post

Opublikowane 22.10.2021 14:53 przez

Szymon Janczyk

Za nami dopiero 1/3 sezonu Ekstraklasy, ale 12. kolejka może być bardzo ważna dla układu dolnej części tabeli. Zobaczymy w niej bowiem dwa mecze pomiędzy rywalami w walce o utrzymanie: Warta Poznań podejmie Stal Mielec, a Radomiak Radom przyjmie u siebie Górnik Łęczna. Beniaminkowie z ostatnich lat to naturalni kandydaci do spadku. Zwłaszcza gdy mowa o Warcie i Górniku, które plasują się w strefie oznaczającej grę w 1. lidze w kolejnym sezonie.

„Jak nie z Górnikiem, to z kim?” – pomyśleli w Radomiu po serii siedmiu ligowych spotkań bez wygranej z rzędu. „Jak nie z Radomiakiem, to z kim?” – pomyśleli w Łęcznej, widząc, że ich rywal lubi zgubić punkty. Oczywiście więcej powodów do spoglądania na rywala z góry mają gospodarze. W końcu to nie oni mają najgorszą defensywę i drugą najsłabszą ofensywę w Ekstraklasie. W końcu to po ich meczach często mówimy: cholera, mogli to wygrać.

Ale nie możemy odmawiać łęcznianom chęci, żeby wykorzystać ranną ofiarę i zapolować na komplet punktów.

Górnik Łęczna się obudził

Przede wszystkim dlatego, że Górnik Łęczna — wbrew powszechnej opinii — coś potrafi. Udowodnił to w meczu z Piastem Gliwice, w którym tylko Frantisek Plach uratował ekipę Waldemara Fornalika przed porażką. Udowodnił to także pokonując Wisłę Płock, mimo że na 22 minuty przed końcem spotkania to „Nafciarze” prowadzili 2:0. Owszem, takich promyków nie było w tym sezonie zbyt wiele, jednak pamiętajmy, że Górnik nie mierzy się z czołową drużyną ligi. Czy Bartosz Śpiączka, który potrafi zrobić coś z niczego:

 • 6 goli na 9 celnych strzałów
 • 6 goli z xG równego 2,87 (dane za EkstraStats.pl)

Wystarczy, żeby skasować Radomiaka na trzy punkty? Całkiem prawdopodobne, że tak. W końcu nie jest wielką tajemnicą, że wystarczy strzelić radomianom gola, żeby dopisać cokolwiek do swojego dorobku w tabeli. Czy to będzie trójka czy jedynka — to już inna kwestia. Natomiast zespół Dariusza Banasika pozostaje drużyną, która nie potrafi trafić do siatki, dopóki rywal jej nie podrażni. I tak, wiemy, że goście z Lubelszczyzny nie są zbyt szczelni w tyłach. Z drugiej strony Radomiak i jego wskaźnik przewidywanych bramek to wyższa szkoła absurdu.

 • xG – 16,05
 • gole – 12

Żaden zespół w lidze nie ma tak niekorzystnego stosunku wyliczeń względem rzeczywistości. Czyli, mówiąc wprost, beniaminek marnuje okazje na potęgę.

ORŁOWSKI: NIKT NIE DA NAM PUNKTÓW ZA FAJNOŚĆ

Radomiak potrzebuje zwycięstwa na „już”

A czy eks-pierwszoligowiec jest w stanie zatrzymać eks-pierwszoligowca? Wytrzymać nawałnicę i wrócić do żywych dzięki wygranej? Widzieliśmy już mniej prawdopodobne rzeczy w swoim życiu. Zwłaszcza że między słupkami Górnika stoi Maciej Gostomski, który w poprzednim sezonie zatrzymał 14 z 18 strzałów Radomiaka i przyczynił się do wygranej łęcznian w pierwszej konfrontacji tych drużyn.

Oczywiście może być też zupełnie odwrotnie. Może być tak, że defensywa Górnika rozsypie się pod presją rywala, tak jak rozsypała się w rewanżu w Radomiu, gdzie praca Gostomskiego poszła na marne, bo i tak musiał trzykrotnie sięgać do siatki. To, która z tych wersji się sprawdzi, może mieć kluczowy przebieg dla walki o utrzymanie. Radomiak jest w dołku, to fakt. Natomiast wciąż ma na koncie 13 „oczek” – siedem więcej od Górnika i sześć więcej niż ostatni zagrożony spadkiem zespół — Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Jeśli po tym starciu będzie miał 16 punktów, jest wielce prawdopodobne, że jednego rywala do wyprzedzenia w tabeli będzie mógł odfajkować. Ok, do zdobycia pozostanie wciąż więcej niż połowa punktów.

Ale wystarczy zadać sobie proste pytanie – ile rzeczy musi pójść nie tak, żeby ostatni zespół w lidze odrobił 10 (plus przewaga bezpośrednich starć) punktów straty do danej drużyny i ile razy tak się stało? – żeby zrozumieć, że wygraną radomianie kupią sobie względny spokój.

ABRAMOWICZ: NIE CHCEMY GRAĆ TYLKO O UTRZYMANIE

Trzy punkty? Bezcenny łup dla Górnika

Natomiast w drugą stronę: jeśli to Górnik dopisze sobie trzy punkty, poczuje krew. Będzie miał Radomiaka, który pozostanie bez wygranej od dziewięciu spotkań, w zasięgu czterech punktów. Będzie miał realną szansę na odbicie się od dna. Zyska bezcenną w walce o ligowy byt rzecz – nadzieję, że jednak nie jest tak beznadziejnie. Dla łęcznian to jedna z ostatnich szans w tym roku, żeby ją sobie podarować. Po powrocie z Radomia czekają ich mecze z:

 • Rakowem (D), Lechem (D), Bruk-Bet Termaliką (W), Górnikiem Zabrze (D), Jagiellonią (W), Cracovią (W), Zagłębiem (D)

Gołym okiem widać, że w większości z nich trzeba będzie liczyć na cud. Ważne jest też to, żeby zapunktować z bezpośrednim rywalem. Górnik przegrał już ze Stalą, przegrał z Wartą. Nie zostało mu wiele okazji, żeby udowodnić, że jakakolwiek drużyna w lidze jest od niego gorsza.

Atut terminarza? Radomiak powoli go traci

Z drugiej strony radomianie też nie są w wybitnym położeniu. Ze Stalą przegrali, tak samo jak i z Wisłą Płock, której Górnik akurat urwał punkty. Niby zremisowali z Bruk-Bet Termaliką, niby ograli Wartę, ale ich terminarz też nie wygląda jak objazdowa wycieczka połączona ze zbieraniem punktów:

 • Cracovia (W), Górnik Zabrze (D), Zagłębie (W), Wisła Kraków (W), Piast (D), Lech (D), Legia (W)

Po optymistycznym „na starcie mamy mocnych, punktować będziemy na słabych” niewiele już zostało. Dariusz Banasik już przed meczem z Jagiellonią Białystok mówił, że remisy przestały go interesować. Pech jednak chciał, że remisy nie wyraziły się podobnie o trenerze Banasiku i wciąż za nim łażą. W Radomiu wrażenia wizualne się zgadzają, ale każdy zdaje sobie sprawę, że mecz z Górnikiem Łęczna będzie szansą, żeby w końcu zdefiniować ten zespół. Czy Radomiak będzie bił się o życie do ostatnich kolejek, czy może jednak przetrwa pierwszy sezon w elicie w spokojniejszym nastroju?

BANASIK: TYLKO RAKÓW BYŁ OD NAS LEPSZY

Warta Poznań? Duży problem

Nie skupiajmy się jednak tylko na jednym spotkaniu tej kolejki. Wspomniany na wstępie mecz Stali Mielec w Poznaniu może mieć jeszcze większą wagę dla obydwu drużyn. Co prawda Warta jest w nieco lepszej pozycji niż Górnik (o cały punkt), ale wspominaliśmy już o przebudzeniu się łęcznian. W Wielkopolsce sen trwa z kolei w najlepsze.

 • bez gola od 582 minut
 • bez wygranej od 6 sierpnia (wyjazd do Łęcznej)

Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że Warta Poznań dostaje w łeb? Bez problemu. Oznaczałoby to, że Stal Mielec odjedzie jej na 11 punktów. Jeśli w dodatku swój mecz wygra Radomiak, radomianie odjadą drużynie Piotra Tworka na dziewięć „oczek” (plus porażka w bezpośrednim starciu). Powtórzymy: to jeszcze nie moment, żeby definitywnie skreślać jakikolwiek zespół przy takich różnicach. Natomiast nie da się ukryć, że taka ucieczka po 12. serii gier byłaby najgorszym scenariuszem i dla Warty, i dla Górnika. Znów zerknijmy na terminarz, tym razem poznaniaków po Stali:

 • Lechia (D), Piast (W), Wisła Płock (D), Lech (W), Wisła Kraków (D), Śląsk (D), Pogoń (W)

Nie wygląda to kolorowo. Bezpośredni rywale w walce o życie będą już praktycznie za Wartą, która na dziś ma korzystny bilans z Górnikiem (4:0) i neutralny z Bruk-Bet Termaliką (0:0). Tylko tak: Stal ma pozytyw w postaci solidnego dorobku. Radomiak – niezłej, ofensywnej gry. Górnik Łęczna – bo ostatnio się odbił. A Warta?

 • drugie najniższe xG w lidze po Legii, która ma zaległe mecze
 • najwyższe xG przeciwko w lidze
 • razem z Górnikiem i Stalą Mielec zamyka tabelę, jeśli chodzi o liczbę strzałów na mecz

Niewiele powodów do optymizmu. Takim byłyby na pewno wygrane i Warty i Górnika, bo tylko ten scenariusz sprawi, że dystans między ścigającymi a ściganymi będzie premiował tych pierwszych.

Stal Mielec gra o komfort

A gdzie w tym wszystkim Stal Mielec? Na górze, całkiem dosłownie. Drużyna Adama Majewskiego pyknęła Radomiaka i Gornik Łęczna, zremisowała też z Bruk-Bet Termaliką. Jest na dobrej drodze ku temu, żeby mieć pozytywny bilans z każdą z drużyn typowanych do walki o utrzymanie jeszcze w tym roku, bo po Warcie czekają ją starcia z Wisłą Płock i rewanż ze „Słoniami”. Jak wspomnieliśmy wyżej, mielczanie zamykają tabelę ligi, gdy patrzymy na strzały, ale co z tego, skoro punktują praktycznie tak samo, jak widzą to liczby?

 • lekko wyprzedzają xGoals – o dwa gole
 • lekko tracą też na xGoals przeciwko – dwa gole
 • według przewidywanych punktów wypadają tak samo, jak w tabeli rzeczywistej – 15 i 15

W 12. kolejce obejrzymy także mecz Bruk-Bet Termaliki z Rakowem Częstochowa, w którym zdecydowanym faworytem są „Medaliki”. Wygrana Stali i porażki wszystkich drużyn ze strefy spadkowej to już 11 punktów przewagi drużyny z Podkarpacia nad trzema ostatnimi miejscami. Ok, niecieczanie mają jeszcze zaległy mecz, ale i tak: to bagaż, który pozwala z dużym komfortem iść przez resztę sezonu. Bagaż, który oznacza, że Stal musiałaby wpaść w spory dołek, żeby znów poczuć się jak podczas szalonego survivalu.

ADAM MAJEWSKI: W STALI JESTEM TRENEREM I DYREKTOREM

Historia mówi: kto nie punktuje do 12. kolejki, ten leci

Wiemy już, że po tej serii gier możemy wiedzieć, kto na czym stoi. Albo raczej: kto stoi, a pod kim grunt coraz szybciej się osuwa. Oczywiście „najgorsze” dla każdego z zainteresowanych będą remisy, bo one zmieniają niewiele. Ani nie jesteś bezpieczniejszy, ani nie jesteś bliżej musiku. Z drugiej strony o ile Radomiak ma już dość podziałów punktów, tak Górnik czy Warta nie pogardziłyby nawet jednym „oczkiem”, więc bierzemy też poprawkę na to, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Koniec końców do zimowej przerwy w rozgrywkach zostało osiem meczów. Do końca pierwszej rundy: sześć. Mówimy, że czasu wciąż jest dużo, ale też… jest go coraz mniej. Wiemy przecież, że aby zadziałała karta-pułapka w postaci wielkiego zimowego zaciągu, trzeba mieć też jakąś bazę startową. Żeby udowodnić, że zerkanie w tabelę na tym etapie sezonu to nie jest tylko wróżenie z fusów, sprawdziliśmy, którzy spadkowicze byli w strefie zagrożonej degradacją po 12. kolejce w ostatnich pięciu sezonach.

 • 20/21 – 0/1 (ale Stal i Podbeskidzie miały po 9 punktów)
 • 19/20 – 3/3
 • 18/19 – 1/2 (Górnik Zabrze miał 9 punktów i się uratował)
 • 17/18 – 1/2 (Piast się uratował, ale był trzeci od końca)
 • 16/17 – 2/2

Nie ma co się łudzić: gdy na tym etapie nadal jesteś zakopany na dnie, to raczej z niego nie wstajesz. Zwłaszcza że nie mamy już podziału punktów, który dawał dołowi tabeli drugie życie. W dodatku zerkając na dorobek z poprzednich lat widzimy tylko jeden zespół, który po 12. kolejce miał mniej niż osiem punktów: to Ruch Chorzów, który z hukiem zleciał z ligi. Wniosek dla ekip zagrożonych degradacją jest prosty: to jeden z ostatnich dzwonków, żeby się obudzić.

Potem będziemy już rozmawiali o cudach.

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Weszło
30.11.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 11!

Nietypowa pora, ale wiadomo, co wczoraj wieczorem było najważniejsze – Złota Piłka. Dlatego na Weszłopolskich zapraszamy dzisiaj, już od 11. Bądźcie z nami!
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Bramkarz bohaterem Lecha. Nowe, nie znaliśmy

Bycie bramkarzem w Lechu Poznań to w tym sezonie bardzo specyficzna robota. Jeśli golkiper lubi i – co ważniejsze – potrafi się między słupkami „nudzić”, ta robota jest stworzona dla niego. Z kolei jeśli nie umie zachować koncentracji lub – co gorsza – sam wznieca pożary, to powinien poszukać sobie innego miejsca pracy. Najlepiej świadczy […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Twierdza Płock wciąż niezdobyta. Ekipa Bartoszka wypunktowała Cracovię

Wiemy już, dlaczego twierdza Płock jest tak potężna. Jakość i trochę szczęścia w zapasie to jedno, ale w futbolu decydują przecież detale. Te, sumując, grają na korzyść „Nafciarzy”. Nagrzany kibic Wisły Płock na majku – ukryty bohater, który ma za zadanie rozpraszać uwagę przeciwnika. Do tego trener Bartoszek ze swoją aparycją jako gość budzący strach […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jak rośnie nowe centrum treningowe Lecha za 40 mln zł?

Ponad rok temu Lech Poznań ogłosił plany budowy centrum badawczo-rozwojowego we Wronkach. W Kolejorzu doszli do wniosku, ze baza ich akademii potrzebuje przebudowy i wzbogacenia jej o kolejne nowinki. Razem z Michałem Kokotkiem, który koordynuje cały ten projekt, sprawdzamy – jak Lechowi idzie budowa, kiedy można spodziewać się nowego rozdziału w rozwoju akademii i czy […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

„W życiu bym nie przypuszczał, że przez obtartą piętę stracę osiem miesięcy”

Paweł Olszewski rok temu został odkryciem Ekstraklasy w barwach Jagiellonii Białystok, przebojowo grając na jej prawej obronie. Rundę wiosenną ubiegłego sezonu zakończył jednak po sześciu meczach i… nie do końca było wiadomo, dlaczego nie występuje. Pisano o zapaleniu kaletki w okolicach ścięgna Achillesa, ale niezorientowanym w terminologii medycznej niewiele to mówiło. Minęło ponad osiem miesięcy, […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sekulski i Warchoł. Dwuosobowa ekipa specjalna

Wyłączając Stal Mielec i parę Mak-Piasecki, nikt w Ekstraklasie nie ma polskiego duetu w linii ataku z taką skutecznością. Kibic Wisły Płock właściwie co kolejkę może liczyć, że któryś z nich odwali kawał dobrej roboty. Albo strzela Damian Warchoł, albo Łukasz Sekulski. Najczęściej grają razem, rzadko są dla siebie zmiennikami. To naprawdę fajny akcent, że […]
28.11.2021
Weszło
30.11.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 11!

Nietypowa pora, ale wiadomo, co wczoraj wieczorem było najważniejsze – Złota Piłka. Dlatego na Weszłopolskich zapraszamy dzisiaj, już od 11. Bądźcie z nami!
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Asysta Frankowskiego, Szymański MVP w Rosji | STRANIERI

Rosja. Ten kraj, tamtejsza liga to miejsce, w którym polskim piłkarzom ewidentnie idzie najlepiej. W miniony weekend udowodnili to Sebastian Szymański i Rafał Augustyn. Jak szło biało-czerwonym w ligach zagranicznych? Mamy kilka bramek, trafiły się też asysty, ale niestety także sporo błędów. Jest jeden lider ostatnich tygodni, jeśli chodzi o Polaków w ligach zagranicznych. Sebastian Szymański jest […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Bułgaria, Czechy, Dania, Ukraina. Nieoczywiste kraje, które doczekały się Złotej Piłki

Jacy zawodnicy z miejsca kojarzą nam się z hasłem „Złota Piłka”? Leo Messi, Cristiano Ronaldo – wiadomo. Brazylijski Ronaldo, Zinedine Zidane czy Roberto Baggio pewnie też. Ale ten plebiscyt to nie tylko zwycięstwa gości, którzy reprezentują typowo piłkarskie nacje. Nacje, które zawsze były i są w światowej czołówce, które sięgały po mistrzostwo świata. Jeśli Robert […]
28.11.2021
Piłka nożna
27.11.2021

Mundial bez mistrzów Europy czy Ronaldo? O potknięciu Włochów i Portugalczyków

– Pojedziemy do Kataru – zapewniał Fernando Santos po wpadce z Serbią, która oznaczała, że reprezentacja Portugalii wylądowała w barażach. – Wygramy baraże i pojedziemy do Kataru po złoty medal – mówił Roberto Mancini, gdy Włosi zremisowali z Irlandią Północną i pewne było, że to Szwajcarzy awansowali na mundial. Losowanie baraży mistrzostw świata sprawiło, że już teraz wiemy, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Raków Papszuna jeszcze nigdy nie czekał tak długo na gola. Zagłębie pomoże?

Trzy mecze bez strzelonej bramki. Dwa punkty stracone z nieprzekonującym w tym sezonie beniaminkiem z Łęcznej. Trzy „oczka” w plecy po wyjeździe do notującej serię nieudanych spotkań Cracovii. Raków Częstochowa nie jest w najlepszym dla siebie momencie, ale szum, jaki powstał wokół trenera Marka Papszuna, pozwolił to trochę wyciszyć. Nie można jednak przemilczeć tego, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Leandro czy Yeboah – kto jest najlepszym dryblerem ligi?

Niemal całą rundę jesienną czarowali swoimi bramkami, kiwkami i rajdami. Niemal całą rundę jesienną czekaliśmy także na to, żeby spotkali się ze sobą na boisku. Leandro Rossi z Radomiaka i Yaw Yeboah z Wisły Kraków to według oficjalnych statystyk dwaj najlepsi dryblerzy w Ekstraklasie. Jak sobie radzą? Ile dają swoim zespołom? Sprawdziliśmy. Siedem — tyle […]
26.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Wsparcie z Mołdawii i Portugalii. Jak działa Radomiak, rewelacja Ekstraklasy?

Radomiak Radom to rewelacja obecnego sezonu Ekstraklasy. Powoli zbliżamy się do rundy rewanżowej, a mistrz 1. ligi ma na koncie więcej punktów niż dwaj pozostali beniaminkowie. “Zieloni” są niepokonani od sześciu gier, a cztery ostatnie wygrali. Jeśli zgarną minimum trzy punkty w dwóch kolejnych meczach, na półmetku sezonu będą przynajmniej na piątym miejscu. Krótko mówiąc: […]
26.11.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Dobra zapowiedź meczowa, ale dlaczego ilustruje ją fotografia Bonda?

Volksdeutch
Volksdeutch (@volksdeutch)
1 miesiąc temu
Reply to  Tomasz

A nie Adolfa?

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu
Reply to  Volksdeutch

Moim zdaniem jest to Bond, tylko nie wyszedł bez szwanku po ostatniej akcji

Perfum
Perfum
1 miesiąc temu

Stal pyknie Wartę bez popitki. Termalica w plecy, a nad Łęczną nawet nie będę się pastwił…

Tymon
Tymon
1 miesiąc temu

Jak Warta przegra to już spadek na 99 procent. Tyle.

Weszło
30.11.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 11!

Nietypowa pora, ale wiadomo, co wczoraj wieczorem było najważniejsze – Złota Piłka. Dlatego na Weszłopolskich zapraszamy dzisiaj, już od 11. Bądźcie z nami!
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Włoski dziennikarz umieścił Lewandowskiego poza podium

W Internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat głosów oddawanych w plebiscycie Złotej Piłki, którą wygrał wczoraj Leo Messi. Tym razem swoimi głosami na Twitterze podzielił się włoski dziennikarz Paulo Condò. W głosowaniu brało udział 185 dziennikarzy z całego świata. Condò był jedynym włoskim dziennikarzem uprawnionym do oddania głosów. Na co dzień pracuje dla […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Ronaldo odpowiada redaktorowi naczelnemu France Football

Cristiano Ronaldo uderzył w redaktora naczelnego France Football, który stwierdził wcześniej, że jedynym celem Ronaldo jest posiadanie większej liczby Złotych Piłek od Leo Messiego, co rzekomo usłyszał od samego Portugalczyka. Ronaldo zabrakło na wczorajszej gali Złotej Piłki, którą wygrał Argentyńczyk. Piłkarz Manchesteru United zajął szóste miejsce w głosowaniu. – Ronaldo ma tylko jedną ambicję i […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Boniek o Złotej Piłce: Formuła się wyczerpała i trzeba ją zmienić

Mnóstwo ludzi ze świata futbolu komentuje wczorajsze wydarzenia z gali Złotej Piłki. Swoimi refleksjami na ten temat podzielił się również były prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Już wczoraj na antenie Kanału Sportowego wspominał, że jego zdaniem Leo Messiego nie powinno być w czołowej trójce plebiscytu. Po zwycięstwie Argentyńczyka dodał, że jego formuła się wyczerpała.  Wczoraj Boniek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Maciej Iwański wskazał Messiego dopiero na trzecim miejscu

Złotą Piłkę za 2021 rok zdobył wczoraj Leo Messi, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego o 33 głosy. W tym roku w głosowaniu brało udział 185 dziennikarzy z całego świata. Polskę reprezentował dziennikarz TVP Sport Maciej Iwański, który od wielu lat głosuje w plebiscycie Złotej Piłki.  Iwański był jednym z komentatorów wczorajszej gali na antenie TVP. Pod […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Lineker: Lewandowskiemu powinna być przyznana nagroda za 2020 rok

Pojawia się coraz więcej komentarzy w związku z wczorajszą galą Złotej Piłki, na której po najcenniejszą nagrodę sięgnął Leo Messi. Argentyńczyk w swojej przemowie zwrócił się do Roberta Lewandowskiego i powiedział, że Polak zasługuje na Złotą Piłkę za 2020 rok i ma nadzieje, że jeszcze ją dostanie. Na Twitterze swoją zgodę z tą opinią wyraził […]
30.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021