Ponad dwie dekady czekamy na to, aż tytuł króla strzelców w polskiej lidze trafi w ręce pomocnika. Tę passę może wkrótce przerwać Ivi Lopez, który na pięć kolejek przed końcem sezonu jest liderem klasyfikacji strzelców. Czy Hiszpan zgarnie koronę i pobije wyniki kolegów po fachu sprzed lat?

16 bramek Iviego Lopeza. Pierwszy pomocnik od lat, który zostanie królem strzelców?

Adam Kompała i sezon 1999/2000 – Górnik Zabrze był wtedy o krok od spadku, ale dla pomocnika z Rudy Śląskiej był to sezon życia. 26-letni wówczas zawodnik zdobył 19 bramek i wyprzedził Tomasza Frankowskiego w wyścigu po koronę króla strzelców. Faktem jest, że Kompała siedem goli strzelił z rzutów karnych, a Frankowski z jedenastki nie trafił ani razu, jednak żadna to ujma dla pomocnika Górnika. Gdyby klasyfikację strzelców ułożyć bez uwzględniania goli z „wapna”, wynik Kompały nadal byłby wybitny.

 1. Tomasz Frankowski – 17 bramek
 2. Adam Kompała, Emmanuel Olisadebe – 12
 3. Krzysztof Bizacki, Sylwester Czereszewski – 11

Podobnie jest z Ivim Lopezem, który przewodzi klasyfikacji strzelców w sezonie 2021/2022. Hiszpan z Rakowa Częstochowa sześć z 16 bramek strzelił z rzutów karnych, w dodatku dwukrotnie nie wykorzystał jedenastki. Jeśli jednak ułożymy tabelę ligowych snajperów bez uwzględnienia goli z „wapna”, Ivi wcale nie spada w jej odmęty.

 1. Łukasz Sekulski, Łukasz Zwoliński, Joao Amaral – 11
 2. Ivi Lopez, Bartosz Śpiączka, Mikael Ishak – 10
 3. Erik Exposito – 9

Iviemu brakuje trzech bramek, żeby wyrównać wynik Adama Kompały sprzed lat. Nie będzie on imponujący z punktu widzenia tabeli prezentującej topowych snajperów polskiej ligi. W końcu w ostatnich sezonach cztery razy z rzędu król strzelców Ekstraklasy przekraczał próg 20 bramek w rozgrywkach. Ale biorą pod uwagę to, że Lopez jest pomocnikiem, sprawy mają się nieco inaczej. 20 bramek piłkarza grającego na innej pozycji niż „dziewiątka” w jednym sezonie to wyjątkowe i rzadko spotykane zjawisko.

POTENCJALNY KOZAK. IVI LOPEZ W RAKOWIE CZĘSTOCHOWA

16 – bramek w Ekstraklasie w sezonie 2021/2022 zdobył Ivi Lopez

Jak wyliczył oficjalny portal Ekstraklasy, tylko czterech pomocników w historii naszej ligi zdołało zdobyć koronę króla strzelców. Większość z nich Ivi zostawił już w tyle, bo Arkadiusz Bąk (97/98), Leszek Iwanicki (84/85) i Włodzimierz Ciołek (83/84) w swoim złotym sezonie zatrzymali się na 14 bramkach. Rzecz jasna były to inne czasy, co wiązało się także z różną liczbą spotkań rozegraną przez każdego z nich. Lopez nie ma się jednak czego wstydzić, bo gdy weźmiemy pod uwagę liczbę bramek dzieloną przez 90 minut, w Ekstraklasie nie ma zbyt wielu piłkarzy skuteczniejszych od niego.

 1. Adrian Łyszczarz – 1,2
 2. Wahan Biczachczjan – 1,02
 3. Artur Bogusz – 0,99
 4. Marcin Cebula – 0,68
 5. IVI LOPEZ – 0,67

Różnica między nimi jest taka, że cała czwórka poprzedzająca Iviego zebrała w tym sezonie 1117 minut. Hiszpan natomiast spędził na boisku 2151 minut, czyli niemal dwa razy więcej czasu. Spośród regularnie grających piłkarzy najbliżej Lopeza jest Łukasz Sekulski z Wisły Płock (0,56). Z drugiej strony Ivi Lopez nie należy do najbardziej efektywnych zawodników, jeśli uwzględnimy to, jak wielu strzałów potrzebował do uzyskania swojego wyniku. Zawodnik Rakowa jest bowiem najczęściej strzelającym na bramkę piłkarzem w całej lidze.

 1. IVI LOPEZ – 95 strzałów
 2. Mikael Ishak – 76
 3. Joao Amaral – 74
 4. Jakub Kamiński – 73
 5. Lukas Podolski – 68

Nie jest jednak tajemnicą, że w przypadku pomocnika mówimy o wyjątkowo wielu uderzeniach z dystansu, co trochę zwiększa skalę trudności w kwestii zdobywania bramek. Lopez czterokrotnie pokonał bramkarza strzałem zza „szesnastki” co jest najlepszym wynikiem w obecnym sezonie Ekstraklasy. Kilku zawodników pod tym względem mu dorównuje, ale żaden z nich nie może się równać z Ivim, gdy sprawdzimy, jak często poszczególni piłkarze decydowali się na strzały z dystansu.

IVI LOPEZ – PIŁKARZ KLUCZOWY. PUNKTY DOSTARCZA NAWET W POJEDYNKĘ

6 – bramek z dystansu zdobył w Ekstraklasie Ivi Lopez. Od czasu jego transferu to najlepszy wynik w lidze

58 – to liczba prób Iviego Lopeza zza pola karnego w obecnym sezonie. Można stwierdzić, że skoro przyniosło to jedynie cztery bramki, nie była to sztuka warta zachodu. Hiszpan jest jednak zabójczo skuteczny, bo tylko czterech zawodników w lidze może się pochwalić lepszym procentem celnych strzałów. A to oznacza, że Ivi nawet nie trafiając do siatki zza pola karnego, sprawiał, że bramkarz zawsze musiał być czujny i skoncentrowany, w oczekiwaniu na groźny strzał w jego wykonaniu. W rankingu strzałów zza pola karnego dystans między Lopezem a resztą jest spory. Drugi w zestawieniu Bartosz Nowak oddał 36 uderzeń zza „szesnastki”, dalej są Joao Amaral i Erik Exposito z 35 próbami. Jeszcze większą różnicę widzimy w rankingu za dwa ostatnie sezony.

 1. IVI LOPEZ – 104 strzały
 2. Bartosz Nowak – 76
 3. Dani Ramirez – 66
 4. Erik Exposito – 56
 5. Maciej Gajos – 54

W dodatku za liczbą oddanych strzałów idą konkrety. Wspominaliśmy już o tym, że Ivi Lopez w dwa lata zdobył sześć bramek zza pola karnego. Pozostali zawodnicy z tego zestawienia? Bartosz Nowak na 76 prób trafił raz, Maciej Gajos zrobił to dwukrotnie, Erik Exposito zaś cztery razy. Dani Ramirez pozostaje bez trafienia z dystansu mimo aż 66 strzałów. Czterech piłkarzy oddało więc ponad 250 strzałów zza pola karnego, a i tak wynik Iviego jest tylko o jednego gola gorszy od nich. Powiedzieć, że to imponujące, to nie powiedzieć nic. Klasyfikacja strzelców według bramek zza „szesnastki” w ostatnich dwóch latach wygląda tak:

 1. IVI LOPEZ – 6
 2. Erik Exposito, Ilkay Durmus, Patryk Szysz, Lukas Podolski – 4
 3. Kuba Błaszczykowski, Jakub Świerczok – 3

W większości przypadków mówimy o braku ciągłości: ktoś w jednym sezonie ładuje aż miło z dystansu, żeby później zgasnąć. Dobrym przykładem jest Sergiu Hanca, który w sezonie 2019/2020 zdobył cztery gole zza pola karnego, a w kolejnych dwóch popisał się już tylko jednym takim trafieniem. Z kolei próbując wskazać zawodnika, który najlepiej mierzył z dystansu przed erą Iviego Lopeza, wskażemy na Zvonimira Kozulja. W sezonie 2018/2019 zdobył on siedem bramek zza pola karnego — o dwie więcej niż Petteri Forsell.

MIAŁ BYĆ KOZAKIEM NA NAJWAŻNIEJSZE MECZE I NIM BYŁ

25 – bramek w Ekstraklasie zdobył już Ivi Lopez. To ósmy wynik wśród Hiszpanów

Bramki Iviego Lopeza robią tak duże wrażenie, że oczywiste jest, że chcielibyśmy oglądać go w Ekstraklasie jak najdłużej. Jeśli Hiszpan zostanie w Rakowie Częstochowa na kolejny rok, będzie miał szansę powalczyć o podium w klasyfikacji najskuteczniejszych hiszpańskich zawodników w polskiej lidze.

 1. Igor Angulo – 63 gole
 2. Jesus Imaz – 53
 3. Carlitos – 40
 4. Jesus Jimenez – 37
 5. Airam Cabrera, Ruben Jurado – 30
 6. Erik Exposito – 27
 7. IVI LOPEZ – 25

Na pozycję lidera szanse są marne, ale nigdy nie mów nigdy. Oczywiście warto pamiętać o tym, ile spotkań w naszej lidze rozegrali poszczególni piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego. Średnia Iviego Lopeza to 0,47 gola na mecz — Imaz, Jimenez, Jurado czy Exposito wypadają pod tym względem gorzej. Z kolei zestawiając topowe strzelby z Hiszpanii pod względem częstotliwości trafiania do siatki rywali, sprawy mają się tak:

 1. Rubio – gol co 46 minut
 2. Dani Pacheco – 56
 3. Marc Gual – 135
 4. Igor Angulo – 148
 5. IVI LOPEZ – 160

W tym gronie tylko Igor Angulo grał w Ekstraklasie tak często i tak długo jak zawodnik Rakowa Częstochowa. Dlatego jeśli mielibyśmy wybierać najlepszego Hiszpana w historii polskiej ligi, zapewne padłoby na kogoś z tego duetu.

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

WIĘCEJ O RAKOWIE CZĘSTOCHOWA:

SZYMON JANCZYK

Suche Info
12.08.2022

Brawa dla Islandczyków i „Rutkowski wypier…”. Gorąco po meczu Lech – Vikingur

Mamy nadzieję, że kibice Lecha Poznań nie wyrzucili jeszcze słynnego transparentu, bo wygląda na to, że znów im się przyda, a szkoda byłoby drugi raz robić tę samą robotę. Mimo awansu „Kolejorza” nastroje w Wielkopolsce są dalekie od idealnych. Fani mistrza Polski dali temu wyraz po meczu. Zaczęło się całkiem przyjemnie, przynajmniej dla gości z Islandii. Poznański dziennikarz Dawid Dobrasz wrzucił na Twittera film, na którym kibice Lecha oklaskują zawodników Vikingura. […]
12.08.2022
Tenis
12.08.2022

Dwie polskie batalie w Kanadzie. Hurkacz swoją wygrał, Świątek niestety nie

To były szalenie ciężkie, grane w tym samym czasie mecze polskich tenisistów. Przy tym emocjonujące tak bardzo, że nie wiedzieliśmy na którym z nich skupić się bardziej. Ale wiemy jedno. Po dzisiejszym wieczorze z Igą Świątek oraz Hubertem Hurkaczem proponujemy wprowadzić do powszechnego użycia nowy termin. Jeżeli chcecie komuś życzyć dobrej formy i ogólnej krzepy, to spokojnie możecie powiedzieć „obyś miał zdrowie jak polski tenisista”. Chociaż ostatecznie to Hubert wygrał swoje […]
12.08.2022
Suche Info
11.08.2022

Dudelange rywalem Lecha w IV rundzie el. LK

Dudelange rywalem Lecha Poznań w IV rundzie el. do Ligi Konferencji. Luksemburczycy w rewanżowym meczu III rundy eliminacji Ligi Europy zremisowali z szwedzkim Malmoe (2:2), ale w pierwszym starciu przegrali na wyjeździe (0:3) i będą kontynuować swoją przygodę w pucharach w LK. Pierwszy mecz IV rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji, w którym Lech Poznań zagra u siebie z luksemburskim Dudelange, zostanie rozegrany 18 sierpnia o godz. 20:30. Rewanż zaplanowano na 25 sierpnia. W 2018 roku Legia […]
11.08.2022
Liga Konferencji
11.08.2022

Awans jest, ale niesmak pozostał…

To już naprawdę czas, by w polski słownik piłkarskiej polszczyzny wprowadzić hasło „prawo Lecha Poznań”. I pod definicją tego hasła widzielibyśmy coś w stylu „prawo naturalne, zgodnie z którym klub piłkarski jest zobowiązany do wykręcania swoim kibicom najgorszych numerów w najmniej oczekiwanym momencie”. Kolejorz w ostatniej sekundzie meczu z Vikingurem dał sobie strzelić gola, w dogrywce zmarnował jeszcze rzut karny, ale ostatecznie wywalczył awans do IV rundy eliminacji Ligi Konferencji. […]
11.08.2022
Suche Info
11.08.2022

Papszun: – Najważniejsze, że mądrze realizowaliśmy strategię

Raków Częstochowa awansował do IV rundy eliminacji do Ligi Konferencji, gdzie podejmie Slavię Praga. Jak rewanżowy mecz ze Spartakiem Trnawa widział Marek Papszun? – Zdawaliśmy sobie sprawę, że po pierwszym meczu Spartak Trnawa nie będzie miał nic do stracenia. Dla mnie najważniejsze jest to, że mądrze realizowaliśmy strategię. To był kolejny dojrzały i wyrachowany mecz w naszym wykonaniu. Wiedzieliśmy, że strzelony gol praktycznie zamyka rywalizację i tak też się […]
11.08.2022
Suche Info
11.08.2022

Jakimi wynikami zakończyły się czwartkowe mecze I Ligi?

W czwartek rozegrano trzy mecze, które zamykały 5. serię gier w I Lidze. Ruch Chorzów miał szansę wskoczyć na fotel lidera, ale tylko zremisował z Górnikiem Łęczna (1:1). Termalica rozprawiała się z Chrobrym Glogów (3:1), a Chojniczanka Chojnice podzieliła się punktami ze Stalą Rzeszów (1:1). Hitem 5. kolejki było starcie Ruchu Chorzów z Górnikiem Łęczna. Pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze za sprawą Konrada Kasolika w 20. minucie. Asystę przy […]
11.08.2022
Niezły numer
10.08.2022

Wisły na plus – od 2. ligi do Ekstraklasy. Ta z Płocka imponuje ofensywą i przygotowaniem

Mistrz Polski trzech kolejek, czyli Cracovia, musi ustąpić miejsca mistrzowi Polski czterech kolejek, czyli Wiśle Płock. Koniec żartu, ale nie koniec pochwał dla „Nafciarzy”, bo najlepszy w historii tego klubu start sezonu w Ekstraklasie nie jest efektem przypadku. – „Przepaliłem” zespół w tamtym mikrocyklu, teraz wiem, że muszę pamiętać, że mam zawodników po kontuzjach i oni mogą mieć problem z intensywnością na 100 procent – mówił nam Pavol Stano w poprzednim […]
10.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
3 miesięcy temu

Może byłem małym szczylem ale dla mnie Kompala to był napastnik a nie pomocnik.
Z tych co pamiętam to Zienczuk w sezonie 06/07 ładował jak oszalały, zwłaszcza w rundzie jesiennej.

Gmoch
Gmoch
3 miesięcy temu

Nie pamiętam czy akurat wtedy, ale Zieńczukowi też zdarzało się grać na pozycji napastnika.

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu

Ale on miał chyba 12-14 goli…

Cjjdne
Cjjdne
3 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Sprawdziłem, Zienczuk w sezonie 07/08 miał 16 goli jako pomocnik.

Andrzej
Andrzej
3 miesięcy temu

Kompała grał jako pomocnik ale pod koniec sezonu jak miał dużą szansę na koronę króla strzelców był już nastawiony tylko na strzelanie bramek a nie rozgrywanie. Zieńczuk faktycznie miał sezon życia, co strzelił to wpadało

Gardock
Gardock
3 miesięcy temu

Już 17