wygrywa

Tym razem obyło się bez kompromitacji. Liverpool odniósł dopiero trzecie zwycięstwo w tym sezonie, ale w końcu w jego grze można było dostrzec jakieś symptomy poprawy. Wyrwane w ostatniej chwili zwycięstwo 2:1 z Ajaxem Amsterdam chluby nie przynosi, ale nie ma się też czego wstydzić. Juergen Klopp ma powody, żeby w końcu się uśmiechnąć. Szczególnie, że do siatki nareszcie trafił Mohamed Salah, a Trent Alexander-Arnold nie popełnił żadnego dziecinnego błędu.  Liverpool – Ajax […]
13.09.2022
Weszło
13.09.2022

Ostatnia asysta niemieckiego anioła stróża

Thomas Mueller był zawodnikiem, z którym Robert Lewandowski rozumiał się na boisku niemal bez słów. Niemiec mocno zapracował na to, że obecnie możemy mówić o Polaku jako jednym z najlepszych napastników na świecie. Dziś zagrają przeciwko sobie. W świecie futbolu wiele jest relacji piłkarzy wykraczających daleko poza sam futbol. Choć Robert Lewandowski w Monachium lepiej dogadywał się choćby z Thiago Alcantarą, dzieląc z nim i jego rodziną wiele prywatnych […]
13.09.2022
Liczba komentarzy: 25
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
2 miesięcy temu

Na Kaukazie nam nie idzie bo:
-gorąco,
-fanatyczni kibice,
-kiepskie murawy,
-rywale grają brutalnie, a sędziowanie gospodarskie,
-przeciwnicy dużo biegają…
-i nawet umieją grać w piłkę, a ostatnio coraz bardziej…
-a my coraz mniej,
-gubi nas pewność siebie,
-w Europie nie ma już słabych drużyn,
-jesteśmy chujowi.

Cham
Cham
2 miesięcy temu

To wszystko prawda. Ale nie można też zapominać o zmianie strefy czasowej i obawą o życie zawodników z powodu niestabilnej sytuacji politycznej.

Kacper
Kacper
2 miesięcy temu
Reply to  Cham

Zmiana strefy czasowa jest bardziej niekorzystna dla nich jak w Polsce jest 20 to w Kazachstanie jest 1 w nocy. Dla naszych mecz tam o 20 to 15 u nas więc normalna godzina

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
2 miesięcy temu

A poza tym ludzie kochani…
Po latach okazało się jednak, że Azerom daleko do miana anonimów.”
Ja pierdzielę, borzo szumiący. Jeśli ktoś jest mało znany, nikt go nie kojarzy albo mało kto, to jest do jasnej anieli anonimem. Wtedy Karabach taki właśnie był!
Po latach zapracował sobie, by ten status się zmienił. Subtelna różnica, czy babol logiczny jak ta lala?

cancer oftenhide
cancer oftenhide
2 miesięcy temu

Ale jasną anielę zamienił już tłusty szolc, tak btw 😉

DanielSvenson
DanielSvenson
2 miesięcy temu

Polskim druzynom wszedzie jest trudno wygrac, niezaleznie od tego gdzie.

Kandyzowany
Kandyzowany
2 miesięcy temu

Zapomnieliście o porażce Wisły z Dinamo Tbilisi (2004 bodaj)

Rainer
Rainer
2 miesięcy temu
Reply to  Kandyzowany

O tyle to ciekawe ze Dinamo w 2004 było wicemistrzem Gruzji a miesiac wczesniej Wisła ogoliła mistrza Gruzji Wit Georgie 11:2 w dwumeczu i chyba to spowodowało ze zlekceważyli mistrza.

Kim Papsz-un
Kim Papsz-un
2 miesięcy temu

Nasze zespoły pucharowe uratuje tylko przesunięcie granic Europy na granicę Unii Europejskiej. Azja niech gra u siebie.

Mario Piekario
Mario Piekario
2 miesięcy temu
Lech Zdechł 2006
Lech Zdechł 2006
2 miesięcy temu

Lech zdechł w 2006 roku, teraz jest Amica i dzisiaj zaliczy azjatycki wpierdol

buahahahaha

taka prawda
taka prawda
2 miesięcy temu

Zwykle trzymam kciuki za polskie drużyny w pucharach, ale temu skorumpowanemu tworowi, klubowi Ryszarda F. życzyć dobrze się nie da.

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski
2 miesięcy temu

Czy Amika dziś dołączy do tuzów polskiego futbolu i się efektownie wykolei?

Niky
Niky
2 miesięcy temu

Lewandowski twierdzi, że grał w Lechu!

wiesław
wiesław
2 miesięcy temu

W PZPN ciągle królują durnie. Ciekawe kto przyzna się, że ważniejszy dla tych gamoni był puchar pasztetowej, niż liga mistrzów. Kazać grać mistrzowi Polski między najważniejszymi, nie tylko dla Lecha meczami, to szczyt debilizmu. Trzy kontuzje kluczowych piłkarzy, eliminujące z dzisiejszego meczu. Brawa dla idiotów !

sqrl
sqrl
2 miesięcy temu
Reply to  wiesław

Sorry ale nikt z trójki Ba Lua, Dani czy Sousa nie jest kluczowym piłkarzem. No może Ba Lua: jego decyzje są równie przewidywalne jak wynik rzutu kostką więc może rzeczywiście całkowicie odwrócić wynik meczu w jedną lub drugą stronę – w tym sensie można by uznać go za kluczowego gracza (to był sarkazm).

Kandyzowany
Kandyzowany
2 miesięcy temu
Reply to  wiesław

Szanujące się drużyny potrafią grać co 3 dni, Lech najwyraźniej nie chce by się ich szanowano.

Sprawiedliwy
Sprawiedliwy
2 miesięcy temu
Reply to  Kandyzowany

By się ich szanowano? No raczej nie chce.

WitoldPilecki
WitoldPilecki(@janekkwasniak)
2 miesięcy temu

Jeszcze w 95 lub 96 GKS Katowice dostał w trąbę od Araratu Erewań 0:2 i odpadł po karnych.

Yeboah
Yeboah
2 miesięcy temu

Nasze kluby są pazerne i to je gubi. Nie zasługują na porządne wyniki. Dostali 10 baniek za Kamińskiego i nie potrafili wydać chociaż 1/4 tej kwoty? Kpina.

Yeboah
Yeboah
2 miesięcy temu

Sprzedaż Moder, Gumnego, Jóźwiaka, Kamińskiego, granie w fazie grupowej LE (dwa lata temu, nie?), Mistrzostwo Polski. Tyle forsy przytulili i co dali w zamian? Oni naprawdę nie widzą, że awansując do fazy grupowej LM wygrywają dużo, dużo więcej kasy?

Yeboah
Yeboah
2 miesięcy temu

U nas w piłce zawsze nie ma pieniedzy, pazerność nie zna granic.

Michał
Michał
2 miesięcy temu

Artykuł po łebkach. Rok temu w Armenii wygrał Śląsk (4:2 z Araratem)

floro flores
floro flores
2 miesięcy temu
Reply to  Michał

Wisła w Tbilisi w 2004 Georgią

Genaro
Genaro
2 miesięcy temu

Aby uściślić wyniki, to Piast przegrał na wyjeździe z Karabachem 1-2, u siebie wygrał 2-1 a w dogrywce 0-1, więc w sumie 3-4.