Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

Opublikowane 25.01.2022 20:31 przez

Szymon Janczyk

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł Gil z Kolegium Sędziów PZPN.

Słońce nad palmami, morze za płotem i g-funk, który tureccy piłkarze-amatorzy grający na sąsiednim placu puścili na tyle głośno, że towarzyszył on każdemu, kto akurat przyjechał do tego samego hotelu. Taki krajobraz zastaliśmy podczas naszej wizyty. Z pozoru Kalifornia, ale tylko z pozoru, bo polscy sędziowie nie mogli czuć się jak na wakacjach na amerykańskim wybrzeżu. Na hotelowym boisku trwały bowiem egzaminy, które już na pierwszy rzut oka nie wyglądały na łatwe.

Sprawdzamy, czy sędziowie są gotowi do sezonu. Jeśli zgadzają się dwa parametry: szybkość i wytrzymałość, to znaczy, że są. Sędziowie główni biegają sześć sprintów po 40 metrów poniżej sześciu sekund. Potem mają 25 minut interwału na wysokiej intensywności. Sędziowie asystenci mają testy zwinności i zwrotności, potem pięć sprintów po 30 metrów w czasie 4,70 i 20 minut interwału na wysokiej intensywności — tłumaczy nam Grzegorz Krzosek. Były lekkoatleta odpowiada za przygotowanie fizyczne arbitrów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Najgorszym z wymienionych testów jest bieg interwałowy. Patrząc na to możemy się tylko cieszyć, że nie jest to reportaż wcieleniowy. Ale nie chodzi już nawet o to, że jest męczący fizycznie. – Na bieżni jest trochę inaczej, bo biegniesz 12 kółek i tak tego nie odczuwasz. Tutaj w praktyce wygląda to tak, że masz 48 powtórzeń, biegniesz z jednej strony boiska na drugą, potem wracasz. Monotonia od razu wbija się w głowę, zaczynasz liczyć: jeszcze 46, 45, 44… — opowiada nam Paweł Raczkowski.

Na egzaminie było jednak dwóch „szczęściarzy”. Paweł Raczkowski i Bartosz Frankowski nie musieli zaliczać testów. Ale spokojnie, taryfa ulgowa obowiązywała tylko dlatego, że obaj będą musieli zdać egzaminy UEFA, które są równie wymagające. Początkowo międzynarodowi sędziowie z Polski mieli udać się na zgrupowanie na Cypr, jednak wyjazd odwołały sprawy COVID-owe. Dlatego muszą zorganizować sobie testy na własną rękę, w Antalyi, a potem wysłać nagrania do europejskiej federacji.

Polscy sędziowie w Turcji. Jak wygląda ich zgrupowanie?

Odwołany wyjazd jest rzecz jasna pewnym utrudnieniem. W Turcji słyszymy, że możliwość spotkania się na zgrupowaniu ma dla naszych arbitrów duże znaczenie. – W mediach dużo mówi się o problemach, z którymi zmierzyło się środowisko szkolne. Nauczyciele i psychologowie mówię o tym, co było efektem nauki zdalnej. Widzę pewne analogie, bo dotarcie w kontakcie bezpośrednim jest łatwiejsze niż w kontakcie zdalnym. Jest przestrzeń na bieżącą wymianę poglądów, nie tylko w trakcie naszej pracy, ale i w luźnych rozmowach — mówi nam Robert Małek, wiceprzewodniczący Kolegium Sędziów PZPN.

Możemy przede wszystkim pracować razem, co przez ostatni okres było bardzo trudne. Jeżeli jesteśmy na jednej sali, każdy ma prawo zabrać głos na temat sytuacji, powiedzieć, jakie kryteria powinni zostać zastosowane. Często odbywamy szkolenia online, ale to nie to samo. Kiedy się widzimy na żywo grupa czuje się pewniej. Czujemy się jak 19. zespół Ekstraklasy i wspólnie pracujemy nad tym, żeby wyniki były jak najlepsze — wtóruje mu Paweł Gil.

Sebastian Krasny i asystenci rozmawiają z Maciejem Wierzbowskim z Kolegium Sędziów PZPN podczas meczu Radomiak - Hradec Kralove

Sebastian Krasny i asystenci rozmawiają z Maciejem Wierzbowskim z Kolegium Sędziów PZPN podczas meczu Radomiak – Hradec Kralove

Praca trwa przez cały dzień, na zgrupowaniu jest miejsce na teorię i praktykę.

Rano mamy zajęcia teoretyczne: na przykładach klipów omawiamy zachowania i sposób postępowania w sytuacjach boiskowych dotyczących decyzji technicznych i kar indywidualnych. Kiedy użyć systemu VAR, w jaki sposób się komunikować. Później mamy część fizyczną, czyli przygotowania na boisku. Popołudnia to mecze, a ci sędziowie, którzy nie prowadzą spotkań, mają inne zajęcia, związane np. z prewencją kontuzji. Wieczorem ponownie spotykamy się i rozmawiamy o przepisach gry, oglądamy klipy. Pierwsza część szkolenia była prowadzona przez instruktorów PZPN, a teraz prowadzą je instruktorzy FIFA — wyjaśnia Maciej Wierzbowski, wiceprzewodniczący Kolegium Sędziów odpowiedzialny za szkolenie.

Do tego wszystkiego dochodzi kwestia VAR-u. Sędziowie tłumaczą nam, że dziś nie ma już “czwórek sędziowskich”. Są szóstki, bo do arbitra głównego, jego asystentów i sędziego technicznego, automatycznie trzeba doliczyć tych, którzy “siedzą na VAR-ze”. Dlatego przy omawianiu poszczególnych sytuacji od razu uwzględnia się system wideoweryfikacji.

VAR w Ekstraklasie i pierwszej lidze jest obowiązującym narzędziem. Sytuacje, które analizujemy omawiamy także pod kątem tego czy VAR powinien interweniować, czy nie. Nie możemy tego pomijać, bo używamy tego narzędzia na co dzień. Są także dodatkowe zajęcia odnośnie sposobu zachowania, komunikacji i “sprzedawania” decyzji – mówi Paweł Gil.

TOMASZ MIKULSKI: ZA PIERWSZE PÓŁ ROKU DAM SOBIE CZWÓRKĘ

Turcja: raj nie tylko dla piłkarzy

Wybór Turcji jako miejsca zgrupowania nie jest przypadkowy. Sprawa jest prosta: przylatuje tu wiele zespołów, które codziennie rozgrywają mecze sparingowe. A skoro tak, to potrzebni są sędziowie, którzy te spotkania poprowadzą. Po jednym ze spotkań rozmawialiśmy z tureckimi sędziami, którzy tłumaczyli, że federacja wysyła ich do Belek na szkolenia. Ci, których spotkaliśmy, nie zarabiali na sędziowaniu sparingów, odbywali praktyki. Na miejscu jest także wielu pasjonatów, Turków, którzy na co dzień sędziują niższe ligi, praca podczas obozów to dla nich hobby.

Podobnie jest z polskimi arbitrami, którzy świadczą coś na zasadzie barteru. Oni także nie zarabiają, ale zyskują cenne doświadczenie. Słyszymy, że zagraniczne zespoły wolą Polaków od lokalsów, bo to jednak pewien gwarant poziomu. Wiadomo, że lepiej, gdy mecz prowadzi sędzia z zaplecza polskiej Ekstraklasy niż sympatyczny Turek z brzuszkiem, który niekoniecznie nadąża za akcjami.

Bardzo istotne jest dla nas to, że sędziowie przed startem ligi mają dwa, trzy mecze do poprowadzenia w bardzo dobrych warunkach. Polscy sędziowie prowadzą głównie mecze zagranicznych zespołów, bo w przypadku meczów z udziałem naszych zespołów zgodę na to muszą wydać rywale — mówi Wierzbowski.

Mecze są nagrywane, są selekcjonowane klipy, osoby, które jadą na taki mecz jako instruktorzy, omawiają te klipy, to dodatkowa nauka — dodaje Gil.

Trenerzy rozgrywają sparingi po to, żeby pewne elementy sprawdzić, ale też po to, żeby zauważyć słabe punkty i postarać się je wyeliminować. U nas jest taka sama sytuacja. Analizujemy, podglądamy i podpowiadamy, co można zrobić lepiej — dorzuca Małek.

Wojciech Myć podczas meczu Wisła Kraków - Karabach Agdam w Turcji.

Wojciech Myć podczas meczu Wisła Kraków – Karabach Agdam w Turcji.

Sędzia, który grał z Grosickim

Spotkania sparingowe to dla sędziów miły dodatek podczas obozu. W końcu „suche” bieganie na treningach może być monotonne. Choć w odpowiedzi na taką tezę słyszymy, że nie ma co narzekać, bo jeszcze nudniejsze są pewnie treningi maratończyków. Sami zainteresowani próbują jednak urozmaicić jakoś ten czas, kilku z nich kopie piłkę. Ale piłkarska przeszłość w tym środowisku nie należy do oczywistości. – Biegać potrafimy, ale technicznie drewna! – żartuje Karol Arys, który w obecnym sezonie gwiżdże w drugiej lidze, a na zgrupowaniu jest wraz z bratem bliźniakiem: międzynarodowym sędzią asystentem Markiem.

Ja kopałem na niskim szczeblu, jednak nie wydaje mi się, żeby podobną drogę przeszło wielu z nas. Zresztą z moją piłkarską przygodą wiąże się ciekawa historia. W młodości rywalizowałem i grałem z Kamilem Grosickim, pochodzimy z podobnego regionu Polski, więc spotykaliśmy się na kadrach wojewódzkich. Kiedy spotkałem go przed meczem Pogoni w tym sezonie, pomyślałem sobie: kurczę, to już chyba 18 lat, a tu proszę: spotykamy się w Ekstraklasie — kontynuuje nasz rozmówca.

Co jeszcze można robić podczas zgrupowania? Oglądać mecze. Sędzia Arys mówi, że razem z bratem oglądali spotkanie Milanu z Juventusem. Dodaje, że on sam jest wielkim fanem piłki i potrafi wciągnąć kilkanaście spotkań w trakcie weekendu. Tyle że niekoniecznie ma przy tym towarzystwo. – Rodzina nie zawsze chce z nami oglądać mecze, bo mamy nawyk komentowania tego, co się dzieje. To znaczy: nie oceniamy czy sędzia podjął dobrą, czy złą decyzję, ale mówimy, co się wydarzy. ”Spalony”. ”Żółta kartka”. “Faul, będzie karny”. Strasznie ich to wkurza, a ciężko się powstrzymać!

Oczywiście skoro są testy i sprawdziany, to jest też element rywalizacji. Słyszymy, że sędziowie pytają się wzajemnie o wyniki, porównują je ze sobą. Niektórzy ustawiają się dwójkami razem z kolegami. Ich przełożeni nie chcą jednak nikogo wyróżniać. – Wszyscy spełniają normy. Wiadomo, że mamy swoje obserwacje, ale nie robimy wyścigu szczurów — mówi nam trener Krzosek.

ILE ZARABIAJĄ POLSCY SĘDZIOWIE?

Co nowego czeka nas wiosną?

A co z najważniejszą rzeczą, czyli wnioskami ze wszystkich spotkań i szkoleń? Czy możemy się spodziewać zmian w wiosennych meczach Ekstraklasy? I tak i nie. Słyszymy, że środowisko sędziowskie chce trochę “utemperować” piłkarzy oraz trenerów. Choć może lepszym słowem będzie “ucywilizować”. Międzynarodowi arbitrzy zwracają uwagę na to, że gdy sędziują europejskie puchary, zachowanie zawodników czy sztabów szkoleniowych jest zupełnie inne niż w polskiej lidze. Wiadomo, że protesty i dyskusje się zdarzają, jednak zdaniem arbitrów granica jest w zupełnie innym miejscu. Dlatego wiosną możemy się spodziewać bardziej konsekwentnych reakcji w takich sytuacjach.

Nic się nie zmienia w przepisach, to jest po prostu ich egzekwowanie. Jak ktoś zachowa się niewłaściwie, sędzia powinien reagować. To tak samo jak z faulami: nie możemy powiedzieć, że będziemy inaczej reagować na atak korkami w kolano. To jest po prostu czerwona kartka. Tak samo będzie teraz. Sędziowie mają się odpowiednio zachowywać, respektować zawodników i to samo ze strony trenerów oraz trenerów — wyjaśnia nam Paweł Gil.

To są zmiany bardziej idące w kierunku nieuchronności pewnych procedur. Chodzi o większą konsekwencję w zakresie ich stosowania — dodaje Robert Małek.

Inne sprawy? Nihil novi, poza tym, że polscy sędziowie chcą dążyć do tego, żeby w podobnych sytuacjach nie było dwóch różnych werdyktów.

W przepisach chcielibyśmy jak największej stabilności, więc omawiamy zagadnienia, które trzeba doprecyzować, żeby było jak najmniej kontrowersji. Nie chcemy dysonansów między reakcjami jednego i drugiego sędziego na takie samo zachowanie. To musi być czytelne, co się wydarzy — tłumaczy Maciej Wierzbowski.

Stosujemy te same zasady, co w Europie. Chcemy tylko, żeby w podobnych sytuacjach sędziowie reagowali podobnie. Bo dla piłkarzy, trenerów i kibiców najważniejsze i najbardziej zrozumiałe jest to, że podobne sytuacje są oceniane w taki sam, jednolity sposób — dodaje Gil.

***

Zgrupowanie polskich sędziów w Antalyi potrwa 11 dni. Obóz zakończy się 28 stycznia, czyli tydzień przed startem rundy wiosennej Ekstraklasy.

WIĘCEJ O SĘDZIACH:

fot. FotoPyK

Suche Info
19.05.2022

Szymon Marciniak w gronie arbitrów na mundial w Katarze

Na mistrzostwa świata w Katarze jedzie polska reprezentacja i jadą również polscy sędziowie. W gronie nominowanych arbitrów znalazł się Szymon Marciniak oraz jego asystenci – Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki. Z kolei za monitorem VAR będzie miał okazję usiąść Tomasz Kwiatkowski. Mundial w Katarze potrwa od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku. WIĘCEJ O […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Gdzie odbędzie się mistrzowska feta Lecha Poznań?

Feta Lecha Poznań z okazji zdobycia mistrzostwa Polski ma odbyć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wcześniejsze mistrzostwa Kolejorz świętował na Starym Rynku albo na placu Mickiewicza. Pierwsza lokalizacja odpadła ze względu na przebudowę, druga, ponieważ tuż obok też trwa remont. Wybrano więc teren MTP, a konkretnie plac Świętego Marka. Po meczu z Zagłębiem Lubin […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Wiemy kiedy odbędzie się prezentacja strojów reprezentacji Polski na mundial

Zazwyczaj w maju wygląd koszulek polskiej kadry przed dużą piłkarską imprezę jest już znany. Jednak pierwszy raz w historii mistrzostwa świata odbędą się jesienią. Mundial w Katarze zacznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Z tego też powodu prezentacja strojów Biało-Czerwonych nastąpi dopiero we wrześniu. Dostawcą sprzętu dla reprezentacji Polski od 2008 roku […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Pogromca gwiazd. Kim jest Kamil Pestka?

Niemroźne przedpołudnie na boisku treningowym Pasów przy ulicy Wielickiej w Krakowie. Kamil Pestka siedzi na zdezelowanym krzesełku przy samej murawie w szarej bluzie i dżinsowych spodniach z dziurami na kolanach. – Whisky z Michałem Probierzem czy whisky z Czesławem Michniewiczem? – pytamy przewrotnie. – Whisky z jednym i drugim! – odpowiada zgrabnie.  Minęły dwa lata […]
19.05.2022
Piłka nożna
18.05.2022

Wojtala: – Lech potrzebuje wzmocnień w każdej formacji

Paweł Wojtala mistrzostwo Polski z Lechem Poznań wygrywał dwukrotnie. Teraz po raz pierwszy może cieszyć się z niego jako prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Co czuł po finale Pucharu Polski? Jak ocenia pracę trenera Skorży? Co sądzi na temat wydarzeń spod stadionu? Jakich wzmocnień musi dokonać Lech, aby powalczyć o awans do Ligi Mistrzów? Jak […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Czy Lech jest wyjątkowym mistrzem? || Roki wyjaśnia #58

W dzisiejszym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski zajął się mistrzostwem, które już kolejkę przed końcem zdobył Lech Poznań. Dlaczego do tego doszło? Czyją zasługą przede wszystkim jest ten tytuł? Co wyróżnia Kolejorza spośród dotychczasowych mistrzów? Między innymi na te pytania odpowie Roki.  Zapraszamy. A tu poprzedni odcinek o najlepszych graczach sezonu. CZYTAJ WIĘCEJ O LECHU […]
18.05.2022
Ekstraklasa
17.05.2022

Dla Rakowa to nowy, wspaniały świat… Ale też lekcja pokory

To doprawdy zadziwiające, że dopiero trzeciego sezonu w Ekstraklasie Raków omal nie zwieńczył mistrzostwem Polski. Brakowało naprawdę niewiele, żeby Michał Świerczewski utarł nosa wszystkim klubom, które od wielu lat szczycą się budowaniem „ambitnego projektu”, ale lawirują między nieudolnością w zarządzaniu a czystym przypadkiem odtrąbionym jako efekt dalekowzrocznej pracy. Nie, w tej lidze szumne zapowiedzi w […]
17.05.2022
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
3 miesięcy temu

„Słońce nad palmami, morze za płotem. Z pozoru Kalifornia, ale tylko z pozoru, bo polscy sędziowie nie mogli czuć się jak na wakacjach na amerykańskim wybrzeżu.”

No niesty wybrzeże tureckie dzisiaj troszkę odbiegało od na ogół przyjętych standardów

IMG-20220125-WA0000.jpg
Galgan
Galgan
3 miesięcy temu
Reply to  Marian

jak tam jeszcze Czarek

hgghk
hgghk
3 miesięcy temu

Jak wygląda zgrupowanie? No jak tam jeszcze Czarek z ekipą polecial to pewnie grubo jest:)?

Awf
Awf
3 miesięcy temu
Reply to  hgghk

A ten łysy co kapuje na wszystkich aby wreszcie się dostać do ekstraklasy też jest ?

waldemar
waldemar
3 miesięcy temu
Reply to  hgghk

Brakuje badań okulistycznych.

Galgan
Galgan
3 miesięcy temu

Jak przeczytałem, że Robert Małek pełni jakąś rolę w KS, to aż musiałem wstać i to rozchodzić. Czy jako były (albo i obecny, nie wiem) bagietmajster on ma haki na wszystkich ludzi w PZPN? Nie wierzę, że został wice za zasługi sędziowskie. Przecież to był taki ananas, że aż zęby, oczy i nerki bolały od patrzenia na jego wyczyny.

Awf
Awf
3 miesięcy temu
Reply to  Galgan

Małek przynajmniej się ubrać potrafi 🙂 niektórzy w Turcji nie zdążyli czasami

Max
Max
3 miesięcy temu
Reply to  Galgan

pewnie w nagrode za finał PP w 2010

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
3 miesięcy temu
Reply to  Galgan

To niemożliwe. To chyba nie ten Robert Małek?
Tamten Robert Małek to sędzią był beznadziejnym a do tego był skorumpowany. Robił takie numery ten były policjant z Katowic że
głowa bolała. Ale widocznie „stare” wraca.

Ams
Ams
3 miesięcy temu
Reply to  Galgan

Dokładnie to samo pomyślałem, aż musiałem sprawdzić komentarze i oto i Ty;)

Awf
Awf
3 miesięcy temu

Jeśli ktoś ma wątpliwości i myśli że tak łatwo jest z Krzosiem to proponowałbym zasięgnąć opinii. Człowiek z pełnym profesjonalizmem podchodzi do tego co robi. Piąteczka bracie

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
3 miesięcy temu
Reply to  Awf

Tak, to prawda. Nawet Musiał zdał ( przy 10kg nadwadze) a to znaczy że dobry egzaminator.

Asd
Asd
3 miesięcy temu

Już myślałem że to o Legii

Sopel
Sopel
3 miesięcy temu
Reply to  Asd

Ale jesteś zabawny. Myślałeś o karierze kabareciarza? Tadeusz Drozda i Jerzy Kryszak będą mieli zacnego konkurenta.

waldemar
waldemar
3 miesięcy temu
Reply to  Asd

Jak jest tam Gil to tak, jak o Legii:)

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
3 miesięcy temu

Biedni sędziowie będą europeizować tą polską dzicz piłkarską.
A kto pozwolił na zdziczenie moi panowie sędziowie?
Ano wy. To przybijanie piątek, to żartowanie przed meczem. Jeszcze inni są na ty z sędziami. Sędzia międzynarodowy przed kamerami mówi o kumplowaniu z piłkarzem X a potem w meczu nie widzi brutalnej gry kolegi. Te awantury na boiskach, przepychanki między piłkarzami są konsekwencją waszego nieudolnego lub nieuczciwego sędziowania. Nim zaczniecie robić porządki z piłkarzami i ich trenerami, porządki zacznijcie od siebie.
Przede wszystkim zacznijcie porządnie, zgodnie z przepisami, sędziować. Traktować wszystkich piłkarzy równo, bez względu na uczucia własne. I eliminujcie z własnego grona oszustów, bo tacy są.
Użycie VAR-u spowodowało jeszcze większe pole do oszustw i sterowania meczami. A miało pomóc w czystości gry.
I co w waszym Kolegium robi taki człowiek jak Robert Małek?
To dyskwalifikacja dla Kolegium i was moi drodzy sędziowie.

waldemar
waldemar
3 miesięcy temu

Biedacy ci sędziowie. Jak oni „ucywilizują” piłkarzy naszego Bayernu?

Suche Info
19.05.2022

Szymon Marciniak w gronie arbitrów na mundial w Katarze

Na mistrzostwa świata w Katarze jedzie polska reprezentacja i jadą również polscy sędziowie. W gronie nominowanych arbitrów znalazł się Szymon Marciniak oraz jego asystenci – Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki. Z kolei za monitorem VAR będzie miał okazję usiąść Tomasz Kwiatkowski. Mundial w Katarze potrwa od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku. WIĘCEJ O […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Gdzie odbędzie się mistrzowska feta Lecha Poznań?

Feta Lecha Poznań z okazji zdobycia mistrzostwa Polski ma odbyć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wcześniejsze mistrzostwa Kolejorz świętował na Starym Rynku albo na placu Mickiewicza. Pierwsza lokalizacja odpadła ze względu na przebudowę, druga, ponieważ tuż obok też trwa remont. Wybrano więc teren MTP, a konkretnie plac Świętego Marka. Po meczu z Zagłębiem Lubin […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Wiemy kiedy odbędzie się prezentacja strojów reprezentacji Polski na mundial

Zazwyczaj w maju wygląd koszulek polskiej kadry przed dużą piłkarską imprezę jest już znany. Jednak pierwszy raz w historii mistrzostwa świata odbędą się jesienią. Mundial w Katarze zacznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Z tego też powodu prezentacja strojów Biało-Czerwonych nastąpi dopiero we wrześniu. Dostawcą sprzętu dla reprezentacji Polski od 2008 roku […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

„Sezon smutny jak życie w Wałbrzychu. Niech Mioduski się wstydzi”

Kibice Legii chcą „uczcić” nieudany sezon w wykonaniu Legii. Mianowicie opuścić trybuny na 17 minut. Czyli tak, by jedna minuta odpowiadała jednej porażce Wojskowych w sezonie. Na profilu Nieznanych Sprawców na Facebooku możemy przeczytać: Zwracamy się do wszystkich kibiców Legii Warszawa. Przed nami ostatni meczu sezonu. Sezonu smutnego jak życie w Wałbrzychu. Najgorszego sezonu w […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Jak radzili sobie triumfatorzy Ligi Europy w kolejnym sezonie?

Na początku rozgrywek 14/15 UEFA zdecydowała, że zwycięzca Ligi Europy otrzyma gwarancję występów w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Dla wielu drużyn był to tylko miły dodatek. Dla pozostałych wielka szansa, która dodatkowo podkręcała rywalizację. Sprawdziliśmy, jak triumfatorzy Ligi Europy radzili sobie w Lidze Mistrzów i jak gra w tych prestiżowych rozgrywkach wpłynęła na ich […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Kobylański w TSV 1860 Monachium

Martin Kobylański ma nowy klub. To TSV 1860 Monachium. Przez ostatnie trzy sezony Kobylański występował w Eintrachcie Brunszwik. Awansował nawet do 2. Bundesligi, by po sezonie zlecieć i dalej grać na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Teraz Brunszwik znów awansował (z drugiego miejsca), ale już nie wziął Kobylańskiego na pokład. TSV jako czwarty zespół trzeciej […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Magath utrzyma Herthę czy spełni ostatnią posługę dla HSV?

Felix Magath niespodziewanie po pięciu latach powrócił w marcu do pracy trenerskiej. Podjął się trudnego zadania utrzymania Herthy Berlin w Bundeslidze. Starą Damę objął, gdy ta znajdowała się w strefie spadkowej. Wyprowadził ją z niej, ale w ostatnich minutach 34. kolejki sezonu wylądował w barażach za sprawą zwycięstwa VfB Stuttgart nad 1. FC Koeln (2:1). […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Pogromca gwiazd. Kim jest Kamil Pestka?

Niemroźne przedpołudnie na boisku treningowym Pasów przy ulicy Wielickiej w Krakowie. Kamil Pestka siedzi na zdezelowanym krzesełku przy samej murawie w szarej bluzie i dżinsowych spodniach z dziurami na kolanach. – Whisky z Michałem Probierzem czy whisky z Czesławem Michniewiczem? – pytamy przewrotnie. – Whisky z jednym i drugim! – odpowiada zgrabnie.  Minęły dwa lata […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

„Nie zawsze wynik jest celem nadrzędnym”. Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku w Świdnicy

Po kilku latach przerwy finały wojewódzkie turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” wróciły do Świdnicy. Na obiektach miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w środę rywalizacja o prym na Dolnym Śląsku rozpoczęła się od kategorii U12. Podczas ceremonii otwarcia zobaczyliśmy przykry obrazek. Podsumowanie tego, jak wiele zabrała nam pandemia. Po tym jak prowadzący zapytał […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Verratti twierdzi, że Benzema faulował Donnarummę

Marco Verratti w rozmowie “Le Parisien” wspomina dwumecz z Realem w Lidze Mistrzów i wskazuje powody, dla których PSG odpadło z Ligi Mistrzów. Zdaniem piłkarza Benzema faulował Donnarummę: – Dla mnie to był faul. W starciu z Troyes widzieliśmy, że sędzia anulował gola za podobny faul Kyliana na obrońcy, który nawet nie upadł. Jednak każdy […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Origi trafi do Milanu

Divock Origi zostanie nowym piłkarzem Milanu. Piłkarz po ośmiu latach opuszcza Liverpool na stałe. Fabrizio Romano napisał na Twitterze: – Divock Origi nie ma wątpliwości co do swojego kolejnego celu: czeka tylko na ukończenie badań medycznych i podpisanie kontraktu jako nowy zawodnik Milanu w nadchodzących tygodniach. Origi trafił do Liverpoolu z Lille w 2014 roku. […]
19.05.2022
Prasówka
19.05.2022

PRASA. Frankowski: Kuba był dobrej myśli. Przypuszczaliśmy, że będą słabsi od Wisły

Czwartkowa prasa nie rozpieszcza, ale znajdziemy w niej parę rozmów, które przykuwają uwagę. Wciąż sporo o reprezentacji, zwłaszcza o Gabrielu Słoninie. Przegląd Sportowy Tomasz Frankowski o problemach „Białej Gwiazdy”. Napastnik analizuje spadek Wisły. Wisłę tworzył zlepek piłkarzy z zagranicy, umówmy się, w większości kiepskich. Ale zdarza się, że taki zlepek tworzy solidny zespół. Uważam, że akurat […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Van Bronckhorst: – Czujemy olbrzymi ból

Giovanni van Bronckhorst nie ukrywał żalu po przegranej z Eintrachtem w finale Ligi Europy. Holenderski trener Rangersów mówił: – Karne to loteria, a my dzisiaj nie byliśmy po jej dobrej stronie. Nie mogę narzekać na moich piłkarzy, dali z siebie wszystko. Jeśli grasz w finale i wygrasz, będziesz go pamiętać do końca życia. Jeśli jednak […]
19.05.2022