Od Roberta Warzychy po Jakuba Modera i Przemysława Płachetę — w Premier League oglądaliśmy już 22 Polaków. Niedawno liczyliśmy na to, że to grono powiększy Michał Karbownik, jednak do tej pory nie udało mu się przebić w Brighton. Ale spokojnie, nic straconego. W kolejnym sezonie debiutantem numer 23. może zostać Kacper Kozłowski, który przed przenosinami do Anglii spędzi pół roku w lidze belgijskiej.

Kacper Kozłowski w Premier League. Dotychczas zagrało w niej 22 Polaków

Warzychę i jego historię dobrze znamy. Everton zapłacił pół miliona funtów, żeby ściągnąć utalentowanego zawodnika Górnika Zabrze. Polak przeszedł do historii ligi angielskiej, bo został pierwszym piłkarzem z Europy, ale spoza Wysp Brytyjskich, który strzelił bramkę w Premier League. Przez dwa lata zawodnik regularnie grał dla The Toffees, a Liverpool opuścił dopiero w 1994 roku, przenosząc się na Węgry. W latach 90. mogliśmy oglądać także dwóch innych polskich piłkarzy w Premier League. Byli to:

 • Dariusz Kubicki (Aston Villa, Sunderland)
 • Zbigniew Kruszyński (Coventry City)

Obrońca, który trafił do Anglii z Legii Warszawa, przez lata zakładał koszulkę Sunderlandu (łącznie 136 występów dla tego klubu). Znacznie ciekawszy, bo mniej popularny, jest przypadek Kruszyńskiego. Pomocnik urodzony w Tczewie miał podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Karierę zaczynał w Lechii Gdańsk, grał także dla polskiej młodzieżówki. Z Niemiec, gdzie występował w Saarbruecken czy Homburgu, trafił do Wimbledonu. W 1993 roku jako 33-latek przez krótki czas był piłkarzem Coventry. Jego kariera w tym klubie nie była zbyt długa: zaliczył ledwie trzy występy dla tej drużyny.

Ale jako że dwa z nich to właśnie mecze ligowe, znajdziemy go liście zagranicznych zawodników Premier League w rubryce „Polacy”.

KIM JEST KACPER KOZŁOWSKI? SYLWETKA POMOCNIKA

22 – Polaków zadebiutowało w Premier League. Kacper Kozłowski będzie następny?

Statystyki biało-czerwonych w Premier League rozkręciły się w ostatnich latach. Obecnie możemy mówić o sześciu Polakach w najwyższej lidze w Anglii. Zaliczamy do tego grona także Matty’ego Casha, który przyjął polskie obywatelstwo i zadebiutował w reprezentacji kraju. Pierwszym polskim zawodnikiem w Premier League w XXI wieku był natomiast Jerzy Dudek, który przeniósł się z Feyenoordu do Liverpoolu. Przez lata mówiąc o naszych akcentach na Wyspach Brytyjskich, wymienialiśmy właśnie bramkarzy. Dzieląc Polaków na pozycje, wygląda to tak:

 • Bramkarze: 5
 • Obrońcy: 5
 • Pomocnicy: 8
 • Napastnicy: 4

Wiadomo jednak, że sława polskich golkiperów w Anglii nie wzięła się tylko stąd, że paru ich tam grało. Chodzi także o to, że oni najzwyczajniej w świecie robili na Wyspach Brytyjskich największą karierę. Tomasz Kuszczak wygrał Ligę Mistrzów, podobnie zresztą jak Jerzy Dudek. Ten pierwszy sięgnął także po trzy tytuły mistrza kraju. Być może jego wkład w nie nie był największy, ale jednak — w gablocie może powiesić sobie złoty medal. Kolejnym mistrzem Anglii został Marcin Wasilewski, choć w jego przypadku z medalem były pewne problemy… W każdym razie biorąc pod uwagę liczbę występów, ranking Polaków w Premier League wygląda tak:

 1. Łukasz Fabiański – 299
 2. Wojciech Szczęsny – 132
 3. Artur Boruc – 128
 4. Jerzy Dudek – 127
 5. Jan Bednarek – 114

HISTORIE POLSKICH PIŁKARZY Z POLA W PREMIER LEAGUE

19 – bramek dla Genoi zdobył Krzysztof Piątek. Czy Polakowi uda się poprawić ten bilans?

Skoro już o dokonaniach Polaków w ligach zagranicznych, to wkrótce swoje statystyki może zacząć poprawiać Krzysztof Piątek. Napastnik jest coraz bliższy powrotu do Genoi, z której wypłynął na szerokie wody. Jego bilans dla Grifone wciąż imponuje:

 • 1771 minut
 • 19 bramek

Odchodząc z Genui snajper z Polski mógł się pochwalić średnią: gol co 93 minuty. Sześć trafień Krzysztofa Piątka to bramki z Coppa Italia, natomiast 13 to bramki strzelone w Serie A. W lidze włoskiej Polak wykazywał niezwykłą skuteczność: z xG 9,8 wykręcił 13 goli. Do uzbierania takiej liczby trafień wystarczyło mu 29 celnych strzałów na bramkę. Najlepsze mecze Piątka w Genoi pod względem bramek?

 • Lecce – 4
 • Sassuolo – 2
 • Frosinone – 2
 • Virtus Entella – 2

CO OZNACZAŁBY POWRÓT KRZYSZTOFA PIĄTKA DO GENOI?

Już na wstępie były zawodnik Cracovii popisał się serią siedmiu kolejnych meczów ligowych z minimum jedną bramką na koncie. Do rekordu Gabriela Batistuty, Fabio Quagliarelli i Cristiano Ronaldo trochę zabrakło (11 meczów z golem z rzędu), ale jego wejście w sezon było najbardziej efektownym początkiem rozgrywek w wykonaniu jednego zawodnika w historii ligi włoskiej. Tylko Karl-Aage Hansen (1949/1950) zdołał uzbierać osiem bramek w sześciu pierwszych meczach.

Z biegiem czasu Krzysztof Piątek trochę wyhamował, ale i tak udało mu się znaleźć na podium klasyfikacji strzelców Serie A. Wyprzedzili go tylko Fabio Quagliarella i Duvan Zapata.

1 – gola w 2021 roku strzelił Łukasz Teodorczyk

Swoją karierę we Włoszech spróbuje odbudować także Łukasz Teodorczyk. Napastnik co prawda trafia do zupełnie innej rzeczywistości – ma spróbować uratować ligę dla Vicenzy – ale minut i bramek potrzebuje jak ryba wody. Po latach świetności Teodorczyka wiele już nie zostało. W 2021 roku Polak strzelił jednego gola i był to postęp, bo w 2020 roku nie trafił do siatki ani razu. Jedno trafienie Teo zaliczył również w 2019 roku, więc mówimy o ciągnącej się od lat katastrofie. Bilans Teodorczyka za ostatnie sezony wygląda tak:

 • 2021/2022 – 0 minut
 • 2020/2021 – 323 minuty, gol
 • 2019/2020 – 345 minut, asysta
 • 2018/2019 – 387 minut, gol

ŁUKASZ TEODORCZYK – PIŁKARZ JEDNEGO KONTRAKTU?

Dopiero sezon 2017/2018 możemy nazwać udanym, bo Polak strzelił wtedy 15 goli w lidze, zanotował także asystę w Lidze Mistrzów. Dzięki temu pojechał zresztą na mistrzostwa świata, gdzie zaliczył dwa występy. Nikt nie spodziewał się wtedy, że za kilka miesięcy gwiazdą będzie nieobecny w Rosji Piątek, a o Teodorczyku zaczniemy powoli zapominać. W Serie B napastnik Vicenzy nie będzie miał łatwo o bramki, ale dość szybko może wspinać się w hierarchii najlepszych polskich strzelców w historii tych rozgrywek. Aktualnie wygląda ona tak:

 1. Tomasz Kupisz – 19
 2. Bartosz Salamon, Mariusz Stępiński – 9
 3. Filip Jagiełło – 8
 4. Sebastian Musiolik – 6
 5. Piotr Parzyszek – 5

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

Suche Info
12.08.2022

Stokowiec: – Nie potrafiliśmy zabić meczu zdecydowanie wcześniej

Mecz Miedzi Legnica z Zagłębiem Lubin zakończył się wynikiem 0:1. Oto, co powiedzieli po spotkaniu szkoleniowcy obu zespołów. – Cieszę się bardzo ze zwycięstwa. Jest to bardzo cenne dla mnie, bo pokazuje że potrafimy wygrywać i kontrolować spotkanie pomimo nie najlepszej gry. Dominowaliśmy, stwarzaliśmy okazje, ale nie potrafiliśmy zabić tego meczu zdecydowanie szybciej. Wymagam od mojej drużyny dobrej organizacji i trzymania meczu pod kontrolą – mówił krytycznie Piotr Stokowiec, cytowany za oficjalną […]
12.08.2022
Weszło
12.08.2022

Dwa oblicza Legii, dwa oblicza Widzewa

Do tej pory chwaliliśmy Widzew za grę, ale za wyniki już znacznie mniej. Dziś długo w wykonaniu beniaminka z Łodzi nie było ani dobrej gry, ani dobrego wyniku. Dopiero druga połowa chwilami pokazywała, że gospodarze są w stanie nawiązać jakąś walkę. Generalnie jednak kibice Widzewa mają prawo zacząć się niepokoić. Ich piłkarze na przykład znów stracili gola po strzale zza pola karnego. Uderzający Johansson i dwóch innych zawodników stojących […]
12.08.2022
Suche Info
12.08.2022

Chiny: trybuny przekazywały polecenia trenera

Do całkiem ciekawej sytuacji doszło w lidze chińskiej. Zawieszony trener chciał zmienić formację swojego zespołu, ale jego komunikaty nie docierały do piłkarzy. Pomogli mu w tym kibice, którzy zaczęli wykrzykiwać do zawodników polecenia szkoleniowca. Bohaterem tej taktycznej nowinki są kibice Dalian Pro. Trener tego klubu, Xie Hui, został zawieszony na mecz z Shanghai Port. Nie miał prawa przebywać na ławce, pozostały mu trybuny. I to właśnie z trybun chciał przekazać swoim piłkarzom komunikat, by ci zmienili formację 4-3-3 […]
12.08.2022
Suche Info
12.08.2022

Romano: Depay coraz bliżej Juventusu

Fabrizio Romano informuje, że negocjacje Memphisa Depaya z Juventusem posuwają się do przodu. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że Holender wyląduje w Serie A. Wraz z przyjściem Roberta Lewandowskiego, a także kilku innych zawodników, stało się jasne, że nie ma już miejsca w zespole dla Depaya. Sam Holender chciał początkowo walczyć o skład w „Dumie Katalonii”. Szybko jednak pogodził się z tym, że nie ma czego szukać w obecnym zespole. Utwierdziła go w tym między […]
12.08.2022
Tenis
12.08.2022

Hurkacz pokonał Kyrgiosa! Polak w półfinale turnieju w Montrealu

Mimo że trwał trzy sety, to był to szybki mecz. Obaj na korcie nie spędzili nawet dwóch godzin, a w tym czasie i tak zdążyli zagrać dwa tie-breaki. Wygrali po jednym z nich. W trzecim secie meczu Nick Kyrgios zaczął jednak popełniać więcej błędów, a Hubert Hurkacz z tego skorzystał i dwukrotnie go przełamał. I to Polak – znów udowadniający, że w Ameryce Północnej czuje się bardzo dobrze – awansował do półfinału. Za Oceanem najlepiej? Hubert Hurkacz […]
12.08.2022
Ekstraklasa
12.08.2022

Miedź chyba myśli, że bez defensywy da się utrzymać w Ekstraklasie

Krótki apel do Miedzi Legnica: ściągnijcie kogoś sensownego na obronę, bo z obecnymi parodystami macie murowany spadek. To, co wyprawia Carlos Julio Martinez na lewej obronie to taki kryminał, że w pewnym momencie jego kolega z drużyny stwierdził, że walnie swojaka, aby wziąć trochę winy na siebie. Zagłębie nie zagrało nic wielkiego, ale wywozi z Legnicy trzy punkty. Jak do tej pory tylko Wisła Płock była w stanie doszczętnie skarcić Miedź Legnica za katastrofalne zachowania […]
12.08.2022
Niezły numer
10.08.2022

Wisły na plus – od 2. ligi do Ekstraklasy. Ta z Płocka imponuje ofensywą i przygotowaniem

Mistrz Polski trzech kolejek, czyli Cracovia, musi ustąpić miejsca mistrzowi Polski czterech kolejek, czyli Wiśle Płock. Koniec żartu, ale nie koniec pochwał dla „Nafciarzy”, bo najlepszy w historii tego klubu start sezonu w Ekstraklasie nie jest efektem przypadku. – „Przepaliłem” zespół w tamtym mikrocyklu, teraz wiem, że muszę pamiętać, że mam zawodników po kontuzjach i oni mogą mieć problem z intensywnością na 100 procent – mówił nam Pavol Stano w poprzednim […]
10.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam.
Adam.
7 miesięcy temu

Szkoda, ze to sami bramkarze. Moze czas na Kozłowskiego zeby w koncu przebił te liczby.

waldemar
waldemar
7 miesięcy temu

Może Kozłowski zagra w Premier League.

goxaye3146
goxaye3146(@goxaye3146)
7 miesięcy temu

I have made $15000 in one month by working from home.When I lost my office job 5 months ago, I was very upset and an unsuccessful try for a job hunt I was found this online job.and now I am able to earn thousands from home. Everybody can do this job and earn more dollars online by follow this site……www.now37.com