Kto bezcześci pamięć o Emiliano Sali?

Opublikowane 12.05.2022 14:31 przez

Jan Mazurek

„Jest taki Argentyńczyk, który nie pływa zbyt dobrze, czyli Emiliano znalazł się pod wodą”, zaskakująco wesoła melodia wychodzi z gardeł pseudokibiców Nicei i niesie się po trybunach Allianz Riviery. Tak oto bezczeszczone są zwłoki tragicznie zmarłego Emiliano Sali. 

– Śpiewali dość głośno, pojawiały się też obelgi pod adresem pani Frappart, która prowadziła finał Pucharu Francji z Nantes. Nie rozumiem, co ma z tym wspólnego pamięć kogoś, kto zginął w tragicznym wypadku. Dla mnie to surrealistyczne. Brak mi słów. Jeśli mają obrażać zmarłych, jeśli mają rzucać butelkami, powinni zostać w domu. Wygramy bez tych ludzi. Trybuny są odbiciem społeczeństwa. Jeśli to jest nasze społeczeństwo, uwierz mi, naprawdę jesteśmy w głębokim gównie, bo nie znajduję właściwego przymiotnika, żeby opisać okropieństwo słów, które usłyszałem. Jeśli nie będą zadowoleni, mogą przyjść na trening i powiem im to samo. Jedną z pierwszych reakcji w szatni nie były śpiewy i wiwaty, a ulga, że ten koszmar dobiegł końca. W imieniu mojej szatni, mojego personelu technicznego, mojego personelu medycznego i moich zawodników, chcielibyśmy przeprosić rodzinę Emiliano Sali – skomentował przybity Christophe Galtier, trener Nicei, na konferencji prasowej po seansie nienawiści w wykonaniu pseudofanów jego zespołu.

Nie żyje, więc nie odpowie

Piłkarskie trybuny potrafią być okrutne. Na jednym z najbardziej haniebnych transparentów w historii piłkarskiego pseudo-kibicowania zwolennicy jednej z drużyn przeciwnych Ajaksowi Amsterdam napisali: „Van Gaal, heeft een kankerwijf”, czyli w wolnym tłumaczeniu „suka Van Gaala ma raka”. Nie było w tym ani przypadku, ani choćby najbardziej prymitywnej gry słów. „Wijf” to wulgarne określenie na kobietę tłumaczone właśnie jako „suka”, „szmata” czy „kurwa”, a reszta wpisywała się we wstrętny i nieludzki kontekst – w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Fernanda Obbes, pierwsza żona Louisa Van Gaala, zmarła na raka trzustki i wątroby, a słynny holenderski trener na wiele kolejnych lat przyjął maskę twardego skurczybyka i nigdy nie odniósł się do bólu po wydarzeniach z tamtych dni.

Emiliano Sala też nie zabierze głosu, bo nie żyje od 21 stycznia 2019 roku.

Nie skomentuje zwyrodniałej śpiewki „Jest taki Argentyńczyk, który nie pływa zbyt dobrze, Emiliano znalazł się pod wodą”, intonowanej przez pseudokibiców Nicei w idiotycznie pojmowanej ironii względem melodii ciepłej szansonetki „On jest Argentyńczykiem, który nigdy się nie poddaje, Emiliano Sala”, wokalizowanej w dziewiątych minutach meczów – na część numeru koszulki Emiliano Sali – przez prawdziwych fanów Nantes i Bordeaux. I ciepło przyjmowanej w Niort, Orleanie, Caen, Paryżu, Marsylii, Lille, Montpellier, Tuluzie czy Le Havre, gdzie trybuny, choć też mają swoje za uszami, wiedzą, że zmarłemu należy się spokój i szacunek.

Nie obruszy się na wydrukowane karty pokładowe, zaśmiecających ulice przed derbami Południowej Walii między Cardiff a Swansea, na których znalazły się następujące informacje: imię i nazwisko pasażera – Emiliano Sala, wylot – Nantes, przylot – Cardiff, kapitan – Michael Dye, numer lotu – D3ED. Michael Dye to kibic The Bluebirds, który został zamordowany w 2011 roku, a hasło „D3ED” niezwykle subtelnie nawiązuje do tragicznej śmierci Argentyńczyka.

Nie zapłacze nad dramatem własnej rodziny. Horacio Sala, jego ojciec, zmarł w wieku pięćdziesięciu ośmiu lat, trzy miesiące po stracie syna. Mercedes Taffarel, jego matka, znalazła się na skraju załamania nerwowego, kiedy ktoś opublikował w sieci zdjęcia zmasakrowanych zwłok jej dziecka, a ktoś inny postanowił sobie z tego podworować. Romina Sala, jego siostra, targnęła się na swoje życie i trafiła do szpitala w stanie krytycznym. „Nie mogę uwierzyć, że są tak okropni i źli ludzie, by robić takie świństwa jego pamięci”, pisała przed próbą samobójczą.

Tajemnica śmierci Emiliano Sali

„Bracia, ja jestem martwy, robiłem rzeczy, rzeczy, rzeczy, rzeczy tu w Nantes, których już nie będę robił, których nigdy nie dokończę, nie dokończę, nie dokończę, nie dokończę. Chłopcy, jestem tu wysoko w samolocie, który wygląda, jakby miał się rozpaść”, na ostatnich nagraniach za życia Emiliano Sala brzmi na wystraszonego. Właśnie został sprzedany z Nantes do Cardiff City za piętnaście milionów funtów. Leciał awionetką PA 46 Malibu przez kanał La Manche, zbliżał się do wyspy Guernsey.

„Jeśli nie będziecie mieli więcej informacji w przeciągu półtorej godziny, raczej mnie nie znajdą. Tato, ależ się boję!”, żaden ojciec nie może wyobrazić sobie koszmaru usłyszenia takich słów od własnego syna na chwilę przed ostateczną utratą jakiejkolwiek łączności. Pierwszą akcję poszukiwawczą, przeprowadzoną przez francuskie służby, zakończono 22 stycznia. Wraku ani ciał nie odnaleziono. Nie podważano przekazu, że prawdopodobieństwo, iż ktoś przeżył, jest minimalne. Najbliżsi piłkarza nie mogli się jednak pogodzić, że już po wszystkim i zorganizowali zbiórkę na organizację nowych poszukiwań. Odzew był znaczący, zebrano ponad trzysta tysięcy euro i 29 stycznia, już na własną rękę, poszukiwania wznowiono. Zaangażowano nawet speca od poszukiwań na głębokiej wodzie. Wyłowiono wrak PA 46 Malibu i ciało Sali.

Rozpętało się piekło.

Cardiff miało zapłacić piętnaście milionów funtów w ratach na przestrzeni trzech lat, ale pierwszy przelew wstrzymało, co wzbudziło wściekłość we władzach Nantes, które od razu zagroziły sprawą w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie.

Nantes kupiło Sali bilety na normalny samolot, tyle że z przesiadką. Na przelot awionetką bardzo naciskał zaś agent piłkarza Mark McKay, choć do zamknięcia okienka wciąż pozostawało dużo czasu, umowa była dogadana, a kilkanaście godziną w jedną albo drugą stronę nie robiło nikomu większej różnicy.

Emiliano Sala nie życzył sobie tego transferu. L’Equipe wyemitowało dokument, w którym Argentyńczyk przyznawał, że Waldemar Kita, polski właściciel Nantes, zmusił go do odejścia z klubu. – Nie chcę rozmawiać z Kitą, bo nie chcę się złościć. On jest kimś, kto mnie obrzydza, gdy jestem z nim twarzą w twarz. Kita chce mnie sprzedać do Cardiff, bo dostanie za mnie duże pieniądze. Chce, żebym tam pojechał, a nawet nie zapytał mnie o to, czego ja bym chciał. Wszystko, na czym mu zależy, to pieniądze. Kompletny bałagan – pisał Sala do swojego kolegi na kilkanaście dni przed śmiercią.

Kontrowersje budził też sam lot. Harry Harris napisał książkę „The killing of Emiliano Sala”, w której sugerował, że pilot David Ibbotson, niegdyś uznany spadochroniarz, mógł czmychnąć z pokładu, zanim maszyna runęła do wody, i w ten sposób przeżyć katastrofę. „Dlaczego nie było go w samolocie, gdy podczas akcji poszukiwawczej znaleziono we wraku ciało Sali? Czy pilot był w stanie wyskoczyć z samolotu, zanim ten spadł? Jeśli przeżył, to gdzie teraz jest? A jeśli nie przeżył, to gdzie jest jego ciało?”, pytał Harris i mnożył wątpliwości wokół tajemnicy śmierci Emiliano Sali, którego bezpośrednią przyczyną agonii było zatrucie tlenkiem węgla (stężenie HbCO wynosiło 58%), co oznacza, że piłkarz był martwy w momencie uderzenia awionetki w taflę wody.

Kto jest winny śmierci Emiliano Sali?

Ciało Davida Ibbotsona przepadło. Na trzy miesiące przed tragedią wygasła mu licencja na loty komercyjne. Wypadek miał miejsce o 21:30, a pilot nie posiadał uprawnień do latania nocą, bo miał stwierdzony daltonizm. Z badań śledczych wynika, że w minionych latach popełniał już karygodne błędy u sterów samolotów, których „bardzo się wstydził” i za które „bardzo przepraszał”, ale choć wielokrotnie przekonywano go o konieczności odejścia z zawodu, on trwał na posterunku i imał się mniejszych lub większych zleceń.

Kto dopuścił go do przetransportowania Emiliano Sali do Wielkiej Brytanii? Niejaki David Henderson, który był organizatorem feralnego lotu i który zarządzał użytkowaniem awionetki PA 46 Malibu – staroci, którą restaurowano na przełomie 2017 i 2018 roku, a podtrzymywano ją przy życiu tylko dlatego, że przyniosła zyski. Starszemu mężczyźnie groziło do pięciu lat pozbawienia wolności za narażanie bezpieczeństwa lotu oraz kolejne dwa za próbę wywiezienia pasażera z Wielkiej Brytanii bez pozwolenia, ale ostatecznie został skazany na osiemnaście miesięcy pozbawienia wolności.

Najwięcej amunicji dostarczyła Fay Keely, właścicielka samolotu, która podczas sądowych przesłuchań przekonywała, że dużo wcześniej – zaalarmowana jego kolejnymi niebezpiecznymi dla otoczenia zachowaniami w przestrzeni powietrznej – prosiła Davida Hendersona o odsunięcie Davida Ibbotsona od lotów awionetkami i rekomendowała pięciu-sześciu innych pilotów, którzy mogliby zastąpić go w tej odpowiedzialnej roli. „Nie byłam zadowolona i nie miałam pewności, czy kierowanie tym samolotem mieści się w zakresie możliwości pana Ibbotson. Powiedziałam, że nie powinien nim latać, ale pan Henderson odpisał mi stekiem przekleństw”, opowiadała i przytaczała treść złowrogiej wiadomości, którą dostała 21 stycznia 2019 roku od Hendersona: „Cześć Fay, obawiam się, że mam złe wieści”.

To były naprawdę złe wieści.

Spokój duszy Emiliano Sali

Francuscy pseudokibice przekroczyli granicę, której nie powinni byli przekraczać. Upiecze im się. Nikt ich nie znajdzie, nikt ich nie ukarze, a nawet jeśli nadsekwańskie służby porządkowe ich znajdą i będą chciały ukarać, oni cynicznie będą przekonywać, że to nie ich usta, nie ich ręce, nie ich przyśpiewki. Nie demonizujmy przy tym stadionów, bo w wielu miejscach od wielu miesięcy oddają piękny hołd zmarłemu Emiliano Sali, ale zło to zło – zło trzeba piętnować.

Emiliano Sala nie żyje.

Emiliano Sala nie jest już piłkarzem.

Emiliano Sala nie wybiega już na murawy stadionów.

Ciszej nad tą trumną.

Czytaj więcej o sprawie Emiliano Sali:

Fot. Newspix

Weszło
19.05.2022

Liga Europy dla Eintrachtu! Triumfatora wyłoniły rzuty karne

Eintracht Frankfurt wygrał Ligę Europy! Zwycięzcę meczu finałowego rozgrywanego w Sewilli wyłoniła seria rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. W konkursie jedenastek Orły okazały się lepsze od piłkarzy Rangers 5:4. Decydująca okazała się czwarta kolejka konkursu jedenastek, w trakcie której spudłował pomocnik The Gers – Aaron Ramsey. Gdy Sewilla starała się zorganizować […]
19.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tavernier królem strzelców Ligi Europy!

James Tavernier z Glasgow Rangers z siedmioma bramkami na koncie został królem strzelców Ligi Europy. To pierwszy obrońca w historii tych rozgrywek, który tego dokonał. 30-letni Anglik strzelał gole w pięciu spotkaniach. Wszystkie miały miejsce już w fazie pucharowej. 4:2 z Borussią Dortmund, 1/16 finału (1 gol) 2:2 z Borussią Dortmund, rewanż w 1/16 finału […]
18.05.2022
Inne sporty
18.05.2022

Vive rozbiło Montpellier i z przytupem awansowało do Final Four Ligi Mistrzów!

– Montpellier wygrało 4 z 5 meczów w Kielcach, więc Łomżę Vive czeka ciężka przeprawa – mówili przed tym starciem pesymiści. – Skoro wygrali mecz we Francji, dadzą sobie radę i u siebie – uważali z kolei optymiści. Ci drudzy zdecydowanie mieli rację. Podopieczni Talanta Dujszebajewa bez najmniejszych problemów ograli rywali znad Sekwany 30:22 w […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Gytkjaer bohaterem Monzy, zespół Filipa Jagiełły dalej od Serie A

W pierwszym meczu półfinałowym baraży o awans do Seria A Monza na wyjeździe pokonała Brescię 1:2. 45 minut w zespole gospodarzy rozegrał Filip Jagiełło. Rewanż 22 maja. W sezonie zasadniczym Brescia zakończyła zmagania na piątym miejscu. W ćwierćfinale baraży po emocjonującym meczu i dogrywce wyeliminowali Perugię, zwyciężając 3:2. Gole na wagę awansu do kolejnej rundy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Weszło
19.05.2022

Liga Europy dla Eintrachtu! Triumfatora wyłoniły rzuty karne

Eintracht Frankfurt wygrał Ligę Europy! Zwycięzcę meczu finałowego rozgrywanego w Sewilli wyłoniła seria rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. W konkursie jedenastek Orły okazały się lepsze od piłkarzy Rangers 5:4. Decydująca okazała się czwarta kolejka konkursu jedenastek, w trakcie której spudłował pomocnik The Gers – Aaron Ramsey. Gdy Sewilla starała się zorganizować […]
19.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Brama dnia
18.05.2022

Cafu kontra Sergio Ramos | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną „Bramę dnia”. To cykl współtworzony przez nas z partnerami z Gatigo. CAFU VS UDINESE (18.05.2008) Czternaście lat temu ostatniego oficjalnego gola w karierze zdobył legendarny Cafu.  SERGIO RAMOS VS LEVANTE (18.05.2008) Tego samego dnia do siatki trafił też Sergio Ramos po efektownej asyście Gutiego, specjalisty w tym względzie.  No to […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Legia interesuje się Jasonem Lokilo. Trzeba za niego zapłacić

Skrzydłowy Górnik Łęczna jest zapewne jednym z tych zawodników, o których kluby Ekstraklasy przeprowadzą małą wojenkę w trakcie letniego okna. Już wiadomo, że ekipa z Lubelszczyzny w przyszłym sezonie będzie grała w I lidze, ale pomocnik pokazał się w obecnych rozgrywkach z na tyle z dobrej strony, że chętnych do jego zatrudnienia nie zabraknie. Lokilo […]
18.05.2022
Liczba komentarzy: 18
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smyq
smyq
6 dni temu

Jak świat długi i szeroki, troglodyci lgną na trybuny piłkarskich stadionów. A czasem tylko, hehe, pod stadiony.

kol. Zenon
kol. Zenon(@kol-zenon)
6 dni temu

postaw ten tłum odważnych kibiców ale każdego osobno, pod ścianą albo gdziekolwiek, tylko mają być osobno … zobaczyłbyś ilu z nich zacznie skamleć na sam widok innego człowieka myślącego inaczej, ilu z nich klęknie przed tobą z błaganiem żeby „nie bić” … widziałem to nie raz. jak kundle

igor91
igor91
6 dni temu
Reply to  kol. Zenon

Dlatego łączą się w grupy, gdyż jako jednostki są słabe i jak w każdym stadzie są przywódcy, którzy ten tłum porywają

Kanieszna
Kanieszna
6 dni temu
Reply to  kol. Zenon

pieluch, najpierw popatrz, co sam robisz. Wyzywałeś Sentino, a potem musiałeś dzwonić do Bilona, by odkręcał sprawę 🙂

Jakub
Jakub
6 dni temu

A mi tam się podoba taki humorek. Uśmiałem się prawie na śmierc, że śmiechu aż spadłem z kanapy i o mało się nie rozbiłem jak ten samolot. Idę szukać w necie tych zdjęć ciała bo nie wiedziałem że są.

tolep
tolep(@tolep)
6 dni temu
Reply to  Jakub

Czarny humor nigdy się nie starzeje, niczym martwe płody.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
6 dni temu

Ile wybo nim dalej będziecie pisać? Codziennie ginie wiele ludzi w znacznie bardziej dramatycznych okolicznosciach

legławarszawaległapodsklepem
legławarszawaległapodsklepem
6 dni temu
Reply to  Lecę na piwo

Spokojnie, o tobie nikt pisał nie będzie, jedynie śmieciarka przyjedzie

welnor
welnor(@welnor)
6 dni temu

To nie jest właściwa sytuacja do użycia cytatu „ciszej nad tą trumną”

Pijak Antoni
Pijak Antoni
6 dni temu
Reply to  welnor

Dokładnie , debil nie wie co to znaczy

OIOM
OIOM
6 dni temu

Bezczeszczone zwłoki? Wy w ogóle wiecie, co to znaczy zbeszczescic zwłoki, czy tylko tak się napisało, bo fajnie brzmi?

A takiego, jak wy to nazwaliście, bezczeszczenia zwłok mamy na stadionach więcej, niż się większości wydaje. Ile razy się „kibice” liverpoolu nabijali z katastrofy ManUtd w Monachium? A ile razy „kibice” Czerwonych Diabłów się nabijali z tragedii na Hillsborough? Wszędzie są popierdoleńcy, którzy z takich rzeczy sobie robia podśmiechujki. W Polsce „bardzo zabawną” była smierc niejakiego Człowieka, warto tez wspomnieć o urządzaniu sobie pośmiewiska z Tomasza H. i jego śmiertelnego potrącenia kobiety na pasach.

Tak jak wyzej napisałem – skurwysyny są wszędzie, nic wiec dziwnego, ze jakieś kurwy się nabijają ze śmierci Sali.

Ernest
Ernest
6 dni temu
Reply to  OIOM

Albo jakieś radosne „jeszcze jeden” po śmierci jednego z właścicieli klubu.

Chris
Chris
6 dni temu
Reply to  Ernest

Przy tym wspaniałym zlotoustym właścicielu niedlugo usłyszę ten tekst ponownie. Panowie zapeaszam wasze wysubliwane gusta do opery albo na siatkówkę.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
6 dni temu

Pierwszy piłkarz który jest sławny …. dzięki swojej śmierci

tolep
tolep(@tolep)
6 dni temu

Dostanę od cholery minusów, ale uważam, że państwo nie powinno karać za chamstwo.

Co do prywatnego ostracyzmu wobec chamów – a to jest zupełnie inna sprawa, tu nawet zdrowe społeczeństwo powinno takowy wykazywać.

Luis nazario de lima anna maria jopek
Luis nazario de lima anna maria jopek
6 dni temu

W Nicei ,tak jak w Marsylia same imigranckie ciapate bydło.Nie ma się co dziwić ,,ludzie,, tego pokroju nie mają za grosz rozumu.

Shar
Shar
5 dni temu

O Smoleńsku tak bydło mówi od 10 lat, ale dupa cicho

Weszło
19.05.2022

Liga Europy dla Eintrachtu! Triumfatora wyłoniły rzuty karne

Eintracht Frankfurt wygrał Ligę Europy! Zwycięzcę meczu finałowego rozgrywanego w Sewilli wyłoniła seria rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. W konkursie jedenastek Orły okazały się lepsze od piłkarzy Rangers 5:4. Decydująca okazała się czwarta kolejka konkursu jedenastek, w trakcie której spudłował pomocnik The Gers – Aaron Ramsey. Gdy Sewilla starała się zorganizować […]
19.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tavernier królem strzelców Ligi Europy!

James Tavernier z Glasgow Rangers z siedmioma bramkami na koncie został królem strzelców Ligi Europy. To pierwszy obrońca w historii tych rozgrywek, który tego dokonał. 30-letni Anglik strzelał gole w pięciu spotkaniach. Wszystkie miały miejsce już w fazie pucharowej. 4:2 z Borussią Dortmund, 1/16 finału (1 gol) 2:2 z Borussią Dortmund, rewanż w 1/16 finału […]
18.05.2022
Inne sporty
18.05.2022

Vive rozbiło Montpellier i z przytupem awansowało do Final Four Ligi Mistrzów!

– Montpellier wygrało 4 z 5 meczów w Kielcach, więc Łomżę Vive czeka ciężka przeprawa – mówili przed tym starciem pesymiści. – Skoro wygrali mecz we Francji, dadzą sobie radę i u siebie – uważali z kolei optymiści. Ci drudzy zdecydowanie mieli rację. Podopieczni Talanta Dujszebajewa bez najmniejszych problemów ograli rywali znad Sekwany 30:22 w […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Gytkjaer bohaterem Monzy, zespół Filipa Jagiełły dalej od Serie A

W pierwszym meczu półfinałowym baraży o awans do Seria A Monza na wyjeździe pokonała Brescię 1:2. 45 minut w zespole gospodarzy rozegrał Filip Jagiełło. Rewanż 22 maja. W sezonie zasadniczym Brescia zakończyła zmagania na piątym miejscu. W ćwierćfinale baraży po emocjonującym meczu i dogrywce wyeliminowali Perugię, zwyciężając 3:2. Gole na wagę awansu do kolejnej rundy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

1. FC Slovácko z Pucharem Czech

W finale Pucharu Czech – MOL Cup zespół 1. FC Slovácko pokonał Spartę Praga 3:1. To pierwsze takie trofeum w historii klubu Wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej połowie. W 11. minucie spotkania po rzucie karnym wynik otworzył Vaclav Jurečka. Kilkanaście minut później 27-latek asystował przy golu prawego obrońcy – Petra Reinberka. Po tym golu […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Belgowie ogłosili powołania na mecze z Polską, Walią i Holandią

Trener Roberto Martinez ogłosił nazwiska 32 piłkarzy, którzy w czerwcu zagrają w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce, Walii i Holandii. W kadrze znalazło się dwóch debiutantów. Po raz pierwszy w reprezentacji będą mieli okazję zagrać pomocnik ustępującego mistrza Francji, Lille – Amadou Onana oraz napastnik holenderskiego Vitesse, Lois Openda. Obaj panowie mają za sobą występy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tiba i van der Hart odchodzą z Lecha

Mistrzowie Polski zdecydowali się nie przedłużać wygasających 30 czerwca kontraktów z Pedro Tibą i Mickeyem van der Hartem. Zawodnicy o decyzji klubu zostali poinformowani przez dyrektora sportowego – Tomasza Rząsę oraz trenera Macieja Skorżę. Obaj piłkarze będą mieli okazję pożegnać się z poznańską publicznością w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Kolejorz zmierzy się w niej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Chicharito wróci do Europy?

Meksykanin, reprezentujący obecnie barwy Los Angeles Galaxy znalazł się na celowniku AEK Ateny. Jak podaje FOX Deportes, nowy trener zespołu ze stolicy Grecji – Matías Almeyda chce rozpocząć swoją kadencję od głośnego ruchu na rynku transferowym. Były szkoleniowiec San Jose Earthquakes, Chivas czy River Plate planuje sprowadzić do Aten Javiera „Chicharito” Hernandeza. 33-letni meksykanin jest […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Brama dnia
18.05.2022

Cafu kontra Sergio Ramos | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną „Bramę dnia”. To cykl współtworzony przez nas z partnerami z Gatigo. CAFU VS UDINESE (18.05.2008) Czternaście lat temu ostatniego oficjalnego gola w karierze zdobył legendarny Cafu.  SERGIO RAMOS VS LEVANTE (18.05.2008) Tego samego dnia do siatki trafił też Sergio Ramos po efektownej asyście Gutiego, specjalisty w tym względzie.  No to […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Legia straci skrzydłowego, ale celuje w jego następcę

Legia Warszawa w najbliższym okienku transferowym będzie musiała załatać jeszcze jedną dziurę. Jak informuje „Legia.net” klub opuści skrzydłowy Benjamin Verbić. W jego miejsce legioniści chcą jednak ściągnąć innego zagranicznego zawodnika. Słoweniec trafił do Legii dzięki zezwoleniu od FIFA. Światowa federacja postanowiła pozwolić piłkarzom z Rosji i Ukrainy na zmianę klubów poza okienkiem transferowym. Benjamin Verbić […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Piłkarki i piłkarze w USA będą zarabiały tyle samo

Po latach walki o równe płace w Stanach Zjednoczonych piłkarki i piłkarze reprezentacji kraju będą wynagradzani tak samo. Decyzja w tej sprawie już zapadła i jest oficjalna. Co to oznacza? Długie negocjacje przyniosły efekty. Władze Amerykańskiej Federacji Piłki Nożnej i związki piłkarzy oraz piłkarek reprezentacji USA ogłosiły porozumienie w sprawie równego wynagrodzenia zawodniczek i zawodników. […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Legia interesuje się Jasonem Lokilo. Trzeba za niego zapłacić

Skrzydłowy Górnik Łęczna jest zapewne jednym z tych zawodników, o których kluby Ekstraklasy przeprowadzą małą wojenkę w trakcie letniego okna. Już wiadomo, że ekipa z Lubelszczyzny w przyszłym sezonie będzie grała w I lidze, ale pomocnik pokazał się w obecnych rozgrywkach z na tyle z dobrej strony, że chętnych do jego zatrudnienia nie zabraknie. Lokilo […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Radosław Majecki w Lechu Poznań? Mistrz Polski monitoruje jego sytuację

Radosław Majecki latem ma zmienić klub. AS Monaco dało zielone światło na jego wypożyczenie, a zainteresowany jego pozyskaniem ma być… Lech Poznań. Informację o tym, że mistrz Polski monitoruje temat byłego bramkarza Legii Warszawa podał Sebastian Staszewski z „Interii”. AS Monaco miało w przeszłości odrzucać oferty wypożyczenia Majeckiego z Belgii, Holandii oraz Włoch. Teraz jednak […]
18.05.2022
Niezły numer
18.05.2022

Piąty finał pucharów dla Rangersów. Wyprzedzą Celtic w europejskich sukcesach?

Dwa. Tyle trofeów w Europie zdobyły kluby ze Szkocji – Rangers oraz Celtic. Największe marki z Glasgow triumfowały odpowiednio w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze Europy (Lidze Mistrzów). Teraz The Gers mają szansę zdobyć drugi puchar i wyprzedzić lokalnego rywala. Rangers mieli rzecz jasna zdecydowanie więcej szans na zdobycie trofeów na Starym Kontynencie. W finałach europejskich pucharów […]
18.05.2022