post

Opublikowane 22.10.2021 10:28 przez

Jakub Białek

Dla polskiego postronnego kibica – takiego jak ja – puchary są swego rodzaju świętem. Dla sympatyka Legii? W tym sezonie są jedynym, co trzyma go przy kibicowskim życiu (bo przecież nie liga). Dla fana Napoli? Smutnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić.

A w zasadzie najlepiej, jakby ich nie było. Po świetnym początku Napoli – osiem na osiem wygranych w Serie A – w kibicach jest już zasiane ziarno nadziei na pierwsze od sezonu 89/90 mistrzostwo Włoch. Zwłaszcza, że Juve jest w kryzysie, a ostatnio ze sporymi kłopotami borykał się (i wciąż boryka) Inter, co z pewnością nie wzmacnia go sportowo. Liczy się liga. A jakaś tam Legia? Wielu twierdziło, że najlepiej, jakby Spaletti wystawił drugi garnitur i odpadł czym prędzej z rozgrywek, które tylko zaburzają koncentrację piłkarzy przed walką o mistrzostwo.

Jeśli śledzicie moje relacje z wyjazdów albo oglądacie vlogi (swoją drogą – niebawem wleci na naszego YouTube’a), to dobrze wiecie, że bardziej niż sama piłka nożna interesuje mnie szeroko pojęty klimat meczowy. Lubię pokazywać bawiących się kibiców, zwyczaje ich dnia meczowego, generalnie – atmosferę. I tak jak trzy lata temu, na meczu ligowym, dało się ją odczuć bardzo wyraźnie, tak dzisiaj…

No, raczej nie ma o czym gadać.

NAPOLI WYGRA NA WYJEŹDZIE Z ROMĄ? KURS 2.50 W FUKSIARZ.PL

Pod stadionem pojawiłem się trzy godziny przed meczem. Przywitała mnie pustka – jacyś pojedynczy kibice krążyli, ale nie było ich za dużo. Może siedzą w knajpach? – pomyślałem. Pudło, w okolicznych barach też nie działo się nic szczególnego. Udałem się więc na spotkanie polskich kibiców Napoli, zwłaszcza, że grafika mocno mnie przekonała.

Ale i tam nikt nie przyszedł.

Dwie godziny po meczu? Ciągle pustawo. Godzina? No, coś się ruszyło, ale to raczej styl kibicowania na zasadzie „wejść na mecz, obejrzeć, iść do domu”. Nawet już na samym stadionie nie czuć było żadnego dopingu. Kibice Napoli odezwali się może ze dwa razy, nie licząc momentów, w których próbowali gwizdać na śpiewy Legii. Śpiewy Legii, które – mimo że intonowało je może ze stu kibiców – były o wiele donośniejsze.

A prezentowali oni cały repertuar. Od „Lambady” przez „Legia to jest potęga”, aż po nawet „chuj z zakazami”. Zastanawiało mnie tylko jedno. Po decyzjach arbitra na niekorzyść Legii dwukrotnie zaintonowano ulubioną przyśpiewkę Polaków:

PZPN, PZPN!

Coś mi się wydaje, że to jednak nie rodzime kolegium sędziów wybierało arbitra tego spotkania.

WESZŁO Z NEAPOLU: KOŚCIÓŁ DIEGO MARADONY

***

Przed meczem poleciało oczywiście „Life is life”, czyli piosenka, przy której Maradona wykonywał swój słynny taniec. Legioniści niestety nie nawiązali do tej rozgrzewki.

***

Gdy rozmawiałem z kibicami, którzy przylecieli z Polski, ich nastroje miały trzy etapy. Pierwszy? Pogodzenie się z tym, że i tak nie wejdą na stadion. Bo przypomnijmy – władze Neapolu stwierdziły, że na mecz nie może wejść nikt, kto ma polski paszport – nawet, jeśli we Włoszech mieszka od trzydziestu lat. Jest to dziwne i trochę dyskryminujące, ale, no cóż, wyjazd z 2015 roku został widocznie naprawdę mocno zapamiętany.

Ale Polak nie byłby Polakiem, gdyby nie spróbował coś przykombinować. Drugi etap? Euforia, gdy jednak udało się kupić bilety. Pod stadionem Napoli nie ma kas, bilety dystrybuowane są w barach i punktach bukmacherskich. Okazało się, że idąc w określone miejsce, można bez problemu nabyć wejściówkę. No dobra, może z jednym małym problemem – Polakom sprzedawano tylko te po 40 euro.

My nie załatwimy? Niby nie wolno kupić, a udało się. Po prostu trzeba było być kulturalnym, grzecznym, mówić po włosku i kupić drogi bilet na drogi sektor. Trochę mówię po włosku, a w zasadzie to nauczyłem się pięciu zdań, by sprawnie kupić wejściówkę. Nabyłem ją w oficjalnej sprzedaży, bez żadnych szwindli czy konikówmówił nam przed meczem Patryk, z którym rozmawialiśmy także wczoraj.

Wydawało się, że skoro bilety są już w rękach – i to imienne, bo do zakupu ich trzeba było okazać dowód – nic nie może pójść nie tak. To teoria.

Praktyka?

Stewardzi na bramkach wyłapywali kibiców, którzy wyglądali im na Polaków i sprawdzali tożsamość. A gdy okazywało się, że dysponują polskimi dokumentami – zabierali bilet i wypraszali ze stadionu.

Dyskusyjna zagrywka.

Skoro już nie wpuszczano na stadion, to po co pozwolono Polakom kupić bilety (za 40 euro!) i jednocześnie żyć w nadziei kilka godzin przed meczem?

***

Pod stadionem spotykam się z dwójką kibiców z Warszawy:

Łukasz: – Kupiliśmy bilety za 40 euro w oficjalnym sklepie. Ja przeszedłem kontrolę, Kuba nie.

Kuba: – Za drugą kontrolą nas cofnęli, bo doszli do wniosku, że prawdopodobnie jesteśmy Polakami. Musieliśmy pokazać dowody, no i… cofnęli nas, po prostu. Bilety kupiliśmy legalnie, ale niestety – stadion zweryfikował.

Jak was wyczaili, że jesteście Polakami?

Kuba: – To pytanie, na które wciąż nie znamy odpowiedzi! Sprawdzali dowody szczepienia. Kolega przeszedł i go nie zweryfikowali. Ja usłyszałem, że ktoś za mną krzyczy „stop, stop!”. Szedłem dalej, ale w pewnym momencie poczułem rękę na ramieniu i to już był twardy znak, że trzeba się odwrócić.

Łukasz: – No i pokazałeś swoją polską twarz!

Kuba: – Zweryfikowali dokumenty. „Polaco? No, no”. A kolega zachował się po przyjacielsku. Skoro mnie cofnęli, zapytał, co się dzieje i jego też cofnęli. Słabo wyszło.

Łukasz: – Zabrali nam bilety, więc nawet nie mogliśmy spróbować drugi raz. Człowiek się łudził.

Gdzie oglądaliście mecz?

Kuba: – W pierwszej knajpie pod stadionem, gdzie była telewizja. Gdy bramka padła, słyszeliśmy najpierw reakcję stadionu, a później widzieliśmy ją w telewizji. Okazało się, że jest tam sto procent Polaków. Nie wiemy, jaka była ich historia, ale pewnie taka jak nasza. Komentując wspólnie mecz w wulgarnych słowach nawiązaliśmy rozmowę. Braliśmy pod uwagę, że nie kupimy biletu. Ale gdy już kupiliśmy, nakręcaliśmy się. Czujemy się mega zawiedzeni.

Łukasz: – Ale Neapol na plus. Wszystko dzieje się tu spontanicznie. Trochę brudno, ale każdy Polak się tu bardzo dobrze poczuje.

***

Na wszystkich, którzy gdzieś na świecie wpadli na pomysł budowania stadionów z bieżnią, powinno czekać więzienie. Zajmuje ona jakieś pół szerokości boiska. Można się poczuć jak w Płocku.

***

Nie wszyscy w Neapolu ucieszyli się z ponownego przyjazdu Legii, ale ów jegomość jak najbardziej. Zostały mu na stanie szaliki z 2015 roku, więc postanowił opchnąć pod stadionem po promocyjnej cenie.

***

Jeśli ktoś nie przygotował się na to, jak wygląda stadion Napoli i liczył na porządny dom liczącego się w Europie klubu, mógł pomyśleć sobie, że trafił na jakiś opuszczony obiekt. Stadio Diego Armando Maradona… nie zachęca. Choć pewnie w tym miejscu nadałyby się znacznie mocniejsze słowa.

Wejście na trybunę prasową? W komunikacie dla mediów napisano, że znajduje się w bramce numer sześć. Pod stadionem można zobaczyć bramkę numer siedem, zaraz obok nie jest wejście piąte, numer szósty jest numerem widmo.

7, zaraz obok 5, czego nie rozumiecie?

Ktoś pod stadionem stwierdził, że namaluje sobie graffiti ku czci Eminema.

Na konferencję prasową trzeba było iść podziemiami:

Ale już na sam mecz, kulturka, schody, a potem winda.

Nie chcemy być złośliwi, więc przyjmijmy, że stadion pełni rolę użytkową, a nie estetyczną. Jest trochę jak ciało polskich raperów – wszędzie jest dobre miejsce, by postawić kolejny napis. Takim sposobem dowiadujemy się na przykład, co kibice Napoli myślą o Romie:

O dziwo na samym stadionie nie można przeczytać podobnych treści o Juventusie.

Ale to nie tylko kibicowskie bohomazy, których jest naprawdę od groma. To także ładne murale, jak na przykład ten z Diego Maradoną:

Plus jest taki, że stadion w środku wygląda W MIARĘ europejsko. Całe szczęście, że dokonano remontu krzesełek, które jeszcze trzy lata temu wyglądały nieprzekonująco…

A teraz jest naprawdę ładnie:

Stadion jest naprawdę wielki – ponad 60 tysięcy miejsc – ale nie ma lóż biznesowych z klasycznego zdarzenia, na czym, nie da się ukryć, trochę traci. Dyskusyjna jest też sprawa cateringu – kibice muszą liczyć na gości, którzy krążą między sektorami z podstawowym prowiantem. My – jako Polska – nie mamy się absolutnie czego wstydzić. A jeśli porównać stadion z warszawskimi obiektami, równie dużo analogii co do Łazienkowskiej znajdziemy z będącą ruiną Skrą.

***

Skutery w barwach Napoli. Aż szkoda, że tego wszechobecnego fanatyzmu nie doświadczyliśmy na trybunach.

***

Pamiątki, sprzedawane pod stadionem? Narodowość nakazywała mi skrupulatne sprawdzanie, czy da się znaleźć pod Stadio Diego Armando Maradona koszulki z nazwiskiem Piotra Zielińskiego. Ile ich znalazłem? Okrągłe zero.

70% możliwych do kupienia pamiątek dotyczy Maradony. Jeśli chodzi o koszulki aktualnie grających piłkarzy, dotyczą one głównie Osimhena i Insigne. Ale czy to źle świadczy o Polaku? Byłby to zbyt daleko idący wniosek. Wiadomo, że nie jest największą gwiazdą Neapolu, ale to nie oznacza, że nie jest doceniany. Na tej samej zasadzie w Warszawie ciężko byłoby znaleźć koszulkę Andre Martinsa, a przecież robi dobrą robotę.

Jedyny ślad po Zielińskim spotkałem w przystadionowej knajpie, gdzie w okazałej galerii koszulek znalazła się też ta z nazwiskiem Polaka.

***

Wyjeżdżam z Neapolu już trzeci raz i zawsze mam poczucie, że robię to za wcześnie. To miasto pozostawia niedosyt. Jest ciekawe. Jest zupełnie inne iż jakiekolwiek europejskie miasto. I szaleństwo na punkcie Diego to tylko jeden z aspektów.

Dziś niedosyt jest podwójny.

Gdyby Legia napisała jakąkolwiek historię na boisku, pewnie nastroje byłyby lepsze. Ale niestety – mimo sytuacji Emreliego i Kastratiego, na boisku polska ekipa stanowiła tylko tło. Tak samo jak i ten mecz stanowił tło dla mieszkańców Neapolu, których przyjazd Legii niespecjalnie grzał.

Z Neapolu JAKUB BIAŁEK

CZYTAJ TAKŻE:

Weszło w Neapolu: krajobraz po straconej szansie

Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Weszło Extra
25.11.2021

„Osiem kontaktów z piłką i dwa gole. Jakość, a nie ilość”

„Praca procentuje”. To wyrażenie padło podczas tego wywiadu kilka razy. Adam Buksa zdobył szesnaście bramek w MLS, wszystkie z pola karnego. Nikt w kończącym się sezonie nie strzelił więcej goli z gry. Polak codziennie ćwiczy wykończenie na treningach indywidualnych, a gry tyłem do bramki uczy się przy pomocy sprzętu z NFL. Diametralnie zmienił swoją charakterystykę. Już nie […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
18.11.2021

„Kolega, który był w pace, jest najsympatyczniejszy w drużynie”. Jakub Szumski o grze w Turcji

Jakub Szumski w styczniu tego roku zamienił Raków Częstochowa na Erzurumspor. Wiosną grał praktycznie w każdym meczu, jego drużyna świetnie zaczęła, ale ostatecznie zabrakło jej punktu do utrzymania w tureckiej ekstraklasie. Polski bramkarz początkowo nie chciał zostawać w klubie, koniec końców dał się jednak namówić na dalszą współpracę w drugiej lidze. Trener, który nawet nie […]
18.11.2021
Weszło Extra
22.10.2021

Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów?

Dla polskiego postronnego kibica – takiego jak ja – puchary są swego rodzaju świętem. Dla sympatyka Legii? W tym sezonie są jedynym, co trzyma go przy kibicowskim życiu (bo przecież nie liga). Dla fana Napoli? Smutnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić. A w zasadzie najlepiej, jakby ich nie było. Po świetnym początku Napoli – osiem na […]
22.10.2021
Weszło Extra
21.10.2021

Weszło z Neapolu: kościół Diego Maradony

Czy futbol zna bardziej nadużywane stwierdzenie niż „piłka nożna jest tu (wpisz dowolne miasto) religią”? Prawdopodobnie nie. Dlatego mając pełną świadomość wagi tego słowa stwierdzam, że w Neapolu… Nie, to nie piłka nożna jest religią. To Diego Maradona. Ktoś znacznie większy niż wybitny piłkarz z zasługami. Ktoś równy Bogu. Obejrzałem kapliczki poświęcone Boskiemu Diego, widziałem […]
21.10.2021
Weszło Extra
18.10.2021

Tymin. Jak raper został wicedyrektorem skautingu?

„W rok z rapera w gwiazdę pop”, nawijał w jednym z kawałków Quebonafide. Podobnej drogi nie przeszedł Tymin, który z obiecującego rapera stał się… wicedyrektorem skautingu Zagłębia Sosnowiec. W nieco ponad rok, bo swoją pracę zaczął w 2020, chwilę po tym, jak wypuścił w świat dwa single po podpisaniu kontraktu z Sony Music, czyli jedną […]
18.10.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Weszło Extra
25.11.2021

„Osiem kontaktów z piłką i dwa gole. Jakość, a nie ilość”

„Praca procentuje”. To wyrażenie padło podczas tego wywiadu kilka razy. Adam Buksa zdobył szesnaście bramek w MLS, wszystkie z pola karnego. Nikt w kończącym się sezonie nie strzelił więcej goli z gry. Polak codziennie ćwiczy wykończenie na treningach indywidualnych, a gry tyłem do bramki uczy się przy pomocy sprzętu z NFL. Diametralnie zmienił swoją charakterystykę. Już nie […]
25.11.2021
Weszło Extra
22.10.2021

Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów?

Dla polskiego postronnego kibica – takiego jak ja – puchary są swego rodzaju świętem. Dla sympatyka Legii? W tym sezonie są jedynym, co trzyma go przy kibicowskim życiu (bo przecież nie liga). Dla fana Napoli? Smutnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić. A w zasadzie najlepiej, jakby ich nie było. Po świetnym początku Napoli – osiem na […]
22.10.2021
Weszło Extra
21.10.2021

Weszło z Neapolu: kościół Diego Maradony

Czy futbol zna bardziej nadużywane stwierdzenie niż „piłka nożna jest tu (wpisz dowolne miasto) religią”? Prawdopodobnie nie. Dlatego mając pełną świadomość wagi tego słowa stwierdzam, że w Neapolu… Nie, to nie piłka nożna jest religią. To Diego Maradona. Ktoś znacznie większy niż wybitny piłkarz z zasługami. Ktoś równy Bogu. Obejrzałem kapliczki poświęcone Boskiemu Diego, widziałem […]
21.10.2021
Weszło Extra
18.10.2021

Tymin. Jak raper został wicedyrektorem skautingu?

„W rok z rapera w gwiazdę pop”, nawijał w jednym z kawałków Quebonafide. Podobnej drogi nie przeszedł Tymin, który z obiecującego rapera stał się… wicedyrektorem skautingu Zagłębia Sosnowiec. W nieco ponad rok, bo swoją pracę zaczął w 2020, chwilę po tym, jak wypuścił w świat dwa single po podpisaniu kontraktu z Sony Music, czyli jedną […]
18.10.2021
Weszło Extra
13.10.2021

Grosicki: – Dałem Sousie piłkę do pustej bramki

Sam mówi, że wystawił Sousie piłkę do pustej bramki, zostając na wiosnę w WBA. Brzmi jak człowiek pogodzony z tym, że nie pasuje do koncepcji selekcjonera, bo nie jest typowym wahadłowym. Z bohaterem hitowego transferu do Ekstraklasy rozmawiamy o brazylijskiej Pogoni Ptaka, zwodzeniu Jacka Magiery, drużynie „Portowców” czekającej na duży sukces, zaletach pozostania w WBA na […]
13.10.2021
Weszło Extra
10.09.2021

Korona była solą w oku. Chciałbym, by stała się oczkiem w głowie 

Korona Kielce przejadła przez dwanaście lat 80 milionów złotych miejskich pieniędzy. W zeszłym roku została odbita z niemieckich rąk i wychodzi na prostą. Dowody? Pierwsze miejsce w tabeli i pierwszy od dwunastu lat symboliczny zysk w bilansie rocznym. Jak do tego doszło? Opowiada prezes Korony, Łukasz Jabłoński. Rozmawiamy o szukaniu oszczędności, zwolnieniu Bartoszka, relacjach z […]
10.09.2021
Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
alapw
alapw
1 miesiąc temu

no popatrz legia ich nie jara

Kolejorz prawdziwy z Poznania
Kolejorz prawdziwy z Poznania
1 miesiąc temu
Reply to  alapw

Dziwne, bo makaroniarze zawsze mieli sympatię do komuchów (patrz np. licencja na Malucha).

Niles
Niles
1 miesiąc temu

„Coś mi się wydaje, że to jednak nie rodzime kolegium sędziów wybierało arbitra tego spotkania.”

A mnie się wydaje, że na te wyjazdowe spotkania często jeżdżą po prostu kretyni. Przecież na ostatnim meczu z San Marino w San Marino, sielankowa atmosfera, pikniczek, nic się nie działo oprócz gola dla gospodarzy czy kilku goli naszych zgodnie z planem – a tu na trubunach przyśpiewka o PZPN, a zaraz potem „zawsze i wszędzie, policja… będzie”. Skala żenady po prostu wyjebała poza skalę. Przecież to trzeba być amebą umysłową, żeby takie przyśpiewki totalnie z dupy śpiewać na meczu reprezentacji Polski.

Wkurwiony Wojciech Kowalczyk
Wkurwiony Wojciech Kowalczyk
1 miesiąc temu
Reply to  Niles

Dla mnie wieksza zenada jest, jak janusze na Narodowym spiewaja „Gramy u siebie”. No co za kretyni 😀

Amadeo
Amadeo
1 miesiąc temu
Reply to  Niles

Huja masz pojęcie o kibicowaniu dzbanku

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Ale że kibice Napoli (głównie ultrasi) protestują przeciwko obostrzeniom covidowym i nie chodzą na mecze (również w lidze) to wy wiecie?

Imperator
Imperator
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

No tak, bez tego byłby komplet i atmosfera prawdziwego piłkarskiego święta. W końcu rywal z tych bardziej prestiżowych.

Nafciarz75
Nafciarz75
1 miesiąc temu

A w Płocku już nie ma bieżni 🙂

pablo
pablo
1 miesiąc temu

Nie ma co się dziwić, że nie wpuszczali ludzi z PL.
Dokladnie to samo przerobiłem z kumplami w Kopenhadze kilka lat temu na meczu kadry.
Organizatorzy uprzedzali, że nie wpuszczą Polaków na inne sektory niż polski (bilety rozeszły się w momencie).
Dobry sektor i wyższa cena nie pomogły.
Cofnęli nas i tyle.

Pio
Pio
1 miesiąc temu

a koszulki przygotowali?

sceptyk
sceptyk (@sceptyk)
1 miesiąc temu

Kogo miał jarać meczyk, gdzie głębokie rezerwy Napoli grają z drużynką, która nie oddała przez cały mecz ani jednego celnego strzału?
Bramkarz Napoli mógł się cieszyć, że nie musiał płacić za bilet by się rozsiąść wygodnie w bramce i nie niepokojony przez nikogo wpierdalał sobie nachosy. Tylko bardzo liche to miejsce, bo cały mecz był bardzo oddalony od każdej akcji i musiał siedzieć z lornetką by zobaczyć gdzie aktualnie znajduje się piłka.

ambermozart
ambermozart
1 miesiąc temu
Reply to  sceptyk

zwłaszcza jak dostał w poprzeczkę to nie widział piłki, co nie? Tak, strzał niecelny, bramkarz łapać nie musiał. Ale pilkę to zobaczył

Pieruszka
Pieruszka
1 miesiąc temu
Reply to  sceptyk

Głębokie rezerwy? Oglądałeś ten mecz?

Zdzislaw Dyrman
Zdzislaw Dyrman (@zdzislaw-dyrman)
1 miesiąc temu

„ten mecz stanowił tło dla mieszkańców Neapolu, których przyjazd Legii niespecjalnie grzał”
A co miało ich grzać? 15. drużyna ekstraklasy złożona z zawodników o których w życiu nie słyszeli? Tak samo by było gdyby grali z Eskimosami.

ambermozart
ambermozart
1 miesiąc temu

obraz wyłania się dośc jasny – to co dla klubów z Ekstraklasy jest świętem, dla kibiców dobrych zespołów jest kulą u nogi. Zainteresowanie jak u nas na sparingu z Jeziorakiem Boguchwała

bolołoncznik
bolołoncznik
1 miesiąc temu
Reply to  ambermozart

nie ma Jezioraka Boguchwała. Jest Izolator Czopku

Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Pedri młodym piłkarzem roku

Zanim poznamy główne rozstrzygnięcia „Złotej Piłki”, dowiemy się, kto sięgnął po pomniejsze trofea. Na start poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Młody Piłkarz Roku. Nagrodę wręczył Fabio Cannavaro, który zwyciężył „Złotą Piłkę” w 2006 roku. Nagrodę im. Raymonda Kopy przyznaje dziesięciu zwycięzców „Złotej Piłki” sprzed lat. Dotyczy ona zawodników z kategorii do lat 21. Wśród nominowanych znaleźli […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Komisja Ligi: Sasa Balić zawieszony, Machado bez kary

W poniedziałek 29 listopada Komisja Ligi wydała komunikat w sprawie wydarzeń z meczu Zagłębie Lubin – Radomiak Radom. Podczas tego spotkania piłkarz „Miedziowych”, Sasa Balić, wbiegł na boisko i uderzył w twarz Luisa Machado. Piłkarz został zawieszony na pięć spotkań. To, że Sasa Balić otrzyma surową karę, było oczywiste. Skrzydłowego nie powinno być nawet na […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Neymar, Kane, Bruno Fernandes. Złota Piłka: miejsca 11-30

Coraz bliżej gali wielkiego finału „Złotej Piłki„. W ostatnich godzinach „France Football” przedstawiało nam kolejno zawodników, którzy w tegorocznym plebiscycie uplasowali się na odległych miejscach. Kto nie załapał się nawet do TOP 10? Mistrz Europy z 2020 roku – Leonardo Bonucci, gwiazda PSG – Neymar czy liderzy Manchesteru United (Bruno Fernandes) i Manchesteru City (Ruben […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Golański o zwolnieniu trenera: Wyniki były słabe, to także moja wina

Korona Kielce rozstała się z trenerem Dominikiem Nowakiem. Pierwszoligowiec przez moment był nawet liderem zaplecza Ekstraklasy, ale w ostatnich 10 spotkaniach punktował tak źle, że za ten okres Korona znalazłaby się w strefie spadkowej. Podczas konferencji prasowej powody zmiany wyjaśnił Paweł Golański, dyrektor sportowy klubu. Posada trenera Nowaka chwiała się już od dłuższego czasu. Szalę […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021