Spadek = katastrofa? Nie zawsze. Jak radzili sobie spadkowicze z Ekstraklasy?

Opublikowane 18.04.2022 09:03 przez

Szymon Janczyk

Przed nami decydujące tygodnie w Ekstraklasie. Mecze o utrzymanie oglądaliśmy już w pierwszej części świątecznej kolejki polskiej ligi, ale to nie koniec. Walka o ligowy byt będzie nam towarzyszyć już tydzień w tydzień. A co z tymi, którzy go nie ocalą?

Choć kibice Wisły Kraków i Śląska Wrocław najchętniej przemilczeliby to, że któraś z tych drużyn może w tym sezonie opuścić Ekstraklasę, rzeczywistości zakryć się nie da. W tym sezonie z ligi może spaść ktoś, kto dawno nie zaznał smaku pierwszoligowych boisk. Klub, który przywykł już do gry w elicie. Jak ciężko jest do niej wrócić, gdy już się ją opuści? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wisła Kraków uprzedza ewentualne problemy. Klub oświadczył już, że zarówno trener Jerzy Brzęczek, jak i większość sponsorów pomogą „Białej Gwieździe” w powrocie do elity, jeśli przytrafi jej się spadek. Wiadomo, że dla takiego klubu pobyt na zapleczu Ekstraklasy będzie bolesny. Zwłaszcza jeśli potrwa on dłużej niż rok.

Ale czy faktycznie tak łatwo jest wrócić do ligi po spadku?

Jak ciężko jest wrócić do Ekstraklasy po spadku?

Awanse w pierwszym sezonie

Żeby się o tym przekonać, przejrzeliśmy wszystkie sezony w XXI wieku, zaczynając od rozgrywek 2000/2001. Podobnie zrobiliśmy wcześniej w przypadku 1. ligi i wnioski były dość ponure: przez 20 lat tylko sześć razy pierwszoligowcom udało się błyskawicznie z powrotem trafić na drugi poziom rozgrywkowy. W przypadku Ekstraklasy sprawy wyglądają jednak zdecydowanie lepiej. Aż 11 razy spadkowicze wracali do ligi w pierwszym sezonie na jej zapleczu. Z przyczyn oczywistych wykluczamy z rozliczeń miniony sezon ligowy, bo wiadomo, że Podbeskidzie Bielsko-Biała wciąż ma szansę dokonać tej sztuki poprzez baraże.

Wychodzi na to, że szybki powrót do Ekstraklasy udał się 23% spadkowiczów. Bilans ten byłby nawet lepszy, ale w sezonie 2008/2009 Widzew Łódź został karnie zdegradowany po tym, jak wygrał 1. ligę, więc ostatecznie wrócił do najwyższej ligi po dwóch latach. Ciekawe jest to, że spadkowicze z Ekstraklasy dość regularnie szybko wstawali z kolan. W przypadku 1. ligi między 2003 a 2011 rokiem żadna z drużyn nie załapała się na błyskawiczny awans. W Ekstraklasie takie sytuacje zdarzały się praktycznie cały czas, choć w ostatnim okresie i tu odczuwalna jest posucha.

 • Wisła (Orlen) Płock 01/02
 • Pogoń Szczecin i Zagłębie Lubin 03/04
 • Arka Gdynia 07/08
 • Zagłębie Lubin i Korona Kielce 08/09
 • Górnik Zabrze 09/10
 • Cracovia 12/13
 • GKS Bełchatów 13/14
 • Zagłębie Lubin 14/15
 • Górnik Zabrze 16/17

W obecnym sezonie passa może się wydłużyć do pięciu sezonów bez awansu spadkowicza. Teoretycznie od kiedy w lidze są baraże, powinno być o to łatwiej, ale jako że w ostatnim sezonie z Ekstraklasy zleciał tylko jeden zespół, to szanse na przerwanie niekorzystnej serii są mniejsze. Z drugiej strony przedstawiciele Wisły publicznie przyznali, że po spadku ich budżet byłby jednym z najwyższych na zapleczu. To potwierdza tezę o tym, że finansowo Ekstraklasa odjeżdża 1. lidze, więc spadkowicze z niej mają przewagę nad pierwszoligowcami nawet po degradacji.

W temacie szybkich powrotów warto dodać jeszcze jedno: statystyki poprawiają trochę kluby karnie zdegradowane za korupcję. Kilka lat temu z ligi poleciały zespoły, które wcale nie znalazły się na końcu stawki. Taki los spotkał Arkę, Zagłębie i Koronę w latach 2007-2008. W takiej samej sytuacji znalazły się także Górnik Łęczna i Zagłębie Sosnowiec, ale im powrót do ligi zajął więcej czasu. Z kolei Widzew Łódź w sezonie 2004/2005 znalazł się w barażach o awans, jednak ostatecznie do ligi wrócił w kolejnych rozgrywkach.

Zagłębie Lubin – specjaliści od szybkich powrotów

Spadku nie powinno bać się Zagłębie Lubin. Jasne, nie jest to rzecz przesadnie przyjemna i miła, ale zespół z Dolnego Śląska raz za razem pokazywał, że degradacja nie oznacza katastrofy. “Miedziowi” w 1. lidze radzili sobie lepiej niż pewnie, zwłaszcza w dwóch późniejszych sezonach:

 • 08/09: 2. miejsce, najlepsza ofensywa
 • 14/15: 1. miejsce, najlepsza defensywa

Są też jednak i takie ekipy, które wolałyby z ligi nie spadać. Bruk-Bet Termalice Nieciecza powrót do Ekstraklasy zajął trzy sezony, mimo że co roku był to jeden z najbogatszych klubów na zapleczu. Przez dwa lata jej próby powrotu kończyły się jednak ligową szarzyzną: ósmym i szóstym (oraz porażką w półfinale baraży) miejsce. Zresztą: w sezonie, w którym ”Słonie” wróciły do wyższej ligi, także było nerwowo. Mariusz Lewandowski ze swoją ekipą jesienią orał ligę, jednak wiosną był o włos od przegrania niemal pewnego awansu.

Zbyt dobrych wspomnień związanych z pobytem poza Ekstraklasą nie mają za to zawodnicy Śląska Wrocław. Pierwszy sezon klubu z Dolnego Śląska na drugim poziomie rozgrywkowym zakończył się nie awansem, a spadkiem, przez co powrót do wyższej ligi wydłużył się do sześciu sezonów. W tym czasie Śląsk przeżył m.in. przegrane baraże w trzeciej lidze, gdy ligowy byt uratowała Arka Gdynia. Spore problemy z powrotem miał także inny zespół, który dziś walczy o życie — Górnik Łęczna. Kłopoty drużyny z Lubelszczyzny były jednak związanie z tym, że karą za korupcję była w tym przypadku degradacja aż do trzeciej ligi. Dlatego Górnik wrócił do Ekstraklasy dopiero po siedmiu sezonach poza nią.

Jeden spadek to za mało. Kluby, które stoczyły się po spadku z Ekstraklasy

Skoro wspomnieliśmy już o katastrofie, jaka spotkała Śląsk Wrocław, warto sięgnąć po inne przykłady drużyn, którym jeden spadek nie wystarczył. Szybką drogę do piekła po spadku z Ekstraklasy przeżyło łącznie siedem drużyn. Nie wliczamy do tego grona tych, którzy z korupcyjnych czy też finansowych powodów od razu stoczyli się o kilka poziomów.

 • Śląsk Wrocław 01/02 i 02/03
 • Stomil Olsztyn 01/02 i 02/03
 • Odra Wodzisław Śląski 09/10 i 10/11
 • Widzew Łódź 13/14 i 14/15
 • GKS Bełchatów 14/15 i 15/16
 • Ruch Chorzów 16/17 i 17/18
 • Górnik Łęczna 16/17 i 17/18

Ruchowi Chorzów nie brakowało wiele, żeby dwukrotnie pojawić się w tym zestawieniu. Kiedy „Niebiescy” lecieli z ligi na początku wieku, ich sezon na zapleczu zakończył się barażami o utrzymanie z Arką Gdynia. Wygranymi — tak jak w przypadku kolejnych rozgrywek i udanego dla chorzowian dwumeczu ze Zniczem Pruszków.

JAK CIĘŻKO JEST WRÓCIĆ DO 1. LIGI PO SPADKU Z NIEJ?

Jeszcze więcej szczęścia miał inny klub ze Śląska. Polonia Bytom w sezonie 2011/2012 utrzymała się na zapleczu Ekstraklasy tylko dlatego, że z ligi wycofał się Ruch Radzionków i można było zająć jedno wolne miejsce. Niewiele to jednak dało, bo bytomski team sezon później wyprzedził jedynie ŁKS, który w trakcie rundy wycofał się z rozgrywek.

Ciekawe przypadki to Widzew Łódź i nieujęte w zestawieniu Zagłębie Sosnowiec. Ci pierwsi zaliczyli dwa spadki z rzędu i wylądowali w czwartej lidze jako reaktywacja. Spadek pełnoprawny, choć powiązany z organizacyjną katastrofą. A drudzy? Cóż, oni dorobili się dwóch spadków, ale… w jednym sezonie. Sosnowiczanie zajęli bowiem ostatnie miejsce w Ekstraklasie, a do tego zostali zdegradowani za korupcję. Czyli zamiast spaść na drugi poziom rozgrywkowy, zlecieli na trzeci.

Patrząc na listę „podwójnych spadkowiczów”, w oczy rzuca się to, że takie sytuacje dotyczyły przeważnie drużyn targanych sporymi problemami pozaboiskowymi. Długi czy słaba sytuacja finansowa wykańczały skuteczniej niż zwykły brak formy.

Spadek = koniec. Kluby, które już nie wróciły do Ekstraklasy

Część powyższych historii kończyła się jednak happy endem. Koniec końców Śląsk i Górnik wróciły do elity, a Widzew jest na dobrej drodze, żeby przeżyć podobną odbudowę. Nie wszyscy spadkowicze mają jednak podobne wspomnienia. Aż 21 drużyn, które w XXI wieku spadły z Ekstraklasy, nigdy więcej nie zaznało smaku gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. 10 razy działo się to w latach 2001-2011, 11 razy w kolejnej dekadzie. Aktualnie trwa niezbyt dobra passa — od sezonu 2018/2019 żaden spadkowicz nie zdołał jeszcze wrócić do elity. Wiadomo, nie minęło wiele czasu, jednak grupa nieszczęśników jest spora:

 • Miedź Legnica
 • Zagłębie Sosnowiec
 • Arka Gdynia
 • Korona Kielce
 • ŁKS

A także wspomniane już wcześniej Podbeskidzie Bielsko-Biała, którego na ten moment nie uwzględniamy w statystykach. W obecnych rozgrywkach może dojść jednak do spektakularnego przełamania w przypadku nawet trzech wyżej wymienionych drużyn. Tak się bowiem składa, że z powyższego grona tylko Zagłębie nie ma szans na promocję, a Miedź jest już nawet jedną nogą w Ekstraklasie.

Zdecydowanie trudniej jest wrócić do elity tym, którzy lecieli z ligi kilkanaście lat temu. Także dlatego, że są to w dużej mierze zespoły z mniejszych ośrodków. Radzionków, Radomsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Jaworzno, Polkowice, Nowy Dwór Mazowiecki, Wodzisław Śląski — nieprzypadkowo w takich miejscach droga do poważnej piłki jest zdecydowanie dłuższa niż w Łodzi, Kielcach czy Trójmieście. Widać to także po statystykach. Gdy spojrzymy na to, w jakich ligach grają dziś drużyny, które spadały z Ekstraklasy, większość ze wspomnianych miast ogląda co najwyżej drugoligowe potyczki.

W Ekstraklasie gra dziś 29% klubów, które w XXI wieku z niej spadły, a na jej zapleczu – 36%. To sporo, bo gdy śledziliśmy losy spadkowiczów z 1. ligi, okazało się, że tylko 28% z nich odnalazło się w dwóch najwyższych ligach. Tylko jedna z drużyn, które spadły z ligi, upadła — GKS Bełchatów, który zaczął sezon w 2. lidze, ale wycofał się z rozgrywek. Sześć zespołów gra dziś w trzeciej lidze, a trzy w niższych, regionalnych rozgrywkach. Warto jednak dodać, że w każdym z przypadków, tj.:

 • Ruch Radzionków
 • RKS Radomsko
 • Szczakowianka Jaworzno

Mówimy o klubach czwartoligowych. Niżej nikt nie zleciał i na ten moment raczej nie zleci, bo zespół z Radzionkowa walczy o awans, a pozostała dwójka plasuje się w ligowej czołówce. Kto tworzy grono trzecioligowców?

 • KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
 • Świt Nowy Dwór Mazowiecki
 • Odra Wodzisław Śląski
 • Polonia Bytom
 • Polonia Warszawa
 • Zawisza Bydgoszcz

Na ten moment także nic nie powinno się zmienić na niekorzyść tych drużyn, za to i warszawska i bytomska Polonia wciąż liczą się w walce o awans do drugiej ligi.

Kto najczęściej spadał z Ekstrkalasy?

Koniec sezonu Ekstraklasy może nam przynieść nowy rekord. Rekord liczby spadków jednego klubu z najwyższej klasy rozgrywkowej w XXI wieku. Aktualnie liderów jest czterech: Arka Gdynia, ŁKS, Widzew Łódź i Zagłębie Lubin. “Miedziowi” są jednak bliscy czwartej degradacji. Z drugiej strony specyficzne jest to, jak przykre wspomnienia w ostatnich latach mają kibice z Łodzi. Sześć spadków po dwóch stronach miasta, ŁKS trzykrotnie leciał z ligi od razu po awansie, a Widzew w swoim najlepszym sezonie skończył rozgrywki na dziewiątej pozycji.

Województwo łódzkie ewidentnie nie sprzyja zresztą ligowej stabilności, bo i GKS Bełchatów plasuje się w gronie drużyn, które najczęściej spadały z Ekstraklasy. Czy ktoś może do tej ekipy dołączyć? Na dobrej drodze jest Bruk-Bet, który zmierza po drugi spadek. Być może kolejnych kandydatów do tej listy poznamy już za rok. Bo spadki spadkami, powroty powrotami, ale trzeba też pamiętać o innej czarnej serii — sezon 2016/2017 był ostatnim, w którym z ligi nie spadł ani jeden beniaminek.

I tu dochodzimy do kolejnego tematu: do Ekstraklasy całkiem łatwo jest wrócić, ale ciężej się w niej utrzymać. Być może to jest właśnie największa pułapka czekająca na tych, którzy lada moment zlecą z ligi.

WIĘCEJ O EKSTRAKLASIE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Suche Info
18.05.2022

Gytkjaer bohaterem Monzy, zespół Filipa Jagiełły dalej od Serie A

W pierwszym meczu półfinałowym baraży o awans do Seria A Monza na wyjeździe pokonała Brescię 1:2. 45 minut w zespole gospodarzy rozegrał Filip Jagiełło. Rewanż 22 maja. W sezonie zasadniczym Brescia zakończyła zmagania na piątym miejscu. W ćwierćfinale baraży po emocjonującym meczu i dogrywce wyeliminowali Perugię, zwyciężając 3:2. Gole na wagę awansu do kolejnej rundy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

1. FC Slovácko z Pucharem Czech

W finale Pucharu Czech – MOL Cup zespół 1. FC Slovácko pokonał Spartę Praga 3:1. To pierwsze takie trofeum w historii klubu Wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej połowie. W 11. minucie spotkania po rzucie karnym wynik otworzył Vaclav Jurečka. Kilkanaście minut później 27-latek asystował przy golu prawego obrońcy – Petra Reinberka. Po tym golu […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Belgowie ogłosili powołania na mecze z Polską, Walią i Holandią

Trener Roberto Martinez ogłosił nazwiska 32 piłkarzy, którzy w czerwcu zagrają w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce, Walii i Holandii. W kadrze znalazło się dwóch debiutantów. Po raz pierwszy w reprezentacji będą mieli okazję zagrać pomocnik ustępującego mistrza Francji, Lille – Amadou Onana oraz napastnik holenderskiego Vitesse, Lois Openda. Obaj panowie mają za sobą występy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tiba i van der Hart odchodzą z Lecha

Mistrzowie Polski zdecydowali się nie przedłużać wygasających 30 czerwca kontraktów z Pedro Tibą i Mickeyem van der Hartem. Zawodnicy o decyzji klubu zostali poinformowani przez dyrektora sportowego – Tomasza Rząsę oraz trenera Macieja Skorżę. Obaj piłkarze będą mieli okazję pożegnać się z poznańską publicznością w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Kolejorz zmierzy się w niej […]
18.05.2022
Piłka nożna
18.05.2022

Wojtala: – Lech potrzebuje wzmocnień w każdej formacji

Paweł Wojtala mistrzostwo Polski z Lechem Poznań wygrywał dwukrotnie. Teraz po raz pierwszy może cieszyć się z niego jako prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Co czuł po finale Pucharu Polski? Jak ocenia pracę trenera Skorży? Co sądzi na temat wydarzeń spod stadionu? Jakich wzmocnień musi dokonać Lech, aby powalczyć o awans do Ligi Mistrzów? Jak […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Czy Lech jest wyjątkowym mistrzem? || Roki wyjaśnia #58

W dzisiejszym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski zajął się mistrzostwem, które już kolejkę przed końcem zdobył Lech Poznań. Dlaczego do tego doszło? Czyją zasługą przede wszystkim jest ten tytuł? Co wyróżnia Kolejorza spośród dotychczasowych mistrzów? Między innymi na te pytania odpowie Roki.  Zapraszamy. A tu poprzedni odcinek o najlepszych graczach sezonu. CZYTAJ WIĘCEJ O LECHU […]
18.05.2022
Ekstraklasa
17.05.2022

Dla Rakowa to nowy, wspaniały świat… Ale też lekcja pokory

To doprawdy zadziwiające, że dopiero trzeciego sezonu w Ekstraklasie Raków omal nie zwieńczył mistrzostwem Polski. Brakowało naprawdę niewiele, żeby Michał Świerczewski utarł nosa wszystkim klubom, które od wielu lat szczycą się budowaniem „ambitnego projektu”, ale lawirują między nieudolnością w zarządzaniu a czystym przypadkiem odtrąbionym jako efekt dalekowzrocznej pracy. Nie, w tej lidze szumne zapowiedzi w […]
17.05.2022
Ekstraklasa
16.05.2022

Od nadziei do pogrzebu. Mecz, który przypieczętował spadek Wisły Kraków

Płacz Kazimierza Kmiecika. Piłkarze siedzący bezradnie na murawie w Radomiu. Wisła Kraków po 28 latach spadła z ligi. Pożegnała się z nią w absolutnie kuriozalnych okolicznościach, które — paradoksalnie — pasowały do ostatnich lat w wykonaniu tego klubu. Jak wyglądał najważniejszy mecz „Białej Gwiazdy” w Ekstraklasie w ostatnich latach? Jak filmik-mem „call an ambulance, but […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

Siedem scen z życia Wisły Kraków. Jak się spada z Ekstraklasy?

Żeby spaść z Ekstraklasy trzeba się postarać, ale żeby spaść z tej ligi będąc Wisłą Kraków, trzeba zrobić naprawdę dużo i włożyć w ten proces kompromitacji wiele serca oraz zaangażowania. Wybraliśmy siedem momentów, scen – zwał jak zwał – z sezonu 21/22, które przesądziły o pożegnaniu Wisły z naszą umowną elitą. Jest to podróż przez […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

Podolski zakończył długo wyczekiwany sezon jako kozak

Długo kazał na siebie czekać Lukas Podolski, biorąc pod uwagę to, jak wiele razy deklarował chęć gry dla Górnika Zabrze. Tak długo, że aż w pełni uzasadnione były rozważania na temat tego, czy klasą sportową dorówna do tego, co do naszej ligi wniósł jako wartościowa marketingowa. Mówiąc wprost: nie mieliśmy pełnego przekonania, czy mistrz świata […]
16.05.2022
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Manolo
Manolo
1 miesiąc temu

Przecież Wisła nie spadnie, nawet jak dzisiaj i w derbach przegrają to w pozostałych meczach ich przeciwnicy będą grali z taką samą determinacją jak Górnik Zabrze :).

Loco Loco
Loco Loco
1 miesiąc temu
Reply to  Manolo

Wuja jest tak dobrym trenerem że gdyby nie wycofały się dwie drużyny spuscił by Raków do III ligi.

Kibic
Kibic
1 miesiąc temu

Ciekawy artykuł

Matt Cabosca (Bukkakespor Kulübü)
Matt Cabosca (Bukkakespor Kulübü)
1 miesiąc temu

Wisła jak spadnie, to pewnie po jednym sezonie wróci, ale i takie jednosezonowy czyściec im się przyda. Chyba, że Rodzina na swoim i Cyber Marian odepną jakieś wrotki.

azz
azz
1 miesiąc temu

Ruch wygrał baraże ze Stalą Rzeszów, a nie z Arką. Warto czasem sprawdzić co się napisało.

zenon pierdziwół
zenon pierdziwół
1 miesiąc temu
Reply to  azz

Dokładnie! Też to zauważyłem

jacek
jacek
1 miesiąc temu

JAK CRACOVIA SPADAŁA ZA czasów jak w składzie grali Turecki,Siemieniec czy Tobolik to nikt nie płakał za Zespołem jak płaczą teraz za Wisłą Kraków , a przypomne Cracovii nie było w Ekstraklasie 20 lat ,podobnie było z Wartą Poznań która dłużej grała w opłotkach Ekstraklasy.

Proboszcz
Proboszcz
1 miesiąc temu
Reply to  jacek

Cracovii ,przynajmniej tej za ery Probierza też nie powinno być w ekstraklasie za zabijanie futbolu

BG-
BG-
1 miesiąc temu
Reply to  Proboszcz

Atletico w Hiszpanii tez nie powinno byc idac twoim tokiem myslenia

Roman Prawandowski
Roman Prawandowski
1 miesiąc temu

Pytanie z innej beczki: czy nie uważacie, że powinnyśmy przywrócić ekstraklasie nazwę „1 liga” i nazywać niższe ligi według ich poziomu? Bo bądźmy szczerzy: w ekstraklasie już od dawna nie ma nic ekstra, a nazywanie drugiego poziomu 1 ligą nie jest do końca logiczne.

Kandyzowani
Kandyzowani
1 miesiąc temu

Nie, w innych krajach masz wiele podobnych przypadków i przede wszystkim chodzi o branding. No ale tego nie zrozumiesz.

Calgon
Calgon
1 miesiąc temu
Reply to  Kandyzowani

O kurwa ekspert brandingowy i jeszcze znawca ludzi …. dziękujemy za wzbogacenie sekcji komentarzy. Swoją drogą omnibusie skąd wiesz że nie zrozumie ? Mierzysz wszystkich swoją miarą ? Zamiast pierdolić to opisz ten proces i jego pozytywne skutki .

F91-DudeLange
F91-DudeLange(@f91-dudelange)
1 miesiąc temu

Ja tam zawsze mówię po staremu I, II i tak dalej. „Ekstra” bawi mnie równie mocno teraz jak w czasie zmiany.

Jan
Jan
29 dni temu

Debil wymyślił takie nazewnictwo, liczyli, że sponsorzy będą idiotami i nie sprawdzą, na którą ligę wyrzucają pieniądze. 1 liga to pierwsza, druga to druga. A ekstra to jest tylko cyrk z nazwami. Serie A to Serie A , Bundesliga ma normalną numerację, Segunda Division jest druga, a nie trzecia. Tylko klękaczy po.ebało.

Pckyh
Pckyh
1 miesiąc temu

Odnośnie barażów o 2 lige Śląska z Arka, arka kupiła te mecze.

Suche Info
18.05.2022

Gytkjaer bohaterem Monzy, zespół Filipa Jagiełły dalej od Serie A

W pierwszym meczu półfinałowym baraży o awans do Seria A Monza na wyjeździe pokonała Brescię 1:2. 45 minut w zespole gospodarzy rozegrał Filip Jagiełło. Rewanż 22 maja. W sezonie zasadniczym Brescia zakończyła zmagania na piątym miejscu. W ćwierćfinale baraży po emocjonującym meczu i dogrywce wyeliminowali Perugię, zwyciężając 3:2. Gole na wagę awansu do kolejnej rundy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

1. FC Slovácko z Pucharem Czech

W finale Pucharu Czech – MOL Cup zespół 1. FC Slovácko pokonał Spartę Praga 3:1. To pierwsze takie trofeum w historii klubu Wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej połowie. W 11. minucie spotkania po rzucie karnym wynik otworzył Vaclav Jurečka. Kilkanaście minut później 27-latek asystował przy golu prawego obrońcy – Petra Reinberka. Po tym golu […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Belgowie ogłosili powołania na mecze z Polską, Walią i Holandią

Trener Roberto Martinez ogłosił nazwiska 32 piłkarzy, którzy w czerwcu zagrają w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce, Walii i Holandii. W kadrze znalazło się dwóch debiutantów. Po raz pierwszy w reprezentacji będą mieli okazję zagrać pomocnik ustępującego mistrza Francji, Lille – Amadou Onana oraz napastnik holenderskiego Vitesse, Lois Openda. Obaj panowie mają za sobą występy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tiba i van der Hart odchodzą z Lecha

Mistrzowie Polski zdecydowali się nie przedłużać wygasających 30 czerwca kontraktów z Pedro Tibą i Mickeyem van der Hartem. Zawodnicy o decyzji klubu zostali poinformowani przez dyrektora sportowego – Tomasza Rząsę oraz trenera Macieja Skorżę. Obaj piłkarze będą mieli okazję pożegnać się z poznańską publicznością w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Kolejorz zmierzy się w niej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Chicharito wróci do Europy?

Meksykanin, reprezentujący obecnie barwy Los Angeles Galaxy znalazł się na celowniku AEK Ateny. Jak podaje FOX Deportes, nowy trener zespołu ze stolicy Grecji – Matías Almeyda chce rozpocząć swoją kadencję od głośnego ruchu na rynku transferowym. Były szkoleniowiec San Jose Earthquakes, Chivas czy River Plate planuje sprowadzić do Aten Javiera „Chicharito” Hernandeza. 33-letni meksykanin jest […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Brama dnia
18.05.2022

Cafu kontra Sergio Ramos | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną „Bramę dnia”. To cykl współtworzony przez nas z partnerami z Gatigo. CAFU VS UDINESE (18.05.2008) Czternaście lat temu ostatniego oficjalnego gola w karierze zdobył legendarny Cafu. SERGIO RAMOS VS LEVANTE (18.05.2008) Tego samego dnia do siatki trafił też Sergio Ramos po efektownej asyście Gutiego, specjalisty w tym względzie. No to […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Legia straci skrzydłowego, ale celuje w jego następcę

Legia Warszawa w najbliższym okienku transferowym będzie musiała załatać jeszcze jedną dziurę. Jak informuje „Legia.net” klub opuści skrzydłowy Benjamin Verbić. W jego miejsce legioniści chcą jednak ściągnąć innego zagranicznego zawodnika. Słoweniec trafił do Legii dzięki zezwoleniu od FIFA. Światowa federacja postanowiła pozwolić piłkarzom z Rosji i Ukrainy na zmianę klubów poza okienkiem transferowym. Benjamin Verbić […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Piłkarki i piłkarze w USA będą zarabiały tyle samo

Po latach walki o równe płace w Stanach Zjednoczonych piłkarki i piłkarze reprezentacji kraju będą wynagradzani tak samo. Decyzja w tej sprawie już zapadła i jest oficjalna. Co to oznacza? Długie negocjacje przyniosły efekty. Władze Amerykańskiej Federacji Piłki Nożnej i związki piłkarzy oraz piłkarek reprezentacji USA ogłosiły porozumienie w sprawie równego wynagrodzenia zawodniczek i zawodników. […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Legia interesuje się Jasonem Lokilo. Trzeba za niego zapłacić

Skrzydłowy Górnik Łęczna jest zapewne jednym z tych zawodników, o których kluby Ekstraklasy przeprowadzą małą wojenkę w trakcie letniego okna. Już wiadomo, że ekipa z Lubelszczyzny w przyszłym sezonie będzie grała w I lidze, ale pomocnik pokazał się w obecnych rozgrywkach z na tyle z dobrej strony, że chętnych do jego zatrudnienia nie zabraknie. Lokilo […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Radosław Majecki w Lechu Poznań? Mistrz Polski monitoruje jego sytuację

Radosław Majecki latem ma zmienić klub. AS Monaco dało zielone światło na jego wypożyczenie, a zainteresowany jego pozyskaniem ma być… Lech Poznań. Informację o tym, że mistrz Polski monitoruje temat byłego bramkarza Legii Warszawa podał Sebastian Staszewski z „Interii”. AS Monaco miało w przeszłości odrzucać oferty wypożyczenia Majeckiego z Belgii, Holandii oraz Włoch. Teraz jednak […]
18.05.2022
Niezły numer
18.05.2022

Piąty finał pucharów dla Rangersów. Wyprzedzą Celtic w europejskich sukcesach?

Dwa. Tyle trofeów w Europie zdobyły kluby ze Szkocji – Rangers oraz Celtic. Największe marki z Glasgow triumfowały odpowiednio w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze Europy (Lidze Mistrzów). Teraz The Gers mają szansę zdobyć drugi puchar i wyprzedzić lokalnego rywala. Rangers mieli rzecz jasna zdecydowanie więcej szans na zdobycie trofeów na Starym Kontynencie. W finałach europejskich pucharów […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Trwa bitwa o pokazywanie Ekstraklasy. Canal+ przeprowadza kontratak

Już w tym tygodniu Ekstraklasa SA ma wysłać do podmiotów telewizyjnych i streamingowych zaproszenia na przetarg. W jego trakcie rozstrzygnie się, kto będzie transmitował spotkania najwyższej polskiej ligi w latach 2023–2027. Nie będzie to jednak klasyczny przetarg, a bardziej konkurs z elementami negocjacji. Wszystko powinno wyjaśnić się do końca czerwca. Kwota 300 mln zł za […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Siedem scen z życia Giovanniego van Bronckhorsta

Indonezyjskie pochodzenie. Przywiązanie do Feyenoordu Rotterdam. Sukcesy w Szkocji, kłopoty w Anglii, triumf w Lidze Mistrzów z Barceloną. No i ten niezapomniany gol w półfinale mistrzostw świata. Wspominamy karierę Giovanniego van Bronckhorsta, szkoleniowca Rangersów, przed dzisiejszym finałem Ligi Europy, gdzie The Gers zmierzą się z Eintrachtem Frankfurt. Mistrzostwo z Feyenoordem Giovanni van Bronckhorst urodził się […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Niedoceniony przez „Wilki”. Uwielbiany przez „Orły”

Nie da się ukryć, że trenerzy z Austrii cieszą się coraz większym zainteresowaniem klubów Bundesligi. Wielu z nich ma w CV epizod pracy w Red Bullu Salzburg, który zdominował austriacką piłkę i jest czymś w rodzaju certyfikatu jakości. Takową zmiankę w swoim życiorysie posiada również Oliver Glasner, którego nazwisko zyskuje na wartości. Jest piątym austriackim […]
18.05.2022