Wszystko ma się wydarzyć w najbliższych tygodniach. Powołanie „PZPN Invest” zostało zatwierdzone na posiedzeniu zarządu związku i spółka czeka na rejestrację w KRS. Wiemy czym dokładnie będzie zajmować się nowa spółka i kto będzie nią kierować.
Jej głównym zadaniem będzie pozyskiwanie środków finansowych na prowadzenie inwestycji w technologię i innowację.
– Chcemy połączyć świat futbolu, biznesu i nauki – mówi wiceprezes spółki mecenas Michał Żukowski. Jest on m.in. wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Stomilu Olsztyn. To również radca prawny i ekspert w dziedzinie prawnych aspektów innowacji i mechanizmów ich finansowania.
– Planujemy wesprzeć tworzenie technologii dla naszych klubów. W Polsce są świetni naukowcy, którzy mogą tworzyć narzędzia, za które nasze kluby płacą setki tysięcy złotych. Później po wytworzeniu będziemy mogli sprzedawać nasze technologie dalej. Nie będziemy jednak wydawać środków PZPN. Chcemy je pozyskiwać z sektora prywatnego i publicznego, ale nie ze środków związku – dodaje Żukowski.
Przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii prezesem nowej spółki
Prezesem PZPN Invest został Wojciech Strzałkowski. Od 19 lat jest on przewodniczącym rady nadzorczej Jagiellonii Białystok, a od lat działa w biznesie. Pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Komisji Finansowej PZPN. Jest też doradcą zarządu związku.
– Technologia jest obecna w futbolu niemal już na każdym kroku. Specjalne urządzenia śledzą wysiłek piłkarzy. Pochodzą one jednak od zagranicznych firm. Chcemy, żeby polski biznes połączył się nauką i stworzył nasze autorskie rozwiązania – tłumaczy Strzałkowski.
Ma powstać centrum treningowo-badawcze PZPN
PZPN Invest chciałby stworzyć także specjalny system grantów dla klubów ze wszystkich poziomów rozgrywek, jak i przedsiębiorstw realizujących innowacyjnej projekty sportowe. Miałyby być też środki stypendialne na szkolenia w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych. Nowa spółka chce stworzyć w przyszłości m.in. centrum treningowo-badawczego, z którego będzie korzystać reprezentacja Polski. Ma się na nim znaleźć centrum medyczne, centrum monitoringu zawodników oraz inne wysokorozwinięte technologie.
Prezes Kulesza w radzie nadzorczej PZPN Invest
Spółka jest w fazie rejestracji w KRS, o czym zostali poinformowani członkowie zarządu PZPN. Związek będzie posiadał sto procent udziałów w PZPN Invest. W radzie nadzorczej spółki znajdzie się również prezes PZPN Cezary Kulesza i wiceprezesi związku.
PZPN Invest planuje nawiązać współpracę z podmiotami i spółkami z następujących dziedzin:
- IT
- biotechnologii
- hardware
- inżynierii materiałowej i mechanicznej
- technologii żywienia
Polskie odpowiedniki drogich technologii
– Jeszcze nikt ze świata piłki nie wyszedł tak otwarcie do świata innowacji. W Polsce nie brakuje osób, które chcą w taki sposób inwestować. Możemy stworzyć ścieżkę dla takich ludzi i im pomóc, dla dobra polskiej piłki. Najważniejsze jest jednak, że będziemy korzystać i pozyskiwać do tego zewnętrzne finansowanie – kończy Strzałkowski.
Na razie brzmi to wszystko delikatnie mówiąc tajemniczo. Trochę jak tworzenie polskiego programu lotów w kosmos. Zapowiedzi są nadal nieco zaskakujące. Jeżeli jednak dobrze rozumiemy, to PZPN chce stworzyć swoje odpowiedniki: InStat, WyScout, Footbonaut czy systemu Catapult. Założenia są ambitne. Będziemy jednak czekać na pierwsze efekty. Oczywiście, jak coś nie wyjdzie, to również damy o tym znać.
MACIEJ WĄSOWSKI
WIĘCEJ O PZPN:
- Ligi amatorskie – kasa poważna. Ile kosztuje granie w IV lidze, LO i A-klasie?
- Afera podatkowa w polskiej piłce. Zamieszanych ponad 130 osób, chodzi nawet o 65 mln zł
- PZPN i Live Park zapomniały wysłać wóz VAR na mecz
Fot. 400mm.pl