post

Opublikowane 22.11.2021 08:55 przez

Jakub Białek

Pomorzanin Nowogard. Klub z zachodniopomorskiej okręgówki, który otrzymuje corocznie około 230 tysięcy dotacji z miasta. Na tym poziomie powinien mieć wszystko. Tymczasem dopiero co pobił niechlubny rekord Polski, bo jeszcze nikt w historii nie przegrał tak dotkliwie (aż 0:53 z Wybrzeżem Rewalskim Rewal!). W tym samym meczu Jacek Magdziński ustanowił rekord świata, strzelając 22 bramki. Nikt wcześniej pod żadną szerokością geograficzną nie strzelił więcej goli w oficjalnym spotkaniu. Jak do tego doszło? Piłkarze Pomorzanina nie przyjechali na mecz. Nie zamierzają grać w klubie, dopóki prezesem będzie Marcin Skórniewski. Zagrało dwóch juniorów i koledzy prezesa, w tym sołtys sąsiedniej wioski.

Pomorzanin ma rocznie 230 tysięcy złotych i tylko jednego piłkarza na kontrakcie (Radosława Janukiewicza), a mimo to piłkarze mają dość zaległości, bo na zwroty za paliwo czekają po pół roku. Pomorzanin ma rocznie 230 tysięcy złotych i obskurny budynek, którego toaleta wygląda jak scenografia z horroru. Pomorzanin ma rocznie 230 tysięcy złotych i prowizoryczne grupy młodzieżowe, bo „na rynku nie ma trenerów”. Pomorzanin ma rocznie 230 tysięcy złotych, a piłkarze skarżą się na brak strojów. Pomorzanin ma rocznie 230 tysięcy złotych, a gdy zawodnicy proszą o wodę, prezes odpowiada, by nabrali sobie z rzeki.

Jednocześnie prezes klubu twierdzi, że piłkarze są rozpieszczeni i wymagają gadżetów, a on ma inne wydatki, których ci nie rozumieją. Uważa, że Pomorzanin gwarantuje świetne warunki do gry w piłkę, a bunt zawodników jest podsycany przez lokalną politykę i byłego trenera, którego zwolnił z obowiązków za wyjazd na urlop w trakcie sezonu. Nie zamierza już płacić roszczeniowym piłkarzom, chce postawić na wychowanków i mieszkańców Nowogardu, porzucając tym samym chorobliwe ambicje sięgające awansu do IV ligi. Wysoka dotacja, którą otrzymuje Pomorzanin? Zdaniem Skórniewskiego nie oznacza ona wcale, że klub jest bogaty, wręcz przeciwnie. Zbuntowanych zawodników puści, jeśli ktoś za nich zapłaci. 

To sytuacja patowa. Zawodnicy nie odpuszczą, dopóki Skórniewski jest prezesem. Skórniewski woli pozbyć się wszystkich piłkarzy i zbudować klub na wychowankach. Z nowogardzką piłką nie było dobrze jeszcze zanim eskalował konflikt. A jak będzie teraz?

Zajrzeliśmy do Pomorzanina Nowogard, gdzie odbywa się prawdziwy piłkarski dziki zachód.

JACEK MAGDZIŃSKI – REKORD ŚWIATA STRZELONYCH BRAMEK W JEDNYM MECZU

W profesjonalnej piłce osłabiony rywal to zwykle powód do radości. Węgrzy ucieszyli się, gdy zobaczyli, że w Polsce nie zagra Robert Lewandowski. Ale nie na amatorskim poziomie. W okręgówce nie chodzi tylko o wygrywanie, a o to, żeby się poruszać, pobawić, pokopać. Piłkarze Wybrzeża Rewalskiego Rewal niekoniecznie ucieszyli się, widząc przed meczem ośmiu przypadkowych „piłkarzy” Pomorzanina zamiast normalnej drużyny z poziomu okręgówki.

Większość naszych zawodników dojeżdża. Chcemy po prostu miło spędzić czas. Przyjeżdżamy po 1,5-godzinnej trasie ze Szczecina i okazuje się, że jest ośmiu przeciwników… I już cię ogarnia lekkie zdenerwowanie, że niby poważna liga, a ktoś tak niepoważnie podchodzi do tematu. Kuriozalna sytuacja – mówi nam Jacek Magdziński, dla którego był to czwarty mecz dla Wybrzeża Rewalskiego.

Mecz, w którym przeszedł do historii.

Nie tylko Rewala. Nie tylko okręgówki. Nie tylko polskiej piłki.

Do historii światowego futbolu, jakkolwiek to brzmi.

Nikt wcześniej nie zdobył 22 bramek w jednym meczu w oficjalnych rozgrywkach. Poprzedni rekord – 21 trafień – należał do Yanicka Djouziego Manzizili, grającego w 2014 roku dla Kongo United.

Nie myślałem o żadnym rekordzie. Ja nawet nie liczyłem bramek! Dopiero po meczu podszedłem do sędziego z pytaniem: „ile tego padło?”. Zaczął liczyć i wyliczył, że 22. Wieczorem rozdzwoniły się telefony. Dziennikarze wyciągnęli, że to najwięcej bramek na świecie w jednym meczu. Nie wiem, czy to sukces. Jeśli tak, to bardziej medialny, bo bawiąc się sprawiliśmy, że Rewal jest na ustach całej Polski. Pokazywali nas w Teleexpressie, Wiadomościach czy Faktach. Kolega śmiał się, że zaraz mu wyskoczę z lodówki! – opowiada Magdziński.

Rewal strzelał na potęgę, bo sądził, że Pomorzanin zaraz zejdzie z boiska. A wtedy mecz zakończyłby się aktualnym wynikiem. Bramki przydadzą się w walce o awans. Podczas meczu piłkarze zaczęli się zastanawiać: a może już przestać się znęcać? Może podawać piłkę między sobą i już nie strzelać? Uznali, że gra na sto procent do końca będzie najlepszą formą szacunku do przeciwnika. Przeciwnika, którego po meczu – w ramach pocieszenia – zaproszono na pizzę.

Magdziński opowiada: – Wiedzieliśmy, że wcześniej piłkarze Pomorzanina zeszli z boiska, więc zakładaliśmy, że tutaj po piętnastu minutach też zejdą. W sześciu nie można grać, wystarczyło, by się dwóch położyło i mecz jest przerwany. Władze chciały dograć mecz w jakikolwiek sposób. Pościągali emerytowanych zawodników i młodzież. 

– Plan był taki, żeby nastrzelać jak najwięcej przez te piętnaście minut, dopóki nie zejdą z boiska. Gdy strzelaliśmy, to zabieraliśmy piłkę z bramki, żeby szybko wznowić i jeszcze się poruszać. Nawet zaplanowaliśmy sobie trening na wypadek, jakby oni zeszli z boiska. Okazało się, że chcą grać do 90 minuty. Oczywiście na boisku był pełen szacunek, żadnego naśmiewania się. Robiliśmy swoje. Widziałem, że mocno usytuowany zawodnik Pomorzanina był na stadionie, ale jak zobaczył skład, postanowił nie sygnować tego swoim nazwiskiem. Wrócił do domu. Gdyby pojawił się na boisku, jestem przekonany, że po 15 minutach ten mecz by się zakończył, bo nie chciałby uczestniczyć w takim pogromie. To w najlepszy sposób pokazało, że to 53:0 to nie była nasza „wina”, a kogoś w Pomorzaninie, kto nie zadbał o to, by drużyna mogła normalnie funkcjonować. Rekord? Dopiero w drugiej połowie ktoś z boku dał nam znać, że zbliżamy się do 46:0, czyli rekordu Polski.

– Fajna chwila, bo od kiedy wróciłem z Angoli, przez 4,5 roku nie grałem na dużym boisku, tyle co na orlikach. A tu taka historia. Przypadkowo spotkałem kolegę, Krzyśka Sobieszczuka, który prowadzi Wybrzeże Rewalskie Rewal. Spytał, czy bym pograł. Powiedziałem, że nie ma szans, bo prowadzimy z Kingą w Szczecinie oddział Krajowego Projektu Energetycznego, czyli firmy, która zajmuje się źródłami odnawialnymi energii, fotowoltaiką, pompami ciepła. Mamy mnóstwo pracy. Pożegnałem się z piłką, a fakt, że ostatnim etapem mojej przygody była angolska ekstraklasa, dawał mi satysfakcję i powstrzymywał przed dalszym graniem. No, ale mnie namówił. Po czterech meczach mam 30 bramek, więc coś tam jeszcze pamiętam (śmiech).

– Wreszcie jakiś rekord, którego nie ustanowił Robert Lewandowski! – śmiejemy się.

Tak, pojawiają się porównania do Lewandowskiego! Jakby ktoś potrafił zorganizować jakieś spotkanie po meczu Bayernu, to się z przyjemnością się tam przejadę. Wrzućcie to w wypowiedź!

0:53? SUKCES POMORZANINA

W ekipie z Rewala nie było wielkiego świętowania. Miłe chwile przyszły w kolejnych dniach, gdy siedzibę klubu odwiedził szereg telewizji, portali czy wysłanników radia. Lider okręgówki nie chciał epatować tym sukcesem.

W przeciwieństwie do… Pomorzanina Nowogard.

Jakim cudem 0:53 można postrzegać jako sukces?

Przeczytajcie ten przepełniony pozytywnym przekazem wpis z Facebooka Pomorzanina:

OKRĘGÓWKA URATOWANA

I zespół przegrał 53:0 z Wybrzeżem Rewalskim Rewal. Najważniejsze, że ten mecz się odbył bo to oznacza, że wiosną gramy dalej w Klasie Okręgowej. Ci zawodnicy założyli dzisiaj z dumą koszulki Pomorzanina: Maciej Kriger – Głąbecki Mariusz, Nowacki Andrzej, Filip Szczyrba, Wiktor Duraj, Piotr Seweryniak, Dawid Panocha, Igor Gaik. Dla nich ogromny szacunek.

Nie można tego samego powiedzieć o tych, których dzisiaj zabrakło. O tych, którzy od jakiegoś czasu działali na szkodę Klubu i chcieli doprowadzić do degradacji I zespołu co oznaczałoby możliwość odejścia za darmo w zimowym oknie transferowym. Dla nich jak się okazało Pomorzanin się nie liczy.

Przyznajemy, że obsesyjna chęć powrotu do IV ligi na dłuższą metę nie była naszym najlepszym pomysłem. Odbywało się to kosztem pozostałych młodszych drużyn i innych sekcji. Właśnie to zmieniamy. Każdy kto będzie nam chciał w tym pomagać jest mile widziany.

Bohaterowie.

Telewizja pojawiła się też na treningu Pomorzanina. Konkretnie – TVN. Marcin Skórniewski – wcześniej prezes, a teraz „trener” – prowadził zajęcia w jeansach. Na jednej połowie ćwiczyli jego ludzie z łapanki, na drugiej zdziesiątkowana pierwsza drużyna.

Normalnie udzielił wywiadu. Był dumny. Pytał nas, czy ktoś też chce się wypowiedzieć. Ten wynik nie jest dla niego żadnym wstydem. On się z niego nawet cieszy. A całe miasto postrzega go jako kompromitację. Jako wychowanek czuję po prostu wstyd, duży wstyd, z tej całej sytuacji – mówi nam Mateusz Perek, piłkarz juniorów.

Z Iskrą Golczewo przegrali 0:9. Zeszli z boiska w 21. minucie. Z Mewą Rewsko oddali walkowera jeszcze przed pierwszym gwizdkiem. Na mecz z Wybrzeżem Rewalskie Rewal nie chciał przyjechać żaden z piłkarzy pierwszego zespołu, nawet mimo tego, że Radosław Janukiewicz – lider, bramkarz z dużym jak na okręgówkę nazwiskiem – namawiał pierwszą drużynę i juniorów, żeby jednak się pojawili. Nie dla prezesa, a dla klubu. Kolejny walkower mógłby oznaczać karną degradację Pomorzanina. Radosław Janukiewicz jako jedyny piłkarz na kontrakcie przyjechał do Niechorza. Usłyszał od prezesa, że nie musi uczestniczyć w tym cyrku i może jechać do domu. Pamiętacie słowa Magdzińskiego o wysoko sytuowanym piłkarzu? Janukiewicz pewnie nie chciał firmować tego swoim nazwiskiem, ale „w gabinetach” mogli też się obawiać, że zejdzie z boiska przed końcowym gwizdkiem.

Takim sposobem zagrali…

 • Maciej Kriger – sekretarz klubu
 • Wiktor Duraj – junior
 • Filip Szczyrba – junior
 • Głąbecki Mariusz – sołtys okolicznej gminy Żabowo
 • Nowacki Andrzej – kolega prezesa
 • Piotr Seweryniak – kolega prezesa
 • Dawid Panocha – kolega prezesa
 • Igor Gaik – kolega prezesa

Jakim cudem klub z okręgówki, który dostaje z miasta co roku ponad 200 tysięcy dotacji, musi zbierać piłkarzy po wioskach i nie jest w stanie skompletować składu? Jak to możliwe, że nawet juniorzy nie chcą stawiać się na meczach? Na co idą te pieniądze? I czemu zawodnicy nie zamierzają pojawiać się na spotkaniach okręgówki, dopóki Marcin Skórniewski będzie rządził klubem?

POMORZANIN NOWOGARD – AMBICJE SIĘGAJĄCE AWANSU

Pomorzanin w zasadzie co roku chce awansować do IV ligi, ale to się nie udaje. Żeby odnieść wymarzony sukces, ściąga piłkarzy z okolicznych miejscowości. Miejscowej młodzieży w klubie jest niewiele. Momentem zwrotnym w najnowszej historii Pomorzanina Nowogard miał być transfer Radosława Janukiewicza. Bramkarz mogący pochwalić się 107 meczami na poziomie Ekstraklasy dostał kontrakt, jakich w okręgówce nie ma. Jako jedyny pobiera regularną pensję. Reszta gra „za zwroty” i symboliczne premie. Ściągnięcie go miało być sygnałem: idziemy po czwartą ligę, nasze ambicje są duże.

W sezonie 20/21 – pierwszym z Janukiewiczem na pokładzie – nie udało się awansować. Pomorzanin zajął drugie miejsce. Wygrywał z najlepszymi w lidze, tracił punkty z tymi teoretycznie słabszymi. Pod koniec rozgrywek wszyscy w klubie mieli poczucie, że to paka na awans, który w sezonie 21/22 zostanie przyklepany w cuglach.

Chwilę po sezonie kilku piłkarzy (konkretnie ośmiu – z czego pięciu żelaznych zawodników z wyjściowej jedenastki) straciło cierpliwość. Postanowiło odejść z klubu.

Dlaczego? Tłumaczy jeden z nich, Arkadiusz Szustek: – Jak przychodziłem, to obiecano mi 30. dnia każdego miesiąca pieniądze. Pierwszego miesiąca było ładnie-pięknie. Przez następne pół roku zero pieniędzy. Sam płaciłem za dojazdy, a mam 75 kilometrów do Nowogardu. Paliwo kosztuje, samochód się zużywa. Byłem na każdym meczu i treningu. Nie podobało mi się zarządzanie tym klubem przez prezesa. Przez 2,5 roku nie dostałem z klubu nic. Żadnej torby, żadnego dresu. Tylko raz prezes oddał mi za buty. Sam musiałem załatwiać sponsorów z trenerem Twarzyńskim. Urodziło mi się dziecko, dalekie dojazdy, pieniędzy wiecznie nie ma… Dlatego odszedłem. 

– Prezes płacił, gdy przychodziły pieniądze z dotacji. Wtedy wypłacał jakąś część. Potem było: „Arek, dostaniesz za dwa tygodnie”. Czas mija, pieniędzy nie ma. Miesiąc, drugi, piąty, siódmy – nie ma. I tak w nieskończoność przez 2,5 roku. Miałem 70 złotych premii za wygraną, 40 złotych za remis i sto złotych na paliwo. Niby mało, ale po siedmiu miesiącach trochę się zbierało. Nieraz wisiał mi po 4-5 tysięcy. Jak dla mnie nie są to wcale małe pieniądze. W międzyczasie pracowałem. W mojej pracy są dobrze płatne weekendowe delegacje do Norwegii. Rezygnowałem z tych pieniędzy, żeby grać dla Pomorzanina… 

Podobnymi stawkami operowali wszyscy inni piłkarze (poza Janukiewiczem). 70 złotych za wygrane spotkanie, 40 złotych za remis i sto złotych ekwiwalentu za paliwo. Każdy z nich – ludzi, dla których piłka to rozrywka – bujał się z kilkumiesięcznymi zaległościami po kilka tysięcy. Chcieli tylko miło spędzić czas po pracy, a nie wiecznie dokładać do interesu. Prezes Skórniewski? Każdemu obiecywał, że zaraz wypłaci. W przypadku wspomnianej ósemki zawodników czara goryczy przelała się po finalnej deklaracji, że wraz z końcem sezonu wszystko zostanie wyrównane.

Nie zostało.

Ośmiu piłkarzy postanowiło więc się zawinąć. Znaleźli sobie kluby w okolicy, gdzie jest normalnie. Arkadiusz Szustek, podobnie jak czterech innych piłkarzy Pomorzanina, wybrał Regę Trzebiatów: – Wróciłem na stare śmieci i jestem zadowolony. Dostaję 800 złotych. Niedużo, ale jest na czas – tłumaczy.

Do sezonu 21/22 Pomorzanin przystąpił więc ze znacznie słabszą kadrą. Wiadomo było, że w tym składzie osobowym ciężko będzie o awans.

To jeszcze nie był moment, w którym – cytując Radosława Janukiewicza sprzed lat – zapanowało jedno, wielkie wkurwienie. Stało się to chwilę po tym, jak został zwolniony trener Kamil Twarzyński. Żeby dobrze zrozumieć ten moment w historii Pomorzanina, musimy zarysować szersze tło.

PREZES MARCIN SKÓRNIEWSKI

Teoretycznie Pomorzanin ma wszystko, by awansować. Ba! Ma nawet wszystko, by stworzyć w IV lidze ekipę walczącą o coś więcej niż tylko przetrwanie. Owym „wszystkim” są pieniądze. A konkretnie coroczna dotacja z miasta, która wynosi 230 tysięcy złotych.

Ile klubów z poziomu okręgówki ma taki komfort? Niewiele. Pomorzanin to – na piłkarskiej mapie Polski – jeden z wyjątków. To na pewno komfortowe warunki do tego, by budować solidny klub w niższych ligach.

I tutaj należy szerzej przedstawić postać Marcina Skórniewskiego. Niegdyś prezesa, a teraz „trenera” Pomorzanina.

Skórniewski jest prezesem od długich lat. Ma dobre relacje z burmistrzem Nowogardu, więc nie musi martwić się o kolejne dotacje. W nowogardzkim środowisku żartuje się, że jedynym, co zbudował przez lata, jest dom pod Gryfinem. Skórniewski nie pobiera z klubu ani złotówki. Jest na emeryturze jako były pracownik służby więziennej.

Dotacja – 230 tysięcy złotych rocznie – jeszcze kilka razy powróci w tym artykule. Nikt do końca nie wie, na co tak właściwie przeznaczane są środki. Niby można coś tworzyć, ale efektów nie widać. Absolutnie nigdzie.

Tylko jeden piłkarz jest na kontrakcie. Reszta gra „za zwroty” i symboliczne premie. Na sprzęt nie ma pieniędzy. – W tych strojach grali chyba jeszcze piłkarze w latach 90-tych – słyszymy. O piłki trzeba się prosić, o dresach nie wspominając. Piłkarze muszą kołować sprzęt na własną rękę. Na wyjazdy – nie ma pieniędzy. Juniorzy na większość meczów jeżdżą własnymi samochodami. Juniorzy, spośród których nie wszyscy mają prawo jazdy i własne samochody. Budynek klubowy? Wygląda jak postrach. Na remont nie ma pieniędzy. Utrzymanie stadionu i efektownego boiska ze sztuczną nawierzchnią, wybudowanego z unijnych pieniędzy? Pochłania 18 tysięcy złotych rocznie. Pomorzanin dzierżawi to boisko, umowa z miastem zobowiązuje go do drobnych prac pielęgnacyjnych typu czesanie murawy. Grupy młodzieżowe? Istnieją tylko symbolicznie.

Zawsze wytłumaczeniem na brak środków finansowych na konkretne cele lub działania był argument: to wina gminy. Źle skonstruowali umowę, to wina sponsora, nie daje kasy na czas, to wina firmy. Prezes mówi radnym, że zawodnicy mają perfekcyjne warunki do rozwoju – zdradza nam Karol Ława, zawodnik Pomorzanina. Gdy pytamy o sztuczne boisko, odpowiada: – Prezes szczyci się tym, że za jego kadencji udało się wybudować za dwa miliony złotych sztuczne, pełnowymiarowe boisko (oczywiście nie z klubowych pieniędzy – red.). Tylko że zespół seniorski nie może rozgrywać tam spotkań, treningi juniorów są dwa razy w tygodniu, treningi trampkarzy również. A przez resztę czasu to boisko stoi puste.

Jest jeszcze jedna wymówka – inne sekcje. Konkretnie: kulturystyczna i brydżowa. W tej pierwszej trenuje sportowiec, który odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Piłkarze słyszą, że ta pochłania 20 tysięcy złotych. Sekcja brydżowa? Mowa o podobnych pieniądzach na wydzierżawienie sali.

Na sesji rady miasta Skórniewski powiedział, że według jego rozliczeń klub wydał w minionym roku 290 tysięcy złotych. 65 tysięcy miał dołożyć z własnej kieszeni sam prezes.

Nikt za bardzo nie wie, na co.

OBSKURNE ŁAZIENKI I BRAK OGRZEWANIA

Jeśli spożywacie właśnie posiłek, to lepiej nie przewijajcie dalej. Oto jak wyglądają łazienki w siedzibie Pomorzanina:

Karol Ława opowiada: – Rok temu wyprowadziliśmy się z naszej szatni do innego pomieszczenia, ponieważ miał się zacząć jej remont. Prezes dogadał się, że miasto załatwi ludzi, jakieś tam farby, a on załatwi kafelki łazienkowe i prysznice. Robotnicy przyszli, odmalowali wnętrze szatani w barwach klubowych. Czego nie odnowiono? Ależ oczywiście, że łazienek. W toaletach nie ma nawet posadzki. Prezes zaś zgania wszystko na gminę. Mam nawet screeny rozmowy, że przeprowadzka do szatni nastąpi pod koniec września. Mamy listopad. Brakuje mi u niego refleksji. Zawsze zwala wszystko na gminę, trenera albo zawodników, a nigdy nie usłyszeliśmy głupiego „przepraszam”.

Łazienki, które – że tak to ujmiemy – wiele już widziały, to niejedyne, co nie działa w szatni. Nie ma także ogrzewania.

Poprosiliśmy kiedyś prezesa o farelkę. Przyniósł ją, to wywaliło korki i od tego momentu temperatura w szatni oscylowała w okolicach tej na zewnątrz. Człowiek wychodzi spod prysznica i czuje się, jakby ubierał się na dworze – opowiada nam inny z piłkarzy, Konrad Kowalczyk.

Boiska wyglądają dobrze. Zwłaszcza to ze sztuczną murawą, chluba nowogardzkiej piłki. Prezes Skórniewski szczyci się, że to jego zasługa, choć boisko wybudowano z unijnych pieniędzy. Natomiast i w nim nie wszystko działa.

Karol Ława opowiada: – Po miesiącu od oficjalnego oddania płyta miejscami zapadała się. Przyjechali fachowcy i wycinali płaty boiska. Lampy są źle zamontowane na co prezes także nie ma wpływu. Jak ktoś zostawi w szatni telefon podłączony do ładowania, zdarza się, że światła padają na boisku. Długo mógłbym wymieniać.

„JAKBYM NASRAŁ W SZATNI, LEŻAŁOBY DWA TYGODNIE”

Nasze koszulki widziały chyba jeszcze lata dziewięćdziesiąte. Wstyd w tym grać. Każdy z nas chciałby poczuć się przez moment jak piłkarz, ale nawet strojów nie mamy – mówi nam jeden z zawodników.

Konrad Kowalczyk dodaje: – Mam jedną ciekawą historię związaną z dresami. W pierwszym tygodniu trenowania w Pomorzaninie prezes wezwał mnie, żebym przymierzył dres, bo potem planował szybko zamówić nowe komplety. I co? Do tej pory ich nie otrzymaliśmy.

Tylko Radosław Janukiewicz jako bramkarz dostał nowe komplety strojów. Reszta – gra w tym, co jest w klubie od lat, ewentualnie w tym, co sama sobie skołuje. Arkadiusz Szustek wspomina: – Nie podobało nam się z trenerem Twarzyńskim, że wyglądamy jak – za przeproszeniem – wsiury. Każdy miał dres z innej parafii. Powinniśmy wyglądać jak drużyna. Zdenerwowałem się i postanowiłem pochodzić po sponsorach, popytać. Poszedłem do jednego, drugiego, dali po trzy-cztery tysiące.

Piłkarze Pomorzanina nie proszą o wiele. Nie chcą zarabiać, chcą tylko normalnych warunków do treningu i zwrotów za paliwo płaconych bez kilkumiesięcznych obsuw. Przez długi czas prosili prezesa, by kupił piłki. – 20 piłek, niech jedna kosztuje 400 złotych, to ile to jest? Osiem tysięcy. Nie było na to środków. A potem patrzymy na tę dotację i sami się zastanawiamy… – opowiada inny z piłkarzy.

Były trener, Kamil Twarzyński, dzieli się kolejną anegdotą. Piłkarze poprosili kiedyś o wodę. Zwykłą, butelkowaną, mineralną. Prezes odpowiedział:

– Nie ma. Nabierzcie sobie z rzeki.

O nic już w klubie nie proszą, bo wiedzą, że i tak niczego nie dostaną. Gdy potrzebna była bramka treningowa, piłkarze po prostu sami odezwali się do lokalnych sponsorów. – Jeden człowiek z regionu dał nam trzy tysiące złotych na tę bramkę. Wystarczyło ją kupić. Przekazaliśmy pieniądze prezesowi. Przez kilka miesięcy nie potrafił tego zrobić. Powtarzam: sami załatwiliśmy pieniądze, wystarczyło tylko ją kupić – opowiada rozżalony zawodnik.

Gdy już jakimś cudem bramka pojawiła się na treningu, nie było komu zamontować haczyków na siatkę. Przez kilka tygodni piłki wylatywały daleko za bramkę i trzeba było po nie biegać. Teoretycznie odpowiedzialny powinien być za to ojciec prezesa, który jest nadzorcą obiektów.

Jeden z piłkarzy mówi: – Gdy tak piłki wylatywały nam za bramkę, poszliśmy do ojca prezesa maksymalnie wkurwieni. Pytamy się go: panie Andrzeju, ma pan na składzie jakieś trytyki? Poprosiliśmy grzecznie, by poszedł i pospinał siatkę. Zaczął z pretensjami rzucać kurwami, mówić, że on nie ma czasu tego robić. Zrobił to nasz 70-letni kierownik. W dwie minuty…

Z tego, co słyszymy, ojciec prezesa to nietuzinkowa postać. W klubie jest często, zwykle chodzi zygzakiem. Lubi przysiąść z kolegami w klubowej kanciapie. Łagodnie sprawy ujmując – nie ma zbyt dobrej opinii.

Żeby jeszcze ten ordynarny dozorca obiektów robił coś na stadionie. Ale po co? Kiedyś na płycie boiska było gówno i pytamy się go retorycznie: kto ma to posprzątać. A on, zamiast pójść i ogarnąć syf, to krzyknął do kierownika, że ma to zrobić za niego. W szatni, jak w sobotę był mecz, to zalegał brud sprzed dwóch tygodni. Swego czasu po przegranym spotkaniu derbowym z Sarmatą Dobrą Nowogardzką pod wpływem alkoholu dał się sprowokować piłkarzom przeciwnika. Poszedł do ich szatni i chciał się z nimi bić. Tylko szybka reakcja prezesa uchroniła go od poważnej szamotaniny – wszedł i wyciągnął go stamtąd – opowiada Konrad Kowalczyk.

Inny z graczy dodaje: – To wszystko prawda. Syf jest przez dwa tygodnie. Jakbym, za przeproszeniem, nasrał w szatni, to też leżałoby to dwa tygodnie

„JUNIORZY NIE MAJĄ PÓŁ DRESU”

Od klubu, który dostaje pokaźne pieniądze z miasta, można się spodziewać spełniania także wychowawczo-edukacyjnej roli. Czytaj – wychowywania młodych piłkarzy. Szkolenie tymczasem praktycznie nie istnieje. W klubie są trzy grupy młodzieżowe:

 • młodzicy, w których grają chłopcy w wieku 10-13,
 • juniorzy starsi, którzy skupiają zawodników od 14. do 19. roku życia,
 • grupa ośmiu bramkarzy, których prowadzi Radosław Janukiewicz.

W innych klubach, nawet z tego poziomu, grup młodzieżowych jest znacznie więcej. Są choćby żaki, młodsi i starsi trampkarze, młodsi i starsi juniorzy. W Pomorzaninie nie ma zawodników, więc wrzuca się ich wszystkich do jednego wora. Dlaczego nie ma? Między innymi dlatego, że klub w regionie ma fatalną opinię. – Rodzice nie chcą tu przyprowadzać swoich dzieci – słyszymy. Z drugiej strony: ci, którzy chcą, nie bardzo mają do czego ich przyprowadzać.

Juniorzy nie mają nawet pół dresu, w magazynku znajdują się koszulki, które pamiętają PRL. Szatnie od wielu lat proszą się o remont – wyjaśnia Karol Ława.

Zajmując się klubowym Facebookiem, minimum raz w tygodniu dostawałem zapytania od rodziców dzieci z roczników 2011 i młodsi dotyczące treningów w tym przedziale wiekowym. Informowałem o tym prezesa. Co się z tym działo? Nic. Prezes wmawiał nam, że poroznosił ulotki i porozwieszano plakaty w szkołach. Jak się to skończyło? W dalszym ciągu były problemy z frekwencją – kontynuuje.

Kowalczyk dodaje: – Akademia? Jaka akademia? Bądźmy poważni, czegoś takiego tam po prostu nie ma. Radosław Janukiewicz miał pomóc w awansie, trenować młodzież i bramkarzy. Prezes obiecał zaś zająć się promocją przedsięwzięcia, zachęcić dzieciaki banerami i wizytami w szkole, by przyszły na pierwszy trening. Któregoś razu prezes zadzwonił do Radka i powiedział mu, żeby tego i tego dnia pojawił się na stadionie, bo ruszają treningi z nową grupą naborową. Radek oczywiście stawił na wezwanie. Sęk w tym, że… nikt nie przyszedł. Wypił kawę, zamknął szatnie i wrócił do Szczecina.

„CHCIELIŚMY GRAĆ, A PREZES PODDAWAŁ MECZE”

Jak wygląda klub z perspektywy juniora? Rozmawiamy z Mateuszem Perkiem, wychowankiem Pomorzanina.

Teraz trenerem juniorów jest Jakub Werra i wygląda to generalnie w porządku, choć można przyczepić się do organizacji meczów. Były momenty, że trener nie mógł przyjechać, coś mu wypadło, i nie miał nas kto poprowadzić. Prezes nie potrafił znaleźć innej osoby. Mecze były przekładane.

– Do czego ty jako junior masz zastrzeżenia?

Chyba najbardziej do poprzednich sezonów. Prezes poddawał czasami mecze wbrew naszej woli. Chcieliśmy grać, ale on nie mógł znaleźć osoby, która nas poprowadzi, więc oddawał walkowera. Dojazdy były słabo zorganizowane. Na dużą część meczów musieliśmy jeździć sami. Na szczęście w juniorach było dużo dorosłych osób, które miało prawo jazdy i swoje samochody. Busy były bardzo rzadko. A gdy przyjeżdżają do Nowogardu inne drużyny, to zazwyczaj busami.

– Skąd wynikały te problemy, żeby mieć trenera na stałe?

W zeszłym sezonie trenerem był jeden z byłych zawodników juniorów. W sezonie 19/20 grał jeszcze z nami, ale skończył mu się wiek juniora i w sezonie 20/21 nas trenował. Nie umniejszając mu – kiepsko mu to szło. Mało osób było do niego przekonanych. Po połowie sezonu zrezygnował i do końca rozgrywek nie mieliśmy żadnego trenera. Chcieliśmy grać, a praktycznie wszystkie mecze zostały poddane.

– Jak wygląda sprzęt?

Stroje są bardzo stare. Mają chyba z dziesięć lat. Nowych nie ma. Sprzęt jest podstawowy – piłki, jakieś pachołki, chyba nic poza tym.

– Wodę macie przynajmniej zapewnioną?

Tak, woda akurat jest.

– Masz poczucie, że juniorzy mogą odgrywać jakąś większą rolę w pierwszym zespole?

Teraz prezes mówi nam farmazony, że zacznie stawiać na juniorów i wychowanków. Nie oszukujmy się – nie ma tu aż takiego potencjału, by juniorzy coś ugrali na takim poziomie. Każdy z nas to wie. Wcześniej najlepsi dostawali szansę w pierwszej drużynie.

– Szansę mieliście z Wybrzeżem Rewalskim. Była łapanka, by zagrał ktokolwiek. Jak to wyglądało?

Najbardziej starał się Radosław Janukiewicz. Namawiał na treningu, żeby zagrać dla klubu. Nie jestem pewien, ale prezes raczej nie pytał się personalnie żadnej osoby z juniorów, czy pojedzie. Po poprzednim meczu, który został oddany walkowerem, prezes oddał funkcję zwoływania osób na mecz pierwszej drużyny jednemu z piłkarzy juniorów. W sensie on miał wybierać osoby, które mają pojechać na mecz.

– Czemu nie zagrałeś w tym meczu?

Ja akurat jestem po złamaniu obojczyka i nie mogę grać. Wielu chłopaków z juniorów nie chciało jechać w geście protestu.

– A sam prezes Skórniewski? Jak go postrzegasz? To człowiek wiarygodny, prawdomówny?

Nie za bardzo (śmiech). Jakiś miesiąc temu obiecał nam w szatni, że będzie na nas bardziej stawiać w seniorach. U nas w klubie jest też sekcja kulturystyczna. Prezes obiecywał nam, że możemy zadzwonić do człowieka, który tym zarządza i zrobi nam za darmo dietę. Od miesiąca dzwonimy, ale jeszcze nikt się nie dodzwonił.

URAZ KRĘGOSŁUPA? RADŹ SOBIE SAM

Kacper Torzewski jest wychowankiem klubu. Od trzech lat występuje w zespole seniorskim. W Pomorzaninie widział już prawie wszystko. Początek sezonu zapowiadał się dla niego obiecująco. Łapał coraz więcej minut, jego forma rosła z tygodnia na tydzień. Pech chciał, że na początku września w meczu pucharowym z Gryfem Kamień Pomorski doznał urazu kręgosłupa, który zapowiadał się bardzo groźnie.

– Co dokładnie wydarzyło się podczas tamtego spotkania?

To była typowa przebitka. Wyskoczyłem do główki, zawodnik przeciwnika, mówiąc żargonem piłkarskim, zrobił krzesełko, a ja przeleciałem przez niego i niefortunnie upadłem na kręgosłup. Koledzy mówili, że sam moment upadku wyglądał makabrycznie. Byli przerażeni. Od razu przyjechała karetka, która zabrała mnie do szpitala na badania. Wstępna diagnoza wykazała, że doszło do stłuczenia mostka, obręczy barkowej, naderwania ścięgien i mięśni w odcinku szyjnym kręgosłupa. Po 30 minutach przyszedł do mnie lekarz i przekazał nowe informacje dotyczące mojego stanu zdrowia. Po rezonansie magnetycznym okazało się, że doszło do uszkodzenia w jedenastym kręgu piersiowym. Złamanie stabilne kompresyjne. Trzon kręgu zapadł się o trzy milimetry.

– Wracasz już powoli do zdrowia?

Tak. Nawet już zacząłem wykonywać pewne ćwiczenia na boisku. Diagnoza brzmiała strasznie, ale na całe szczęście nie były to obrażenia, które na długi czas wyeliminowałyby mnie z gry. Szkoda tylko, że rehabilitację musiałem załatwić na własną rękę.

– Prezes nie zaoferował żadnej pomocy?

Z inicjatywą wyszli koledzy z drużyny. Utworzyli zbiórkę internetową, mającą na celu zebranie funduszy na moje leczenie,  a także kolegi zmagającego się z ponownym zerwaniem więzadeł krzyżowych. Ponadto piłkarze poprosili prezesa, żeby nie wypłacał im premii za wygrany mecz, a przekazał tę kwotę na pomoc dla nas. Chłopaki premii nie mieli, a my do tej pory nie otrzymaliśmy tych środków finansowych.

– Doczekałeś się jakiejś innej formy wsparcia ze strony klubu?

Prezes dał mi numer do fizjoterapeuty i numer polisy ubezpieczeniowej w związku. I tyle. To nie wymagało od niego dużego wysiłku. Równie dobrze sam mogłem zadzwonić do ZZPN-u. Gorzej zachował się wobec kolegi z uszkodzonymi więzadłami. Jego zwyczajnie olał.

– Interesował się tym, jak idą postępy w rehabilitacji?

Gdy mnie widział, to pytał się mnie na odczepnego, co u mnie. Bo inaczej nie wypadało. Tylko proszę nie mylić tego z troską. „Martwić” zaczął się bardziej dopiero, gdy większość drużyny przestała grać. Wtedy to już interesował się tym, kiedy będę zdolny do gry. Nawet namawiał mnie, żebym szybciej wrócił na murawę. Tyle że nie zgodziłem się na to. Lekarze wówczas nie dali mi zielonego światła. Rodzice także nie wyrazili zgody. Traktował mnie przedmiotowo. Niby interesował się moim zdrowiem, ale dla niego głównie liczyło się to, czy będę mógł zagrać, bo są ogromne braki kadrowe.

– Byłeś zdzwiony jego postawą?

Szczerze? Absolutnie nie. W klubie już od wielu lat działo się źle. Tak naprawdę brakowało wszystkiego. Nawet piłek. Juniorzy trenowali cały czas jakimiś starymi futbolówkami. Kiedyś nawet dostał ze związku piłki, to przekazał je seniorom, a seniorzy i tak nie mieli okazji z nich skorzystać, bo gdzieś je schował. Gdy prezes był trenerem juniorów przez rok, to wchodził do szatni przed meczem i mówił, że mamy traktować rywalizację w lidze jak trudniejszy trening. Jasne, zdaje sobie sprawę, że wynik nie jest w juniorach najważniejszy. Niemniej jednak to tylko świadczyło o tym, jakie miał podejście do pracy. Jakby to była dla niego kara.

WYRZUCENIE TRENERA

Mamy już mniej więcej narysowane tło. Dlatego jesteście w stanie zrozumieć, dlaczego każda osoba, która wykazuje się inicjatywą i robi na własną rękę to, czym powinien zająć się prezes, jest dla Pomorzanina na wagę złota. Taką osobą był Kamil Twarzyński, czyli były trener. Człowiek, który jednoczył całą grupę. Szkoleniowiec, który nie tylko trenował piłkarzy, ale również załatwiał lokalnych sponsorów i przekonywał sfrustrowanych, by jeszcze pograli, jeszcze dali coś z siebie.

Gdy został wyrzucony, lawina ruszyła.

W środowisku słyszy się, że Twarzyński nie bał się wyrażać swojego zdania. W rozmowach z lokalnymi politykami dzielił się faktami, w jaki sposób Pomorzaninem zarządza Skórniewski. Skórniewskiemu nie było to rzecz jasna na rękę. Obecnie Twarzyński trenuje IV-ligową Inę Goleniów. W Nowogardzie słyszy się plotki, podsycane przez prezesa, jakoby miał buntować zawodników i namawiać ich do sabotażu.

To jakiś absurd. Przecież jeszcze po moim zwolnieniu Pomorzanin wystąpił w dwóch spotkaniach w optymalnym zestawieniu personalnym. Jest mi zwyczajnie przykro słuchać takich pomówień. Pracowałem w Nowogardzie przez półtora roku. Przyciągnąłem sponsorów zewnętrznych, a przede wszystkim robiłem wszystko, co w mojej mocy, by klub sportowo osiągnął progres, także w kwestii szkolenia młodzieży. Gdy obejmowałem drużynę, obiecano mi, że będziemy się rozwijać. Budować zespół na awans do IV ligi. Wyszło zupełnie inaczej – mówi były trener Pomorzanina, Kamil Twarzyński.

Kontynuuje: – Poprowadziłem jeszcze ostatni trening. Po zajęciach zaprosiłem chłopaków na pizzę. Podziękowałem im za kawał dobrej roboty w ostatnich miesiącach. I tyle. Skończyła się moja współpraca z nimi. Te haniebne wyniki i walkowery to efekt wyłącznie tego, że piłkarze czują się oszukani przez prezesa. Jaką niby ja miałbym mieć w tym korzyść, że reszta chłopaków nie chce z nim współpracować? Obecnie jestem skupiony na nowej pracy. Miał być nowy szkoleniowiec, któremu oczywiście życzyłbym jak najlepiej. To prezes mianował się trenerem, a pozornie stery nad klubem oddał innej osobie. Z chłopakami widziałem się potem dopiero podczas ostatniego spotkania w urzędzie miasta, na którym prezes się nie zjawił.

Nikt w klubie nie wie, dlaczego Twarzyński stracił pracę. Piłkarzom nie przedstawiono żadnego powodu. A zwłaszcza żadnego sportowego. Bo jeśli popatrzymy na sportowe aspekty, Twarzyńskiego zwyczajnie nie było za co zwolnić. Pomorzanin punktował dobrze, mimo że odeszło ośmiu zawodników, co nie jest oczywiście winą szkoleniowca.

Twarzyński tłumaczy: – Pragnę podkreślić, że podczas gdy legitymowaliśmy się bilansem czterech zwycięstw i dwóch remisów, poprosiłem prezesa o tygodniowy urlop. Z kolei on twierdził, że to nie przystoi w trakcie rundy i po powrocie czeka mnie rozmowa. Nie wiedziałem, o co mu chodzi. Warto dodać, że rozmawialiśmy telefonicznie. Zawodnicy oczywiście byli zszokowani takim obrotem sprawy i żądali wyjaśnień. Z urlopu wróciłem w środę i poinformowałem w sms-ie, że następnego dnia poprowadzę trening. Poprosiłem również o kontakt. Prezes nie odbierał telefonów, nie oddzwonił. Co ciekawe, już wcześniej od moich podopiecznych dowiedziałem się, że zostałem zwolniony. Akurat przebywałem na lotnisku. Natomiast ponoć gdy byłem na wczasach, prezes niby bronił mnie przed „jakimś” zarządem. Zarządem, którego przez prawie półtora roku nie poznaliśmy. Przedstawiał to tak, że odgórna decyzja już zapadła. W taki oto sposób straciłem pracę w Pomorzaninie.

Szustek, były piłkarz, potwierdza: – Nie widziałem przez 2,5 roku żadnego działacza. Był tylko prezes. Mówił, że działacze są, działają. Ja nikogo nie widziałem. 

Kilka miesięcy wcześniej – po sezonie 20/21 – Twarzyński złożył rezygnację. Pomorzanin ostatecznie nie zdołał awansować do IV ligi. Wyniki w iście szalonej rundzie wiosennej, z ponad miesięcznym zawieszeniem rozgrywek spowodowanym pandemią, były zdecydowanie poniżej oczekiwań. Ale to nie brak realizacji celu sportowego spowodował, że trener Twarzyński chciał podać się do dymisji. Powody? Zaległości finansowe wobec piłkarzy, niespełnione obietnice prezesa, wreszcie odejście kilku kluczowych graczy, którzy powiedzieli „basta”. Nie chcieli dłużej słuchać mrzonek i wymówek zarządu. Mało tego – mimo wielu próśb o spotkanie z burmistrzem, nie doszło do rozmowy między władzami miasta i drużyną.

Za namową Radosława Janukiewicza i zawodników, którzy wykazali się większymi pokładami cierpliwości, szkoleniowiec ostatecznie nie wywiesił białej flagi. Prezes z kolei obiecał, że uzupełni braki kadrowe. Jego dalsza praca nad projektem „Pomorzanin w IV lidze” nie mieniła się w kolorowych barwach. Z drugiej strony – nikt nie przypuszczał, że trzy miesiące później zostanie pożegnany w tak nieelegancki sposób. Przecież jeszcze niedawno drużyna z prezesem wręcz błagali go, by nie opuszczał tego okrętu.

Ceną za dobroduszność okazało się upokorzenie i zarzuty o działanie na niekorzyść klubu.

Choć początkowo miasto przyznało dotację rzędu 225 tysięcy złotych, to ze względu na złe rozliczenie poprzedniej, wstrzymano finansowanie. Dopiero po prawidłowym rozliczeniu, środki pojawiły się na klubowym koncie. Stąd też w maju sytuacja delikatnie uległa poprawie. Owszem, złożyłem rezygnację, jednak przez namowy piłkarzy, rozmowę z prezesem, który przedstawił swój plan na poprawę, wycofałem się z tej decyzji. We wrześniu spotkaliśmy się całą drużyną z jednym radnym. Burmistrzowi to nie było w smak. Ponoć zdenerwował się, że za jego plecami organizujemy jakieś spotkania. Tyle że, jak próbowaliśmy się z nim porozmawiać, to nas zbywał. Za to wymagań miał sporo. Awans do IV ligi, a za kilka lat nawet do III ligi. Tylko klub w wielu aspektach nie funkcjonował prawidłowo. Począwszy od tego, jak wyglądały grupy młodzieżowe, kończąc na zaległościach wobec zawodników pierwszego zespołu.

Prezes Skórniewski mógł poszukać nowego trenera, ale stwierdził, że nie ma na to środków. Dlatego przyszedł do szatni i oznajmił, że… teraz on będzie trenerem. W klubie jednocześnie pojawił się niejaki Waldemar Gnat, czyli kolega Skórniewskiego. – Wpadł sobie do klubu i ni stąd, ni zowąd oznajmił, że teraz on jest prezesem. Z tym, że nie było walnego zgromadzenia, więc formalnie nie nastąpiła żadna zmiana. Na spotkaniu z burmistrzem kilka dni później Skórniewski dalej występował jako prezes. Od tamtego momentu przeprowadził może jeden trening. Resztę odwołał – opowiada Karol Ława, z którym rozmawiamy jeszcze przed meczem z Wybrzeżem.

To wtedy eskalował cały konflikt. Piłkarze długo zaciskali zęby, patrząc na wszechobecną prowizorkę. Ale uznali, że miarka się przebrała. Szambo wylało. Przez kolejne dwa tygodnie od zwolnienia Twarzyńskiego drużyna rozegrała dwa mecze normalnie. Potem wszczęła bunt. Nie przyjeżdżała na spotkania, które Pomorzanin musiał oddawać walkowerem (jak z Mewą Rewsko) lub próbować grać i po dwudziestu minutach schodzić z boiska (jak z Iskrą Golczewo). Warunek zawodników był jeden: będą grać dalej, jeśli Skórniewski odejdzie.

Zwolnienie trenera Twarzyńskiego nie zapoczątkowało problemów. Już pod koniec poprzedniego sezonu działo się nieciekawie. Informowałem prezesa, że nastroje w szatni są złe, że zawodnicy wobec których ma zaległości finansowe chcą odejść i nie wychodzić na ostatnie spotkania. Latem odeszło sporo ważnych graczy. Dlaczego? Bo skończyła im się cierpliwość do prezesa. Tylko dopóki trener Twarzyński był w klubie, jakoś to wszystko trzymało na ślinę i trytytkę. W sumie to do tej pory nie wiemy, jaki był rzeczywisty powód jego zwolnienia, bo na pewno nie sportowy. Ja od prezesa dowiedziałem się o zwolnieniu wcześniej niż trener. I, de facto, ja mu to przekazałem przed prezesem. Co najlepsze – nikogo na jego miejsce nie zatrudniono – opowiada Karol Ława.

Piłkarze stwierdzili, że dopóki w klubie będzie Skórniewski, nie zamierzają wychodzić na boisko. Nie tylko ci z pierwszego zespołu.

Także zdecydowana większość juniorów.

„ZMARNOWAŁ PIENIĄDZE PODATNIKÓW”

Radny gminy Nowogard, Dariusz Kielan: – Mam do tego obiektywny stosunek. Nie jestem związany w żaden sposób z klubem czy opcją polityczną burmistrza. Od dłuższego czasu z innymi radnymi z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się w klubie. Przez obecną sytuację tracą najbardziej tutejsze dzieci i młodzież. Obecne wydarzenia będą skutkować problemem ciągnącym się latami. W moim przekonaniu żaden poważny sponsor nie będzie chciał wspierać klubu po takich ekscesach. Nikt nie będzie chciał się reklamować przez klub. Trudno będzie o to, by Pomorzanin odbudował się wizerunkowo.

– Mierzi nas obecna sytuacja, ale my, jako rada gminy, nie mamy żadnych instrumentów prawnych, żeby ingerować w sprawy wewnętrzne klubu. Pomorzanin działa w ramach statutu. Jedynie walne zgromadzenie klubu może odwołać obecny zarząd. Sytuacja jest patowa. Jeśli chodzi o środki finansowe, to władza wykonawcza, czyli burmistrz, decyduje o kwocie dotacji na klub. My jedynie możemy kontrolować to przez komisję rewizyjną. Ze względu na problemy związane z pandemią trudno było przeprowadzić wnikliwą kontrolę jakimkolwiek organizacjom pozarządowym. Każdy miał problem z prowadzeniem działalności. Akurat uważam, że w przypadku Pomorzanina za późno zaczęliśmy reagować. Trzeba było przeprowadzić kontrolę, gdy dochodziły do nas pierwsze negatywne sygnały o tym, że prezes zalega piłkarzom z płatnościami, że rachunki za wodę i gaz nie są uregulowane. Poważna instytucja, z 70-letnią tradycją, nie może sobie na to pozwolić. Obecny prezes – w mojej opinii – nie jest odpowiednią osobą na to stanowisko. Dla mnie, osoby pełniącej funkcję radnego, to jest niekompetentne działanie. Zmarnował pieniądze podatników.

– Prezes ma bardzo dobre relacje z władzą wykonawczą. Nawet mocno nie kryli się z tym, że przy okazji różnych inicjatyw jeden drugiego wspierał. Na przykład w wyborach samorządowych. Mają bardzo zażyłe kontakty. Dlatego też kwota dotacji jest tak duża w porównaniu do innych klubów występujących na tym poziomie rozgrywkowym.

Ostatni akapit tej wypowiedzi jest najbardziej znaczący. Burmistrz to dobry kolega prezesa. Nie dadzą zrobić sobie krzywdy. Jeden wspomoże dotacją, drugi promocją podczas wyborów.

SPOTKANIE SKÓRNIEWSKIEGO Z RADĄ MIASTA

We wtorek 16 listopada odbyło się spotkanie w urzędzie miasta. Burmistrz umywał ręce mówiąc, że nie może nic zrobić.

Jeżeli obie strony są w stanie pójść na kompromis, to dobrze. Jeśli nie, sytuacja będzie trudna. Co my jako gmina możemy w tej sprawie zrobić? Zgodnie z literą prawa poinformowaliśmy, że ja jako burmistrz mogę odmówić finansowania czy nie wypłacić transzy, ale muszą być ku temu konkretne powody wynikające z przepisów prawa. Nie może być tak, że ktoś się Czapli nie podoba, to nie da pieniędzy – mówił Robert Czapla na sesji rady miasta.

Być może zostanie zorganizowane kolejne spotkanie między stronami. Burmistrz chce pełnić rolę mediatora. Piłkarze zadeklarowali, że wrócą do gry pod warunkiem, że obecny zarząd poda się do dymisji. Za namową burmistrza zjawili się na czwartkowym treningu, na którym zobaczyli kamery TVN i przypadkowych ludzi, wypowiadających się o tym, jak heroicznie i bohatersko uratowali klub przed degradacją.

Z kolei radni Nowogardu pytali prezesa o plan naprawczy na tu i teraz. Każda odpowiedź była mniej więcej podobna: „Będziemy stawiać na młodzież, nie może być tak, że najwięcej pieniędzy idzie na seniorów, którzy nic nie robią”. Wywołało to dość spore zdziwienie jednego z radnych, którego firma transportowa wozi okoliczne kluby na mecze i turnieje. Zapytał, jak to możliwe, że jeździ na tak wiele zawodów, a nigdzie nie ma chłopaków z Nowogardu. Nieco zmieszany prezes zaczął tłumaczyć, że na rynku nie ma dobrych trenerów, dlatego nie mógł utworzyć tylu grup młodzieżowych, ile chciał. Z kolei na pytanie o to, skąd miałby wziąć tych młodych zawodników, o których mówi i na których chciałby stawiać, odpowiedział: „Spokojnie, do stycznia się wyjaśni, wtedy pogadamy, przyjdzie nowy trener i wszystko ogarnie”. Następnie zaczął zrzucać winę na byłego trenera Pomorzanina, Karola Twarzyńskiego. Była mowa o tym dużych nakładach finansowych, które nie przełożyły się na awans. O błędzie, jakim było zostawienie go na stanowisku. No i największy zarzut – że trener sprowadził armię zaciężną, a juniorom z Nowogardu powiedział, że się nie nadają i zabronił im przychodzić na treningi.

Skórniewski zadeklarował także burmistrzowi, że według jego rozliczenia klub wydał 290 tysięcy, z czego 65 tysięcy miał dołożyć z własnej kieszeni sam Skórniewski. Z tych środków utworzył fundusz remontowy wynoszący 32 tysiące złotych, z czego część szła na opłaty za wodę. Zawodnicy zaśmiali się: – Na wodę? Przecież w szatni działa tylko jeden prysznic. Burmistrz także skwitował to śmiechem. Na sprzęt Pomorzanin wydał – według faktur – 16 tysięcy złotych. Piłkarze, narzekający na brak dresów, piłek, koszulek i wszystkiego, jeszcze tego sprzętu nie uświadczyli.

ODWOŁANY MECZ Z REGĄ TRZEBIATÓW

Kilka dni po kompromitującej porażce z Wybrzeżem Rewalskim Rewal prezes Pomorzanina Nowogard zasugerował na Facebooku, że winę za obecną sytuację ponoszą przede wszystkim zawodnicy, którzy zrezygnowali z gry. Wystawił ich na listę transferową. Wszystkich.

Oto cały wpis z konta Pomorzanina:

Piłkarze nie pozostali mu dłużni i – za pośrednictwem pisma do burmistrza Nowogardu, Roberta Czapli – zaproponowali wyjście z sytuacji. W skrócie: ze względu na fatalną sytuację klubu stawiamy się na meczu z Regą Trzebiatów w komplecie, a prezes przestaje nas unikać i spotyka się z nami w urzędzie miasta.

I wtedy zaczął się cyrk. Marcin Skórniewski zaczął kombinować, jak się z tego wszystkiego wymiksować.

Oczywistym było, że na meczu tak czy siak pojawią się niezadowoleni kibice i komplet zawodników, których od dłuższego czasu unika. Zwłaszcza, że szatnia zmobilizowała się. Piłkarze powiedzieli sobie, że to dla nich pożegnanie, bo po rundzie każdy prawdopodobnie rozejdzie się w swoją stronę.

W głowie prezesa pojawił się więc pomysł zagrania na wyjeździe i przełożenia meczu do Trzebiatowa. Pomorzanin miał zagrać jako gospodarz na stadionie rywala (?). Rega poszła klubowi na rękę i początkowo ogłosiła w mediach społecznościowych, że mecz odbędzie się na jej obiekcie. Ale wtedy prezes zdał sobie sprawę, że zawodnicy, których wodzi za nos, są tak zdeterminowani, że przyjadą i tam. Co następnie zrobił? Skontaktował się z Regą i prosił, żeby jednak nie zgadzali się na mecz u siebie, bo… jeszcze zmobilizują się protestujący zawodnicy, przyjadą i niepotrzebnie wygrają.

Koniec końców, po wielu rozmowach i perturbacjach, Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej przyklepał przełożenie meczu na marzec. Oficjalny, wymyślony naprędce powód: „Zagrożenie zakłócenia porządku publicznego”. Swoją drogą, brak reakcji związku i zgoda na takie kombinacje tworzy dość niebezpieczny precedens. W końcu mowa o sytuacji, gdzie nic nie stoi na przeszkodzie, by ten mecz rozegrać. Boisko jest w dobrym stanie, zawodnicy są chętni, ot, tylko prezes uznał, że to nie jest odpowiedni czas na granie w piłkę.

Dlaczego mecz ligowy miałby być dobrą okazją na konfrontację szatni ze Skórniewskim? Wyjaśnia Konrad Kowalczyk: – Prezes nigdy nie ma dla nas czasu. Ciągle powtarza, że jego córka jest chora, że nie ma jej z kim zostawić, że ma urodziny. W naszej szatni krąży anegdota, że córka jest już starsza od prezesa. Skoro kilka razy w roku obchodzi urodziny, to chyba ma już z 70 lat? Wiecznie zasłania się tymi argumentami, gdy trzeba poważnie porozmawiać.

Brama dnia
05.12.2021

Mahrez czy Lukaku? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – bardzo fajny gol Mahreza jeszcze w barwach Leicester oraz piękna asysta Pogby i klasowe wykończenie Lukaku w ekipie „Czerwonych Diabłów”. To oczywiście głosowanie pod szyldem firmy Gatigo, na które serdecznie zapraszamy. Riyad Mahrez vs Leicester (3:0 w sezonie Premier League 2015/2016) Pamiętacie tamto Leicester […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Liga Minus – upadek Zagłębia i nie tylko

Liga Minus, czyli najlepszy program ligowy na świecie. KOWAL ROKI BIAŁEK PACZUL Start o 22:00.
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Rangnick tłumów nie porwał, ale już napisał historię Premier League

Próbował Felix Magath, Jurgen Klopp czy Thomas Tuchel. Żaden z nich, żaden z niemieckich trenerów, nie był w stanie wygrać swojego debiutu w Premier League. Aż przyszedł Ralf Rangnick i napisał historię angielskiej ekstraklasy. Manchester United wygrał z Crystal Palace 1:0 i chociaż tłumów tym spotkaniem nie porwał, to trudno na ostateczny wynik złorzeczyć. Widać […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Nudy w Głogowie. Chrobry remisuje z Widzewem

Czasem bywa tak, że pierwsza liga potrafi ni z gruchy, ni z pietruchy zaskoczyć nas ciekawym meczem w niedzielne popołudnie, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. A jednak chłopaki sobie wyjdą, pokopią w niezłym stylu, jest przyjemność z oglądania i brak poczucia straconego czasu. Czy to był jeden z tych dni w przypadku spotkania Chrobrego […]
05.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Brama dnia
05.12.2021

Mahrez czy Lukaku? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – bardzo fajny gol Mahreza jeszcze w barwach Leicester oraz piękna asysta Pogby i klasowe wykończenie Lukaku w ekipie „Czerwonych Diabłów”. To oczywiście głosowanie pod szyldem firmy Gatigo, na które serdecznie zapraszamy. Riyad Mahrez vs Leicester (3:0 w sezonie Premier League 2015/2016) Pamiętacie tamto Leicester […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Liga Minus – upadek Zagłębia i nie tylko

Liga Minus, czyli najlepszy program ligowy na świecie. KOWAL ROKI BIAŁEK PACZUL Start o 22:00.
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Rangnick tłumów nie porwał, ale już napisał historię Premier League

Próbował Felix Magath, Jurgen Klopp czy Thomas Tuchel. Żaden z nich, żaden z niemieckich trenerów, nie był w stanie wygrać swojego debiutu w Premier League. Aż przyszedł Ralf Rangnick i napisał historię angielskiej ekstraklasy. Manchester United wygrał z Crystal Palace 1:0 i chociaż tłumów tym spotkaniem nie porwał, to trudno na ostateczny wynik złorzeczyć. Widać […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Nudy w Głogowie. Chrobry remisuje z Widzewem

Czasem bywa tak, że pierwsza liga potrafi ni z gruchy, ni z pietruchy zaskoczyć nas ciekawym meczem w niedzielne popołudnie, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. A jednak chłopaki sobie wyjdą, pokopią w niezłym stylu, jest przyjemność z oglądania i brak poczucia straconego czasu. Czy to był jeden z tych dni w przypadku spotkania Chrobrego […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła Guli odwraca wynik meczu? Nowe, nie znaliśmy

Widzew postawił się Wiśle Kraków. Widzew, będąc pierwszoligowcem, toczył wyrównany pojedynek z reprezentantem Ekstraklasy. Wreszcie to Widzew schodził na przerwę z zasłużonym prowadzeniem. To dla łodzian fakty, które mogą stanowić jedynie formę pocieszenia. Wisła Kraków odwróciła mecz, pokazała wyrachowanie, spokój i doświadczenie. Czyli to, czego tak bardzo brakuje jej w lidze. Wiele wskazywało na to, że […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Golański: Mam na liście czterech trenerów. Ojrzyński? Oczywiście, że jest jednym z nich

– Mam na liście czterech trenerów. Każdego z nich bardzo cenię i uważam, że to odpowiednie osoby na ławkę trenerską Korony. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Rozmawiamy z jednym trenerem i mamy trochę czasu na to, aby zakończyć ten temat – mówi Paweł Golański, dyrektor sportowy Korony Kielce. I potwierdza, że jednym […]
02.12.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło Extra
25.11.2021

„Osiem kontaktów z piłką i dwa gole. Jakość, a nie ilość”

„Praca procentuje”. To wyrażenie padło podczas tego wywiadu kilka razy. Adam Buksa zdobył szesnaście bramek w MLS, wszystkie z pola karnego. Nikt w kończącym się sezonie nie strzelił więcej goli z gry. Polak codziennie ćwiczy wykończenie na treningach indywidualnych, a gry tyłem do bramki uczy się przy pomocy sprzętu z NFL. Diametralnie zmienił swoją charakterystykę. Już nie […]
25.11.2021
Weszło
22.11.2021

Piłkarski dziki zachód w Nowogardzie [reportaż]

Pomorzanin Nowogard. Klub z zachodniopomorskiej okręgówki, który otrzymuje corocznie około 230 tysięcy dotacji z miasta. Na tym poziomie powinien mieć wszystko. Tymczasem dopiero co pobił niechlubny rekord Polski, bo jeszcze nikt w historii nie przegrał tak dotkliwie (aż 0:53 z Wybrzeżem Rewalskim Rewal!). W tym samym meczu Jacek Magdziński ustanowił rekord świata, strzelając 22 bramki. […]
22.11.2021
Liczba komentarzy: 51
Subscribe
Powiadom o
guest
51 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
baran
baran
13 dni temu

A kiedy artykuł o wyznaniu Grzegorza Szeligi, że sprzedał mecz Legii w 93? Jak można ignorować tak duży temat???

zedadometro
zedadometro
13 dni temu
Reply to  baran

Jakiś stary przegryw coś klepnął w klawisze i na podstawie tego trzeba robić afere ? Choćby nawet sprzedał ten mecz to śledztwo już było i nic Legii nie udowodniono. Mistrzem za sezon 1992/93 powinna być Legia.

Jakub
Jakub
13 dni temu
Reply to  zedadometro

Buhaha… nic nie udowodniono??? Radom Europy pełną gębą.

zedadometro
zedadometro
13 dni temu
Reply to  Jakub

A co udowodniono ? ja pamiętam tylko zdanie Kuleszy „cała Polska widziała”. Nie znalazłem nic że mecz był sprzedany i kogoś osądzono

TheBill
TheBill
13 dni temu
Reply to  zedadometro

Wszyscy tylko: Legia, Legia, Legia – ale mecz sprzedała Wisła i razem z Legią powinna z tej ligi wylecieć do III ligi z 20 ujemnymi punktami po tamtym sezonie. Podobnie jak ŁKS – ich rywale i tak spadli. A do I ligii powinny wtedy dodatkowo wejść Ślęza Wrocław, Motor Lublin i ktoś z dwójki Bałtyk Gdynia – Karpaty Krosno po barazu.

JezdziecBezGlowy
JezdziecBezGlowy
13 dni temu
Reply to  baran

Zawsze mnie dziwi, gdy wszyscy zapominają o tym, że w słynnej „kolejce cudów” to Legia była na pozycji uprzywilejowanej. To ŁKS musiał strzelić w swoim meczu 3 gole więcej od Legii, i kupno meczu przez Legię zostało niejako wymuszone przez nieczystą zagrywkę Łodzian.

A mistrzowski Lech też w tamtym sezonie na 100% swoją partię meczów kupił, ot taki po prostu mieliśmy klimat w piłce w latach 90′

Zenon
Zenon
13 dni temu

Co więcej. Nie tylko Lech ale 100% drużyn w tej lidze handlowało meczami. Ale nikt nie zagrał w chu*a tak jak Legia na Wiśle. ŁKS również, ale ci z kolei grali ze spadkowiczem u siebie.. Wiem od jednego z piłkarzy grającego w tym meczu, że było to ogarnięte przez ekipę trenera. Piłkarze Legii nie wiedzieli na pewno, że klub im kupił mecz. Mogli coś tam przypuszczać, ale nie wiedzieli. Po meczu dopiero był gnój bo wiedzieli ze przegieli.

olas
olas
13 dni temu

Dotacja z miasta? Gminy? Wszystko musi być udokumentowane każda faktura. klub nie może wystawić faktury na dietę dla zawodnika, a może może, ale kto tak robi? kasa z dotacji idzie na to na co mogą być faktury: sędziów, opłaty, sprzęt. I to wszystko potem musi być zatwierdzone przez tych co dają dotacje. Kasa na zawodników idzie ” na lewo” od prywatnych sponsorów. Tak to działa.

XDDDD
XDDDD
13 dni temu
Reply to  olas

ZAJEBISTY ARTYKUŁ NIE PRZECZYTAŁEM https://youtu.be/OWP_UyxFPSc

Molibdenowy Mateusz
Molibdenowy Mateusz
12 dni temu
Reply to  olas

No właśnie z tych 230 tys nawet złotówka nie może byc przekazana zawodnikom pierwszej drużyny. Mój ojciec był prezesem klubu na tym poziomie. Nawet zakup piłki dla pierwszego zespołu musiał być traktowany jako inwestycja w grupy młodzieżowe przy rozliczeniu, bo dotacja z gminy jest na krzewienie sportu wśród młodzieży i mieszkańców gminy, a nie na pensje zawodników. Te mogą tylko sponsorzy oficjalnie pokrywać.

Zresztą, 230 tys. – ja widzę, że gość się mota i widać, że nie umie wytłumaczyć na co wydaje te pieniądze. Ale jeśli faktycznie ma zatrudnionego trenera czy kogoś tam na umowe o prace, to już daje 130 tys rocznie kosztów pracodawcy przy minimalnej krajowej. ZA JEDNEGO CZŁOWIEKA!

Dejnono
Dejnono
12 dni temu

130 tys za jednego człowieka? Co to za brednie? Miesięczny koszt to około 3400. Ile miesięcy ma rok? To chyba sam prezesina pisze te posty…

Piota
Piota
13 dni temu

Okręgówka? A „piłkarzom” się w głowie przewraca. Gram w klubie z jednego miasta wojewódzkiego i też nie ma kasy ale nikt nie płaczę. Jak nie mamy piłkek i dresów to się można zrzucić i sobie kupić prywatnie. To tylko poziom amatorski, a niektórzy sobie widzę myślą że są nie wiadomo kim.

krzaklewski
krzaklewski(@krzaklewski)
13 dni temu
Reply to  Piota

witam prezesa Skórzewskiego, święte słowa… xDDD

kol. Zenon
kol. Zenon
13 dni temu
Reply to  Piota

wychodzi, że tak ogólnie to jesteście zajebiści. niemniej jednak 230 tys rocznie to prawie 20 tys. miesięcznie. jak odejmiesz koszty innych sekcji (brydżowa 20K i kulturystyczna też 20K) to zostaje, że prawie 16K miesięcznie można wydać na piłkarską… no chyba za tę kwotę można 3 x w miesiącu wynająć busa na wyjazd (600zł), każdemu zawodnikowi 1 x na rok (25szt) kupić dres i buty (1000?), kupić 20 piłek, może nie każda 400zł, ale takich można kupić 10, reszta za 150 szt. żeby dobić do tych 30 szt. … jakby nie liczyć zostaje ci nadal ponad 100K nadal do wydania w roku. prąd, woda, telefon dla prezesa to nie są takie koszty, nie grają przy sztucznym, firma prowadząca księgowość to koszt 500-2500 miesięcznie (do dogadania w zależności od rodzaju działalności, myśle że w małych miastach ceny sa niższe), nawet remony łazienek i szatni można by zrobić, rok po roku ….. tam wybitnie ktoś nie potrafi zarządzać kasą, a zawodnicy w formie buntu tylko to pokazują, prezes tak naprawdę po tej przegranej zrobił z nich kozły ofiarne, samemu sobie przypisując sukces (utrzymanie klubu w IV lidze) …. no jest też opcja, że z tych 230K prezes tak faktycznie dostaje np. połowę, bo reszta zostaje w „magistracie”, ale wszystkim taki układ pasuje, a prezes rzeźbi jak może i właśnie już nie może.

ambermozart
ambermozart
13 dni temu
Reply to  kol. Zenon

nie potrafi czy nie chce? ciekawe jaką prezes ma pensję i ilu krewnych i znajomych jest zatrudnionych w klubie (i którym na bank nikt z pensją nie zalega)

rem
rem
13 dni temu
Reply to  ambermozart

Tutaj zapewne jest pies pogrzebany. A miasto mu przyklepuje dotacje, bo zatrudnia odpowiednich pociotkow.

Asperges me
Asperges me
13 dni temu
Reply to  Piota

Tak, tak, panie prezesie! I wcale nie jest tak, że dach przecieka, zwłaszcza, że prawie nie padało!

Tymon
Tymon
13 dni temu

Moje miasto rodzinne stało się słynne na cały Świat. W BBC nawet o tym wspominali…

Janek1988
Janek1988
13 dni temu

Fajny artykuł. Najlepszy to chyba ten dozorca,co gówna na boisku nie widzi 😉

rajo
rajo
13 dni temu

wg. mnie wynik będzie zweryfikowany na walkower z powodu wystawienia nieuprawionych zawodników, bo raczej niemożliwe, aby ci koledzy prezesa i sołtys byli na liście zatwierdzonych zawodników (czego oczywiscie wykluczyć się nie da, ale to się wiąże z opłatami), co też np. wymaga badań lekarskich, uzyskania statusu piłkarza w PZPN (bez tego w oficjalnych rozgrywkach nie może nawet żak uczestniczyć) czy co tam jeszcze jest wymagane. Okregówka to nie kopanie pod blokiem, gdzie sie skrzykuje kto tam akurat pałętał się w okolicy

Jddz
Jddz
13 dni temu
Reply to  rajo

W każdej chwili możesz klepnąć w 5 minut do systemu nowego zawodnika, który nie grał w piłkę przez ostatni rok, tym bardziej ludzi z łapanki.
Badania lekarskie są tylko na papierze.

Phenom
Phenom
13 dni temu
Reply to  rajo

Wystarczy podpisać deklaracje gry amatora oraz opłacić w związku rejestracje zawodnika i może grać.

Paweł
Paweł
13 dni temu

W artykule podkreśla się te 230tys. Są to jednak pieniądze gminy, każda złotówka musi być „na papierze”. Jeżeli ktoś uważa, że te pieniądze są marnowane to dlaczego dotacja nie zostanie skontrolowana? Niegospodarność prezesa można potwierdzić „dziwnymi” transakcjami i fakturami a nie wypowiedziami piłkarzy. Człowiek nigdy nie jest subiektywny. Mnie uderzyło, że przed pierwszą cześć czytam „mi to wisi tyle, a mi tyle” a na koniec „ze mna to akurat wszystko uregulowane, ale….”

dex_pl
dex_pl(@dex_pl)
13 dni temu
Reply to  Paweł

Faktury mogą być wystawione – a sprzęt nie przekazany. Niemożliwe? 😀

Co do uregulowania – możliwe, że wypowiedzi z różnych okresów – stąd ta różnica.

halko
halko
13 dni temu
Reply to  Paweł

W małych gminach wystawia się lewe faktury, znajomy znajomemu. Nikt tego nie kontroluje.
Ba, nawet w większych miastach tak czasem jest

ocotutajchodzi
ocotutajchodzi
13 dni temu

Poddałem się na wywiadzie z prezesem.

To nie są łatwe sprawy, nie będę precyzyjny, to nie są łatwe sprawy, nie będę precyzyjny.

Po opisie sytuacji – pełne poparcie dla piłkarzy. Nie za sprawą narracji weszło, czy czegoś, tylko za sprawą tego bełgotu prezesa. Wątpię że prezes byłby taki hop do przodu, gdyby nagle gmina przelała mu 100 zamiast 230 tysięcy, albo nic nie przelała, mówiąc że to ciężkie sprawy, jest to tylko prezes klubu okręgówki a wydaje mu się, że jest nie wiadomo kim. A poza tym on nie będzie preczycyjny, i to trzeba na spokojnie. A rachunki za utrzymanie boiska lecą.

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
13 dni temu
Reply to  ocotutajchodzi

bełkotu

arkowiec46
arkowiec46
13 dni temu

Prezes typowa patologia niższych lig. Gdzie tak nie jest. Sam pamiętam Zatokę Braniewo. Masakra…

Marek
Marek
13 dni temu

Najlepszy jest wywiad z prezesem ,dziennikarz wręcz ciągnie go za język że bierze w łapę a on gra greka:))

Maciej
Maciej
13 dni temu

Takiego zjeba jak ten prezes to piłkarze powinni za ryj z klubu wyprowadzić i zabrać klucze do budynku i wszyscy do gminy z prezesem na powrozie

Rubaszny Józek
Rubaszny Józek
13 dni temu
Reply to  Maciej

Czego się dowiedzieliśmy?

Piłkarze w okręgówce nie mieli płacone 70zika a teraz w tej samej okręgówce 800zika co ,,nie jest dużo ale starczy”.

Byli tacy co mieli płacone więc zbuntowali się, że jakieś dziecko ma urodziny 30 razy w roku a oni tylko raz i nie było bidonów oraz zimna woda. Nie macie klubu w Szczecinie co da wam chociaż 150 złotych i nie będziecie marnować 1.5h czasu? My jeździmy po 1h, za świąteczną premię w lutym jak klub rozliczy budżet. No ale tam u was koło Niemiec to Polska A aaaa aaaahhahha.

Trener? Szacuneczek, że chciał działać i wyręczał zarząd, widać chłop z pasją ale chyba nadepnął na układ. No i kolejna życiowa lekcja po wygraniu z chorobą. Wyniki dobre w poprzednim sezonie choć trochę w kratkę. Chyba wycisnął maxa z tych za 7 dych skoro tam 800, tam 1500 a u tych rekordzistów to i po 3.000. W 6 lidze amatorów kurwa, w gminie co mało nie zbankrutowała a gwiazdy poleciały z III ligii po tym jak skończyła się kasa na odcinanie kuponów. Cudowny tzw.projekt.

A teraz wisienka na torcie czyli typowy układ: wójt, burmiszcz czy prezidią i lokalni tzw. działacze prezesi i fujary zarządu. Pismaki po gimnazjum zaskoczeni bo tam gdzie układ funkcjonuje dobrze i gwiazdy mają dresy i bidony to jest niby super. A tutaj mamy doskonały przykład patologicznej Polski C – burimszczu co wykorzystuje klub do promocji i wyborów oraz kolega prezes co cicho siedząc kombinuje jak opłacić byłego piłkarza ekstraklasy i odwlec zobowiązania wobec reszty. Jak się postawisz burmiszczu czy wójtu to nie da szmalu a jak nie postawisz to da 230 tysiaków. Taki układ pasuje i rąsia rąsie myje, cierpią dzieci i młodzież.

Po Cejrowskiemu – wszyscy won! Nie tylko burmistrz i koledzy z zarządu co to do polityki się nie mieszają (czytaj nie przeszkadzają) ale też gwiazdy 6 ligi amatorskiej płaczący, że nie ma piłek czy strojów. Wchodzisz na fejsa tego klubu pod parazarządem a tam piłki dobre czy w miarę dobre stroje Jako czy adziora jak na 10-letnie to w dobrym stanie. U nas w podlaskiej okręgówce też chcielibyśmy takie mieć i narzekać a nie czekać na pomoc ze związku czy sponsora. Szatnie fakt, mamy europejskie w porównaniu z tą izbą wytrzeźwień na ukraińskiej prowincji.

Prezesunio-kumplunio zostanie do końca kadencji, jak wybiorą burmiszcza to patoprezes będzie trwał nie przeszkadzając. Odejdzie jak zmieni się sternik bo ten ujebie mu kasę i dopóki nie będzie swój to pipka. Nie pierwszy i nie ostatni taki klub gminny gdzie wszystkim sterują politycy i ich zaplecze. Po zmianach kto inny będzie ciągnął za sznurki i zawsze będzie ktoś niezadowolony. Czemu tam nie wspomną o tym jak powinno być? Znalazłem info o ,,AMP Nowogard” patrzę a tam sporo dzieciaków. Prowadzący to pewnie guzik od władzy dostaje i o tym weszlaki zapomnieli napisać, o zdrowym funkcjonowaniu z dala od polityków i władzy. Tam rządzi sld, to jest jakiś skansen byłych pzpr-owców czy jaki chuj?

Jedyne z czym mogę się zgodzić z pseudoprezesem – o dobrych trenerów ciężko bo wołają dużo, nawet na ścianie wschodniej 1000PLN za 34h pracy (2 treningi plus mecz) to minimum dla 22-letniego „seniora”, któremu klub jeszcze opłaca kurs trenerski. A on i tak odchodzi bo 25km dalej dadzą 1300 a lokalna pizzeria podeśle coś dzieciakom raz w miesiącu.

Gonimy zachód kurwa tylko non stop wypierdalamy się na zakręcie 100km od Odry.

ambermozart
ambermozart
13 dni temu

Nie zamierza już płacić roszczeniowym piłkarzom” – jak wiadomo, w słowniku boomerów roszczeniowy znaczy „taki, który nie chce zapierdalać za darmo”

Żalgiris
Żalgiris
13 dni temu

PO 3-0 trzeba było udać 4 kontuzję i zejśc z boiska. Byłoby po meczu. A tak wstyd. Ale większym jest 7 porażka tej qrwy ległej. hehehehehe

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
13 dni temu

Odbierdolta wy siem od Prezesa Skórniewskiego, jego dotacji i od niego!
Nie po to ma kumpla burmistrza od którego dostaje 230 tys. dotacji, żeby teraz ktoś się interesował co se z tą kasą robi i czy akurat przelewa część ludziom zupełnie przypadkowo powiązanym z burmistrzem! No!

Patryk
Patryk
13 dni temu

Jak Cię złapią za rękę, mów że nie Twoja ręka.

Stanislav Levy
Stanislav Levy
13 dni temu

Jeżeli klub miał po kilka tysięcy zaległości wobec każdego z zawodników za same premie i dojazdy i – strzelam – kadra ma 20 piłkarzy + kontrakt Janukiewicza + koszty piłek + utrzymania boiska + koszty wyjazdów na mecze + koszty strojów + koszty sprzętu + koszty PZPN + koszty sędziów + koszty mediów (woda, prąd, internet itd). to 200 tysięcy to wcale nie jest dużo. Jak mniemam kasy od sponsorów nie ma, z biletów nie ma. Owszem, jak się podpisało kontrakt, to powinno się go respektować, ale kpiną jest, że zawodnik oczekuje pieniędzy w klubie, który nikogo nie obchodzi.

Qpa
Qpa
12 dni temu
Reply to  Stanislav Levy

Prezesie znowu pan…

Dozorca obiektu Pomorzanina Nowogard
Dozorca obiektu Pomorzanina Nowogard
13 dni temu

Sztynks, szamotanina, fetor okrutny. Szatnia cała w ekstrementach.

Ornitolog
Ornitolog
13 dni temu

Nowogard to stan umysłu. Pewien ptaszek z urzędu podporządkował sobie całe miasto i wciągnął je w swoje brudne interesy. Żeby zrobić porządek w klubie i innych instytucjach najpierw ptaszek musi trafić do klatki albo za kratki.

kobold
kobold
13 dni temu

Miło było poczytać o rodzinnym mieście. Ale te błędy- Angola, Rewsko…

Piotr Rezydent
Piotr Rezydent(@piotr-rezydent)
13 dni temu
Reply to  kobold

Resko zasłużyło na prawidłową pisownie.

Geograf
Geograf
13 dni temu
Reply to  kobold

Wyobraź sobie że jest taki kraj w Afryce jak Angola i Magdziński grał w tamtejszej lidze

krzaklewski
krzaklewski(@krzaklewski)
13 dni temu
Reply to  kobold

a co się nie zgadza z Angolą? Jacek Magdziński kilka lat grał tam w piłkę.

Gregorio
Gregorio
13 dni temu

za takie marnotractwo pieniędzy ludzie powinni być rozstrzeliwani

Wokiee
Wokiee
13 dni temu

Prezes jest zwyczajnie nieogarnięty i nieudolny. Niestety liczyć nie potrafi zarówno on, piłkarzyki jak i piszący artykuł.
230 tys rocznej dotacji to tylko tak fajnie wygląda. Patrząc na premie jakie obiecał za wyniki w zeszłym sezonie, zwroty za paliwo, pensje dla sztabu 4 osobowego plus kontrakt dla bramkarza to będzie zapewne już ponad 70% dotacji. Do tego 2 inne sekcje, jakieś wydatki na pielęgnacje murawy, opłaty w do PZPN i jest dupa.
Prosta kalkulacja.
Jezeli sztab zarabiał w 4 osoby między 5 a 8 tys zł co zapewne jest mocno zaniżone to roczny koszt sztabu jest między 60 a 96 tys zł.
Premie za zeszły sezon przy założeniu wypłaty tylko dla 15 graczy to za wygranie 17 meczy i remis 5 meczy około 21 tys.
Kontrakt bramkarza zapewne miedzy 3 a 5 tys zł to rocznie między 36 a 60 tys zł.
Zwrot za paliwo nie wiem czy za mecze czy tygodniowo, czy miesięcznie ale licząc tylko miesięcznie to przy 15 zawodnikach koszt roczny to 18 tys zł.
Do tego doliczmy cała resztę wydatków na inne sekcje, podatki itp.
Pokazuje to tylko, ze mając 230 tys zł można przywalić budżet i mieć długi w zasadzie nikogo nie zatrudniając i płacąc śmieszne premie.
Prezes się tu ewidentne nie nadaje, ale szkoda, że piszący artykuł nie zadał sobie trudu tego wszystkiego policzyć i zapytać piłkarzyków czy nie dziwiło ich, że już po kilku miesiącach mają po kilka tysięcy zadłużenia, a jest ich kilkunastu i liczą, że 230 tys na rok starczy na nich wszystkich, oraz na pozostałe opłaty.

antyant
antyant
12 dni temu

Nie mam przy sobie dokumentacji, nie będę precyzyjny ale przezes to niezły dzbanek kombinujący.. xD

Marcin.ziman
Marcin.ziman
12 dni temu

Pamietam jeszcze”złote „czasy Pomorzanina..Kiedyś klub dostał chyba z 30 piłek po sprzedaży Nieradki,co się z nimi stało
Generalnie,kupa śmiechu.. z przewagą kupy.

Qpa
Qpa
12 dni temu

Dlaczego nie spotkaliscie sie w klubie by prezes mogl zerknac w dokumentacje i przedstawic konkretne liczby… Smierdza te jego tlumaczenia na odleglosc..

ambermozart
ambermozart
10 dni temu
Reply to  Qpa

wtedy by je przypadkiem zostawił w domu albo zapomniał klucza do szafki. Nie żeby dokładne kwoty miały znaczenie – gość nie płaci od paru miesięcy ale nie będzie o tym mówił bo „nie pamięta dokładnej kwoty”.

Jajajane tomaszewski myśliciel
Jajajane tomaszewski myśliciel
12 dni temu

Sołtys gminy kurwa jego mać?!
Sołtys to może byś wsi w gminie, a gminy wójt, burmistrz, albo prezydent miasta.
Że chujowo z was dziennikarze to wiadomo, ale kurwa na WOS nie chodziliście?!

Miro Juro
Miro Juro
11 dni temu

Ci przypadkowi ludzie, którzy grali w tym meczu: koledzy prezesa, sołtys, kulturysta byli zgłoszeni do rozgrywek? No to trochę wcześniej musieli wiedzieć że będzie taka akcja żeby zdążyć ich zgłosić w okręgu. Bo nie wierzę że byli zgłoszeni i uprawnieni przed rozpoczęciem ligi.

Suche Info
05.12.2021

Udany dzień Polaków w Grecji

Damian Szymański nie jest typem piłkarza, który seryjnie trafia do siatki, ale jak już to robi, to w wyjątkowych meczach. Po tym jak strzelił gola dla reprezentacji Polski w meczu z Anglią, tym razem zapewnił zwycięstwo AEK-owi w prestiżowych derbach Aten z Panathinaikosem.  Polski pomocnik wpisał się na listę strzelców już w 2. minucie spotkania. […]
05.12.2021
Brama dnia
05.12.2021

Mahrez czy Lukaku? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – bardzo fajny gol Mahreza jeszcze w barwach Leicester oraz piękna asysta Pogby i klasowe wykończenie Lukaku w ekipie „Czerwonych Diabłów”. To oczywiście głosowanie pod szyldem firmy Gatigo, na które serdecznie zapraszamy. Riyad Mahrez vs Leicester (3:0 w sezonie Premier League 2015/2016) Pamiętacie tamto Leicester […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Gol Cuadrado bezpośrednio z rzutu rożnego [WIDEO]

W tej kolejce Serie A padają nie tylko spektakularne wyniki, ale też wyjątkowe gole. Dopiero co wczoraj Hakan Calhanoglu pokonywał bramkarza Romy bezpośrednim strzałem z rzutu rożnego, a już dzisiaj jego wyczyn powtórzył Juan Cuadrado! Kolumbijczyk zaskoczył w ten sposób bramkarza Genoi już w 9. minucie spotkania. Między słupkami nie stał pierwszy lepszy z łapanki, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Co tam się działo! Hamilton wygrał szalony wyścig i zrównał się z Verstappenem

To był wyścig, który przejdzie do historii. Taki, który przyniesie niezliczone ilości materiału do późniejszych analiz i taki, który trudno jest opisać w kilku zdaniach. Lewis Hamilton i Mercedes mieli wszystko po swojej stronie. Po olbrzymim zamieszaniu, dwóch czerwonych flagach i świetnym restarcie w wykonaniu Maxa Verstappena, siedmiokrotny mistrz świata znalazł się jednak w sytuacji, […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Liga Minus – upadek Zagłębia i nie tylko

Liga Minus, czyli najlepszy program ligowy na świecie. KOWAL ROKI BIAŁEK PACZUL Start o 22:00.
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Niecodzienny wynik w Bundeslidze [WIDEO]

SC Freiburg pokonał Borussie Moenchengladbach na jej boisku aż 6:0. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie, a końcowy rezultat widniał na tablicy wyników już w 37. minucie.  Jeszcze nieco ponad miesiąc temu Borussia potrafiła pokonać Bayern Monachium 5:0 w Pucharze Niemiec, a dzisiaj sama zanotowała upokarzającą porażkę. Gospodarze musieli odrabiać dwubramkową stratę już od 5. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Krychowiak z kolejną czerwoną kartką [WIDEO]

Krasnodar pokonał na wyjeździe Soczi 2:1, dzięki czemu awansował na trzecie miejsce w tabeli ligi rosyjskiej i wyprzedził tym samym dzisiejszych rywali. Meczu do udanych nie zaliczy Grzegorz Krychowiak, który w 87. minucie został ukarany czerwoną kartką.  Obie bramki dla gości zdobył Viktor Claesson. Polski pomocnik otrzymał bezpośrednią czerwoną kartkę za atak na nogi Joaozinho. […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Stawski: Jako trenerowi jest mi bardzo wstyd

W ostatniej tegorocznej kolejce 1. ligi Arka Gdynia pokonała Stomil Olsztyn aż 6:0. Gospodarze prowadzili do przerwy tylko jedną bramką, a trener gości wypowiedział się w mocnych słowach o dyspozycji swojego zespołu w drugiej połowie.  – Gratulacje dla Arki za świetny mecz, my natomiast nie możemy tego o sobie powiedzieć. Jest mi, jako trenerowi, bardzo, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Suarez: Messi cierpi, gdy gra na zimnie

Leo Messi z Luisem Suarezem przyjaźni się od wielu lat. Urugwajczyk wręczał mu nawet Złotą Piłkę podczas ostatniej gali. Panowie znają się przede wszystkim z kilkuletniej gry dla FC Barcelony. Mimo że żaden z nich nie gra już w Katalonii, wciąż utrzymują ze sobą kontakt, a Suarez wyznał ostatnio co przeszkadza Messiemu w odnalezieniu formy […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Rangnick tłumów nie porwał, ale już napisał historię Premier League

Próbował Felix Magath, Jurgen Klopp czy Thomas Tuchel. Żaden z nich, żaden z niemieckich trenerów, nie był w stanie wygrać swojego debiutu w Premier League. Aż przyszedł Ralf Rangnick i napisał historię angielskiej ekstraklasy. Manchester United wygrał z Crystal Palace 1:0 i chociaż tłumów tym spotkaniem nie porwał, to trudno na ostateczny wynik złorzeczyć. Widać […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Niesamowita remontada w Serie A. Verona wygrywa z Dawidowiczem w składzie

W meczach Serie A w tym sezonie śmiało można próbować grać zakłady na bramki strzelone przez obie drużyny. Co kolejkę obserwujemy wysokie wyniki na włoskich boiskach, a  tym razem w jedno z takich spotkań zamieszany był Paweł Dawidowicz.  Jego Verona grała na wyjeździe z Venezią. Sensacyjnie to gospodarze już po 28. minutach mieli przewagę trzech bramek, […]
05.12.2021
Live
05.12.2021

LIVE: Derby Dariusza Żurawia! Czy Zagłębie postawi się Lechowi?

Dziś tylko dwa spotkania w ramach rozgrywek Ekstraklasy, ale oba zapowiadają się interesująco. Dariusz Żuraw spróbuje urwać punkty swojemu byłemu pracodawcy. Jego zespół nie wygrał w lidze od wrześniowego meczu z Wartą Poznań, więc faworytem dzisiejszego starcia będą piłkarze Macieja Skorży. W drugim spotkaniu Cracovia podejmie na własnym boisku Legię, która postara się przedłużyć serię […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Nudy w Głogowie. Chrobry remisuje z Widzewem

Czasem bywa tak, że pierwsza liga potrafi ni z gruchy, ni z pietruchy zaskoczyć nas ciekawym meczem w niedzielne popołudnie, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. A jednak chłopaki sobie wyjdą, pokopią w niezłym stylu, jest przyjemność z oglądania i brak poczucia straconego czasu. Czy to był jeden z tych dni w przypadku spotkania Chrobrego […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Fiorentina oczekuje za Vlahovicia 70 milionów euro

Fabrizio Romano ujawnił, że aby pozyskać Dusana Vlahovicia, trzeba będzie wyłożyć na stół co najmniej 70 milionów euro. Serbski napastnik jest obok Erlinga Haalanda uważany za jednego z najlepszych napastników młodego pokolenia na świecie.  Dzisiaj Vlahovic po raz kolejny wpisał się na listę strzelców we włoskiej Serie A, skutecznie wykonując rzut karny i zapewniając kolejne […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Felix Brych najlepszym sędzią w 2021 roku

Za nami gala Złotej Piłki, ale grudzień to czas nagradzania za udany rok pracy nie tylko piłkarzy, ale też sędziów. Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu od 1987 roku wybiera najlepszych arbitrów w roku kalendarzowym. Za okres ostatnich dwunastu miesięcy statuetka trafiła w ręce Felixa Brycha.  Niemiecki sędzia wygrał głosowanie także w 2017 roku. W […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Przepiękne trafienie piłkarza Tottenhamu [WIDEO]

Lucas Moura w sezonie 2021/22 nie błyszczał skutecznością – dość powiedzieć, że jak dotąd nie zdobył w Premier League ani jednego gola. Ale jak już się przełamał, to w doprawdy niesamowitym stylu. Spójrzcie na trafienie Brazylijczyka w dzisiejszym starciu z Norwich: GOAL: 10′ Tottenham 1-0 Norwich City (Lucas Moura)#TOTNOR #PL #THFC #FPL Follow for more […]
05.12.2021