„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Opublikowane 29.11.2021 18:03 przez

Kacper Marciniak

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kolcem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w stu procentach. Obecnie Serenę i Venus Williams zna cały świat. A Richard Williams, w wieku niemal osiemdziesięciu lat, doczekał się o sobie filmu. Amerykanin to fascynująca postać. Choć wyjątkowo niejednoznaczna.

Zanim na świat przyszły Serena oraz Venus, dorobił się piątki dzieci. Sabriny, Richarda III, Ronner, Reluss oraz Reneeki. Z Betty Johnson, pierwszą żoną, wychowywał też Katrinę, córkę swojej wybranki z poprzedniego małżeństwa. To była jego pierwsza rodzina, którą porzucił.

Parę lat później, w 1979 roku, trafił na Oracene Price. Poznał ją na przystanku autobusowym i pokochał jej „długie, piękne nogi”. Nie potrzebował tygodni, miesięcy związku. Od razu powiedział nowej miłości, że chce ją poślubić.

Potem był plan, na który wpadł pod wpływem impulsu. Zobaczył w telewizji rumuńską tenisistkę Virginię Ruzici. A przede wszystkim – dostrzegł, że odbiera czek na 40 tysięcy dolarów. Tyle zarobiła na wygraniu kilkudniowego turnieju. To zrobiło na nim takie wrażenie, że zadecydował, czym będą zajmować się jego córki. Miały grać w tenisa.

Wszystko sobie rozpisał, na 78 kartkach papieru. Problem stanowiło jednak to, że Oracene nie chciała początkowo mieć kolejnych dzieci. Z poprzedniego małżeństwa zostały jej trzy – właśnie płci żeńskiej. Richard zatem chował tabletki antykoncepcyjne swojej partnerki, „zalecał się” do niej romantycznymi kolacjami, przekonywał. Ostatecznie stanęło na jego.

Venus Williams urodziła się w czerwcu 1980 roku, Serena Williams nieco ponad rok później. Zanim jednak Richard mógł nauczyć jej gry w tenisa, sam potrzebował poznać chociaż podstawy tej dyscypliny. Bo przecież jak Afroamerykanin wychowany na południu Stanów Zjednoczonych w latach 50. miał mieć wcześniej do czynienia z jakimikolwiek kortami?

Prawo dżungli

Pierwsza kobieta w jego życiu nazywała się Julia Metcalf. W lutym 1942 roku przebywała w domu, kiedy poczuła, że musi iść do szpitala. A z racji, że wszystkie znajdujące się w pobliżu, nie obsługiwały osób czarnoskórych, była zmuszana wybrać się w dłuższą wędrówkę. Przeszła kilka mil i wycieńczona, w przemoczonych ubraniach, ignorowana przez przejeżdżające samochody, upadła na ziemię. Uratował ją członek pobliskiego kościoła. I przetransportował do szpitala, gdzie na świat przyszedł Richard Williams. Jej pierwszy, i jak się okazało, jedyny syn.

Przyszły tenisowy trener, menadżer, biznesmen i milioner wychował się w biedzie. W jego życiu – poza matką – znajdowały się siostry, ale ojca zapamiętał jako kogoś rzadko obecnego i, przede wszystkim, obojętnego. Pamięta, jak bito go na ulicy, kiedy ten stał obok i nie interweniował, nie starał się ochronić swojego syna. Pamięta, jak często był ofiarą i świadkiem przemocy. Pamięta, jak się temu sprzeciwiał.

Kończyło się różnie. Zdarzyło się, że grupa białych mężczyzn napadła go i wbiła mu metalowy kolec w nogę, przez to, że nie chciał mówić im per „pan”. W pamięci utkwiło mu, jak jego przyjaciel, nazywany „The Lil Man”, został powieszony na drzewie przez Ku Klux Klan. Znalazła go grupa bawiących się w lesie dzieciaków, zwisającego, z obciętymi dłońmi. – Nie było formalnego śledztwa. Nikt nigdy nie był przesłuchiwany. Nikt nie był w stanie udowodnić, kto zabił Lil Mana, ponieważ nikt nigdy nie próbował – pisał Richard w swojej książce „Black and White: The Way I See It”.

Prawo nie stało po jego stronie, dlatego działał na własną rękę. Potrafił pobić policjanta czy infiltrować szeregi Ku Klux Klanu. Dowiadywał się tym samym, kto jest członkiem tej organizacji, żeby potem wiedzieć, który dom okraść. Ale czasami polegał po prostu na sile fizycznej. I atakował, zanim zaatakowali oni.

Realia panujące w Shreveport, mieście w stanie Luizjana, w końcu go zmęczyły. Przeprowadził się do Chicago, a potem do Kalifornii. Minęły lata. Wreszcie, jako ojciec piątki dzieci i mąż, uznał, że musi odnieść sukces. Nie żył już w mieszkaniu bez łóżek, z podniszczoną toaletą. Miał stabilną sytuację finansową. Ale chciał więcej.

Trzeba (?) było poświęcić wiele

Sabrina, owoc jego związku z Betty, wspominała, że ojciec wyszedł kupić jej rower. I nie wrócił nigdy. Trzydziestokilkuletni facet zamknął jeden rozdział swojego życia i zamierzał otworzyć kolejny. Podobno nie chodziło jednak tylko o jego chęci, ale problemy małżeńskie. Te – co oczywiście jest wersją poprzedniej rodziny – brały się głównie ze stylu życia Richarda. I licznych romansów, dziewczyn na boku.

Ta jedna, wspomniana Oracene, zatrzymała go jednak na dłużej. A potem Richard wymyślił plan, który chciał realizować. I nie liczyło się dla niego nic więcej. – Podszedłem do swojej żony i powiedziałem, że będziemy mieli dwójkę dzieci, i że będziemy bogaci. Zostaną tenisistkami – wspominał Williams.

Stał się „studentem” gry w tenisa. Czytał wszystko, co mógł, oglądał mecze, instruktażowe filmiki, wdawał się w dyskusje z innymi miłośnikami tego sportu. Pojawiał się też na korcie, ucząc się podstaw tenisa od człowieka, którego nazywano „Stare Whisky”. W zamian za otrzymywane lekcje… kupował mu alkohol. Sam oczywiście nie zamierzał zostać profesjonalnym graczem, zbliżał się w końcu do czterdziestki, ale wiedział, że musi mieć o dyscyplinie pewne pojęcie. Dlatego trochę z rakietą pobiegał.

Jego plan zakładał też przeprowadzkę do Compton. Przebywanie w niesławnej dzielnicy Los Angeles miało nauczyć Serenę oraz Venus życia. Miało ukształtować ich charakter, sprawić, że nic co czeka w dorosłości, nie będzie w stanie je zaskoczyć. – Do Compton zaprowadziło mnie przekonanie, że najwięksi mistrzowie pochodzą z getta. Analizowałem sukces między innymi Muhammada Aliego czy historie wielkich umysłów jak Malcolm X. Widziałem, skąd pochodzą – mówił Richard.

Venus oraz Serena pierwsze obowiązki otrzymały, kiedy miały kolejno trzy i dwa lata. Biegały po osiedlu i rozdawały książki telefoniczne. Potem ojciec uczył je, jak oszczędzać zarobione pieniądze. A kiedy były już wystarczająco silne, żeby chwycić za rakietę, ruszył ze swoją misją tworzenia tenisistek. Po latach wspominał w wywiadach, że mógł poczekać, aż skończą sześć lat. Wtedy jednak nie w myśl było mu odkładanie marzeń. Jakby nie patrzeć – swoich marzeń.

Nie pozwalał, żeby cokolwiek go zatrzymało. A wówczas problemy rodziny Williamsów dotyczyły dość prozaicznych rzeczy. Jak dostępu do kortu, na którym przebywali członkowie gangów, nieskłonni do zmiany miejscówki. Richard wracał do domu ze złamaną szczęką czy nosem, wybitymi palcami oraz ubytkami w zębach, ale nie dawał za wygraną. Wreszcie nastąpił przełom. Wdał się w bijatykę z gangsterami, po której ci uznali, że z tym gościem nie ma co zadzierać.

– To zajęło dwa lata i prawie zniszczyło moje ciało oraz umysł. Ale w tamtym momencie nic więcej się nie liczyło. Tylko to, że korty były nasze – wspominał Richard. Swobodny dostęp do miejsca do trenowania nie oznaczał jednak, że Serena oraz Venus mogły luźno, w rodzinnej atmosferze, przebijać piłki na drugą stronę. Ba, ich ojciec nie chciał do tego dopuścić.

Dlatego nie interweniował, kiedy wokół kortu zbierały się dzieciaki, których bawił widok dwóch czarnych dziewczynek grających w tenisa. Nie interweniował, gdy rzucali wyzwiskami, nawet tymi na tle rasowym. Często sam ich opłacał, aby obrażali jego córki. Bo uważał, że w takich warunkach powstają mistrzynie, że w ten sposób uodporni je na przyszłą krytykę. – Kazałem dzieciakom używać wszystkich przekleństw znanych w języku angielskim, nie wyłączając „czarnucha” – mówił.

W międzyczasie miał szczególnie dbać o edukację Sereny i Venus. Kazał im dużo czytać, dbać o dobre oceny w szkole. Chciał też, żeby nie brakowało im trzech, według niego, kluczowych cech – poświęcenia, pewności siebie oraz odwagi. Nie zaniedbywał też religii, wpajał córkom wiarę w Boga, a także opowiadał im historię swojej rodziny. Aby zrozumiały, jakie przeszkody trzeba pokonywać w życiu.

Siostry Williams oraz Will Smith, odtwórca głównej roli w „King Richard: Zwycięska Rodzina”

Kiedy Venus miała dziewięć lat, była pewna, że może pokonać Johna McEnroe. – Wręcz prano nam mózgi, żebyśmy wierzyły, że będziemy numerem jeden – mówiła po latach. W takiej bańce żyły dziewczyny, które podczas przebywania na korcie słyszały strzały pistoletów. – Na początku myślałam, że ktoś odpala petardy lub rozbija balony, ale kiedy dowiedziałem się, co oznacza ten dźwięk, trochę mną to wstrząsnęło – wspominała Serena.

Plan Richarda działał. Siostry biegały szybciej, uderzały coraz mocniej. Często nie miały innego wyboru, bo ojciec celowo przynosił im zużyte piłki, które niżej się odbijały, aby Serena i Venus używały więcej siły. Dbał też o ich zwinność, mobilność. Dlatego potrafił kłaść na korcie rozbite butelki, które jego pociechy były zmuszone przeskakiwać.

Przy tym wszystkim Richard Williams miał zachowywać balans. Nie był jak Jim Pierce, niesławny ojciec Mary, dwukrotnej mistrzyni wielkoszlemowej, posądzony o psychiczne oraz fizyczne znęcanie się nad córką. Mimo tego, że w jednym z wywiadów nazwał go jednym z najlepszych rodziców, jakich zna. Czy faktycznie mówimy o kimś, kto – przynajmniej w kwestii wychowania – nie powinien mieć sobie nic do zarzucenia?

Nic może nie, ale przecież Serena oraz Venus nie chciałyby, żeby o ich ojcu powstał film, gdyby uważały go za tyrana.

Wszystko dla ich dobra?

Po latach ten kawałek telewizyjnego wywiadu można docenić szczególnie. Venus Williams, niespełna piętnastoletnia tenisistka, która rok wcześniej pokonała drugą rakietę świata, Arantxę Sanchez Vicario, rozmawiała z dziennikarzem ABC. Na pytanie, czy myśli, że może pokonać jedną z rywalek, odpowiedziała – „wiem, że mogę ją pokonać”. Reporter nie dał jednak za wygraną.

– To bardzo pewne siebie – mówił.

– Jestem bardzo pewna siebie – odpowiadała mu uśmiechnięta 14-latka.

– Mówisz to tak łatwo. Dlaczego?

– Ponieważ w to wierzę.

W tym momencie wywiad przerwał Richard Williams. Dziennikarz nie krył swojego rozgoryczenia, ale był zmuszony wysłuchać, co ten ma do powiedzenia. – Musisz zrozumieć, że rozmawiasz z czternastoletnim dzieckiem. I to dziecko będzie grało w tenisa, kiedy twoja stara dupa i ja będziemy w grobie. […] Masz do czynienia z małym czarnym dzieckiem, pozwól jej być dzieckiem. Odpowiedziała ci z dużą pewnością siebie, odpuść sobie – gotował się ojciec tenisistki.

To tylko jeden z przykładów, który pokazuje, jaką opieką otaczał swoje córki Richard. Nie chciał, żeby brały udział w juniorskich rozgrywkach, bo nie podobało mu się tamtejsze środowisko, podobno pełne toksyczności oraz zawiści. Dlatego postanowił, że Venus oraz Serena zostaną profesjonalistkami tak szybko, jak to tylko możliwe.

Starsza zadebiutowała w rozgrywkach rangi WTA w 1994 roku, młodsza w 1995 roku. Nie minęło dużo czasu, aż tenisistki zaczęły pokazywać swój olbrzymi potencjał. Potencjał, który w niczym nie zaskoczył ich ojca. Parę lat wcześniej na niezwykłe trio trafił Rick Macci, trener tenisa. – Masz pod swoimi skrzydłami nowego Michaela Jordana – powiedział do Richarda. – Nie, bracie, mam ich dwójkę – usłyszał w odpowiedzi.

Wtedy rodzina Williamsów żyła jeszcze w Kalifornii. Przeprowadziła się jednak na Florydę, bo tam swoje tenisowe umiejętności, pod okiem Macciego, miały doskonalić siostry. Wraz z sukcesami, przyszły pieniądze. Reebok podpisało kontrakt z Venus w maju 1995 roku, kiedy dziewczyna dopiero kończyła piętnaście lat. Puma przechwyciła Serenę na początku 1997 roku, niedługo po jej szesnastych urodzinach. Kwota, którą rodzina miała otrzymywać od obuwiowych marek, oscylowała w okolicach paru milionów dolarów. Mimo tego, że siostry Williams znajdowały się jeszcze przed największymi sukcesami.

Te jednak przyszły szybko. W 1999 roku obie były już wielkoszlemowymi mistrzyniami. Serena zdobywała tytuły w singlu (US Open) i deblu, Venus w deblu, ale rok później wygrała turniej gry pojedynczej w Wimbledonie. Świat poznał dwójkę niesamowitych nastolatek, ale poznawał też ich ojca. Richard wzbudzał olbrzymie kontrowersje.

Zdarzało mu się nazwać Irinę Spîrleę, jedną z rywalek jego córek, „wysokim, chudym, białym indykiem”. Przed tym, jak Sanchez Vicario miała w 1994 roku zmierzyć się z Venus, mówił jej, że ma nadzieję, iż wygra. Kiedy Serenę czekał mecz z Martiną Hingis, światową jedynką, głowa rodziny Williamsów sugerowała, że jego córka „skopie tyłek” Szwajcarce. – Czasami powinien uważać na to, co mówi – odpowiadała Hingis.

Kiedy Serena i Venus po raz pierwszy grały przeciwko sobie w profesjonalnym turnieju, trzymał w rękach transparent, na którym widniało „mówiłem wam!”. Innym razem wykrzykiwał z trybun „Straight Outta Compton” (nawiązanie do N.W.A). Opowiadał, że nie wykorzystuje wystarczająco sukcesu córek, bo… pracuje ciężko na rzecz Chińczyków oraz Japończyków. Mówił, że chce wykupić kompleks budynków w Rockefeller Center, za cztery miliardy dolarów, żeby kompletnie przestać myśleć o tenisie.

– W jego szaleństwie jest metoda. Wszystko, co mówi jest dobrze przemyślane i ma przynieść zamierzony efekt. W 99% przypadków osiąga swój cel. Nigdy nie lekceważcie Richarda – tłumaczył swego czasu zachowanie swojego klienta Keven Devis, menadżer i prawnik rodziny Williamsów. – Rockefeller Center? Słyszałem z jego ust bardziej szalone rzeczy – wtórował mu Macci, trener tenisistek.

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych Richard Williams zapewniał, że nie chce, aby jego córki miały długą karierę. Wolał, żeby skończyły z tenisem w wieku 23, 24 lat. A nawet 19, ale na to nie chciała przystać Venus. Potem miałyby, przez sześć miesięcy, podróżować po świecie, a następnie rozpocząć studia na prestiżowej uczelni. Po skończeniu edukacji założyć własny biznes. A jeszcze przed 35. rokiem życia dorobić się potomstwa. – Kiedy skończą kariery, nie chcę opiekować się żującymi gumę analfabetami – mówił w 1997 roku dla New York Times.

Choć intelektu Serenie i Venus odmówić się nie da, z rakietą nie są w stanie się rozstać do dzisiaj. Starsza z sióstr w ciągu 2021 roku wygrała zaledwie trzy mecze, młodsza rozpoczęła sezon od półfinału Australian Open, ale potem szybowała w dół. Obecnie znajduje się na 41. miejscu w rankingu WTA. Wątpliwe, że pobije jeszcze rekord Margaret Court, w liczbie wielkoszlemowych tytułów w singlu.

Historia dwójki tenisistek, a także ich ojca, jest jednak na tyle wyjątkowa, że trafiła na ekrany kin. „King Richard: Zwycięska rodzina” miał już swoją premierę w Stanach Zjednoczonych. Na polską musimy jeszcze poczekać kilka dni.

Kim jest Richard Williams?

Głowa rodziny Williamsów nie była zachwycona tym, że jej historia zostanie zekranizowana. – Mówił: nie wiem, czy chcę, żeby zrobili ten film. Nie chcę, żeby ludzie mnie nienawidzili – opowiadała Isha Price, przybrana córka Richarda z drugiego małżeństwa. – Odpowiadałam: tatusiu, przede wszystkim, nie bralibyśmy udziału w czymś, co działałoby na twoją niekorzyść. Ale musimy opowiedzieć prawdę.

Pomysł na to, żeby Richard Williams i jego córki doczekały się swojego filmu, powstał w 2017 roku. Dwa lata później dowiedziały się o nim Venus oraz Serena, które niedługo potem dołączyły do ekipy filmowej, jako jedne z producentek. Jaki obraz kontrowersyjnego trenera, biznesmena i ojca tenisistek można zobaczyć w kinach? Patrząc na okoliczności – na pewno pozytywny. Postać, grana przez Willa Smitha, będzie wzbudzać sympatię widzów. Wystarczy rzut oka na trailer.

– Myślę, że istnieje specyfika, w jakiej Richard był przedstawiany w mediach. Rodzina chciała się upewnić, że nie będziemy ukazywać tego fałszywego portretu – tłumaczył na łamach „Vanity Fair” Zach Baylin, który w „King Richard” jest odpowiedzialny za scenariusz.

– Zawsze zabierały swoje książki na kort. Kiedy padało, chowały się w pomieszczeniu i się uczyły. Kiedy nie chciały grać, nie grały. Mogły pójść do galerii handlowej, na plażę, czy do Disneylandu. Ten człowiek nigdzie się nie spieszył i bardzo go za to szanuję – opowiada po latach w „The Guardian” Rick Macci.

W przyszłym roku ojciec sióstr Williams skończy 80 lat. Od paru wiosen znajduje się w słabym stanie zdrowotnym. W 2016 roku doznał udaru. Cierpi na demencję, wymaga stałego nadzoru. Od dawna nie pokazuje się już na meczach swoich córek, zresztą obecny w ich codziennym życiu sportowym przestał być dobrą dekadę temu.

Trudno mieć wątpliwości co do tego, że Richard zrealizował swój, powstały na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, plan w stu procentach. Dokonał rzeczy niemożliwych. W jego szaleństwie faktycznie była metoda. Inna sprawa, że cały czas mówimy o człowieku, który porzucił swoją żonę oraz piątkę dzieci.

Jego córka z pierwszego małżeństwa, Sabrina, nazywała go na łamach prasy „dawcą spermy” oraz sugerowała, że dorobił się znacznie więcej dzieci niż ośmiu. – Jest samolubnym człowiekiem, żyje tylko dla siebie, ma dzieci po to, żeby spełniały jego zachcianki. Miał ich piątkę, a potem zostawił moją mamę na pastwę losu. Żyliśmy w biedzie, a on nigdy nam nie pomógł – wylewała swoje żale córka Richarda.

W latach dziewięćdziesiątych Williams miał natomiast dopuszczać się przemocy domowej. W 1997 roku jego druga żona, Oracene (w latach 2010-2017 miał trzecią), zadzwoniła po policję, kiedy podczas kłótni wyciągnął przy niej pistolet. Innym razem, w 1999 roku, kobieta trafiła do szpitala ze złamanymi żebrami. Postanowiła jednak nie wnosić oskarżeń przeciwko swojemu mężowi, bo podobno bała się, że może to zaszkodzić karierze ich córek.

Nie ma co się oszukiwać – „Król Ryszard” ma wiele na sumieniu. Ale wśród setek tysięcy rodziców owładniętych obsesją, żeby zrobić ze swoich dzieci sportowców, jest jednym z tych, którym udało się wszystko. Serena oraz Venus zdominowały światowy tenis na lata. I zapewniły mu, a także sobie, dziesiątki milionów dolarów.

A wszystko zaczęło się przecież od osiedlowych potyczek z Ku Klux Klanem. Historia Richarda Williamsa to idealny materiał na film. Nawet, kiedy nie mówimy o nieskazitelnym charakterze. A wręcz przeciwnie.

KACPER MARCINIAK

Fot. Newspix.pl

Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Inne sporty
22.01.2022

Świątek w czwartej rundzie Australian Open. W kolejnym meczu będzie faworytką?

Darja Kasatkina, pogromczyni Magdy Linette, nie zamierzała łatwo dać za wygraną. Świetnie czuła się dziś w długich wymianach, nie oddawała zazwyczaj punktów za darmo. Kiedy jednak przychodziło, co do czego musiała uznawać wyższość Igi Świątek. Polka górowała nad rywalką w decydujących momentach i wywalczyła awans do 4. rundy w Australian Open (6:2, 6:3). Tym samym […]
22.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

I znowu oberwaliśmy mocno po głowach, tym razem od Szwedów…

Jeśli liczyliście na to, że po koszmarnym występie z Norwegią Polacy zmobilizują się na Szwecję i co za tym idzie pokażą w tym spotkaniu odpowiednie umiejętności i charakter, mamy dla Was złą wiadomość: Biało-Czerwoni zagrali chyba jeszcze gorzej niż wczoraj. Po meczu bez historii przegraliśmy na Euro 2022 z Trzema Koronami 18:28… Pierwszą połowę tego […]
21.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

Siatkarze grają za często? Ja bym zamienił wszystkie treningi na mecze!

Jastrzębski Węgiel walczy w tym sezonie na trzech frontach, ale Tomasz Fornal nie narzeka na zmęczenie. Wręcz przeciwnie – zapewnia, że mógłby grać z taką częstotliwością jak w NBA. Zresztą rywalizacji nigdy mu mało. Przepada też za tą wirtualną, czasem odpala transmisję na Twitchu. Polski siatkarz, mimo młodego wieku, zrobił już w swojej karierze sporo, […]
21.01.2022
Inne sporty
22.01.2022

Świątek w czwartej rundzie Australian Open. W kolejnym meczu będzie faworytką?

Darja Kasatkina, pogromczyni Magdy Linette, nie zamierzała łatwo dać za wygraną. Świetnie czuła się dziś w długich wymianach, nie oddawała zazwyczaj punktów za darmo. Kiedy jednak przychodziło, co do czego musiała uznawać wyższość Igi Świątek. Polka górowała nad rywalką w decydujących momentach i wywalczyła awans do 4. rundy w Australian Open (6:2, 6:3). Tym samym […]
22.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Inne sporty
19.01.2022

Hubert „Error” Hurkacz odpada z Australian Open

Na wstępie oddajmy Adrianowi Mannarino szacunek – grał naprawdę nieźle, jego ergonomia ruchów oraz umiejętność dostosowania się do rywala robiły wrażenie. Ale nie róbmy z niego tenisowego giganta, który nagle objawił się światu i pech chciał, że nastąpiło to akurat w meczu z Hubertem Hurkaczem. Dziś Polak był tragiczny na forehandzie i zawodził go własny […]
19.01.2022
Australian Open
18.01.2022

Australian Open. Dobry dzień Polek. Świątek i Linette ze zwycięstwami

Iga Świątek zgodnie z oczekiwaniami, czyli bez większych problemów. Magda Linette wykonała już plan na ten turniej, a wszystko, co zrobi dalej, będzie wynikiem ponad stan. Magda Fręch powalczyła za to z Simoną Halep. We wtorkową noc Polki pokazały się na Australian Open z bardzo dobrej strony. Dwie z nich będą miały okazję powtórzyć to […]
18.01.2022
Inne sporty
17.01.2022

Netflix wchodzi w świat tenisa. Czego możemy się spodziewać?

Netflix zapowiedział powstanie serii dokumentalnej o tenisie. Nie wiemy jeszcze, jak będzie się nazywać, ile odcinków ujrzy światło dzienne, ani na których zawodnikach się skupi. Jedno jednak jest pewne już teraz – mówimy o próbie stworzenia tenisowej wersji „Drive to Survive”. Produkcji, która w niebotyczny sposób wpłynęła na popularność Formuły 1. Władze ATP i WTA […]
17.01.2022
Australian Open
17.01.2022

Ruszyło Australian Open. Bez Djokovicia, ale z Polakami

Tegoroczne Australian Open dostarczyło wielkich emocji… jeszcze przed startem. Sprawę Novaka Djokovicia i jego potencjalnego występu w turnieju śledził cały świat. Ostatecznie okazało się, że Serb w Melbourne nie zagra, opuścił już zresztą Australię. Dlatego w tym tekście nie będziemy już o nim pisać. A zamiast zadamy sobie kilka pytań, które streścić można tak: czego […]
17.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

Siatkarze grają za często? Ja bym zamienił wszystkie treningi na mecze!

Jastrzębski Węgiel walczy w tym sezonie na trzech frontach, ale Tomasz Fornal nie narzeka na zmęczenie. Wręcz przeciwnie – zapewnia, że mógłby grać z taką częstotliwością jak w NBA. Zresztą rywalizacji nigdy mu mało. Przepada też za tą wirtualną, czasem odpala transmisję na Twitchu. Polski siatkarz, mimo młodego wieku, zrobił już w swojej karierze sporo, […]
21.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Inne sporty
17.01.2022

Netflix wchodzi w świat tenisa. Czego możemy się spodziewać?

Netflix zapowiedział powstanie serii dokumentalnej o tenisie. Nie wiemy jeszcze, jak będzie się nazywać, ile odcinków ujrzy światło dzienne, ani na których zawodnikach się skupi. Jedno jednak jest pewne już teraz – mówimy o próbie stworzenia tenisowej wersji „Drive to Survive”. Produkcji, która w niebotyczny sposób wpłynęła na popularność Formuły 1. Władze ATP i WTA […]
17.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Inne sporty
12.01.2022

5 największych wyzwań, przed którymi stanie Nikola Grbić

Dokonało się. Nikola Grbić – co było już zapowiadane od tygodni – został nowym trenerem polskich siatkarzy. Nowym, choć spora część kadrowiczów zna go już doskonale. Do warsztatu Serba trudno mieć zastrzeżenia – to gość uważany za jednego z najlepszych w swoim fachu na świecie. Teraz trafia do reprezentacji, który ma olbrzymi potencjał. Ale wokół […]
12.01.2022
Inne sporty
07.01.2022

Polak puka do NBA? „Nie ma skauta, który nie zapisał jego nazwiska w notesie”

To nie kolejny polski koszykarz, który ma odległe marzenia i jakieś szanse. Jeremy Sochan jest dokładnie takim zawodnikiem, jakiego poszukują kluby NBA. Osiemnastolatek błyszczy wszechstronnością, a znakomite warunki fizyczne łączy z boiskową inteligencją. Już teraz mówi się, że może zostać wybrany w 1. rundzie tegorocznego draftu najlepszej ligi świata. – Jeremy ma coś więcej niż […]
07.01.2022
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gargamel
Gargamel
1 miesiąc temu

O szprycowaniu córek niedozwolonymi środkami, w filmie cisza.

waldek
waldek
1 miesiąc temu

bajka nawet ładna,jak to w Ameryce,tyle że to gówno prawda.Tatuś wycofał córeczki z rozgrywek juniorskich bo sobie nie radziły.Zabrał na jakieś odludzie i przy pomocy chemi wychodował monstrualne brojlery.Nie dziwne że żadna kobieta nie mogła się z nimi równać

Suche Info
23.01.2022

Dusan Vlahović miał podjąć decyzję. 60 milionów euro na stole

Dusan Vlahović jest jednym z najgorętszych nazwisk zimowego okienka transferowego. Serba kusił Arsenal oraz Juventus, ale zdaniem „Tuttosport” piłkarz podjął już decyzję. O transferze Vlahovicia mówi się od dłuższego czasu. Napastnik Fiorentiny znalazł się na celowniku Arsenalu, a klub z Premier League był w stanie przeznaczyć na niego kilkadziesiąt milionów funtów. Okazuje się jednak, że […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Sandecja Nowy Sącz zainteresowana piłkarzem Cracovii

Do Turcji kolejny raz docierają wieści od pierwszoligowców. Jak udało nam się ustalić, grająca na zapleczu Ekstraklasy Sandecja Nowy Sącz chce wzmocnić skrzydła. „Sączersi” interesują się zawodnikiem Cracovii, Danielem Pikiem. 21-letni Daniel Pik jest zawodnikiem Cracovii od 2018 roku. Jego ostatnie miesiące w Krakowie to jednak gra w rezerwach klubu i brak szans w Ekstraklasie. […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Fabian Piasecki opuścił zgrupowanie Śląska Wrocław

Śląsk Wrocław poinformował, że Fabian Piasecki opuścił zgrupowanie w Turcji. Napastnik wrócił do Polski ze względu na sprawy rodzinne.  Fabian Piasecki został ściągnięty z wypożyczenia do Stali Mielec. Piłkarz dołączył do Śląska Wrocław jeszcze przed wyjazdem do Turcji, a następnie udał się na zgrupowanie z resztą zespołu. Niespodziewanie musiał jednak zdecydować się na szybki powrót […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Christian Eriksen blisko powrotu do gry. Trafi do Premier League

Christian Eriksen jest coraz bliżej powrotu na boisko. „Daily Mail” donosi, że Duńczyk porozumiał się już z Brenford i podpisze kontrakt w ciągu 72 godzin. Od czasu dramatycznego spotkania podczas mistrzostw Europy, Eriksen nie zaliczył ani jednej minuty. Najpierw sporo czasu poświęcił na rekonwalescencję, później zaś musiał pogodzić się z ograniczeniami prawnymi, które uniemożliwiły mu […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Milik o odejściu z Marsylii: – To fajnie. Ja nic nie wiem

Według francuskich mediów Arkadiusz Milik znajduje się na wylocie z Marsylii. Polak miałby trafić do Hiszpanii lub Włoch. W wywiadzie po meczu z Lens osobiście odniósł się do tych rewelacji. Zdaniem wielu przygoda Milika we Francji powoli dobiega końca. Napastnik rzekomo znajduje się na liście transferowej i Marsylia chętnie wysłucha ofert za reprezentanta Polski. W […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Kevin De Bruyne wśród najlepszych. Dogonił Davida Beckhama

Kevin De Bruyne dołączył do grona najskuteczniejszych asystentów w historii Premier League. Belg zanotował już 80 ostatnich podań. We wczorajszym meczu przeciwko Southampton (1:1), Kevin De Bruyne zanotował kolejną asystę na poziomie Premier League. Było to jego 80 ostatnie podanie w historii występów w angielskiej ekstraklasie. Tym samym Belg dołączył do grona najlepszych w dziejach. […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Watford zwolni kolejnego trenera? Od czterech lat pracowało tam ośmiu

Jak podaje „The Telegraph”, włodarze Watfordu są bliscy zwolnienia Claudio Ranierego. Włoch miałby stracić pracę po trzech miesiącach.  Właściciele Watfordu od lat znani są ze swojej impulsywności w kwestii doboru szkoleniowców. Od 2018 roku w ich klubie pracowało aż ośmiu trenerów. Tylko jeden z nich – Javi Gracia – poprowadził drużynę w więcej niż 50 […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Papszun o pracy w Legii: – Jeśli na coś się umawiamy, a to się zmienia, nie ma tematu

Marek Papszun porozmawiał z Adamem Sławińskim podczas zgrupowania Rakowa Częstochowa. Trener zabrał głos w sprawie swoich przenosin do Legii Warszawa. Marek Papszun wypowiedział się na temat swoich negocjacji z Wojskowymi. Szkoleniowiec nie krył rozczarowania nagłą zmianą na stanowisku dyrektora sportowego. Jacek Zieliński niespodziewanie zmienił Radosława Kucharskiego. – Jeśli na coś się wcześniej umawiamy, a to […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Aleksander Paluszek na kolejnym wypożyczeniu

Górnik Zabrze podjął decyzję o skróceniu wypożyczenia Aleksandra Paluszka. Stoper został ściągnięty z FK Pohronie, ale nie wrócił do Górnika. Wypożyczono go do Skry Częstochowa. Na początku bieżącego sezonu Aleksander Paluszek udał się na Słowację, by bronić barw FK Pohronie. Zdołał zaliczyć 11 występów i zanotować jedną asystę. Ostatnio nie grał jednak regularnie i Górnik […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022