Bach, bach, Karabach — to hasło zna każdy. W 2010 roku, gdy Wisła Kraków została brutalnie wyjaśniona przez dla nas anonimowy zespół z Azerbejdżanu, byliśmy w szoku. Po latach okazało się jednak, że Azerom daleko do miana anonimów. Ale nie tylko oni napędzili polskim zespołom strachu. W ostatnim czasie wyjazdy na Kaukaz czy do Kazachstanu stały się dla nas potężnym wyzwaniem.

Wyprawy do Azerbejdżanu czy Kazachstanu. Jak trudno jest tam wygrać w pucharach?

Mecz Wisły Kraków z Karabachem zapoczątkował tę erę. Do 2010 roku nasi pucharowicze nawet z dalekich podróży przywozili pewne zwycięstwa. Piłka w najdalszym zakątku strefy UEFA nie była wówczas tak mocna, brakowało jej wsparcia finansowego, które pozwalało rywalizować choćby z polskimi ekipami. Gdy zespół z Ekstraklasy leciał kilka tysięcy kilometrów, żeby zagrać w eliminacjach do europejskich pucharów, nie miał się czego obawiać.

 • 1995 rok – Zagłębie Lubin ogrywa Szirak Giumri (Armenia) 1:0
 • 1996 – Hutnik Kraków przywozi remis z Chezri Baku (Azerbejdżan) 2:2
 • 1997 – Widzew Łódź pewnie pokonuje Neftci Baku (Azerbejdżan) 2:0
 • 1998 – ŁKS lepszy od Kepez Gandża (Azerbejdżan) 3:1
 • 2007 – Groclin remisuje z MKT Araz (Azerbejdżan) 0:0
 • 2007 – Groclin wygrywa z Tobołem Kostanaj (Kazachstan) 1:0
 • 2007 – GKS Bełchatów przegrywa z Ameri Tbilisi (Gruzja) 0:2 (awans po karnych)
 • 2008 – Lech Poznań ogrywa Chazar Lenkoran (Azerbejdżan) 1:0
 • 2009 – Legia Warszawa lepsza od Olimpii Rustavi (Gruzja) 1:0

Niemal same sukcesy. Jedyna porażka i tak zakończyła się awansem po serii rzutów karnych. Drużyny z tego regionu świata nie potrafiły poradzić sobie z przejściem naszych klubów, nawet jeśli nie były to tuzy polskiego futbolu (Hutnik, GKS Bełchatów). Dziś jednak wyjazd do Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji czy Kazachstanu z miejsca kojarzy nam się z problemami. Zmiana klimatu to jedno, zmienili się przede wszystkim rywale.

Bach, bach, Karabach. Wspomnienie meczu z Wisłą Kraków

Polskie kluby i wypady na Kaukaz. Od 2010 roku jest tylko gorzej

Qarabag od lat wydaje duże pieniądze, ściągając do siebie konkretnych zawodników, którzy mają robić różnicę w Europie. Efektem jest to, że od ośmiu sezonów Azerowie nie wypadają z grupy europejskich pucharów. Grali w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Konferencji. Od 2010 roku w fazie grupowej pucharów zagrały:

 • Qarabag (Azerbejdżan), ośmiokrotnie
 • Neftci Baku (Azerbejdżan)
 • FK Gabala (Azerbejdżan), dwukrotnie
 • Astana (Kazachstan), pięciokrotnie
 • Szachtior Karaganda (Kazachstan)
 • Kajrat Ałmaty (Kazachstan)
 • Alaszkiert (Armenia)

Szansa na to, że w eliminacjach trafi się na regularnego pucharowicza z tego regionu świata była większa niż ta na trafienie regularnego pucharowicza z Polski. A skoro tak, to i polskim zespołom zaczęło być trudniej, gdy musiały pojechać na drugi koniec świata, żeby zmierzyć się z dobrą drużyną. Do 2010 roku nasz bilans to sześć zwycięstw, dwa remisy i porażka. Od 2010 roku włącznie polskie kluby w Azerbejdżanie, Armenii, Gruzji czy Kazachstanie zaliczyły trzy wygrane, trzy remisy i aż pięć przegranych.

 • 2010 – Lech Poznań wygrywa z Interem Baku (Azerbejdżan) 1:0
 • 2010 – Ruch Chorzów wygrywa z Szachtiorem Karaganda (Kazachstan) 2:1
 • 2010 – Wisła Kraków przegrywa z Karabachem (Azerbejdżan) 2:3
 • 2011 – Jagiellonia Białystok przegrywa z Irtyszem Pawłodar (Kazachstan) 0:2
 • 2012 – Lech Poznań remisuje z Żetysu Tałdykorgan (Kazachstan) 1:1
 • 2012 – Lech Poznań remisuje z Chazarem Lenkoran (Azerbejdżan) 1:1
 • 2013 – Piast Gliwice przegrywa z Karabachem (Azerbejdżan) 2:3
 • 2014 – Legia Warszawa wygrywa z Aktobe (Kazachstan) 1:0
 • 2017 – Legia Warszawa przegrywa z Astaną (Kazachstan) 1:3
 • 2017 – Jagiellonia Białystok remisuje z Gabalą (Azerbejdżan) 1:1
 • 2018 – Lech Poznań przegrywa z Gandzasarem Kapan (Armenia) 1:2

Nie zawsze porażka w najdalszym zakątku strefy UEFA oznaczała pożegnanie z pucharami, ale sprawy mocno się skomplikowały. Gdy rywale rośli w siłę, przewaga warunków w tym regionie świata dawała o sobie znać. Przekonały się o tym nie tylko kluby z Polski.

Azerbejdżan i Kazachstan — miejsca, gdzie padali nawet najwięksi

Faza grupowa Ligi Mistrzów 2015-2016. Astana nie wygrywa żadnego meczu, ale też pozostaje niepokonana na własnym stadionie. Trzy z czterech punktów urywa rywalom w domu. Ta sytuacja nie jest jednorazowa. Kluby z Kaukazu czy Kazachstanu regularnie punktowały u siebie lepiej niż na wyjazdach. Przed własną publicznością 30 razy urywały punkty przeciwnikom (8 zwycięstw, 22 remisy), na wyjazdach udało im się to zaledwie 17 razy (8 zwycięstw, 9 remisów). Dalekich wycieczek dobrze nie wspominają piłkarze:

 • Atletico Madryt (dwa remisy)
 • Manchesteru United (porażka)
 • Interu Mediolan (remis)
 • AS Monaco (remis)

Dlatego, jeśli to jakieś pocieszenie, w naszych obawach i lękach nie jesteśmy sami. Qarabag Agdam od 2010 roku przegrał tylko cztery domowe mecze w eliminacjach europejskich pucharów. W Azerbejdżanie poradzili sobie piłkarze Borussii Dortmund, Eintrachtu Frankfurt, APOEL-u Nikozja i BATE Borysów. Gorzej, że pozostałe 31 spotkań to 21 wygranych gospodarzy i 10 remisów. W gronie ustrzelonych drużyn znajdziemy RedBull Salzburg, Young Boys, FC Kopenhagę, Brugge (porażki), Celtic Glasgow czy Viktorię Pilzno (remisy). W Azerbejdżanie problemy z Neftci miało Dinamo Zagrzeb (remis), z kolei Gabala odpaliła Lille (3:0). Kazachowie w walce o Lidze Mistrzów zanotowali 17 zwycięstw, dziewięć remisów i tylko jedną domową porażkę. Ogromne problemy mieli tam piłkarze Celtiku (dwie porażki i remis) czy Crveny Zvezdy (dwie porażki i remis).

Dlatego to, że Lech Poznań jedzie do Azerbejdżanu z nieznaczną, ale jednak zaliczką, jest jego dużym atutem. W takich okolicznościach remis może okazać się zbawienny.

WIĘCEJ O LECHU POZNAŃ:

SZYMON JANCZYK

fot. FotoPyK

Suche Info
17.08.2022

Atletico nie chce sprzedać Joao Felixa do Manchesteru United

Marca informowała, że Czerwone Diabły przymierzają się do pozyskania Joao Felixa. Okazuje się, że Atletico nie jest zainteresowane sprzedażą Portugalczyka. Według Fabrizio Romano angielski klub złożył ofertę kupna Joao Felixa, ale Los Colchoneros ją odrzucili i nie zamierzają tego lata pozbywać się swojej największej gwiazdy. Diego Simeone nie chce stracić 23-latka, widzi w nim lidera Atletico, a jego zdanie podzielają najważniejsze osoby w klubie. Piłkarz ten zaliczył […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Marek Papszun: Chyba nie tylko ja stawiam Slavię w roli faworyta

Trener Rakowa na konferencji prasowej przed czwartkowym meczem ze Slavią ocenił szansę swojego zespołu na awans, wskazał faworyta i wskazał mocne punkty Rakowa. Marek Papszun wypowiedział się w następujący sposób: – Nie jesteśmy w tym dwumeczu faworytem, ale będziemy walczyć, aby wejść do fazy grupowej. Byłby to ogromny sukces dla klubu i miasta. W porównaniu do zeszłego roku i dwumeczu z Gentem zrobiliśmy postęp. Jesteśmy teraz lepszą drużyną. Nie tylko przez transfery, ale przede wszystkim […]
17.08.2022
Weszło
17.08.2022

QUIZ LIVE OD 20. PACZUL, ROKI, BIAŁEK, GOŁASZEWSKI I SŁAWIŃSKI

Już o 20 wielki powrót Quizu! Quiz na żywo poprowadzi Paweł Paczul, a jego gośćmi będą także Paweł Gołaszewski, Adam Sławiński, Mateusz Rokuszewski i Jakub Białek. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube!
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Media: Fabian Ruiz musi dołączyć do PSG

Jak donosi RAI Sport, Napoli przekazało 26-letniemu pomocnikowi informację, iż ten musi zgodzić się na transfer do Paris Saint-Germain. W przeciwnym razie Hiszpan spędzi całą jesień na trybunach. Aurelio De Laurentiis słynie z twardych negocjacji z piłkarzami. Tak jest też i tym razem w przypadku Fabiana Ruiza. O transferze wychowanka Betisu do stolicy Francji mówi się od ponad tygodnia. Teraz jednak Ruiz już nie ma innego wyjścia. Musi opuścić Neapol na rzecz […]
17.08.2022
Brama dnia
17.08.2022

Arda Turan vs Mateusz Cholewiak | BRAMA DNIA

Kto dzisiaj zwycięży w głosowaniu na „Bramę dnia”? Reprezentant polskiej ekstraklasy, czy ówczesny piłkarz Barcelony? Wybór – jak codziennie – zależy tylko od was! Arda Turan vs Sevilla (17.08.2016) Superpuchar Hiszpanii, drugi mecz dwumeczu pomiędzy Barceloną a Sevillą. W pierwszym meczu Katalończycy wygrali 2:0, w drugim, na Camp Nou chcieli dokończyć dzieła. Nie chciało być inaczej. Dwa gole strzelił Turan, jednego blondwłosy wówczas Leo Messi. […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Oficjalnie: Tanguy Nianzou nowym graczem Sevilli

Klub z Andaluzji potwierdził dziś transfer 20-letniego francuza, który dotychczas występował w Bayernie Monachium. Jak można przeczytać na portalu transfermarkt.com, obrońca podpisał umowę do 30 czerwca 2027 roku. Według Florian Plettenberga kwota transferu wynosi 16 milionów euro, plus cztery miliony euro w bonusach. Dziennikarz poinformował również, że mistrzowie Niemiec zawarli w umowie z Sevillą prawo do odkupu młodego piłkarza w przyszłości. Nie podał on jednak informacji, ile wynosi […]
17.08.2022
Liga Mistrzów
13.07.2022

Bosacki: Rudko powinien dostać szansę. Trafił do Lecha, musi coś prezentować

– Winna jest cała drużyna. Ktoś do tych strzałów dopuścił. Defensywa się nie popisała. Aczkolwiek błędy bramkarza raziły w oczy. Już słyszę takie głosy, że jest to nieudany transfer. Wstrzymałbym się z takimi opiniami. To jest bramkarz, który ma 30 lat i pewne doświadczenie w piłce seniorskiej. Sądzę, że w Lechu nie znalazł się przez przypadek – mówi nam Bartosz Bosacki, legenda Lecha Poznań. Jak on widział wczorajszy mecz „Kolejorza” z Karabachem? […]
13.07.2022
Liga Mistrzów
13.07.2022

Liga Mistrzów? Nie nasza liga

Za wysokie progi. To najlepsze stwierdzenie, podsumowujące starania kolejnych mistrzów Polski o awans do fazy grupowej Champions League. Wczoraj znów zabolało, znów nie było nawet blisko, znów skończyło się wstydem i kompromitacją. I tak prawie co roku. Oczywiście lanie, jakie sprawił Lechowi Poznań azerski Karabach nie zdarza się często, lecz wciąż należy ten mecz traktować jako element szerszej całości. Podsumujmy walkę ekstraklasowiczów o udział w  LM. Koszmar […]
13.07.2022
Liga Mistrzów
12.07.2022

Wyprawy do Azerbejdżanu czy Kazachstanu. Jak trudno jest tam wygrać w pucharach?

Bach, bach, Karabach — to hasło zna każdy. W 2010 roku, gdy Wisła Kraków została brutalnie wyjaśniona przez dla nas anonimowy zespół z Azerbejdżanu, byliśmy w szoku. Po latach okazało się jednak, że Azerom daleko do miana anonimów. Ale nie tylko oni napędzili polskim zespołom strachu. W ostatnim czasie wyjazdy na Kaukaz czy do Kazachstanu stały się dla nas potężnym wyzwaniem. Mecz Wisły Kraków z Karabachem zapoczątkował tę erę. Do 2010 roku nasi pucharowicze nawet […]
12.07.2022
Liga Mistrzów
05.07.2022

Droga w jedną stronę. Qarabag ściąga gwiazdy, a nie je kreuje

Jesień 2014 roku. Qarabag rozgrywa historyczny, pierwszy mecz w fazie grupowej europejskich pucharów. Ma już za sobą rozjechanie Wisły Kraków i Piasta Gliwice. Teraz jednak zaczyna poważniejszy etap swojej przygody: przez osiem następnych lat zespół z Azerbejdżanu będzie stałym gościem grup przeróżnych rozgrywek — od Ligi Mistrzów po Ligę Konferencji. Potentat z Azerbejdżanu rywalizował z Chelsea, Atletico Madryt, Arsenalem, AS Romą, Sevillą, Fiorentiną, Interem Mediolan czy Tottenhamem. Rok […]
05.07.2022
Weszło
05.07.2022

Był znienawidzony. Zjednoczył kraj i zbudował potęgę na zgliszczach

Qurban Qurbanow od 2008 roku prowadzi Karabach Agdam. Z niewiele znaczącego klubu, przy odpowiednim wsparciu finansowym, stworzył hegemona azerskiej piłki. Większego nawet od reprezentacji kraju. Przeszedł długą drogę, by tak się stało, co zawdzięcza twardemu charakterowi i niezłomnym zasadom. Można się spierać czy jest najlepszym piłkarzem bądź trenerem, jakiego wydała azerska ziemia. Nie można mieć jednak wątpliwości, że od blisko 30 lat pozostaje najważniejszą postacią futbolu […]
05.07.2022
Weszło
04.07.2022

Na kogo musi uważać Lech? Silne punkty Karabachu

Już we wtorek Lech Poznań zmierzy się z Karabachem Agdam w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Azerski zespół jest faworytem dwumeczu, choć nie posiada tak wartościowych piłkarzy jak Kolejorz. Trener Qurban Qurbanow opiera grę na zespołowości, ale ma kilka ciekawych indywidualności. Według transfermarkt.de wartość całej drużyny Karabachu Agdam jest przeszło dwa razy mniejsza niż Lecha Poznań. Niemniej jednak to azerski zespół może pochwalić się […]
04.07.2022
Liczba komentarzy: 25
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
1 miesiąc temu

Na Kaukazie nam nie idzie bo:
-gorąco,
-fanatyczni kibice,
-kiepskie murawy,
-rywale grają brutalnie, a sędziowanie gospodarskie,
-przeciwnicy dużo biegają…
-i nawet umieją grać w piłkę, a ostatnio coraz bardziej…
-a my coraz mniej,
-gubi nas pewność siebie,
-w Europie nie ma już słabych drużyn,
-jesteśmy chujowi.

Cham
Cham
1 miesiąc temu

To wszystko prawda. Ale nie można też zapominać o zmianie strefy czasowej i obawą o życie zawodników z powodu niestabilnej sytuacji politycznej.

Kacper
Kacper
1 miesiąc temu
Reply to  Cham

Zmiana strefy czasowa jest bardziej niekorzystna dla nich jak w Polsce jest 20 to w Kazachstanie jest 1 w nocy. Dla naszych mecz tam o 20 to 15 u nas więc normalna godzina

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
1 miesiąc temu

A poza tym ludzie kochani…
Po latach okazało się jednak, że Azerom daleko do miana anonimów.”
Ja pierdzielę, borzo szumiący. Jeśli ktoś jest mało znany, nikt go nie kojarzy albo mało kto, to jest do jasnej anieli anonimem. Wtedy Karabach taki właśnie był!
Po latach zapracował sobie, by ten status się zmienił. Subtelna różnica, czy babol logiczny jak ta lala?

cancer oftenhide
cancer oftenhide
1 miesiąc temu

Ale jasną anielę zamienił już tłusty szolc, tak btw 😉

DanielSvenson
DanielSvenson
1 miesiąc temu

Polskim druzynom wszedzie jest trudno wygrac, niezaleznie od tego gdzie.

Kandyzowany
Kandyzowany
1 miesiąc temu

Zapomnieliście o porażce Wisły z Dinamo Tbilisi (2004 bodaj)

Rainer
Rainer
1 miesiąc temu
Reply to  Kandyzowany

O tyle to ciekawe ze Dinamo w 2004 było wicemistrzem Gruzji a miesiac wczesniej Wisła ogoliła mistrza Gruzji Wit Georgie 11:2 w dwumeczu i chyba to spowodowało ze zlekceważyli mistrza.

Kim Papsz-un
Kim Papsz-un
1 miesiąc temu

Nasze zespoły pucharowe uratuje tylko przesunięcie granic Europy na granicę Unii Europejskiej. Azja niech gra u siebie.

Lech Zdechł 2006
Lech Zdechł 2006
1 miesiąc temu

Lech zdechł w 2006 roku, teraz jest Amica i dzisiaj zaliczy azjatycki wpierdol

buahahahaha

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu

Zwykle trzymam kciuki za polskie drużyny w pucharach, ale temu skorumpowanemu tworowi, klubowi Ryszarda F. życzyć dobrze się nie da.

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski
1 miesiąc temu

Czy Amika dziś dołączy do tuzów polskiego futbolu i się efektownie wykolei?

Niky
Niky
1 miesiąc temu

Lewandowski twierdzi, że grał w Lechu!

wiesław
wiesław
1 miesiąc temu

W PZPN ciągle królują durnie. Ciekawe kto przyzna się, że ważniejszy dla tych gamoni był puchar pasztetowej, niż liga mistrzów. Kazać grać mistrzowi Polski między najważniejszymi, nie tylko dla Lecha meczami, to szczyt debilizmu. Trzy kontuzje kluczowych piłkarzy, eliminujące z dzisiejszego meczu. Brawa dla idiotów !

sqrl
sqrl
1 miesiąc temu
Reply to  wiesław

Sorry ale nikt z trójki Ba Lua, Dani czy Sousa nie jest kluczowym piłkarzem. No może Ba Lua: jego decyzje są równie przewidywalne jak wynik rzutu kostką więc może rzeczywiście całkowicie odwrócić wynik meczu w jedną lub drugą stronę – w tym sensie można by uznać go za kluczowego gracza (to był sarkazm).

Kandyzowany
Kandyzowany
1 miesiąc temu
Reply to  wiesław

Szanujące się drużyny potrafią grać co 3 dni, Lech najwyraźniej nie chce by się ich szanowano.

Sprawiedliwy
Sprawiedliwy
1 miesiąc temu
Reply to  Kandyzowany

By się ich szanowano? No raczej nie chce.

WitoldPilecki
WitoldPilecki(@janekkwasniak)
1 miesiąc temu

Jeszcze w 95 lub 96 GKS Katowice dostał w trąbę od Araratu Erewań 0:2 i odpadł po karnych.

Yeboah
Yeboah
1 miesiąc temu

Nasze kluby są pazerne i to je gubi. Nie zasługują na porządne wyniki. Dostali 10 baniek za Kamińskiego i nie potrafili wydać chociaż 1/4 tej kwoty? Kpina.

Yeboah
Yeboah
1 miesiąc temu

Sprzedaż Moder, Gumnego, Jóźwiaka, Kamińskiego, granie w fazie grupowej LE (dwa lata temu, nie?), Mistrzostwo Polski. Tyle forsy przytulili i co dali w zamian? Oni naprawdę nie widzą, że awansując do fazy grupowej LM wygrywają dużo, dużo więcej kasy?

Yeboah
Yeboah
1 miesiąc temu

U nas w piłce zawsze nie ma pieniedzy, pazerność nie zna granic.

Michał
Michał
1 miesiąc temu

Artykuł po łebkach. Rok temu w Armenii wygrał Śląsk (4:2 z Araratem)

floro flores
floro flores
1 miesiąc temu
Reply to  Michał

Wisła w Tbilisi w 2004 Georgią

Genaro
Genaro
1 miesiąc temu

Aby uściślić wyniki, to Piast przegrał na wyjeździe z Karabachem 1-2, u siebie wygrał 2-1 a w dogrywce 0-1, więc w sumie 3-4.