Asysta Zielińskiego z Milanem, hat-trick Milika | STRANIERI

20 grudnia 2021, 10:27 • 6 min czytania 11 komentarzy

Rok powoli dobiega końca. Także piłkarze coraz mocniej mają prawo myśleć o przerwie od grania, bo w wielu krajach futbol już odpoczywa. Do tego dochodzą przekładane mecze, szczególnie w Anglii. Ale też nie jest tak, że nie dzieje się nic – Zieliński asystował z Milanem, Milik załadował hat-tricka w Pucharze Francji, kilku graczy potwierdziło formę, ale niektórzy – jak Krzysztof Piątek – tylko przypomnieli, jakie mają obecnie problemy.

Piotr Zieliński znowu daje radę w kluczowym momencie kluczowego meczu. Oby to był dobry prognostyk przed przyszłorocznymi meczami kadry, bo potrzebujemy właśnie takiego Ziela. Tym razem Zieliński stanął na wysokości zadania w meczu przeciwko Milanowi, a więc starciu na szczycie Serie A. Cenne zwycięstwo 1:0 po asyście Polaka dało Napoli awans na czwarte miejsce. To piąta asysta Zielińskiego w sezonie – najlepszym asystentem rozgrywek jest Calhanoglu z siedmioma.

Arkiadiusz Milik popisał się hat-trickiem w Pucharze Francji. Rywal, Cannet Rocheville, może nie jest z wysokiej półki – czwarta liga – ale z drugiej strony, trzeba go szanować. Prowadził na Velodrome, dopiero czerwona kartka z 39 minuty odmieniła mecz. No i gole Milika, który zaczął z karnego, a potem kończył z gry. Co ciekawe, jak podaje twitterowe Konto „Trójkolorowa piłka”, Milik został pierwszym zawodnikiem, który zdobył hat-tricka dla Marsylii na Velodrome w Pucharze Francji od czasów Jean-Pierre’a Papina w 1991 roku.

Szymon Żurkowski zadomowił się w Serie A na dobre. Swego czasu można było o Żurkowskim pisać, że zaginął, że się odbił, Wszystko prawda, nie żarło. Sezon tuż po transferze, 19/20? Raptem 10 minut w Serie A. Tylko siedem spotkań w Serie B. Nawet tam więc nie zrobił furory i to w średniaku, jakim wtedy było Empoli. Sezon 20/21 – lepiej, ale wciąż, bez szału. Niby 25 meczów w Serie B, ale przekładających się tylko na 1265 minut. Nie był kluczowym graczem. Ot, rotacja. Okrasił to dwoma golami. Ale co najistotniejsze, w ostatniej części sezonu faktycznie Żurkowski grał bardzo dużo i to kontynuuje. W tym sezonie już 16 meczów w Serie A, dwa gole, asysta – jest dobrze. To zdecydowanie najlepsze pół roku Żurkowskiego we Włoszech. Kto wie, może przyjdzie niebawem czas, by sprawdzić go w kadrze.

Narastają kłopoty Krzysztofa Piątka, o którym ostatnio pisano, że Hertha chce się z nim rozstać. Raz, że Piątek ostatnio jest głównie ławkowiczem. To dwa, że gdy nie wszedł ani na minutę, Hertha osiągnęła swój najlepszy wynik od dawna – ograła Borussię Dortmund 3:2. Widać, że w berlińskiej układance jest na ten moment zbędny. A gdy przychodził, miał być jedną z gwiazd. Piłkarzem na lata, wokół którego budowana będzie reszta zespołu… cóż, rzeczywistość zweryfikowała.

Piątek w tym sezonie ma jedną bramkę, jedną asystę. Zagrał zaledwie 345 minut. Hertha podobno chce za niego 15 milionów euro. Kto tyle zapłaci?

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – mecz przełożony
Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut w środę z Arsenalem i obroniony karny (0:2)
Jarosław Jach (Crystal Palace) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – 90 minut w środę z Wolverhampton (0:1)
Mateusz Klich (Leeds) – 78 minut z Arsenalem (1:4)
Przemysław Płacheta (Norwich City) – 75 minut we wtorek z Aston Villą (0:2)
Jakub Stolarczyk (Leicester City) – mecze przełożone
Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut z Norwich (2:0)

Bartosz Białkowski (Milwall) – mecz przełożony
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z WBA (0:0)
Krystian Bielik (Derby County) – mecz przełożony
Kamil Jóźwiak (Derby County) – mecz przełożony
Bartosz Cybulski (Derby County) – mecz przełożony

AUSTRALIA

Filip Kurto (Macarthur FC) – 18 minut i czerwona kartka z Newcastle (2:1)

AUSTRIA

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – koniec rundy

CHINY

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua) – 90 minut z Mighty Lions (1:1), poza składem na Liangjiang (4:1)

CYPR

Kacper Chorążka (Omonia Nikozja) – na ławce z Larnaką (1:1), poza składem na Doxa (1:2)
Patryk Procek (PAEEK) – 90 minut z Arisem (1:1)
Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – 90 minut z PAEEK (1:1)

CZECHY

Kacper Zych (MFK Karwina) – ławka z Viktorią Pilzno (0:1)